Poniedziałkowe aktualności surowcowe to przede wszystkim dane z chińskiej gospodarki, ale nie tylko. Jest też o cukrze, pszenicy, kakao, palladzie czy ropie naftowej. Polecam i lekturę i program w Comparic24!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
wieprzowina, wołowina oraz drób
Cukier
- Indie w bieżącym sezonie (do 15 stycznia) wyprodukowały 10,9 mln ton cukru (-26% s/s). Indie wciąż posiadają nadwyżki zapasów cukru i mogą je wypuścić na rynek przy odpowiednio wysokiej cenie.
Kakao
- Prognozowana susza w Afryce Zachodniej i dobre prognozy popytowe w Azji przysłaniają prognozy słabszego wzrostu popytu na kakao w Europie i Stanach Zjednoczonych. Mielenie ziaren kakaowca spadło w Q4 2019 w Europie o 1,1% r/r, natomiast w Azji wzrosło o 8,67% r/r (całoroczny wzrost w Azji wyniósł 12,21% r/r).
Pszenica
- Zasiewy miękkiej pszenicy we Francji spadły o 10% r/r do poziomu 4,47 mln hektarów. Plony mają w 2020 roku wynieść 33,3 mln ton (-15,69% r/r). Francja jest największym producentem zbóż w Unii Europejskiej.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Produkcja wieprzowiny w Chinach w 2019 roku spadła do poziomu 42,55 mln ton mięsa (-21,3% r/r) – najniższego od 16 lat. Wg oficjalnych danych wielkość hodowli trzody chlewnej w grudniu 2019 była o 27,5% niższa niż w grudniu 2018 i wynosiła 310,41 mln sztuk – wg niektórych analityków są to mocno zaniżone dane. Wzrosła produkcja innych rodzajów mięsa: +3,6% r/r wołowiny (6,67 mln ton) oraz +12,3% r/r drobiu (22,39 mln ton).
Ropa, gaz i węgiel
- Abu Dhabi National Oil Company, w przeciwieństwie do rekordowego IPO Saudi Aramco, pozyskuje inwestorów zagranicznych z pominięciem giełd. ADNOC odpowiada za 3% globalnej podaży ropy naftowej, pozyskał środki między innymi od funduszu BlackRock oraz firmy inwestycyjnej KKR. Wg szacunków Reuters, pozyskana z zagranicy kwota przekracza $19 mld. ADNOC sprzedaje także udziały mniejszościowe w spółkach zależnych. ADNOC po drastycznym spadku cen ropy w 2004 roku rozpoczął restrukturyzację, między innymi zwalniając 5000 ludzi z 60-tysięcznego konglomeratu. ADNOC planuje zainwestować 45 miliardów dolarów w rozszerzenie działalności rafineryjnej i petrochemicznej z partnerami zagranicznymi (m.in. włoskim Eni czy chińskim CNPC) i chce zwiększyć swój udział w międzynarodowym rynku ropy i paliw.
- Ekstremalnie niska temperatura w Kanadzie ogranicza możliwości wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej oraz gazu ziemnego w prowincji Alberta. Kanadyjski rynek ropy nie ma dobrej passy. Zapasy są już rekordowo wysokie z powodu niedawnej awarii rurociągu Keystone i strajku kolei kanadyjskiej.
- Chiński Sinopec planuje zrewidować warunki potencjalnej, 20-letniej umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) o wartości $16 miliardów z Cheniere Energy Inc. Podpisanie umowy wymagałoby zniesienia przez Chiny 25% taryfy na import gazu z USA i rezygnacja ze zwiększonego eksportu przez najtańszego producenta LNG czyli Kataru. Sinopec, planuje podwoić swoje zdolności odbiorcze LNG do 41 milionów ton do 2025 r.
- Przerób ropy w Chinach osiągnął rekordową wartość ~13,04 mln baryłek dziennie (+7,6% r/r), głównie za sprawą uruchomienia dwóch nowych rafinerii. W 2020 roku planowane jest uruchomienie sześciu nowych rafinerii o mocy przerobowej prawie 546 tysięcy baryłek dziennie. Prognozowany przerób ropy naftowej w 2020 roku ma wynieść około 13,65 mln baryłek dziennie przy wykorzystaniu 75% mocy przerobowych. Produkcja ropy wzrosła w 2019 roku o 0,8% r/r. Produkcja gazu ziemnego w 2019 roku wzrosła o 9,8% r/r.
Platyna i pallad
- Współodpowiedzialnymi za rajd na palladzie w końcu 2019 roku są Chiny i Republika Południowej Afryki. W RPA (dostawca 40% światowego palladu) spadło wydobycie w listopadzie o 13,5% r/r. Z kolei Chiny zwiększyły wymogi katalizatorów, co przełożyło się na wzrost zapotrzebowania na pallad o 30% w każdym nowym samochodzie. Jednocześnie możemy zaobserwować spadek wyceny ETF-ów opartych na palladzie ze względu na olbrzymią redukcję fizycznego metalu – z 2,5 mln uncji w połowie 2015 roku do około 600 tysięcy uncji na koniec 2019 roku.
Metale przemysłowe
- Chińska produkcja stali surowej osiągnęła rekordowy poziom prawie 1 mld ton (996,34 mln ton) w 2019 roku, wywołany przez prężny rynek nieruchomości i silny popyt, gdy Pekin zwiększył wydatki na infrastrukturę. Wzrost produkcji w grudniu wyniósł +12% r/r. Inwestycje w nieruchomości w Chinach wzrosły o 9,9% r/r. Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w stalowniach wzrósł do 78,99% w porównaniu do 76,80% na koniec 2018 roku. Prognozowany popyt na stal surową w Chinach ma wynieść 890 mln ton w 2020 roku (+2% r/r).
- Roczna produkcja aluminium w Chinach spadła po raz pierwszy od 10 lat do 35,04 mln ton (-0,9% r/r). Spadek wynika głównie z zatrzymaniem prac hut aluminium w sierpniu na skutek powodzi w prowincji Shandong oraz eksplozji w hucie należącej do Xinfa Group.
Omówienie aktualności
Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 20 stycznia 2020: