Dzisiejszy program (premiera o 14:00) zaczniemy od raportu Międzynarodowej Agencji Energii dotyczącej eko-transformacji. Ale prócz tego przegląd aktualnej sytuacji m.in. na rynku ropy naftowej, złota, platyny, miedzi, pszenicy kawy i nie tylko! A w aktualnościach jeszcze więcej informacji!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- pszenica
- kukurydza
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
Raporty USDA
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Ogólne informacje
- World Weather prognozuje dobrą pogodę z wystarczającą wilgocią dla upraw amerykańskich i kanadyjskich w perspektywie najbliższego tygodnia.
- Wg Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) by osiągnąć zerową emisję netto dwutlenku węgla do 2050 roku należy podjąć drastyczne kroki przez wiele branż. Wśród nich wymienia się wstrzymanie wszelkich nowych inwestycji w wszystkie paliwa kopalne: węgiel, ropę i gaz, a inwestycje w istniejące pozyskiwanie paliw kopalnych powinny spaść ze średnio $575 mld rocznie (w ciągu ostatnich 5 lat) do $110 mld/r w 2050 roku. Powinno się też wstrzymać sprzedaż nowych samochodów osobowych z silnikami spalinowymi, a cały światowy sektor energetyczny powinien mieć zerową emisję CO2 do 2040 roku. W dodatku w 2050 roku 90% energii elektrycznej powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych – a reszta z energetyki jądrowej. Oznaczałoby to, że rocznie powinno przybywać instalacji o mocy 630 gigawatów (GW) dla energetyki słonecznej i instalacji o mocy 390 GW dla energetyki wiatrowej. To czterokrotnie większe zwiększenie mocy produkcyjnych niż dotychczasowy rekord z 2020 roku i wymagać będzie wzrostu nakładów do $5 bilionów do 2030 roku – z obecnych $2 bilionów. W dodatku by osiągnąć zerową emisję CO2 konieczne będzie zastosowanie na przemysłową skalę technologii będących wciąż w opracowaniu, z których około połowa jeszcze nie powstała. Oczywiście to wszystko musi być wsparte przez zmianę podejścia konsumenckiego, w tym bardziej energooszczędne projektowanie budynków i zastąpienie regionalnych podróży lotniczych koleją.
Kawa
- Zapasy zielonej kawy przechowywane w portach w USA wzrosły pod koniec kwietnia po raz pierwszy od czterech miesięcy, zwiększając się o 83 405 worków 60 kg do 5,76 miliona worków.
Cukier
- W związku wciąż dużą liczbą zakażeń koronawirusem w Indiach, pojawiają się pierwsze spekulacje dotyczące spadku konsumpcji cukru.
- Brazylijskie władze prognozują, że niewystarczające opady zmniejszą zbiory trzciny cukrowej i w konsekwencji produkcję cukru w środkowo-południowej części kraju do 35,8 mln ton (-6,4% s/s).
Pszenica
- Pierwsze raporty mówią o wirusie odglebowej mozaiki pszenicy, która atakuje wiele pól, m.in. w centralnej i południowo-środkowej Kansas, choć jak na razie nie ma zbyt wielkich strat.
- Silne burze w Chinach mogły uszkodzić niektóre uprawy pszenicy ozimej. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa podobno wysłało zespoły do zbadania szkód w uprawach ozimych w kilku prowincjach po ulewnych deszczach, wiatrach i gradobiciu. Może to się przełożyć na krótkotrwały wzrost importu pszenicy.
- Stowarzyszenie handlu zbożem Coceral podniosło we wtorek prognozę tegorocznej produkcji pszenicy miękkiej w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej do 130,9 mln ton (+4,3 mln ton względem marcowej prognozy).
- Niemieckie zbiory pszenicy w 2021 roku mają wynieść 22,66 mln ton (+2,4% r/r).
- Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa (MAFF) poinformowało, , że nie otrzymało żadnych ofert na pszenicę lub jęczmień o jakości paszy w ramach regularnych aukcji SBS. Japonia poszukiwała 80 tysięcy ton jęczmienia i 100 tysięcy ton pszenicy.
Kukurydza
- Prywatni eksporterzy zgłosili w poniedziałek sprzedaż 1,7 mln ton kukurydzy do Chin i 128 tysięcy ton do Meksyku z tegorocznych zbiorów.
- Prywatni eksporterzy zgłosili we wtorek sprzedaż 1,35 mln ton kukurydzy do Chin z tegorocznych zbiorów.
- Prywatni eksporterzy zgłosili w środę sprzedaż 1,36 mln ton kukurydzy do Chin z tegorocznych zbiorów.
- W okresie styczeń – kwiecień 2021 Chiny zaimportowały 8,58 mln ton kukurydzy (+300% r/r).
Soja
- Muyuan Foods Co. Ltd. poinformowało, że w 2020 roku mączka sojowa stanowiła tylko 9,8% ich mieszanki paszowej. Średnia dla branży to 18%. Gdyby Chiny zmniejszyły spożycie soi do 9,8% to oznaczałoby spadek konsumpcji soi i jej pochodnych w Państwie Środka o ~20 mln ton – co przełożyłoby się na import soi z USA i Brazylii. Muyuan Foods Co. Ltd. jest największym chińskim producentem trzody chlewnej, w 2020 roku sprzedał 18 mln świń.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Argentyńskie grupy rolników wstrzymają handel żywym inwentarzem w proteście przeciwko 30-dniowemu rządowemu zakazowi eksportu wołowiny w celu obniżenia cen krajowych. Szacuje się, że tegoroczna inflacja może wynieść nawet 50% – w 2020 roku przekroczyła 36%. Argentyna jest 5. na świecie eksporterem wołowiny, z 897,5 tysiąca ton wołowiny wyeksportowanej w 2020 roku (z czego ~50% trafiło do Chin).
- Namibia zakazała wszelkiego importu drobiu i produktów drobiowych z Republiki Południowej Afryki po wykryciu kolejnych epidemii ptasiej grypy w tym kraju. W ostatnim czasie ptasia grypa została odkryta na co najmniej dziewięciu fermach drobiu w RPA. Nambia dopuszcza drób, który przechodzi jedynie tranzytem przez RPA. W kwietniu zakaz importu drobiu z RPA wprowadziła także Botswana.
- Chińskie ministerstwo rolnictwa informuje, że ponowne ryzyko wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest „stosunkowo duże”. Kwietniowa liczebność stad loch wynosiła 97,6% stanu na koniec 2017 roku – sprzed epidemii ASF z 2018 roku.
Ropa naftowa
- Chiński eksport oleju napędowego w kwietniu 2021 wyniósł 2,72 mln ton (-3,20% m/m; +5,7% r/r). Eksport benzyny wyniósł 1,47 mln ton (-22,8% r/r), z kolei eksport paliwa lotniczego wyniósł 660 tysięcy ton (-67,5% r/r). Prognozy na maj mówią o spadku eksportu benzyny do 1,29 mln ton, a oleju napędowego do 1,89 mln ton.
- Kwietniowy przerób ropy naftowej w Chinach wyniósł 14,09 mln baryłek dziennie (+7,5% r/r). W okresie pierwszych czterech miesięcy Chiny przerobiły średnio 14,12 mln baryłek dziennie (+14% r/r).
- Chińskie wydobycie ropy naftowej w kwietniu wyniosło 3,99 mln baryłek dziennie (+3,4% r/r).
- W związku ze spadkiem zapotrzebowania na ropę przez niezależne chińskie rafinerie, w pierwszej połowie maja irański eksport ropy naftowej spadł do zera z ~703 tysięcy baryłek dziennie w kwietniu – wg Petro-Logistics. Z kolei SVB International szacuje spadek irańskiego eksportu poniżej 600 tysięcy baryłek dziennie, wobec ich szacunkowego, kwietniowego eksportu na poziomie 750 tysięcy baryłek.
- W ramach postępowania upadłościowego sprzedano za $1,5 mld największą samodzielną rafinerię ropy naftowej Antipinsky na Syberii Zachodniej w Rosji. Rafinerię o wydajności 7,5 mln ton rocznie kupiła spółka Rusinvest.
- „Zdecydowanie istnieje deficyt na rynku, który pomaga zredukować nadwyżkę (zapasów ropy) z zeszłego roku, aby stopniowo sprowadzić ją do poziomu średniej z pięciu lat”
Wicepremier Rosji Alexander Novak
- Azerbejdżański państwowy koncern energetyczny SOCAR i rosyjski gigant naftowo-gazowy Rosneft podpisały umowę na dostawy produktów naftowych i gazu płynnego (LPG) na Ukrainę i do innych krajów Europy Wschodniej. Rosneft szukał firmy mogącej zastąpić szwajcarski Proton Energy, który w kwietniu dostawy rosyjskiego oleju napędowego na Ukrainę. SOCAR rozpocznie dostawy paliwa na Ukrainę od czerwca.
- Wyciek 100 ton ropy naftowej z rosyjskiego rurociągu w północno-zachodnim regionie Komi w Rosji doprowadził do zanieczyszczenia także lokalnej rzeki co najmniej 9 tonami surowca. Lukoil poinformował o akcji oczyszczania po wycieku. Bogaty w surowce energetyczne region Komi był świadkiem jednego z największych wycieków ropy w historii Rosji w sierpniu 1994 roku, kiedy z jego starzejącej się sieci rurociągów wyciekło, według oficjalnych doniesień 79 000 ton, czyli 585 000 baryłek ropy.Niezależne szacunki mówią o 2 milionach baryłek.
- Objęta amerykańskimi sankcjami białoruska rafineria Naftan w pierwszych dwóch tygodniach maja przerobiła 300 tysięcy ton ropy. Rosyjscy eksporterzy ropy zawiesili dostawy do Naftanu po tym, jak Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje wobec Białorusi za domniemane łamanie praw człowieka i nadużycia. Naftan jest jedną z dwóch białoruskich rafinerii i ma zdolność przerobową ponad 200 000 baryłek dziennie (~1 mln ton ropy miesięcznie).
- Australia wypłaci do $1,8 mld dwóm aktywnym rafineriom w kraju, by pozostały otwarte. Pakiet wspiera rafinerie należące do Ampol Ltd i Viva Energy Group. Wśród środków pomocowych są kwoty niezbędne na modernizację rafinerii i nie zamykanie ich do 2027 roku, z opcją przedłużenia (po uzyskaniu kolejnego rządowego wsparcia) do 2030 roku. Pomoc ma być wypłacana w momencie spadku marż poniżej określonego poziomu.
- Algierska państwowa firma energetyczna Sonatrach podpisała umowę z norweskim koncernem naftowo-gazowym Equinor w celu zacieśnienia współpracy w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej. Nie podano szczegółów finansowych umowy.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 1,3 mln baryłek, do 486 mln baryłek (+0,27% t/t), prognozowano wzrost o 1,6 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA nieznacznie wzrosły do poziomu 85,2% całkowitej zdolności produkcyjnej.
Gaz ziemny
- Rosyjski gigant gazowy Gazprom spodziewa się wzrostu popytu na gaz ziemny w nadchodzących dziesięcioleciach i odgrywania przez niego większej roli w zużyciu energii niż odnawialne źródła i wodór. Spółka planuje osiągnąć zerową emisję netto CO2 do 2050 roku, zgodnie z wciąż opracowywaną strategią – która ma zostać opublikowana do maja 2022 roku. Władze spółki prognozują, że gaz ziemny będzie odpowiadał za prawie 40% dodatkowego zapotrzebowania na energię w latach 2020-2040 w porównaniu z 34% ze źródeł odnawialnych. Popyt na gaz w Europie i Chinach ma wzrosnąć do prawie 1 biliona metrów sześciennych rocznie do 2030 r. z 865 mld m3 w 2020 roku.
- Gazprom poinformował, że eksport gazu ziemnego poza granice byłego Związku Radzieckiego między 1 stycznia a 15 maja 2021 wyniósł 76 mld m3 (+26,7% r/r). Wydobycie gazu przez spółkę w tym okresie wyniosło 201,3 mld m3 (+15,4% r/r).
- Kwietniowy import skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez Chiny wyniósł 6,73 mln ton (+33,6% r/r).
- Chińskie wydobycie gazu ziemnego w kwietniu wyniosło 16,9 mld m3 (+7% r/r).
- Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna zezwoliła na rozpoczęcie budowy na 2-kilometrowym odcinku rurociągu Nord Stream 2 na wodach niemieckich. Oznacza to kolejny krok do dokończenia instalacji, pomimo groźby sankcji ze strony USA.
- Stany Zjednoczone znoszą sankcje wobec firmy (oraz jej prezesa) stojącej za rosyjskim rurociągiem Nord Stream 2. Raport Departamentu Stanu USA stwierdza, że Nord Stream 2 AG i dyrektor generalny Matthias Warnig, zaufany człowiek prezydenta Rosji Władimira Putina, zaangażowali się w działalność podlegającą sankcjom, ale zniesienie sankcji leży w interesie USA.
- Firma Maersk Drilling sprzedała za $31 mln dwie platformy wiertnicze amerykańskiej firmie zajmującej się infrastrukturą energetyczną New Fortress Energy Inc, która przekształci je w pływające instalacje skroplonego gazu ziemnego (LNG). Konwersja platform kosztująca ~$500 mln ma być 8-krotnie tańsza od budowy dedykowanych platform, które w dodatku powstają ~5 lat, podczas gdy konwersja zajmie 14 miesięcy.
- Australijska firma Woodside Petroleum Ltd poinformowała o planach sprzedaży wszystkich 50% udziałów w proponowanym projekcie rozwoju skroplonego gazu ziemnego (LNG) Kitimat w Kanadzie.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 81,1 mld stóp sześciennych (+0,3 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 84,2
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2021 to 90,8 mld stóp sześciennych (+0,22% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w maju wynosi średnio 10,9 bcfd (-5,22% m/m).
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w maju wynosi średnio 6,0 bcfd (-1,64% m/m).
Energia odnawialna
- W poniedziałek premierzy autonomicznej Republiki Serbskiej Bośni i sąsiedniej Serbii rozpoczęli budowę elektrowni wodnej o mocy 125 megawatów (MW) na rzece Drinie.Tama i elektrownia Buk Bijela, w pobliżu wschodniego bośniackiego miasta Foca, będą częścią systemu trzech elektrowni wodnych na rzece o wartości około $683 mln. Budowa ma potrwać 4 lata.
- Według badania przeprowadzonego przez University of Cambridge z 2017 r. Łopaty turbin będą odpowiadać za 43 miliony ton odpadów w 2050 r. Większość ostrzy trafia na wysypiska śmieci, ponieważ trudno je poddać recyklingowi. Producent turbin wiatrowych Vestas zaprezentowałnową technologię, która, jak twierdzi, umożliwia pełny recykling łopat turbin wiatrowych. Nowa technologia pozwoli oddzielić włókno szklane (lub węglowe) od łączącej je żywicy epoksydowej, a następnie chemikalia dalej rozdzielają żywicę na materiały podstawowe, które są „podobne do materiałów pierwotnych”, które można następnie wykorzystać do budowy nowych piór. Projekt ma na celu opracowanie technologii produkcji na skalę przemysłową w ciągu trzech lat, a także dostrzega potencjał technologii, która zostanie wykorzystana w recyklingu komponentów kompozytowych z samolotów i samochodów.
- Duńska firma Orsted będzie ubiegać się o licencje na rozwój projektów morskiej energetyki wiatrowej w japońskiej prefekturze Akita w ramach nowo utworzonego partnerstwa z Japan Wind Development (JWD) i Eurus Energy. „Jako strategiczny rynek dla Orsted, Japonia ma ogromny potencjał i optymalne warunki do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej” – powiedział Matthias Bausenwein, szef działu Azji i Pacyfiku. Orsted jest największym na świecie deweloperem morskich farm wiatrowych, podczas gdy Eurus ma dziesięciolecia doświadczenia w budowaniu lądowej energii wiatrowej w Japonii, a JWD zapewnia dokładną wiedzę na temat japońskiego rynku energii, a także lądowej energetyki wiatrowej.
Kamienie szlachetne
- Rosyjska Alrosa prognozuje swoją produkcję diamentów na poziomie co najmniej 33 mln karatów w 2022 roku (+4,76% r/r), wchodząc w nowy rok kalendarzowy z zapasami na poziomie 11–12 mln karatów. W Q1 2021 spółka odnotowała wzrost dochodów do $454 mln (+12% r/r) przy 45% r/r wzroście przychodów.
Złoto
- Centerra Kumtor Gold Company podejmuje wszelkie możliwe środki w celu ochrony praw akcjonariuszy w związku z przegłosowanym w poniedziałek, 17 maja, przez parlament Kirgistanu prawem przejęcia kontroli nad kopalnią złota Kumtor. Sąd w Kirgistanie nałożył w tym miesiącu $3,1 miliarda grzywny na firmę Centerra Kumtor Gold Company po tym, jak orzekł, że naruszyła ona przepisy dotyczące ochrony środowiska, umieszczając skałę odpadową na lodowcach. Centerra kwestionuje zarzuty. Kirgistan ma długą historię sporów z Centerra Gold na temat podziału zysków z największego przedsiębiorstwa przemysłowego byłej republiki radzieckiej. W ubiegłym roku kopalnia wyprodukowała ponad 556 tysięcy uncji złota.
- Chiny przedłużą zwolnienie z taryf celnych na 79 produktów importowanych z USA, m.in. na rudę złota. Przedłużenie zwolnienia obowiązuje do 25 grudnia 2021.
Srebro
- Chiny przedłużą zwolnienie z taryf celnych na 79 produktów importowanych z USA, m.in. na rudę i koncentrat srebra. Przedłużenie zwolnienia obowiązuje do 25 grudnia 2021.
Platyna i pallad
- The World Platinum Investment Council (WPIC) obniżył prognozy dotyczące podaży metalu w 2021 roku. Prognozowany deficyt, trzeci rok z rzędu, ma wynieść 158 tysięcy uncji i jest prawie trzykrotnie wyższy niż deficyt prognozowany przez WPIC w lutym 2021. Warto podkreślić, że w 2020 roku deficyt na rynku platyny osiągnął rekordowe 863 tysiące uncji.
Miedź
- Pedro Castillo, socjalistyczny kandydat na prezydenta Peru, powiedział w niedzielę wieczorem, że podniesie podatki i tantiemy na kluczowy sektor górniczy Peru i renegocjuje umowy podatkowe dużych firm, jeśli zostanie wybrany w drugiej turze 6 czerwca. Chce wykorzystać zwiększone dochody, aby znacznie zwiększyć inwestycje w edukację i zdrowie. „W tym celu musimy znacjonalizować nasze bogactwo, sprawić, by działało dla Peruwiańczyków” – zapowiedział w planie pierwszych 100 dni prezydentury.
- Glencore planuje wznowić działalność w Mutanda – największej na świecie kopalni kobaltu, która również produkuje duże ilości miedzi – w Demokratycznej Republice Konga w 2022 roku. Kopalnia od listopada 2019 jest w trakcie prac konserwacyjnych. W 2019 roku dostarczyła 103,2 tysiąca ton miedzi (-48% r/r) oraz 25,1 tysiąca ton wodorotlenku kobaltu (-8% r/r). Kopalnia posiada pięć linii produkcyjnych miedzi i trzy linie wodorotlenku kobaltu. W 2020 roku Glencor odpowiadał za ponad 5,4% światowej podaży miedzi i za prawie 20% światowej podaży kobaltu.
- Chilijska komisja Cochilco podniosła tegoroczne średnie ceny miedzi do $4,30/funt. Wcześniej, w styczniu, prognozowali średnią cenę na poziomie $3,30/funt. Zmniejszyli też prognozę produkcji w Chile do 5,8 mln ton w tym roku (z 6,0 mln ton w styczniowej prognozie) co oznacza wzrost +1,8% r/r.
- Citi prognozuje, że w Q3 2021 ceny miedzi przekroczą $12 000/tonę.
Pozostałe metale przemysłowe
- Chiński Ganfeng Lithium podpisał pierwszą umowę na zbadanie możliwości założenia zakładu produkującego baterie litowe w północno-zachodniej prowincji Jujuy w Argentynie. Ganfeng Lithium wraz z Lithium Americas rozwija projekt solanki litowej Cauchari-Olaroz w prowincji Jujuy, planuje pierwszą produkcję węglanu litu o jakości akumulatorów w połowie 2022 r.Ganfeng realizuje również projekt solanki litowej w argentyńskiej prowincji Salta, niedaleko Jujuy i spodziewa się, że do końca tego roku otrzyma pozwolenie potrzebne do rozpoczęcia budowy.
- Chiński Lygend Mining w ramach projektu wytopu niklu i kobaltu w Indonezji wyprodukował pierwszą partię mieszanego osadu wodorotlenkowego (MHP) stając się pierwszym projektem wysokociśnieniowego ługowania kwasem (HPAL) który rozpoczął produkcję. Projekt o wartości $1,05 miliarda na wyspie Obi w prowincji Moluki Północne jest jednym z kilku zakładów HPAL kobaltowo-niklowych w Indonezji, które są w centrum uwagi jako źródło zaopatrzenia dla rozwijającego się sektora akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Lygend dąży do osiągnięcia rocznej zdolności produkcyjnej w pierwszej fazie na poziomie 30 000-37 000 ton MHP w drugiej połowie 2021 r.
- Kanadyjska First Quantum Minerals odsprzeda swoje 30% udziałów w swojej kopalni niklu Ravensthorpe w Zachodniej Australii południowokoreańskiej wytwórni stali POSCO za $240 mln. W ramach umowy POSCO otrzyma rocznie 7,5 tysiąca ton mieszanki wodorotlenku kobaltowo-niklowego, pierwsze dostawy mają być w 2024 roku. Ravensthorpe to wielkoskalowa, odkrywkowa kopalnia niklu i kobaltu, produkcja niklu w ubiegłym roku wyniosła 12 695 ton. Umowa sprzedaży ma zostać sfinalizowana w Q3 2021.
- Stany Zjednoczone i Unia Europejska uzgodniły w poniedziałek, że nie będą eskalować sporu dotyczącego amerykańskich ceł na stal i aluminium, zapobiegając gwałtownym podwyżkom ceł w UE. Komisja Europejska, która nadzoruje politykę handlową UE, zapowiedziała w poniedziałek, że zawiesi na okres do sześciu miesięcy grożące 1 czerwca podwojenie ceł odwetowych na motocykle Harley-Davidson, amerykańską whisky i sok pomarańczowy oraz powstrzyma się od nakładania ceł na więcej amerykańskich produktów, jednocześnie USA utrzymają cła w wysokości 25% na stal i 10% na aluminium – podobnie jak wprowadzone cła na wcześniej przez UE na inne amerykańskie produkty.
- Chiny przedłużą zwolnienie z taryf celnych na 79 produktów importowanych z USA, m.in. na rudę metali ziem rzadkich. Przedłużenie zwolnienia obowiązuje do 25 grudnia 2021.
- Kwietniowa produkcja stali w Chinach wyniosła rekordowe 97,85 mln ton (+4,1% m/m; +15,1% r/r). W okresie pierwszych czterech miesięcy Chiny wyprodukowały 374,56 mln ton stali surowej (+16% r/r).
- Kwietniowa produkcja aluminium w Chinach wyniosła rekordowe 3,35 mln ton.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: