Poniedziałkowy zestaw aktualności to przede wszystkim potencjalne zmiany na rynku surowców rolnych w Azji, otwarcie się Filipin na nowe inwestycje wydobywcze i kwestie związane ze spółką Shell (której akcje posiadam w swoim długoterminowym portfolio). Prócz tego oczywiście klasyczny zestaw danych na poniedziałek czyli stany magazynowe metali, kawy, kakao i ropy w Szanghaju i garść aktualności rynkowych. A w programie o 14:00 omówienie sporej części tych newsów.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Wysokie ceny soi i kukurydzy zwiększyły zastępowalność tych zbóż w paszach przez pszenicę. Jednocześnie nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń w Europie i Azji (zwłaszcza w Chinach) także zmniejszają popyt na paszę – prawdopodobnie popyt na kukurydzę paszową spadnie o ~40 mln ton (na korzyść pszenicy), a na śrutę sojową o około 4 mln ton (co wymaga około 5 mln ton soi). Na drugiej szali jest oczywiście podaż surowca, która w tym roku ma być na bardzo wysokim poziomie, wraz z rekordowymi zbiorami w Brazylii, która już teraz wysłała dziesiątki ładunków soi do Azji i Europy – w kwietniu spodziewane są dostawy >7 mln ton soi z Brazylii, a maj i czerwiec to dostawy po 10 mln ton miesięcznie. Aktualnie w Chinach szacuje się, że pszenica jako zamiennik kukurydzy i soi ma sens gdy cena pszenicy jest do maksymalnie 100 juanów wyższa od cen kukurydzy – a obecnie w Chinach pszenica jest tańsza od kukurydzy. Udział soi (jako źródła białka) w paszy spadł w niektórych regionach Chin od 2% do nawet 9% na skutek stosowania pszenicy. Nawet aktualne zmiany w cenach nie zahamują zastępowania kukurydzy i soi w paszy w sezonie 2020/21 ponieważ producenci pasz mają spore zapasy pszenicy na najbliższe kilka miesięcy. Wstępne szacunki na sezon 2021/22 także mówią o 30-40 mln ton pszenicy wykorzystywanej do pasz w Chinach.
- Shell, największy na świecie sprzedawca ropy i gazu, powiedział, że sprzedaje około 4,6% energii zużywanej na świecie i wytwarza około 1,4% całkowitej energii pierwotnej. Spółka podkreśla, że około 75% potwierdzonych zasobów ropy i gazu firmy (>9 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej w potwierdzonych rezerwach ropy i gazu) zostanie wydobytych do 2030 roku, a po 2040 roku będzie to zaledwie 3%. Jednocześnie wydatki na wydobycie ropy i gazu będą kluczowymi wydatkami w latach 2020–2025. W maju spółka podda swoją strategię transformacji energetycznej pod niewiążące głosowanie na corocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy co jest bezprecedensowym posunięciem dla firm naftowych i gazowych. Shell zapowiada koncentrację firmy na wodorze, biopaliwach i morskiej energii wiatrowej, a także technologiach pochłaniających węgiel i sadzeniu drzew – jednak nie podano szczegółów tych planów.
- Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zniósł moratorium na nowe umowy dotyczące wydobycia minerałów nałożone w 2012 roku. Kraj stara się zwiększyć swoje udziały w dochodach z produkcji surowców, m.in. poprzez wprowadzenie akcyzy na minerały na poziomie 4%. Nowe zarządzenie prezydenta nakazuje m.in. ministerstwu środowiska sformułowanie warunków i ścisłe wdrożenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa w kopalniach i polityki środowiskowej. Według Biura Kopalń i Nauk o Ziemi (MGB) ponad jedna trzecia całkowitego obszaru lądowego Filipin wynoszącego 30 milionów hektarów została zidentyfikowana jako posiadająca „wysoki potencjał mineralny”, a szacuje się, że mniej niż 5% rezerw mineralnych Filipin zostało do tej pory wydobyte. „Będzie potrzeba wielu surowców, takich jak nikiel, miedź, złoto, mangan, chromit itp., Kiedy świat wróci do normy” – powiedział Dante Bravo, prezes drugiego co do wielkości w kraju górnika i eksportera rudy niklu Global Ferronickel Holdings Inc. Obecnie Filipiny są największym dostawcą rudy niklu dla Chin po tym jak Indonezja zakazała eksportu nieprzetworzonej rudy.
Kawa
- Zapasy kawa w magazynach ICE: pierwsza od dawna zmiana wartości względem ubiegłego sezonu. Mamy wyższe zapasy kawy i one rosną (+22,7k t/t) podczas gdy rok temu były niższe i spadały (-39k t/t).
Cukier
- Analitycy prognozują, że brazylijska produkcja cukru może nie osiągnąć prognozowanych 26 mln ton, choć prawdopodobnie zostanie to zrównoważone produkcją i eksportem cukru z Indii.
- USDA prognozuje, że produkcja cukru w Tajlandii w sezonie 2021/22 powinna wzrosnąć do 10,6 mln ton (+40% r/r).
- Pakistańska agencja państwowa (TCP) ogłosiła międzynarodowy przetarg na zakup 50 000 ton białego cukru.
- Spekulanci na rynku cukru ICE podnieśli swoją długą pozycję netto o 16 977 kontraktów do 117 737 w ostatnim tygodniu do 13 kwietnia, jak pokazały dane CFTC.
Kakao
- Mielenie ziaren kakao w Ameryce Północnej w Q1 2021 wzrosło o 2,05% r/r.
- Mielenie ziaren kakao w Azji w Q1 2021 wzrosło o 3,14% r/r.
- Zapasy kakao w magazynach ICE, kontynuacja wzrostu zapasów, podobnie jak sezon wcześniej, ale teraz zapasy są ponad +15% s/s.
Pszenica
- Prognozy niskich temperatur w środkowej części USA w tym tygodniu może negatywnie wpłynąć na posianą pszenicę oraz opóźnić zasiewy kukurydzy i soi.
Kukurydza
- Kukurydza w USA zyskuje na obawach o przymrozki, które uszkodziły amerykańskie zasiewy.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Produkcja wieprzowiny w Chinach w Q1 2021 wzrosła do 13,69 mln ton (+31,9% r/r). To skutek uboju 171,43 mln świń (+30,6% r/r). Wielkość trzody chlewnej w Państwie Środka wzrosła do 415,95 mln sztuk na koniec marca 2021 (+2,32% q/q).
Ropa naftowa
- Raport firmy konsultingowej Wood Mackenzie z Edynburga pokazuje, że jeśli prace nad walką z klimatem przyśpieszą, to popyt na ropę naftową zacznie gwałtownie spadać już w 2023, a w 2030 roku będzie tak nisko, że ceny ropy na świecie będą stale oscylować w okolicy $40/baryłkę, by przez kolejne 20 lat spaść do przedziału $10-$18/baryłkę. Szacunki raportu mówią, że popyt na ropę w 2050 roku wynosiłby 35 mln baryłek dziennie.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 kwietnia 2021 wynosiły 17,484 mln (b/z t/t).
- Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu, doszło 7 punktów czyli jest aktywnych 344 punktów.
Gaz ziemny
- Raport firmy konsultingowej Wood Mackenzie z Edynburga prognozuje, że rosnąca konsumpcja gazu ziemnego w Azji, głównie zastępującego spalanie węgla na cele energetyczne, będzie rosnąć o średnio +1,5% r/r do 20250 roku. Jednocześnie rynki Europy Zachodniej i Ameryki Północnej zmniejszałyby zapotrzebowanie na gaz, przestawiając się na energię ze źródeł odnawialnych.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły – majowe dostawy wyceniane są na $7,60/mmBtu (+4,11% t/t). Ceny rosną ze względu na budowę zapasów na zimę, by uniknąć problemów z dostawami jakie miały miejsce w 2020 roku.
- Pavilion Energy poinformowało o sprowadzeniu do Singapuru pierwszego neutralnego pod względem emisji dwutlenek węgla ładunku skroplonego gazu ziemnego (LNG). Emisja CO2 związana z tym ładunkiem zostanie skompensowana poprzez „wycofanie” lub usunięcie z systemu odpowiedniej ilości wysokiej jakości kredyty węglowe pochodzące z jej portfela projektów kompensacji emisji dwutlenku węgla. Kredyty węglowe wykorzystane do kompensacji pochodzą z projektów Natural Climate Solutions Evio Kuinaji Ese’Eja Cuana w Peru i Liangdu Afforestation w Chinach.
- Kwietniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,7 mld stóp sześciennych dziennie (+0,11% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 96,0 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +4,01% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 89,3 bcfd (-6,98% t/t).
- Kwietniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wyniósł średnio 11,1 bcfd (+2,77% m/m). Prace konserwacyjne są obecnie prowadzone w Corpus Christi firmy Cheniere Energy Inc w Teksasie i zakładzie spółki Cameron LNG w Luizjanie, co może się odbić negatywnie na eksporcie LNG.
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 1 do poziomu 94 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 61 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,796 bilionów stóp sześciennych (tcf) czyli +3,42% t/t. Analitycy oczekiwali wzrostu zapasów o 67 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o 0,6% powyżej 5-letniej średniej.
Energia odnawialna
- BHP Group Ltdpoinformowało, że zakończyło swoje pierwsze tankowanie statku biopaliwem w tym miesiącu w ramach próbnej eksploatacji. Mieszanka biopaliw pochodząca z certyfikowanych, zrównoważonych źródeł surowców, takich jak olej jadalny, surowy olej talowy i osady ściekowe, została wykorzystana 4 kwietnia do zatankowania w Singapurze masowca Kira Oldendorff, który był w drodze z Australii do Europy. Mieszanka nie wymagała żadnych znaczących modyfikacji silnika ani innych komponentów, powiedział rzecznik BHP Satish Rajmohan. Mówi się, że zastosowana mieszanka biopaliw zmniejsza emisję CO2 o 80% do 90% w porównaniu z konwencjonalnymi olejami resztkowymi
- Orsted zakupi od Brookfield Renewable irlandzkie i brytyjskie aktywa lądowej energetyki wiatrowej za $683,14 mln. Finalizacja transakcji ma mieć miejsce jeszcze w Q2 2021.
Węgiel
- Produkcja węgla w Chinach w Q1 2021 wyniosła 970,56 mln ton (+16% r/r). Wydobycie koksu wzrosło w Q1 2021 do 118,97 mln ton (+8,6% r/r).
- Japońska firma Electric Power Development (J-Power)zrezygnowała z planu budowy elektrowni węglowej o mocy 1,2 gigawata (GW) w Yamaguchi w zachodniej Japonii. W marcu także Chugoku Electric Power oraz JFE Steel anulowały plan budowy elektrociepłowni opalanej węglem.
Złoto
- Wstępne dane Barrick Gold Corp za Q1 2021 pokazały że produkcja złota spadła do 1,10 mln uncji (-9% q/q). Jednocześnie spółka nie obniżyła tegorocznych prognoz produkcji, podkreślając spodziewany wzrost wydobycia złota w drugiej połowie roku.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy:
Metale przemysłowe
- Anglo American podpisał umowę z Engie Energía Perú na dostarczanie 100% energii ze źródeł odnawialnych do swojej kopalni miedzi Quellaveco w Peru, która ma rozpocząć wydobycie w 2022 roku. Podobne umowy już są podpisane dla kopalni spółki w Brazylii i Chile.
- W Brazylii lokalne władze tymczasowo zamknęły należący do CSN port eksportujący rudę żelaza w mieście Itaguai – po nałożeniu kary w wysokości $952,5 tysiąca za rzekome pośrednie zrzucanie odpadów przemysłowych powstałych podczas produkcji rudy żelaza do oceanu. Firma stwierdziła, że musi dokładniej przyjrzeć się rzekomym wykroczeniom. Ani CSN, ani miasto nie podały, jak długo może potrwać zamknięcie portu.
- Chilijski trybunał ochrony środowiska tchnął nowe życie w kontrowersyjny projekt wydobycia miedzi i żelaza Dominga o wartości $2,5 miliardaw Andes Iron, odrzucając wcześniejszą decyzję organu regulacyjnego, który odmówił spółce kluczowych zezwoleń. Sędziowie Trybunału Środowiskowego Antofagasta głosowali jednogłośnie, aby zażądać od regionalnej komisji ds. Oceny środowiska ponownego głosowania nad oceną oddziaływania projektu.
- Oczekuje się, że globalny popyt na stal wzrośnie w tym roku do 1,874 miliarda ton (+5,8% r/r), co oznacza wzrost prognoz o 1,7 pp względem ubiegłorocznych szacunków. W 2022 roku prognozuje się dalszy wzrost popytu, do 1,925 mld ton (+2,7% r/r).
- Produkcja stali w Chinach w marcu 2021 wyniosła 94,02 mln ton (+19% r/r). W całym Q1 2021 produkcja stali w Chinach wyniosła 271,04 mln ton (+15,6% r/r).
- Marcowa produkcja aluminium w Chinach wzrosła do rekordowych 3,28 mln ton (+8,5% r/r).
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Piąty tydzień z rzędu wzrost zapasów ołowiu. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów niklu i cynku.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dziewiąty tydzień z rzędu wzrosły zapasy miedzi. Czwarty tydzień spadków zapasów NSAAC. Drugi tydzień z rzędu spadki zapasów aluminium premium, ołowiu i cyny
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Cześć,
Znajdę gdzieś dane o dziennym wydobyciu ropy naftowej na świecie? Znalazłam miesięczne na EIA, ale tylko dla USA, na jodidb.org ale również tylko miesięczne.
Tutaj masz tygodniowe dane dotyczące ropy w USA (raport API)
https://tradingeconomics.com/united-states/api-crude-oil-stock-change
International Energy Agency (Międzynarodowa Agencja Energetyczna)
https://www.iea.org/