Poniedziałek to klasycznie stany magazynowe z całego świata, także opóźnione (przez święto 11 października) dane o ropie z USA. Ale prócz tego solidna dawka newsów z szerokiego spectrum instrumentów surowcowych. A o 14:00 premiera nowego odcinka programu! Do zobaczenia!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe zboża
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- złoto
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
Ogólne informacje
- Zimny wiatr z północy Chin przyniósł spadek temperatur w Państwie Środka, co zwiększy zapotrzebowanie na energię, a w konsekwencji azjatyckie ceny surowców energetycznych. Średnie temperatury w niektórych regionach centralnych i wschodnich mogą spaść nawet o 16°C w ciągu najbliższych 2-3 dni. Jednocześnie rośnie liczba regionów z ograniczeniami w dostawach prądu. Reglamentacja została już wprowadzona w co najmniej 17 z ponad 30 regionów Chin kontynentalnych. Oczekuje się jednak, że niedobory energii utrzymają się do początku przyszłego roku.
- Biały Dom powiedział, że z dniem 8 listopada zniesie ograniczenia w podróżowaniu na COVID-19 dla w pełni zaszczepionych cudzoziemców, co powinno zwiększyć popyt na paliwo lotnicze.
Kawa
- Zakłócenia w transporcie kawy na całym świecie, spowodowane brakami kontenerów i zatłoczeniem portów, prawdopodobnie utrzymają wysokie ceny kawy przez dłuższy czas. „Wierzymy, że deficyt wynosi około czterech milionów worków, inni analitycy oceniają go na siedem milionów worków” – powiedział Carlos Mera, szef badań rynku towarów rolnych w Rabobank, dodając, że eksport z Brazylii i innych krajów produkujących był powolny z powodu problemów w transporcie. „Eskalujący niedobór kontenerów i przestrzeni na statkach spowodował, że koszty frachtu na głównych trasach żeglugowych wzrosły o 525% do ponad 1000% w ciągu ostatnich 18 miesięcy”
- „Prędkość, z jaką konsumowane są zapasy z certyfikatem ICE, daje wyobrażenie o popycie, biorąc pod uwagę nadchodzącą niepewność”, powiedział bank inwestycyjny Itau BBA.
- Skumulowane opady na obszarach uprawy kawy w Brazylii są wyższe niż średnia w październiku, co może zwiększyć perspektywy zbiorów w przyszłym roku, które do tej pory wydawały się ponure po suszy i mrozach.
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły czwarty tydzień z rzędu (-22,8k t/t), w 2020 roku był wzrost zapasów (+17,6k t/t).
Cukier
- „Powinniśmy się spodziewać, że zbliżający się spadek wartości przez Fed wzmocni dolara amerykańskiego – co jest strukturalnym przeszkodą dla kontraktów terminowych na rolnictwo – chociaż wzrost dolara może nie nastąpić natychmiast” – podało w notatce Peak Research.
Kakao
- Przerób kakao w Ameryce Północnej wzrósł w Q3 2021 do 123 399 tysięcy ton (+4,3% r/r).
- Przerób kakao w Azji w Q3 2021 wzrósł do 210,97 tysiąca ton (-4,48% q/q; +4,10% r/r).
- Zapasy kakao w magazynach ICE spadły czwarty tydzień z rzędu (-31,3k t/t), spadały też w 2020 roku: -53,7k t/t.
Pszenica
- Eksport francuskiej pszenicy miękkiej poza Unię Europejską we wrześniu wyniosły 695,4 tysiąca ton. Chiny były największym krajem docelowym francuskiej pszenicy miękkiej poza UE w zeszłym miesiącu, z początkowymi szacunkami na 185 200 ton, tuż za nimi plasuje się Algieria z 184 000 ton.
- Według agencji rolnej FranceAgriMer eksport francuskiej pszenicy miękkiej poza UE w ciągu całego sezonu lipiec-czerwiec 2021/22 ma wynieść 9,6 mln ton (+26,32% s/s).
- Oczekuje się, że Chiny zużyją 36 milionów ton pszenicy w paszy w roku zbiorów 2021/22, powiedział we wrześniu analityk z China National Grain & Oils Information Center.
Kukurydza
- Po raz pierwszy od roku ceny kukurydzy w kluczowym chińskim centrum Shandong spadły w tym tygodniu do tego samego poziomu co pszenica. To skłoniło część producentów pasz do ponownego wykorzystania kukurydzy jako głównego składnika. Wykorzystanie pszenicy w paszach dla drobiu w północnych Chinach spadło z około 40% mieszanki paszowej na początku tego roku do zaledwie 20% w październiku, podczas gdy w środkowych Chinach udział pszenicy w paszach dla drobiu spadł aż o 40%, powiedział JCI .
Soja
- Amerykańscy eksporterzy sprzedali do Chin 132 000 ton soi w roku gospodarczym 2021/2022, podał w piąte Departament Rolnictwa USA (USDA). Kolejne 396 tysięcy ton zostało sprzedanych do nieznanych miejsc docelowych.
- W tygodniu zakończonym 7 października sprzedaż eksportowa soi z USA wyniosła 1,5 mln (+10% t/t).
Pozostałe zboża
- Eksport francuskiego jęczmienia poza UE osiągnął w zeszłym miesiącu 372 600 ton (-59,05% m/m), z czego 330,8 tysiąca ton trafiło do Chin.
Ropa naftowa
- Światowe zapasy ropy naftowej spadły do najniższego od siedmiu lat poziomu sezonowego, ponieważ producenci nie zwiększyli produkcji, aby dorównać szybkiemu ożywieniu konsumpcji od czasu zeszłorocznej recesji wywołanej koronawirusem. Globalny deficyt względem 5-letniej średniej wynosi 165 mln baryłek (-6%).
- Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała w czwartek, że kryzys energetyczny ma zwiększyć popyt na ropę o 500 000 baryłek dziennie (bpd). Spowodowałoby to lukę podażową o wartości około 700 000 baryłek dziennie do końca tego roku, dopóki OPEC+, nie zwiększą podaży zgodnie z planem w styczniu 2022.
- „Potrzeba trzech wydarzeń, aby wykoleić ten wzrost cen ropy: OPEC+ nieoczekiwanie zwiększa produkcję, ciepła pogoda uderza na półkuli północnej, a jeśli administracja Bidena wykorzysta strategiczne rezerwy ropy naftowej”, powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA.
- Chiny wydały nową partię kontyngentów na import ropy naftowej dla niezależnych rafinerii na 2021 r., które pokazują po raz pierwszy od 2015 roku spadek zezwoleń na import surowca. Łączne uprawnienia na 2021 r. wynoszą 177,14 mln ton (-4,02% r/r). Redukcja kontyngentów importowych jest następstwem wzmożonej kontroli rządowej sektora rafineryjnego w tym roku nad handlem kontyngentami importowymi ropy naftowej i uchylaniem się od płacenia podatków, ponieważ Pekin starał się ograniczyć nieefektywne przetwarzanie paliw i obniżyć emisje. „Oczekuje się, że tradycyjne lokalne rafinerie osiągną w przyszłym roku jeszcze niższe kontyngenty po kilku latach silnego wzrostu, podczas gdy mega zintegrowane firmy rafineryjno-petrochemiczne odnotują dalszy znaczny wzrost kontyngentów” poinformowała chińska firma konsultingowa
- Zrównoważone paliwo lotnicze (SAF), wytwarzane z odpadów i pozostałości, będzie produkowane w rafineriach Eni w Taranto i na początku przyszłego roku w Livorno. Paliwo, które będzie sprzedawane największym liniom lotniczym, zostało wykorzystane w dziewiczym locie nowego, państwowego przewoźnika ITA, następcy Alitalii. Eni poinformowała, że produkcja nowego paliwa do silników odrzutowych była częścią planów podwojenia zdolności biorafinacji do 1,1 miliona ton rocznie do 2024 r., podnosząc ją do 5-6 mln ton rocznie do 2050 r.
- Kanadyjska firma naftowa PetroTal Corp ma nadzieję, że zrealizuje w tym roku swoje plany niemal podwojenia wydobycia ropy w Peru, pomimo protestów lokalnych społeczności, żądających więcej korzyści ekonomicznych i społecznych z eksploatacji rurociąg. „W 2021 spodziewamy się, że zakończymy średnią produkcją między 10 000 a 11 000 baryłek ropy dziennie”, powiedział Ronal Egusquiza, co oznacza wzrost z 5 675 baryłek dziennie w 2020 roku.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +6,088 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o +0,702 mln baryłek.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 15 października 2021 wynosiły 6,981 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA po raz ósmy z rzędu wzrosła, w ubiegłym tygodniu o 12, czyli jest 445 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci – która reguluje krajowe sektory energii elektrycznej, gazu, telekomunikacji, poczty i kolei – ma czas do początku stycznia na przedstawienie zalecenia, czy będzie certyfikować gazociąg Nord Stream 2 (NS2) biegnący z Rosji do Niemiec pod Morzem Bałtyckim. Potem projekt trafi do maksymalnie dwumiesięcznych obrad w Komisji Europejskiej. Jednym z regulacyjnych warunków dopuszczenia NS2 do użytku jest wymóg aby właściciele rurociągów różnili się od dostawców gazu płynącego nimi w celu zapewnienia uczciwej konkurencji. W przypadku gdyby operator gazociągu rozpoczął przesył bez wymaganej certyfikacji grozi mu jednorazowa grzywna w wysokości €1 miliona. Gazprom w sierpniu zapowiadał dostarczenie 5,6 mld m3 gazu ziemnego przez NS2 w 2021 roku jeśli przesył rozpocznie się w październiku – co w zasadzie jest już niemożliwe.
- Wicepremier Alexander Novak powiedział, że Rosja może wznowić sprzedaż gazu na rynku spot po zakończeniu napełniania rezerw magazynowych. Oficjalne rządowe informacje mówią, że Rosja planuje uzupełniać zapasy krajowe do 1 listopada.
- Główne chińskie firmy energetyczne prowadzą zaawansowane rozmowy z amerykańskimi eksporterami w celu zabezpieczenia długoterminowych dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wśród firm wymienia się Sinopec Corp oraz China National Offshore Oil Company (CNOOC) a także mniejszych, lokalnych dystrybutorów energii. Nowe zakupy umocnią również pozycję Chin jako największego na świecie nabywcy LNG, przejmując w tym roku tą rolę od Japonii. Szacuje się, że umowy skonstruowane wg wzoru $2,50 + 115% kontraktów futures Henry Hub NGc1 (podobne do umowy ENN Natural Gas Co Ltd z Cheniere Energy Inc o której podpisaniu pisałem w czwartek) oznaczałoby ceny poniżej $10/mmBtu z dostawą do Azji Północno-Wschodniej. Nie podano oficjalnych wartości, ale w kuluarach mówi się o 4 mln ton rocznie LNG dla Sinopec.
- Pakistan LNG nie otrzymał żadnych ofert w przetargu na dostawę ośmiu ładunków LNG w okresie od grudnia do stycznia.
- Tureckie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Botas poszukuje 19 ładunków LNG z dostawą w okresie od listopada tego roku do marca przyszłego roku.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły ósmy tydzień z rzędu – dostawy listopadowe wycenia się na $38,50/mmBtu (+4,05% t/t). Grudniowe dostawy są wyceniane na $38,40/mmBtu (+1,05% t/t).
- Październikowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 92,0 mld stóp sześciennych dziennie (+0,99% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 85,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +0,24% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 88,9 bcfd.
- Październikowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 10,3 bcfd (-0,97% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o jeden do poziomu 98 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 81 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,369 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -4,91% poniżej 5-letniej średniej i -12,95% r/r. Analitycy prognozowali przyrost zapasów o 94 bcf.
Węgiel
- Państwowa spółka Coal India Ltd tymczasowo zaprzestała sprzedaży węgla klientom spoza sektora energetycznego, a także ogranicza zakontraktowane dostawy. Odbiorcami nieenergetycznymi są huty aluminium, producenci cementu i huty.
- Styczniowe kontrakty terminowe na węgiel termalny Zhengzhou CZCc1 w Chinach osiągnęły rekordowo wysoki poziom 1 669,40 juanów ($259,42) w piątek. Kontrakt wzrósł od początku roku o ponad 200%.
Złoto
- „Złoto ma wszystko przeciwko sobie. Realne stopy procentowe rosną, akcje są wyższe, podobnie jak Bitcoin”, powiedział Phillip Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures w Chicago.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Platyna i pallad
- Ceny metali z grupy platynowców mogą mieć jeszcze sporo czasu, zanim wrócą do równowagi, powiedziała w notatce analityk StoneX, Rhona O’Connell.
Miedź
- Wysokie ceny energii i potencjalne niedobory będą miały w nadchodzących miesiącach większy wpływ na podaż niż na popyt na metale, zwłaszcza na miedź i aluminium, twierdzą analitycy ANZ.
- Międzynarodowe grupy badawcze zajmujące się cynkiem i miedzią powiedziały w tym miesiącu, że spodziewają się nadpodaży obu metali w przyszłym roku, ale analitycy twierdzą, że kryzys energetyczny może to zmienić.
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- China Zhongwang Holdings Co poinformował, że został powiadomiony o „poważnych trudnościach” w dwóch spółkach zależnych. Liaoyang Zhongwang Superior Aluminium Fabrication Co i Liaoning Zhongwang Group Co borykają się z problemami z powodu „poważnych strat i trudności biznesowych”. Zhongwang jest drugim co do wielkości na świecie producentem profili aluminiowych szeroko stosowanych w branży transportowej, budowlanej i elektronicznej. Aby wyprodukować swoje wyroby, musi kupować wlewki aluminiowe – których cena rośnie.
- Belgijska grupa zajmująca się technologią materiałową i recyklingiem Umicore podpisała długoterminowe umowy na dostawy litu z Ganfeng Lithium Co Ltd i Vulcan Energy Resources. Umowa z chińskim Ganfeng dotyczy dostaw litu od 2022 roku i pokryje znaczną część zapotrzebowania Umicore na lit w Azji. Umowa z niemiecko-australijską kopalnią litu Vulcan wejdzie w życie od 2025 r. Pokryje część zapotrzebowania Umicore na wodorotlenek litu w Europie, umożliwiając zakup od 28 000 ton do 42 000 ton w czasie trwania umowy.
- Produkcja stali surowej w Brazylii wzrosła do 3,051 mln ton we wrześniu (+15,3% r/r). Sprzedaż na lokalnym rynku wzrosła we wrześniu do 1 909 mln ton (+1,2% r/r).
- Ograniczenia produkcji krzemu i cynku w Europie z powodu kryzysu energetycznego prawdopodobnie spowolnią plany transformacji energetycznej w regionie. „Perspektywy na przyszłość są bardzo słabe i ostatecznie nasza produkcja może zostać zastąpiona produkcją chińską” – powiedział Reuterowi niemiecki RW Silicum. Analityk CRU, Jorn de Linde, szacuje, że Europa zazwyczaj odpowiada za 13% do 15% światowej produkcji krzemu, szacowanej na około 3 miliony ton w tym roku. Glencore wyprodukował w 2020 roku w Europie 787 200 ton cynku. Światową produkcję cynku szacuje się w tym roku na około 14 milionów ton, z czego około połowa pochodzi z Chin.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej (CME), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Czwarty z rzędu wzrost zapasów aluminium. Drugi z rzędu wzrost zapasów niklu i cynku.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dwudziesty piąty tydzień z rzędu spadku zapasów niklu. Siódmy z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi i cynku. Szósty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.