Dziś kolejny zestaw informacji z rynków surowcowych. Jak na styczeń przystało pojawia się dużo danych podsumowujących 2021 rok, ale mamy też trochę ciekawostek, jak temat dogadania się Chin z USA (przynajmniej w jednej kwestii), dość interesującej zmianie w amerykańskich zapasach kawy, inwestycji giganta IT w rynek surowcowy, kolejne globalne prognozy na bieżący sezon rolniczy i wiele, wiele więcej. A o 14:00 premiera nowego materiału na YouTube!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Kawa
- Eksport kawy z Wietnamu w grudniu wzrósł o 57,6% w porównaniu z listopadem, chociaż w całym 2021 r. eksport kawy z tego kraju spadł o 0,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Statki z kawą wietnamską zmierzają w stronę magazynów ICE.
- Brazylijscy plantatorzy kawy sprzedali 82% (46,28 mln 60-kilogramowych worków kawy) zbiorów z lat 2021/22 do 10 stycznia, powyżej średniej 74% w tym okresie, podała firma konsultingowa Safras & Mercado. Prognozowane zbiory mówią o 56,5 mln 60-kg worków.
- Brazylijskie stowarzyszenie eksporterów Cecafe organizuje w poniedziałek konferencję prasową, aby omówić handel w 2021 roku.
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły piąty tydzień z rzędu (-97,5k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+60,9k t/t). Tym samym nastąpiła zmiana w wielkości zapasów i są one poniżej ubiegłorocznego poziomu.
Cukier
- „Przy dalszym deficycie w roku gospodarczym 2021/22 oczekuje się, że światowe otoczenie rynku (cukru) pozostanie pozytywne” – powiedział Suedzucker.
- Analityk Green Pool w piątek obniżył swoje prognozy dotyczące produkcji cukru w Chinach w sezonie 2021/22 do mniej niż 10 milionów ton, a zwiększone ryzyko mrozu z powodu La Niña stwarza dalsze potencjalne spadki.
Kakao
- Cocoa Association of Asia poinformowało, że przerób kakao w Q4 2021 w Azji wzrósł do 231 309 ton (+6,33% r/r).
- 19 stycznia poznamy dane o mieleniu kakao w Europie, a 20 stycznia w Ameryce Północnej.
- Zapasy kakao w magazynach ICE spadły siedemnasty tydzień z rzędu (-76,8k t/t), w poprzednim sezonie 14 stycznia były o +115,3k t/t wyższe.
Pszenica
- The International Grains Council (IGC) podniosła prognozę globalnej produkcji pszenicy w sezonie 2021/22 do 781 mln ton, czyli +4 mln ton względem poprzedniej prognozy.
Kukurydza
- The International Grains Council (IGC) obniżyła prognozę globalnej produkcji kukurydzy do 1,207 mld ton, czyli -5 mln ton względem poprzedniej prognozy. Spadek wynika głównie z obniżenia produkcji w Argentynie (-2,3 mln ton do 61 mln ton) oraz w Brazylii (-4,5 mln ton do 112,9 mln ton).
Ryż
- Chiński plan 5-letni mówi o zwiększeniu produkcji ryżu do 215 mln ton rocznie do końca 2025 roku.
Soja
- Import soi do Chin w 2021 r. spadł do 96,52 mln ton (-3,80% r/r). „Ceny wieprzowiny w kraju spadły, obniżając marże wieprzowe i popyt na śrutę sojową.” – powiedział Zou Honglin, analityk z działu rolniczego Mysteel. „Import we wrześniu i październiku był szczególnie słaby. Ceny żywca wieprzowego drastycznie spadły w pierwszej połowie roku, a importerzy nie chcieli sprowadzać zbyt wielu nasion soi, ponieważ istniała duża niepewność co do popytu na paszę. Wydaje się również, że zakupy z Zatoki USA były powolne z powodu zakłóceń logistycznych. Wielu kupujących właśnie zdecydowało, że mogą poczekać do nowych zbiorów w Brazylii. To może stworzyć interesującą sytuację w zależności od tego, jak fala upałów i straty plonów rozwijają się w Ameryce Południowej” – powiedział Darin Friedrichs, założyciel rolniczej firmy badawczej Sitonia Consulting. Dostawy ze Stanów Zjednoczonych w roku gospodarczym 2021/22 zostały ograniczone z powodu opóźnień w załadunku w portach po huraganie Ida i zbiorach soi w Brazylii na początku 2022 roku.
- Chiny planują zwiększenie produkcji soi do końca 2025 roku do poziomu ~23 mln ton czyli +40% względem produkcji w 2021 roku. Ma to zmniejszyć uzależnienie Chin od importu – importowane ziarna zaspokajają 85% potrzeb Państwa Środka. Plan pięcioletni mówi, że Chiny będą uprawiać ziemię specjalnie pod uprawę soi, rozszerzą programy płodozmianu soi-kukurydzy i skupią się na zwiększeniu plonów soi.
Pozostałe rośliny oleiste
- Chiny do 2025 roku rozszerzy również uprawę i produkcję innych nasion oleistych, takich jak rzepak i orzeszki ziemne, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na olej spożywczy i białko paszowe. Produkcja rzepaku wzrośnie o 29% do 18 mln ton, a orzeszków ziemnych do 19 mln ton z 17,99 mln ton.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Brazylijski przetwórca kurczaków i wieprzowiny BRF SA podpisał memorandum o porozumieniu z suwerennym funduszem Arabii Saudyjskiej w celu utworzenia spółki joint venture produkującej produkty drobiowe w kraju Bliskiego Wschodu. BRF ma posiadać w nowej spółce 70% udziałów. Memorandum est niewiążące i ma na celu stworzenie firmy zajmującej się produkcją i sprzedażą świeżych, mrożonych i przetworzonych produktów drobiowych. BRF odmówił podania dodatkowych szczegółów na temat tej umowy i jej realizacji. Brazylijska firma powiedziała, że wspólne przedsięwzięcie będzie wymagało inwestycji w wysokości $350 milionów jeśli miałoby dojść do realizacji. Brazylia jest największym na świecie dostawcą mięsa halal, sprzedającym kurczaki i wołowinę na dochodowych rynkach islamskich na całym świecie. Arabia Saudyjska jest czwartym co do wielkości odbiorcą kurczaków z Brazylii, importując 353 500 ton w 2021 r. (-24,4% r/r).
- Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformowała o potwierdzeniu pierwszego przypadku ptasiej grypy w odmianie H5, wykrytej u dzikiej kaczki. To pierwszy przypadek wykrycia tej odmiany w USA od 2016 roku. Z kolei ptasią grypę ostatni raz w USA wykryto w 2020 roku, odmiana H7N3 była w przemysłowym stadzie indyków w Karolinie Południowej. W 2015 roku wybuch ptasiej grypy doprowadził do śmierci około 50 milionów amerykańskich kurczaków i indyków.
- Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa przetwórcy mięsa dokonali w czwartek uboju około 456 000 świń (-2% t/t; -6% r/r). Niektórzy przetwórcy mięsa spowalniają ubój, aby zwiększyć marże zysku poprzez ograniczenie dostaw, powiedział Brian Hoops, prezes amerykańskiego brokera Midwest Market Solutions.
Ropa naftowa
- Chiny uwolnią ropę naftową ze swoich krajowych strategicznych zapasów w okolicach świąt Księżycowego Nowego Roku, które rozpoczynają się 1 lutego w ramach planu koordynowanego przez Stany Zjednoczone z innymi głównymi konsumentami w celu obniżenia światowych cen. Jednak Państwo Środka nie podało ilości jaką sprzeda ze swoich rezerw. „Chiny zgodziły się wypuścić stosunkowo większą ilość, jeśli baryłka ropy przekracza $85, a mniejszą, jeśli ropa utrzyma się w pobliżu poziomu $75” – powiedział jedno ze źródeł. Chiny, które od dawna trzymają w tajemnicy szczegóły dotyczące swoich rezerw państwowych, przeprowadziły we wrześniu 2021 roku pierwszą w historii publiczną aukcję rezerw ropy naftowej przeznaczając na nią około 7,4 miliona baryłek, co stanowi pokrycie połowy dnia konsumpcji w kraju.
- Departament Energii USA (EIA) poinformował w czwartek, że sprzedał 18 milionów baryłek strategicznych rezerw ropy naftowej sześciu firmom, w tym Exxon Mobil i jednostce rafineryjnej Valero Energy Corp. Pozostałymi nabywcami były rafinerie Phillips 66, Motiva Enterprises, Marathon Petroleum oraz Gunvor USA.
- Rozkład importu ropy naftowej przez głównych importerów w latach 1980 – 2020:
- Roczny import ropy naftowej do Chin spadł w 2021 roku do 512,98 mln ton (-5,4% r/r), czyli do 10,26 mln baryłek dziennie.
- Chiński eksport rafinowanych paliw w 2021 roku wyniósł 60,31 mln ton (-2,4% r/r).
- Kanada, czwarty co do wielkości producent ropy naftowej na świecie, może być kluczowym globalnym dostawcą przez wiele lat, pod warunkiem, że dotrzyma obietnic dotyczących gwałtownego ograniczenia emisji, podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Liberalny rząd premiera Justina Trudeau zobowiązał się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 40% do 45% poniżej poziomu z 2005 r. do 2030 r. i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Energia stanowi 10% produktu krajowego brutto Kanady, a 26% emisji gazów cieplarnianych podchodzi z produkcji ropy naftowej i gazu – jest to najbardziej emisyjny sektor gospodarki kanadyjskiej. „Kanada jest zdecydowanie w pierwszej lidze wszystkich krajów produkujących ropę, jeśli chodzi o sprostanie naszemu wyzwaniu klimatycznemu” – powiedział dyrektor IEA Fatih Birol na konferencji prasowej. „Chcemy, aby te strategie zostały wdrożone”. Kanada już opracowuje technologie, w tym wychwytywanie, utylizację i składowanie dwutlenku węgla (CCUS), reaktory czystego wodoru i małe moduły jądrowe. Birol uznał CCUS za jedną z trzech najbardziej krytycznych technologii dekarbonizacji na świecie, spośród około 800 zbadanych przez IEA.
- Norwegia ma zwiększyć wydobycie ropy naftowej o ponad 9,1% do 2024 r. dzięki wzrostowi inwestycji w największym sektorze eksportowym kraju, wynika z danych Norweskiej Dyrekcji Ropy Naftowej (NPD). Wydobycie ropy naftowej wzrośnie do 4,33 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej w 2024 r. Norwegia, największy producent ropy naftowej i gazu w Europie Zachodniej, odpowiada za około 2% globalnego wydobycia ropy naftowej i 3% wydobycia gazu ziemnego. Jest także drugim co do wielkości dostawcą gazu rurociągowego w Europie po Rosji, odpowiadając za nawet jedną czwartą zapotrzebowania Unii Europejskiej.
- Microsoft zainwestuje $50 milionów w zakład LanzaJet w Gruzji, który w przyszłym roku będzie produkować paliwo do silników odrzutowych z etanolu. LanzaJetjest na finiszu prac inżynieryjnych w swojej biorafinerii Freedom Pines Fuels, z planami rozpoczęcia produkcji 10 milionów galonów zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) i odnawialnego oleju napędowego rocznie ze zrównoważonego etanolu, w tym z odpadów oparte na surowcach rolnych i hodowlanych, w 2023 r.
- Petroleo Brasileiro S.A. (Petrobras) obniżyła w piątek prognozę wydobycia na lata 2022-2026, aby uwzględnić umowy o podziale produkcji na polach naftowych Atapu i Sepia. Spółka spodziewa się teraz produkować 2,6 miliona baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boed) w 2022 roku czyli -0,1 mln boed względem poprzednich prognoz. Na lata 2023-2026 Petrobras również obniżył swoje cele w zakresie produkcji ropy i gazu o średnio 0,1 mln vboed.
- Remonty produkującej benzynę fluidalnego krakingu katalitycznego (FCC o wydajności 76 tysięcy baryłek dziennie) w rafinerii Port Arthur w Teksasie należącej do TotalEnergies o całkowitej wydajności 225,5 tysiąca baryłek ropy naftowej dziennie mogą trwać do połowy lutego. FCC wykorzystują katalizator w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem, aby przekształcić olej napędowy w niedokończoną benzynę. Pierwotnym terminem zakończenia napraw był koniec stycznia.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 stycznia 2022 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 11 do poziomu 492 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- „Z pewnością funkcjonowanie tej infrastruktury (Nord Stream 2) będzie zależeć także od rozwoju wydarzeń na Ukrainie i nastawienia Rosji. Nie można sobie wyobrazić, że myślimy z jednej strony o nałożeniu sankcji (na Rosję), na wszelki wypadek – a z drugiej strony o otwartej infrastrukturze.” – powiedział szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
- „Podwyższona zmienność cen (gazu ziemnego) prawdopodobnie utrzyma się w ciągu najbliższych 7–10 dni”, powiedzieli analitycy z EBW Analytics Group. „Ochłodzenie pod koniec tego miesiąca będzie miało bez wątpienia wpływ, ale jest skierowane na tradycyjne obszary na Górnym Środkowym Zachodzie i na północnym wschodzie i nie zagrozi zakłóceniom takim jak spowodowało lutowe (w 2021 roku) ochłodzenie dalej na południe”, powiedzieli analitycy z Gelber and Associates.
- Chiński import gazu ziemnego w 2021 roku wyniósł 121,36 mln ton (+19,9% r/r).
- W piątek, 14 stycznia, stawki frachtu Pacific LNG spadły do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy i wyniosły $43 750 dziennie. Stawki frachtowe na Atlantyku spadły do $30 250 dziennie.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły w ubiegłym tygodniu – lutowe dostawy wycenia się na $32,60/mmBtu (-5,23% t/t). Marcowe dostawy wycenia się na 25,00/mmBtu. „Rozsądne zapasy w Azji i duża produkcja amerykańskich zakładów pozwalają dużej ilości amerykańskiego LNG na dalsze kierowanie się do Europy, pomagając zrównoważyć niższe przepływy rurociągów z Rosji” – powiedział Alex Froley, analityk LNG w firmie ICIS. „To najbardziej dynamiczna zima, jaką kiedykolwiek widzieliśmy dla LNG i światowych rynków gazu. Była to przeciąganie liny między dobrze zaopatrzonym i dobrze zbilansowanym rynkiem LNG w Azji Wschodniej a wyjątkowo napiętym europejskim rynkiem gazu. Nigdy nie widzieliśmy tak długiej i znacznej premii w (holenderskim) gazie w porównaniu z cenami LNG w północno-wschodniej Azji. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się, że rynek będzie kontynuował handel w szerokim, ale wysokim zakresie, z krótkoterminową dynamiką, taką jak pogoda odgrywa decydującą rolę w kierowaniu cotygodniowym kierunkiem. Chociaż sytuacja się złagodziła, może się jeszcze pogorszyć, jeśli w pozostałych miesiącach zimy wystąpią mrozy lub przerwy w dostawach rurociągów do Europy” – powiedział. Tamir Druz, dyrektor zarządzający Capra Energy Group.
- Styczniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 94,5 mld stóp sześciennych dziennie (-3,18% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 131,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -1,20% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 142,2 bcfd.
- Styczniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio rekordowe 12,23 bcfd (+0,58% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w grudniu 2021 na poziomie 12,20 bcfd.
- Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosił w ostatnim tygodniu 5,5 bcfd do Meksyku (+10,0% t/t) oraz 2,7 bcfd do Kanady (+3,85% t/t).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2 do poziomu 109 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 7 stycznia spadły o -179 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,016 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o +2,45% powyżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -173 bcf.
Energia odnawialna
- BP plc poinformowało, że szybkie ładowarki do pojazdów elektrycznych mogą bardzo szybko stać się bardziej opłacalne od pomp paliwowych. Ładowanie pojazdów elektrycznych od lat jest biznesem przynoszącym straty jako całość dla BP i rywali, ponieważ inwestują oni w jego ekspansję. Ta gałąź działalności BP plc ma stać się rentowna po 2025 roku. Spółka na koniec 2021 roku posiadała 11 tysięcy punktów ładowania, do 2030 roku planuje posiadanie 70 tysięcy. „Ogólnie rzecz biorąc, widzimy ogromną szansę w szybkim ładowaniu dla konsumentów i przedsiębiorstw, a także ogólnie w usługach flotowych – tam widzimy wzrost i widzimy marże” – powiedział Emma Delaney, szefowa ds. klientów i produktów BP. Szybkie ładowanie, definiowane jako ponad 50 kilowatów i superszybkie ładowanie o mocy ponad 150 kilowatów, są jednak drogie w instalacji, ponieważ wymagają dużych inwestycji w wysokowydajną infrastrukturę energetyczną.
- Royal Dutch Shell do 2025 roku planuje posiadać 500 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych. W czwartek, 13 stycznia 2022, otworzył swoją pierwszą ultraszybką stację ładowania pojazdów elektrycznych w Londynie, która może naładować 80% akumulatora samochodowego w 10 minut.
Węgiel
- Indonezja poinformowała, że zezwoli na odpłynięcie 37 statków załadowanych węglem, co jest jak dotąd najsilniejszym sygnałem, że największy na świecie eksporter węgla energetycznego łagodzi zakazy przesyłek.
- Światowy handel węglem drogą morską wzrósł w zeszłym roku, według szacunków Verein der Kohlenimporteure (VDKi), do 1 180 mld ton (+5,7% r/r), napędzany rosnącym popytem producentów stali na węgiel koksujący i jego produkty. Obrót węglem koksującym wzrósł do 903 mln ton (+6,0% r/r), podczas gdy węglem energetycznym dla elektrowni wzrósł do 277 mln ton (+4,9% r/r). Wśród eksporterów, Rosja i Stany Zjednoczone przekroczyły wielkość eksportu sprzed pandemii 2019 r. Tylko 17% węgla kamiennego zużywanego na świecie jest przedmiotem handlu międzynarodowego.
- Import węgla do Chin w całym 2021 roku wyniosły 323,22 mln ton (+6,33% r/r).
- Zapasy węgla w chińskich przedsiębiorstwach użyteczności publicznej przekroczyły 162 miliony ton (+32,79% r/r) w dniu 21 stycznia, tym samym zapewniając poziom zapasów na 21 dni pracy.
Złoto
- Komisja ds. Pojednania, Mediacji i Arbitrażu (CCMA), organ arbitrażu pracowniczego w RPA, zezwolił związkom zawodowym za powiadomienie Sibanye-Stillwater o strajku po tym, jak obu stronom nie udało się rozwiązać sporu o płace dla pracowników kopalni złota. Związek Pracowników Górnictwa i Budownictwa (AMCU), Krajowy Związek Górników (NUM), Solidarność i UASA po raz pierwszy negocjują jako zjednoczona koalicja, żądając podwyżki wynagrodzeń o 1000 randów. Spółka proponowała podwyżkę o 520 randów w pierwszym roku, a w kolejnych latach o 610 i 640 randów. Sibanye od lipca do listopada wypłacał wynagrodzenie na podstawie swojej oferty (przy braku porozumienia ze związkami) a takżę będzie nadal współpracować ze związkami zawodowymi, aby osiągnąć „sprawiedliwe i rozsądne” porozumienie.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Miedź
- „Rozpoczęła się nowa fala zakupów w przypadku metali nieszlachetnych, zwłaszcza tych bezpośrednio związanych z przejściem na rozwiązania ekologiczne. Mieliśmy już oznaki tego na mniej płynnych rynkach, takich jak kobalt i lit, które wzrosły. To tylko kwestia czasu, zanim miedź i nikiel będą je ścigać”, powiedział Gianclaudio Torlizzi z konsultantów T-Commodity. Torlizzi powiedział, że niskie zapasy, chińskie bodźce gospodarcze i ograniczona podaż mogą popchnąć miedź powyżej rekordowego poziomu $10 747,50/t.
- Chiński import surowej miedzi i produktów miedzianych w 2021 roku wyniósł 5,53 mln ton (-17,2% r/r). Import miedzi do Chin, największego światowego konsumenta tego metalu, również został osłabiony w tym roku przez wysokie ceny, a rządowa kampania mająca na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla zaważyła na działalności fabryk. Import koncentratu miedzi w 2021 roku wyniósł 23,4 mln ton (+7,6% r/r).
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- Metinvest, największy ukraiński producent stali (produkujący 13-14 mln ton stali surowej rocznie) musi zainwestować w nadchodzących latach $20–$30 miliardów zastąpić cztery węglowe wielkie piece nowym sprzętem w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Metinvest BV zamierza obniżyć emisje gazów cieplarnianych o 15% do 2030 r. i o 40% po kolejnych 10 latach – jak zapowiedział dyrektor generalny Jurij Ryżenkow: „Ponieważ zbliżamy się do końca naszego cyklu inwestycyjnego, jesteśmy w stanie od razu wprowadzić nową technologię”. Spółka planuje rozpocząć wymianę wielkich pieców na elektryczne piece łukowe w 2028 r. Spółka planuje zredukować do 91% emisji gazów cieplarnianych do 2050 rok, spełniając tym samym cele określone przez Międzynarodową Agencję Energetyczną dla branży.
- Prognozuje się, że zapotrzebowanie na nikiel wykorzystywany w bateriach pojazdów elektrycznych wzrośnie z obecnych 5% do 30% w 2040 roku. „Istnieje szeroka świadomość tego, jak ważny jest nikiel w transformacji energetycznej. Bardzo, bardzo trudno jest zobaczyć, jak podaż niklu klasy 1 (używanego do akumulatorów) może nadążyć za popytem” – powiedział analityk WisdomTree, Nitesh Shah, prognozując że ceny surowca znacznie przewyższą obecne rekordowe poziomy $25 tysięcy za tonę.
- Indonezja, czołowy producent niklum rozważa podatek eksportowy od niektórych produktów niklowych.
- Import rudy żelaza do Chin spadł w 2021 r. do 1,12 mld ton (-4,3% r/r). „Oczekuje się, że w 2022 r. dostawy rudy żelaza z głównych źródeł pozostaną stabilne, podczas gdy o stronie popytu w dużej mierze decyduje polityka władz dotycząca kontroli produkcji stali” – powiedział Zhuo Guiqiu, analityk w Jinrui Capital. Wspierana przez rząd firma konsultingowa przewiduje, że import rudy żelaza będzie nadal spadać do około 1,08 miliarda ton w 2022 r. z powodu spadającej produkcji stali i rosnącego wykorzystania złomu stalowego.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej (CME), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Czwarty z rzędu tydzień spadków zapasów aluminium. Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów stali. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dwunasty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Dziesiąty z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Szósty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium i cynku. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi oraz NASAAC.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.