Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- kukurydza
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- złoto
- srebro
- metale przemysłowe
- kalendarz publikacji wyników spółek surowcowych notowanych na amerykańskiej giełdzie
Ogólne informacje
- Według Instytutu Rozwoju Obszarów Wiejskich (RDI) Chińskiej Akademii Nauk Społecznych już w 2025 roku w Chinach może braknąć nawet 130 mln ton żywności rocznie. Wynika to z rosnącej liczby mieszkańców miast kosztem mieszkańców wsi, wśród których gwałtownie rośnie odsetek starszych mieszkańców. W chińskich miastach w 2025roku może mieszkać nawet 65,5% populacji kraju (w 2019 roku było to 60,6%), z kolei na chińskiej wsi osób w wieku 60+ ma być 25,3% (15% w 2010 roku). Szacuje się, że populacja Chin będzie rosnąć do 2032 roku kiedy osiągnie swój szczyt. W świetle tych badań, prowadzonych przez samych Chińczyków, okazuje się, że umowy handlowe z USA z warunkami takimi jakie zawarto w „fazie pierwszej” będą dla Chin już niedługo koniecznością. Pytanie czy krajowi wystarczy środków finansowych na tak duże zakupy za granicą?
Kawa
- Zapasy kawy w magazynach ICE:
Cukier
- Jeden z pośredników na rynku cukru, Czarnikow, poinformował, że w Q3 2020 Chiny zakupiły w Brazylii 1,15 mln ton cukru (+145% r/r).
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Kukurydza
- Najnowsze dane o derecho, silnym (160+ km/h) wietrze i burzach, które przeszły głównie przez stan Iowa 11 sierpnia, mówią o zniszczonych 14 mln akrów ziemi uprawnej, głównie obsianej kukurydzą i soją.
Soja
- W czwartek, 13 sierpnia, Chiny zamówiły w USA kolejne 197 tysięcy ton soi.
- Najnowsze dane o derecho, silnym (160+ km/h) wietrze i burzach, które przeszły głównie przez stan Iowa 11 sierpnia, mówią o zniszczonych 14 mln akrów ziemi uprawnej, głównie obsianej kukurydzą i soją.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- W czwartek chińskie służby odkryły koronawirusa w importowanym mięsie z Brazylii. Zakład mięsny spółki Aurora ma być źródłem skrzydełek kurczaka w których wykryto koronawirusa. Aurora to trzeci co do wielkości przetwórca drobiu i wieprzowiny w Brazylii. Od ubiegłej środy sześć brazylijskich zakładów mięsnych jest na liście zablokowanych importerów do Państwa Środka. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stwierdza, że nadal nie widziała dowodów na rozprzestrzenianie się wirusa przez żywność lub opakowania żywności. Wg Epidemiolog z WHO, Marii Van Kerkhove, Chiny przebadały setki tysięcy paczek i znalazły mniej niż 10 przypadków wirusa. Na świecie stwierdzono (do niedzieli) prawie 22 mln przypadków zachorowań, z czego 2/3 (ponad 14,5 mln) już wyzdrowiało. Liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 775 tysięcy.
- Południowoafrykański producent żywności Tiger Brands zawarł dwie oddzielne umowy na sprzedaż swoich aktywów o łącznej wartości $24,68 mln. Ubojnię w Olifantsfontein zakupił Molare Proprietary Limited. Zakłady przetwórstwa mięsnego w Germiston, Polokwane i Pretorii zostały sprzedane do Silver Blade Abattoir Proprietary Limited, spółki zależnej Country Bird Holdings.
- Szacuje się, że chińska produkcja mięsa drobiowego w 2020 roku osiągnie rekordowe 14,85 mln ton (+8% r/r). Pozwoli to krajowi zmniejszyć zależność od importu mięsa, zwłaszcza po zdziesiątkowaniu hodowli świń przez afrykański pomór świń (ASF). Jednocześnie zwiększa zapotrzebowanie na pasze na bazie soi i kukurydzy. Czołowe spółki drobiowe w Chinach wciąż wdrażają nowe projekty zwiększające skalę ich działalności: Shandong Fengxiang Co zebrał fundusze na podwojenie produkcji wynoszącej 101 mln ptaków w 2019 roku, Wellhope-De Heus Animal Nutrition zwiększył produkcję o 36% r/r w pierwszej połowie 2020 roku, Shandong Xiantan buduje farmę na 100 mln ptaków oraz farmy na 200 mln ptaków dla Grupy WH Henan Shuanghui Investment and Development Co Ltd. Większość projektów ma zostać zakończona w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.
Ropa naftowa
- Liczba aktywnych odwiertów ropy naftowej w USA spadła o kolejne cztery punkty do 172 punktów. To kolejny tydzień gdzie przy wieloletnich minimach są zamykane kolejne odwierty.
- W ubiegłym tygodniu, trzeci tydzień z rzędu EIA poinformowała o sporym spadku zapasów ropy naftowej w USA – tym razem o 4,512 mln baryłek, do poziomu 514,1 mln baryłek (+16,71% r/r).
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 44,79 mln baryłek (-1,10% t/t).
- Chińskie firmy zarezerwowały wstępnie co najmniej 20 mln baryłek amerykańskiej ropy na dostawy w sierpniu i we wrześniu. PetroChina planuje do końca roku zakupić 22 mln baryłek amerykańskiej ropy. Szacuje się, że dostawy amerykańskiej ropy do Chin w sierpniu będą przekraczać 1 mln baryłek dziennie. To część warunków „fazy pierwszej” umowy handlowej USA–Chiny podpisanej w styczniu. Przegląd tej umowy zaplanowany na sobotę, 15 sierpnia, został przełożony, choć nie ustalono nowego terminu.
- USA twierdzą, że skonfiskowały cztery irańskie dostawy paliwa płynące do Wenezueli. Wg prezydenta Trumpa kierowane są do portów w Houston w Teksasie. Wg szacunków przejęto 1,116 mln baryłek paliwa. Ładunek został przeładowany z liberyjskich tankowców na statki należące do greckich Eurotankerów i duńskiego Maerska, które obecnie kierują się do Houston.
- Australijski Woodside Petroleumskorzystał ze swojego prawa do dopasowania $400 milionów oferty rosyjskiego Lukoil na zakup całego pakietu Cairn Energy w projekcie naftowym Sangomar w Senegalu wycenianym na $4,2 mld. Przejęcie udziałów przez Woodside Petroleum dałoby spółce 68% udziałów w całym projekcie.
Gaz ziemny
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu podskoczyły na $3,60-$3,80/mmBtu (+16,13% t/t) z dostawą na wrzesień. Ładunki październikowe wycenia się na $3,80-$4,00/mmBtu. To ponad półroczne szczyty wyceny dostaw.
- Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA wzrosła o 1 do 70 aktywnych odwiertów.
- Shamal Az-Zour Al-Oula Power and Water Company z Kuwejtu zadebiutowała na giełdzie. Cena debiutu wynosiła $1,27 (0,388 dinara). Firma, pierwsze notowane na giełdzie partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) w Kuwejcie, dostarcza około 10% mocy zainstalowanej w Kuwejcie i 20% zdolności odsalania wody w tym kraju. 50% spółki należy do North One Holding Company,konsorcjum, w skład którego wchodzą Engie, Sumitomo Corporation, AH Al Sagar & Brothers oraz Kuwejcki Urząd Inwestycyjny i Publiczna Instytucja Zabezpieczenia Społecznego. Zarząd Shamala Az-Zour’a 6 sierpnia zalecił wypłatę dywidendy w wysokości 0,025 dinara na akcję.
Węgiel
- Skutki pandemii koronawirusa dotkną także rosyjskiego eksportu węgla, którego spadek szacuje się na co najmniej 10%, a możliwe, że spadnie on nawet o 22% w 2020 roku. W 2019 roku Rosja wyeksportowała 220 mln ton węgla (+4,55% r/r). Lokalna konsumpcja węgla ma spaść o 4-12% w 2020 roku.
Złoto
- Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 2 193 kilogramy (+16,03% t/t).
Srebro
- Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 2 191 918 kilogramy (+1,30% t/t).
Metale przemysłowe
- Chińska firma Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL), jeden z dostawców Tesli, opracowuje nowy typ akumulatora do pojazdów elektrycznych (EV), który nie zawiera niklu ani kobaltu. Firma nie podała szczegółów dotyczących wykonania ani kosztu planowanego typu baterii. CATL opracowuje również oddzielną technologię integracji ogniw akumulatora bezpośrednio z ramą pojazdu elektrycznego, aby zwiększyć jego zasięg. Dotychczas firma CATL z siedzibą w Ningde produkuje akumulatory niklowo-kobaltowo-manganowych (NCM) i dostarcza akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) firmie Tesla. Współpracuje też z japońskimi Toyota Motor i Honda Motor oraz zaopatruje niemieckie firmy Volkswagen AG i Daimler AG.
- Produkcja rudy niklu na Filipinach, największego światowego eksportera tego surowca, spadła o 28% r/r, do 102 310 ton, w okresie styczeń-czerwiec 2020, wynika z danych Biura Górnictwa i Nauk o Ziemi.
- Australijski producent metali ziem rzadkich Lynas Corp Ltd poinformował o mniejszej od prognozowanej stracie rocznej w wysokości 19,4 miliona dolarów australijskich (-123,35% r/r) – prognozowano straty w wysokości 27,6 mln dolarów australijskich. Przedstawił także plan pozyskania $304,94 mln na sfinansowanie budowy zakładu przeróbki rudy z kopalni Mt Weld w nowym zakładzie w Kalgoorlie w Zachodniej Australii.
- Zdaniem japońskiego producenta JFE Steel, drugiego co do wielkości japońskiego producenta stali, popyt na metale przemysłowe będzie stopniowo wzrastać od Q3 2020, ale do marca 2021 nie osiągnie poziomów sprzed pandemii. W Q2 2020 zamówienia na stal zwykłą od przemysłu motoryzacujnego wyniosła 920 tysięcy ton (-58% r/r) i była najniższa od 1971 roku. Przemysł motoryzacyjny odbiera 20% japońskiej stali. Tegoroczna produkcja stali szacuje, że produkcja surowej stali w Japonii może spaść poniżej 80 mln ton w 2020 roku, najmniej od 1968 roku.
- Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 172 051 ton (-0,23% t/t).
- Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 244 068 ton (+6,62% t/t).
- Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 76 512 ton (-9,45% t/t).
- Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 3 600 ton (+3,63% t/t).
- Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 33 925 ton (+5,28% t/t).
- Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 34 518 ton (-0,70% t/t).
- Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 sierpnia 2020 wynosiły 7 452 tony (+80,74% t/t).
Publikacje wyników finansowych notowanych w USA spółek surowcowych w okresie 17-21 sierpnia:
17 sierpnia 2020:
- brak
18 sierpnia 2020:
- Natural Gas Services Group
19 sierpnia 2020:
- brak
20 sierpnia 2020:
- brak
21 sierpnia 2020:
- brak
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: