aktualności – 17 listopada 2022

Kolejny odcinek programu (premiera o 14:00!) zmuszony jestem od rozpoczęcia złymi prognozami dla świata. Jednak w całym zestawieniu aktualności (ponad 60!) jest też trochę pozytywnych informacji. Polecam i lekturę i program!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
aktualności - 17 listopada 2022

aktualności – 17 listopada 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) erozja gleby może doprowadzić do 10% utraty światowej produkcji roślinnej do 2050 r. Ponieważ światowa populacja ma wzrosnąć do tego czasu o jedną piątą do prawie 10 miliardów, niedożywienie i głód będą dotykać coraz więcej ludzi. Od Stanów Zjednoczonych i Chin po Kenię, ludzkie wysiłki na rzecz ochrony gleby okazują się nie do pokonania w coraz bardziej ekstremalnych warunkach pogodowych, które niszczą ekosystem i zmniejszają zdolność do produkcji żywności. Naukowcy z ONZ twierdzą, że natura może potrzebować nawet 1000 lat, aby wyprodukować 2-3 cm gleby, co sprawia, że ​​konserwacja ma kluczowe znaczenie. Zdaniem specjalistów ekstremalne warunki pogodowe, częściowo spowodowane zmianami klimatycznymi, nie tylko niszczą uprawy, ale także powodują erozję gleby i wyczerpują składniki odżywcze, takie jak węgiel, azot i fosfor, ze złożonego ekosystemu. Prowadzi to do degradacji ziemi – spadku jej zdolności do podtrzymywania życia roślin, a co za tym idzie życia zwierząt i ludzi. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych jedna trzecia całkowitej powierzchni lądów na świecie jest już zdegradowana w wyniku erozji, wyczerpania składników odżywczych lub w inny sposób. „Te 10% stanowi prawdziwy problem dla bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział Ronald Vargas, naukowiec zajmujący się glebą i sekretarz Global Soil Partnership FAO. FAO opracowała w tym roku plan działania, który ma na celu poprawę i utrzymanie zdrowia 50% gleb na świecie do 2030 r., poprzez przyjęcie praktyk takich jak płodozmian i agroleśnictwo, system użytkowania gruntów, w ramach którego sadzi się drzewa na terenach uprawnych i pastwiskach oraz wokół nich. „W Kenii, Indiach i wielu innych miejscach na świecie doszło do erozji tak dużej ilości gleby, że bank nasion ziemi – nasion traw gotowych do wykiełkowania, gdy spadnie deszcz – również został wyczerpany, co oznacza, że ​​przywrócenie niektórych obszarów wymagałoby ręcznego ponownego obsadzenia go” – powiedział Tor-Gunnar Vagen, główny naukowiec CIFOR-ICRAF.
  • Według Organizacji Narodów Zjednoczonych każdego roku na świecie wyrzuca się około 931 milionów ton żywności, z czego większość trafia na wysypiska śmieci, gdzie rozkłada się, wytwarzając około jednej dziesiątej światowych gazów powodujących ocieplenie klimatu. Narody na całym świecie zobowiązały się w 2015 r. do zmniejszenia o połowę marnowania żywności do 2030 r., ale niewiele z nich jest na dobrej drodze, aby to zrobić, według urzędników ONZ. „Jeszcze osiem lat i nie jesteśmy blisko osiągnięcia tego celu” – powiedziała Rosa Rolle, lider zespołu ds. Strat i marnotrawienia żywności w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Na przykład spośród pięciu największych marnujących żywność per capita co najmniej trzech – Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia – zwiększyło marnowanie żywności od 2015 r., zgodnie z niezależnymi szacunkami, których rządy nie kwestionują. Wiarygodne informacje dotyczące pozostałych dwóch krajów, Irlandii i Kanady, nie były dostępne.
  • Wg Rabobank ceny towarów rolnych, takich jak kawa, zboża paszowe i nasiona oleiste, mogą spaść w przyszłym roku, ponieważ wiele dużych gospodarek wejdzie w recesję, ale pozostaną one wysokie w ujęciu historycznym. Bank powiedział, że konsumenci stoją w obliczu pogarszającego się obrazu makroekonomicznego, z niedoborami energii, niebezpieczeństwem geopolitycznym i ciągłymi niedoborami niektórych kluczowych towarów, takich jak pszenica, źle wróżących światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.
  • Zgodnie z krajowym raportem opublikowanym na szczycie klimatycznym ONZ COP27 w Egipcie, Indie będą traktować priorytetowo etapowe przejście na czystsze paliwa i ograniczenie konsumpcji gospodarstw domowych, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2070 r. Raport po raz pierwszy nakreśla, w jaki sposób drugi co do wielkości konsument węgla na świecie spełni zobowiązanie do dekarbonizacji złożone w 2021 r. w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej temperatur sprzed epoki przemysłowej. „Po raz kolejny Indie pokazały, że rozmawiają o zmianach klimatu” — powiedział indyjski minister środowiska Bhupender Yadav podczas wydarzenia COP27. Zgodnie z przełomowym porozumieniem paryskim z 2015 r. wszystkie kraje są zobowiązane do przedłożenia dokumentu strategicznego Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu, pokazującego, w jaki sposób pomogą w walce z globalnym ociepleniem. Plany te znane są jako długoterminowe strategie niskiej emisji i rozwoju (LT-LEDS). Pomimo terminu składania planów do 2020 r., jak dotąd tylko 56 krajów złożyło LT-LEDS. Indie są ostatnią z pięciu największych gospodarek świata, która to zrobiła. Indyjskie LT-LEDS koncentruje się na sześciu kluczowych obszarach redukcji emisji netto, w tym elektryczności, urbanizacji, transporcie, lasach, finansach i przemyśle. Na przykład kraj ten proponuje zwiększenie wykorzystania biopaliw – w szczególności domieszki etanolu w benzynie – zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych na drogach, wraz z rozbudowanymi sieciami transportu publicznego, oraz wykorzystanie bardziej ekologicznego paliwa wodorowego. To, co jest nowością w indyjskiej strategii, powiedział Taryn Fransen, międzynarodowy ekspert ds. polityki zmian klimatu w non-profit World Resources Institute w Stanach Zjednoczonych, to skupienie się na zmniejszeniu konsumpcji na poziomie indywidualnym lub gospodarstw domowych, a także włączenie wychwytywania dwutlenku węgla , użytkowania i przechowywania (CCUS).
  • Rynek oczekuje, że ukraiński eksport będzie kontynuowany, ponieważ umowa prawdopodobnie zostanie przedłużona” – powiedział jeden z handlowców z Singapuru.
  • Według danych Refinitiv, 25 największych północnoamerykańskich spółek naftowych i gazowych pod względem kapitału rynkowego odnotowało łączny zysk w wysokości 70,04 mld USD za kwartał zakończony 30 września, czyli o 186,3% więcej niż rok wcześniej.

Raporty USDA

  • Crop progress z 14 listopada 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

  • Dealerzy stwierdzili, że duży napływ kawy arabica do magazynów zatwierdzonych przez ICE nadal ma wpływ niedźwiedzi. W magazynach ICE w Antwerpii na certyfikację oczekuje 456 133 worków kawy.
  • Rabobank powiedział w raporcie, że spodziewa się, że globalny rynek kawy przejdzie od niewielkiego deficytu w sezonie 2022/23 do nadwyżki w sezonie 2023/24, czemu sprzyjają obfite opady deszczu w Brazylii i zwiększona produkcja w odpowiedzi na wysokie ceny od 2020 r., podczas gdy wzrost popytu oczekuje się, że będzie słaby.

Cukier

  • Indyjskie cukrownie renegocjują i nie wywiązują się z kontraktów na dostawę 400 000 ton słodzika do zagranicznych nabywców, ponieważ ceny skoczyły po tym, jak rząd obniżył tegoroczne kwoty eksportowe. Renegocjacje i niewypłacalność przez młyny w Indiach, drugim co do wielkości eksporterze cukru na świecie, mogą wspierać światowe ceny cukru. Cukrownie zaczął sprzedawać cukier domom handlowym pod koniec sierpnia i podpisał umowy na dostawę około 2 milionów ton cukru na eksport, jeszcze zanim New Delhi zatwierdziło kwotę eksportową w wysokości 6 milionów ton na początku tego miesiąca. „Kilka słabych hut, które podpisały umowy z wyprzedzeniem, nie honoruje kontraktów. Grozi im niewypłacalność, chyba że kupujący będą gotowi do renegocjacji po wyższych cenach” – powiedział dealer z Bombaju. Indie eksportują cukier głównie do Indonezji, Bangladeszu, Iraku, Malezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i krajów afrykańskich. Wiele hut przestało podpisywać umowy eksportowe po sprzedaży połowy przydzielonych im kwot eksportowych, ponieważ spodziewają się dalszego wzrostu cen. „Przepływ cukru z Indii zmniejszy się w nadchodzących miesiącach” – powiedział dealer z New Delhi.
  • Rajd ma teraz swój własny rozmach, ponieważ inwestorzy są wzywani przez gwałtowny wzrost cen” – powiedział analityk Commonwealth Bank of Australia, Tobin Gorey.

Kakao

  • Niższe niż przeciętne deszcze zmieszane ze słońcem w większości regionów uprawy kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej, obserwowane w zeszłym tygodniu, zachęcały do ​​rozwoju ostatniego etapu głównej uprawy trwającej od października do marca.
  • Strajk dokerów San Pedro na Wybrzeżu Kości Słoniowej może rozszerzyć się na inne porty Wybrzeża Kości Słoniowej, co może znacznie zmniejszyć globalne dostawy kakao. Od 1 października do 6 listopada do portów wysłano łącznie 348 923 ton kakao (-22,7% s/s).
  • Rabobank obniżył szacunki dotyczące zbiorów kakao w Ghanie w sezonie 2022/23 do 760 000 ton z wcześniejszych szacunków 800 000 ton, powołując się na „obawy dotyczące dostępności nawozów i chemikaliów, które prawdopodobnie zmniejszą plony kakao”.
  • Raport z 28 października wykazał, że eksport kakao z Nigerii we wrześniu spadł do 11 094 ton (-16% r/r) z powodu ulewnych deszczy. Nigeria jest piątym co do wielkości producentem ziarna kakaowego na świecie.

Pszenica

  • Rabobank prognozuje globalny deficyt pszenicy w wysokości 6 mln ton w 2023 roku.
  • Deszcze w pasie rolniczym Argentyny w miniony weekend w dużej mierze nadeszły zbyt późno dla zbiorów pszenicy, które mają być najmniejsze od co najmniej siedmiu lat z powodu suszy i mrozów. Argentyńscy rolnicy rozpoczęli już żniwa, które zakończą się w styczniu. Deszcze „mogą trochę pomóc pszenicy, ale… szkody zostały już wyrządzone” – powiedział Cristian Russo, szef szacunków z giełdy Rosario.
  • Indyjskie państwowe zapasy pszenicy na dzień 1 listopada wynosiły 21 mln ton (-7,49% m/m; -50,00% r/r). Oczekuje się, że ceny pszenicy w Indiach pozostaną podwyższone do czasu pojawienia się na rynku nowych zbiorów na początku przyszłego roku. Jeśli warunki pogodowe pozostaną sprzyjające, a temperatury nie wzrosną nienormalnie podczas marcowych i kwietniowych zbiorów, produkcja pszenicy w Indiach może powrócić do poziomu 109,59 mln ton z 2021 r., biorąc pod uwagę dobry początek sezonu sadzenia. Nie mniej lokalni handlowcy pszenicą spodziewają się zbiorów na poziomie między 95 a 100 mln ton.

Soja

  • Bayer AG spodziewa się, że jej nowa genetycznie zmodyfikowana (GM) soja Intacta2 Xtend będzie stanowić około 10% całkowitej powierzchni upraw soi w Brazylii w sezonie 2022/23. Soję Intacta2 Xtend, która toleruje herbicyd Dicamba i jest odporna na owady, można było zasiać na obszarze około 4,3 miliona hektarów (+1 669% s/s). Oczekiwana ekspansja technologii nasion soi trzeciej generacji nastąpi po tym, jak nasiona zostały „próbowane i przetestowane w ciągu ostatnich dwóch lat na ponad 500 obszarach w całej Brazylii”, zapewniając wysokie plony, przy czym dziesiątki producentów odnotowują średnio 100 worków 60-kilogramowych na hektar. Niektórzy producenci osiągnęli ponad 120 worków na hektar, powiedział Rafael Mendes, dyrektor handlowy Intacta w brazylijskim oddziale rolniczym Bayer. „Trzycyfrowy wynik w soi zawsze był pragnieniem, które bardzo niewielu rolników osiągało na bardzo małych obszarach… tak znacząca liczba klientów przekraczająca ten znak jest potwierdzeniem, że jesteśmy na dobrej drodze” – powiedział Mendes. Według krajowej agencji Conab takie plony byłyby prawie dwukrotnie wyższe niż średnia w Brazylii, szacowana na 59 worków na hektar.
  • Przemysł sojowy w Dakocie Północnej znajduje się na czele tego, co w nadchodzących latach może być transformacją biopaliwową, z dwoma nowymi zakładami przetwórczymi, które mają zostać otwarte w 2023 i 2024 r., aby sprostać rosnącej krajowej produkcji biopaliw. Zdolność przetwórstwa soi w USA może wzrosnąć nawet o 30% w ciągu najbliższych czterech lat, przy kilkunastu planowanych nowych obiektach lub rozbudowie, które są częścią ogólnokrajowej fali inwestycji w przetwarzanie głównych upraw eksportowych w USA, głównie w celu dostarczania oleju roślinnego producentom odnawialnego oleju napędowego. Gwałtowny wzrost wywróciłby do góry nogami tradycyjne przepływy handlowe, ponieważ eksport całych nasion soi na rynki takie jak Chiny ustąpiłby miejsca większemu popytowi krajowemu i większym dostawom za granicę śruty sojowej, produktu, którego Chiny zwykle nie importują. Chociaż Chiny zaimportowały w tym roku więcej soi z USA po mniejszych niż oczekiwano uprawach w Ameryce Południowej w 2022 r., największy na świecie nabywca soi w ostatnich latach w coraz większym stopniu polegał na Brazylii w zakresie swoich potrzeb. Tymczasem amerykańscy producenci biopaliw szukają więcej olejów roślinnych, takich jak olej sojowy, do produkcji odnawialnego oleju napędowego, ponieważ gwałtownie rośnie popyt na paliwa o niższej emisji CO2. Terminale eksportowe w Zatoce Meksykańskiej i na wybrzeżu północnozachodnim Pacyfiku (kanadyjska Kolumbia Brytyjska oraz stany Alaska, Waszyngton, Oregon, Idaho i północna Kalifornia) wymagają także przebudowy na eksport przetworzonej soi, będącej „mokrym” zbożem, a nie suchym ziarnem. Jeden terminal obsługujący posiłki w porcie Grays Harbor w Aberdeen w stanie Waszyngton, należący do spółdzielni rolniczej AG Processing Inc (AGP), pracuje nad podwojeniem swoich zdolności eksportowych do 6 milionów ton rocznie do 2025 roku. „Projekt ekspansji AGP w porcie w Grays Harbor jest prawdopodobnie najbliższą okazją dla rolników uprawiających soję, aby pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania na zwiększone możliwości eksportu śruty sojowej” — powiedział Mike Steenhoek, dyrektor wykonawczy Soy Transportation Coalition.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Deszcze w pasie rolniczym Argentyny w miniony weekend pozwolą rolnikom przyspieszyć opóźnione sadzenie soi. Giełda w Rosario szacuje zasiewy soi na 17 mln hektarów przy prognozowanej produkcji na około 48 mln ton.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

  • Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) po raz pierwszy dopuściła do spożycia przez ludzi produkt mięsny wyhodowany z komórek zwierzęcych. UPSIDE Foods, firma zajmująca się hodowlą komórkową kurczaków poprzez zbieranie komórek od żywych zwierząt i wykorzystywanie komórek do hodowli mięsa w zbiornikach ze stali nierdzewnej, będzie mogła wprowadzić swoje produkty na rynek po przeprowadzeniu inspekcji przeprowadzonej przez Departament Rolnictwa USA (USDA). „Świat przeżywa rewolucję żywnościową, a FDA jest zaangażowana we wspieranie innowacji w zaopatrzeniu w żywność” – powiedzieli w oświadczeniu komisarz FDA Robert M. Califf i Susan Mayne, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Stosowanego FDA. USDA i FDA wspólnie regulują mięso z hodowli komórkowej na mocy umowy zawartej w 2019 r. między tymi dwiema agencjami. USDA będzie nadzorować przetwarzanie i etykietowanie produktów mięsnych pochodzących z hodowli komórkowych. Zapotrzebowanie na alternatywy dla mięsa hodowlanego wzrosło wraz ze świadomością wysokich emisji gazów cieplarnianych związanych z hodowlą zwierząt. Kurczak z hodowli został podany uczestnikom tegorocznej konferencji klimatycznej COP27 w Egipcie.

Ropa naftowa

  • Tankowiec Pacific Zircon pod banderą Liberii, powiązany z izraelskim miliarderem, został uderzony przez drona z bombą u wybrzeży Omanu, w ataku, który według Stanów Zjednoczonych został najprawdopodobniej przeprowadzony przez Iran. Tankowiec jest obsługiwany przez firmę Eastern Pacific Shipping z siedzibą w Singapurze, która jest własnością izraelskiego miliardera Idana Ofera. „Po zapoznaniu się z dostępnymi informacjami jesteśmy przekonani, że Iran prawdopodobnie przeprowadził ten atak przy użyciu UAV” – powiedział w oświadczeniu doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan. „Ten atak bezzałogowego statku powietrznego na statek cywilny w tej krytycznej cieśninie morskiej po raz kolejny pokazuje destabilizujący charakter irańskiej złośliwej działalności w regionie” – powiedział w środę dowódca Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM), generał Michael „Erik” Kurilla. „Jesteśmy w kontakcie ze statkiem i nie ma doniesień o obrażeniach lub zanieczyszczeniu. Cała załoga jest bezpieczna i rozliczona. Kadłub statku ma niewielkie uszkodzenia, ale nie ma wycieku ładunku ani wnikania wody” – poinformowała firma Eastern Pacific Shipping.
  • Chińskie rafinerie ograniczają zakupy rosyjskiej ropy w grudniu i płacą niższe premie w obliczu zbliżających się sankcji Unii Europejskiej i niepewności związanej z planem G7 dotyczącym ograniczenia cen rosyjskiej ropy. Spowolnienie w handlu powoduje wzrost dostaw rosyjskiej ropy, co wpływa na ceny, ponieważ Chiny i Indie stały się głównymi odbiorcami ropy od wybuchu wojny na Ukrainie. Unia Europejska wprowadzi zakaz importu rosyjskiej ropy i produktów naftowych odpowiednio 5 grudnia i 5 lutego. „Istnieje oczywiście wiele obaw i niejasności związanych z nadchodzącym pułapem cenowym, ale ludzie uważają, że ładunki przybywające w grudniu powinny być bezpieczne (do kupienia)” – powiedział handlowiec z Chin. Około pięciu do siedmiu grudniowych ładunków ESPO Blend zostało sprzedanych chińskim użytkownikom końcowym, co stanowi ułamek średniej około 30 przesyłek, które Rosja eksportuje każdego miesiąca. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​ograniczenie cen rosyjskiej ropy przyniesie korzyści Chinom i Indiom. Październikowe dostawy Uralu do Chin szacowano na 235 000 baryłek dziennie do 340 000 baryłek dziennie, z których większość została kupiona przez państwowe firmy, takie jak Unipec, Zhenhua Oil i Chinaoil. Byłby to najwyższy wolumen od dwóch lat, powiedziała analityk Vortexa w Chinach, Emma Li.
  • Indie byłyby jednym z najbardziej narażonych krajów, gdyby Rosja odmówiła sprzedaży ropy naftowej po cenie ograniczonej w ramach sankcji proponowanych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. W 2021 roku Indie były trzecim co do wielkości importerem ropy na świecie (214 mln ton) po Chinach (526 mln ton) i Stanach Zjednoczonych (305 mln ton). Indie i Chiny polegają na imporcie tankowcami z Bliskiego Wschodu, Rosji i innych regionów, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, które otrzymują większość importu rurociągami z sąsiedniej Kanady. Krajowa produkcja ropy naftowej i kondensatu w Indiach utknęła na poziomie 30-40 milionów ton rocznie przez ostatnie dwie dekady, wynika z danych indyjskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego. Natomiast krajowe zużycie ropy naftowej podwoiło się do 202 mln ton w 2021 r. z 103 mln ton w 2002 r. Jako kraj o niższym średnim dochodzie, doświadczający szybkiej industrializacji i urbanizacji, konsumpcja w Indiach szybko rośnie, ale konsumenci w Indiach są bardzo wrażliwi zarówno na zmiany cen, jak i cykl koniunkturalny. Zdolność przerobowa indyjskiej rafinerii ropy naftowej wzrosła do 251 mln ton rocznie w 2021 r. ze 115 mln ton rocznie w 2002 r., a kraj ten stał się głównym eksporterem produktów rafinowanych. W 2022 roku Indie stały się dużym odbiorcą rosyjskiej ropy po inwazji tego kraju na Ukrainę i sankcjach nałożonych na eksport przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i ich sojuszników. Indie i Chiny wchłonęły dodatkowy import ropy i produktów z Rosji, umożliwiając Stanom Zjednoczonym i Unii Europejskiej przyjmowanie większej ilości ropy i paliw ze źródeł nieobjętych sankcjami.
  • OPEC obniżył swoją prognozę wzrostu światowego popytu na ropę w 2022 roku po raz piąty od kwietnia i jeszcze bardziej obniżył prognozy na 2023 rok. Popyt na ropę w 2022 roku wzrośnie o 2,55 miliona baryłek dziennie (bpd), czyli o 2,6%, podała w miesięcznym raporcie Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), co oznacza spadek o 100 000 baryłek dziennie w porównaniu z poprzednią prognozą. „Światowa gospodarka weszła w czwarty kwartał 2022 roku w okres znacznej niepewności i rosnących wyzwań. Ryzyko spadkowe obejmuje wysoką inflację, zaostrzenie polityki monetarnej przez główne banki centralne, wysoki poziom długu publicznego w wielu regionach, zacieśniające się rynki pracy i utrzymujące się ograniczenia w łańcuchu dostaw” – napisano w raporcie OPEC. Ten raport jest ostatnim przed spotkaniem OPEC i jego sojuszników, razem znanych jako OPEC+, 4 grudnia. OPEC spodziewa się, że w przyszłym roku popyt na ropę wzrośnie o 2,24 mln baryłek dziennie, czyli o 100 000 baryłek dziennie mniej niż wcześniej prognozowano. Pomimo komentowania rosnących wyzwań, OPEC pozostawił swoje prognozy globalnego wzrostu gospodarczego na lata 2022 i 2023 na niezmienionym poziomie i powiedział, że chociaż ryzyko jest skierowane w dół, istnieje również potencjał wzrostowy. „Może to pochodzić z różnych źródeł. Przede wszystkim pozytywny wpływ na inflację może mieć jakiekolwiek rozwiązanie sytuacji geopolitycznej w Europie Wschodniej, pozwalające na mniej jastrzębią politykę pieniężną” – powiedział OPEC.
  • Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział, że po krótkiej przerwie wznowiono przepływy ropociągiem Drużba (Przyjaźń) z Rosji. Sieć rurociągów Przyjaźń ma swój początek w Rosji i rozdziela się na Białorusi na Ukrainę, gdzie rozdziela się ponownie, zaopatrując kilka krajów w Europie Środkowej i Wschodniej, które są uzależnione od tej ropy, w tym rafinerie na śródlądowych Węgrzech, Słowacji iw Czechach. Przepływy Drużby do części Europy Wschodniej i Środkowej zostały we wtorek czasowo wstrzymane z przyczyn technicznych – poinformowali operatorzy ropociągów na Węgrzech i Słowacji.
  • Firmy Chevron Phillips Chemical i QatarEnergy poinformowały, że podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy fabryki polimerów o wartości 8,5 miliarda dolarów w Orange w Teksasie. Umowa jest częścią większego ruchu koncernów naftowych przygotowujących się na przyszłość, w której ropa będzie wykorzystywana w mniejszym stopniu do produkcji energii, ale nadal będzie niezbędna do wytwarzania towarów nieenergetycznych, takich jak tworzywa sztuczne. Zakład ma zostać oddany do użytku w 2026 roku. Produkowany będzie w nim polietylen, najpopularniejszy plastik, do produkcji towarów od chłodnic, po rury wodociągowe czy gazowe oraz opakowania. „Ten ważny projekt uzupełni rosnące portfolio QatarEnergy, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Stanach Zjednoczonych” – powiedział minister energii i dyrektor naczelny QatarEnergy, Saad Sherida Al-Kaabi. Chevron Phillips Chemical jest w równym stopniu własnością Chevron U.S.A. Inc. i Phillips 66 Co, a jej główna siedziba znajduje się w The Woodlands w Teksasie. Firma twierdzi, że zakład ma stworzyć ponad 500 pełnoetatowych miejsc pracy i około 4500 miejsc pracy w budownictwie.
  • Gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID doprowadzi tylko do kolejnych blokad w najbliższej przyszłości… na razie Chiny nie są źródłem byczego wsparcia dla kompleksu naftowego” – powiedział John Kilduff, partner w Again Capital LLC w Nowym Jorku. Silniejszy dolar sprawia, że ​​towary denominowane w dolarach są droższe dla posiadaczy innych walut i ma tendencję do obciążania ropy naftowej i innych ryzykownych aktywów.
  • Wzrastająca liczba przypadków COVID w Pekinie i innych miastach przypomniała nam, że zmiana trajektorii wzrostu gospodarczego i popytu na ropę naftową u największego na świecie importera ropy wcale nie jest nieuchronna” – powiedział Tamas Varga z PVM. Bank inwestycyjny JPMorgan obniżył we wtorek swoje kwartalne i całoroczne prognozy wzrostu gospodarczego w Chinach z powodu trwających ograniczeń COVID.
  • Przerób ropy naftowej w Chinach wzrósł w październiku drugi miesiąc z rzędu do 13,8 mln baryłek dziennie (-0,14% m/m; +0,8% r/r). Przerób w pierwszych 10 miesiącach 2022 r. wyniósł 13,35 mln baryłek dziennie (-4,5% r/r). Rafinerie podniosły w październiku eksport paliw rafinowanych do około 4,46 miliona ton (+13% r/r). Produkcja ropy naftowej utrzymywała się zdecydowanie powyżej poziomu 4 mln baryłek dziennie (+2,5% r/r), poziomu uznawanego przez sektor zdominowany przez państwo za strategiczny dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw krajowych. Od początku roku produkcja krajowa w Chinach wzrosła do 4,1 mln baryłek dziennie (+3% r/r).
  • Malezyjski Petronas zgłosił pożar w gazociągu Sabah-Sarawak Gas Pipeline (SSGP). W pożarze i eksplozji, która została nim wywołana, miała zginąć jedna osoba, a dwie zostały ranne. 512-kilometrowy gazociąg prowadzi od zakładu Sabah Oil and Gas Terminal do kompleksu skraplającego i eksportującego LNG w Bintulu.
  • Ekwadorska państwowa firma naftowa Petroecuador poinformowała, że uszkodzenia systemu wytwarzania energii elektrycznej w jej największym bloku naftowym w regionie Amazonii miały wpływ na dzienny poziom produkcji. Szkody miały miejsce w bloku naftowym ITT, który produkuje około 55 000 baryłek dziennie – co stanowi znaczną część ogólnej produkcji Petroecuador wynoszącej około 385 000 baryłek dziennie. „Mimo że straty całkowitej produkcji z pola zostały złagodzone, jej średnia będzie nadal wpływać w następnym tygodniu, ponieważ szkody wyrządzone w systemie elektrycznym są znaczne” – napisano w oświadczeniu. Petroecuador nie podał szczegółów, w jakim stopniu wpłynie to na jego produkcję.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 5,4 mln baryłek, do 435,4 mln baryłek, prognozowano spadek o 0,44 mln baryłek.
  • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o 2,2 mln baryłek do 207,9 mln baryłek (+1,07% t/t).
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o 1,1 mln baryłek do 107,4 mln baryłek (+1,04% t/t).

Gaz ziemny

  • Listopadowy cel Freeport LNG w zakresie ponownego uruchomienia terminalu eksportowego po czerwcowym pożarze „nie jest wiarygodny, podobnie jak grudniowy restart” – powiedział konsultant Rapidan Energy Group Alex Munton. Zakłada on wznowienie przerobu gazu w pierwszym kwartale przyszłego roku „z możliwymi dalszymi opóźnieniami”. Amerykański regulator nadzorujący naprawy w poniedziałek nie otrzymał pełnego planu naprawy Freeport LNG, podają źródła zaznajomione z dokumentacją firmy. Pipeline Hazardous Materials and Safety Administration (PHMSA) powiedziała w zeszłym miesiącu, że nie zezwoli na częściowe ponowne uruchomienie, dopóki wszystkie proponowane zmiany nie zostaną dostarczone i zaakceptowane. Munton z Rapidan powiedział w wywiadzie, że przegląd prac naprawczych przez PHMSA, zwany planem prac naprawczych (RWP), zajmie co najmniej miesiąc i może potrwać dłużej ze względu na zbliżające się święto dziękczynienia w USA. „Kontynuujemy prace zmierzające do bezpiecznego ponownego uruchomienia naszego obiektu, co obejmuje uzyskanie niezbędnych zezwoleń” – powiedziała Heather Browne, rzeczniczka Freeport LNG.
  • Analitycy z banku inwestycyjnego Goldman Sachs, firma konsultingowa zajmująca się energią Gelber & Associates i inni twierdzą, że brak prośby o wznowienie świadczenia usług prawdopodobnie oznacza, że ​​zakład eksportowy Freeport o wydajności 2,1 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) nie wróci do funkcjonowania do grudnia.
  • Produkcja gazu na platformie Aasgard B norweskiej firmy energetycznej Equinor została zamknięta w niedzielę i może pozostać offline do 15 listopada z powodu pożaru transformatora. Wydobycie na polu zostało zmniejszone o 19,8 miliona metrów sześciennych. Jako środek zapobiegawczy Equinor ewakuował 65 ze 118 osób pracujących w Aasgard B, położonym około 200 km od brzegu na Morzu Norweskim, do pobliskich instalacji Aasgard A i Heidrun. W pożarze nikt nie ucierpiał. Półzanurzalna pływająca platforma Aasgard B,ma urządzenia do przetwarzania gazu i stabilizacji ropy i kondensatów.
  • Produkcja gazu ziemnego w Chinach wzrosła w październiku do 18,5 mld metrów sześciennych (+12,3% r/r). Produkcja w okresie styczeń-październik wzrosła o 6% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r.
  • Polska przejmie polskie aktywa Gazpromu – chodzi o 48 proc. udziałów rosyjskiego koncernu w spółce Europolgaz, która jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przeciwdziałać rosyjskiej agresji i wyeliminować rosyjski kapitał i wpływy, wywłaszczenie nie jest możliwe zgodnie z polską konstytucją, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić zarząd przymusowy” – poinformował minister rozwoju Waldemar Buda w oświadczeniu. Podczas gdy Europolgaz jest właścicielem 684-kilometrowego polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, gazociąg jest obsługiwany przez polską państwową firmę przesyłową Gaz-System. Po nałożeniu sankcji na Gazprom operator rurociągu nie miał partnera do podejmowania kluczowych decyzji dotyczących infrastruktury.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 122,6 mld stóp sześciennych (+2,7 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 126,6 bcfd.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2022 wynosi 99,2 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,2% m/m).
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w listopadzie wynosi średnio 11,8 bcfd (+4,42% m/m).

Energia odnawialna

  • Kanadyjska firma zajmująca się energią odnawialną Neogreen Hydrogen i portugalski deweloper fotowoltaicznych parków słonecznych Frequent Summer ogłosili plany zainwestowania ponad 1 miliarda euro w zieloną fabrykę wodoru w Portugalii. Elektrownia zostanie zbudowana w portowym mieście Sines, 150 km na południe od Lizbony i będzie obejmować 500-megawatowy elektrolizer „do produkcji„ ekologicznego ”wodoru i paliw pochodnych”. Firmy nie podały konkretnych ram czasowych inwestycji ani nie podały, kiedy rozpocznie się produkcja wodoru.
  • Japoński Inpex Corp powiedział, że w ramach projektu demonstracyjnego zbuduje instalacje do produkcji wodoru i amoniaku przy użyciu krajowego gazu ziemnego w Kashiwazaki w północnej Japonii. Firma zamierza produkować 700 ton „niebieskiego wodoru” rocznie od 2025 r. poprzez transport gazu ziemnego z innego pobliskiego pola gazowego, czyniąc go „niebieskim” poprzez eliminację emisji poprzez wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS). „To pierwsza w Japonii próba zademonstrowania produkcji błękitnego wodoru i amoniaku przy użyciu lokalnego gazu, wdrożenia CCS na lokalnych zubożonych polach gazowych oraz wykorzystania wodoru do wytwarzania energii w spójny sposób” — powiedział Takahiko Ikeda, wiceprezes spółki. Z 700 ton wodoru 600 ton zostanie wykorzystane w elektrowni wodorowej do wytworzenia 1000 kilowatów energii elektrycznej, a 100 ton do wytworzenia 500 ton amoniaku, który będzie wykorzystywany do produkcji nawozów lub produktów chemicznych. Inpex planuje wychwytywać CO2 z elektrowni wodorowej i zatłaczać 5500 ton CO2 rocznie do podpowierzchniowego zbiornika gazu na swoich wyeksploatowanych polach gazowych. Inpex postawił sobie za cel produkcję 100 000 ton wodoru i amoniaku rocznie do około 2030 roku poprzez co najmniej trzy projekty w kraju i za granicą oraz osiągnięcie rocznej wielkości zatłaczania CO2 na poziomie 2,5 miliona ton około 2030 roku.

Uran

  • Produkcja energii z elektrowni jądrowych EDF we Francji w październiku wyniosła 20,2 terawatogodzin – TWh (-34,1% r/r). Produkcja w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 wyniosła 229,5 TWh (-23,2% r/r).
  • Produkcja energii z elektrowni jądrowych EDF w Weilkiej Brytanii w październiku wyniosła 3,3 TWh (+1,8% r/r). Produkcja w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 wyniosła 36,4 TWh (+8,1% r/r).

Węgiel

  • Dzienne wydobycie węgla w Chinach w październiku spadło do 11,94 mln ton (-7,37% m/m; +3,65% r/r). Dane statystyczne pokazały, że od stycznia do października Chiny wyprodukowały 3,67 miliarda ton węgla (+10% r/r). Oczekuje się, że wydobycie węgla wzrośnie w listopadzie, ponieważ Chiny stopniowo złagodzą ograniczenia związane z COVID. Rozpoczęcie sezonu grzewczego w północnych Chinach również wymagało od kopalń dostosowania operacji, aby sprostać rosnącemu popytowi. Meteorolodzy spodziewają się, że tej zimy południowe Chiny staną w obliczu suszy, która zmniejszy produkcję energii wodnej i będzie wymagać od innych producentów energii, zwłaszcza elektrowni opalanych węglem, wypełnienia luki w dostawach. Władze energetyczne Mongolii Wewnętrznej nakazały samorządom lokalnym zezwolenie 42 kopalniom węgla na zwiększenie mocy produkcyjnych o łącznie 70,6 mln ton od 20 listopada do końca marca 2023 r.
  • Blokady na linii kolejowej używanej przez największą kolumbijską spółkę Cerrejon do dostarczania węgla do kluczowego obiektu eksportowego na wybrzeżu – Puerto Bolivar – uniemożlwiają wysyłkę urobku już drugi tydzień. Przejazd jest blokowany przez byłych pracowników, którzy opuścili Cerrejon prawie dwa lata temu. Byli pracownicy domagają się przywrócenia ich miejsc pracy, wypłaty zaległej pensji i zwrotu świadczeń lub rekompensaty. Cerrejon prowadził rozmowy z protestującymi, ale jak dotąd nie przyniosły one skutku.

Złoto

  • Wydaje się, że złoto ma silny opór na poziomie $1800, z przyzwoitym wsparciem w regionie 1750” – powiedział Edward Moya, starszy analityk z OANDA.
  • Wiceprezes FED, Lael Brainard, dołączył w poniedziałek do gubernatora Christophera Wallera, aby wskazać, że FED jest gotowy do rozpoczęcia mniejszych podwyżek stóp procentowych, jednocześnie podkreślając to, co Brainard nazwał „postanowieniem” banku centralnego, aby nadal podnosić stopy procentowe w razie potrzeby do walki z gwałtownym wzrostem inflacji. Analitycy w 89% spodziewają, że najbliższa podwyżka wynieie 0,50 punktu procentowego. Przed odczytem CPI z 10 listopada takie szacunki miało ~50% analityków.
  • Kanadyjska firma Argonaut Gold Inc poinformowała o śmierci wykonawcy po „odosobnionym incydencie” w projekcie Magino w północnym Ontario. Firma współpracuje z władzami w celu zbadania przyczyny wypadku i dostarczy dodatkowych informacji, gdy dowie się więcej – podano w oświadczeniu.

Miedź

  • Gigant wydobywczy BHP Group poinformował, że ogłoszony we wtorek, 15 listopada, strajk w chilijskiej kopalni Escondida, największej na świecie kopalni miedzi, jest nieuzasadniony, ponieważ firma przestrzega norm bezpieczeństwa i zobowiązań umownych. Pracownicy Escondidy ogłosili, że zdecydowali się na strajk 21 i 23 listopada z powodu żądań pracowniczych po tym, jak ich związek zawodowy Sindicato 1 wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa w kopalni położonej w północnym Chile. Związek powiedział, że pracownicy zatrzymają wszystkie zmiany podczas obu dni z powodu „niezgodności, wykroczeń i naruszeń”, ale zauważył, że minimalne usługi wymagane na miejscu w dniach protestu będą gwarantowane. „Escondida w pełni przestrzega przepisów prawa i obowiązującego układu zbiorowego – spraw, które są stale monitorowane przez władze. Nie ma usprawiedliwienia dla siłowej akcji ogłoszonej przez jeden z istniejących związków zawodowych w firmie” – powiedział BHP.
  • Chińskie organy regulacyjne skierowały do instytucji finansowych plany mające na celu wsparcie branży nieruchomości, w tym przedłużenie spłaty kredytu, w celu złagodzenia głębokiego kryzysu płynności, który nęka sektor od połowy 2020 r. „Ogłoszenie 16-punktowego planu wsparcia nieruchomości to kolejna dobra wiadomość wspierająca powrót popytu na miedź i utrzymująca ceny” – powiedział Giles Coghlan, analityk w brokerze HYCM.
  • Miedź utknęła między niedźwiedziami, które widzą zastój na rynku, a bykami, które oczekują silniejszego popytu, gdy Chiny zniosą politykę „zero COVID” – powiedział Gianclaudio Torlizzi, partner w firmie konsultingowej T-Commodity.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Magazyny zatwierdzone przez Londyńską Giełdę Metali (LME) nie odnotowały gwałtownego wzrostu rosyjskiego metalu po bezpodstawnych obawach, że większość konsumentów będzie unikać tego metalu, powiedział LME. Giełda opublikowała nowe dane pokazujące, że w zeszłym miesiącu nie było większych zmian w ilości rosyjskiego metalu w magazynach LME.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Produkcja aluminium pierwotnego w Chinach w październiku wzrosła do 3,45 mln ton (+0,9% m/m; +9,5% r/r), co stanowi ósmy z rzędu miesięczny wzrost w porównaniu z liczbami z 2021 r. Dane pokazały, że przez pierwsze 10 miesięcy roku Chiny wyprodukowały 33,33 miliona ton (+3,3% r/r). Chiny wyeksportowały 5,68 miliona ton nieobrobionego aluminium i produktów aluminiowych w pierwszych 10 miesiącach roku (+25% r/r).
  • Październikowa produkcja stali w Chinach wyniosła 79,76 mln ton (-8,3% m/m; +11% r/r). Całkowita produkcja od stycznia do października wyniosła 860,57 mln ton (-2,2% r/r).
  • Indonezyjska spółka PT Aneka Tambang Tbk wraz z chińską CNGR Advanced Material Co. Ltd podpisały umowę na budowę niklowego parku przemysłowego w Indonezji. Zakład produkcyjny niklu ma powstać do 2025 roku i mieć wydajność 80 tysięcy ton rocznie.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *