Ponad 55 newsów z rynków surowcowych, w tym długo wyczekiwane (de facto opóźnione o trzy miesiące) informacje z Indii, nowości z Rosji i Afryki, przejęcia na rynku złota, trwające jak i dopiero-co-zakończone strajki… Ech, dzieje się na świecie… ZAPRASZAM!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- sok pomarańczowy
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- W środę amerykański FED nie dokonał zmian w stopach procentowych w USA.
- Rosja wprowadziła limit eksportowy zbóż takich jak pszenica, żyto, jęczmień i kukurydza w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 2021 w wysokości 17,5 mln ton.
- Chiński wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie 2020 wyniósł +7,0% r/r (+0,1 pp m/m). Sprzedaż detaliczna wzrosła +5% r/r (+0,7 pp m/m). Chiny prognozują wzrost PKB w 2020 roku o +1,7% r/r, a w 2021 roku o +7,0% r/r. Prawdopodobnie będą jedynym krajem na świecie z dodatnią zmianą PKB w 2020 roku.
- Amerykańska produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o -5,5% r/r (-0,5 pp m/m).
- Grupy zajmujące się ochroną środowiska i rdzennymi mieszkańcami Alaski zwróciły się we wtorek do sądu federalnego w Anchorage o powstrzymanie Departamentu Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych od otwarcia Arctic National Wildlife Refuge (ANWR) do poszukiwań ropy i gazu. Od sierpnia 2020 pojawiły się cztery pozwy w tej kwestii.
- Sudan poinformował o zatwierdzeniu planu utworzenia giełdy złota, minerałów i towarów rolnych. Decyzja została podjęta po posiedzeniu zarządu Urzędu Regulacji Rynków Finansowych, który przyzna licencje finansowe i odegra ważną rolę po usunięciu Sudanu z amerykańskiej listy sponsorów terroryzmu.
- Stany Zjednoczone rozpoczęły w tym tygodniu szczepienie swoich obywateli szczepionką Pfizera przeciwko koronawirusowi. To trzeci kraj (po Wielkiej Brytanii i Kanadzie) który rozpoczął szczepienia.
Kawa
- Eksport kawy z Wietnamu w listopadzie wyniósł 83 730 ton (-8,4% m/m). Wpływ na wielkość eksportu miały zapewne tajfuny nawiedzające Wietnam w listopadzie oraz spadek popytu na skutek pandemii.
Cukier
- Władze indyjskie zatwierdziły subsydia eksportowe na 6 mln ton cukru. Jednak wynoszą one 5833 rupii za tonę (-44,17% s/s), co jest też mniejszą wartością od prognozowanych subsydiów na poziomie 8000 rupii. Przyczyną niższych subsydiów jest m.in. pandemia oraz wzrost cen cukru na międzynarodowych rynkach.
Kakao
- Przybywanie kakao do portów w największych plantatorach Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęło poziom 909 tysięcy ton między 1 października a 13 grudnia 2020 (-0,4% s/s).
Bawełna
- Certyfikowane zapasy bawełny CERT-COT-STX z dostawą na dzień 14 grudnia wyniosły 86 125 bel 480-funtowych (-21,98% t/t).
Pszenica
- Rosja zatwierdziła podatek eksportowy na tonę pszenicy w okresie 15 luty – 30 czerwca w wysokości €25 (~$30,4). Jeśli wielkość wywozu przekroczy limity, podatek od pszenicy wzrośnie do 50% ceny celnej lub 100 euro za tonę, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa. Spodziewany skutek ograniczeń eksportowych zbóż oraz nowego podatku to zmniejszenie podaży rosyjskiej pszenicy na międzynarodowych rynkach o 2–3 mln ton – czyli wg SovEcon podaż będzie w przedziale 37,8-38,8 mln ton pszenicy.
- Ostatni przetarg Egiptu, w którym kraj kupił 120 tysięcy ton rumuńskiej pszenicy i 115 tysięcy ton ukraińskiej pszenicy, pokazał mniej ofert rosyjskiej pszenicy niż poprzednio i po znacznie wyższych cenach – co odzwierciedla rynkowe nastroje w związku z wprowadzaniem cła eksportowego na zboża w Rosji.
- W Gdyni jeden statek właśnie opuścił port z 32 tysięce ton pszenicy do przemiału dla Algierii, inny ładuje 28 tysięcy ton również do Algierii, a jeden ma załadować 70 tysięcy ton do Arabii Saudyjskiej. W Szczecinie statek ładuje 26 tysięcy ton pszenicy dla Maroka. Polskie ceny eksportowe pszenicy to w tym tygodniu ~905 zł/tonę.
Soja
- Strajk pracowników sektora zbożowego w Argentynie został przedłużony do co najmniej przyszłej środy. Obecnie wszystkie załadunki w porcie Rosario są wstrzymane. Rosario odpowiada za 80% argentyńskiego eksportu produktów rolnych. Argentyńska inflacja do końca listopada 2020 wyniosła 30,9% i to stanowi podstawę żądań podwyżek u strajkujących pracowników.
- Amerykańscy przetwórcy soi zmiażdżyli w listopadzie 181,018 milionów buszli soi, co jest ich trzecim co do wielkości miesięcznym udziałem w historii.
Pozostałe zboża
- Australia zaapeluje do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie chińskich ceł nałożonych na import australijskiego jęczmienia.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Kolejne japońskie prefektury zgłaszają przypadki ptasiej grypy. Epidemia H5N8 dotyczy 25% (z 47) prefektur.
- Chińskie stado świń i macior powróciło do ponad 90% poziomu sprzed epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), który zmniejszył liczebność trzody chlewnej w Państwie Środka o ponad 50%. Agencja informacyjna Xinhua podaje, że zdaniem chińskiego Ministerstwa Rolnictwa zdolność produkcyjna powinna się w pełni przywrócić do pierwszej połowy 2021 roku. To znacznie szybciej niż jeszcze niedawno publikowane prognozy.
Ropa naftowa
- Tankowiec BW Rhine należący do armatora Hafnia został zaatakowany przez „zewnętrzne źródło”, co doprowadziło do eksplozji i pożaru na pokładzie podczas rozładowywania statku w porcie Jeddah w Arabii Saudyjskiej 14 grudnia 2020. Wg armatora pożar został opanowany, a nikt z załogi nie został ranny. To kolejny atak na tankowiec u wybrzeży Arabii Saudyjskiej w ostatnich tygodniach, a szósty od początku listopada wymierzony w instalacje naftowe i dostawcze w Arabii Saudyjskiej. Winę za ataki obarcza się jemeńskie siły Hutti.
- OPEC+ przesunął spotkanie „techniczne” ministrów grupy na 3-4 stycznia 2020. Oznacza to, że pojawiający się nieoficjalny termin głównego spotkania OPEC+ decydujący o dalszych limitach produkcji ropy naftowej, który miał mieć miejsce w tym terminie, odbędzie się później.
- OPEC szacuje wzrost popytu na ropę naftową w 2021 roku na 5,9 mln baryłek dziennie, co oznacza sumaryczny popyt na poziomie 95,89 mln baryłek. To kolejna redukcja prognoz, w tym miesiącu spadek wzrostu popytu wyniósł -350 tysięcy baryłek dziennie. Grupa prognozuje, że popyt na ropę z krajów OPEC wyniesie 27,2 mln baryłek dziennie. Obecnie grupa wydobywa 25,11 mln baryłek dziennie – wzrost wynika ze zwiększenia wydobycia w Libii w październiku i listopadzie.
- Libijskie wydobycie ropy naftowej w ubiegłym tygodniu osiągnęło 1,28 mln baryłek dziennie. Przed arabską wiosną ludów Libia produkowała ponad 1,6 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Kraj jest zwolniony z cięć ustalonych w ramach OPEC+.
- Libijskie terminale naftowe es-Sider i Zueitina zostały zamknięte w środę z powodu złej pogody. Jeśli zła pogoda będzie się utrzymywać przez kolejne 72 godziny, może to również wpłynąć na terminale w regionach Ras Lanuf i Brega, co może zagrozić poziomom produkcji z powodu ograniczonej pojemności magazynowej
- EIA szacuje, że styczniowe wydobycie ropy naftowej ze złóż łupkowych w styczniu 2021 wyniesie 7,44 mln baryłek dziennie czyli o 136 tysięcy baryłek dziennie mniej niż w grudniu 2020. To pokłosie drugiej fali pandemii koronawirusa, która powstrzymała zakładany wzrost popytu na ropę naftową na świecie.
- Chiny pobiły październikowy rekord przerobu ropy naftowej osiągając w listopadzie przerób na poziomie 14,2 mln baryłek dziennie (+0,78% m/m; +3,2% r/r). Sumaryczny przerób w okresie styczeń – listopad 2020 wyniósł 13,39 mln baryłek dziennie (+3,1% r/r).
- China National Offshore Oil Corp rozpoczął produkcję w ramach projektu Penglai 25-6 Oilfield Area 3 na południowo-środkowym Morzu Bohai w północnych Chinach. Projekt ma osiągnąć szczytową produkcję w wysokości 11,5 tysiąca baryłek ropy naftowej dziennie w 2023 roku. Chińczycy posiadają 51% udziałów w projekcie zaplanowanym na 58 odwiertów. Pozostałe 49% należy do ConocoPhillips.
- Rosyjski Rosneft odkrył pole naftowe na Półwyspie Tajmyr w północnej Syberii z rezerwami 0,5 miliarda ton ropy naftowej.
- Rosyjski rząd zatwierdził udział chińskiej firmy Sinopec w projekcie prywatnej firmy petrochemicznej Sibur, która chce zbudować jedną z największych na świecie fabryk produkujących polimery na dalekim wschodzie kraju, kierując się na rynek chiński i szerszy rynek azjatycki. Kosztujący $11 mld projekt Amur Gas Chemical Complex ma ozpocząć produkcję 2,3 miliona ton polietylenu i 400 tysięcy ton polipropylenu rocznie począwszy od 2024/25 roku. Sinopec będzie miał 40% udziałów w projekcie.
- Saudi Aramco prawdopodobnie będzie zmuszony do sprzedaży części aktywów i zaciągania większych pożyczek, jeśli ceny ropy spadną poniżej $50/baryłkę by utrzymać zaplanowaną dywidendę. Ponieważ dywidendy od państwowego giganta są kluczowym wpływem do budżetu Arabii Saudyjskiej, bardzo prawdopodobne że będą za wszelką cenę je utrzymywać na zaplanowanym poziomie.
- Phillips 66 zaplanowało swój budżet kapitałowy na 2021 rok na poziomie $1,7 mld, o 43% niższy niż prognozy budżetowe sprzed pandemii. Spółka wypłaca dywidendy cztery razy w roku, w 2020 wynosiły one $0,90/akcję kwartalnie ($3,60/akcję rocznie).
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 3,1 mln baryłek baryłek do 500,0 mln baryłek (+3,11% t/t), prognozowano spadek o -1,9 mln baryłek.
- Departament Skarbu USA nałożył sankcje na cztery podmioty oskarżone o ułatwianie eksportu irańskich produktów petrochemicznych przez Triliance Petrochemical Co. Ltd, spółkę na którą nałożono sankcje na początku 2020 roku. Sankcje dotknęły chińską firmę Donghai International Ship Management Ltd, chińską firmę Petrochem South East Limited, Alpha Tech Trading FZE z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i spółkę Petroliance Trading FZE z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za udzielenie wsparcia firmie Triliance Petrochemical Co Ltd.
- Operator stacji benzynowych EG Group zgodził się na zakup sieci austriackiej grupy naftowo-gazowej OMV, obejmującej 285 stacji benzynowych w południowych Niemczech za €485 milionów ($589 mln).
Gaz ziemny
- EIA szacuje, że styczniowe wydobycie gazu ziemnego spadnie do 80,78 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli o prawie ¾ bcfd względem grudnia 2020.
- Pakistan jest bliski rozstrzygnięcia przetargów na zakup dwóch ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) z dostawą w styczniu po cenach znacznie wyższych niż dostępne spotowe ładunki. W zależności od dostawcy, ceny te kształtują się w przedziale od $12,95/mmBtu aż po $15,28/mmBtu czyli od +17% do +37,5% wyższych cenach.
- Średnia produkcja gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) w tym tygodniu to 90,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Popyt na ten tydzień szacuje się na 123,4 bcfd (o 1,9 bcfd więcej niż prognozy z piątku, 11 grudnia), a w przyszłym tygodniu ma spaść do 121,7 bcfd.
- Średni eksport LNG z USA w grudniu to 10,7 bcfd.
Energia odnawialna
- Odnawialne źródła energii pokrywają 46,3% zapotrzebowania na prąd w Niemczech w 2020 roku. To wzrost o 3,8 punktu procentowego r/r. Jednak ten wzrost częściowo wynika ze spadku na zapotrzebowanie na energię elektryczną w związku z pandemią koronawirusa, które w 2020 roku spadło o 4,4% r/r. Niemcy planują udział odnawialnych źródeł energii na poziomie 65% w 2030 roku.
- RWE sprzeda 51% udziałów swoich czterech lądowych farm wiatrowych w Teksasie za $600 mlnkanadyjskiej firmie Algonquin Power & Utilities – jednak nadal europejska spółka będzie operatorem farm. Łącznie farmy generują 439 MW mocy. RWE posiada w USA 25 farm wiatrowych, a kolejne (o łącznej mocy ~1 GW) są w budowie.
- BP plc nabył większościowy pakiet udziałów w największym amerykańskim przedsiębiorstwie zajmującym się kompensacją emisji dwutlenku węgla, Finite Carbon. Spółka z siedzibą w Kalifornii płaci właścicielom ziemskim za zarządzanie lasami, generując kredyty związane z równoważeniem emisji dwutlenku węgla, które można sprzedać zanieczyszczającym. Firma spodziewa się wygenerować 1 miliard dolarów dla właścicieli ziemskich w ciągu najbliższych 10 lat, po cięciu wpływów o 20-40%.Finite ma obecnie 50 projektów węglowych na trzech milionach akrów w Stanach Zjednoczonych i wygenerowało ponad $500 milionów dochodu dla właścicieli ziemskich.BP odmówił podania wartości przejęcia lub wielkości swojego nowego udziału w Finite. W zeszłym roku zainwestował $5 milionów w Finite.
- Japonia planuje zainstalować morskie farmy wiatrowe o mocy od 30 do 45 gigawatów do 2040 r Plany, jeśli zostaną wprowadzone w życie, uczynią Japonię światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.
Węgiel
- Prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) twierdzi, że „zbyt gwałtowne” zamykanie kopalń węgla może podbić bezrobocie w niektórych miastach województwa śląskiego do nawet 50%. Obecny plan zakłada sukcesywne zamykanie kopalń do 2049 roku. Wg PGG 7% miejsc pracy na Śląsku jest związanych z wydobyciem węgla. Średnia unijna (bez Polski) to 0,15%. „Co druga praca związana z węglem w Europie jest zlokalizowana w Polsce. Dlatego tak łatwo jest mówić o dekarbonizacji w Europie, a tak trudno na Śląsku” – powiedział Tomasz Rogala, prezes PGG, na konferencji internetowej Silesian Deal.
- Indonezja zamierza przetwarzać 13 milionów ton krajowego węgla rocznie do 2024 roku. W 2020 roku lokalna konsumpcja węgla szacowana jest na 140-145 mln ton – przed pandemią szacowano zużycie na poziomie 155 mln ton.
Złoto
- W Mali w poniedziałek rozpoczął się ogólnokrajowy, pięciodniowy strajk pracowników zrzeszonych w Krajowym Związku Pracowników Mali (UNTM). Strajk może dotknąć także kopalnie złota w kraju, należące do Barrick Gold Corp, B2Gold Corp, Hummingbird Resources i Resolute Mining, choć przedstawiciele obu firm twierdzą, że nie będzie to miało wpływu na wydobycie złota.
- Kanadyjska spółka wydobywcza Equinox Gold Corp poinformowała o transakcji zakupu Premier Gold Mines Ltd za $479,9 mln. Premier Gold posiada 50% udziałów w kopalni Hardrock w kanadyjskim Ontario. Transakcja ma zostać zamknięta w pierwszym kwartale 2021 roku. Prezes Equinox, Christian Milau zapowiada ocenę potencjału wypłat dywidend po połączeniu, jednak mogą minąć „dwa, trzy lata, zanim naprawdę będziemy mogli pomyśleć o dywidendach.”
Metale przemysłowe
- First Cobalt Corp uruchamia pierwszą rafinerię kobaltu w Ameryce Północnej, konkretnie w kanadyjskim Ontario. Jest to możliwe dzięki m.in. C$5 mln nieoprocentowanej pożyczce od władz kanadyjskich jak i dotacji w tej samej kwocie od samorządu Ontario. Szacowany koszt rafinerii to C$77 mln. Docelowa wydajność rafinerii ma wynieść 25 000 ton siarczanu kobaltu klasy akumulatorowej, co stanowi 5% światowego rynku rafinowanego kobaltu.
- Chińska firma Contemporary Amperex Technology (CATL) planuje zainwestować $5 miliardów w fabrykę baterii litowych w Indonezji. Zakład ma rozpocząć działalność w 2024 roku. Indonezyjska spółka wydobywcza PT Aneka Tambang podpisała umowę z CATL na dostawy niklu, z którego 60% ma być przetworzone w Indonezji. To część rządowych starań o zwiększenie lokalnego przetwórstwa wydobywanych w kraju surowców mineralnych.
- China Molybdenum Co nabył 95% udziałów w kopalni miedzi i kobaltu Kisanfu w Demokratycznej Republice Konga (DRK) od amerykańskiej spółki Freeport-McMoRan Inc za $550 mln. Nowa inwestycja awiera szacunkowo 6,28 miliona ton miedzi i 3,1 miliona ton kobaltu. Pozostałe 5% udziałów w kopalni posiada rząd DRK. Chińska spółka zarządza już kopalnią Tenke Fungurume w DRK posiadając 80% ich akcji (także odkupionych od Freeport-McMoRan Inc).
- Chilijska państwowa spółka wydobywcza Codelco, największy na świecie producent miedzi, poinformował o osiągnięciu porozumienia w sprawie nowych, 36-miesięcznych umowach z dwoma związkami związkowymi z kluczowej huty i rafinerii Ventanas.
- Australijski Sandfire Resources chce rozpocząć wydobywanie miedzi i srebra w pasie miedzianym Kalahari w Botswanie do 2022r. Pierwsza faza projektu ma pozwolić na wydobywanie 3,2 mln ton urobku rocznie. Docelowa wydajność wydobycia ma osiągnąć 5,3 mln ton rocznie. CEO spółki szacuje produkcję na poziomie 30 tysięcy ton miedzi i 1,2 mln uncji srebra rocznie w pierwszych 10 latach funkcjonowania kopalni. W tym samym regionie , w 2021 roku ma ruszyć wydobycie w kopalni Khoemacau, której wydajność szacuje się na 3,5 mln ton rocznie.
- Rio Tinto poinformowało, że podziemna ekspansja w kopalni miedzi Oyu Tolgoi w Mongolii będzie kosztować $6,75 miliarda . Kopalnia eksploruje jedne z największych na świecie znanych złóż miedzi i złota. Rozbudowa pierwszego odcinka strefy podziemnej zapewni zrównoważoną produkcję do października 2022 r. Oyu Tolgoi ma produkować średnio 480 000 ton miedzi rocznie od 2028 do 2036 r. Zarówno z odkrywki, jak i podziemnej kopalni, wobec 146 300 ton w 2019 r. pochodzących jedynie z odkrywki. Do 2030 roku Oyu Tolgoi będzie czwartą co do wielkości kopalnią miedzi na świecie.
- Chińska produkcja stali surowej w listopadzie 2020 wyniosła 87,66 mln ton (-4,92% m/m; +9,18 % r/r). Huty w listopadzie osiągały powyżej 84% wydajności.Według danych w ciągu pierwszych 11 miesięcy roku Chiny wyprodukowały 961,16 mln ton stali (+5,5% r/r).
- Listopadowa produkcja aluminium w Chinach wyniosła 3,18 mln ton (-0,6% m/m; +8,7% r/r). W pierwszych 11 miesiącach chińska produkcja aluminium wyniosła 33,82 mln ton (+4% r/r) – prawdopodobnie tegoroczna produkcja pobije rekordową produkcję z 2018 roku.
- Produkcja niklu na Filipinach, które są największym eksporterem surowca do Chin, będących najważniejszymi konsumentami metali, spadła o 12% r/r w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku.
- Analitycy ING spodziewają się wzrostu podaży rudy żelaza nawet o 100 milionów ton w 2021 roku.
- Etiopia cofnęła koncesje na wydobycie 63 firmom z powodu naruszenia zasad umów lub nieodnowienia/nie opłacenia licencji wydobywczych. Pełna lista cofniętych licencji i firm których to dotyczy zostanie „wkrótce” opublikowana w internecie. Wśród spółek obecnych w Etiopii znajdują się norweska firma nawozowa Yara, notowana na giełdzie londyńska firma poszukiwawcza Kefi Gold and Copper (kopalnia Tulu Kapi) oraz amerykańska firma zajmująca się wydobyciem złota – Newmont. Tulu Kapi, na zachodzie Etiopii, ma rozpocząć produkcję pod koniec 2022 roku, z wydajnością 160 000 uncji złota rocznie już w pierwszym roku działalności.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki o 14:00 – zachęcam do polubienia i komentowania!