Czwartkowy program (premiera o 14:00) zaczynamy od czynników proinflacyjnych na rynkach surowcowych. Ale prócz tego omówione 9 rynków, a w aktualnościach jeszcze więcej informacji!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- platyna i pallad
- pozostałe metale przemysłowe
Raporty USDA
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Ogólne informacje
- Na dzień 13 września na Ukrainie obsiano ~5% przewidywanego areału zasiewów zbóż ozimych. Składać się na niego będzie 6,68 mln ha pszenicy ozimej, 1,02 mln ha jęczmienia ozimego i 0,14 mln ha żyta. Wysiano dotychczas 331 170 hektarów pszenicy ozimej oraz 10 100 hektarów jęczmienia ozimego. Obsiano także 75% z prognozowanego 1,03 mln ha rzepaku ozimego.
- Cargill Inc. poinformował, że ponownie otworzył swój terminal eksportu zboża w Westwego w stanie Luizjana. W poniedziałek wyładował pierwszą dostawę, a we wtorek terminal rozpoczął pracę eksportową. Cargill jest ostatnim dużym sprzedawcą zboża, który ożywił działalność eksportową po tym, jak Ida zdewastowała sieć energetyczną regionu i uszkodziła niektóre z prawie tuzina terminali zbożowych rozsianych wzdłuż rzeki Missisipi od Baton Rouge do Zatoki Meksykańskiej. W poniedziałek, po raz pierwszy od czasów Idy, w mocno uszkodzonym terminalu firmy Cargill w Reserve w Luizjanie przywrócono zasilanie, ale firma nadal ocenia szkody spowodowane tą burzą i opracowuje „stopniowe plany ponownego otwarcia” – powiedziała rzeczniczka Cargill, April Nelson. Terminal eksportowy należący do Bunge Ltd pozostaje zamknięty, podczas gdy Louis Dreyfus Co i Archer-Daniels-Midland Co już wznowiły eksport zbóż.
Kawa
- Sierpniowy eksport kawy z Wietnamu wyniósł 111 697 ton (-8,7% m/m). Eksport w pierwszych 8 miesiącach 2021 wyniósł 1,1 mln ton (-6,4% r/r).
Cukier
- Francuskie ministerstwo rolnictwa prognozuje zbiory buraka cukrowego na poziomie 33,12 mln ton (+26,4% r/r; -10,5% względem 5-letniej średniej).
- Huragan Ida zniszczył około 118 tysięcy akrów upraw trzciny cukrowej w Luizjanie, czyli około 26% plonów, które zostałyby zebrane do produkcji cukru w stanie.
- Handlarz towarowy ED&F Man otrzyma 124 800 ton białego cukru z dostawą przed wygaśnięciem październikowego kontraktu, według wstępnych informacji od handlowców w środę.
- Prognozuje się, że brazylijski region środkowo-południowy wyprodukuje 34,17 mln ton cukru (+3,36% s/s) w sezonie 2022/23. Eksport prognozuje się na 25 mln ton (+4,60% s/s). Eksport w sezonie 2021/22 ma wynieść 23,9 mln ton. Produkcja etanolu ma wzrosnąć do 24,32 mld litrów. Plony trzciny cukrowej mają wynieść 552 mln ton (+3,76% s/s).
Kakao
- Oczekuje się, że wysoka wilgotność gleby na Wybrzeżu Kości Słoniowej czołowego producenta pomoże w rozwoju głównej uprawy od października do marca.
Pszenica
- Francuskie ministerstwo rolnictwa obniżyło szacunki dotyczące produkcji pszenicy miękkiej w 2021 r. u największego producenta zbóż w Unii Europejskiej do 36,06 mln ton (-630 tysięcy ton względem poprzedniej prognozy) z powodu nadmiernych opadów deszczu tego lata. Jednak 36,06 mln ton to wciąż +23,6% r/r i +8,1% względem 5-letniej średniej. Zapasy końcowe są szacowane na 2,9 mln ton czyli 0,8 mln ton mniej niż lipcowe prognozy.
- Chińscy nabywcy zgodzili się złagodzić kluczową specyfikację jakościową dla nadchodzących dostaw francuskiej pszenicy w odpowiedzi na szkody spowodowane deszczem we francuskich zbiorach. Chińczycy będą akceptować pszenicę z wartością 75kg/hektolitr, a nie ja wcześniej 77kg/hektolitr.
- Statistics Canada obniżył przez suszę prognozy zbiorów pszenicy jarej do 15,3 mln ton (-41% r/r) i -700 tysięcy ton mniej względem poprzedniej prognozy. To będą najmniejsze zbiory pszenicy od 14 lat.
- Buenos Aires Grains Exchange prognozuje argentyńskie zbiory pszenicy w sezonie 2021/22 na poziomie 19,2 mln ton (+1,05% s/s), na skutek zwiększenia areału upraw do 6,6 mln hektarów (+0,1 mln ha s/s). Zasiewy pszenicy (zbieranej w listopadzie i grudniu) właśnie zakończono.
- Rosyjskie zasiewy pszenicy ozimej mogą w tym sezonie spaść o 0,5 – 1 mln hektarów. Są też opóźnione na skutek suchej pogody – na dzień 14 września obsiali wszystkimi zbożami ozimymi 7,8 mln hektarów czyli -0,4 mln ha mniej niż 14 września 2020 roku (brak danych dla samej pszenicy).
Kukurydza
- Buenos Aires Grains Exchange prognozuje, że argentyńskie zbiory kukurydzy w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 55 mln ton. Wynikać to będzie ze zwiększenia areału upraw kukurydzy, kosztem obszaru zasiewanych soją. To ósmy rok wzrostu areału upraw kukurydzy z rzędu, w sezonie 2021/22 ma wzrosnąć o ~+0,5 mln hektarów s/s. Giełda prognozuje też pojawienie się La Niña w sezonie 2021/22. Pierwsza partia zasiewu kukurydzy rozpocznie się w najbliższych dniach.
- Francuskie ministerstwo rolnictwa prognozuje zbiory kukurydzy na poziomie 13,03 mln ton (-1,9% r/r), 150 tysięcy ton więcej niż sierpniowe prognozy. Zapasy końcowe mają wynieść 1,8 mln ton, 0,06 mln ton mniej niż lipcowe prognozy.
Ryż
- Sierpniowy eksport ryżu z Wietnamu wyniósł 499 033 tony (+7,4% m/m). Eksport w pierwszych 8 miesiącach 2021 wyniósł 4,0 mln ton (-13,4% r/r).
Soja
- Buenos Aires Grains Exchange prognozuje argentyńskie zbiory soi w sezonie 2021/22 na 44 mln ton (+2,09% s/s). Przewidywany areał upraw soi spadnie do 16,5 mln hektarów – około -0,4 mln ha s/s. Giełda prognozuje też pojawienie się La Niña w sezonie 2021/22. Zasiewy soi rozpoczną się w październiku.
- Chińscy importerzy kupili od czterech do sześciu ładunków masowych brazylijskiej soi na początku tego tygodnia do wysyłki w październiku i listopadzie, co jest niezwykłym zakupem w szczytowym okresie eksportu dla konkurencyjnego dostawcy ze Stanów Zjednoczonych. Zwrot w stronę drogich brazylijskich nasion soi podkreślił obawy światowych importerów, że opóźnienia w dostawach do USA mogą utrzymywać się w szczycie sezonu dla eksportu ze Stanów Zjednoczonych, potwierdzone brakiem ofert eksportowych z USA na październik. Departament Rolnictwa USA ogłosił też anulowanie sprzedaży eksportowej soi z USA w łącznej wysokości 328 000 ton do Chin i nieujawnionych nabywców.
Pozostałe zboża
- Francuskie ministerstwo rolnictwa prognozuje produkcję jęczmienia na poziomie 11,74 mln ton (+12,7% r/r), 50 tysięcy ton więcej niż sierpniowe prognozy.
- Francuskie ministerstwo rolnictwa prognozuje produkcję rzepaku na poziomie 3,31 mln ton (+0,5% r/r), 90 tysięcy ton więcej niż sierpniowe prognozy.
- Statistics Canada prognozuje, że susza uszkodziła zbiory rzepaku, co zmniejsza prognozy zbiorów do 12,8 mln ton (-34% r/r) czyli -2 mln ton mniej niż sierpniowe prognozy. Będą to najmniejsze zbiory od 13 lat.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Arabia Saudyjska wstrzymała import wołowiny od niektórych brazylijskich producentów mięsa po tym, jak kraj południowoamerykański wykrył na początku tego miesiąca dwa nietypowe przypadki choroby szalonych krów, poinformowało brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa.
- Brazylia nadal wysyła mięso wołowe do Chin po tym, jak zakaz eksportu wszedł w życie na początku tego miesiąca, a obie strony rozmawiały o tym, co zrobić z prawdopodobnie tysiącami ton mięsa w stanie zawieszenia prawnego. Brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło 4 września dwa nietypowe przypadki gąbczastej encefalopatii bydła, powszechnie znanej jako choroba szalonych krów. Zgodnie z istniejącymi protokołami handlowymi między tymi dwoma krajami, Brazylia zawiesiła eksport wołowiny, konsultując się w tej sprawie z Chinami. Dane rządu brazylijskiego pokazują 83% wzrost eksportu wołowiny w pierwszych dwóch tygodniach września, w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Brazylia wysyłała średnio 10 500 ton dziennie w pierwszym tygodniu miesiąca i 12 400 ton dziennie w drugim tygodniu.
- Niemcy muszą opracować nową strategię dla branży hodowli trzody chlewnej, aby pomóc rolnikom, którzy borykają się z rujnująco niskimi cenami. Przyczyny niskich cen to spadek ilości spożywanej przez Niemców wieprzowiny, słabą letnią pogodę zbliżającą się do sezonu grillowego, spadek sprzedaży spowodowany restrykcjami koronawirusowymi w restauracjach i zakazami importu niemieckiej wieprzowiny po wykryciu afrykańskiego pomoru świń ASF. Niemcy mają obecnie ~260 tysięcy ton niesprzedanej wieprzowiny.
Ropa naftowa
- Główne instytucje zajmujące się rynkiem ropy prognozują wzrost popytu powyżej 100 mln baryłek dziennie już w Q2 2022. Wszystkie trzy kluczowe organy zgodnie mówią, że szczyt zapotrzebowania na ropę naftową nie przypadnie w 2022 roku.
- Lukoil prognozuje, że wydobycie spółki do końca pierwszego kwartału 2022 r. wzrośnie z obecnych 1,47 mln baryłek dziennie do 1,6 mln baryłek dziennie.
- Nadal 40% ropy naftowej z Zatoki Meksykańskiej nie jest wydobywane.
- Chiny poinformowały, że sprzedadzą 7,38 mln baryłek ropy naftowej ze swoich rezerw strategicznych na aukcji 24 września (temat był poruszony w poniedziałkowych aktualnościach).
- Przerób ropy naftowej w Chinach w sierpniu wyniósł 13,74 mln baryłek dziennie (-1,22% m/m; -2,2% r/r), co jest najniższym wynikiem od 14 miesięcy. Jednak sumarycznie w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 roku Chiny przerobiły 470,79 mln ton ropy naftowej (+7,4% r/r).
- Sierpniowe wydobycie ropy naftowej w Chinach wyniosło 17,03 mln ton (+2,3% r/r). W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku produkcja wzrosła do 133,22 mln ton (+2,4% r/r).
- Rosnące ceny ropy naftowej powinny przyśpieszyć przywracanie do pracy odwiertów zamkniętych po spadku cen w 2015 roku, zwłaszcza odwiertów łupkowych. Poniżysz wykres pokazuje ceny ropy naftowej wraz z liczbą aktywnych odwiertów w USA.
- Chevron Corp zobowiązał się do potrojenia (do $10 mld)swoich inwestycji w celu zmniejszenia śladu węglowego do 2028 r. Jednocześnie spółka „nie jest gotowa” do zobowiązania się do osiągnięcia zerowej emisji netto CO2 do 2050 r. Kwota inwestycji zostanie podzielona: $3 miliardy zostaną wykorzystane na wychwytywanie dwutlenku węgla i kompensację, $2 miliardy na redukcję gazów cieplarnianych, $3 miliardy na źródła odnawialne i $2 miliardy na energię wodorową. Chevron utrzymał swój cel ograniczenia intensywności emisji gazów cieplarnianych o 35% do 2028 r. w porównaniu z poziomami z 2016 r. z wydobycia ropy i gazu. Chevron zamierza zwiększyć produkcję wodoru do 150 000 ton rocznie, aby zaopatrywać odbiorców przemysłowych, energetycznych i transportu ciężkiego oraz zwiększyć wychwytywanie dwutlenku węgla i offsety do 25 milionów ton rocznie poprzez współtworzenie regionalnych hubów.
- TankerTrackers.com ma potwierdzenie, że irański tankowiec rozładowuje ropę naftową w syryjskim porcie Baniyas, a ładunek jest przeznaczony dla sąsiedniego Libanu. Do przetransportowania ropy do Libanu będzie potrzebnych 1310 ciężarówek, szacując ładunek na 33 000 ton metrycznych oleju napędowego. Sayyed Hassan Nasrallah, przywódca libańskiego zbrojnego ruchu szyickiego Hezbollah poinformował, że drugi statek z irańskim olejem opałowym przybędzie do syryjskiego portu Baniyas w ciągu kilku dni, a trzeci i czwarty, odpowiednio, będą przewozić benzynę i olej opałowy.
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -6,4 mln baryłek, do 432,5 mln baryłek (-1,51% t/t), prognozowano spadek o -3,5 mln baryłek.
Gaz ziemny
- „Niemiecki regulator… prawdopodobnie spróbuje wydać wszystkie niezbędne zezwolenia w możliwie najszybszy sposób” – powiedział Dmitrij Marinchenko, starszy dyrektor Fitch Solutions. Bundesnetzagentur, niemiecki regulator mający wydać zezwolenie, poinformował, że maksymalnie 4-miesięczny okres certyfikacji rozpoczął się 8 września 2021. „Niewątpliwie najszybsze uruchomienie Nord Stream 2 znacząco zrównoważyłoby parametry cenowe gazu ziemnego w Europie, w tym na rynku spot. To oczywiste. Popyt jest duży.” powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Władze też pracują nad udostępnieniem możliwości eksportowych Rosneftowi, który dotychczas sprzedawał gaz na rynku krajowym. Dostęp firm trzecich do gazociągu jest jednym z wymogów prawnych UE.
- Przestoje po huraganie Ida nadal dotyczą około 39% gazu ziemnego wydobywanego w Zatoce Meksykańskiej, podczas gdy przez akwen przechodzi kolejna burza tropikalna – Burza spowodowała przerwy w dostawie prądu w Teksasie co przełożyło się na wstrzymanie we wtorek pracy Freeport LNG.
- Wydobycie gazu ziemnego w Chinach w sierpniu wzrosło do 15,9 mld m3 (+11,3% r/r), natomiast produkcja od stycznia do sierpnia wzrosła do 136,1 mld m3 (+10,8% r/r).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 86,7 mld stóp sześciennych (-1,1 mld względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 85,1 bcfd.
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2021 to 90,2 mld stóp sześciennych (-1,96% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w we wrześniu wynosi średnio 10,7 bcfd (+1,91% m/m).
Energia odnawialna
- Vineyard Wind zabezpieczyła pożyczkę w wysokości $2,3 mld na pierwszą dużą morską elektrownię wiatrową w USA. Budowa w stanie Massachusetts ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a projekt ma zacząć dostarczać energię w 2023 roku. Vineyard Wind będzie zlokalizowana 24 kilometry od wybrzeża Martha’s Vineyard i ma wytwarzać wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić 400 000 domów w Nowej Anglii. W finansowaniu uczestniczyły: Bank of America, J.P. Morgan, BBVA, NatWest, Credit Agricole, Natixis, BNP Paribas i MUFG Bank. Firmie doradzał Santander, który również zainwestował w projekt.
Platyna i pallad
- „Słabość łańcucha dostaw, wpływająca w szczególności na produkcję chipów i samochodów, ma przygnębiający wpływ na metale z grupy platynowców” – powiedział niezależny analityk Ross Norman, dodając, że chociaż zakłócenia w dostawach zmniejszają się, ceny prawdopodobnie nadal będą pod mocną presją.
Pozostałe metale przemysłowe
- Argentyna, która jest już czwartym największym producentem litu na świecie, teraz chce przyspieszyć rozwój, powstrzymywany przez lata przez biurokrację, wysokie stawki podatkowe, szalejącą inflację i kontrolę walut.
- Albemarle Corp zawarł porozumienie ze związkiem zawodowym „Albemarle Salar” w projekcie Atacama, kończąc miesięczny strajk 135 związkowców. Nowy kontrakt został zawarty na 36 miesięcy. Przez cały strajk Albemarle utrzymywał, że przedłużający się strajk nie obniżył produkcji litu z Chile. Firma wyjaśniła, że strajk doprowadził do ograniczenia pompowania solanki bogatej w lit w zakładzie Salar, w którym miał miejsce strajk, ale akcja robotnicza nie wpłynęła na ogólną wydajność zakładu chemicznego La Negra , gdzie solanki są przetwarzane na węglan litu o jakości baterii.
- Przyspieszenie cięć produkcji u czołowych producentów w Chinach spowoduje w tym roku duże niedobory aluminium, szacowane na 1,2 mln ton czyli ~2% całego popytu. Jednocześnie prognozuje się, że w 2023 roku Chiny osiągną szczyt możliwości produkcyjnych aluminium na poziomie 46-47 mln ton rocznie. Będzie to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. W jednej z prowincji „hutniczych”, Yunnan, 80% dostaw prądu pochodzi z elektrowni wodnych, co pozwala uniknąć ograniczeń produkcji wynikających z rządowych nakazów ograniczenia zużycia prądu pochodzącego z paliw kopalnych. Aby powstrzymać nielegalną nadprodukcję, prefektura w zachodnim regionie Xinjiang w zeszłym miesiącu nakazała 10-procentową redukcję miesięcznych poziomów produkcji w okresie sierpień-grudzień w pięciu hutach. Xinjiang jest domem dla prawie jednej piątej produkcji aluminium pierwotnego w kraju.
- Produkcja aluminium w Chinach w sierpniu spadła czwarty miesiąc z rzędu do 3,16 mln ton (-3,2% m/m; +0,4% m/m).
- Unia Europejska ma wprowadzić cła na aluminium z Chin w październiku. Cła wynoszące od 14% do 25% miałyby obowiązywać od października przez okres 5 lat, jednak zostaną one od razu zawieszone na okres 9 miesięcy. Wg oficjalnych dokumentów ostateczna decyzja w sprawie zawieszenia ceł nie została jeszcze podjęta, jednak jest brana pod uwagę po skargach firm z terenu UE. Ostatni raz cło na import jakiegoś produktu z Chin zostało zawieszone w 2009 roku.
- Produkcja surowej stali w sierpniu wyniosła 83,24 mln ton (-4,1% m/m; -12,24% r/r) co jest trzecim miesiącem spadku produkcji z rzędu i najniższą produkcją od marca 2020. Jednak w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 roku Chiny wyprodukowały 733,02 mln ton surowej stali (+5,3% r/r). Rezolucja Chin o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń z sektora żelaznego ograniczyła produkcję stali od końca czerwca. Według firmy doradczej Mysteel, wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych wielkich pieców w 163 hutach w całym kraju spadły w sierpniu poniżej 76% (-10,7 pp r/r).
- BHP Group zobowiązało się do osiągnięcia zerowej emisji netto CO2 do 2050 roku z działalności swoich podwykonawców. Wcześniej spółka podała ten sam termin dla własnych operacji.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: