Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych w poniedziałek 16 września 2019. Zapraszam!
Słowniczek
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
W dzisiejszych aktualnościach:
Kawa
- Brak obaw pogodowych w Brazylii cofnął ceny kawy.
Cukier
- Zdaniem obserwatorów rynku, pojawił się silny odbiorca grudniowych kontraktów na cukier. Jednak na razie nie widać zbyt dużego wzrostu cen z tego powodu.
Kakao
- Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana uzgodniły wstępne umowy sprzedaży kakao z premią dochodową w wysokości $400 za tonę dodaną do ceny. Ma to zreformować światowy rynek kakao. Umowy zostały zawarte z firmami Cemoi, Sucden, Barry Callebaut, Cargill i Olam. Sprzedaż dotyczy 20-25 tysięcy ton kakao, szacowane zbiory na sezon 2020/21 wynoszą 2,5 mln ton. Oba kraje planują wykorzystać fundusze zebrane z premii, aby zagwarantować rolnikom 70% ceny docelowej 2 600 USD za tonę (FOB). Jeśli ceny globalne wzrosną powyżej 2900 USD, wpływy z LID zostaną umieszczone w funduszu stabilizacyjnym, który zostałby wykorzystany w celu zapewnienia rolnikom uzyskania ceny docelowej w przypadku spadku cen rynkowych.
Wieprzowina i wołowina
- Rośnie chiński popyt na wołowinę. W efekcie jeden z czołowych producentów wołowiny w Brazylii, Marfrig Global Foods S.A. zatrudni dodatkowe 400 osób w swoim zakładzie. Spółka posiada 11 certyfikowanych zakładów w Ameryce Południowej mogących eksportować wołowinę do Chin. W ubiegłym tygodniu Chiny certyfikowały 25 zakładów na eksport mięsa: 17 dla wołowiny, 6 dla drobiu oraz po 1 na wieprzowinę i oślinę.
- Umowa handlowa USA-Japonia ma obniżyć stawki cła na import amerykańskiej wołowiny z 38,5% obecnie do 9% w 2033 roku.
- W Japonii zabito 753 świnie po wykryciu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń. Pierwsze sygnały o ASF pojawiły się w Japonii już w 2018 roku, jednak urzędnicy twierdzą, że to inna odmiana choroby niż ta dziesiątkująca hodowle w Chinach. Japonia jest 10. największym producentem wieprzowiny na świecie i eksportuje produkty wieprzowe o wartości około $111 milionów rocznie.
Ropa i gaz
- Rafinerie Saudi Aramco w Arabii Saudyjskiej w miastach Bukajk (Abqaiq) i Churajs (Khurais) zostały zaatakowane. Rafineria w Bukajk jest największą na świecie instalacją do przerobu ropy. Produkuje się tu do 7 mln baryłek ropy dziennie. Do ataku przyznała się jemeńska organizacja Huti, jednak zdaniem Arabii Saudyjskiej i wysokich urzędników USA (w tym Mike’a Pompeo) ataku dokonano z terytorium Iranu, być może przy użyciu rakiet a nie dronów. Donald Trump poinformował na Twitterze, że USA są gotowe uruchomić strategiczne zapasy ropy (podobny sygnał wyszedł także z Arabii Saudyjskiej) oraz że zostanie przeprowadzony atak odwetowy – choć Trump nie sprecyzował kto jest winny ataku. Zdaniem Saudyjczyków atak wstrzyma produkcję 5,7 mln baryłek dziennie czyli około 5% światowej podaży surowca. W ostatnim czasie Arabia Saudyjska produkowała niecałe 10 mln baryłek dziennie (9,8 mln w czerwcu 2019) co oznacza spadek ich produkcji o 58%.
Zdaniem specjalistów wolne moce produkcyjne maj Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak oraz Angola – ale nie są one wystarczające by wypełnić lukę po spadku produkcji w Arabii Saudyjskiej. Z kolei przetwórstwo ropy naftowej w USA wciąż nie ma wystarczającej infrastruktury eksportowej by zwiększyć swój udział w rynku. - Irańska telewizja państwowa poinformowała w sobotę, że w sobotę podpisała kontrakt o wartości 440 milionów dolarów z lokalną firmą Petropars (filia państwowego National Iranian Oil Company (NIOC)) na zagospodarowanie złoża gazu w Belal w Zatoce Perskiej. Belal, pole wspólne z Katarem, leży na granicy morskiej między Iranem a Katarem w Zatoce Perskiej. Zgodnie z umową produkcja ma wynieść 500 milionów stóp sześciennych gazu dziennie.
Metale przemysłowe
- Brazylijski stan Minas Gerais podpisał protokół intencyjny z Sul Americana de Metais, jednostką chińskiej spółki wydobywczej Honbridge Holdings, na budowę kompleksu wydobywczego rudy żelaza o $2,2 miliarda dolarów. Umowa, podpisana w czwartek, obejmie budowę tamy osadniczej o powierzchni 845 milionów metrów kwadratowych, która według raportu będzie jedną z największych w Brazylii (70x większa od tamy spółki Vale zniszczonej podczas awarii w styczniu 2019 roku).
- Centrum wydobycia niklu na południu Filipin zawiesiło wydobycie na czas rządowego audytu. Czas zawieszenia jest nieokreślony. Filipiny były drugim co do wielkości producentem rudy niklu na świecie w 2018 r i drugim największym dostawcą niklu do Chin.
- Wzrosła sierpniowa produkcja surowej stali w Chinach do 87,25 mln ton (+2,4% m/m; +9,3% r/r). Produkcja stali w Chinach jest narażona nie tylko na wahania światowych cen stali czy wojnę handlową ale także na zakazy produkcyjne ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Te ostatnie zakazy mogą być wydane odgórnie przez Pekin jak i przez lokalne władze jak np. największe miasto zajmujące się produkcją stali, Tangshan, w zeszłym tygodniu nakazało firmom przemysłowym ograniczyć produkcję lub emisję zanieczyszczeń na okres czterech dni ponad normalne środki zapobiegawcze. Przewiduje się, że ograniczenia zostaną podniesione jeszcze w tym miesiącu, aby zapewnić dobrą jakość powietrza podczas 70. rocznicy ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej przypadającej na początku października.
Omówienie aktualności
A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia o godzinie 13:10 programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego póki co przez stronę, tudzież po emisji jest materiał dostępny na YouTube. W programie omówię także aktualności z piątku, 13 września 2019. Zapis odcinka z 16 września dostępny poniżej: