aktualności – 16 grudnia 2021

Nieubłaganie zbliżamy się do końca 2021 roku… Jednak nie zmienia to zupełnie liczby aktualności z rynków surowcowych – tych jest nadal dużo!!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 16 grudnia 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Argentyna obniży podatki eksportowe na soję, kukurydzę i pszenicę, ale tylko wtedy, gdy będą to produkty ekologiczne. Ten ruch może dopingować niektórych rolników, choć nie wpływa na zdecydowaną większość eksportu zbóż, które nie są klasyfikowane jako ekologiczne. Argentyna jest największym światowym eksporterem przetworzonej soi, drugim eksporterem kukurydzy i głównym producentem pszenicy. „Ma to na celu dostosowanie Argentyny do trendów na rynku światowym i zwiększenie ilości eksportowanych produktów z certyfikacją ekologiczną” – podało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki. We wszystkich zbożach obniżka podatku eksportowego wyniesie -5 pp, co oznacza że dla pszenicy i kukurydzy ekologicznej stawka wyniesie 7%, dla soi 28%, a dla śruty sojowej 25%. Obniżki taryf obejmą także wina ekologiczne, sosy, owoce i warzywa.

Kawa

  • Eksport kawy z Wietnamu w pierwsze 11 miesięcy 2021 wyniósł 1,4 mln ton (-2,3% r/r).
  • Commerzbank stwierdził w notatce, że niesprzyjająca pogoda w Brazylii i Kolumbii pogorszyła perspektywy przyszłorocznych upraw, podczas gdy w Wietnamie starzejące się drzewa prawdopodobnie wykażą niższe plony. „Nie zdziwiłoby nas więc, gdyby ceny kawy nie osiągnęły jeszcze szczytu.

Cukier

  • Prawdopodobny, niewielki (globalny deficyt cukru) w sezonie 2021 nie jest poważnym problemem w kontekście wystarczających zapasów”, powiedział Tobin Gorey, analityk Commonwealth Bank of Australia.
  • World Trade Organization (WTO) orzekł na korzyść Brazylii, Australii i Gwatemali w ich sporach handlowych z Indiami o dotacje na cukier i poprosił New Delhi o przestrzeganie globalnych zasad. Zdaniem Brazylii, Australii i Gwatemali, subsydia eksportowe w Indiach łamią zasady WTO. „Zalecamy, aby Indie dostosowały swoje niezgodne z WTO środki do zobowiązań wynikających z Porozumienia w sprawie rolnictwa i Porozumienia SCM (subsydia i środki wyrównawcze)” – powiedziało WTO. Sprawa toczyła się od 2019 roku. W raporcie WTO stwierdzono, że przez pięć sezonów cukrowych w latach 2014-15 i 2018-19 Indie zapewniały swoim producentom trzciny cukrowej wsparcie krajowe przekraczające maksymalny poziom 10% dozwolony w ramach globalnego porozumienia w sprawie rolnictwa. Ministerstwo Handlu i Przemysłu Indii stwierdziło w oświadczeniu, że raport panelu jest „nie do zaakceptowania” i nie będzie miał wpływu na bieżącą politykę cukrową. Stwierdzono, że ustalenia WTO były „błędne” i „nieuzasadnione”.
  • Deszcze w środkowo-południowej Brazylii powinny poprawić perspektywy przyszłorocznych upraw trzciny cukrowej, podczas gdy perspektywy w kilku innych krajach, w tym w Indiach i Tajlandii, również się poprawiają.

Pszenica

  • Ceny pszenicy tracą na razie głównie ze względów technicznych. Wchodzimy w nowy okres wysokiej zmienności na rynku, wzmocnionej korektami na koniec roku” – podała w nocie firma konsultingowa Agritel.
  • Rosja rozważa nieznaczne zmniejszenie limitu eksportu pszenicy w okresie 15 luty – 30 czerwca z wcześniej planowanych 9 mln ton na 8 mln ton. „Wygląda na to, że rosyjski eksport zboża, zwłaszcza pszenicy, wciąż rośnie w zbyt wysokim tempie. Wygląda na to, że pojawi się nowy strzał ostrzegawczy, aby spowolnić”, powiedział jeden ze źródeł w rosyjskim ministerstwie.

Kukurydza

  • Perspektywy pogodowe w Argentynie stanowią „duże wyzwanie” dla produkcji kukurydzy, przy niższych niż zwykle opadach deszczu z powodu oczekiwanego La Niña. Argentyna jest drugim co do wielkości eksporterem kukurydzy. „Jednym z najbardziej szkodliwych skutków wywoływanych przez „La Niña” w regionie Pampeana (centralny obszar rolniczy) i przyległych obszarach jest przedłużenie sezonowej suszy, która zwykle ma miejsce w styczniu”. Buenos Aires Grains Exchange prognozuje zbiory kukurydzy na poziomie 57 mln ton.

Soja

  • Brazylijscy rolnicy nadal sadzą więcej soi w brazylijskim regionie sawanny Cerrado, ale ścinają mniej drzew, aby to zrobić. Rolnictwo na dużą skalę w Cerrado, które obejmuje rozległe obszary leśne, chociaż jest klasyfikowane jako sawanna, przekształciło Brazylię w potęgę rolniczą, jednocześnie wzbudzając krytykę za zniszczenie około połowy rodzimej roślinności. W ciągu 20 lat powierzchnia upraw w regionie potroiła się, a Cerrado stanowi obecnie 52% całego obszaru soi w Brazylii (20 mln ha, +6% s/s). Abiove powiedział we wtorek, że analiza ekspansji upraw soi w połączeniu z rządowymi danymi dotyczącymi wylesiania w Cerrado ujawniła, że ​​hodowcy wykorzystują obszary już wykarczowane dla rolnictwa lub hodowli bydła.
  • Perspektywy pogodowe w Argentynie stanowią „duże wyzwanie” dla produkcji soi, przy niższych niż zwykle opadach deszczu z powodu oczekiwanego La Niña. „Jednym z najbardziej szkodliwych skutków wywoływanych przez „La Niña” w regionie Pampeana (centralny obszar rolniczy) i przyległych obszarach jest przedłużenie sezonowej suszy, która zwykle ma miejsce w styczniu”. Buenos Aires Grains Exchange prognozuje zbiory soi na poziomie 44 mln ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Chiny podniosą w przyszłym roku cła importowe na większość produktów wieprzowych, powracając do stawki 12% (z 8% do których obniżono cło w 2020 roku). Import wzrósł do rekordowego poziomu i utrzymywał się na wysokim poziomie przez pierwszą połowę roku, nawet po odbudowie trzody chlewnej, a ceny spadły poniżej kosztów produkcji w trzecim kwartale. „Regulacja stawek w odpowiednim czasie może pomóc w zabezpieczeniu dostaw i ustabilizowaniu cen na rynku krajowym poprzez rozsądne wykorzystanie rynku międzynarodowego” – powiedział Zhu Zengyong, badacz z Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych. Wyższe stawki dodatkowo spowolnią import czołowych eksporterów, takich jak Stany Zjednoczone i Hiszpania, które już gwałtownie spadły w ostatnich miesiącach. „Każda podwyżka podatków stanowi większe wyzwanie dla eksporterów” – powiedział Joel Haggard, starszy wiceprezes ds. Azji i Pacyfiku w U.S. Meat Export Federation.

Ropa naftowa

  • Equinor uruchomi więcej odwiertów ropy i gazu w swojej rodzimej Norwegii w 2022 roku niż w tym roku, aby pomóc utrzymać przyszłe przepływy pieniężne firmy, powiedział jeden z dyrektorów wyższego szczebla. Na 2022 zaplanowane jest 25 odwiertów poszukiwawczych (16 w 2021). „Eksploracja jest kluczem do tworzenia przyszłej wartości na norweskim szelfie kontynentalnym, tworzenie przyszłej wartości jest kluczem do przepływu środków pieniężnych, który jest kluczem do realizacji transformacji energetycznej” – powiedział dyrektor ds. poszukiwań Equinor w Norwegii, Jez Averty. Equinor wykona w przyszłym roku około 80% odwiertów poszukiwawczych w pobliżu istniejących złóż, w tym na Arktycznym Morzu Barentsa. Na arenie międzynarodowej Equinor planuje wykonać w przyszłym roku około 10-13 odwiertów poszukiwawczych, w tym w Zatoce Meksykańskiej, na morzu w Kanadzie, Angoli i Brazylii, a także we wschodniej Syberii, na lądzie Rosji, powiedział rzecznik firmy.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -4,58 mln baryłek, do 428,3 mln baryłek, prognozowano spadek o -2,08 mln baryłek.

Gaz ziemny

  • Niemiecki rząd stwierdził, że rurociąg Nord Stream 2 nie powinien być wyróżniany w dyskusjach na temat możliwych sankcji wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie, podkreślając, że istnieją inne rosyjskie rurociągi w Europie.
  • Z danych Gas Infrastructure Europe wynika, że ​​pod koniec zimowego sezonu grzewczego poziom magazynowania gazu w Europie może spaść do rekordowo niskiego poziomu ze względu na wczesne okresy chłodu i słabe rosyjskie przepływy. Ceny w Europie podskoczyły w tym roku aż o 700% w październiku, podczas gdy ceny w Wielkiej Brytanii wzrosły o około 500%. Oczekuje się, że Komisja Europejska zaproponuje system, w którym kraje UE będą wspólnie dobrowolnie kupować gaz w celu utworzenia rezerw strategicznych jeszcze w tym tygodniu, ale wszelkie działania prawdopodobnie nadejdą zbyt późno, aby zwiększyć obecny poziom zapasów. Jak pokazują dane Gas Infrastructure Europe, magazyny w krajach europejskich i Wielkiej Brytanii były zapełnione w zaledwie 75% na początku zimowego sezonu grzewczego w październiku, a na początku grudnia zmniejszyły się do około 63%.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Eksport gazu z Rosji do Europy osłabł w ostatnich miesiącach, redukując tegoroczny wzrost z ponad 25% wzrostu r/r w pierwszej połowie roku do zaledwie +4,8% r/r. Gazprom poinformował, że spadek odzwierciedla popyt w regionie i oczekuje, że dzięki wysokim cenom gazu w Europie osiągnie w tym roku rekordowe roczne przychody. Ron Smith, starszy analityk ds. ropy i gazu w moskiewskim BCS Global Markets, powiedział, że firma koncentruje się na dostarczaniu gazu krajowym konsumentom podczas mroźnej, rosyjskiej zimy, jednocześnie efektywnie pracując przy 100% zdolności produkcyjnej, czyli 1,5 mld m3 Sumaryczne wydobycie gazu przez Gazprom w okresie od 1 stycznia do 15 grudnia wzrosło do 490,4 mld m3 (+14,2% r/r).
  • Zapasy w magazynach kontrolowanych przez Gazprom (2017 – 2021):

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 109,4 mld stóp sześciennych (-1,1 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 118,2 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w grudniu 2021 wyniosła 96,53mld stóp sześciennych (-0,01% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w grudniu wynosi średnio 11,8 bcfd (+3,51% m/m). Stany Zjednoczone mają tylko zdolność przekształcenia około 12,1 bcfd gazu w LNG.

Energia odnawialna

  • Royal Dutch Shell poinformował, że kupi amerykańskiego producenta energii słonecznej i magazynowania energii Savion od Green Investment Group (należącego do Macquarie). Savion jest w trakcie opracowywania ponad 18 gigawatów energii słonecznej i magazynowania akumulatorów dla wielu klientów. Nie podano wartości transakcji. „Pokaźny plan aktywów Savion, wysoce doświadczony zespół i udowodniony sukces jako deweloper projektów energii odnawialnej sprawiają, że jest to doskonałe dopasowanie do rozwijającego się zintegrowanego biznesu energetycznego Shell” – powiedział Wael Sawan, dyrektor ds. zintegrowanych rozwiązań gazowych i odnawialnych oraz energetycznych w Shell.
  • Chiny mogą nie być w stanie zrealizować celu jakim jest posiadanie instalacji fotowoltaicznych o mocy od 55 do 65 gigawatów (GW). Realizacja może spaść nawet o 10 GW w związku z wysokimi kosztami surowców niezbędnych do produkcji paneli fotowoltaicznych. W 2021 roku Chiny planują uruchomienie do 75 GW nowych mocy. Prezydent Xi Jinping zobowiązał się do zwiększenia całkowitej mocy zainstalowanej energii słonecznej i wiatrowej do 1200 GW do 2030 r. Chiński eksport modułów fotowoltaicznych osiągnął 82,2 GW w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 r. (+32% r/r). W zeszłym tygodniu Waszyngton zakazał importu z dalekiego zachodniego regionu Sinciang z powodu obaw o pracę przymusową. Xinjiang dostarcza około 45% światowego polikrzemu do paneli słonecznych.
  • Hiszpania przeznaczy $7,8 mld na odnawialne źródła energii, zielony wodór i magazynowanie energii w ciągu najbliższych dwóch lat. Minister energetyki i środowiska Teresa Ribera powiedziała, że ​​inwestycje powinny stworzyć ponad 280 000 miejsc pracy.

Węgiel

  • HSBC, wiodący europejski bank w Azji korporacyjnej, przedstawił długo oczekiwaną politykę finansowania węgla energetycznego i powiedział, że oczekuje, że wszyscy jego klienci będą mieli plan wyjścia z paliw kopalnych do końca 2023 roku. Zgodnie z planem HSBC zmniejszy ekspozycję na finansowanie węgla energetycznego o co najmniej 25% do 2025 r. i 50% do 2030 r., chociaż klienci spoza UE lub spoza OECD mogą być finansowani do czasu globalnego wycofania się z rynku do 2040 r. „Musimy uporać się z niektórymi trudnymi problemami. Węgiel jest jednym z największych problemów. Przyczynia się do 25% globalnej emisji gazów cieplarnianych” – powiedziała Celine Herweijer, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Grupy HSBC.
  • Miesięczna produkcja węgla w Chinach (2015 – 2021):

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

  • Sąd Najwyższy Chile podtrzymał we wtorek decyzję sądu niższej instancji nakazującą przeprowadzenie nowej oceny środowiskowej dotyczącej projektu kopalni złota i miedzi Norte Abierto należącej do Barrick i Newmont. Spór dotyczy potencjalnego wpływu projektu kopalni na pobliską społeczność tubylczą. Kompleks wydobywczy, zlokalizowany w północnej części regionu Atacama, powstał w 2017 roku w wyniku połączenia w joint venture odrębnej kopalni Cerro Casale należącej do Barrick i Caspiche należącej do Newmont Goldcorp. Według danych firmy projekt Norte Abierto ma potwierdzone i prawdopodobne rezerwy 23,2 miliona uncji złota i 5,8 miliarda funtów miedzi.
  • Jaime Carrasco z Canaccord Genuity twierdzi, że wejście w życie reguł Basel III (Bazylea III) podbije nam na koniec roku ceny złota do $2 100/oz ze względu na konieczność upłynnienia wielu kontraktów na spadki cen złota przez brytyjskie instytucje finansowe.

Srebro

  • Hochschild Mining oczekuje, że peruwiańscy regulatorzy zatwierdzą w pierwszej połowie 2022 r. plan przedłużenia funkcjonowania kopalni srebra Inmaculada. Oryginalnie kopalnia ma zostać zamknięta w 2023 roku, a firma stara się o przedłużenie licencji do 2042 roku, co pozwoliłoby na zainwestowanie ~$4,4 mld. Napięcia związane z przedłużeniem zezwoleń wstrząsnęły peruwiańskim przemysłem wydobywczym, który boryka się z szerszymi protestami społeczności, które uderzyły w produkcję w niektórych dużych kopalniach w Peru.

Miedź

  • W tej chwili mamy około dziesięciu obszarów, w których operacje wydobywcze są blokowane lub naruszone, a najbardziej charakterystycznym przypadkiem jest korytarz górniczy Las Bambas” – powiedział Raul Jacob, prezes krajowej grupy przemysłu wydobywczego.
  • Chilijska spółka wydobywcza, Antofagasta, planuje zwiększenie produkcji miedzi do 2026 roku do poziomu ~900 tysięcy ton czyli +20% więcej niż obecnie. Pięcioletnia produkcja może osiągnąć około 900 000 ton miedzi do 2026 r., jeśli drugi koncentrator w kopalni Centinela w Chile zostanie zatwierdzony przez zarząd pod koniec 2022 r., powiedział inwestorom dyrektor generalny Iván Arriagada podczas dorocznego Dnia Rynków Kapitałowych. Tegoroczna produkcja spółki ma wynieść między 710 a 740 tysięcy ton miedzi – prognozy zostały obniżone o 20 tysięcy ton ze względu na najgorszą od 12 lat suszę w Chile w 2021 roku. Antofagasta wydobywa miedź w Chile, Peru, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i „obecnie poszukuje możliwości fuzji i przejęć w projektach miedzi na wczesnym etapie, nad którymi mógłby pracować, zwłaszcza w Ameryce Południowej”, powiedział Andronico Luksic, wiceprezes ds. rozwoju.
  • Chilijska państwowa firma wydobywcza Codelco, największy światowy producent miedzi, poinformowała, że osiągnęła wcześniejsze porozumienia umowne z trzema związkami zawodowymi w swojej stuletniej kopalni Chuquicamata. Związki zaakceptowały nową, trzyletnią umowę z podwyżką 1,3% oraz premią w wysokości ~$8,5 tysiąca dla każdego pracownika. „Podobnie w ramach negocjacji zawarto również umowy dotyczące przedłużenia wyjątkowych godzin pracy, premii za realizację celów produkcyjnych i zmiennych zachęt” – napisano w oświadczeniu Codelco. Od stycznia do września Chuquicamata odnotowała produkcję 239 000 ton miedzi, co oznacza spadek z 300 000 ton w tym samym okresie w 2020 roku.
  • BHP Group sfinalizował transakcję handlową o wartości $30 mln z China Minmetals Corp z zastosowaniem blockchaina jako nośnika dokumentacji. Proces rozliczania koncentratów miedzi – częściowo przetworzonej rudy – jest złożony i obejmuje przepływ danych pomiędzy bankami, operatorami logistycznymi i departamentami rządowymi. Transakcja miedzi w łańcuchu blokowym obejmowała również dane dotyczące emisji dwutlenku węgla i wyniki testów metali pokazujące różne elementy koncentratu.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Nexa Resources,kontrolowany przez brazylijski holding Votorantim SA, powiedział, że tymczasowo zawiesił działalność w swojej dużej kopalni cynku Cerro Lindo w Peru z powodu blokady drogi przez lokalną społeczność. Protesty rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Nexa nazwała blokadę drogową „nielegalną” i stwierdziła, że ​​podczas zawieszenia, które nie ma daty zakończenia, będzie pełniła tylko „krytyczne funkcje”. Dodał, że pracownicy nie mogli opuścić kopalni od czasu rozpoczęcia blokady 8 grudnia. Kopalnia należąca do Nexa Resources należy do jednej z 15 największych kopalni cynku na świecie.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *