Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- kukurydza
- ryż
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- Raport Crop progress z 13 października 2020:
Ogólne informacje
- Sekretarz skarbu USA, Steve Mnuchin, publicznie dał do zrozumienia, że nie ma szans na nowy pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki przed wyborami. Niby to zaledwie trzy tygodnie, ale wystarczyło by umocnić dolara, kosztem oczywiście złota i srebra.
Kawa
- Prognozy opadów w Brazylii mogą złagodzić ostatnie obawy dotyczące zbiorów w 2021 roku.
- Brazylia we września wyeksportowała 3,51 miliona 60-kilogramowych worków zielonej kawy (+11,5% r/r), choć jest to mocno napędzane eksportem robusty – której poszło 672 465 worków (+93% r/r) czyli historyczny rekord eksportu robusty. Arabiki wyeksportowano 2,84 mln worków (+1,4% r/r). Jednak zdaniem stowarzyszenia eksporterów Cecafe brak dostępności kontenerów i statków ograniczył większy wzrost eksportu. Szacuje się, że niedobór kontenerów może sięgać nawet 80 tysięcy sztuk. Zdaniem dyrektora generalnego Maersk East Coast South America nie ma możliwości zamówienia wysyłki w październiku.
- Eksport kolumbijskiej arabiki szacuje się na przedział 12,7 – 13,4 mln 60-kilogramowych worków co oznacza spadek z 13,6 mln worków w 2019 roku. Mimo to wyższe ceny międzynarodowe oraz osłabienie kolumbijskiego peso pozwoli osiągnąć wartość zbiorów aż $2,33 mld (+23,3% r/r). Sumaryczne zbiory szacuje się na ~14 mln worków (-5,41% r/r). Kolumbia jest trzecim co do wielkości producentem kawy (z obszarem 880 tysięcy hektarów) na świecie po Brazylii i Wietnamie.
Cukier
- Indie jeszcze nie ogłosiły, w jakim stopniu będą subsydiować eksport cukru w tym sezonie, a decyzja może zostać odroczona do początku listopada 2020.
- Prognozy opadów w Brazylii mogą złagodzić ostatnie prognozy dotyczące deficytu na rynku cukru w 2021 roku.
Kakao
- Rynek kakao oczekuje na dane dotyczące mielenia ziaren kakao w Europie i Ameryce Południowej – co zazwyczaj jest dobrym prognostykiem dla spożycia czekolady. W Q2 2020 w Europie wskaźnik ten spadł o -8,9% r/r. Dotychczas podano dane z Malezji – spadek o -16% r/r.
Bawełna
- Szacuje się, że tegoroczne zbiory bawełny na Mali spadną do 176,2 tysiąca ton (-75% r/r) – najniżej od lat 80-tych. Mali, jeden z czterech największych producentów bawełny w Afryce Subsaharyjskiej, obok Czadu, Beninu i Burkina Faso, spodziewał się produkcji w sezonie 2020/21 na poziomie 820 000 ton na początku sezonu w porównaniu z 700 000 ton w zeszłym sezonie. Redukcja wynika z obniżki cen płaconych farmerom jak i likwidacją dopłat, co zwiększyło koszty m.in. nawozów.
Kukurydza
- W środę USDA odnotowała sprzedaż 420 tysięcy ton kukurydzy do Chin – pierwszą sprzedaż od 22 września do Państwa Środka – co oznacza przekroczenie 12 mln ton kukurydzy kupionej przez Chiny od USA w 2020 roku.
Soja
- Amerykański Departament Rolnictwa poinformował o sprzedaniu 264 tysięcy ton soi do Chin we wtorek.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Wrześniowy import mięsa przez Chiny wyniósł 834 tysiące ton (+0,24% m/m), z czego wieprzowiny było 380 tysięcy ton (+8,57% m/m). Import przez pierwsze trzy kwartały 2020 wyniósł 7,41 mln ton (+72% r/r), z czego wieprzowiny było 3,29 mln ton (+132,2% r/r). Import wołowiny w okresie Q1-Q3 2020 wyniósł 1,57 mln ton (+38,8% r/r), z czego we wrześniu było to 180 tysięcy ton.
Ropa naftowa
- OPEC zaktualizował swoje prognozy dotyczące odbicia popytu na ropę naftową w 2021 roku. Szacują, że popyt wzrośnie o 6,54 mln baryłek dziennie, osiągając 96,84 mln baryłek. To kolejna obniżka prognoz OPEC-u: w lipcu szacowali przyrost popytu o 7 mln baryłek dziennie. Popyt na ropę z krajów OPEC szacują na 27,93 mln baryłek – co oznacza, że będą mogli zwiększyć wydobycie o 3,8 mln baryłek dziennie w 2021 roku. Prognozy OPEC na Q4 2020 także spadły o 220 tysięcy baryłek dziennie.
- Wrześniowa produkcja ropy naftowej w krajach OPEC wyniosła 24,11 mln baryłek dziennie – co oznacza realizację 104% postanowień grupy OPEC+ o realizacji cięć wydobycia. Wyższe cięcia to rekompensata krajów, które nie zmniejszyły produkcji o ustaloną wartość w maju i czerwcu. Grupa OPEC+ planuje zwiększyć wydobycie od stycznia o 2 mln baryłek dziennie – czyli redukcja będzie wynosić 5,7 mln baryłek.
- Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacuje, że globalne zapasy ropy naftowej spadały w Q3 2020 o 2,3 mln baryłek dziennie, a w Q4 2020 szacuje się, że ten spadek przyśpieszy do 4,1 mln baryłek. Z czego IEA dostrzega, że zapasy w USA i Japonii spadały, podczas gdy europejskie magazyny zapełniały się o 3,3 mln baryłek.
- Zapasy ropy naftowej w USA zostaną podane dzisiaj po południu – Columbus Day w poniedziałek przesunął nam daty publikacji raportów w tym tygodniu. API szacuje spadek zapasów ropy o ponad 5,4 mln baryłek.
Gaz ziemny
- Prognozy dotyczące popytu na gaz ziemny w USA szacuje się na 85,0 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) w tym tygodniu o 91,5 bcfd w przyszłym tygodniu. To skutek przywrócenia wszystkich odwiertów zamkniętych z powodu huraganu Delta. Wydobycie gazu ziemnego w USA (bez Alaski) szacuje się na 85,8 bcfd we wtorek.
- Rosyjski minister energetyki Alexander Novak prognozuje, że popyt na gaz ziemny spadnie nawet o 6% w 2020 roku i powróci do ubiegłorocznych poziomów dopiero w 2022 roku. Rosja jest aktywna w międzynarodowym organie zwanym Forum Krajów Eksportujących Gaz (GECF), które niektórzy analitycy nazwali gazowym OPEC.
- Szacuje się, że Bangladesz zwiększy zakupy LNG na rynku spotowym od grudnia, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem 160-milionowego kraju. Obecnie kraj posiada infrastrukturę do regazyfikacji o wydajności 7,5 mln ton rocznie. W 2019 roku Bangladesz zaimportował 3,89 mln ton LNG z Omanu i Kataru. Szacuje się, że w 2021 roku import może podskoczyć do ponad 7 mln ton LNG, stając się jednym z głównych odbiorców LNG w Azji.
Energia odnawialna
- Microsoft Corp podpisał protokół ustaleń z norweskim Equinor w celu zbadania możliwości wykorzystania magazynu dwutlenku węgla. To w związku z redukcją ”śladu węglowego” jaki spółka chce usunąć do 2050 roku.Microsoft zostanie kolejnym partnerem technologicznym (po Shellu i Totalu) w projekcie Northern Lights, będącym częścią szerszych norweskich wysiłków na rzecz rozwoju technologii wychwytywania dwutlenku węgla w zakładach przemysłowych i przechowywania CO2 pod dnem morskim.
Złoto
- Tegoroczną produkcję złota szacuje się na 3 368 ton (-4,6% r/r), jednak wysokie ceny złota pozwalają prognozować wzrost wydobycia do rekordowych 3 664 ton w 2021 roku (+8,8% r/r). Jednocześnie popyt na złoto w 2020 roku szacuje się na 3 000 ton (-25% r/r), a w 2021 roku na 3 510 ton (+17% r/r). Wysokie ceny złota pozwoliły firmom wydobywczym zwiększyć zyski na każdej uncji z ~$350 na początku Q3 2019 do średnio $739/oz na koniec Q2 2020.
Metale przemysłowe
- Dwa z pięciu związków zawodowych w kopalni miedzi Candelaria w Chile odrzuciły ofertę kontraktu z kanadyjskiej spółki Lundin Mining. Sześć kopalń, które w najbliższym czasie mają negocjować stawki wynagrodzenia rocznie wydobywa 2,7 mln ton miedzi. W październiku do stołu negocjacyjnego usiądą pracownicy Collahausi (Glencore/Anglo American), El Teniente (Codelco) oraz Centinela (Antofagasta) – w tej kopalni inny związek zawodowy ma negocjacje zaplanowane na listopad. W grudniu negocjacje będą w Lomas Bayas (Glencore) oraz ponownie w El Teniente (Codelco).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: