aktualności – 15 marzec 2021

Dzisiejszy program (premiera o 14:00!!)  rozpoczniemy od tego czy podczas kwietniowego spotkania Rosja, Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie rozpoczną oporu przeciwko przedłużaniu cięć kosztem ich pozycji rynkowej. Przejdziemy przez gaz ziemny, miedź, cukier, kawę, soję, kukurydzę i dotrzemy do złota. A w notatkach znajdziecie jeszcze więcej informacji, m.in. o pszenicy, wołowinie czy węglu! Zachęcam do lektury i oglądania najnowszego programu!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 15 marzec 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Kawa

  • Zapasy kawa w magazynach ICE – dwudziesty trzeci tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło ponad +29 tysięcy worków, rok wcześniej w analogicznym okresie był spadek zapasów o ponad -13,8 tysiąca worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Mimo wysokiej produkcji cukru, pojawiają się głosy, że Indie nie wyeksportują 6 mln ton cukru w sezonie 2020/21 ze względu na brak dostępnych kontenerów.

Kakao

  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

  • Brazylijski CONAB obniżył prognozy dotyczące zbiorów bawełny w sezonie 2020/21 do 2,509 mln ton (-0,14 mln ton względem lutowej prognozy).

Pszenica

  • Egipski General Authority for Supply Commodities (GASC) zakupił w ramach międzynarodowego przetargu (pierwszego od miesiąca) 360 tysięcy ton pszenicy z Rumunii.
  • Brazylijski CONAB nie zmienił prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w sezonie 2020/21 – pozostają one na poziomie 6,437 mln ton mln ton.

Kukurydza

  • The Buenos Aires Grains Exchange obniżyła swoje prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy w Argentynie do 45 mln ton (-1 mln ton względem poprzedniej prognozy).
  • Brazylijskie władze wyrażają zaniepokojenie ulewnymi deszczami opóźniającymi zasiewy „drugiej kukurydzy”. Drugie zbiory w sezonie odpowiadają za 80% kukurydzy wyprodukowanej przez cały sezon w Brazylii.
  • Brazylijski CONAB podniósł prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy w sezonie 2020/21 do 108,068 mln ton (+2,58 mln ton względem lutowej prognozy). Wydajność ma wynieść 5 543 kg/ha (+0,18% s/s).

Ryż

  • Bangladesz, który stał się głównym nabywcą ryżu, odpudowując zapasy zniszczone przez powodzie, kupi 350 tysięcy ton, w tym 150 tysięcy ton z Indii i Tajlandii oraz 50 tysięcy ton z Wietnamu, z czego w Wietnamie spodziewane są kolejne zakupy ze strony Bangladeszu.

Soja

  • The Buenos Aires Grains Exchange obniżyła swoje prognozy dotyczące zbiorów soi w Argentynie do 44 mln ton (-2 mln ton względem poprzedniej prognozy).
  • Brazylijski CONAB podniósł prognozy dotyczące zbiorów soi w sezonie 2020/21 do 135,131 mln ton (+1,3 mln ton względem lutowej prognozy). Wydajność ma wynieść 3 513 kg/ha (+3,96% s/s).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Safras & Mercado prognozuje ubój bydła w Brazylii w 2021 roku na poziomie 31,585 mln sztuk (+0,4% r/r) – co stanowi zaledwie drobną część odbudowy 9% spadku poziomów uboju w 2020 roku.

Ropa naftowa

  • OPEC prognozuje, że większość tegorocznego ożywienia na rynku ropy naftowej nastąpi w drugiej połowie roku. Aktualnie grupa prognozuje wzrost popytu o 5,89 mln baryłek dziennie w 2021 roku, jednocześnie obniżając prognozy dotyczące popytu w Q1 i Q2 2021. Wg OPEC wzrośnie także światowe PKB – o 5,1% (+0,3 pp względem poprzednich prognoz grupy).
  • Produkcja ropy w krajach OPEC w lutym spadła o dodatkowe 650 tysięcy baryłek dziennie (do 24,85 mln baryłek dziennie) na skutek decyzji o dobrowolnym zmniejszeniu produkcji poniżej limitów ustalonych przez OPEC+ przez Arabię Saudyjską. OPEC+ podczas ostatniego spotkania przedłużył aktualny poziom cięć na poziomie 8,1 mln baryłek dziennie, jednocześnie obecnie podnosi prognozę produkcji ropy w krajach spoza OPEC o prawie 1 mln baryłek dziennie – głównie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Norwegii i Brazylii.
  • JP Morgan spodziewa się, że w tym roku wydobycie ropy w USA wyniesie średnio 11,36 mln baryłek dziennie (+0,35% r/r).
  • Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador poinformował o odkryciu „bardzo dużego” złoża ropy naftowej w stanie Tabasco w Meksyku. To kolejne odkrycie ropy w tym stanie – poprzedniego dokonano w 2019 roku. Więcej szczegółów ma zostać podanych 18 marca, w rocznicę nacjonalizacji przemysłu naftowego w 1938 roku
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 5 marca 2021 wynosiły 22,022 mln (-1,34% t/t).
  • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA spadła o 1 w ubiegłym tygodniu do 309 punktów. To pierwszy spadek liczby aktywnych odwiertów od listopada 2020.

Gaz ziemny

  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły, kwietniowe dostawy wyceniało się na średnio 6,50/mmBtu (+14,03% t/t). Majowe dostawy wyceniane są na $6,55/mmBtu (+12,93% t/t).
  • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu nie zmieniła się, pozostając na poziomie 92 aktywnych punktów.
  • Marcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,0 mld stóp sześciennych dziennie (+5,20% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 102,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -1,16% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 101,0 bcfd (-1,27% t/t).
  • Marcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 10,2 bcfd (+20,00% m/m). Infrastrukturalne możliwości eksportowe LNG z USA to 10,5 bcfd.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu spadły o 52 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,845 bilionów stóp sześciennych (tcf) czyli -2,81% t/t. Analitycy jednak oczekiwali spadku zapasów o 73 bcf. Zapasy gazu w USA utrzymują się poniżej pięcioletniej średniej – są o 7,3% poniżej, co oznacza wzrost o 1,5 pp t/t.

Węgiel

  • Japońsko-australijskie przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję wodoru z węgla brunatnego w ramach projektu testowego o wartości $387 milionów. Lokalizacja próbnej produkcji jest nieprzypadkowa: w australijskim stanie Wiktoria, w którym znajduje się jedna czwarta znanych światowych zasobów węgla brunatnego. Projekt polega na wytwarzaniu wodoru poprzez reakcję węgla z tlenem i parą wodną pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia w procesie, w którym powstaje również dwutlenek węgla i inne gazy. Jeśli projekt przejdzie do fazy komercyjnej, dwutlenek węgla będzie składowany pod ziemią jak i pod dnem morskim. Projekt ma otrzymać również możliwość transportu pierwszym na świecie tankowcem do transportu skroplonego wodoru. Japonia ma w planach zwiększyć zapotrzebowanie na wodór co najmniej 10-krotnie do 2050 roku – w ramach przechodzenia na gospodarkę nisko-emisyjną.

Złoto

  • Rosyjska firma wydobywająca złoto GV Gold prawdopodobnie na dniach ogłosi plany przeprowadzenia IPO na moskiewskiej i/lub londyńskiej giełdzie. Wstępne szacunki mówią o wartości spółki na poziomie $2 mld. GV Gold to obecnie ósmy producent złota w Rosji pod względem wielkości produkcji (z prognozą 290 – 300 tysięcy uncji trojańskich wydobycia w 2021 roku) i z ambicjami awansu do top5. Zyski spółki w 2020 roku, dzięki potężnemu wzrostowi cen złota, podskoczyły do $137 mln (+90% r/r). Spółka rozważała IPO już w 2007 roku – jednak globalny kryzys finansowy przeszkodził w realizacji planów.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Metale przemysłowe

  • Trafigura, globalna firma handlująca surowcami, prognozuje wzrost deficytu miedzi do 10 mln ton w 2030 roku. Spółka podkreśla, że główny popyt będzie pochodził z Chin, ale wzrośnie też zapotrzebowanie ze strony Unii Europejskiej i USA ze względu na przyśpieszenie przechodzenia na niskoemisyjne źródła pozyskiwania energii oraz środki transportu. Warto podkreślić, że CEO Codelco, największej na świecie spółki wydobywającej miedź prognozuje zrównoważony wzrost popytu i podaży w przedziale 2-3% rocznie.
  • Brazylijski Vale rozpoczął proces zwiększania produkcji rudy żelaza w zakładzie Timbopea, będącym częścią kompleksu Mariana. Docelowa zdolność produkcyjna powinna osiągnąć 12 mln ton do końca maja.
  • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Trzeci tydzień z rzędu wzrostu zapasów miedzi, aluminium, ołowiu, cyny i cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Czwarty tydzień z rzędu wzrosły zapasy miedzi. Siódmy tydzień z rzędu spadków zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *