Dziś program (premiera o 14:00) zaczynamy od potencjalnej dywergencji, która się zapewne pojawi na amerykańskich kontraktach na pszenicę. Ale prócz tego tradycyjnie w czwartek graficzne przedstawienie danych z raportu USDA Crop Progress, trochę danych eksportowo-importowych o różnych surowcach, newsy z szesnastu kategorii… Sporo, sporo, ale warto się zapoznać!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- srebro
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- Kolejny zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Ogólne informacje
- Chiński premier Li Keqiang podkreślił potrzebę wzmocnienia regulacji rynku surowców, aby złagodzić presję kosztową przedsiębiorstw w obliczu rosnących światowych cen surowców. Podstawą tych działań są oczywiście indeksy cen producentów (PPI), które okazały się ostatnio bardzo wysokie zarówno w Chinach jak i w USA, co docelowo powinno przełożyć się na ceny produktów końcowych, zwiększają inflację.
- Iran oskarżył Izrael o atak terrorystyczny w kluczowej instalacji nuklearnej w Natanz. Władze Iranu poprzysięgły zemstę za ten atak. Izraelskie media szeroko cytują anonimowe źródła z Mossadu, które potwierdzają przeprowadzenie sabotażu w Natanz. Przedmiotem zamachu była instalacja elektryczna w centrum wzbogacania uranu. Rzecznik niemieckiego MSZ ostrzegł, że takie incydenty mogą negatywnie wpłynąć na negocjacje nuklearne między Iranem a USA w których pośredniczą europejscy dyplomaci – Izrael wyraża sprzeciw powrotu do umowy nuklearnej z 2015 roku z której Donald Trump wycofał się podczas swojej prezydentury. Rozmowy nuklearne zostały wznowione w środę w Wiedniu. W 2010 roku wirus komputerowy Stuxnet, powszechnie uważany za stworzony przez Stany Zjednoczone i Izrael został odkryty po tym, jak został użyty do ataku na Natanz.
Kawa
- Brazylijski eksport kawy w marcu 2021 wyniósł 3,06 mln 60-kg worków (-2,7% r/r).
- Wietnamski eksport kawy w marcu wyniósł 169 624 ton (+38,1% m/m). Sumarycznie w Q1 2021 Wietnam wyeksportował 456 010 ton kawy (-12,2% r/r).
- Firma Fitch Solution podała, że spodziewa się wzrostu spożycia kawy średnio o 1,7% rok do roku w latach 2021-2025, czyli wolniej niż średni wzrost o 3% obserwowany w latach 2015-2019.
Cukier
- Wciąż pojawiające się przymrozki we Francji prawdopodobnie zniszczyły dalsze części zasiewów buraka cukrowego. Poprzednie informacje mówiły o stratach na poziomie do 10%, obecnie mówi się nawet o 12,5% wymarzniętych zasiewów. A w kolejnych dniach spodziewane są dalsze przymrozki we Francji, więc ostateczny bilans strat może być jeszcze wyższy: w tej chwili mówi się, że absolutne minimum to 7,5% zasiewów. Dopiero w weekend w nocy mają być dodatnie temperatury w całej Francji. Dane dotyczące zasiewów buraków cukrowych we Francji zebrane jeszcze przed mrozami pokazywały spadek obszaru zasiewów o -6% r/r.
- Prognoza produkcji cukru w Brazylii na sezon 2020/21 ma spaść o 7% s/s.
- Indyjski eksport cukru w marcu 2021 wyniósł rekordowe 1,2 mln ton.
Kakao
- Mielenie kakao w Europie w Q1 2021 spadło do 357 815 ton (-3% r/r). Tylko w Niemczech mielenie spadło do 91 482 ton (-8,1% r/r). Dzisiaj powinniśmy poznać dane o mieleniu kakao w Ameryce Północnej, prognozy analityków wahają się w przedziale od -7% do +4% r/r.
- Marcowe przetwórstwo ziaren kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej wyniosło 293 tysiące ton (+3,9% r/r).
- Przybywanie kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnęło 1,718 mln ton do 11 kwietnia (+2,8% s/s).
- Olam i inne globalne firmy prowadzące działalność w krajach, w których powszechne są naruszenia praw człowieka i środowiska, są narażone na coraz większą presję ze strony konsumentów i prawodawców, aby pozyskiwać swoje produkty w sposób etyczny. Nowe przepisy dotyczące zakazu importu produktów pozyskiwanych w drodze wylesiania i łamania praw człowieka, jakie mają być zaproponowane przez Komisję Europejską jeszcze w 2021 roku mogą zmusić importerów do zaprzestania korzystania z niektórych dostawców kakao już od 2024 roku. Olam już od sezonu 2019/20 monitoruje 100% swojego bezpośredniego łańcucha dostaw pod kątem wylesiania. Ponadto nieco ponad połowa łańcucha bezpośredniego była monitorowana pod kątem pracy dzieci. Ale 1/3 ich dostaw kakao pochodzi z łańcucha pośredniego, gdzie firma nie ma pełnej kontroli nad źródłem surowca.
Bawełna
- Zasiewy bawełny w Teksasie (największym producencie bawełny w USA) są mocno uzależnione od opadu deszczów – w tej chwili jest zbyt sucho na zasiewy. Może to opóźnić zasiewy jak i obniżyć końcową wydajność i jakość zbiorów.
Pszenica
- Rosyjski Sovecon podniósł swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w Rosji w 2021 roku o 1,4 miliona ton do 80,7 miliona ton ze względu na lepsze warunki upraw na południu kraju. Z kolei firma doradcza IKAR w poniedziałek podniosła swoją prognozę do 81 milionów ton.
- Agritel prognozuje rosnący deficyt wody na obszarach zasiewów pszenicy jarej w USA na północy kraju
- Chiński import pszenicy w Q1 2021 wyniósł 2,93 mln ton.
Kukurydza
- W swoim comiesięcznym raporcie World Agricultural Supply and Demand Estimates, USDA prognozuje, że krajowe zapasy kukurydzy spadną do 1,352 miliarda buszli do 1 września, w porównaniu z 1,919 miliardami buszli we wrześniu 2020 roku.
- Commerzbank prognozuje deficyt podażowy kukurydzy w bieżącym sezonie na poziomie 19 mln ton.
- Chiński import kukurydzy w Q1 2021 wyniósł 6,73 mln ton.
Ryż
- Wietnamski eksport ryżu w marcu wyniósł 539 040 ton (+74,7% m/m). Sumarycznie w Q1 2021 Wietnam wyeksportował 1,192 mln ton ryżu (-25% r/r).
Soja
- Prywatni eksporterzy zgłosili w tym tygodniu sprzedaż 132 tysięcy ton soi do Chin i 110 tysięcy ton soi do Bangladeszu.
- Chiński import soi w Q1 2021 wyniósł 21,18 mln ton.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Marcowy import mięsa przez Chiny wyniósł 1,02 mln ton (+11,4% r/r). Sumaryczny import w Q1 2021 wyniósł 2,63 mln ton (+20,8% r/r).
Ropa naftowa
- OPEC podniósł prognozę światowego popytu na ropę naftową o 5,95 mln baryłek dziennie (+6,6% r/r) w 2021 roku. To oznacza pierwszy wzrost w prognozach OPEC od kilku miesięcy, choć dość mały (+70 tysięcy baryłek dziennie). OPEC prognozuje też wzrost światowego PKB o 5,4% w 2021 (+0,3 pp względem marcowej prognozy).
- Francuski Total oraz China National Offshore Oil Corporation osiągnęli porozumienie w sprawie eksploatacji złóż ropy naftowej w Lake Albert w Ugandzie i budowy rurociągu ropy naftowej z Afryki Wschodniej (EACOP) o wartości $3,5 miliardado sąsiedniej Tanzanii. Pierwszy eksport rurociągiem zaplanowany jest na 2025 rok.
- Jeden z głównych związków zawodowych pracowników sektora naftowego w Argentynie ogłosił w środę, że zorganizuje 24-godzinny strajk w związku z impasem w sprawie podwyżek płac z grupą największych firm naftowych w kraju w związku z kolejnym rokiem zakończonym dwucyfrową inflacją. Argentyna wyprodukowała w 2020 roku ~475 tysięcy baryłek ropy dziennie, a prognozy na 2021 rok mówią o 600 tysiącach baryłek ropy dziennie. Analitycy S&P Global Platts prognozują argentyńskie wydobycie na poziomie 900 tysięcy baryłek do 2040 roku.
- W poniedziałek jemeńscy Huti poinformowali o ataku 17 dronami i dwoma pociskami balistycznymi na cele w Arabii Saudyjskiej, jednak Arabia Saudyjska nie potwierdziła tych informacji.
- Ropa naftowa rośnie po informacji, że USA zaszczepiła w pełni 22% obywateli przeciwko koronawirusowi. W Wielkiej Brytanii poziom zaszczepienia wynosi 11%, jednak w krajach unijnych jest znacznie gorzej: Francja i Niemcy mają~6% populacji zaszczepionej. Problemem pozostają Indie, gdzie obecnie ma miejsce co szóste zarażenie koronawirusem na świecie.
- Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) także prognozuje, że szczepienia pozwolą przyśpieszyć odbudowę popytu na ropę naftową. W drugiej połowie roku popyt może wzrosnąć o 2,0 mln baryłek. Jednak to wciąż będzie o ponad -5% mniej niż wynosił popyt przed pandemią.
- EIA prognozuje wzrost wydobycia ropy z łupków w maju do 7,61 mln baryłek dziennie (+0,17% m/m). Byłby to trzeci z rzędu miesięczny wzrost produkcji łupkowej w USA.
- Import ropy naftowej do Chin w Q1 2021 wyniósł 139 mln ton czyli 11,29 mln baryłek dziennie (+10,68% r/r).
- Exxon Mobil Corp osiągnął porozumienie z organami regulacyjnymi USA i Illinois w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w swojej rafinerii w pobliżu Chicago w stanie Illinois.
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -5,9 mln baryłek, do 492,4 mln baryłek (-1,18% t/t), prognozowano spadek o -2,9 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły o 1 punkt procentowy do 85% całkowitej zdolności produkcyjnej.
Gaz ziemny
- Import gazu ziemnego do Chin w Q1 2021 wyniósł 29,39 mln ton.
- China Oil and Gas Pipeline Network (PipeChina) rozpoczął układanie magistrali gazu ziemnego w północnych Chinach, która łączy terminal importowy w Tianjin i nowy obszar gospodarczy Xiongan w pobliżu Pekinu. Budowa 413,5-kilometrowego rurociągu o średnicy nieco ponad 1,1 metra ma kosztować $1,31 mld. Przepustowość rurociągu ma wynieść 6,6 miliarda metrów sześciennych czyli ~2% całkowitego zużycia gazu w Chinach. Rurociąg będzie podłączony do sieci innych rurociągów, w tym do Shaanjing i Power of Siberia.
- Analitycy szacują, że zapasy gazu w magazynach w USA wzrosną ponownie powyżej średniej 5-cioletniej już przy najbliższym odczycie.
- Gazprom zaleca wypłatę dywidendy na poziomie 50% skorygowanego zysku netto ($3,9 mld) za 2020 rok czyli 12,55 rubla/akcję ($0,1658/akcję). Na dywidendę w 2020 roku (15,24 rubla) przeznaczono 30% zysku netto spółki za 2019 rok. Rząd Rosji nalega, by spółki państwowe (m.in. Gazprom) wypłacały minimum 50% zysku w formie dywidendy.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,0 mld stóp sześciennych (+2,7 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 94,4
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2021 to 91,8 mld stóp sześciennych (+0,22% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w kwietniu wynosi średnio 11,0 bcfd. Dotychczasowy rekord dostaw do terminali eksportowych to było 10,8 bcfd w marcu 2021. Jednak w drugiej połowie miesiąca może nastąpić spadek eksportu LNG ze względu na prace konserwacyjne w terminalu Corpus Christi w Teksasie.
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w kwietniu wynosi średnio 6,0 bcfd (+2,39% m/m). Rekordowy miesięczny eksport rurociągami do Meksyku to 6,04 bcfd z września 2020.
Energia odnawialna
- Norweska spółka Statkraft zbuduje trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 102 megawatów (MW) w Chile. Będą to pierwsze tego typu bloki w tym kraju. Szacuje się, że projekt elektrowni wiatrowej Torsa będzie wytwarzał ponad 300 gigawatogodzin (GWh) energii odnawialnej rocznie, co wystarczy by zasilić 100 tysięcy chilijskich gospodarstw domowych. Pełną zdolność operacyjną projekt ma osiągnąć w grudniu 2022 roku. Norweskie przedsiębiorstwo jest obecne w Chile od 2014 roku i obecnie posiada elektrownie wodne o mocy 209 MW i rocznej produkcji 747 GWh.
- China National Nuclear Corp (CNNC) podało, że spodziewa się rozpoczęcia budowy swojego pierwszego reaktora Hualong Two, zaawansowanego modelu reaktora trzeciej generacji, do 2024 roku i zakończyć ją do 2028 roku. Koszty budowy spadną o około jedną czwartą do 13 000 juanów za kilowat (kW), z 17 000 juanów za kW w przypadku projektu Hualong One. CNNC ma również w budowie sześć zagranicznych projektów opartych o Hualong One. Chiny powinny mieć 200 gigawatów mocy jądrowych w budowie do 2035 roku. Obecnie w budowie jest 17 bloków jądrowych o łącznej mocy 18,58 GW.
- Hiszpański konglomerat Acciona przyspiesza przygotowania do notowania na giełdzie swojej jednostki energii odnawialnej. IPO ma dać wycenę spółki na poziomie $9,6 mld, a sprzedane ma zostać co najmniej 25% udziałów w spółce. Acciona ma farmy wiatrowe w Stanach Zjednoczonych, Australii, Hiszpanii, Chile i Meksyku, a pozyskane podczas IPO środki planuje przeznaczyć na prawie dwukrotne zwiększenie mocy wytwórczych do 20 gigawatów (GW) do 2025 roku oraz na spłatę zadłużenia. IPO ma mieć miejsce jeszcze w Q2 2021, a wg niektórych źródeł wycena firmy może sięgnąć nawet $12 mld.
Złoto
- Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że gospodarka USA znajduje się w „punkcie zwrotnym”, mając nadzieję, że inflacja i zatrudnienie wzrosną w nadchodzących miesiącach. Nowe ramy prawne Fed pozwalają na utrzymanie inflacji powyżej celu banku centralnego na poziomie 2% przez pewien czas bez interwencji Fed. Pojawienie się >2% inflacji w USA powinno wesprzeć ceny złota.
- Australijska IGO Ltd rezygnuje z działalności związanej z wydobyciem złota, sprzedając 30% udziałów w kopalni Tropicana firmie Regis Resources Ltd za $688,27 mln, ponieważ stara się skupić na swoich przedsięwzięciach związanych z niklem i litem. Wpływy ze sprzedaży udziałów zostaną przeznaczone na sfinansowanie inwestycji IGO w australijskie aktywa litowe Tianqi Lithium Corp.
- Australijski Resolute Mining poinformował o wznowieniu umowy dzierżawy kopalni złota Bibiani w Ghanie po jej rozwiązaniu w marcu. Umowę rozwiązano na skutek decyzji Resolute Mining o sprzedaży kopalni chińskiej Chifeng Jilong Gold Mining za $105 mln. Bibiani po zakończeniu fazy rozwoju ma wydobywać 100 tysięcy uncji złota rocznie przez 10 lat.
Srebro
- Polska spółka KGHM Polska Miedź S.A. w 2020 roku wydobyła 39,2 mln uncji srebra, stając się największym producentem tego metalu na świecie. Spółka wydobywa oczywiście także inne surowce kopalne: złoto, molibden, ren, ołów, kwas siarkowy, siarczan miedzi, siarczan niklu i selen techniczny.
Metale przemysłowe
- Chiński producent baterii Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL)podał, że jego spółka zależna przejmie udziały w Kisanfu – kopalni miedzi i kobaltu w Demokratycznej Republice Konga (DRK) należącej do China Molybdenum Co, za $137,5 miliona. Inwestycja zapewnia CATL dostęp do jednego z największych na świecie niezagospodarowanych źródeł kobaltu. Ceny kobaltu CBD3 wzrosły w tym roku o ponad 50% z powodu rosnącego popytu na pojazdy elektryczne i obaw o ograniczenie podaży. Kisanfuzawiera szacunkowo 3,1 miliona ton kobaltu oraz 6,2 miliona ton miedzi.
- General Motors Co oraz LG Chem Ltd mają w piątek ogłosić szczegóły dotyczące budowy grabryki ogniw akumulatorowych o wartości $2,3 mld w Spring Hill w stanie Tennessee. Zakład będzie wykorzystywał inną, bardziej opłacalną chemię akumulatorów niż ta, którą firmy będą oferować w zakładzie joint venture, który już budują w Lordstown w Ohio. Akumulator będzie przeznaczony do elektrycznego crossovera Cadillac Lyriq, który GM rozpocznie budowę w pobliskim zakładzie montażowym Spring Hill w 2022 roku.
- Rosyjski Nornickel planuje jeszcze w kwietniu wznowić prace w pełnym zakresie w jednej z zalanych kopalni na Syberii. Już teraz kopalnia Oktyabrsky pracuje z 60% wydajnością. Druga zalana kopalnia, Taimyrsky, ma powrócić do pełnej wydajności na początku czerwca.
- Nornickel planuje zwiększyć produkcję wyrobów niklowych w swojej fabryce Harjavalta w Finlandii, ponieważ stawia na rosnący rynek materiałów akumulatorowych potrzebnych do pojazdów elektrycznych (EV).Harjavalta produkuje obecnie 65 000 ton produktów niklowych rocznie, z czego 10 000 ton w roztworze siarczanu niklu – ten ostatni element ma zostać zwiększony do co najmniej 40 tysięcy ton do 2026 roku.Takie rozwiązanie wystarczyłoby do wyprodukowania 1 miliona pojazdów elektrycznych przy obecnym zużyciu niklu na samochód. Rozbudowa ma pochłonąć „kilkadziesiąt milionów dolarów”.
- Prognozy dotyczące produkcji stali surowej w Japonii na Q2 2021 mówią o 23,24 mln ton (+28,3% r/r). Popyt (wraz z eksportem) ma wynieść 20,61 mln ton (+20,6% r/r), a sam eksport w Q2 2021 wzrośnie o +21,1% r/r.
- Chiński import miedzi w marcu 2021 wyniósł 552 317 ton (+34,7% m/m; +24,97% r/r). Import w całym Q1 2021 był najwyższy od 2008 roku.
- Chiński import rudy żelaza w Q1 2021 wyniósł 283 mln ton (+8% r/r).
- Marcowy eksport produktów stalowych z Chin wyniósł 7,5 mln ton (+16% r/r).
- Chiński eksport metali ziem rzadkich w marcu 2021 wyniósł 4 837 ton (+58,8% m/m; -12,9% r/r). Sumaryczny eksport w Q1 2021 wyniósł 11 905 ton (+7,8% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Od ponad tygodnia 10 letnie obligacje USA rosną pomimo wzrostów na S&P 500 jest to sygnał zwiastujący korektę na tym indeksie (być może to typowy koniec sezonu wzrostów na giełdach akcji „sell in may and go away”). Warto zwrócić na to uwagę z gdyż może to doprowadzić do wzrostów wartości dolara amerykańskiego
tak, w kontekście wzrostu wartości dolara może się to odbić na surowcach dość mocno. Ale generalnie indeks dolara by musiał się bardzo mocno ruszyć by wypaść z zasięgów widzianych na rynku przez ostatnie parę lat.