Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- ropa naftowa
- gaz ziemny i węgiel
- złoto
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Irańska agencja prasowa poinformowała, że siły morskie Iranu przygotowują się do ataku na amerykańskie statki handlowe w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej na wypadek, gdyby siły amerykańskie ingerowały w rejsy irańskich tankowców zmierzających do lub z Wenezueli.
Kawa
- Globalny eksport kawy w sezonie 2019/20 ma wynieść 112 mln 60-kilogramowych worków, co oznacza spadek o -2,95% względem poprzednich prognoz. Mniejsza prognoza wynika z wpływu pandemii zarówno na kraje eksportujące jak i na popyt w krajach importujących.
- Globalne zapasy kawy na koniec sezonu 2020/21 przypadający we wrześniu 2021 mają wzrosnąć do prawie 42 milionów 60-kilogramowych worków. Światowa produkcja kawy w tym sezonie ma wynieść 176,1 mln 60-kilogramowych worków (+5,45% s/s). Import kawy przez Unię Europejską i USA ma w tym sezonie wzrosnąć do odpowiedni 49,5 mln (+4,21% s/s) i 27 mln (+8,0% s/s) 60-kilogramowych worków.
- Zapasy kawy w magazynach ICE:
Cukier
- Brazylijskie cukrownie w pierwszych dwóch miesiącach nowego sezonu wyprodukowały 8 mln ton surowego cukru (+66,7% s/s). Wynika to wciąż z niskiego (-30% r/r) popytu na etanol. Produkcja etanolu w Brazylii w maju wyniosła 1,81 mld litrów (-16% r/r).
Kakao
- Przetwórstwo ziaren kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej do końca maja wyniosło 377 tysięcy ton (+3,57% s/s).
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Pszenica
- USDA szacuje, że tegoroczne zapasy pszenicy na świecie wzrosły do rekordowych 316,1 mln ton.
- Firma konsultingowa IKAR podniosła szacunki eksportu rosyjskiej pszenicy w sezonie 2020/21 do 35 mln ton.
Ropa naftowa
- Liczba aktywnych odwiertów w USA spadła w ubiegłym tygodniu o kolejne 5 sztuk, pozostawiając 279 pracujących platform wiertniczych. To spadek o ponad -71% r/r.
- Import ropy naftowej z USA do Korei Południowej spadł w maju do 226 210 baryłek dziennie (-33,2% r/r). Jednocześnie wzrósł udział importu z Arabii Saudyjskiej – do 926 078 bpd (+15,5% r/r). Sumaryczny import ropy przez ten kraj w maju 2020 to 2,5 mln bpd (-6,2% r/r). Korea Południowa jest piątym co do wielkości importerem ropy naftowej na świecie.
- Rośnie zużycie benzyny w USA, średnio o 5% tygodniowo, osiągając obecnie 82% zużycia (17,6 mln baryłek dziennie) sprzed pandemii. Oczywiście zużycie paliwa lotniczego spadło do przedziału 30-40% sprzed okresu pandemii.
- Przerób ropy naftowej w Chinach w maju 2020 wzrósł do 13,63 mln baryłek dziennie (bpd) co oznacza wzrost +8,2% r/r. To drugi pod względem przerobu rekord w Chinach. Niezależne rafinerie (odpowiadające za około 30% chińskiego przerobu ropy) pracowały w maju z wydajnością 76% – wartość zbliżona do wydajności sprzed pandemii. Jednocześnie kilka rafinerii (należących do PetroChina,Dalian Petrochemical Corp i Sinopec Corp) o łącznej mocy przerobowej 660 tysięcy baryłek dziennie przechodziło w maju remonty i prace konserwacyjne.
- Jemen planuje podnieść wydobycie ropy o 25% do 75 tysięcy baryłek dziennie, mimo trwającego w kraju konfliktu. Przed wojną domową Jemen produkował 127 tysięcy baryłek ropy dziennie. Wg EIA w kraju znajdują się zasoby około 3 miliardów baryłek.
Gaz ziemny i węgiel
- Średnia cena spotowa na lipcowe dostawy LNG w Azji pozostała bez zmian w okolicy $2,1/mmBtu, z kolei sierpniowe dostawy wyceniane były na $2,2-$2,3/mmBtu. Część ładunków jest opóźniania ze względu na wysokie stany magazynowe kluczowych odbiorców. M. in. Korea Gas Corp (KOGAS) odroczyło między 16 a 30 dostaw.
- W ubiegłym tygodniu liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA wzrosła o 2 punkty do 78 sztuk.
- Wydobycie gazu ziemnego w Chinach w maju 2020 wyniosło 15,9 mld metrów sześciennych (bcm) co oznacza wzrost +12,7% r/r. PetroChina i Sinopec zwiększają lokalne wydobycie gazu ziemnego, nadając priorytet paliwom o niższej emisyjności CO2 niż węgiel.
- EQM Midstream Partners LP opóźnia zakończenie gazociągu górskiego Mountain Valley z Zachodniej Wirginii do Wirginii, przesuwając termin oddania na początek 2021 roku i zwiększając koszt inwestycji z $5,4 mld do $5,7 mld (+5,5%). Gazociąg jest ukończony w 92%.
- Aktualnie wydobycie gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) spadło w czerwcu do 88,6 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) co oznacza spadek o -0,67% m/m. Prognozuje się, że łagodniejsza pogoda obniży lokalne zapotrzebowanie i eksport gazu ziemnego z USA do poziomu 79,1 bcfd (-4,12% t/t). Eksport amerykańskiego gazu do Kanady w czerwcu wynosi 2,3 bcfd (+4,55% m/m), a do Meksyku 5,4 bcfd (+12,5% m/m).
Złoto
- London Bullion Market Association (LBMA) zapowiedziała zbadanie medialnych zarzutów skierowanych przeciwko australijskiej Perth Mint, że przetwarza złoto pozyskane od drobnych górników z Papui Nowej Gwinei, którzy zmuszają do pracy dzieci i wykorzystują do wydobywania surowca rtęć. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości LBMA może cofnąć akredytację Perth Mint, co znacznie utrudni międzynarodowy handel złota z tej mennicy.
- Chiński Zijin Mining zapowiedział że przejmie kanadyjską firmę Guyana Goldfields za $238 mln. Sztandarowym aktywem Guyana Goldfields jest kopalnia złota Aurora w Gujanie. Zijin zgodził się również udzielić Gujanie Goldfields pożyczki w wysokości $30 mln na finansowanie bieżących operacji w kopalni Aurora. To kolejna transakcja Zijin Mining w tym roku: w marcu zakupił za $958 mln Continental Gold, a w ostatnich tygodniach 50,1% udziałów w tybetańskiej kopalni miedzi za $548 mln. Poprzedni zainteresowany zakupem Guyana Goldfields – spółka Silvercorp Metals poinformowała, że nie zamierza przebijać oferty chińskiego konkurenta.
- Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, produkcja złota w Demokratycznej Republice Konga jest systematycznie zaniżana, a duże ilości metalu są przemycane do krajów ościennych. Tylko z jednej prowincji Konga, Ituri, w 2019 roku przemycono co najmniej 1,1 tony złota (388 014 uncji). W 2019 roku z sąsiedniej Ugandy wyeksportowano 25 ton złota, z którego 95% nie pochodziło z kopalni w tym kraju. Kongijskie złoto z przemytu trafiało między innymi do Burundi, Rwandy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Tanzanii.
- Zasoby SPD Gold Trust wzrosły w ubiegłym tygodniu o 0,1% t/t. To kolejny wzrost fizycznego surowca w posiadaniu największego funduszu giełdowego.
Metale przemysłowe
- Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 128 131 ton (-8,4% t/t).
- Chilijskie związki zawodowe górników żądają przeglądu środków bezpieczeństwa stosowanych w kopalniach, które ich zdaniem nie spełniają swojej roli i nie chronią przed zarażeniem koronawirusem. Związki oczekują też rządowego nakazu zwiększenia przejrzystości potwierdzonych przypadków zachorowań w poszczególnych lokalizacjach dla firm wydobywczych, m. in. dla Codelco, BHP Group Ltd i Antofagasta Plc. W Chile ostatnie dane dotyczące pandemii pokazują, że choruje 9 121 osób na każdy milion mieszkańców – jest to obecnie trzecia najwyższa wartość na świecie (po Katarze i Bahrajnie).
- Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 19 716 ton (+118,5% t/t).
- Zapasy rudy żelaza w chińskich portach spadły do 107,75 mln ton.
- Produkcja surowej stali w Chinach wzrosła w maju o +8,5% m/m (+4,2% r/r) i wyniosła 92,27 mln ton. Wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych w wielkich piecach w 247 hutach w Chinach wzrosły do 91,4% (+9,7 pp m/m).
- Produkcja aluminium w Chinach w maju 2020 wzrosła do 2,98 mln ton (+0,4% m/m).
- Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 248 462 ton (-6,8% t/t).
- Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 102 253 ton (-4,12% t/t).
- Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 3 284 ton (-2,7% t/t).
- Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 27 869 ton (+1,96%% t/t).
Omówienie aktualności
Część z powyższych informacji omawiam w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 14:00 w poniedziałek, 15 czerwca 2020: