aktualności – 13 stycznia 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

USDA

  • USDA opublikowało raport z produkcją rolną za ubiegły rok. Te wszystkie dane są w cenach już od dawna, więc nie specjalnie jest sens ich omawiania, zwłaszcza że Crop Production 2019 Summary nie ma żadnych prognoz na 2020. Warto jednak podkreślić, że w przypadku kukurydzy i soi w niektórych stanach nie było pełnych zbiorów w momencie zbierania danych do raportu – tak więc będzie aktualizacja później.
  • Raport dotyczący zapasów daje nam poniższy wykres:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

pszenica

soja

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Cukier

  • Opóźnienie zbiorów cukru w Indiach i Tajlandii wpłynęło na ceny cukru i kolejny wzrost prognozowanego deficytu na rynku w sezonie 2019/20 – do 7,6 mln ton.

Pszenica

  • Zasiewy pszenicy ozimej w USA wynoszą 30,8 mln akrów (-1% r/r, -5% względem 2018)

Soja

  • Harmonogram wysyłek soi z Brazylii na styczeń 2020 wynosi około 800 tysięcy ton, co jest sporym spadkiem w porównaniu do 1,4 mln ton w styczniu 2018. To efekt przygotowywania umowy handlowej fazy pierwszej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • W grudniu 2019 odnotowano 55 ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików w zachodniej Polsce. W związku z czym Niemcy rozpoczęli budowę ogrodzenia wzdłuż granicy by powstrzymać migrację dzików  i rozprzestrzenianie się choroby na swoje terytorium.

Ropa, gaz i węgiel

  • Podczas czwartkowego programu Today in USA w Comparic24 (od tego roku program dostępny także na blogu dziennik tradera!) dostałem pytanie o produkcję gazu ziemnego oraz wpływ konfliktu Iran – USA na ceny ropy i gazu. Jeśli chodzi o gaz ziemny, to Iran w 2018 roku (za 2019 jeszcze nie ma pełnych danych) był trzecim (po USA i Rosji) producentem gazu ziemnego. Jego produkcja wynosiła 232 mld metrów sześciennych (bcm), Rosji 741 bcm, a Stanów Zjednoczonych 864 bcm. Ewentualna dalsza eskalacja konfliktu oczywiście podbije ceny ropy (w przypadku regularnej wojny w Zatoce Perskiej $100 za baryłkę może być uznane za tanią ropę). Co do cen gazu to potencjalny konflikt raczej nie odbije się mocno, ze względu na fakt, że Iran odpowiada za mniej niż 0,8% eksportu gazu ziemnego w formie gazowej i mniej niż 0,04% eksportu skroplonego gazu ziemnego.
  • Saudi Aramco skorzystało z opcji greenshoe by sprzedać dodatkowe 450 mln akcji, zwiększając wartość swojego IPO do $29,4 mld. Aktualna giełdowa wycena spółki to $1,87 biliona czyli wciąż poniżej celu księcia Mohammeda bin Salmana – $2 bilionów.
  • W Stanach Zjednoczonych jest wystawione na sprzedaż obecnie siedem rafinerii odpowiadających za 5% mocy przerobowych kraju. Jednocześnie nie ma zainteresowanych zakupem, ze względu na kiepską lokalizację zakładów jak i zmieniające się przepisy dotyczące paliw morskich oraz ilości biopaliwa, co niekorzystnie odbija się na marżach rafineryjnych.

Metale przemysłowe

  • Norsk Hydro spodziewa się dwukrotnego wzrostu sprzedaży aluminium pochodzącego z recyklingu, ze względu na mniejszy o ponad 85% ślad węglowy niż tradycyjne metody pozyskiwania tego metalu.

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 13 stycznia 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *