Poniedziałkowy zestaw aktualności pełny jest danych z raportów USDA, ale jest też sporo informacji dotyczących innych surowców! A o 14:00 premiera nowego odcinka programu!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- sok pomarańczowy
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- węgiel
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Rosja nadal nie jest zadowolona z tego, jak wdrażana jest czarnomorska umowa zbożowa – powiedział w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin po spotkaniu dzień wcześniej z wysokimi przedstawicielami handlowymi ONZ. Rosja zagroziła, że 17 lipca wycofa się z umowy zbożowej, jeśli nie zostaną spełnione żądania poprawy własnego eksportu żywności i nawozów. Umowa zawarta w lipcu ubiegłego roku ułatwia „bezpieczną żeglugę” zboża, artykułów spożywczych i nawozów – w tym amoniaku – z ukraińskich portów na eksport na rynki światowe. „Nie możemy być zadowoleni z tego, jak to memorandum jest wdrażane. Bariery dla naszego eksportu pozostają” – powiedział Wierszynin. Rosja zgodziła się na przedłużenie umowy o dwa miesiące w zeszłym miesiącu, ale zapowiedziała, że inicjatywa zostanie wstrzymana, jeśli nie zostanie zrealizowane porozumienie mające na celu przezwyciężenie przeszkód w rosyjskim eksporcie zboża i nawozów. Wśród żądań Moskwy jest m.in. wznowienie tranzytu amoniaku z Rosji przez terytorium Ukrainy do portu Piwdennyj w Odessie, skąd jest on eksportowany. Tranzyt amoniaku, ważnej części nawozów azotowych, został wstrzymany rurociągiem po tym, jak Rosja wysłała swoje wojska na Ukrainę w zeszłym roku. Żądania Rosji dotyczące poprawy eksportu zboża i nawozów obejmują ponowne podłączenie Rosyjskiego Banku Rolnego (Rosselkhozbank) do międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Podczas gdy rosyjski eksport żywności i nawozów nie podlega zachodnim sankcjom, Moskwa twierdzi, że ograniczenia dotyczące płatności, logistyki i ubezpieczenia stanowią barierę dla przesyłek. Ambasador Rosji w Turcji powiedział w piątek, że pomimo trwających konsultacji z ONZ w sprawie umowy zbożowej, nie ma podstaw do jej przedłużenia – podała agencja informacyjna RIA.
- Główny port zbożowy Argentyny odnotowuje najmniejszą liczbę ciężarówek z soją i kukurydzą od co najmniej 22 lat, podała w piątek giełda zbożowa Rosario, po historycznej suszy, która osłabiła produkcję dwóch kluczowych upraw. Kraj Ameryki Południowej jest największym na świecie eksporterem przetworzonego oleju sojowego i śruty sojowej, chociaż może stracić przynajmniej część swojej korony sojowej na rzecz Brazylii z powodu wyniszczającej suszy. Jest także trzecim na świecie eksporterem kukurydzy i ważnym producentem pszenicy. Giełda zbożowa Rosario podała w raporcie, że w okresie marzec-maj do portu wjechało około 280 000 ciężarówek z soją i kukurydzą, mniej niż połowa liczby w tym samym okresie 2022 r.
- 13 czerwca, we wtorek, o 18:00 odbędzie się, we współpracy z InstaForex, „odprawa surowcowa” online – czyli przegląd bieżącej sytuacji na rynkach towarowych na niższych interwałach. Polecam rejestrację ????
- 15 czerwca 2023 o godzinie 18:00 zapraszam serdecznie na webinar powstający we współpracy z brokerem Lynx na temat: “Kontrakty futures: czy warto inwestować w rynki surowców?”. Rejestracja pod tym linkiem!
Raporty USDA
- Dane z raportów USDA z 9 czerwca oraz wcześniejszych są przy poszczególnych surowcach.
Kawa
- 21 lipca USDA opublikuje półroczny raport Coffee: World Markets and Trade.
- Produkcja kawy w Indonezji jest poniżej oczekiwań, problematyczne może być także zjawisko El Niño dla wietnamskich zbiorów kawy w drugiej połowie 2023 i w 2024 roku. Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna stwierdziła, że zjawisko pogodowe El Niño już się dzieje, stwarzając zagrożenie dla produkcji kawy, głównie w Azji.
- Eksport kawy z Wietnamu w pierwszych pięciu miesiącach 2023 r. wyniósł 866 121 ton (-3,9% r/r).
- Prognozy USDA dla kawy w Brazylii:
- Prognozy USDA dla kawy w Wietnamie:
- Prognozy USDA dla kawy w Tanzania:
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły dwunasty tydzień z rzędu (-23,1k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-9,7k t/t). Zapasy kawy są niższe o -46,09% s/s.
Cukier
- Dealerzy stwierdzili, że niedawny wzrost był w dużej mierze spowodowany obawami pogodowymi, a zdarzenie pogodowe El Niño prawdopodobnie doprowadzi do bardziej suchej niż normalnie pogody u głównych azjatyckich producentów, takich jak Indie i Tajlandia, co może ograniczyć produkcję.
- El Niño może również doprowadzić do deszczowej pogody w środkowo-południowej Brazylii, co może zakłócić zakończenie zbiorów trzciny cukrowej.
- Prognozy USDA dla cukru na Ukrainie:
Kakao
- Dealerzy stwierdzili, że wzrost cen nadal wynikał z ograniczonych dostaw, przy znacznym globalnym deficycie powszechnie oczekiwanym w bieżącym sezonie 2022/23.
- Zapasy kakao w magazynach ICE spadły drugi tydzień z rzędu (-32,3k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+509,2k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -2,61% s/s niższe.
Bawełna
- Prognozy USDA dla produkcji bawełny na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla konsumpcji bawełny na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla zapasów końcowych bawełny na świecie (wg krajów):
Sok pomarańczowy
- Prognozy USDA dla cytrusów w USA:
Pszenica
- Eksport pszenicy z Ukrainy na sezon 2022/23 wyniósł 16,1 mln ton na dzień 12 czerwca, podało Ministerstwo Rolnictwa.
- Globalny bilans dla pszenicy wg prognoz USDA to wzrost produkcji do 800,187 mln ton (+10,423 mln ton względem poprzedniej prognozy; +1,48% s/s), wzrost konsumpcji do 796,138 mln ton (+4,435 mln ton względem poprzedniej prognozy; +0,43% s/s), co oznacza nadwyżkę produkcji na poziomie 4,049 mln ton. Jednocześnie zapasy końcowe pszenicy mają wzrosnąć do 270,713 mln ton (+6,369 mln ton względem poprzedniej prognozy; +1,52% s/s).
- Prognozy USDA dla produkcji pszenicy na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla konsumpcji pszenicy na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla zapasów końcowych pszenicy na świecie (wg krajów):
Kukurydza
- Eksport kukurydzy z Ukrainy na sezon 2022/23 wyniósł 27,7 mln ton na dzień 12 czerwca, podało Ministerstwo Rolnictwa.
- Globalny bilans dla kukurydzy wg prognoz USDA to wzrost produkcji do 1 222,768 mln ton (+3,143 mln ton względem poprzedniej prognozy; +6,26% s/s), wzrost konsumpcji do 1 206,345 mln ton (+2,209 mln ton względem poprzedniej prognozy; +3,72% s/s), co oznacza nadwyżkę produkcji na poziomie 16,423 mln ton. Jednocześnie zapasy końcowe kukurydzy mają wzrosnąć do 313,975 mln ton (+1,077 mln ton względem poprzedniej prognozy; +5,52% s/s).
- Giełda zbożowa Rosario prognozuje produkcję kukurydzy w Argentynie w sezonie 2022/23 na 32 mln ton (-37% s/s).
- Prognozy USDA dla produkcji kukurydzy na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla konsumpcji kukurydzy na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla zapasów końcowych kukurydzy na świecie (wg krajów):
Ryż
- Prognozy USDA dla produkcji ryżu (milled) na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla konsumpcji ryżu na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla zapasów końcowych ryżu na świecie (wg krajów):
Soja
- Giełda zbożowa Rosario prognozuje produkcję soi w Argentynie w sezonie 2022/23 na 21,5 mln ton (-49% s/s). Import soi w pierwszych czterech miesiącach roku osiągnął rekordowy poziom ponad 3 milionów ton metrycznych, ponieważ słynne w kraju przetwórnie starały się zmniejszyć niewykorzystane moce produkcyjne.
- „Faceci od biopaliw kupowali rynek (oleju sojowego) w ciągu ostatnich kilku tygodni, a niektórzy użytkownicy końcowi żywności mogli zostać złapani na spotach” – powiedział Terry Reilly, starszy analityk ds. Towarów w Futures International.
- Globalny bilans dla soi wg prognoz USDA to wzrost produkcji do 410,7 mln ton (+0,115 mln ton względem poprzedniej prognozy; +11,13% s/s), spadek kruszenia do 331,913 mln ton (-0,4 mln ton względem poprzedniej prognozy; +6,31% s/s), co oznacza nadwyżkę produkcji na poziomie 78,787 mln ton. Jednocześnie zapasy końcowe soi mają wzrosnąć do 132,342 mln ton (+0,844 mln ton względem poprzedniej prognozy; +21,74% s/s).
- Prognozy USDA dla produkcji soi na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla importu soi na świecie (wg krajów):
- Prognozy USDA dla zapasów końcowych soi na świecie (wg krajów):
Pozostałe rośliny oleiste
- Zapasy oleju palmowego w Malezji pod koniec maja wzrosły po raz pierwszy od czterech miesięcy do 1,69 mln ton (+12,63% m/m). Produkcja w maju wzrosła do 1,52 miliona ton (+26,8% m/m). Eksport z Malezji, która borykała się z rosnącą konkurencją ze strony większego rywala Indonezji, spadł do 1,08 mln ton (-0,78% m/m). W czerwcu plony oleju palmowego mogą zostać dotknięte przez coraz bardziej upalną i suchą pogodę, ponieważ zarówno czołowi producenci, Malezja, jak i Indonezja, ostrzegają przed nadejściem El Niño w ciągu miesiąca. Według analityków wczesne oznaki El Niño zagrażają producentom żywności w całej Azji, a produkcja oleju palmowego i ryżu prawdopodobnie ucierpi w Indonezji i Malezji – które dostarczają 80% światowego oleju palmowego – oraz Tajlandii.
- Prognozy USDA dla produkcji nasion oleistych na świecie:
- Prognozy USDA dla kruszenia nasion oleistych na świecie:
- Prognozy USDA dla zapasów końcowych nasion oleistych na świecie:
Pozostałe zboża
- Eksport jęczmienia z Ukrainy na sezon 2022/23 wyniósł 2,67 mln ton na dzień 12 czerwca, podało Ministerstwo Rolnictwa.
Ropa naftowa
- Goldman Sachs obniżył swoje prognozy cen ropy w związku z wyższymi niż oczekiwano dostawami z Rosji i Iranu oraz podniósł prognozy dostaw na 2024 r. dla obu producentów i Wenezueli łącznie o 800 000 baryłek dziennie. Grudniowa prognoza banku dotycząca ceny ropy naftowej wynosi obecnie $86/baryłkę Brent (spadek o -$9/baryłkę względem poprzednich prognoz).
- Mój artykuł dla FXMAG poświęcony tematyce ropy naftowej w kontekście ubiegłotygodniowego spotkania OPEC dostępny jest pod tym linkiem.
- „Ceny ropy znajdują się w starciu między dwiema przeciwnymi siłami, niedźwiedzimi alokatorami aktywów, którzy wskazują na spadek monetarny, i byczymi spekulantami naftowymi spodziewającymi się niższych zapasów w drugiej połowie 2023 roku. Niedźwiedzie alokatory utrzymają na razie przewagę, ponieważ ceny ropy walczą o wzrost, dopóki Fed nie złagodzi podaży pieniądza” – powiedział Francisco Blanch z Bank of America Global Research. Podwyżki stóp procentowych przez Fed wzmocniły dolara, czyniąc towary denominowane w dolarach droższymi dla posiadaczy innych walut i wpływając na ceny. Większość uczestników rynku spodziewa się, że amerykański bank centralny pozostawi stopy procentowe bez zmian, kiedy zakończy swoje dwudniowe posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej w środę. „Wszystkie oczy są teraz skupione na dwóch kluczowych czynnikach, które wpłyną na kierunek cen ropy. Po pierwsze, odczyt inflacji w USA (we wtorek) zostanie dokładnie przeanalizowany przez uczestników rynku w celu znalezienia wskazówek dotyczących ogólnego klimatu gospodarczego. Po drugie, perspektywy polityki Fed na nadchodzący rok będą kierować kursem cen ropy” – Sugandha Sachdeva, dyrektor wykonawczy i główny strateg ds. akcji, walut i towarów w Acme Investment Advisors, powiedział.
- Amerykański koncern naftowy Chevron zainwestuje ponad 500 milionów dolarów w zagospodarowanie bloku Trapial w zachodniej prowincji Neuquen w Agrentynie, gdzie znajduje się ogromny basen łupkowy Vaca Muerta. W zeszłym roku urzędnicy Neuquen przyznali firmie Chevron koncesję na wydobycie łupków na tym obszarze, a firma powiedziała wówczas, że będzie to pilotażowa inwestycja o wartości około 80 milionów dolarów. Trapial to blok o powierzchni 283 kilometrów kwadratowych. Formacja łupków Vaca Muerta jest czwartą co do wielkości rezerwą ropy łupkowej na świecie i drugą co do wielkości rezerwą gazu łupkowego. Stanowi główne źródło zarówno krajowej energii, jak i eksportu zagranicznego dla kraju Ameryki Południowej w przyszłości.
- UOKiK wypowiedział się w sprawie manipulacji cenami hurtowymi paliw przez PKN Orlen w końcówce 2022 roku. Pozwoliłem sobie skomentować ten w postaci materiału z cyklu Surowcowe info Shorts S01E08, dostępnym m.in. na YouTube!
- Arabia Saudyjska chce współpracować, a nie konkurować z Chinami, zadeklarował w niedzielę minister energii królestwa, mówiąc, że „zignorował” podejrzenia Zachodu co do ich rosnących więzi. Jako największy na świecie eksporter ropy naftowej, dwustronne stosunki Arabii Saudyjskiej z największym na świecie konsumentem energii opierają się na powiązaniach węglowodorowych.Ale współpraca między Rijadem a Pekinem pogłębiła się również w zakresie bezpieczeństwa i wrażliwych technologii w związku z ociepleniem więzi politycznych – ku zaniepokojeniu USA. Zapytany o krytykę stosunków dwustronnych podczas arabsko-chińskiej konferencji biznesowej, książę Abdulaziz bin Salman powiedział: „Właściwie to ignoruję, ponieważ… jako biznesmen… teraz pójdziesz tam, gdzie nadarzy się okazja. Nie musimy stawiać czoła żadnemu wyborowi, który ma do czynienia z (mówieniem) albo z nami, albo z innymi”. „Popyt na ropę w Chinach wciąż rośnie, więc oczywiście musimy przejąć część tego popytu. Zamiast konkurować z Chinami, współpracuj z Chinami” – powiedział książę Abdulaziz. Pęd współpracy obu krajów zwiększył również perspektywy pomyślnego zakończenia trwających od 2004 roku negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między Chinami a zdominowaną przez Arabię Saudyjską Radą Współpracy Zatoki Perskiej (GCC). Minister inwestycji Arabii Saudyjskiej, Khalid Al Falih, powiedział, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiało chronić wschodzące gałęzie przemysłu Zatoki Perskiej, ponieważ region zaczyna się dywersyfikować w kierunku sektorów gospodarki niezwiązanych z ropą.
- „Miło mi ogłosić, że pierwszy rosyjski ładunek ropy naftowej po obniżonej cenie dotarł do Karaczi i jutro rozpocznie się rozładunek. To pierwszy w historii ładunek rosyjskiej ropy do Pakistanu i początek nowych relacji między Pakistanem a Federacją Rosyjską” – napisał Premier Pakistanu Shehbaz Sharif na Twitterze. Zakup Pakistanu daje Rosji nowy rynek zbytu, dodając do rosnącej sprzedaży Moskwy do Indii i Chin, ponieważ przekierowuje ona ropę z rynków zachodnich z powodu konfliktu na Ukrainie. Import energii stanowi większość płatności zewnętrznych Pakistanu. Oczekuje się, że import ropy naftowej do kraju osiągnie 100 000 baryłek dziennie po przybyciu pierwszego ładunku. Nie potwierdzono sposobu dokonywania płatności, ale Pakistan niedawno ogłosił plan zezwolenia na handel barterowy z Rosją, Afganistanem i Iranem, co według analityków może zmniejszyć zapotrzebowanie na dolary i ryzyko transgranicznego przemytu produktów energetycznych.
- Departament Energii USA (DOE) poinformował, że przyznał pięciu firmom kontrakty na dostawę 3,1 mln baryłek ropy naftowej do Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej (SPR) w sierpniu po średniej cenie 73 USD za baryłkę. „Te 3 miliony baryłek są kupowane po średniej cenie około 73 USD za baryłkę, niższej niż średnia około 95 USD za baryłkę, za którą sprzedawano ropę SPR w 2022 r., zapewniając dobrą ofertę dla podatników” – podało DOE. Dostawy zrealizują firmy: Atlantic Trading and Marketing (1 milion baryłek), Exxon Mobil (900 000 baryłek), Gunvor USA (600 000 baryłek), Macquarie Commodities Trading (300 000 baryłek) oraz Sunoco Partners Marketing & Terminals (300 000 baryłek). Administracja wcześniej zapowiedziała, że zacznie kupować ropę z powrotem do rezerw, gdy cena spadnie do 72 dolarów za baryłkę lub poniżej. Benchmarkowe kontrakty terminowe na ropę naftową CLc1 w USA kosztowały w piątek około 70 USD za baryłkę. Departament powiedział również, że uruchomił nowe przetargi na kolejne 3 miliony baryłek z dostawą do składowiska Big Hill we wrześniu. Powiedział, że oferty powinny wpłynąć do 20 czerwca, a decyzja zostanie podjęta do końca miesiąca. W 2022 roku władze USA uwolniły z SPR 180 mln baryłek, co miało złagodzić globalne rynkowe ceny ropy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po zakończeniu uwalniania, zapasy SPR wynosiły około 372 mln baryłek, najmniej od 1983 roku – co wystarczy na pokrycie około 20 dni amerykańskiego zapotrzebowania.
- Wenezuelska państwowa firma energetyczna Petroleos de Venezuela (PDVSA) wznowiła działalność w instalacji krakingu katalitycznego w rafinerii El Palito. Reaktywacja rafinerii po prawie roku od jej przestoju jest kluczowym posunięciem w celu złagodzenia niedawnego niedoboru paliwa w południowoamerykańskim kraju. El Palito, najmniejsza rafineria w kraju, przechodzi poważne naprawy i projekty rozbudowy po podpisaniu umowy o wartości 100 milionów euro z państwową Irańską Narodową Spółką Rafinacji i Dystrybucji Ropy Naftowej (NIORDC). Jego zdolność produkcyjna wynosi 146 000 baryłek dziennie, a zakład fluidalnego krakingu katalitycznego (FCC) już wznowił produkcję na poziomie 20 000 baryłek dziennie. Niepewne operacje i częste przestoje w wenezuelskim systemie rafinacji ropy naftowej o wydajności 1,3 miliona baryłek dziennie doprowadziły w ostatnich latach do sporadycznych niedoborów paliwa, zmuszając kierowców do godzinnego stania w kolejkach, aby zatankować. Iran dostarczył rządowi prezydenta Nicolasa Maduro paliwo i rozcieńczalniki do przekształcenia swojej bardzo ciężkiej ropy w odmiany nadające się do eksportu, a od 2020 r. dostarcza części do naprawy obiegu rafineryjnego Wenezueli.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 9 czerwca 2023 wynosiły 10,00 mln (-9,09% t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ciągu tygodnia o +1 do poziomu 556 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Niemieccy śledczy badają dowody sugerujące, że grupa sabotażowa wykorzystała Polskę jako bazę operacyjną do wysadzenia gazociągu Nord Stream zbudowanego w celu transportu rosyjskiego gazu przez Morze Bałtyckie, poinformował w sobotę Wall Street Journal.
- Norweski Equinor przełożył wznowienie produkcji w swojej Arctic LNG w Hammerfest o tydzień do 14 czerwca.
- TC Energy poinformowało, że w sobotę zakończyło wyłączanie dwóch tłoczni w systemie NOVA Gas Transmission Ltd. (NGTL) oraz magazynu gazu, które znajdowały się w pobliżu pożarów w Edson w Albercie.„Inne odcinki systemu NGTL i inne systemy rurociągów nadal działają bezpiecznie i nadal uważnie monitorujemy sytuację” – podała firma w komunikacie. System NGTL o długości 25 000 km dostarcza gaz przez Kanadę i na rynki USA.
- Rosja poinformowała w niedzielę, że Ukraina podjęła nieudaną próbę zaatakowania rosyjskiego okrętu wojennego sześcioma szybkimi dronami, gdy rosyjski statek patrolował główne rurociągi gazu ziemnego na Morzu Czarnym. Statek „Priazowje” prowadził, jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, „monitorowanie sytuacji i zapewnianie bezpieczeństwa na trasach gazociągów TurkStream i Blue Stream w południowo-wschodniej części Morza Czarnego”. Ukraina zaatakowała w niedzielę wczesnym rankiem około 300 km na południowy wschód od Sewastopola, kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim. Ministerstwo obrony poinformowało, że w czasie ataku amerykański bezzałogowy samolot obserwacyjny RQ-4 Global Hawk znajdował się w centralnej części Morza Czarnego. „Okręt Floty Czarnomorskiej „Priazovye” kontynuuje wykonywanie powierzonych mu zadań” – poinformowało ministerstwo obrony. Rosja i Turcja formalnie uruchomiły TurkStream o przepustowości 31,5 mld metrów sześciennych rocznie w styczniu 2020 r. Rurociąg, który pozwala Moskwie ominąć Ukrainę jako trasę tranzytową do Europy, transportuje rosyjski gaz ziemny do południowej Europy przez Morze Czarne i Turcję. Gazociąg Blue Stream dostarcza rosyjski gaz do Turcji.
- Firma Kuwait Oil Co uruchomiła strategiczną linię gazową z północnego Kuwejtu do portu Mina Al-Ahmadi, poinformowała w niedzielę na Twitterze jej spółka macierzysta Kuwait Petroleum Corp (KPC).
- Irak zgodził się zapłacić Iranowi około 2,76 miliarda dolarów długu za gaz i energię elektryczną po otrzymaniu zwolnienia z sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Ze względu na dziesięciolecia konfliktów i sankcji Irak jest uzależniony od importu z Iranu w zakresie wielu swoich potrzeb gazowych. Jednak sankcje USA na irańską ropę i gaz utrudniły Irakowi płatności za import, powodując poważne zaległości i zmuszając Iran do odwetu poprzez regularne odcinanie przepływów gazu. Źródło irackiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedziało, że fundusze zostaną przekazane za pośrednictwem Banku Handlowego Iraku i potwierdziło, że pieniądze zostaną wykorzystane na wydatki irańskich pielgrzymów i artykuły spożywcze importowane przez Iran.
- Niska podaż energii z odnawialnych źródeł w USA wymusiła wzrost udziału gazu w amerykańskim miksie energetycznym w ubiegłym tygodniu do 45% z 40% w maju.
- „Ostatni gwałtowny spadek liczby platform wiertniczych jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, że producenci będą nadal reagować na niskie ceny gazu poprzez cięcie inwestycji” – napisali analitycy banku Goldman Sachs.
- Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na lipcowe dostawy wyniosła $9,0/mmBtu (b/z t/t). To najniższy poziom od maja 2021. „(Istnieją) wystarczające szybkie dostawy, zdrowe poziomy magazynowania w Europie. Słaby popyt na rynku niższego szczebla na niektórych rynkach azjatyckich również ogranicza zakupy spotowe. Węgiel jest nadal bardziej ekonomiczny niż LNG” – powiedział Hengky, starszy analityk LNG w Refinitiv. „Azja Południowa i Indie są obecnie miejscami, w których popyt jest największy, a Azja utrzymuje przewagę nad Europą. Pogoda pozostaje katalizatorem, a fale upałów napędzają popyt na chłodzenie i przedsiębiorstwa energetyczne poszukujące pokrycia” – powiedział Toby Copson, szef handlu w Trident LNG. „Rynek utrzymywał się blisko wieloletnich minimów wraz ze słabością na rynku azjatyckim. Na obu rynkach obserwowano silną podaż spotykaną z niskim popytem na zakupy, a jeden z europejskich handlowców żartował, że rywalizują o to, który może być najsłabszy” – powiedział Allen Reed, redaktora naczelnego Atlantic LNG.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 94,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -1,26% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 98,6 bcfd.
- Czerwcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 102,1 mld stóp sześciennych dziennie (-0,4% m/m).
- Czerwcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,9 bcfd (-8,46% m/m) na skutek prac konserwacyjnych w terminalach skraplających. Eksport do Meksyku wyniósł 6,7 bcfd (+8,06% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o -2 do poziomu 135 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 2 czerwca wzrosły o +104 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 550 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +116 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +16,0% powyżej 5-letniej średniej.
Energia odnawialna
- W ubiegłym tygodniu w USA energia z fotowoltaiki spadła do 4% udziału w miksie energetycznym kraju (z 5% wcześniej), a z elektrowni wiatrowej miała 5% udziału w miksie energetycznym (12% miała w tygodniu zakończonym 12 maja).
- Chińskie źródła energii oparte na paliwach niekopalnych przekraczają obecnie 50% całkowitej zainstalowanej mocy wytwórczej energii elektrycznej w Chinach, poinformowały w poniedziałek państwowe media Xinhua, powołując się na urzędnika państwowego planowania Narodowej Komisji ds. Reform i Rozwoju. Źródła energii wykorzystujące paliwa niekopalne, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, stanowią 50,9% całkowitej mocy zainstalowanej w kraju, co oznacza wczesną realizację celu rządowego zaproponowanego w 2021 r., zgodnie z którym planowano, że moc odnawialna przekroczy moc paliw kopalnych do 2025 r. Według danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS) do końca 2022 r. moc zainstalowana w Chinach wynosiła 2 564,05 GW. Jednak niekonsekwentne wykorzystanie zasobów oznacza, że chiński koszyk energetyczny nadal opiera się na paliwach kopalnych, głównie węglu. Węgiel stanowił 56,2% całkowitego zużycia energii w zeszłym roku, w porównaniu z 25,9% ze źródeł odnawialnych, w tym energii jądrowej, wynika z danych NBS.
Uran
- Poziom wody w stawach służących do chłodzenia reaktorów ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże pozostaje stabilny i wystarczający pomimo spadającego poziomu wody w pobliskim zbiorniku Kachowka – poinformował w poniedziałek minister środowiska Ukrainy. Poziom wody w zbiorniku dramatycznie spadł od czasu zniszczenia tamy Kachowka dwa tygodnie temu. Zarówno Rosja jak i Ukraina wzajemnie oskarżają się o wysadzenie tamy. Ośrodki sejsmiczne odnotowały odczyty wskazujące na eksplozję w rejonie tamy w nocy w godzinach odpowiadających pierwszym zgłoszeniom o przerwaniu tamy.
Węgiel
- Glencore zaoferował zakup firmy Teck Resources zajmującej się produkcją stali węglowej jako samodzielnej jednostki, po tym jak kanadyjski górnik dwukrotnie odrzucił ofertę połączenia obu firm za 22,5 miliarda dolarów. Teck Resources powiedział 6 czerwca, że otrzymał kilka propozycji dotyczących swojego biznesu węglowego, ponieważ przerabia plan wydzielenia go z jednostki miedzi i cynku, która nie zapewniła wystarczającego wsparcia akcjonariuszy pod koniec kwietnia.Teck potwierdził, że współpracuje z Glencore w sprawie propozycji sprzedaży jednostki węglowej. „Jeśli Teck nie chce rozważyć sprzedaży Teck Metals w tym momencie, atrakcyjnym środkiem może być sprzedaż aktywów węgla koksowego firmie Glencore. Zapewniłoby to Teck czystsze odejście od węgla i pozwoliłoby Glencore podzielić własną działalność na CoalCo i MetalsCo” – napisali analitycy Deutsche Bank w notatce. Kopalnie węgla Teck do produkcji stali należą do nielicznych na świecie, co czyni je atrakcyjnymi dla Glencore, ponieważ globalne wysiłki na rzecz stopniowego wycofywania energetyki węglowej nabierają rozpędu. Inne strony są zainteresowane, w tym kanadyjski przedsiębiorca wydobywczy Pierre Lassonde i japoński producent stali Nippon Steel Corporation. W ramach swojej pierwotnej propozycji Glencore zaoferował do 8,2 miliarda dolarów w gotówce akcjonariuszom Teck, którzy mogą nie chcieć ekspozycji na węgiel energetyczny.
- Indie poinformowały w poniedziałek, że elektrownie zasilane importowanym węglem będą musiały pracować na pełnych obrotach do końca września, co wydłużyłoby wcześniejszy harmonogram o ponad trzy miesiące, zgodnie z zarządzeniem rządowym. Indie początkowo powiedziały w lutym, że elektrownie te mają działać na pełnych obrotach do 15 czerwca, ponieważ rząd chciał zmaksymalizować produkcję przed oczekiwanym rekordowym wzrostem zużycia energii w okresie letnim. Wiele elektrowni w Indiach, w tym należące do Adani Power i Tata Power, korzysta z importowanego węgla, ale nie pracowało na pełnych obrotach, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla kraju w zakresie zaspokojenia zapotrzebowania na energię w związku z trwającą falą upałów. W ciągu ostatnich kilku tygodni w różnych miejscach w Indiach panowały silne upały, a maksymalne temperatury osiągnęły w sobotę 42-44 stopnie Celsjusza w części środkowych, północno-zachodnich, wschodnich i północnych Indii. Indyjski Departament Meteorologiczny w niedzielnym komunikacie prasowym powiedział, że fala upałów „jest bardzo prawdopodobna” w ciągu najbliższych pięciu dni w kilku stanach, w tym w stolicy kraju, New Delhi.
Złoto
- Dla rynku złota kluczowe będą dwa odczyty w tym tygodniu: CPI we wtorek, 13 czerwca o 14:30 i decyzja FED o stopach procentowych w USA w środę, 14 czerwca o 20:00 – oczywiście wraz z wystąpieniem prezesa FED po ogłoszeniu decyzji. Przegląd kalendarza najistotniejszych wydarzeń makroekonomicznych na rynkach prowadzę na stronie Dziennik Tradera.
- „Chociaż oczekuje się, że Fed utrzyma stopy procentowe, jest mało prawdopodobne, aby w znaczący sposób skusił złote byki do inwestycji” – powiedział Matt Simpson, starszy analityk rynkowy w City Index.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):
Miedź
- Pozytywnym nastrojom inwestorów w miedź sprzyjał wzrost finansowy Chin i ich decyzja o rozpoczęciu ogólnokrajowej kampanii promującej zakupy samochodów i podtrzymującej popyt na największym rynku motoryzacyjnym na świecie. Posunięcie to jest najnowszym środkiem władz mającym na celu zwiększenie wydatków na artykuły z dużymi cenami, które zahamowały niewielki wzrost ogólnej konsumpcji po tym, jak Chiny nagle zakończyły środki powstrzymujące rozprzestrzenianie się COVID-19 pod koniec zeszłego roku. Dane opublikowane w tym tygodniu sygnalizowały lepsze wyniki w sektorze motoryzacyjnym i nowej energii, podsycając nadzieje na silny popyt na metale przemysłowe, zwłaszcza miedź. Według China Passenger Car Association (CPCA) sprzedaż samochodów osobowych w Chinach wyniosła w maju 1,76 miliona pojazdów (+28,2% r/r).
Pozostałe metale przemysłowe
- Indonezja wyeksportowała w maju 7 108,6 ton rafinowanej cyny (-2,2% m/m; +34,5% r/r).
- Dane Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych pokazały, że chińska produkcja związana z energią słoneczną, taka jak polikrzem i baterie, przekroczyła roczny wzrost o 72%, zwiększając popyt na aluminium.
- Oczekuje się, że dostawy energii w południowo-zachodniej prowincji Yunnan w Chinach, czwartym co do wielkości regionie produkującym aluminium w kraju, poprawią się wraz z większą ilością opadów w tym miesiącu. Niski poziom wody utrudnia pozyskiwanie prądu z elektrowni wodnych w regionie, zmuszając konsumentów do ograniczania zużycia.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.