aktualności – 11 września 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

USDA

W poniedziałek 9 wrzesnia opublikowany był raport crop progress tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów się skończył, ale sezon zbiorów już trwa. Dwa wykresy dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 8 września 2019 źródło: opracowanie własne

stan zbiorów wg USDA – 8 września 2019 źródło: opracowanie własne

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

  • Eksport kawy z Brazylii w sierpniu 2019 wyniósł 3,2 mln worków (-9,5% r/r). Jednocześnie eksport kawy do krajów arabskich wzrósł o 45,9% r/r. Światowy sierpniowy eksport kawy wyniósł 2,4 mln worków arabiki i 462 tysiące worków robusty, kawy rozpuszczalnej wyeksportowano 314 tysięcy worków.

Cukier

  • Francuskie zbiory buraków cukrowych mają spaść o 7% r/r, w Niemczech wzrosną o 1,67% r/r. Wzrost produkcji cukru w Brazylii wyniósł 5,5% r/r.

Kakao

  • Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana spotkają się w środę w Abidżanie z głównymi producentami czekolady i młynami ziaren kakaowca by omówić kwestie regulacji rynku. Nowe działania mają zlikwidować problem wykorzystania dzieci do pracy przy hodowlach kakao a także zapobiegać wylesianiu sektora kakaowego. Jednym z punktów jest przegląd systemów certyfikacji stosowanych przez głównych odbiorców kakao.

Soja

  • Ostatnie suche miesiące w Brazylii opóźniają zasiewy soi i mogą zakłócić drugi zasiew i zbiory kukurydzy. Susza wpłynęła negatywnie na sezon 2018/2019 zmniejszając zbiory o 3,4% względem poprzedniego sezonu.
  • Chiny zezwolą na import paszy dla zwierząt opartej na soi z Argentyny na podstawie nowej umowy, która ma zostać dzisiaj podpisana w Buenos Aires. Tegoroczny eksport z Argentyny ma wynieść 26 mln ton mączki sojowej oraz 8,5 miliona ton surowych ziaren.

Wieprzowina i wołowina

  • Chińska rada stanu zapowiedziała, że duże gospodarstwa trzody chlewnej mają stanowić 58% całego rynku do 2022 roku, co ma ustabilizować podaż wieprzowiny, zwłaszcza w obliczu problemów z afrykańskim pomorem świń. Wg Rabobanku w 2016 roku gospodarstwa produkujące ponad 10 tysięcy świń rocznie stanowiły zaledwie 18% chińskiego rynku hodowlanego.

Ropa i gaz

  • Najwyższy sąd administracyjny w Kolumbii utrzymał zakaz szczelinowania, powstrzymując w ten sposób wydobywanie ropy i gazu ziemnego z łupków. Zdaniem sądu dopóki nowe technologie takie jak szczelinowanie nie będą uregulowane prawnie, nie powinny być stosowane. Państwowa firma naftowa Ecopetrol zwróciła się o zniesienie zakazu, chcąc zainwestować $500 mln w poszukiwanie niekonwencjonalnych złóż i rozpoczęcie wydobycia. ConocoPhillips i Canacol również złożyły wnioski o wydanie licencji na szczelinowanie. Zdaniem ministerstwa energii niekonwencjonalne złoża mogą potroić kolumbijskie rezerwy ropy i gazu.
  • General Electric chce pozyskać do 3 miliardów dolarów ze sprzedaży większościowego pakietu  akcji (50,4%) Baker Hughes. Kwestia jest poruszana gdy demaskator Madoffa –  Harry Markopolos -opublikował długi raport, w którym wierdził, że GE nieprawidłowo liczy dochód, kapitał i gotówkę Baker Hughes w sprawozdaniach finansowych GE.
  • Trafigura, eksporter ropy w USA odpowiada obecnie za 25% eksportu od uruchomienia rurociągu Cactus II. Przez spółkę przechodzi 1,5 mln baryłek dziennie, z czego 500 tysięcy trafia na eksport. Zdaniem spółki eksport ropy z USA wyniesie 3,5 mln baryłek dziennie na koniec 2019 roku. Obecnie to 2,69 mln baryłek dziennie (lipiec 2019). Zdaniem EIA produkcja ropy w USA ma wynieść 12,24 mln baryłek dziennie w 2019 roku oraz 13,23 mln baryłek dziennie w 2020. Popyt na ropę w USA ma wynieść 20,59 mln baryłek dziennie w 2019 roku, a w 2020 ma wynieść 20,85 mln baryłek dziennie.
  • Europejski trybunał uchylił unijną decyzję zezwalającą Gazpromowi na przesył większych ilości gazu przez rurociąg Opal prowadzący do Nord Stream. Sprawa wynikała z zaskarżenia decyzji przez kraje Europy Wschodniej, informujące, że Nord Stream jest zagrożeniem egzystencjonalnym i może zmniejszyć zapotrzebowanie na tranzyt gazu przez ich terytoria. Ilości gazu przesyłane przez Ukrainę wzrosną o co najmniej 12,5 miliarda metrów sześciennych, a przepływy przez Nord Stream i Opal wkrótce powinny spaść o podobną kwotę. Powinno to dobrze wpłynąć na pozycję negocjacyjną Ukrainy z Rosją w sprawie kontraktu tranzytowego wygasającego w styczniu 2020.

Metale przemysłowe

  • Norsk Hydro, jeden z największych światowych producentów aluminium, powiedział, że zamknie część produkcji w Niemczech i może zwolnić ponad 700 pracowników w celu zwiększenia rentowności w branży wyrobów walcowanych. Restrukturyzacja ma kosztować około $177 mln.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego w tym tygodniu wyjątkowo nie na YouTube’ie, tylko na Facebook’u. Gościem programu 11 września był Filip Kondej z DM XTB:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *