aktualności – 1 września 2022

1 września 2022 roku mamy 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Nie mniej jesteśmy na stronie ekonomicznej, więc zapraszam do lektury zestawu aktualności oraz na premierę nowego odcinka programu o 14:00. Będzie sporo informacji, mimo że udało mi się skrócić program do nieco ponad 30 minut.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 1 września 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Crop progress z 29 sierpnia 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Anwil, producent nawozów należący do PKN Orlen, poinformował, że wznowi produkcję nawozów oraz CO2 niezbędnego dla przemysłu spożywczego i kilku innych sektorów. „Pomimo trudnych warunków na rynku gazu Anwil wznawia produkcję nawozów, a co za tym idzie surowego CO2. Robimy wszystko, aby ten produkt, stosowany w medycynie i produkcji żywności, był dostępny na polskim rynku” – powiedział Daniel Obajtek z PKN Orlen. Anwil poinformował w osobnym komunikacie, że ceny nawozów po wznowieniu produkcji będą odzwierciedlać aktualną cenę gazu ziemnego i warunki rynkowe.
  • Analityk Erste Group, Jakub Szkopek, powiedział, że przy 70% ograniczeniu produkcji amoniaku w Europie jest prawdopodobne, że w najbliższych tygodniach ceny nawozów w regionie zaczną rosnąć.
  • QatarEnergy zbuduje największą na świecie „niebieski” elektrownię amoniaku, która ma zostać uruchomiona w pierwszym kwartale 2026 r. i produkować 1,2 mln ton rocznie. Podczas gdy konwencjonalna produkcja amoniaku emituje CO2, jeśli jest wytwarzana z paliw kopalnych, podczas produkcji niebieskiego amoniaku każdy wytworzony dwutlenek węgla jest wychwytywany i magazynowany. Stosowany jest głównie jako surowiec do nawozów i chemikaliów, ale może być również wykorzystywany jako paliwo niskoemisyjne w elektrowniach. Koszt projektu Ammonia-7 wynosi około $1,06 miliarda. Dodał, że obiekt będzie wychwytywał i sekwestrował 1,5 miliona ton dwutlenku węgla rocznie w procesie produkcyjnym. „Widzimy rosnące zainteresowanie wykorzystaniem amoniaku jako paliwa, napędzane potrzebą zmniejszenia emisji CO2 w ekosystemie energetycznym” – powiedział dyrektor generalny QatarEnergy i minister stanu ds. energii Saad al-Kaabi.

Kawa

  • Prognozowane na weekend deszcze w Wietnamie wspomogą uprawy kawy, ale mogą nie wystarczyć, aby w pełni naprawić szkody spowodowane niedawną suchą pogodą.
  • Rynek nadal uważnie śledzi prognozy pogody w brazylijskich obszarach kawowych, obawiając się, że wilgotność może być niewystarczająca, aby podtrzymać rozwój pąków kawy i wiśni po wczesnym okresie kwitnienia. Serwis pogodowy Maxar powiedział, że Brazylia pozostanie w większości sucha w ciągu najbliższych pięciu dni, ale prognoza na 6-10 dni przewiduje „falę deszczy” w południowych rejonach kawowych.

Cukier

  • Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO) prognozuje nadwyżkę cukru w wysokości 5,6 mln ton w sezonie 2022/23 października do września, napędzaną rekordową produkcją. Przewiduje się, że światowa produkcja w sezonie 2022/23 wzrośnie do rekordowego poziomu 181,9 mln ton (+4,5% s/s). Prognoza konsumpcji zakłada 176,3 mln ton (+0,5% s/s).

Kakao

  • Ponadprzeciętne opady w zeszłym tygodniu w większości regionów uprawiających kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej mogą przyspieszyć rozpoczęcie głównych zbiorów trwających zazwyczaj od października do marca.

Sok pomarańczowy

  • Oczekuje się, że produkcja soku pomarańczowego w Brazylii, największym światowym producencie i eksporterze, wzrośnie o 25% w sezonie 2022/23, podczas gdy końcowe zapasy prawdopodobnie pozostaną na stosunkowo niskim poziomie ze względu na silny popyt. Według dyrektora wykonawczego CitrusBR, Ibiapaba Netto, całkowita produkcja soku pomarańczowego w pasie cytrusowym Sao Paulo i Triangulo Mineiro ma wynieść około 1,028 mln ton (+25,21% s/s).

Pszenica

  • Firma doradcza Agritel podniosła swoje szacunki dotyczące tegorocznych plonów pszenicy miękkiej we Francji 33,63 mln ton (+0,19 mln ton względem lipcowej prognozy), ale to wciąż poniżej 5-letniej średniej.

Kukurydza

  • Rynek nadal absorbuje prawdopodobnie niższe zbiory kukurydzy w USA po tym, jak w zeszłym tygodniu tournee po uprawach Pro Farmer ujawniło znacznie niższe szacunki plonów” – powiedział Tobin Gorey, dyrektor ds. strategii rolniczej w Commonwealth Bank of Australia.
  • Firma doradcza Agritel obniżyła swoje szacunki dotyczące tegorocznych plonów kukurydzy we Francji do 10,8 mln ton – najmniej w XXI wieku.
  • Unijna produkcja kukurydzy wg Agritel ma wynieść 53,8 mln ton, najniższy poziom od 15 lat.
  • Oczekuje się, że południowoafrykańscy rolnicy zbiorą w 2022 roku 15,004 mln ton (-8% r/r). Oczekuje się, że zbiory obejmą 7,637 mln ton białej kukurydzy przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz 7,367 mln ton żółtej kukurydzy, wykorzystywanej głównie w paszach dla zwierząt.

Ryż

  • Oczekuje się, że wietnamski eksport ryżu wzrośnie do 6,3 mln-6,5 mln ton w tym roku z 6,24 mln ton w zeszłym roku. „Jak dotąd w tym roku eksport znacznie wzrósł i spodziewamy się, że tempo będzie kontynuowane przez resztę roku. Koszty produkcji, zwłaszcza ceny nawozów, ostatnio gwałtownie wzrosły w obliczu globalnej presji inflacyjnej. Obserwujemy dotkliwe susze i powodzie w kilku krajach, takich jak Chiny, Indie i niektóre kraje europejskie, co może mieć wpływ na światowe dostawy żywności” – powiedział Reuterowi Nguyen Ngoc Nam, prezes Vietnam Food Association. Wietnam, trzeci co do wielkości eksporter ryżu na świecie, odnotował wzrost eksportu do 4,7 mln ton (+19% r/r) w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 roku.

Soja

  • Rosja planuje przedłużyć swój podatek eksportowy od soi na dwa lata do 31 sierpnia 2024 r. Podatek wynosi 20%, jednak nie mniej niż $100/tonę.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Rosja planuje przedłużyć swój częściowy zakaz eksportu rzepaku na sześć miesięcy do 1 lutego 2023 roku. Eksport rzepaku będzie dozwolony tylko z regionu Zabajkalsk, graniczącego z Chinami.

Energia elektryczna

  • Według sondażu 47% zwolenników rządzącej brytyjskiej Partii Konserwatywnej popiera renacjonalizację krajowego przemysłu energetycznego, w świetle rosnących rachunków za energię elektryczną. W sondażu 28% wyborców konserwatystów było przeciwnych nacjonalizacji, a 25% nie miało zdania. Brytyjscy dostawcy energii zostali sprywatyzowani przez konserwatywną premier Margaret Thatcher ponad 30 lat temu. Podczas gdy opozycyjna Partia Pracy wcześniej wzywała do renacjonalizacji, obecny przywódca Keir Starmer powiedział, że lepiej byłoby wydać pieniądze bezpośrednio zmniejszając rachunki obywateli.

Ropa naftowa

  • Słabość wychodząca z Chin odegrała znaczącą rolę” w obniżeniu cen ropy naftowej – powiedział Harry Altham, analityk ds. energii w regionie EMEA i Azji w StoneX Group w Londynie.
  • Obawa, że ​​nastąpi tu spowolnienie, a także możliwość dodatkowego wzrostu podaży, wywiera pewną presję na rynku” – powiedział Mike Sabo, strateg rynkowy w RJO Futures w Chicago.
  • Ceny benzyny w USA spadły do poziomów sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022.
  • OPEC+ prognozuje nadwyżkę na rynku ropy w 2022 roku na poziomie 0,4 mln baryłek dziennie, głównie ze względu na nienadążającą podaż z krajów OPEC. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada nadwyżkę sięgającą 0,9 mln baryłek dziennie. OPEC+ jest gotowy do zmniejszenia produkcji w obliczu zmienności na rynku kontraktów terminowych na ropę, napędzanej przez niską płynność i rozłąkę z rynkami fizycznymi, powiedział w zeszłym tygodniu saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman.
  • Wydobycie ropy naftowej w Rosji przekroczyło oczekiwania po wojnie na Ukrainie, ale Moskwie będzie coraz trudniej utrzymać produkcję, ponieważ zachodnie sankcje zaczną dokuczać, powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). „Pod nieobecność firm (zachodnich), pod nieobecność dostawców technologii, pod nieobecność firm usługowych, Rosji będzie znacznie trudniej utrzymać produkcję” – powiedział Reuterowi szef IEA Fatih Birol. Rosyjski popyt wewnętrzny jak dotąd pozostaje silny, a kraj oferuje również duże rabaty nabywcom spoza Europy. Powiedział, że zaufanie do Rosji jako dostawcy energii na całym świecie uległo erozji po inwazji na Ukrainę i cięciu w eksporcie gazu, a utrata Europy jako partnera zaszkodziłaby Moskwie. „Rosja nie wygrywa tutaj bitwy energetycznej” – powiedział Birol.
  • Gazprom Neft przywrócił produkcję ropy naftowej do poziomu sprzed COVID, powiedział Wadim Jakowlew, pierwszy zastępca dyrektora generalnego firmy. „Jeśli chodzi o embargo na ropę, to ograniczenia, które są tworzone, regulacyjne, logistyczne, nie mają bezpośredniego wpływu na całkowity popyt. To prowadzi do zmiany tras logistycznych, gdy wyjeżdżamy na nowe rynki” – powiedział Jakowlew. W 2021 r. Gazprom Neft wyprodukował około 101 mln ton węglowodorów, w tym 62 mln ton ropy naftowej. Menedżer odmówił publicznego ujawnienia najnowszych danych i prognoz dotyczących produkcji.
  • BP Plc ponownie uruchomiło w środę jednostki produkcyjne w rafinerii Whiting w stanie Indiana. BP planuje przywrócić produkcję paliwa silnikowego z rafinerii Whiting, największej na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, do przynajmniej częściowego poziomu do niedzieli.BP rozpoczęło ponowne uruchomienie od uruchomienia instalacji destylacji ropy naftowej (CDU), które według źródeł rozkładają ropę na surowce wykorzystywane do produkcji paliw silnikowych, smarów i tworzyw sztucznych. Następnie rafineria planuje uruchomić jednostki produkcyjne paliwa, w tym co najmniej jeden z dwóch produkujących benzynę krakersów fluidalnych (FCC).
  • Aker BP planuje wykonać w przyszłym roku do 15 odwiertów poszukiwawczych, w tym na Arktycznym Morzu Barentsa. Aker BP planuje również wywiercić co najmniej jeden odwiert, a być może więcej w pobliżu odkrycia Arctic Wisting, w wyniku przejęcia przez firmę biznesu naftowego szwedzkiego Lundin Energy. Dyrektor generalny Aker BP, Karl Johnny Hersvik powiedział, że Aker BP nie planuje już wierceń na Morzu Barentsa ze względu na wcześniejsze słabe wyniki poszukiwań, ale teraz powiedział, że firma ponownie ocenia swoją pozycję, biorąc pod uwagę dane Lundina. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewał się, że firmy naftowe wykonają około 50 odwiertów poszukiwawczych na norweskim szelfie kontynentalnym w przyszłym roku i oczekuje, że ogólne poszukiwania poza Norwegią będą stabilne w ciągu najbliższych dwóch lat w porównaniu do 2022 roku.
  • Strategiczne zapasy ropy w USA (Strategic Petroleum Reserve – SPR) spadły 26 sierpnia do 450 mln baryłek, najmniej od grudnia 1984 roku.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 3,3 mln baryłek, do 418,3 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,5 mln baryłek.
  • Wskaźniki wykorzystania mocy rafineryjnych spadł do 92,7% (-1,1 pp t/t).

Gaz ziemny

  • Unia Europejska jest na dobrej drodze do realizacji celów związanych z napełnianiem magazynów gazu, ale analitycy ostrzegają, że większym czynnikiem dla bezpieczeństwa energetycznego tej zimy będzie to, czy kraje mogą obniżyć zużycie na tyle, aby surowca starczyło na całą zimę. Europejskie magazyny na dzień 28 sierpnia są zapełnione w 79,94%. Jednak ilość gazu w magazynach bez dostaw może wystarczyć w najlepszym razie na 3 miesiące zapotrzebowania w Europie. „Aby poradzić sobie z tą kryzysową sytuacją, redukcja popytu będzie nawet ważniejsza niż magazynowanie” – powiedział Simone Tagliapietra z think-tanku Bruegel. Aby zapobiec zimowemu kryzysowi dostaw, kraje muszą co miesiąc ograniczać zużycie gazu do 15% poniżej średniej z pięciu lat. Pozostawiłoby to 45% zapełnienia po zimie, gdyby Rosja nadal wysyłała gaz, i 26% zapełnienia, gdyby Rosja ograniczyła przepływy od października. Kombinacja braku rosyjskiego gazu i agresywnej redukcji zużycia gazu w przemyśle i budynkach „może doprowadzić do racjonowania energii elektrycznej” tej zimy – powiedział Mauro Chavez Rodriguez, europejski dyrektor ds. badań gazowych w Wood Mackenzie. Jednak do tej pory trwałe cięcia popytu na gaz na wymaganą skalę nie miały miejsca, mimo że wiele branż zostało zmuszonych przez nadzwyczajne ceny gazu do ograniczenia swojej produkcji – zjawisko to dotyczy obecnie dwóch trzecich europejskich zdolności produkcyjnych nawozów. Zużycie gazu w Europie w pierwszej połowie sierpnia było o 11% niższe niż średnia z pięciu lat.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Rosyjski Gazprom poinformował, że od 1 września zawiesza dostawy gazu do francuskiego przedsiębiorstwa energetycznego Engie. Wg oświadczenia rosyjskiej spółki powodem jest brak płatności za lipcowe dostawy gazu. „W związku z tym Gazprom Export poinformował Engie o całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu od 1 września 2022 r., do momentu otrzymania pełnej zapłaty za dostarczony gaz” – poinformował Gazprom. Engie, która posiada 9% udziałów w Nord Stream, odmówiła komentarza. Rosja odpowiada obecnie za mniej niż 4% importu gazu Engie w porównaniu z 17% przed wojną na Ukrainie, powiedział rzecznik Engie.
  • Węgry będą kontynuować rozmowy z Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu i oczekują porozumienia z Gazpromem w celu dalszego zwiększenia dostaw od września. Gazprom zaczął w tym miesiącu zwiększać dostawy gazu na Węgry, dołączając do wcześniej uzgodnionych dostaw gazociągiem Turkstream. Na dzień 1 sierpnia węgierskie rezerwy magazynowały 3,25 miliarda metrów sześciennych gazu, co stanowi ponad 51% całkowitej pojemności magazynowej. Według podpisanej w 2021 roku umowy Węgry otrzymują rocznie przez Bułgarię i Serbię 3,5 mld m3 gazu, a także kolejny 1 mld m3 gazociągiem z Austrii. Umowa z Gazpromem obowiązuje przez 15 lat.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 98,0 mld stóp sześciennych (+3,8 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 96,0 bcfd.

Energia odnawialna

  • Chiński Sinopec Corp uruchomił największy w kraju zakład wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS) we wschodnich Chinach, a do 2025 r. planuje budowę dwóch kolejnych zakładów. Nowy projekt CCUS, którego budowę rozpoczęto nieco ponad rok temu, obejmuje wychwytywanie dwutlenku węgla produkowanego w rafinerii Qilu należącej do Sinopec we wschodniej prowincji Shandong podczas procesu wytwarzania wodoru, a następnie wstrzykiwanie go do 73 szybów naftowych na pobliskim polu naftowym Shengli. Sinopec oszacował, że 10,68 mln ton dwutlenku węgla zostanie wtłoczonych na pole naftowe w ciągu najbliższych 15 lat, zwiększając produkcję ropy naftowej o prawie 3 mln ton. Obecnie CO2 z rafinerii Qilu jest transportowany ciężarówkami na pole naftowe, ale Sinopec spodziewa się, że do końca roku ukończy rurociąg do transportu CO2, który będzie pierwszym tego typu w Chinach. W ubiegłym roku Sinopec przechwycił i zmagazynował ponad 1,52 miliona ton dwutlenku węgla.
  • Singapurski konglomerat Keppel Corporation poinformował, że wybuduje na Jurong Island elektrownię wodorową o wartości $538 milionów. To będzie pierwsza tego typu instalacja w kraju, a projekt zostanie zrealizowany przez Mitsubishi Heavy Industries. Moc elektrowni ma wynieść 600MW i początkowo będzie zasilania gazem ziemnym, by docelowo funkcjonować na bazie wodoru.
  • Norweska firma zajmująca się magazynowaniem dwutlenku węgla (CO2) Northern Lights i jej właściciele zgodzili się przechowywać emisje wychwycone przez holenderskiego producenta nawozów Yara od 2025 roku, co według nich jest przełomem komercyjnym dla firmy. Spółka joint venture założona przez firmy naftowe Equinor, TotalEnergies i Shell planuje wtłaczanie CO2 z zakładów przemysłowych do formacji skalnych pod dnem oceanu Morza Północnego. Umowa ta jest pierwszą umową handlową podpisaną przez Northern Lights i pierwszą umową handlową dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2 podpisaną na świecie. Zgodnie z umową od początku 2025 roku na statkach z Holandii będzie transportowanych 800 tys. ton CO2 Dla porównania, Norwegia emituje około 50 mln ton gazów cieplarnianych rocznie. Strony nie ujawniły szczegółów finansowych transakcji.
  • First Solar Inc wyda $1,2 miliarda na rozszerzenie działalności produkcyjnej paneli słonecznych w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja obejmuje nową fabrykę na południowym wschodzie, która rozpocznie działalność w 2025 roku. Firma planuje wybrać lokalizację jeszcze w tym roku. Firma wyda również 185 milionów dolarów na rozszerzenie produkcji w Ohio, gdzie ma dwa zakłady i buduje trzeci. Oczekuje się, że ekspansje stworzą 850 miejsc pracy i zwiększą całkowitą siłę roboczą firmy w USA do 3000.

Uran

  • Szwedzki reaktor jądrowego Ringhals 4 o mocy 1130 megawatów energii elektrycznej (MWe) zostanie ponownie uruchomiony ponownie 30 listopada. „W związku z obowiązkowym testem przy rozruchu po miesięcznym postoju, zbiornik ciśnieniowy zakładu uległ uszkodzeniu” – podał operator w osobnym oświadczeniu. Ringhals powiedział, że incydent w reaktorze nie miał wpływu na bezpieczeństwo reaktora. 84-tonowy zbiornik ciśnieniowy służy do zapobiegania zagotowaniu się wody pomimo wysokich temperatur w reaktorze. Tymczasem operator sieci Svenska Kraftnat ostrzegł w środę przed zwiększonym ryzykiem tej zimy, że niedobory energii mogą zmusić go do tymczasowego wyłączenia części sieci w południowej Szwecji, która częściowo jest zależna od importowanej energii elektrycznej.

Złoto

  • Harmony Gold za 12 miesięcy zakończone w czerwcu 2022 odnotowało zysk na akcję w wysokości 4,99 randa ($0,2962) czyli -49,44% r/r. Wyższe koszty, niższa produkcja i odpisy aktualizujące obniżyły roczny zysk spółki wydobywczej. „Mieliśmy bardzo trudne warunki wydobywcze. Musieliśmy potraktować priorytetowo nasz kapitał i z tego powodu postanowiliśmy wstrzymać projekt Sub-75” – powiedział dyrektor generalny Harmony Gold, Peter Steenkamp. Wyższe koszty pracy, energii elektrycznej i materiałów eksploatacyjnych spowodowały wzrost całkowitych kosztów utrzymania (AISC) – branżowej miary kosztów produkcji – o 17% wyższych w ciągu roku. Roczna produkcja spadła do 1,487 mln uncji (-3% r/r). Firma wypłaci dywidendę $0,0065/akcję.

Miedź

  • Australijska firma Sandfire Resources Ltd planuje wydać dodatkowe $71,9 miliona na zwiększenie produkcji w najnowszej kopalni miedzi Motheo w Botswanie. Do marca przyszłego roku kopalnia ma produkować 3,2 mln ton miedzi rocznie. Kolejne inwestycje w nowy zakład przetwórczy i nową kopalnię odkrywkową, położoną 8 kilometrów na zachód od kopalni mają zwiększyć wydobycie do 5,2 mln ton rocznie. Sandfire powiedział, że od początku budowy zainwestował $185,4 miliona, co stanowi 47% całkowitego kosztu budowy szacowanego na $397,4 miliona. Przewiduje się, że w ciągu pierwszego 12,5-letniego okresu eksploatacji kopalnia będzie dostarczać rządowi Botswany tantiemy w wysokości $70 mln, a podatek dochodowy od osób prawnych przekracza $200 mln.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Wielka Brytania przedłużyła antydumpingowe cła na stal walcowaną na zimno pochodzącą z Chin i Rosji do 2026 roku.
  • Rosyjska spółka Rusal zarekomendowała we wtorek pierwszą od pięciu lat dywidendę – wypłatę zaliczkową w wysokości $0,02/akcję. Rusal, największy na świecie producent aluminium poza Chinami, zwiększył swoje podstawowe zyski w okresie styczeń-czerwiec do $1,8 mld (+37% r/r).
  • Chilijski regulator ochrony środowiska zatwierdził plan zgodności dla producenta litu SQM. Regulator powiedział, że rewizja poprzedniego planu SQM, nakazana przez lokalny sąd ochrony środowiska w 2020 roku, przewiduje stopniowe ograniczanie wydobycia wody i solanki przez firmę w północnej części obszaru soli Atacama w Chile. Nowo zatwierdzony plan ostatecznie będzie kosztował firmę $52 miliony w inwestycjach i środkach podjętych w celu zaradzenia sześciu wykroczeniom środowiskowym wykrytym przez regulatora. Plan zakłada stopniowe zmniejszanie maksymalnego limitu wydobycia solanki, aż do osiągnięcia 822 litrów na sekundę w 2027 r., czyli nieco mniej niż 50% dozwolonego wydobycia. Plan przewiduje również 50% zmniejszenie całkowitego zużycia wody przemysłowej.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *