Prognozy, manipulacje, zyski, straty, ograniczenia, podatki… Surowcowy świat jest pełen zmiennych. Aktualności z 1 lutego przekażą najważniejsze informacje, a w programie o 14:00 poznacie też mój punkt widzenia na poszczególne wyceny najważniejszych surowców!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Caterpillar, producent sprzętu górniczego i budowlanego, odnotował niższe zyski za Q4 2020, choć wyższe niż prognozowali analitycy. Spółka osiągnęła $2,12/akcję (-22% r/r, analitycy prognozowali -45% r/r). Prezes Jim Umpleby poinformował, że spółka planuje zarekomendować zwiększenie wypłaty dywidendy w tym roku.
-
Robert Kaplan, prezes Rezerwy Federalnej (FED) Dallas powiedział, że „Wyzwaniem dla kraju będzie przejście na transformację, ale kluczowe znaczenie będzie miało również to, że kraj ma dobrze prosperujący biznes związany z ropą i gazem”. I jego zdaniem należy też o ten biznes zadbać, bo nawet najszybsze przejście USA na energię odnawialną w ciągu 10 lat, to nie oznacza, że świat nie będzie potrzebował paliw kopalnych ani też, że szybko da się zastąpić. Co prawda wydobywanie minerałów (w tym ropy i gazu) w 2019 roku w USA odpowiadało za 1,5% GSP, ale pamiętajmy, że w ramach sektora naftowego są też usługi, leasingi i inne sektory. W Teksasie przemysł naftowy odpowiada za 8% PKB stanu.
Kawa
- Eksport arabiki z Hondurasu prawdopodobnie spadnie o 11% w związku ze szkodami wywołanymi przez huragany Eta i Iota w Q4 2020.
- Wstępne dane eksportowe z Wietnamu za styczeń pokazują eksport na poziomie 120 tysięcy ton (-17,6% r/r) czyli 2 mln 60-kg worków.
- Wang Tao, analityk giełdowy Reutersa, powiedział, że arabica może przetestować opór na $1,2695, a przebicie powyżej może doprowadzić do wzrostu do $1,2810.
- Zapasy kawa w magazynach ICE – siedemnasty tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło ponad +33 tysiąca worków, przyrost o 22% wyższy niż rok wcześniej.
Cukier
- Indie prawdopodobnie wyprodukują 30,2 miliona ton cukru w 2020/21 (-2,6% względem poprzedniej prognozy) po spadku prognoz dotyczących plonów trzciny cukrowej w kraju.
Kakao
- Według badań Międzynarodowej Organizacji ds. Kakao (ICCO) zapasy kakao w europejskich magazynach spadły o 1,5% w sezonie 2019/20.
- Mondelez International Inc zanotował w Q4 2020 przychody na poziomie $7,3 mld (+5,64% r/r). Zysk spółki to $0,67/akcję. Przyrost zysków w Europie wyniósł +6% r/r, a w Ameryce Północnej +14% r/r. Spółka mocno zainwestowała w marketing cyfrowy, włącznie z piosenkarką Lady Gagą, aby wypuścić limitowaną edycję Oreos i dostosowała się do preferencji kupujących z domu, dodając większe opakowania rodzinne do swojego portfolio e-commerce.
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Bawełna
- Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 27 stycznia to 78 197 bel 480-funtowych (+9,06% t/t).
Pszenica
- Sovecon podniósł swoje prognozy dotyczące rosyjskiego eksportu pszenicy w sezonie 2020/21 o 1,6 miliona ton, do 37,9 miliona ton, powołując się na obecne wysokie poziomy eksportu, które jednak są zawyżone przez wchodzący w życie 15 lutego podatek eksportowy i jego dwukrotną podwyżkę od 1 marca. Jednak z drugiej strony obecny podatek może się okazać niskim, w porównaniu do planów stałego podatku eksportowego od pszenicy, nad jakim pracują rosyjskie władze i który miałby obowiązywać już od 1 lipca.
Kukurydza
- Departament Rolnictwa USA potwierdził prywatną sprzedaż 2,108 mln ton amerykańskiej kukurydzy do Chin. Było to drugie co do wielkości ogłoszenie dziennej sprzedaży kukurydzy w historii, przyćmione jedynie umową na 3,72 miliona ton do Związku Radzieckiego w 1991 roku. Sumarycznie w ubiegłym tygodniu USA sprzedały do Chin 3,74 miliona ton amerykańskiej kukurydzy. Duzy eksport może znaleźć swoje odzwierciedlenie w raporcie USDA, który zostanie opublikowany 9 lutego.
- Chiński import kukurydzy może wzrosnąć do 25-27 mln ton w bieżącym roku zbiorów 2020/21, w tym do 20 mln ton ze Stanów Zjednoczonych – powiedział w tym tygodniu Dan Basse, prezes firmy AgResource Co z siedzibą w Chicago.
- Silne opady deszczu w niektórych regionach Republiki Południowej Afryki w ubiegłym tygodniu mogą „znacznie ograniczyć produkcję kukurydzy” w 2021 roku. W 2018 roku RPA odpowiadało za 0,1% światowego importu kukurydzy, podczas gdy ich produkcja odpowiadała za 1,46% światowej produkcji kukurydzy.
Ryż
- Styczniowy eksport ryżu z Wietnamu wyniósł 280 tysięcy ton (-29,5% r/r).
Ropa naftowa
- Rosneft oczekuje od PKN Orlen podwyżki za dostawy ropy rurociągiem „Przyjaźń” w 2021 roku, jednak polski konglomerat odmówił. Stawia to pod znakiem zapytania dostawy rurociągowe ropy do płockiej rafinerii grupy, ponieważ aktualny kontrakt wygasł w niedzielę. W grudniu z powodu wygaśnięcia kontraktu (i braku porozumienia w sprawie przedłużenia) Rosneft zakończył dostawy do rafinerii Grupy Lotos. Dostawy morskie w styczniu 2021 szacuje się na 1,5 mln ton, a w lutym ta liczba może zostać przekroczona, zwłaszcza jeśli nie będzie porozumienia w sprawie dostaw rurociągiem.
- Chevron podał wyniki za Q4 2020 i sumaryczne wyniki roczne za 2020 roku. Spółka odnotowała stratę roczną -$5,54 mld (pierwszą od 2016 roku) – w 2019 roku spółka wypracowała $2,92 mld na plusie. Spółka w czasie pandemii zredukowała zatrudnienie o 15% oraz nabyła Noble Energy. Strata wyniosła -$0,01/akcję (+$1,49/akcję w 2019). Spółka planuje podtrzymanie wydobycia tylko z pięciu odwiertów łupkowych w 2021 roku (w porównaniu do 20 odwiertów łupkowych w 2019).
- Phillips 66 poinformowało o stracie -$1,16/akcję w Q4 2020 (w Q3 2020 strata wynosiła -$0,01/akcję). Analitycy prognozowali straty na poziomie $1,06/akcję.
- Departament ochrony środowiska stanu Michigan zatwierdził w piątek część pozwoleń potrzebnych kanadyjskiej firmie Enbridge Inc na budowę tunelu pod cieśniną Mackinac, w którym mieści się 68-letni rurociąg Enbridge Line 5, który transportuje 540 000 baryłek dziennie lekkiej ropy i propanu. Ekolodzy zaniepokojeni ryzykiem wycieku do Wielkich Jezior starają się o zamknięcie rurociągu, a gubernator Michigan Gretchen Whitmer cofnął służebność, z czym Enbridge walczy w sądzie federalnym. Zezwolenia z Departamentu Środowiska, Wielkich Jezior i Energii w Michigan (EGLE) są krokiem naprzód dla Enbridge, ale firma z Calgary nadal potrzebuje pozwoleń od Komisji Usług Publicznych Michigan i Korpusu Inżynierów Armii USA, aby kontynuować budowę tunelu.
- Książę Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman zapowiedział, że Saudi Aramco zwiększy sprzedaż swoich akcji. Podczas IPO w 2019 roku spółka pozyskała $29,4 mld. Nie podano ile akcji spółki ma trafić do nowych właścicieli, obecnie we free float znajduje się 1,67% spółki.
- OPEC w styczniu 2021 wydobywał 25,75 mln baryłek ropy dziennie (+160 tysięcy baryłek/+0,62% m/m). Zgodnie z ustaleniami OPEC+, grupa OPEC mogła zwiększyć wydobycie o +300 tysięcy baryłek ropy dziennie w styczniu 2021. Oznacza to zgodność z ustalonymi cięciami wśród krajów OPEC na poziomie 103%.
- Styczniowy eksport ropy naftowej z Wietnamu spadł do 356 tysięcy ton (-11,5% r/r). Import produktów naftowych wyniósł 600 tysięcy ton (-47,6% r/r).
- Zakończyły się blokady libijskich portów eksportujących ropę naftową przez pracowników państwowych.
- Państwowy Korea National Oil Corp (KNOC) rozpoczął sprzedaż udziałów w szeregu pól naftowych i gazowych na brytyjskim, holenderskim i duńskim Morzu Północnym będących częścią inwestycji Dana Petroleum. Spółka chce w ten sposób zredukować swoje zadłużenie. KNOC kupił Dana, z siedzibą w Aberdeen, spółkę poszukiwawczo-wydobywczą prowadzącą działalność na Morzu Północnym, w Holandii i Egipcie w 2010 roku za $2,9 miliarda, wliczając dług.
- Inwestycje w przemysł naftowo-gazowy Kolumbii spadły w zeszłym roku do $2,05 mld (-49% r/r). Tegoroczne inwestycje w wydobycie szacuje się na $2,6–$2,9 mld, ma być wykonane 40–45 odwiertów poszukiwawczych na lądzie (w 2020 wykonano 18).
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 29 stycznia 2021 wynosiły 24,392 mln (-5,81% t/t).
- Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o sześć do 295 punktów. To dziesiąty tydzień wzrostu liczby aktywnych odwiertów z rzędu.
Gaz ziemny
- Nowy Jork zapowiada dołączenie do miast (m.in. z Kalifornii czy z północno-wschodnich stanów) zakazujących podłączenia paliw kopalnych (przede wszystkim gazu) w nowych budynkach najpóźniej do 2030 roku. W tej chwili z niektórymi stanami (w tym w Arizonie, Indianie, Kansas, Minnesocie, Oklahomie, Tennessee, Mississippi i Missouri) trwają dyskursy prawne, na temat legalności takiego zakazu.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu spadły, marcowe dostawy wyceniało się na średnio 8,40/mmBtu (-5,62% t/t). Niższe ceny odzwierciedlają wyższe temperatury prognozowane na marzec Azji, co z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie energetyczno-cieplne.
- Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu pozostała bez zmian na poziomie 88 aktywnych punktów.
- Styczniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 91,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Spadek podaży względem 91,5 bcfd z grudnia 2020 wynikał z powodu zamarznięcia niektórych odwiertów. Rekord podaży wciąż należy do listopada 2019 – 95,4 bcfd.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 125,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -2,94% t/t, a w przyszłym tygodniu ma gwałtownie podskoczyć i wynieść 135,9 bcfd.
- Styczniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 10,4 bcfd. Brak statków do transportu LNG obniża możliwości eksportowe USA.
Kamienie szlachetne
- Anglo American obniża prognozy dotyczące wydobycia diamentów w 2021 roku do przedziału 32 – 34 mln karatów. W Q4 2020 produkcja spadła o 14% r/r, a w całym 2020 roku wydobycie diamentów spadło do 25,1 mln karatów (-18% r/r). Spółka była zmuszona zrestrukturyzować swoją działalność przez wpływ pandemii na rynek.
Złoto
- Rosyjski eksport złota w 2020 r wyniósł 10,3 mln uncji (+158,1% r/r). Ma to związek z brakiem popytu na rosyjskie złoto ze strony Rosyjskiego Banku Centralnego – który w kwietniu 2020 wstrzymał zakupy po osiągnięciu (oficjalnie) rezerw na poziomie 73,9 mln uncji.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy:
Srebro
- Wzrost wyceny srebra przypisuje się podobnej organizacji drobnych inwestorów, która zasłynęła „wypompowaniem” akcji spółki GameStop. Skrzyknęli się oni na zakup udziałów w iShares Silver Trust SLV, funduszu giełdowym (ETF) opartym na fizycznym srebrze. Większa ilość udziałów wymaga od ETF-u większych zakupów fizycznych metali. Jednak prawdopodobnie wielkość rynku srebra przewyższy możliwości „ulicy” do „cornerowania” go w sposób podobny do akcji pojedynczych spółek.
Platyna i pallad
- Anglo American poinformował, że w Q4 2020 spółka wydobyła o 7% q/q więcej metali z grupy platynowców.
Metale przemysłowe
- Państwowa chilijska Komisja Miedzi (Cochilco) poinformowała o swoich prognozach cen miedzi w 2021 roku – przewidując poziom $3,3/lbs. Listopadowa prognoza Komisji mówiła o $2,9/lbs. Komisja spodziewa się także deficytu na poziomie 70 tysięcy ton w 2021 roku, podczas gdy w 2022 roku ma być nadwyżka 116 tysięcy ton. Chilijska produkcja miedzi w 2021 roku ma wynieść ~6 mln ton (+3,6% r/r).
- Peru, pomimo wprowadzania nowych obostrzeń w związku z drugą falą pandemii, nie planuje wstrzymywania pracy sektora wydobywczego. Peru jest drugim na świecie dostawcą miedzi, a górnictwo pokrywa 60% eksportu z tego kraju.
- Kirgistan, po zmianie prezydenta, zakazał zagranicznym firmom prowadzenia w przyszłości dużych projektów wydobywczych, mimo że istniejące koncesje pozostają nienaruszone. Kraj obecnie rozważa możliwości zagospodarowania złoża rudy żelaza Zhetim. Spośród dużych inwestorów zagranicznych już obecnych w kraju jest kanadyjska firma Centerra Gold Inc, która wydobywa złoto w Kumtor, największym kirgiskim złożu złota. PKB Kirgistanu spadło w 2020 roku o -8,6% r/r w związku z pandemią.
- Szwedzki producent stali SSABzakończył rozmowy na temat potencjalnego nabycia holenderskiej huty Tata Steel, rezygnując z transakcji.
- China Molybdenum Co, operator gigantycznej kopalni Tenke Fungurume w Demokratycznej Republice Konga, prognozuje produkcję kobaltu w przedziale 16,5–20,1 tysiąca ton w 2021 roku (+18% r/r). Spółka planuje także zwiększenie produkcji miedzi w 2021 roku do przedziału 187,3–228,9 tysiąca ton (+14%/+15% r/r).
- Anglo American poinformował, że w Q4 2020 spółka wydobyła 168 tysięcy ton miedzi (+6% q/q). Wydobycie rudy żelaza spadło o 11% q/q.
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy, ilość miedzi w londyńskich magazynach jest bliska 15-letnich dołków.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Szósty tydzień wzrostów z rzędu zapasów stali nierdzewnej. Drugi tydzień z rzędu wzrostu zapasów cynku.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Drugi tydzień z rzędu wzrostu zapasów aluminium. Drugi tydzień z rzędu spadku zapasów ołowiu. Piąty tydzień z rzędu spadku zapasów miedzi, stóp aluminium, NASAAC, cyny.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: