aktualności – 14 grudnia 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 14 grudnia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Raporty USDA Crop Progress mają „zimową przerwę”, kolejna publikacja 1 kwietnia 2024.

Kawa

  • Dealerzy twierdzą, że niedawna gorąca i sucha pogoda w Brazylii może pogorszyć perspektywy upraw w regionach takich jak Espirito Santo, które uprawiają głównie kawę Robusta. Dealerzy stwierdzili, że najnowszym problemem klimatycznym związanym z tym rodzajem kawy jest ciepła i sucha pogoda w częściach Brazylii, trzeciego producenta Robusta, po tym, jak inni duzi producenci, tacy jak Indonezja i Wietnam, również zgłaszali wcześniej problemy. Według danych LSEG Agriculture Weather Dashboard, wilgotność gleby w brazylijskim stanie Espirito Santo, będącym największym producentem Robusty w kraju, jest obecnie najniższa od co najmniej siedmiu lat.
  • Oficjalne dane wykazały, że eksport kawy z Wietnamu w pierwszych 11 miesiącach 2023 r. wyniósł 1,4 mln ton (-10,4% r/r).

Cukier

  • Zeszłotygodniowa zmiana indyjskiej polityki dotyczącej etanolu, która powinna zwiększyć krajowe dostawy cukru, przyczyniła się do niedawnego spadku cen wraz z wyższą niż oczekiwano produkcją w środkowo-południowej Brazylii.
  • Produkcja cukru w środkowo-południowej Brazylii wzrosła o 35% w drugiej połowie listopada w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 1,4 miliona ton metrycznych. UNICA podała w raporcie, że w tym okresie zmiażdżono 23,9 miliona ton trzciny cukrowej (+46% r/r). Całkowita produkcja etanolu wzrosła do 1,25 miliarda litrów (+39,9% r/r). Według UNICA do tej pory przerób zakończyło 78 zakładów przetwórczych trzciny cukrowej, w porównaniu z 178 w tym samym czasie w zeszłym roku, kiedy zła pogoda wpłynęła na zbiory.

Kakao

  • Jak wynika z danych stowarzyszenia eksporterów GEPEX, przemiał kakaowy Wybrzeża Kości Słoniowej wzrósł w październiku do 60 453 ton (+3,2% r/r). Dane GEPEX obejmują sześć największych firm zajmujących się mieleniem, w tym Barry Callebaut, Olam i Cargill Inc. Wybrzeże Kości Słoniowej posiada łączną zdolność przemiału wynoszącą 712 000 ton rocznie. Jest największym producentem kakao na świecie i konkuruje z Holandią w roli wiodącego producenta kakao.

Pszenica

  • Eksport zboża z Ukrainy w sezonie gospodarczym 2023/24 (rozpoczęty 1 lipca) spadł do około 13,7 mln ton metrycznych do 5 grudnia (-27,9% s/s), w tym 6,1 mln ton pszenicy (-15,3% s/s).
  • Chiny z pewnością nie płaciłyby więcej za pozyskiwanie pszenicy ze Stanów Zjednoczonych, więc to dobry znak, że krajowe kontrakty futures w końcu dostosowały się do wartości światowych” – powiedział analityk StoneX Arlan Suderman.
  • FranceAgriMer podniosło swoją prognozę eksportu francuskiej pszenicy miękkiej poza Unię Europejską w sezonie 2023/24 ze względu na wyższą prognozowaną sprzedaż do Chin, wyraziło jednak obawy dotyczące zbiorów w 2024 r. po ograniczonych zasiewach na skutek ulewnych opadów.

Kukurydza

  • Eksport zboża z Ukrainy w sezonie gospodarczym 2023/24 (rozpoczęty 1 lipca) spadł do około 13,7 mln ton metrycznych do 5 grudnia (-27,9% s/s), w tym 6,6 mln ton kukurydzy (-35,3% s/s).
  • Największa brazylijska spółdzielnia rolników produkujących zboże, Coamo, ogłosiła, że w latach 2024–2026 zainwestuje 3,5 miliarda reali (710 milionów dolarów) w budowę fabryki etanolu z kukurydzy i zwiększenie możliwości magazynowania zbóż. Wydajność zakładu planowana jest na 258 milionów litrów etanolu rocznie i ma rozpocząć działalność na początku 2026 roku. Coamo, które liczy ponad 31 000 członków, planuje również zainwestować około 600 milionów reali w rozbudowę magazynów zboża i modernizację innych obiektów.

Ryż

  • Indonezja nakazała wojsku pomóc rolnikom w uprawie ryżu, ponieważ dotkliwa susza ograniczyła produkcję tego podstawowego surowca w najbardziej zaludnionym kraju Azji Południowo-Wschodniej. Ponieważ sadzenie roślin opóźnia się z powodu suszy spowodowanej zjawiskiem pogodowym El Niño, Prezydent Joko Widodo zwrócił się do oficerów nadzoru wojskowego w wioskach znanych jako Babinsa, aby pomogli wykorzystać niedawne deszcze. „Ponieważ w niektórych prowincjach wystąpiły opady deszczu, chcemy zachęcić rolników do rozpoczęcia sadzenia ryżu. To zostało opóźnione z powodu El Niño, ale chcemy natychmiast sadzić, sadzić, sadzić” – powiedział Widodo, stojąc obok nowo zasadzonych pól ryżowych. Susza opóźniła zasiewy w Indonezji przed zbiorami w 2024 r., po tym jak tegoroczna produkcja tego kraju spadła do 30,9 mln ton z 31,53 mln ton rok wcześniej. „Niektórzy rolnicy mają ziemię, ale brakuje im siły roboczej, ponieważ rolnicy się starzeją, podczas gdy młodsze pokolenia wolą pracować w fabrykach, więc siły zbrojne mogą pomóc w postaci narzędzi i personelu” – powiedział rzecznik wojskowy Julius Widjojono. Według danych ministerstwa rolnictwa powierzchnia upraw ryżu w Indonezji w okresie od września do listopada spadła o 53,61% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Soja

  • Prognozy pogody wskazują na wysokie temperatury i ograniczone opady deszczu w północnej części Brazylii w nadchodzącym tygodniu, co może spowodować utrzymanie się suchych warunków na polach, które zakłócają zasiewy soi. Rynek soi uważnie obserwuje pogodę w Brazylii, gdzie prognozy wskazywały na bardzo potrzebne deszcze w nadchodzącym tygodniu w środkowej i północnej części kraju, po tym, jak gorące i suche warunki wzbudziły zaniepokojenie.
  • Nowy rząd Argentyny pod libertariańskim prezydentem Javierem Milei będzie dążył do podniesienia podatków eksportowych do 15% na niektóre zboża, choć nie będzie to miało wpływu na cła na soję. Argentyna jest jednym z największych na świecie eksporterów przetworzonego oleju sojowego i śruty sojowej, trzecim producentem kukurydzy oraz ważnym producentem pszenicy i wołowiny.Eksport pszenicy i kukurydzy jest obecnie opodatkowany stawką 12%, natomiast eksport soi – 33%.

Pozostałe zboża

  • Eksport zboża z Ukrainy w sezonie gospodarczym 2023/24 (rozpoczęty 1 lipca) spadł do około 13,7 mln ton metrycznych do 5 grudnia (-27,9% s/s), w tym 0,89 mln ton jęczmienia (-40,7% s/s).

Energia elektryczna

  • W nadchodzących latach amerykańskie sieci energetyczne staną się bardziej podatne na zagrożenia, niż wcześniej sądzono, w miarę wzrostu zapotrzebowania szczytowego i wycofywania starych generatorów, podała w środowej audycji internetowej North American Electric Reliability Corporation (NERC). Grupa przedstawiła ponury obraz niektórych rynków energii w USA, ponieważ elektryfikacja na szeroką skalę powoduje wzrost popytu w szybszym tempie niż przyrost nowych mocy wytwórczych, a także w miarę wycofywania starych obiektów. W rezultacie rynki te mogą doświadczyć niedoborów mocy produkcyjnych, stwierdziła NERC. Wzrost zapotrzebowania na energię w kopalniach kryptowalut, centrach danych, hutach i produkcji może również powodować problemy z niezawodnością w nadchodzących latach, twierdzi NERC. „Najnowsza ocena NERC rysuje kolejny ponury obraz przyszłości energetycznej naszego kraju w obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną i zmniejszania się podaży zawsze dostępnych źródeł wytwórczych” – powiedział w oświadczeniu Jim Matheson, dyrektor generalny Krajowego Stowarzyszenia Spółdzielni Elektrycznych na Obszarach Wiejskich.

Ropa naftowa

  • Raport CPI w USA zwiększył wcześniejszą presję spadkową na ropę naftową wynikającą z obaw związanych z nadwyżką podaży i spowolnieniem popytu. „Nastroje pozostają negatywne. Nie ma pomocy ze strony popytu w równaniu na ropę naftową. Fundamentalna sytuacja jest zniechęcająca” – powiedział Tamas Varga z brokera PVM.
  • Ceny ropy naftowej odbiły przed posiedzeniem Fed, a to wydarzenie jeszcze bardziej je podniosło” – stwierdziła Tina Teng, analityk CMC Markets.
  • Wzrost światowego popytu na ropę naftową ma spowolnić w 2024 r., przy czym OPEC i Międzynarodowa Agencja Energetyczna podzieliły się co do wielkości zapotrzebowania. The International Energy Agency (IEA – Międzynarodowa Agencja Energetyczna) podniosła prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na przyszły rok pomimo oczekiwanego spowolnienia gospodarczego, powołując się na poprawę perspektyw dla Stanów Zjednoczonych i niższe ceny ropy. Światowa konsumpcja wzrośnie o 1,1 miliona baryłek dziennie (bpd) w 2024 r., co oznacza wzrost o 130 000 baryłek dziennie w porównaniu z poprzednią prognozą. OPEC w ostatnim raporcie miesięcznym podtrzymał swoją prognozę wzrostu światowego popytu na ropę w 2023 roku na stałym poziomie 2,46 mln baryłek dziennie. W 2024 roku OPEC prognozuje wzrost popytu o 2,25 mln baryłek dziennie, również na niezmienionym poziomie od poprzedniego miesiąca.
  • Firmy doradcze Rystad Energy, J.P. Morgan, Kpler i Wood Mackenzie prognozują, że podaż w 2024 r. wzrośnie od 1,2 do 1,9 mln baryłek dziennie, napędzana przez producentów spoza OPEC.
  • Jemeńscy Houthi poinformowali że trafili rakietą norweski tankowiec handlowy w ramach swojego ostatniego protestu przeciwko izraelskiemu bombardowaniu Gazy. Grupa sprzymierzona z Iranem zaatakowała tankowiec STRINDA, ponieważ dostarczał ropę naftową do izraelskiego terminalu i po tym, jak jego załoga zignorowała wszystkie ostrzeżenia, oświadczył w oświadczeniu rzecznik wojskowy Houthi Yehia Sarea. Jednak właściciel tankowca, norweska firma Mowinckel Chemical Tankers, powiedziała, że statek płynął do Włoch z ładunkiem surowca do biopaliwa, a nie ropy naftowej.Potwierdziła jednak wstępne plany zawinięcia do izraelskiego portu zaplanowane na styczeń 2024. Niszczyciel Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Mason odpowiedział na wezwania pomocy wysłane przez STRINDĘ i pomógł załodze zmagającej się z pożarem – poinformowało wojsko USA. Wojsko amerykańskie poinformowało, że STRINDA została trafiona lądowym pociskiem manewrującym wystrzelonym z kontrolowanej przez Houthi części Jemenu. Francuska fregata FREMM Langwedocja przechwyciła i zniszczyła drona, który zagrażał STRINDIE – jak podało francuskie ministerstwo obrony. W sobotę oświadczyli, że zaatakują wszystkie statki zmierzające do Izraela, niezależnie od ich narodowości, i przestrzegli międzynarodowe firmy żeglugowe przed kontaktami z izraelskimi portami. Houthi włączyli się w konflikt Izrael-Hamas, po 7 października, atakując statki na kluczowych szlakach żeglugowych oraz wystrzeliwując drony i rakiety w kierunku Izraela ponad 1500 km od ich siedziby władzy w stolicy Jemenu, Sanie.
  • W środę strażacy gasili pożar w należącej do Marathon Petroleum rafinerii Galveston Bay Refinery o wydajności 593 000 baryłek dziennie w Texas City w Teksasie. Wg firmy nie było rannych. Ogień płonął w zbiorniku kwaśnej wody na bloku Power 2 w rafinerii. Blok Power 2 dostarcza do rafinerii wodę użytkową, gaz opałowy i parę. Kwaśna woda to ścieki powstające w procesie rafinacji, które zawierają substancje chemiczne, takie jak siarkowodór i amoniak. Źródła podają, że pożar nie wpłynie na produkcję. Rafineria Galveston Bay jest czwartą co do wielkości rafinerią w Stanach Zjednoczonych pod względem wydajności.
  • Fińska spółka Neste poinformowała, że w okresie od kwietnia do czerwca przyszłego roku w rafinerii w Porvoo będzie miała miejsce poważna przebudowa, która potrwa około dziewięć tygodni. „Główną zmianą jest inwestycja w zapewnienie bezpieczeństwa, dostępności i konkurencyjności rafinerii” – stwierdziła Neste. „Ta zmiana przyczyni się do realizacji ambicji Neste, aby uczynić rafinerię w Porvoo najbardziej zrównoważoną rafinerią w Europie do 2030 r. i osiągnąć produkcję neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 r.” – powiedział Sami Wasstrom, szef ds. zmian w Neste Oil Products.
  • Import rosyjskiej ropy do Indii w listopadzie wzrósł do najwyższego od czterech miesięcy poziomu 1,6 miliona baryłek dziennie (+3,1% m/m), stanowiąc 36% całkowitego importu. Indie, trzeci co do wielkości importer i konsument ropy na świecie, tradycyjnie polegały na producentach z Bliskiego Wschodu w zakresie zaspokajania większości swojego zapotrzebowania na ropę i w przeszłości rzadko dokonywały zakupów w Rosji ze względu na wysokie koszty transportu. W listopadzie Irak i Arabia Saudyjska były po Rosji największymi dostawcami ropy do Indii.
  • TotalEnergies podała, że osiągnęła porozumienie z wiodącymi francuskimi związkami zawodowymi w sprawie podwyżki wynagrodzeń we Francji o 5% w 2024 r. oraz premii w wysokości od 2000 euro do 4000 euro.
  • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 8 grudnia spadły o -4,3 mln baryłek, do 440,8 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,65 mln baryłek.
  • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +0,41 mln baryłek do 224,0 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +1,9 mln baryłek.​
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +1,5 mln baryłek do 113,5 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,6 mln baryłek.
  • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 8 grudnia wyniósł 90,2% (-0,3 pp t/t).

Gaz ziemny

  • Exxon Mobil opóźnił planowaną pierwszą produkcję LNG na poziomie 2,3 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) budowanego w Teksasie zakładu eksportowego Golden Pass do pierwszej połowy 2025 roku z pierwotnie planowanej drugiej połowy 2024 roku.
  • Norweska spółka Equinor zgodziła się kupić udziały Shell w odkryciu gazu Linnorm na Morzu Norweskim, zwiększając swój udział do 50%. Firma spodziewa się sfinalizować transakcję w pierwszym kwartale 2024 roku. Equinor powiedział, że znalezisko w Linnorm jest największym niezagospodarowanym odkryciem gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i szacuje się, że zawiera około 25–30 miliardów metrów sześciennych (bcm) możliwych do wydobycia zasobów gazu. „Nie ma to wpływu na nasze ambicje utrzymania istotnej pozycji na rynku wydobywczym” – stwierdziła we wspólnym oświadczeniu dyrektor zarządzająca Shell Norwegia, Marianne Olsnes.
  • Meteorolodzy przewidują, że do 28 grudnia w USA pogoda pozostanie cieplejsza niż zwykle, zmniejszając zapotrzebowanie na gaz.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w grudniu 2023 wynosi średnio rekordowe 108,4 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,09% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 125,0 mld stóp sześciennych (+0,2 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 122,2 bcfd.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w grudniu 2023 wynosi średnio rekordowe 14,6 bcfd (+2,1% m/m).
  • Eksport rurociągami z USA do Meksyku w grudniu 2023 spadł do średnio 3,8 bcfd (-32,14% m/m). Analitycy spodziewają się jednak wzrostu eksportu do Meksyku w nadchodzących miesiącach, gdy w grudniu fabryka w Altamirze amerykańskiej firmy energetycznej New Fortress Energy zacznie pobierać amerykański gaz, który będzie przetwarzany w LNG na eksport.

Energia odnawialna

  • Wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych w UE może spowolnić o 24% w 2024 r. i 23% w 2025 r. w obliczu słabszych hurtowych cen energii elektrycznej oraz problemów z uzyskaniem pozwoleń i przyłączeniami do sieci. Unia Europejska wyznaczyła sobie cel instalacji fotowoltaicznych o mocy 600 gigawatów (GW) do 2030 r., co wymaga znacznego przyspieszenia wdrażania nowych punktów. W 2023 roku w UE zwiększono moc fotowoltaika do 263 GW (+27% r/r). „Wzrost cen energii elektrycznej i gazu oraz obawa przed przerwami w dostawach energii podsycona rosyjską inwazją na Ukrainę wywołały poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i postawiły energię słoneczną w zupełnie nowym świetle. (Ale) popyt na fotowoltaikę (PV) w budynkach mieszkalnych spadł w drugiej połowie 2023 r.” – stwierdzono w komentarzu o przyśpieszonych budowach farm fotowoltaicznych. SolarPower Europe jako przyczynę spowolnienia podała znacznie słabsze hurtowe ceny energii elektrycznej i wyższą inflację. Niemcy znalazły się na pierwszym miejscu, instalując w 2023 roku 14 GW, za nimi plasowała się Hiszpania z 8,2 GW i Włochy z 4,9 GW. Niemcy posiadają łącznie 82,1 GW mocy elektrowni słonecznych.
  • Jak wynika z opublikowanego raportu, koszty produkcji paneli słonecznych w Chinach spadły w ciągu roku o 42%, co dało tamtejszym producentom ogromną przewagę nad rywalami w takich miejscach jak Stany Zjednoczone i Europa. Jak wynika z analizy firmy badawczej Wood Mackenzie, udostępnionej agencji Reuters, Chiny odpowiadają za 80% światowych mocy produkcyjnych energii słonecznej.W osobnej analizie przeprowadzonej w zeszłym miesiącu Wood Mackenzie stwierdził, że oczekuje się, że Chiny zdominują globalny łańcuch dostaw energii słonecznej przez większą część następnej dekady. Z raportu wynika, że koszt produkcji paneli w Chinach spadł w tym roku do 15 centów za wat, czyli o ponad 60% poniżej ceny w USA wynoszącej 40 centów za wat.Rok temu chińskie panele kosztowały 26 centów za wat. Według Wooda Mackenziego koszt produkcji w Europie wynosi 30 centów za wat, podczas gdy w Indiach 22 centy za wat.
  • Brytyjska sekretarz bezpieczeństwa energetycznego Claire Coutinho ogłosiła wsparcie dla 11 projektów mających na celu produkcję zielonego wodoru w ramach rządowego finansowania o wartości 2 miliardów funtów, które ma zostać rozdysponowane w ciągu najbliższych 15 lat. Wybrano 11 zwycięskich projektów o łącznej mocy 125 megawatów (MW), które otrzymają kontrakty w ramach pierwszej rządowej rundy alokacji wodoru (HAR1), która rozpoczęła się w lipcu 2022 r. Wielka Brytania postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r., a ekologiczny wodór wytwarzany w wyniku wykorzystania energii odnawialnej do podziału wody jest postrzegany jako jeden z kluczowych sektorów, które pomogą osiągnąć ten cel i zapewnić czystsze paliwo dla energochłonnego przemysłu i transportu. „Wodór stanowi ogromną szansę gospodarczą dla Wielkiej Brytanii, uwalniając do 2030 r. ponad 12 000 miejsc pracy i inwestycje o wartości do 11 miliardów funtów, Dzisiejsze ogłoszenie stanowi największą liczbę projektów dotyczących produkcji zielonego wodoru na skalę komercyjną ogłoszonych jednocześnie w całej Europie” – powiedział Coutinho. W zamian za wsparcie rządowe zwycięskie projekty zainwestują ponad 400 milionów funtów w ciągu najbliższych trzech lat, tworząc ponad 700 miejsc pracy w społecznościach lokalnych w całej Wielkiej Brytanii i dostarczając 125 MW nowego wodoru dla przedsiębiorstw. Uzgodniono 11 projektów po średniej ważonej cenie wykonania wynoszącej 241 funtów za megawatogodzinę (MWh).
  • Brazylijski prywatny producent biodiesla Binatural zamierza zwiększać produkcję o 20% rocznie, aż do osiągnięcia 650 milionów litrów w 2026 r. Mając nadzieję, że rząd będzie w dalszym ciągu zwiększał obowiązkową mieszankę biodiesla, dyrektor generalny Andre Lavor stwierdził, że sektor będzie potrzebował inwestycji, potencjalnie także ze strony podmiotów zagranicznych, aby zaspokoić popyt na czystsze źródła energii. Brazylia może zwiększyć udział biodiesla w oleju napędowym do 15% z 12% obowiązujących w 2024 r. Lavor stwierdził, że jest „optymistą” i zauważył, że próg 15% powinien zostać wprowadzony w 2023 r. „1% dodatek do mieszanki biodiesla odpowiada około 1 miliardowi litrów większego zużycia” – stwierdził. Połączenie wyższych wolumenów sprzedaży i lepszych cen w przyszłym roku powinno zwiększyć przychody Binatural o około 30% do 3 miliardów reali (605 milionów dolarów). Model biznesowy Binatural nakazuje, aby produkty firmy były wytwarzane głównie ze źródeł alternatywnych, w tym z tłuszczu zwierzęcego i oleju spożywczego pochodzącego z recyklingu.

Złoto

  • FED po decyzji o utrzymaniu stóp procentowych na zakończenie posiedzenia 13 grudnia ogłosił koniec zacieśniania polityki pieniężnej i zasygnalizował obniżki w 2024 roku. 17 z 19 decydentów FED przewiduje niższe stopy procentowe w USA w 2024 roku. „Gołębi zwrot akcji FED wbił rakietę w ceny złota, które wykorzystały wsparcie w wysokości 1980 dolarów jako odskocznię do przełamania szklanego sufitu wynoszącego 2000 dolarów za uncję” – powiedział Matt Simpson, starszy analityk w City Index.
  • Oczekujemy, że Fed rozpocznie obniżki w trzecim kwartale 2024 r. Dzięki dalszym skupom banków centralnych cena złota powinna osiągnąć nowe maksima w 2024 r.” – napisali analitycy ANZ.
  • FedWatch Tool wskazuje, że 20,7% uczestników rynku oczekuje obniżki już podczas posiedzenia 31 stycznia 2024, podczas gdy reszta (79,3%) spodziewa się utrzymania stóp procentowych. Posiedzenie 20 marca zakończy się wg 90,5% obniżką stóp procentowych w USA.
  • Jeśli rzeczywiście nastąpi recesja, dolar może się osłabić, co pomoże w wywindowaniu ceny złota na nowe maksima… Przewiduje się, że cena złota będzie wahać się w przedziale 1880–2250 dolarów” – podaje Heraeus Metals w swojej prognozie na 2024 rok.

Miedź

  • Produkcja miedzi w Peru wzrosła w październiku do 240 097 ton metrycznych (+1,9% r/r). Peru jest drugim co do wielkości producentem miedzi na świecie, po sąsiednim Chile. Ministerstwo stwierdziło w oświadczeniu, że wzrost wynika w dużej mierze z dobrych wyników firmy wydobywczej Antapaccay, kontrolowanej przez Glencore gdzie produkcja wzrosła o prawie +36%, a także należącej do Grupo Mexico spółki Southern Copper gdzie produkcja wzrosła o prawie +7%. Do października produkcja miedzi w Peru ustabilizowała się na poziomie około 2,25 miliona ton (+14% r/r). Produkcja miedzi w Peru została ograniczona na początku tego roku przez przerwy w produkcji spowodowane gwałtownymi protestami antyrządowymi w całym kraju.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Chińska grupa CMOC Group, która w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. zwiększyła produkcję kobaltu o 144%, jest obecnie na dobrej drodze, aby stać się największym producentem kobaltu na świecie, wyprzedzając grupę towarową Glencore. CMOC ma zwiększyć swój udział w światowym rynku wydobywanego kobaltu z 11% w 2022 r. do prawie 30% w 2025 r. Kopalnia Kisanfu w Demokratycznej Republice Konga (DRK) jest częściowo własnością chińskiego CATL, największego na świecie producenta akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Uzcategui powiedział, że grupa jest w stanie działać przy niskich kosztach, prawdopodobnie dzięki taniemu finansowaniu od chińskiego rządu.CMOC jest notowana na giełdzie w Hongkongu, ale według swojego profilu na LinkedIn ma „udział kapitału państwowego”. Chińska spółka MMG Group również kontynuuje ekspansję w swojej kopalni Kinsevere w Kongo, natomiast Jinchuan Group International Resources również zwiększa produkcję kobaltu w DRK.
  • Według Morgan Stanley oczekuje się, że światowa podaż rafinowanego kobaltu wzrośnie w tym roku o 23%, tworząc nadwyżkę w wysokości 74 800 ton.
  • Firma Hindalco Industries poinformowała, że zainwestuje 96 mln dolarów w utworzenie zakładu produkującego folię akumulatorową, aby wykorzystać rosnący rynek pojazdów elektrycznych w Indiach. Zakład, który ma zostać otwarty we wschodnim stanie Odisha, ma zostać oddany do użytku w lipcu 2025 r. i będzie produkować 25 000 ton folii aluminiowej, kluczowego elementu ogniw litowo-jonowych niezbędnych do produkcji akumulatorów, które są wykorzystywane głównie w instalacjach elektrycznych pojazdów elektrycznych (EV). Według niedawnego corocznego badania ekonomicznego oczekuje się, że krajowy rynek pojazdów elektrycznych będzie rósł w złożonym rocznym tempie wzrostu na poziomie 49%, osiągając roczną sprzedaż na poziomie 10 milionów sztuk do 2030 r. „(Nowy) zakład w Hindalco przełożyłby się na przychody począwszy od roku budżetowego 27, jego potencjał przychodów jest ogromny, ponieważ folia aluminiowa byłaby bardzo potrzebna do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Obserwujemy silny wzrost popytu na materiały do akumulatorów, napędzany imponującymi perspektywami dla sektorów pojazdów elektrycznych i magazynowania sieciowego” – powiedziała Sneha Poddar, wiceprezes Motilal Oswal Financial Services. Hindalco posiada fabrykę w zachodnim stanie Maharasztra, która obecnie w Indiach produkuje folie akumulatorowe do ogniw litowo-jonowych.
  • KoBold Metals, kalifornijski start-up, którego sponsorami są miliarderzy Bill Gates i Jeff Bezos, poszukuje złóż litu na czterech kontynentach. Startup z Doliny Krzemowej, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do wyszukiwania metali krytycznych, wdroży najnowszą technologię do poszukiwań litu w Korei Południowej, Quebecu w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Afryce. KoBold dodaje lit do zestawu minerałów, które chce wydobywać po sukcesach w poszukiwaniach niklu i miedzi w Quebecu i Zambii. W Afryce KoBold poszukuje także litu w Namibii i planuje rozpocząć poszukiwania tego minerału w Demokratycznej Republice Konga – największym na świecie dostawcy kobaltu. „Nasz plan zakłada własny rozwój kopalń i docelowo w ciągu najbliższych 10, może 15 lat chcemy być największym dostawcą metali krytycznych” – powiedział dyrektor generalny Kurt House. Startup jest wspierany przez Breakthrough Energy Ventures, fundusz klimatyczno-technologiczny, którego innymi sponsorami są Richard Branson z Virgin Group i Ray Dalio z Bridgewater Associates. Firma poszukuje również metali krytycznych z BHP Group i Rio Tinto na projektach w Australii i Kanadzie. KoBold chce wypełnić lukę pozostawioną przez większe firmy wydobywcze, które nie inwestują tak dużo w odkrywanie nowych złóż, szczególnie w przypadku minerałów kluczowych dla pomocy światu w przejściu od paliw kopalnych.
  • Władze Malezji aresztowały 31 osób, w tym 21 obcokrajowców, w związku z podejrzeniem nielegalnego wydobycia pierwiastków ziem rzadkich w zachodnim stanie Perak. Do aresztowań doszło w związku z zamiarem Malezji wprowadzenia zakazu eksportu surowców ziem rzadkich. Wszyscy zostali oskarżeni o nielegalne wydobycie złóż rud zawierających nieradioaktywne pierwiastki ziem rzadkich (NR-REE) w rezerwacie leśnym Bintang Hijau w Perak. Jak wynika z danych Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych z 2019 r., w Malezji znajduje się zaledwie ułamek światowych zasobów pierwiastków ziem rzadkich, których wielkość szacuje się na 30 000 ton.Największym źródłem są Chiny, dysponujące rezerwami szacowanymi na 44 miliony ton.
  • Rząd Peru podał, że w październiku produkcja złota, cynku, ołowiu, srebra i cyny w Peru wzrosła, podczas gdy produkcja żelaza i molibdenu spadła. ​

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *