Znacie prawa Murphy’ego? Także to mówiące, że jak się sypie, to wszystko? Cóż, stąd przerwy w tym miesiącu w regularnych publikacjach. Ale mam nadzieję, że już będzie lepiej! I zapraszam do pełnego zestawu informacji i oczywiście na nowy odcinek programu!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Producenci zbóż w Brazylii, Paragwaju i Argentynie opublikowali we wtorek manifest krytykujący unijne przepisy przeciwdziałające wylesianiu, które ich zdaniem zakłóci handel zbożami na całym świecie. Kilka miesięcy temu Unia Europejska przyjęła przepisy zakazujące zakupu produktów związanych z wylesianiem po grudniu 2020 r., co jest postrzegane przez producentów żywności z Ameryki Południowej jako „protekcjonizm”. Przepisy UE weszły w życie w czerwcu, a firmy mają 18 miesięcy na dostosowanie się. Zgodnie z manifestem podpisanym przez producentów soi, śruty sojowej i kukurydzy z trzech krajów, środki przewidziane w rozporządzeniu UE w sprawie wylesiania (EUDR) wpływają na „suwerenność” i „zwiększają ryzyko” dla przedsiębiorstw i dostawców żywności. „Ta (decyzja UE) to bariera handlowa udająca środek środowiskowy, która będzie miała znaczący wpływ na koszty produkcji, wzrost cen żywności i spowoduje zakłócenia w handlu światowym” – stwierdzili w manifeście producenci żywności. Z manifestu wynika, że Brazylia, Paragwaj i Argentyna odpowiadają za 51,3% soi i 15,2% kukurydzy wyprodukowanej na świecie.
- Dziś, 28 września, o 18:00, razem z InstaForex, zapraszam na webinar poświęcony podstawom inwestowania w surowce. Link do bezpłatnej rejestracji.
Raporty USDA
- W piątek, 29 września, otrzymamy raporty USDA o zapasach zbóż w USA.
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 25 września 2023:
Kawa
- Dealerzy powiedzieli, że tegoroczne zbiory kawy w Brazylii dobiegły już praktycznie końca, a rynek obserwował falę upałów dotykającą największego producenta na świecie, co wzbudziło obawy co do przyszłorocznych zbiorów.
- Jak podała firma konsultingowa Safras & Mercado, brazylijscy plantatorzy kawy sprzedali do 18 września połowę całkowitych oczekiwanych zbiorów na sezon 2023/24. W porównaniu z poprzednim miesiącem sprzedaż wzrosła o dziewięć punktów procentowych, ale nadal pozostaje w tyle za 52% w tym samym okresie ubiegłego roku i średnią historyczną wynoszącą 53%. Safras szacuje, że rolnicy sprzedają 33,57 mln 60-kilogramowych worków kawy w ramach zbiorów kawy 2023/2024. Sprzedaż odmiany arabiki osiągnęła 47% produkcji, czyli mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i średniej pięcioletniej wynoszącej 51%. Z kolei Robusta „nabrała większej intensywności” ze względu na większą obecność sprzedawców, powiedział konsultant Safras Gil Barabach.Rolnicy sprzedali 57% ogółu zbiorów tej odmiany, w porównaniu z 55% w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli tyle samo, co średnia historyczna.
Cukier
- Izba handlowa Sucden stwierdziła, że ceny prawdopodobnie pozostaną wysokie, częściowo z powodu niższej produkcji w Indiach. „Ceny prawdopodobnie pozostaną wysokie” – powiedział Jeremy Austin, dyrektor generalny Sucden Brazil, wg którego ceny na całym świecie w ciągu najbliższych 12 miesięcy mogą wahać się od 22 do 30 centów za funt.
- Dane grupy branżowej UNICA wykazały, że produkcja cukru czołowego producenta w środkowo-południowej Brazylii wzrosła w pierwszej połowie września do 3,12 miliona ton (+8,54% r/r).
- 27 września w Chinach odbyła się aukcja pierwszej sprzedaży państwowych rezerw cukru od 2016 roku. Na rynek trafiło 26 700 ton cukru białego ze starych upraw po cenie minimalnej 6500 juanów (890,40 dolarów) za tonę oraz 100 000 ton cukru białego wyprodukowanego w 2023 r. po cenie minimalnej 7300 juanów za tonę. Sprzedaż ma na celu zapewnienie stabilnego funkcjonowania krajowej podaży i cen cukru. „Myślę, że rynek już przewidział ten ruch” – powiedział amerykański broker, dodając, że sprzedaż rezerw cukru spowodowała spadek chińskich cen krajowych i skróciła okno na import. Wolumen aukcji jest mniejszy niż oczekiwania analityków wynoszące 300 – 500 000 ton, chociaż nie jest jasne, czy Chiny zorganizują więcej aukcji. Chiny są uzależnione od importu cukru, głównie z Brazylii, aby zaspokoić popyt na poziomie około 15 milionów ton rocznie.
- Luizjana, stan, który w zeszłym sezonie wyprodukował największą ilość cukru w Stanach Zjednoczonych, rozpoczął zbiory nowych upraw, spodziewając się strat, ponieważ bardziej sucha niż zwykle pogoda w drugiej połowie tego roku zaszkodziła rozwojowi trzciny cukrowej. Według panelu pogodowego Eikon Agriculture Weather Dashboard firmy LSEG wilgotność gleby w Luizjanie jest obecnie najniższa od siedmiu lat.Jest znacznie poniżej normy dla tego okresu. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych obniżył 12 września swoje prognozy dotyczące produkcji cukru w tym stanie o 18% ze względu na suszę.Prawdopodobnie Luizjana straci pierwsze miejsce w produkcji na rzecz Florydy.
Kakao
- Rynek kakao był wspierany przez problemy z dostawami, w tym choroby upraw w kluczowym regionie produkcyjnym, Afryce Zachodniej, po ulewnych deszczach. „Zapowiadają się antagonistyczne warunki pogodowe, które zapewnią rynkowi kakao energiczne wsparcie, jeśli nie dalszy wzrost dynamiki przed rozpoczęciem głównych zbiorów w Afryce Zachodniej” – stwierdziła w notatce BMI, jednostka Fitch Solutions.
- W przyszłym miesiącu potrzebny będzie okres słoneczny, aby wzmocnić główne plony trwające od października do marca i pomóc w walce z grzybiczą chorobą czarnych strąków, twierdzą rolnicy z Wybrzeża Kości Słoniowej.
- Brazylijski sąd nakazał firmie Cargill zajmującej się handlem towarami zapłatę 600 000 reali (120 185 dolarów) tytułem odszkodowania za zakup kakao z gospodarstw, w których stwierdzono pracę dzieci lub pracę przymusową. Zgodnie z decyzją z 18 września, do której dotarła agencja Reuters, wydana przez 39. Sąd Pracy w północno-wschodnim stanie Bahia, firmie Cargill nakazano także dodanie do umów z brazylijskimi dostawcami kakao klauzul nakazujących zakończenie stosunków handlowych w przypadku pracy dzieci lub innych niezgodnych z prawem warunków pracy. Zgodnie z orzeczeniem sąd nakazał także firmie Cargill rozpoczęcie procesu „należytej staranności” w celu sprawdzenia, czy w jej łańcuchu dostaw występuje praca dzieci, a także rozpoczęcie kampanii mającej na celu zwalczanie tej praktyki. W oświadczeniu firma Cargill stwierdziła, że „nie toleruje” handlu ludźmi, pracy przymusowej lub pracy dzieci w swojej działalności lub łańcuchu dostaw i zawiesza dostawców w przypadku wykrycia jakichkolwiek naruszeń. Podobne pozwy pojawiły się w innych krajach, a ich celem było pociągnięcie firm spożywczych do odpowiedzialności za przypadki pracy dzieci. W zeszłym roku sędzia federalny w Waszyngtonie oddalił pozew ośmiu obywateli Mali, którzy starali się pociągnąć Hershey Co, Nestle, Cargill i inne firmy do odpowiedzialności za niewolnictwo dzieci na plantacjach kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Pszenica
- Na Oceanie Spokojnym utworzyły się umiarkowanie silne zjawiska El Niño, a prognostycy są przekonani, że utrzymają się one do początku 2024 r., prawdopodobnie przynosząc deszcze niektórym obszarom produkcji zboża w obu Amerykach. Uzupełnianie wilgoci w obu Amerykach jest niezbędne, biorąc pod uwagę obecny stan. W tym tygodniu około 58% obszarów uprawy kukurydzy w USA doświadcza suszy, znacznie powyżej średniej z pięciu lat wynoszącej 20%. Wilgotność gleby w pasie zbożowym Argentyny pozostaje niezwykle niska przed letnim sezonem wegetacyjnym. El Niño przynosi zimą większe korzyści zasobnym w pszenicę południowym równinom Stanów Zjednoczonych niż Środkowemu Zachodowi, obfitującemu w kukurydzę. Na początku tego roku Argentyna zebrała najgorsze zbiory soi i kukurydzy od dziesięcioleci, chociaż przejście na El Niño nie powstrzymało jeszcze suszy, jak oczekiwano. Perspektywy produkcji trwającej uprawy pszenicy w kraju zostały już obniżone o co najmniej 15% w stosunku do początkowych prognoz.
- Zbiory pszenicy w Rosji i wielu innych krajach półkuli północnej dobiegają końca, a sucha pogoda uderzyła w uprawy eksporterów z półkuli południowej, które zbierają później, powiedział Rod Baker, analityk Australian Crop Forecasters w Perth.
- Sprzedaż nadchodzących zbiorów pszenicy w Argentynie jest najwolniejsza od siedmiu lat, opóźniona przez rolników czekających na większe opady deszczu. Argentyna odnotowała do 13 września zaledwie 1,51 mln ton przedsprzedaży nadchodzących zbiorów na sezon 2023/24. Według sekretariatu ds. rolnictwa liczbę tę można porównać z 5,28 mln ton zarejestrowanymi niemal w tym samym terminie w roku 2022/23. „Niska sprzedaż wynika częściowo z niepewności politycznej dotyczącej nowego rządu” – powiedział Miguel Cane, prezes izby ds. zbóż ArgenTrigo.Nowa administracja obejmie władzę w grudniu. „Istnieją spekulacje, że podatki mogą zostać nieco obniżone na czas żniw” – dodał Cane. Dwóch z trzech głównych kandydatów na prezydenta zadeklarowało zniesienie ceł eksportowych na pszenicę, obecnie ustalonych na poziomie 12%. Giełda zbóż w Buenos Aires prognozuje, że zbiory pszenicy w sezonie 2023/24 wyniosą 16,5 mln ton, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednimi zbiorami dotkniętymi suszą, ale mniej niż rekordowy poziom 22,4 mln ton w sezonie 2021/2022.
- W artykule nt. rynku pszenicy na portalu FXMAG pojawił się cytat mojej wypowiedzi. Cały artykuł jest dostępny pod tym linkiem.
- Trwają zasiewy pszenicy ozimej w USA (USDA):
Kukurydza
- Szacuje się, że do 18 września 81% francuskich upraw kukurydzy na ziarno było w dobrym lub doskonałym stanie, w porównaniu z 82% w poprzednim tygodniu, podało biuro rolne FranceAgriMer. Rok wcześniej o tej porze tylko 43% było w dobrym lub doskonałym stanie. Do 18 września zebrali 6% zbiorów (-18pp r/r).
- Oczekuje się, że południowoafrykańscy rolnicy zbiorą 16,40 mln ton (+6% s/s) kukurydzy w sezonie 2022/2023, podała w środę rządowa Komisja ds. Szacunków Upraw (CEC). Poprzedni szacunek, opublikowany 29 sierpnia, wynosił 16,41 mln ton. Oczekuje się, że zbiory będą obejmować 8,5 mln ton kukurydzy białej przeznaczonej do spożycia przez ludzi i 7,9 mln ton kukurydzy żółtej wykorzystywanej głównie na paszę dla zwierząt.
Ryż
- W sierpniu New Delhi nałożyło 20% cło na eksport ryżu parboilowanego, zwiększając tym samym istniejące ograniczenia na ryż inny niż basmati. „Niedawne posunięcie Filipin mające na celu nałożenie pułapu na ceny ryżu mogło obniżyć ceny eksportowe wietnamskiego ryżu” – powiedział handlowiec z Ho Chi Minh City. Jednak ograniczone dostawy i duży popyt ze strony innych nabywców zapobiegną dalszemu spadkowi cen, dodał handlarz. Wstępne dane dotyczące wysyłki wykazały, że w dniach 1–22 września w porcie w Ho Chi Minh zostanie załadowanych 275 250 ton metrycznych, z czego większość uda się do Indonezji, Malezji, Filipin i Turcji.
- Według ministra żywności Sadhana Chandry Majumdera, krajowe ceny ryżu w Bangladeszu pozostały wysokie pomimo dobrych plonów i rekordowych rezerw.
Wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- Brazylia potrzebuje obowiązkowego programu rządowego śledzenia bydła hodowanego na wołowinę, aby zapobiec wylesianiu, powiedział Gilberto Tomazoni, szef największej na świecie firmy mięsnej, brazylijskiej spółki JBS SA. Hodowla bydła w połączeniu z karczowaniem gruntów pod sprzedaż drewna lub uprawę roślin powodują wylesianie lasów deszczowych Amazonii. Niszczenie lasów deszczowych, które służą jako pochłaniacze dwutlenku węgla, zagraża globalnym celom klimatycznym. „Jedynym rozwiązaniem problemu wylesiania w Brazylii jest posiadanie krajowego obowiązkowego systemu identyfikowalności. Wtedy będziemy mogli śledzić zwierzęta pojedynczo. Nie mamy jak dotąd krajowego programu identyfikowalności” – powiedział Tomazoni. Brazylia jest największym na świecie eksporterem wołowiny. Krajowy przemysł wołowy za większość wylesiania obwinia przestępców. JBS oświadczyło, że śledzi swoich bezpośrednich dostawców bydła za pomocą „satelitarnego monitorowania geograficznego”, a swoich pośrednich dostawców za pomocą technologii blockchain, aby zapobiegać wylesianiu w swoim łańcuchu dostaw. Jednak ekolodzy sprzeciwiają się planom spółki dotyczącym notowania akcji w Nowym Jorku ze względu na obawy dotyczące jej wpływu na wylesianie, zmiany klimatyczne i inne problemy. W zeszłym roku kontrola przeprowadzona przez brazylijskich prokuratorów wykazała, że prawie 17% bydła zakupionego przez JBS w stanie Para w lasach deszczowych Amazonii w okresie od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r. rzekomo pochodziło z rancz, na których stwierdzono „nieprawidłowości”, takie jak nielegalne wylesianie.
Ropa naftowa
- Limit cenowy grupy G7 nałożony na rosyjską ropę w wysokości $60/baryłkę jest całkowicie nieskuteczny. W weekend pojawiły się informacje, że rosyjska ropa ESPO (Eastern Siberia Pacific Ocean) jest sprzedawana z premią względem ropy typu Brent, czyli po cenach zbliżających się do $100/baryłkę. Z kolei ceny rosyjskiej ropy w Indiach są na poziomie $80/baryłkę. Indie, będące trzecim co do wielkości importerem ropy na świecie, od 2022 roku stały się głównym odbiorcą rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską, głównie Uralu, po nałożeniu przez Zachód sankcji na Moskwę. „Ceny Uralu znów rosną. Alternatywy są znacznie droższe i trudno dostępne” – powiedział handlowiec zaznajomiony z rosyjskim rynkiem ropy. Z rosyjskiej ropy Ural zazwyczaj uzyskuje się wyższy uzysk oleju napędowego, który odpowiada za około dwie piąte całkowitego zużycia rafinowanego paliwa w Indiach. Tymczasem decyzja Rosji o zakazie eksportu oleju napędowego i benzyny zwiększyła atrakcyjność ropy Ural w obliczu grożącego niedoboru tych produktów na całym świecie. Według wstępnych danych LSEG, we wrześniu Turcja była drugim co do wielkości odbiorcą ładunków ropy Ural, a za nią plasowały się Chiny i Bułgaria. Rosyjskie źródło podało, że rosyjska ropa jest obecnie sprzedawana klientom na nowych rynkach, takich jak Brazylia.
- Rosja złagodziła zakaz eksportu benzyny i oleju napędowego.Będzie można kontynuować eksport zaakceptowanych produktów przez Koleje Rosyjskie i Transneft, natomiast z zakazu wyłączony będzie olej napędowy o wyższej zawartości siarki i paliwo wykorzystywane do bunkrowania. Jednak zakaz eksportu wysokiej jakości oleju napędowego i benzyny pozostaje w mocy.
- Rosyjski minister energetyki Nikołaj Szulginow powiedział, że zakaz eksportu paliw nie zostanie szybko zniesiony i będzie obowiązywać do czasu ustabilizowania się na rynku krajowym. Według agencji prasowej Szulginow powiedział także, że można podjąć dodatkowe działania w celu rozwiązania problemu niedoborów paliwa. „Powiem jedno – oczekiwania na szybkie zniesienie zakazu eksportu paliw są płonne – rozwiązanie będzie obowiązywać tak długo, jak będzie to konieczne do ustabilizowania dostaw i cen paliw” – cytuje go TASS. W zeszłym tygodniu rząd wprowadził tymczasowy zakaz eksportu benzyny i oleju napędowego do wszystkich krajów poza czterema państwami byłego Związku Radzieckiego, próbując powstrzymać wzrost krajowych cen paliw i zaradzić niedoborom paliwa. Analitycy przewidują, że ograniczenia będą obowiązywać przez kilka tygodni w okresie żniw w Rosji, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na paliwo.
- Francuska grupa energetyczna TotalEnergies planuje zwiększyć zyski dla akcjonariuszy i planuje zwiększać wydobycie ropy i gazu o 2–3% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Podczas spotkania dla inwestorów grupa oświadczyła, że w 2023 r. spodziewa się przekazać akcjonariuszom około 44% swoich przepływów pieniężnych i wyznaczyła cel na poziomie ponad 40% po 2023 r. Dystrybucja dla akcjonariuszy wynosząca 44% operacyjnych przepływów pieniężnych w 2023 r. i ponad 40% po 2023 r. jest wyższa niż w przypadku niektórych europejskich konkurentów, w tym Shell, która właśnie zwiększyła swoje wypłaty do 30–40% operacyjnych przepływów pieniężnych. Firma będzie „nadal inwestować i rozwijać” działalność naftową i gazową, powiedział dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne. Francuska firma inwestuje również w odnawialne źródła energii i energię niskoemisyjną i ma znacznie wyższą zdolność wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej niż konkurenci. W środę spółka stwierdziła, że skup akcji własnych powinien osiągnąć 9 miliardów dolarów w 2023 r., dodając, że ma nadzieję, że przepływy pieniężne w 2028 r. będą wyższe o 10 miliardów dolarów w porównaniu z 2021 r. Spółka podała, że planuje wydawać 4 miliardy dolarów rocznie na zwiększenie mocy wytwórczych energii do 100 TWh do 2030 r., dążąc do podwojenia przepływów pieniężnych z działalności energetycznej do 4 miliardów dolarów rocznie do 2028 r. TotalEnergies oświadczyło, że opracuje najwyższej klasy rurociąg projektów LNG, w tym w Katarze i Mozambiku, wyrażając nadzieję, że rozpocznie produkcję LNG w Mozambiku w 2028 r.
- „Groźba zawieszenia działalności rządu USA i jej potencjalnego wpływu na rating kredytowy kraju może również być czynnikiem wpływającym na to, że ropie naftowej coraz trudniej jest sprowokować magiczny cel 100 dolarów za baryłkę” – powiedział Tamas Varga, analityk w PVM.
- Największe banki centralne świata, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych i Europejski Bank Centralny, w ostatnich dniach ponownie potwierdziły swoje zaangażowanie w walkę z inflacją, sygnalizując, że zaostrzona polityka pieniężna może utrzymać się dłużej, niż wcześniej przewidywano.Wyższe stopy procentowe spowalniają wzrost gospodarczy, co ogranicza popyt na ropę naftową.
- „Produkty rafinowane pozostają pod presją, ponieważ obawy o wyższe ceny ropy przez dłuższy okres w połączeniu z wyższymi stopami procentowymi przez dłuższy okres mogą obniżyć popyt” – powiedział Andy Lipow, prezes Lipow Oil Associates LLC.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 22 września spadły o -2,2 mln baryłek, do 416,3 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,32 mln baryłek.
- Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +1,0 mln baryłek do 220,5 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,12 mln baryłek.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +0,4 mln baryłek do 119,7 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,3 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 22 września wyniósł 89,5% (-2,4 pp t/t).
Gaz ziemny
- Ministerstwo energetyki Pakistanu poinformowało w środę, że Islamabad ustala fakty po tym, jak ambasada Rosji w tym kraju napisała na Twitterze, że Moskwa dokonała pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego (LPG) do tego kraju w Azji Południowej. We wtorek późnym wieczorem ambasada Rosji zamieściła na portalu społecznościowym X, dawniej Twitterze, informację, że 100 000 ton LPG przybyło do Pakistanu przez irańską Specjalną Strefę Ekonomiczną Sarakhs i trwają konsultacje w sprawie drugiej wysyłki. W oświadczeniu przesłanym agencji Reuters ministerstwo energii stwierdziło, że LPG importowany przez podmioty prywatne z Iranu drogą lądową może pochodzić z Rosji, dodając, że sam rząd nie importuje tego paliwa. Rynek, branża i oficjalne źródła kwestionują jednak wielkość przesyłki, twierdząc, że taka ilość LPG jest zbyt duża, aby można ją było przewieźć transportem drogowym i wymagałaby użycia około 4000 kontenerów. Źródło branżowe w Moskwie podało, że dostawy LPG z rosyjskich zakładów, należących głównie do Gazpromu, do Sarakhs w okresie od lutego do kwietnia wyniosły około 5000 ton.
- Australijski sąd federalny wstrzymał zgodę Woodside Energy na przeprowadzenie badań sejsmicznych pod dnem morskim w ramach wartego 12 miliardów dolarów projektu gazowego w Scarborough po wniesieniu skargi przez rdzenną mieszkankę regionu. Orzeczenie sądu oznaczało kolejne zwycięstwo grup sprzeciwiających się rozwojowi paliw kopalnych, ale rzecznik Woodside powiedział, że nie będzie to miało wpływu na cel projektu Scarborough, jakim jest produkcja pierwszego ładunku skroplonego gazu ziemnego (LNG) w 2026 r. Raelene Cooper, tradycyjna opiekunka gruntów Murujuga w Australii Zachodniej, złożyła w sierpniu skargę sądową, argumentując, że Krajowy Urząd ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Środowiskiem naftowym na morzu (NOPSEMA) popełnił błąd, wyrażając zgodę na wysadzanie ładunków sejsmicznych w Woodside, ponieważ firma nie spełniła warunkunależytego skonsultowania się z organizacją. Woodside, niezależny australijski producent ropy i gazu nr 1, oświadczył, że będzie kontynuować współpracę z NOPSEMA w celu opracowania zaakceptowanego planu ochrony środowiska przed rozpoczęciem badań sejsmicznych. Badania sejsmiczne służą do mapowania zasobów paliw kopalnych znajdujących się pod dnem morskim poprzez wydmuchiwanie sprężonego powietrza ze specjalnie przystosowanego statku.Hałas wybuchów powoduje, że fale dźwiękowe odbijają się od dna morskiego z powrotem do czujników na statku. Cooper wyraziła głębokie zaniepokojenie wpływem aktywności sejsmicznej na wieloryby i żółwie, które mają dla niej duże znaczenie kulturowe.
- QatarEnergy poinformowało, że podpisało umowę o wartości 14,2 miliarda riali (3,90 miliarda dolarów) z HD Hyundai Heavy Industries na mocy której południowokoreańska firma dostarczy jej 17 zbiornikowców skroplonego gazu ziemnego (LNG). Transakcja „wesprze rozwój zdolności produkcyjnych LNG (QatarEnergy) w wyniku ekspansji North Field LNG i projektów eksportowych LNG Golden Pass, a także długoterminowe wymogi dotyczące wymiany floty” – stwierdziła firma. Plan rozbudowy pola północnego Kataru wzmocni jego pozycję największego na świecie eksportera LNG. Obejmuje sześć pociągów LNG, które zwiększą zdolność Kataru do skraplania z 77 mln ton rocznie (mtpa) do 126 mt rocznie do 2027 r. Firma QatarEnergy podpisała już kontrakt na budowę 60 statków w stoczniach koreańskich i chińskich w pierwszej fazie programu nabycia statków LNG, a zakup 17 statków wyposażonych w HHI oznacza początek drugiej fazy programu.
- Jak wynika z danych opublikowanych przez japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI), zapasy LNG w posiadaniu największych japońskich przedsiębiorstw energetycznych, będący kluczowym wskaźnikiem poziomu zapasów w kraju, spadły do 1,56 mln ton na dzień 24 września. To wynik poniżej pięcioletniej średniej dla tej pory roku i najniższy od stycznia 2021 r. „Zakłady użyteczności publicznej zwykle gromadzą zapasy od lata do jesieni, ale dłuższe niż zwykle letnie upały spowodowały spadek poziomu zapasów. Ale od teraz spodziewamy się wzrostu zapasów” – powiedział Kaname Ogawa, dyrektor działu infrastruktury elektroenergetycznej METI. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej Japonia odnotowała najwyższą średnią temperaturę latem od rozpoczęcia pomiarów w 1898 r., przy czym średnia temperatura w okresie od czerwca do sierpnia przekroczyła średnią z 30 lat o 1,76 stopnia Celsjusza.
- Prace konserwacyjne terminalu LNG Cove Point (należącym do Berkshire Hathaway Energy) o wydajności 0,8 bcfd przedłużą się do około dwóch tygodni.
- Eksport gazu ziemnego z USA do Meksyku gazociągami wyniósł średnio we wrześniu rekordowe 7,2 bcfd (+1,4% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 95,1 mld stóp sześciennych. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 95,5 bcfd.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2023 wynosi średnio 102,0 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,29% m/m).
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych we wrześniu 2023 wynoszą średnio 12,5 bcfd (+1,62% m/m).
Energia odnawialna
- Wielka fala opóźnień w łańcuchu dostaw, błędów projektowych i wyższych kosztów w branży morskiej energetyki wiatrowej naraziła dziesiątki projektów na ryzyko, że nie zostaną zrealizowane na czas, aby kraje mogły osiągnąć cele klimatyczne, twierdzą dyrektorzy branży, inwestorzy i analitycy. Wyścig o zmniejszenie zależności od paliw kopalnych wywiera presję na producentów i łańcuchy dostaw, aby dotrzymali kroku zapotrzebowaniu na bardziej czystą energię, szczególnie w Unii Europejskiej, która finalizuje prawnie wiążący cel, jakim jest produkcja 42,5% energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r. Według grupy branżowej WindEurope, w porównaniu z obecnymi 32%, nowy cel wymagałby 420 gigawatów (GW) energii wiatrowej, w tym 103 GW na morzu, co stanowi ponad dwukrotność mocy bieżącej wynoszącej 205 GW, z czego zaledwie 17 GW na morzu. Zakłócenia w łańcuchu dostaw, które rozpoczęły się podczas globalnej pandemii, zostały zaostrzone przez wojnę na Ukrainie, podczas gdy wyższe stawki żeglugi, koszty surowców, stopy procentowe i inflacja zmniejszyły zyski niektórych deweloperów energetyki wiatrowej. Wielka Brytania zamierza do końca tej dekady potroić swoją moc w morskich farmach wiatrowych do 50 GW, jednak niektórzy eksperci twierdzą, że brak ofert od deweloperów na aukcji, która odbędzie się 8 września, może być oznaką nadchodzących wydarzeń. „W wielu jurysdykcjach na rynku morskiej energii wiatrowej stosunek ryzyka do zysku jest odbiegający od normy. Widać to po nie pojawianiu się inwestorów. Rządy mogą i powinny szybko rozwiązać ten problem, w przeciwnym razie możemy zaobserwować poważną zawodność rynku, a cele klimatyczne i gospodarcze po prostu nie zostaną osiągnięte” – powiedział agencji Reuters Blackwell z Globalnej Rady ds. Energii Wiatrowej. W ostatnich miesiącach deweloperzy, w tym Orsted, Equinor, BP i Shell, starali się anulować lub renegocjować umowy na dostawę energii dla pierwszych amerykańskich farm wiatrowych na skalę komercyjną, które mają rozpocząć działalność w latach 2025–2028.
Uran
- Kanadyjska spółka wydobywcza IsoEnergy oświadczyła, że odkupi wszystkie akcje Consolidated Uranium CUR.V, których jeszcze nie posiada, w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje, wyceniając połączoną spółkę na 903,5 mln CAD (667,9 mln USD). Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w czwartym kwartale tego roku, po czym akcjonariusze Consolidated Uranium będą posiadać 29,5% połączonej spółki, a reszta będzie w posiadaniu IsoEnergy. W oświadczeniu dla Reutersa spółka Consolidated Uranium podała, że IsoEnergy posiada około 900 000 akcji, co stanowi około 1% udziałów w spółce. Ceny uranu kształtują się na poziomie 66,25 dolarów za funt i są najwyższe od katastrofy w Fukushimie w 2011 r., w związku z rosnącymi obawami związanymi ze zmianami klimatycznymi przyspieszającymi globalne przejście na czystsze źródła energii, w tym energię jądrową. Akcjonariusze Consolidated Uranium otrzymają za każdą posiadaną akcję 0,500 akcji zwykłej IsoEnergy.
Złoto
- „Utrzymanie się inflacji powyżej celu Fed na poziomie 2% pozostaje większym ryzykiem niż restrykcyjna polityka banku centralnego spowalniająca gospodarkę.” – powiedział prezes Fed w Chicago, Austan Goolsbee.
- „Rynek nie jest obecnie przygotowany na to, aby złoto zachowywało się jak bezpieczna przystań. Jeśli istnieje obawa, że Fed zaostrzy politykę zbyt mocno i przewiduje się znaczne pogorszenie sytuacji w gospodarce, jest to dobra wiadomość dla złota” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA. W piątek, 29 września, nastąpi publikacja indeksu cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE), preferowany przez Fed wskaźnik inflacji. „Jeśli otrzymamy gorący raport, nastąpi dalsza presja na spadkowy kurs złota” – dodał Moya.
- Prezes Fed w Minneapolis Neel Kashkari powiedział, że nie jest jeszcze jasne, czy amerykański bank centralny zakończył podnoszenie stóp procentowych w obliczu licznych dowodów na utrzymującą się dobrą kondycję gospodarczą.
- „Niedźwiedzie (złote) będą wpatrywać się w płynność utrzymującą się poniżej ostatnich minimów na poziomie 1900 dolarów, a następnie na poziomie 1885 dolarów. To są nasze bezpośrednie cele w kierunku spadków” – stwierdził w notatce Fawad Razaqzada, analityk rynku w City Index.
- Import złota do Chin przez Hongkong wzrósł w sierpniu do 39,023 ton (+51,4% m/m; -42,8% r/r). „Świeże kontyngenty powinny wiązać się z nowym importem do Chin, chociaż długie (złoty tydzień) wakacje mogą zafałszować te liczby” – stwierdziła analityk StoneX Rhona O’Connell. Dane z Hongkongu mogą nie dać pełnego obrazu chińskich zakupów, ponieważ złoto importowane jest także przez Szanghaj i Pekin. „Spodziewamy się, że import wzrośnie od przyszłego miesiąca” – napisał w notatce analityk ANZ.
- Oficjalne dane pokazały, że Ludowy Bank Chin pod koniec sierpnia przedłużył passę zakupów złota przez bank centralny do dziesiątego miesiąca z rzędu.
Miedź
- „Siła dolara amerykańskiego, słaby apetyt na ryzyko w połączeniu z obawami dotyczącymi chińskiego sektora nieruchomości w obliczu trudnych warunków globalnego wzrostu wywierają wpływ na kompleks metali nieszlachetnych” – stwierdziła analityk Standard Chartered Sudakshina Unnikrishnan.
- Prezes Codelco, Maximo Pacheco, powiedział, że produkcja miedzi w chilijskiej państwowej spółce zacznie rosnąć w przyszłym roku, w związku z restrukturyzacją jej działalności wydobywczej. Wydobycie miedzi w zakładach Codelco spadło w 2022 r. do najniższego poziomu od 25 lat, do czego częściowo przyczyniły się opóźnienia w kluczowych projektach mających na celu przedłużenie żywotności kopalni. Zauważył, że rok 2023 będzie „najgorszym” rokiem dla Codelco w ciągu najbliższych pięciu lat (prognozy produkcji między 1,31 a 1,35 mln ton), a produkcja „stopniowo” będzie rosła, aż w 2030 r. osiągnie poziom 1,7 miliona ton. Opóźnienia w realizacji tak zwanych projektów strukturalnych – i ich rosnące koszty – to jedno z największych wyzwań Codelco, które stara się zrekompensować spadek zawartości minerałów i wydłużyć okres użytkowania swoich starych złóż. Pacheco powiedział, że Codelco jest w trakcie dostosowywania swojego budżetu na opracowywane projekty, choć nie ma jeszcze szacunków, o ile więcej będą one kosztować w związku ze wzrostem kosztów produkcji. Firma, która ma jedne z najwyższych kosztów produkcji dla górników w Chile, które jest największym na świecie producentem miedzi.
Pozostałe metale przemysłowe
- Glencore Plc poinformowało, że pod koniec lutego przestanie finansować przynoszącą straty spółkę Koniambo Nickel SAS (KNS), której jest współwłaścicielem w Nowej Kaledonii, co zwiększy presję na borykający się z problemami sektor niklu na francuskim terytorium Pacyfiku. Przedsiębiorstwo wydobywające i handlujące surowcami, które od momentu powstania sfinansowało KNS kwotą 9 miliardów dolarów, oświadczyło, że będzie współpracować ze spółką, jej współakcjonariuszem i rządem francuskim w celu znalezienia rozwiązań dla bieżących strat, w tym poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania. Rząd francuski nadzoruje obecnie dyskusje na temat reorganizacji przemysłu niklu w Nowej Kaledonii, która posiada jedne z największych na świecie zasobów tego metalu, ale której trzy huty od lat borykają się ze stratami związanymi z wysokimi kosztami i problemami społecznymi. Glencore posiada 49% udziałów w KNS wraz z władzami północnej prowincji Nowej Kaledonii.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.