Niestety, mimo prób i chęci nie udało się zrealizować w dniu dzisiejszym nagrania programu. Bardzo przepraszam za tą sytuację 🙁 Zachęcam do lektury aktualności, bo jest sporo ciekawych informacji w dniu dzisiejszym.
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- soja
- wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Premier wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, oświadczył, że opóźni wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów benzynowych. Sunak oświadczył, że nadal angażuje się w realizację prawnie wiążącego celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r., ale stwierdził, że Wielką Brytanię stać na wolniejsze postępy w dążeniu do tego celu, ponieważ „tak daleko wyprzedziła wszystkie inne kraje na świecie”. Aby złagodzić to, co określił jako „niedopuszczalne koszty” dla brytyjskich gospodarstw domowych wynikające z transformacji energetycznej, opóźnił wprowadzenie zakazu dla nowych samochodów benzynowych i wysokoprężnych do 2035 r. z 2030 r., powiedział, że ułatwi przejście na pompy ciepła z kotłów gazowych w domach i powiedział, że nie zmusi żadnego gospodarstwa domowego do poprawy izolacji. Sunak powiedział, że zmienia politykę, ponieważ poprzednie rządy zbyt szybko podjęły działania, aby wyznaczyć cele zerowe netto, nie zapewniając wsparcia społeczeństwa. Firmy i działacze na rzecz ochrony środowiska twierdzą, że historyczna dekarbonizacja gospodarki stanowi szansę na pobudzenie inwestycji i wzrostu gospodarczego oraz na utworzenie dobrze płatnych miejsc pracy, także w byłych miastach przemysłowych. Jednak w obliczu wyborów krajowych spodziewanych w przyszłym roku Sunak wydaje się obstawiać, że ograniczenie niektórych zielonych polityk przekona wyborców zmagających się z utrzymującą się wysoką inflacją i stagnacją wzrostu gospodarczego. Opozycyjna Partia Pracy, posiadająca znaczną przewagę w sondażach, stwierdziła, że podtrzyma pierwotny cel na rok 2030. Wielka Brytania była pierwszą dużą gospodarką, która ustanowiła prawnie wiążący cel zerowej emisji netto do 2050 r., a emisje spadły o prawie 50% od 1990 r. wraz z zamknięciem elektrowni węglowych i wzrostem popularności morskich elektrowni wiatrowych.
- Dziś, 21 września, o 19:00, razem z Purple Trading, zapraszam na webinar poświęcony inwestowaniu w surowce energetyczne. Link do bezpłatnej rejestracji.
- W sobotę, 23 września, od godziny 10:00 będzie trwać konferencja online „Sobotni Kurs Tradingu i Inwestowania”, w trakcie którego będę miał także przyjemność wygłosić prelekcję. Zapraszam serdecznie do bezpłatnej rejestracji!
Kawa
- Oczekuje się, że zbiory kawy w Brazylii w 2023 r. wyniosą 54,36 mln 60-kilogramowych worków, podała w środę rządowa agencja ds. żywności i statystyk Conab. Mimo że rok 2023 jest rokiem przejściowym w brazylijskim cyklu dwuletnim, w którym na przemian występują lata wysokiej i niskiej produkcji, produkcja kawy powinna wzrosnąć o 6,8% od 2022 r., stwierdził Conab. W maju agencja przewidywała zbiór 54,74 mln worków. Tegoroczne zbiory, które do końca sierpnia zebrano w 95%, powinny być trzecimi co do wielkości w kraju, zaraz po latach 2020 i 2022. Oczekuje się, że produkcja ziaren arabiki wyniesie 38,16 mln worków, w porównaniu z poprzednimi szacunkami wynoszącymi 37,9 mln worków. Wzrost odzwierciedla zwiększenie powierzchni upraw tej odmiany o 2,4%, w połączeniu z szacowanym wzrostem wydajności o 13,9% (przyczyny wzrostu wydajności upraw podawałem w tym artykule z 2019 roku).
- „W Wietnamie skończyły się zapasy, a w Indonezji zostało ich niewiele. Obecnie nie ma presji sprzedaży ani konkurencji zakupowej, więc ceny będą stabilne w okolicach 65 000–68 000 dongów” – powiedział handlarz pracujący w pasie kawowym. Nowy sezon zbiorów w Wietnamie teoretycznie rozpoczyna się w październiku, ale jak twierdzą handlowcy, fasola będzie dostępna luzem dopiero pod koniec listopada.
- Silna fala upałów, która przetoczyła się w tym tygodniu nad Brazylią, budzi obawy o stan pól kawowych.
Cukier
- Dealerzy twierdzą, że niedawny wzrost był częściowo spowodowany obawami, że bardziej sucha niż zwykle pogoda w związku z El Niño prawdopodobnie zmniejszy produkcję w Indiach i Tajlandii. Zauważyli jednak, że zwyżkowe wiadomości wydają się być teraz uwzględnione w cenie, więc możliwości dalszych zysków mogą być ograniczone.Przytoczyli ruchy spekulantów likwidujących część ich dużej długiej pozycji.
- Oczekuje się, że produkcja cukru w Indiach poprawi się w związku z dobrymi deszczami we wrześniu, oznajmił sekretarz ds. żywności kraju, dodając, że rząd zwróci się do fabryk z prośbą o sprzedaż dodatkowych zapasów cukru na lokalnych rynkach w celu obniżenia cen. Jednocześnie nie oznacza to, że kraj zezwoli na eksport cukru w sezonie 2023/24.
Kakao
- „Zgodnie z doniesieniami ulewne deszcze w Afryce Zachodniej wywołały chorobę wirusową spuchniętego pędu kakaowca (CSSVD) i rozprzestrzenianie się chorób czarnego strąka. Te fatalne zdarzenia, w tym wysokie koszty środków produkcji, nie oszczędziły dwóch wiodących producentów (Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany) i wpłynęły na ich wielkość produkcji” – podała Międzynarodowa Organizacja Kakao.
Bawełna
- Conab prognozuje, że brazylijskie zbiory bawełny w sezonie 2023/24 wyniosą 2,9 mln ton (-5,6% s/s).
Pszenica
- Brokerzy podali w środę, że ukraiński eksport rzeczny i morski produktów rolnych może wzrosnąć we wrześniu, do czego potencjalnie może przyczynić się uruchomienie przez Kijów nowego korytarza przez Morze Czarne, który ma zastąpić zerwaną w lipcu umowę zbożową z Rosją.
- Uwaga na rynku pszenicy skupia się również na uprawach dotkniętych suszą w innych krajach eksportujących, w tym w Australii, Kanadzie i Argentynie. Australia ogłosiła, że w kraju ma miejsce zjawisko pogodowe El Niño. „Prawdopodobnie nastąpi dalszy spadek produkcji pszenicy w Australii i Kanadzie. Dostawy mogą się zmniejszyć pod koniec roku” – stwierdził analityk z Sydney.
- Produkcja pszenicy w Australii prawdopodobnie będzie dalej spadać, ponieważ gorąca i sucha pogoda we wrześniu, kluczowym miesiącu dla rozwoju upraw, ogranicza plony, grożąc ograniczeniem światowych dostaw. Analitycy obniżyli swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w Australii o co najmniej milion ton w porównaniu z oficjalną prognozą opublikowaną na początku tego miesiąca i stwierdzili, że jeśli susza będzie się utrzymywać, prawdopodobne będą większe straty w plonach. „StoneX obniżył nasze szacunki dotyczące produkcji pszenicy w całej Australii do 24 milionów ton metrycznych i spodziewa się, że będzie to miało podobny wpływ na inne uprawy” – powiedział Stefan Meyer, pośrednik w StoneX, dodając, że w tym miesiącu każdego dnia, jeśli nie spadnie deszcz, może nastąpić utrata kolejnych 100 000 ton pszenicy więcej. Australia jest drugim co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie i kluczowym dostawcą dla krajów azjatyckich, w tym Chin, Indonezji i Japonii.
- Ole Houe z biura maklerskiego ds. rolnictwa IKON Commodities w Sydney powiedział, że zbiory pszenicy mogą być o 1 milion ton niższe niż szacował rząd Australii 5 września. Oficjalna prognoza produkcji pszenicy na poziomie 25,4 mln ton była już obniżką w porównaniu z wcześniejszą prognozą rządu i o -36% r/r niższa. „Jeśli susza będzie się utrzymywać, zbiory pszenicy w Australii będą prawdopodobnie bliskie 22–23 milionów ton” – powiedział handlowiec z Singapuru.
Kukurydza
- BMI Research, jednostka Grupy Fitch prognozuje, że „obecnie naszym zdaniem ceny będą wynosić średnio 5,55 dolara za buszel kukurydzy w okresie dwunastu miesięcy, co wskazuje na średni poziom cen bliski 5,00 dolarów za buszel przez pozostałą część 2023 roku”.
- Conab prognozuje, że brazylijskie zbiory kukurydzy w Brazylii w sezonie 2023/24 wyniesie 119,8 mln ton (-9,1% s/s) z 21,2 mln hektarów upraw (-4,8% s/s).
Soja
- Conab prognozuje, że brazylijskie zbiory soi wzrosną w sezonie 2023/24 do 162,4 mln ton (+5,1% s/s) z 45,3 mln hektarów upraw (+2,8% s/s).
- Oczekuje się, że produkcja soi w Indiach spadnie, ponieważ nieregularne deszcze monsunowe w sierpniu zahamowały zbiory na niektórych kluczowych obszarach uprawy. Indie wykorzystują soję do produkcji oleju sojowego, co pomaga temu krajowi ograniczyć znaczny import oleju jadalnego, podczas gdy powstająca mąka sojowa jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt i eksportowana głównie do Azji Południowo-Wschodniej. Rolnicy uprawiają soję raz w roku w porze monsunowej w czerwcu i lipcu, a główne letnie plony nasion oleistych zbierają od października. Według najnowszych danych ministerstwa rolnictwa na temat siewów, indyjscy rolnicy zasadzili w tym roku 12,5 miliona hektarów soi (+0,8% r/r). „Deficyt opadów prawdopodobnie spowoduje niższe plony i dlatego uważam, że produkcja soi może być niższa niż w zeszłym roku. Pomimo późnego rozpoczęcia monsunu w czerwcu zbiory były całkiem dobre aż do sierpnia, kiedy na plony nałożyła się długotrwała susza” – powiedział B.V. Mehta, dyrektor wykonawczy organizacji branżowej Solvent Extractors’ Association of India (SEA) z siedzibą w Bombaju. Deszcze monsunowe, krytyczne dla upraw soi, w sierpniu były o 36% niższe od średniej, chociaż w tym miesiącu opady powróciły i wzrosły do 7% powyżej średniej. Madhya Pradesh, Maharashtra i Radżastan to jedne z największych indyjskich stanów produkujących soję. „Uprawy ucierpiały z powodu silnego stresu związanego z wilgocią, kiedy w sierpniu nie padało przez dwa tygodnie. Gdy we wrześniu ponownie zaczęły padać deszcze, część strat została odrobiona” – powiedział Rameshar Singh, hodowca nasion oleistych ze środkowego stanu Madhya Pradesh . Pomimo niższej produkcji, dostawy soi będą wyższe niż popyt, ponieważ oczekuje się, że zapasy na początku nowego roku gospodarczego będą wynosić od 1,5 miliona ton do 2 milionów ton, powiedział Mehta.
Wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- W nadchodzących miesiącach Republika Południowej Afryki stanie w obliczu niedoborów mięsa z kurczaka w związku z epidemią ptasiej grypy i przerwami w dostawie prądu, które spustoszyły przemysł drobiarski, powiedział w czwartek największy w kraju producent Astral Foods. Astral stwierdziła, że kryzys energetyczny zakłócił przemysł drobiarski i podniósł koszty operacyjne, które obecnie spotęgowały dodatkowe wydatki związane z „najgorszą” epidemią ptasiej grypy, która „w zastraszającym tempie” rozprzestrzeniła się w prowincjach Gauteng i Mpumalanga w Republice Południowej Afryki. „Ptasia grypa spowodowała już niedobór jaj konsumpcyjnych na rynku i oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach podaż mięsa drobiowego do łańcucha wartości może mieć negatywny wpływ” – stwierdziła Astral. Najbardziej zaawansowana gospodarka Afryki doświadcza częstych przerw w dostawie prądu, za które obwinia się starzejącą się flotę elektrowni węglowych. Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Eskom rutynowo ogranicza dostawy prądu do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych na kilka godzin dziennie, co jest lokalnie nazywane odciążaniem. Przedsiębiorstwa musiały wydawać miliony na alternatywne źródła energii, takie jak generatory diesla i elektrownie słoneczne. W sektorze drobiarskim nieregularne dostawy energii elektrycznej wpływają na systemy wentylacji, harmonogramy uboju i przetwarzanie kurczaków. Astral twierdzi, że co miesiąc wydaje 45 milionów randów na uruchomienie generatorów diesla.
Ropa naftowa
- W sierpniu Rosja utrzymała pozycję głównego dostawcy ropy naftowej do Chin, dostarczając 2,48 mln baryłek dziennie (+26% r/r), drugi najwyższy wynik w historii. Przywóz z Rosji w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku wzrósł o jedną czwartą w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 71,21 mln ton. Dostawy z Arabii Saudyjskiej wyniosły w sierpniu 1,89 mln baryłek dziennie (-5,5% r/r). Import z Malezji, wykorzystywanej jako punkt przeładunku ładunków z Iranu i Wenezueli wyniósł w sierpniu 1,35 mln baryłek dziennie (+70% r/r). Import z USA wyniósł 0,09 mln baryłek dziennie (w sierpniu 2022 wynosił 0 bpd). Zacieśniająca się podaż i duży popyt ze strony niezależnych rafinerii indyjskich i chińskich spowodowały, że rabaty na rosyjską ropę naftową objętą sankcjami gwałtownie się zmniejszyły.
- Rosja ograniczyła eksport morskiego oleju napędowego i oleju napędowego do 1,7 mln ton w pierwszych 20 dniach września (-30% m/m) , ponieważ lokalne rafinerie rozpoczęły prace sezonowe, a rynek krajowy stoi w obliczu niedoboru paliwa i rosnących cen. Według obliczeń Reuters, niewykorzystane zdolności produkcyjne pierwotnej rafinacji ropy naftowej we wrześniu szacuje się na 4,657 mln ton, co oznacza wzrost o 45% w porównaniu z sierpniem. Ze względu na krajowe niedobory paliwa rząd Rosji rozważa nałożenie cła eksportowego na produkty naftowe w wysokości 250 dolarów za tonę – znacznie wyższej niż obecne opłaty – od 1 października do czerwca 2024 r. „Cło eksportowe może mieć negatywny wpływ na gospodarkę rafinerii i może prowadzić do spadku produkcji paliw” – stwierdził jeden z handlowców. Jak dotąd we wrześniu Turcja pozostaje głównym kierunkiem eksportu oleju napędowego z rosyjskich portów, chociaż jego wielkość spadła prawie o połowę do około 600 000 ton, jak wynika z danych LSEG. Według danych dotyczących żeglugi, od początku tego miesiąca załadunek oleju napędowego z Rosji do Brazylii spadł o jedną trzecią w ujęciu miesiąc do miesiąca, do około 260 000 ton. W pierwszych 20 dniach września rosyjskie dostawy oleju napędowego do krajów afrykańskich wyniosły około 460 000 ton, a wśród wiodących importerów znalazły się Tunezja, Libia i Ghana.
- <<informacja była opublikowana przed wystąpieniem Jerome’a Powella w sprawie stóp procentowych w USA>> „Rajd ropy naftowej ma małą przerwę, ponieważ wszyscy inwestorzy czekają na kluczową decyzję Fed, która może przechylić szalę tego, czy amerykańska gospodarka czeka na miękkie czy twarde lądowanie” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w firmie OANDA.
- <<informacja była opublikowana przed wystąpieniem Jerome’a Powella w sprawie stóp procentowych w USA>> „O ile nie będzie przykrych niespodzianek, uwaga prawdopodobnie powróci do postrzeganego deficytu podaży, gdy decyzje dotyczące stóp procentowych zostaną zakończone, a osiągnięcie progu 100 dolarów za baryłkę pozostanie nie tak odległą możliwością. Podwyższyliśmy naszą prognozę na 12 miesięcy dla ropy Brent z 93 dolarów za baryłkę do 100 dolarów za baryłkę, ponieważ obecnie spodziewamy się nieco większego spadku zapasów. Kluczowym powodem jest to, że znacznie niższa podaż z OPEC i wyższy popyt z nawiązką zrównoważyły znacznie wyższą podaż w USA” – powiedział Tamas Varga, analityk w PVM.
- „Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Fed pozostawił stopy procentowe na wczorajszym posiedzeniu FOMC. Jednak nadal było to postrzegane jako jastrzębia pauza, która wywarła pewną presję na ryzykowne aktywa (np. ropa naftowa)” – stwierdzili analitycy ING. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych utrzymała stopy procentowe po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), ale zaostrzyła swoje jastrzębie stanowisko w związku z przewidywaną podwyżką stóp procentowych do końca roku, co może osłabić wzrost gospodarczy i ogólny popyt na paliwo. Decydenci Fed w dalszym ciągu uważają, że referencyjny zakres stóp jednodniowych banku osiągnie w tym roku szczyt na poziomie 5,50–5,75%, czyli o jedną czwartą punktu procentowego powyżej obecnego zakresu.
- Bjoern Jesch, dyrektor ds. inwestycji globalnych w DWS Group powiedział, że ceny ropy naftowej mogą wzrosnąć do ponad 100 dolarów za baryłkę w okresie poprzedzającym zimę. „Kiedy pytasz mnie o scenariusze ryzyka, ceny energii charakteryzują się dużą dynamiką, a za ryzyko uważam to, że w miarę przesuwania się w chłodniejsze miesiące prawdopodobnie nastąpi eskalacja. Zdecydowanie widzę ryzyko gwałtownego wzrostu cen energii może przekroczyć 100 dolarów w krótkim okresie” – powiedział Jesch. Tempo ostatnich wzrostów również dało powód do niepokoju, stwierdziła Madeleine Ronner, zarządzająca portfelem w DWS, pozostawiając gospodarkom niewiele czasu na dostosowanie się, szczególnie w scenariuszu, w którym dynamika była napędzana podażą, tak jak ma to miejsce obecnie.
- Norweski koncern naftowy Var Energi, której większościowym właścicielem jest włoska spółka Eni, spodziewa się, że do końca 2025 r. jego wydobycie wzrośnie do około 400 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie
- Exxon Mobil Corp spodziewa się, że zyski spółki z branży paliw silnikowych i chemikaliów osiągną do 2027 r. 16 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o około 4 miliardy dolarów w porównaniu z obecnym poziomem w związku z ciągłym wzrostem popytu. „Pod koniec tej dekady obserwujemy szczytowy popyt na benzynę, ale będzie to długi okres stabilizacji” – powiedział starszy wiceprezes Exxon Jack Williams. Jej prognozy dotyczące paliw różnią się od prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która spodziewa się spadku zużycia ropy naftowej do paliw transportowych po 2026 r. W miarę spadku popytu na paliwo rafinerie będą w stanie zaopatrywać nowe rynki bez kolejnej ekspansji rafinerii, powiedział Williams. „Będziemy modernizować jednostki, a nie zwiększać naszą przepustowość” – powiedział. Należąca do firmy rafineria w Baytown w Teksasie, wytwarzająca 564 440 baryłek dziennie (bpd), zlokalizowana w pobliżu zakładu chemicznego, umożliwi jej ewolucję od produkcji głównie paliw do produkcji chemikaliów, powiedział Williams.
- Kontrolowana przez państwo rafineria Orlen wykorzystała rezerwy strategiczne, aby utrzymać niskie ceny na stacjach paliw, opanować inflację i wesprzeć rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przed październikowymi wyborami, podał think tank Polityka Insight. Polityka Insight podała, że Orlen sprzedaje importowany przez siebie olej napędowy po cenie niższej niż płacona, co spowodowało, że prywatni konkurenci wstrzymują sprzedaż, aby uniknąć sprzedaży ze stratą.Aby zrekompensować zmniejszone dostawy prywatne, Orlen wykorzystał strategiczne zapasy paliw – podaje Polityka Insight. Ceny paliw oferowanych przez Orlen, który kontroluje ponad 60% rynku hurtowego, spadły w tym miesiącu od 8% do 12%, a ceny detaliczne podążają za spadkiem. Z kolei światowe ceny ropy rosły przez trzy kolejne tygodnie, osiągając najwyższe poziomy od 10 miesięcy.Złoty stracił w tym miesiącu około 5% do dolara, przez co import ropy denominowanej w dolarach staje się droższy dla polskich odbiorców. „Dysproporcja pomiędzy cenami hurtowymi w Polsce a kosztami importu spowodowała zmniejszenie dostaw z zagranicy, które zazwyczaj pokrywają od 20% do 30% lokalnej konsumpcji. Import paliw stał się nieopłacalny” – poinformowała w poniedziałek polska grupa energetyczna Unimot.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 15 września spadły o -2,1 mln baryłek, do 418,5 mln baryłek, prognozowano spadek o -2,2 mln baryłek.
- Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -0,8 mln baryłek do 219,5 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,3 mln baryłek.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -2,9 mln baryłek do 119,7 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,2 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 15 września wyniósł 91,9% (-1,8 pp t/t).
Gaz ziemny
- Bank of America stwierdził, że choć fala upałów w Teksasie tego lata niemal o połowę zmniejszyła nadwyżkę magazynowania gazu w USA, łagodna zima może w dalszym ciągu spowodować rekordowy poziom zapasów i spadek cen poniżej 2 dolarów za mmBtu w pierwszym kwartale 2024 r.
- Nowe rozmowy między Chevronem a związkami zawodowymi w sprawie strajków w dwóch zakładach skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Australii Zachodniej zakończyły się w środę bez porozumienia. Chevron Australia stwierdził, że pomimo „znaczących negocjacji” w tym tygodniu związki zawodowe w zakładach Wheatstone i Gorgon, które eksportują około 7% światowych dostaw LNG, w dalszym ciągu domagały się warunków znacznie przekraczających standardy branżowe. Trybunał, Fair Work Commission, zbierze się w piątek, aby rozpatrzyć spór. „Utrzymujący się brak porozumienia utwierdza nas w przekonaniu, że nie ma rozsądnych perspektyw na osiągnięcie porozumienia między stronami” – powiedział rzecznik Chevronu. Strajki były kontynuowane w Wheatstone i Gorgon, choć nie trwały 24 godzin. „Członkowie Offshore Alliance pozostają otwarci na kompromis, ale Chevron musi złożyć ofertę, w której Chevron nie będzie zapewniał swoim pracownikom gorszych warunków zatrudnienia w porównaniu z innymi pracodawcami w branży” – stwierdził rzecznik Offshore Alliance Brad Gandy.
- Oczekuje się, że w tym roku zapotrzebowanie Chin na gaz ziemny wzrośnie do 396,4 miliarda metrów sześciennych (+8% r/r). Oczekuje się, że import skroplonego gazu ziemnego (LNG) osiągnie w tym roku 70,79 mln ton (+10,9% r/r), podczas gdy import gazu rurociągowego osiągnie 69,5 mld m3 (+10,7% r/r). Prognoza CNOOC Gas and Power Group dotycząca wzrostu popytu jest wyższa niż prognoza trzech innych analityków i następuje po rzadkim spadku w 2022 r., kiedy popyt na gaz w Chinach spadł o 1% w wyniku sztywnych kontroli związanych z pandemią Covid-19 i w związku z tym, że Chiny utraciły pozycję głównego importera LNG na rzecz Japonii. Xie zauważył, że wzrost napędzany jest ożywieniem gospodarczym w Chinach i spadkiem światowych cen LNG. „Spodziewamy się ożywienia popytu na gaz przemysłowy w drugiej połowie. Normalizujące się ceny gazu na świecie również będą stymulować popyt” – powiedział Xie Xuguang z CNOOC Gas and Power Group. Według szacunków ICIS, Energy Aspects i SIA Energy, wzrost zapotrzebowania na gaz w tym roku wyniósł od 5,7% do 7,4%. Prognozowano, że całkowite zapotrzebowanie na gaz w Chinach osiągnie szczyt w 2040 r. i wyniesie 700 mld m3. Część tego wzrostu została pokryta przez produkcję krajową, która według przewidywań zespołu badawczego CNOOC wzrośnie w 2023 r. do 227,8 mld m3 (+4,6% r/r). Oczekuje się, że zdolności odbioru LNG w kraju, które do końca 2023 r. wyniosą 139,3 mln ton rocznie, do 2025 r. wzrosną do 181,8 mln ton. Aby poradzić sobie z „sytuacjami ekstremalnymi”, CNOOC zaproponowało, aby kraj zbudował co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych rezerw awaryjnych LNG do 2025 roku i 25 miliardów metrów sześciennych rezerw na rok 2030. Przy wielkości 15 miliardów metrów sześciennych stanowiłoby to około 12% całkowitego importu chińskiego paliwa superschłodzonego do 2025 roku, czyli 3,4% krajowego zapotrzebowania na gaz.
- Wolumen gazu ziemnego zmagazynowanego na Ukrainie na zimowy sezon grzewczy 2023/24 prawdopodobnie przekroczy 15 miliardów metrów sześciennych, poinformował szef ukraińskiego Naftohazu Oleksij Czernyszow. Kraj raczej nie będzie importował gazu tej zimy, ponieważ ma wystarczającą ilość paliwa na krajowe potrzeby.
- Cove Point LNG należącym do Berkshire Hathaway Energy w Maryland o wydajności 0,8 bcfd LNG jest zamknięty na planowane prace konserwacyjne w okresie 21 – 29 września. Analitycy z LSEG zauważyli, że jeden tydzień oznaczałby „bardzo krótką” przerwę konserwacyjną, ponieważ każdej jesieni zakład zazwyczaj zamyka się na około trzy tygodnie.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 95,6 mld stóp sześciennych (-1,0 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 94,5 bcfd.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2023 wynosi średnio 102,2 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,9% m/m).
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych we wrześniu 2023 wynoszą średnio 12,8 bcfd (+4,06% m/m).
Energia odnawialna
- Projekt wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) o wartości $12,27 miliarda zaproponowany przez głównych kanadyjskich producentów ropy naftowej zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy rząd federalny zawrze kontrakt mający na celu zablokowanie przyszłych cen emisji dwutlenku węgla, stwierdził w środę Pathways Alliance. Pathways, konsorcjum sześciu największych przedsiębiorstw zajmujących się piaskami roponośnymi, planuje do 2030 r. zbudować węzeł CCS do magazynowania emisji z 14 projektów na piaskach roponośnych w północnej Albercie. Ottawa obiecała 50% ulgę podatkową na inwestycje w celu wsparcia projektu, a rząd Alberty opracowuje zachęty pomagające w pokryciu kosztów kapitałowych, ale prezes Pathways, Kendall Dilling, stwierdziła, że niezbędna jest również umowa finansowa pomagająca zrównoważyć koszty operacyjne. Tak zwany kontrakt różnicowy gwarantowałby minimalną cenę za CO2 wychwytywane w ramach projektu Pathways, pomagając zapewnić przyszłe przychody. Kanada od ponad roku prowadzi rozmowy z podmiotami emitującymi duże ilości gazów cieplarnianych na temat opracowania kontraktu, ale w tym miesiącu okazało się, że rząd ma trudności z uruchomieniem kluczowego narzędzia. Dodał, że projekt Pathways CCS będzie wymagał 400 kilometrów rurociągów o specjalnej konstrukcji metalurgicznej do transportu dwutlenku węgla, co może wyprodukować jedynie ograniczona liczba hut stali.
- Spółki zależne BP i Pertamina planują współpracować w celu zbadania dodatkowych dostaw gazu i produkcji tzw. błękitnego amoniaku w fabryce skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Tangguh w Indonezji na mocy podpisanej w środę umowy ramowej. Protokół ustaleń podpisany przez obie firmy podczas Indonezyjskiego Forum Nafty i Gazu (IOG) w 2023 r. obejmuje również zbadanie możliwości zatłaczania dwutlenku węgla w ramach projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS) w Tangguh. Projekt Tangguh CCUS, kierowany przez BP, uzyskał zgodę rządu Indonezji i ma potencjał, aby stać się pierwszym w kraju węzłem CCS dla emitentów krajowych i międzynarodowych.
Uran
- Inwestorzy w uran cieszą się dużym zainteresowaniem – kilka znaczących instrumentów inwestycyjnych opartych na uranie zyskało ponad 30% już w 2023 r. i są przekonani, że ograniczone dostawy i duży popyt utrzymają pozytywną dynamikę. Jednak nawet przy założeniu, że w nadchodzących latach globalne zużycie uranu będzie stale przewyższać podaż, inwestorzy w dalszym ciągu ryzykują niepowodzeniami na rynku związanymi z decyzjami rządów, które ostatecznie mają decydujący wpływ na długoterminowe perspektywy dla tego źródła energii. Zwiększanie zysków uranu było wyraźną zmianą w poparciu dla energii jądrowej wśród szeregu wpływowych organów, które opowiadają się za zdolnością energii jądrowej do wypierania silnie zanieczyszczających paliw kopalnych w procesie wytwarzania energii elektrycznej. Kluczową zmianę stanowiska w sprawie energetyki jądrowej podjęła fińska Partia Zielonych, która przez dziesięciolecia była zaciekłym przeciwnikiem energii jądrowej, ale w 2022 r. przeważającą większością głosów głosowała za przepisaniem swojego manifestu partyjnego i sklasyfikowaniem energii jądrowej jako formy energii zrównoważonej. Znaczenie tej zmiany wykracza daleko poza fiński rynek energii, który ponad jedną trzecią energii elektrycznej pozyskuje z elektrowni jądrowych. Ponadto zmiana manifestu wydawała się odzwierciedlać szeroko rozpowszechniony pogląd, że biorąc pod uwagę pilną potrzebę ograniczenia globalnych emisji, energia jądrowa może szybko pomóc w osiągnięciu ambitnych celów w zakresie dekarbonizacji poprzez zwiększenie produkcji i zastąpienie energii z bardziej brudnych elektrowni. Nawet w Niemczech, które na początku tego roku zamknęły ostatnie pozostałe elektrownie jądrowe, ze strony rządzącej koalicji rządowej pojawiły się wezwania do zaprzestania demontażu starych elektrowni, gdyby były one potrzebne w przyszłości. Według Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association – WNA) dalsze wsparcie dla byków uranowych wynika z ograniczonej podaży na rynku uranu, przy czym światowa produkcja w 2022 r. będzie o około 18% niższa niż w 2017 r. ze względu na stosunkowo niskie ceny uranu powodujące spadek działalności wydobywczej. Ceny spot fizycznych dostaw uranu wzrosły w tym roku o około jedną trzecią, podczas gdy kontrakty terminowe na uran notowane na CME wzrosły od początku roku o 35%. Zdecydowana większość elektrowni jądrowych w Europie i Stanach Zjednoczonych ma już ponad 30 lat i osiągnęła planowany okres użytkowania lub go przekroczyła, co wzbudza wśród inżynierów obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z wydłużeniem eksploatacji i wręcz sprzeciwia się zwiększaniu poziomów mocy. Ponadto koszty budowy nowych elektrowni jądrowych gwałtownie wzrosły w ostatnich latach.Z dokumentów EDF wynika, że nowa elektrownia o mocy 3200 megawatów (MW), planowana w południowo-zachodniej Anglii przez francuską spółkę EDF, największego na świecie operatora elektrowni jądrowych, będzie prawdopodobnie kosztować około 40 miliardów dolarów, czyli o 30% więcej niż początkowo szacowano. Koszt budowy planowanej elektrowni o mocy 462 MW przez amerykańską firmę NuScale Power wzrósł z 58 dolarów za megawatogodzinę w 2021 r. do 89 dolarów za MWh w 2023 r. ze względu na wzrost kosztów budowy i materiałów. Według Instytutu Ekonomiki i Analiz Finansowych Energii wzrost ten oznacza dodatkowe 4 miliardy dolarów na projekt.
Złoto
- „To, co nadal utrzymuje cenę złota na wsparciu, to solidny popyt ze strony banków centralnych, które w dalszym ciągu dywersyfikują się w kierunku złota. Chiński popyt powinien być obecnie dość solidny, po zniesieniu niektórych ograniczeń po stronie importu” – powiedział analityk UBS Giovanni Staunovo.
- Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych utrzymała stopy procentowe po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), ale zaostrzyła swoje jastrzębie stanowisko w związku z przewidywaną podwyżką stóp procentowych do końca roku, co może osłabić wzrost gospodarczy i ogólny popyt na paliwo. Decydenci Fed w dalszym ciągu uważają, że referencyjny zakres stóp jednodniowych banku osiągnie w tym roku szczyt na poziomie 5,50–5,75%, czyli o jedną czwartą punktu procentowego powyżej obecnego zakresu.
- „Handlowcy na złocie wzięli sobie do serca komunikat Fed mówiący o podwyżkach na dłużej… zmuszając byków do ostudzenia swojego entuzjazmu” – powiedział główny analityk rynku Exinity, Han Tan.
Miedź
- „Ludzie patrzą na Chiny nieco bardziej optymistycznie, mając dowody na to, że sytuacja tam zaczyna się poprawiać. Wciąż istnieje wiele dowodów na to, że chiński sektor mieszkaniowy jest w złym stanie, ale popyt na metale nieszlachetne jako całość ma się tam całkiem nieźle, a gwałtowny spadek cen mieszkań w głównych miastach kraju zaczyna słabnąć” – powiedział Dan Smith, szef działu badań w Amalgamated Metal Trading.
- International Copper Study Group (ICSG) poinformowało, że światowy rynek miedzi rafinowanej wykazał w lipcu deficyt na poziomie 19 000 ton metrycznych w porównaniu z deficytem na poziomie 72 000 ton w czerwcu. Jak podaje ICSG, przez pierwsze 7 miesięcy roku rynek odnotował nadwyżkę w wysokości 215 000 ton w porównaniu z deficytem wynoszącym 254 000 ton w tym samym okresie rok wcześniej. Światowa produkcja miedzi rafinowanej w lipcu wyniosła 2,30 mln ton, podczas gdy zużycie wyniosło 2,32 mln ton. Po uwzględnieniu zmian w zapasach w chińskich składach celnych deficyt w lipcu wyniósł 29 000 ton w porównaniu z deficytem 102 000 ton w czerwcu, podała ICSG.
Pozostałe metale przemysłowe
- „Handel metalami przemysłowymi gwałtownie spada w obliczu perspektyw wyższych stóp procentowych na dłuższy okres w Stanach Zjednoczonych, zmniejszających ogólny apetyt na ryzyko” – powiedział Ole Hansen, dyrektor ds. strategii towarowej w Saxo Bank.
- Chiński eksport produktów zawierających german i gal w sierpniu spadł, jak podały w środę dane celne, po tym, jak Pekin wprowadził nowe kontrole eksportu tych dwóch metali używanych do produkcji chipów. W zeszłym miesiącu Chiny nie wyeksportowały żadnych produktów z kutego germanu, w porównaniu z 8,63 ton w lipcu, kiedy wolumen wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z czerwcem, ponieważ zagraniczni nabywcy spieszyli się, aby zablokować dostawy przed ograniczeniami. W sierpniu nie odnotowano również eksportu wyrobów z galu kutego.Dane wykazały, że w lipcu eksport wyniósł 5,15 ton i 7,67 ton w tym samym miesiącu 2022 roku. W lipcu Chiny ogłosiły, począwszy od 1 sierpnia, ograniczenia w eksporcie ośmiu produktów z galu i sześciu produktów z germanu, co stanowi ostatnią salwę w nasilającej się wojnie między Pekinem a Waszyngtonem o dostęp do materiałów używanych do produkcji zaawansowanych technologicznie mikroczipów. Zgodnie z nowymi przepisami eksporterzy produktów zawierających german i gal muszą teraz uzyskać pozwolenie na wywóz produktów i technologii podwójnego zastosowania, czyli tych, które mają potencjalne zastosowania wojskowe i cywilne. „Rozpatrzenie wniosków o pozwolenie zajmuje około 45 dni roboczych. W zeszłym miesiącu nie wysłaliśmy żadnych towarów za granicę, ponieważ wciąż czekamy na pozwolenie” – powiedział chiński handlarz germanem i producent germanu. Zgodnie z kodeksem celnym dotyczącym „tlenków germanu i dwutlenku cyrkonu” dane wykazały, że w sierpniu eksport wyniósł 1034 ton. Nie było możliwe sprawdzenie, czy przesyłki zawierały wyłącznie dwutlenek cyrkonu, czy też zawierały pewną ilość tlenku germanu. Całkowity eksport przetworzonego germanu z Chin w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. wyniósł 36,48 ton (+58% r/r), podczas gdy eksport przetworzonego galu spadł do 22,72 ton (-58% r/r) w analogicznym okresie. Ministerstwo handlu poinformowało w czwartek, że niektóre chińskie firmy uzyskały pozwolenia na eksport produktów galu i germanu po tym, jak Pekin od 1 sierpnia ustanowił nowe warunki eksportu.
- Rosja rozważa nałożenie dodatkowego podatku powiązanego ze stawką rubla dolara na eksport metali, nawozów i niektórych innych towarów. Podatek, który może obowiązywać od października i obowiązywać do końca 2023 roku, miałby obowiązywać wszystkich głównych eksporterów tworzących rosyjski produkt krajowy brutto (PKB), z wyłączeniem ropy, gazu, zbóż, drewna, budowy maszyn i złomu. O dyskusjach w rządzie jako pierwsza poinformowała agencja informacyjna Interfax, która powołując się na źródła podała, że podatek może zostać wprowadzony od przyszłego miesiąca, ale jedno ze źródeł dodało, że może on zostać również przedłużony do końca 2024 roku. Według jednego ze źródeł Reutersa podatek miałby dotyczyć eksportu „na duże odległości”, czyli nie miałby wpływu na dostawy do krajów sąsiadujących z Rosją, takich jak Białoruś czy Kazachstan, a jego perspektywy na 2024 rok nie są jeszcze jasne. Wysokość omawianego podatku, według jednego ze źródeł, miałaby wynosić do 7% przy kursie waluty wyższym niż 95 rubli za dolara i stopniowo spadać do 3%, gdy jeden dolar równa się 80-85 rubli. Ministerstwo gospodarki Rosji odmówiło komentarza, ministerstwo finansów nie odpowiedziało na prośbę Reutersa o komentarz.
- Jak wynika ze środowych danych International Aluminium Institute (IAI) światowa produkcja aluminium pierwotnego w sierpniu wzrosła do 6,044 mln ton (+2,4% r/r).
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.