aktualności – 25 maja 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 25 maja 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Kryzys fiskalny w USA zbliża się wielkimi krokami. Poczyniono pewne postępy, ale kilka kwestii pozostało nierozwiązanych w negocjacjach dotyczących pułapu zadłużenia USA, powiedział przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy, gdy zbliża się termin podniesienia limitu zadłużenia rządu federalnego do 31,4 bln USD lub ryzyka niewypłacalności. Według sekretarz skarbu USA Janet Yellen rząd USA będzie niewypłacalny 1 czerwca.
  • Ukraina oskarżyła Rosję o skuteczne odcięcie ukraińskiego portu Piwdennyj od umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża z Morza Czarnego, żywności i nawozów z ukraińskich portów w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennym.Rosja skarżyła się, że nie może eksportować amoniaku rurociągiem do Piwdennego.
  • Strażacy poczynili „znaczące postępy” w walce z pożarami lasów w Albercie dzięki deszczowi i niższym temperaturom. Wiele firm naftowych i gazowych, które zapobiegawczo zamknęły produkcję, wznowiło działalność lub przygotowuje się do tego.W szczytowym momencie pożary zamknęły co najmniej 319 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, czyli 3,7% produkcji krajowej, i zmusiły około 30 000 mieszkańców Alberty do ewakuacji swoich domów. W środę wieczorem w regionie wciąż było 65 pożarów. Główna prowincja Kanady produkująca ropę i gaz przeżywa coś, co urzędnicy nazwali „bezprecedensowym” początkiem sezonu pożarów, który trwa do października.Jak dotąd w tym roku doszło do 521 pożarów lasów i spłonęło ponad 1 milion hektarów, mniej więcej pięć razy więcej niż średnia spalona w typowym sezonie.
  • Dziś, 25 maja 2023 o godzinie 18:00 zapraszam na webinar poświęcony perspektywicznym surowcom na drugą połowę 2023 roku!

Raporty USDA

  • Dane z raportu USDA Crop Progress z 22 maja 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

  • El Niño zapewne dużo mocniej wpłynie negatywnie na uprawy i zbiory robusty niż arabici. Dwa największe na świecie kraje produkujące robustę, Wietnam i Brazylia, mogą ponieść straty w plonach, jeśli rozwinie się silne El Niño, twierdzą analitycy i eksperci od pogody. Analityk kawy, Fernando Maximiliano, z brokera StoneX, powiedział, że w Brazylii nastąpił prawie 40% spadek produkcji kawy robusta w latach 2015-2016, kiedy silne El Niño rozwinęło się i spowodowało suszę w brazylijskim stanie Espirito Santo. Wietnamskie Narodowe Centrum Prognoz Hydrometeorologicznych przewiduje od 70% do 80% szans na pojawienie się El Niño w połowie 2023 r. i przedłużenie do 2024 r. Instytucja spodziewa się rekordowych temperatur w kraju w tym okresie.
  • W przypadku Brazylii uprawy arabici są narażone na ryzyko przymrozków wywołanych przez El Niño.

Cukier

  • Rynkowi towarzyszą obawy, że zjawisko pogodowe El Nino może doprowadzić do suszy w Azji w nadchodzących miesiącach, zmniejszając produkcję w głównych krajach produkujących, takich jak Indie i Tajlandia.
  • Według analityków branżowych cukrownie w Brazylii, największego na świecie producenta i eksportera słodzika, miały bardzo produktywną pierwszą połowę maja bez przestojów i przerobiły ponad 40,7 mln ton trzciny cukrowej. „W środkowo-południowej Brazylii jak dotąd nie było znaczących opadów w maju, więc nie ma dni straconych” – powiedział Felippe Reis, analityk upraw w EarthDaily Analytics. Ankieta S&P wykazała produkcję cukru na poziomie 2,21 mln ton w pierwszej połowie maja (+31,9% r/r). „Niektórzy gracze rynkowi nie wykluczają możliwości, że zgniatanie trzciny cukrowej osiągnie nowe historyczne maksima w tym okresie” – powiedziała Luciana Torrezan, szefowa analityki cukru w S&P Global Commodity Insights.

Kakao

  • Nana Akufo-Addo, prezydent Ghany, producenta nr 2 na świecie, powiedział, że jest przekonany, że kraj ten będzie w stanie sprostać wymogom zbliżającej się legislacji UE zakazującej importu towarów związanych z łamaniem praw człowieka, takich jak praca dzieci. Ghana i czołowy producent kakao, Wybrzeże Kości Słoniowej, spotkały się z ostrą krytyką ze strony UE w związku z wykorzystywaniem pracy dzieci na farmach kakaowych, ale Akufo-Addo powiedział, że „nie jest to zarzut, który ma jakiekolwiek podstawy”.

Bawełna

  • W tej chwili nie ma tak naprawdę optymistycznej historii do przedstawienia w towarach… ludzie martwią się, czy dostaniemy budżet” – powiedział Sid Love, analityk rynku towarowego z Kansas. „Dopiero zaczynamy (na bawełnie) i mamy długą drogę do przebycia. Mieliśmy trochę deszczu w Teksasie, aby zacząć, i sprawy trochę zwolniły” – Love powiedział, dodając, że inwestorzy również przyglądają się nadchodzącemu El Nino. Podczas gdy El Nino zazwyczaj przynosi suchą pogodę do Azji, jest znany z deszczowej pogody w niektórych częściach Ameryki Północnej i Południowej.
  • Polecam artykuł skupiony na rynku bawełny opublikowany w serwisie FXMAG.

Pszenica

  • Na całym świecie są dobre perspektywy zbiorów, ale z zastrzeżeniem El Nino” –powiedział Philippe Chalmin, ekonomista i dyrektor francuskiego magazynu towarowego Cyclope.
  • W Kansas, czołowym amerykańskim producencie pszenicy ozimej, gdzie niektórzy rolnicy porzucili pola, tylko 10% plonów oceniono jako dobre lub doskonałe.
  • Giełda zbóż w Buenos Aires podała w środę, że intensywne deszcze w ostatnich dniach na kluczowych gruntach rolnych w Argentynie poprawiły oczekiwania dotyczące zbiorów pszenicy w latach 2023/2024, po historycznej suszy, która mocno obniżyła plony. Opady deszczu mają kluczowe znaczenie dla argentyńskich rolników, aby mogli rozpocząć sadzenie pszenicy, a siew rozpocznie się w najbliższych dniach.Całkowite zbiory szacuje się na 18 milionów ton, w porównaniu z 12,4 milionami ton zebranymi w poprzednim sezonie.

Kukurydza

  • Nadwyżka taniej pszenicy w Chinach zastępuje znaczne ilości kukurydzy na ogromnym rynku pasz dla zwierząt, twierdzą producenci pasz i analitycy, ograniczając spożycie zarówno kukurydzy, jak i śruty sojowej oraz potencjalnie zmniejszając popyt na import.

Soja

  • Popyt na kukurydzę i soję nie rośnie w czasie, gdy poprawia się globalna podaż. Silniejszy dolar jeszcze bardziej uderza w eksport zboża z USA” – powiedział jeden z handlowców z Singapuru.

Ropa naftowa

  • Inwestorzy są narażeni na znaczne pogorszenie cyklu koniunkturalnego, które wpłynie na zużycie i ceny ropy naftowej w pozostałej części 2023 roku.
  • OPEC+ spotyka się 4 czerwca, analitycy zaczynają się obawiać, że organizacja obniży wydobycie. To pokłosie słów saudyjskiego księcia (i ministra energii) Abdulaziz bin Salmana, który ostrzega posiadaczy krótkich pozycji przed „bólem” jaki spotkał rynek w kwietniu (rynek otworzył się po weekendzie luką ponad $6 po ogłoszeniu cięć w wydobyciu ropy przez OPEC+) i radzi im, żeby „uważali”. „Ceny ropy naftowej rosną… dzięki ostatniemu ostrzeżeniu o krótkiej sprzedaży z Arabii Saudyjskiej” – powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynku OANDA.
  • Marże rafineryjne na oleju napędowym w Europie spadły do $16,30/baryłkę. Przed rosyjską inwazją na Ukrainę, w czerwcu 2021 europejska marża na olej napędowy wynosiła $6,84/baryłkę.
  • Aker BP odkrył na polu naftowym Yggdrasil na Morzu Północnym większe zasoby ropy naftowe niż się spodziewał. Firma oczekiwała obliczeń między 18 a 40 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), a odkrył od 40 do 90 milionów boe.
  • Wydobycie ropy naftowej w Norwegii w kwietniu spadło do 1,81 mln baryłek dziennie (-1,09% m/m).
  • Equinor przeprowadził test wydajności na swoim polu naftowym Johan Sverdrup, wykazując, że może wyprodukować do 755 000 baryłek ropy dziennie (bpd). W lutym Equinor poinformował, że złoże, największe w Europie, wydobywa 720 000 baryłek dziennie i że firma planuje przetestować wydajność do 755 000 baryłek dziennie.
  • Związki zawodowe poinformowały, że rozmowy płacowe z udziałem około 8 000 pracowników odwiertów naftowych w Norwegii zostały zerwane na skutek braku porozumienia. Rozmowy między Norweskim Stowarzyszeniem Armatorów (NSA) a związkami Safe, Industri Energi i DSO zostaną wznowione w późniejszym terminie pod przewodnictwem wyznaczonego przez państwo mediatora i mogą zakończyć się strajkiem, jeśli negocjacje się nie powiodą.
  • Pożar w rafinerii kontrolowanej przez meksykańską państwową firmę naftową Pemex oraz eksplozja na skutek kradzieży ropy z rurociągu spowodowały obrażenia łącznie 13 osób. Czterech pracowników zostało rannych w pożarze w rafinerii Lazaro Cardenas we wschodnim mieście Minatitlan. Nie wpłynęło to na produkcję w rafinerii, jednej z sześciu obsługiwanych przez firmę w Meksyku, która ma wydajność do 285 000 baryłek dziennie. W stanie Meksyk dziewięć osób – w tym trzech pracowników firmy Pemex – zostało rannych po tym, jak nielegalny dostęp do rurociągu spowodował eksplozję rurociągu. Pemex powiedział, że zbada oba incydenty. W lutym dwie osoby zmarły w wyniku obrażeń w szpitalu, a kolejne trzy trafiły do szpitala po pożarze w rafinerii Minatitlan.
  • Potwierdzone rezerwy ropy naftowej w Kolumbii nieznacznie wzrosły w ciągu ostatniego roku, jak ogłosił w środę organ regulacyjny ds. ropy naftowej (ANH), osiągając 7,5-letnią konsumpcję. Potwierdzone rezerwy w 2022 roku wyniosły 2,074 miliarda baryłek (+1,7% r/r). Tymczasem całkowita produkcja ropy w ubiegłym roku osiągnęła około 275 milionów baryłek, czyli około 753 000 baryłek dziennie (bpd). Jak dotąd w tym roku produkcja ropy naftowej wzrosła do około 773 000 baryłek dziennie (+3% r/r).
  • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 19 kwietnia spadły o -12,5 mln baryłek, do 455,2 mln baryłek, prognozowano wzrost o +0,8 mln baryłek.
  • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -2,1 mln baryłek do 216,3 mln baryłek. Święto Dnia Pamięci w USA 29 maja oznacza początek szczytowego letniego sezonu podróżniczego i wyższego zapotrzebowania na paliwo.
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -0,6 mln baryłek do 105,7 mln baryłek.

Gaz ziemny

  • Inwestorzy stali się nieco bardziej optymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy cen gazu w USA po dowodach, że niskie ceny zaczynają ograniczać działalność wiertniczą, co stopniowo eliminuje nadwyżki wydobycia. Fundusze kupiły równowartość 167 miliardów stóp sześciennych w ciągu siedmiu dni kończących się 16 maja, po sprzedaży łącznie 206 miliardów stóp sześciennych w ciągu poprzednich trzech tygodni.
  • Wydobycie gazu ziemnego w Norwegii w kwietniu spadło do 340,2 mln m3 (-3,32% m/m).
  • Zysk netto Gazpromu spadł w ubiegłym roku o ponad 40% do 1,226 bln rubli (15,77 mld USD) z powodu podwyżki podatków w drugiej połowie roku. Eksport gazu przez Gazprom, kluczowe źródło przychodów koncernu, nie został bezpośrednio objęty sankcjami zachodu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale wolumen eksportu zmniejszył się w zeszłym roku prawie o połowę do 101 miliardów metrów sześciennych. Famil Sadygow, wiceprezes Gazpromu, powiedział, że skoro sześciomiesięczna wypłata dywidendy przekroczyła już docelowy poziom 50% zysku netto, zdecydowano o pozostawieniu dywidendy za cały rok na równi z zaliczką. Sadygow powiedział również, że zysk podstawowy, czyli zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją, osiągnął w ubiegłym roku 3,6 bln rubli, na poziomie 2021 r.
  • Mając jeszcze tylko cztery lata, zanim jedyne pole gazowe na Filipinach może wstrzymać produkcję, kraj zaczął importować skroplony gaz ziemny (LNG), zwiększając presję wzrostową na i tak już niepokojąco wysoką inflację. Siedem projektów terminali zostało zatwierdzonych przez Departament Energii Filipin, ponieważ zamierza rozszerzyć wykorzystanie LNG w sektorach przemysłowych, handlowych, mieszkaniowych, transportowych i energetyce.
  • Niemiecki Uniper poinformował, że nie kupuje rosyjskiego LNG, także poprzez pośredników.
  • Potwierdzone zasoby gazu ziemnego Kolumbii pod koniec 2022 roku zmniejszyły się, nieznacznie spadając do poziomu 2,82 biliona stóp sześciennych (Tcf), co odpowiada 7,2-letniej konsumpcji, wynika z danych ANH. Produkcja gazu w ciągu roku wyniosła 0,39 Tcf.
  • Udział gazu w miksie energetycznym w USA w tym tygodniu wynosi 41%.
  • Przepływy gazu ziemnego z Kanady wróciły w tym tygodniu do poziomu 8,1 bcfd. Średnia wartość importu z Kanady wynosi w 2023 roku 8,3 bcfd (-7,77% r/r).
  • Zwiększenie eksportu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do 2050 roku spowoduje wzrost krajowych cen gazu ziemnego, poinformowała Energy Information Administration (EIA). EIA stwierdziła, że w przypadku niższych cen międzynarodowych, Stany Zjednoczone mogą eksportować 15,3 miliarda stóp sześciennych LNG dziennie (bcfd) w 2050 r. W przypadku wyższych cen międzynarodowych EIA wykazała eksport LNG na poziomie 48,2 bcfd. W obu przypadkach cena gazu w USA powinna wahać się w przedziale od $3,30/mmBtu do $4,30/mmBtu.
  • Analitycy prognozują średnie ceny gazu ziemnego w USA w 2023 roku na $3,23/mmBtu, a w 2024 roku na $3,71/mmBtu. Średnia cena NatGas w USA w okresie od 1 stycznia do 24 maja 2023 wyniosła $2,56/mmBtu.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 91,2 mld stóp sześciennych (+1,8 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 90,5 bcfd.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2023 wynosi średnio 101,5 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,1% m/m).
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w maju 2023 wynoszą średnio 12,9 bcfd (-7,86% m/m). Dotychczasowy rekordowy przepływ miał miejsce w kwietniu 2023 roku i wynosił 14,0 bcfd.

Energia odnawialna

  • „Nie sądzę, abyśmy byli w stanie osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r. Wszyscy o tym mówią, ale bądźmy realistami – nie ma wystarczającej produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego” – powiedział dyrektor generalny Qatar Airways Akbar Al Baker. Niewystarczające dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego i powolny rozwój alternatywnych projektów wodorowych. Ponieważ emisje lotnicze są postrzegane jako trudne do ograniczenia bez radykalnej technologii, główny nacisk położono na paliwa typu „drop-in”, które można umieścić w silnikach odrzutowych obecnej generacji, takie jak SAF na bazie roślin lub odpadów oraz syntetyczne alternatywy. Airbus promuje wysiłki mające na celu opracowanie do 2035 roku małego komercyjnego samolotu napędzanego wodorem. Z kolei dyrektor generalny Boeinga, Dave Calhoun, powiedział: „Naprawdę jedynym znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do zmian technologicznych jest zrównoważone paliwo lotnicze.” W 2021 r. narody w Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodziły się na długoterminowy aspiracyjny cel, jakim jest zerowa emisja lotnicza netto do 2050 r., nadając wagę polityczną celowi przyjętemu przez IATA i inne grupy branżowe, w tym lotniska i konstruktorów samolotów w 2019 r.
  • Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) poinformowała, że inwestycje w czystą energię zwiększą przewagę nad wydatkami na paliwa kopalne w 2023 r. Roczne inwestycje w energię odnawialną wzrosły o prawie jedną czwartą od 2021 r. w porównaniu do 15% wzrostu w przypadku paliw kopalnych. Około 90% tych wydatków na czystą energię pochodzi z gospodarek rozwiniętych i Chin, co podkreśla globalny podział między krajami bogatymi i biednymi, ponieważ inwestycje w paliwa kopalne są nadal dwukrotnie wyższe niż poziomy potrzebne do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. „Czysta energia porusza się szybko – szybciej, niż wielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Za każdego dolara zainwestowanego w paliwa kopalne około 1,7 dolara idzie teraz na czystą energię. Pięć lat temu stosunek ten wynosił jeden do jednego” – powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol. Około 2,8 bln USD ma zostać zainwestowane w energię na całym świecie w 2023 r., z czego ponad 1,7 bln USD ma zostać przeznaczone na odnawialne źródła energii, energię jądrową, pojazdy elektryczne i poprawę wydajności.
  • Hiszpańska firma energetyczna Repsol planuje sprzedać 49% udziałów w farmach wiatrowych i elektrowniach fotowoltaicznych w Hiszpanii. Transakcja byłaby warta od 700 do 800 milionów euro. Elektrownie odnawialne działają lub są bliskie uruchomienia, mają łączną moc 600 megawatów i znajdują się w Andaluzji, Aragonii, Kastylii-La Manchy oraz Kastylii i León. Dzięki słonecznym równinom, silnie spiętrzonym rzekom i wietrznym zboczom Hiszpania przyciąga inwestorów do projektów energii odnawialnej, ponieważ rząd dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o 30% mniej niż ilość emitowana w 1990 r.

Węgiel

  • Kopalnia Bogdanka w Q1 2023 osiągnęła zyski netto na poziomie 126,4 mln zł (-11,73% r/r). EBIT spółki za Q1 2023 to 155,8 mln zł.

Złoto

  • Prezes FED w Minneapolis, Neel Kashkari, powiedział, że stopy procentowe w USA mogą być zmuszone do „pójścia na północ od 6%”, podczas gdy prezes FED z St. Louis, James Bullard, powiedział, że bank może jeszcze w tym roku podnieść stopy procentowe o kolejne pół punktu. Złoto zwykle wypada z łask inwestorów, gdy stopy procentowe rosną i podnoszą rentowność obligacji, ponieważ rośnie koszt alternatywny utrzymywania zerowej rentowności.
  • Na razie rynek nie wykluczył całkowicie kolejnej podwyżki stóp procentowych, a to najwyraźniej nie wyglądało tak (jak) zaledwie miesiąc temu, a to prowadzi do wyrównania cen” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo
  • Prezes FED, Christopher Waller, powiedział, że choć możliwe jest pominięcie podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu w przyszłym miesiącu, koniec kampanii podwyżek stóp procentowych jest mało prawdopodobny.
  • „Minutki” FED pokazały, że decydenci FED ogólnie zgodzili się na ostatnim posiedzeniu, że potrzeba dalszych podwyżek stóp procentowych „stała się mniej pewna”, a kilku twierdziło, że podwyżka o ćwierć punktu procentowego które zatwierdzili, może być ostatnią w tym cyklu zmian stóp procentowych.

Miedź

  • Perspektywy krótkoterminowe (dla miedzi) pogorszyły się wraz z ryzykiem recesji w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz ożywieniem gospodarczym w Chinach, które nie było intensywne pod względem surowców. Handlujemy znacznie poniżej 200-dniowej średniej kroczącej i walczyliśmy o odzyskanie tego poziomu, co jest zaproszeniem do dodatkowej krótkiej sprzedaży.” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank w Kopenhadze.
  • Związek nadzorców kopalni Centinela w Chile, zarządzany przez firmę wydobywczą Antofagasta, zaakceptował negocjacje kontraktowe, aby uniknąć strajku, poinformował związek w środę. Propozycja ma zostać sformalizowana przez obie strony, powiedział związek w oświadczeniu.Dodał, że weźmie pod uwagę, że „każdy z osiągniętych warunków zostanie należycie włączony do układu zbiorowego, który będzie nami rządził przez następne trzy lata”. Według danych państwowej agencji Cochilco, w 2022 roku Centinela wyprodukowała 247 600 ton miedzi.
  • International Copper Study Group (ICSG) poinformowało światowy rynek miedzi rafinowanej odnotował w marcu nadwyżkę 2 000 ton (-98,98% m/m).

Pozostałe metale przemysłowe

  • Indonezja będzie nadal dostarczać niektóre surowce mineralne przez następny rok, pomimo zbliżającego się zakazu eksportu, powiedział minister górnictwa Arifin Tasrif. Bogaty w zasoby kraj planował wprowadzić od czerwca zakaz eksportu całej rudy metali, aby zachęcić do inwestycji w krajowy przemysł przetwórczy. Ale miedź, ruda żelaza, ołów, cynk i szlam anodowy z koncentratów miedzi będą mogły opuścić kraj do maja przyszłego roku, więc huty, z których wiele zostało opóźnionych przez pandemię, byłyby gotowe do obsługi materiałów. Firmy mogą nadal eksportować, jeśli płacą cła eksportowe i jeśli ich huty były ukończone co najmniej w połowie w styczniu.Ale zostaną ukarani grzywną za każdy miesiąc opóźnienia. Dżakarta zapowiedziała, że zwolni górników miedzi Freeport Indonesia i Amman Mineral Nusa Tenggara z zakazu, ponieważ pandemia zakłóciła również rozwój ich hut.
  • Szczegółowy plan zawieszenia wszelkiej działalności wydobywczej w regionie kontrolowanym przez birmańską milicję Wa od 1 sierpnia został opublikowany na początku tego miesiąca, podało Międzynarodowe Stowarzyszenie Cyny (ITA). Przyczyniło się to do wzrostów globalnych cen cyny. „Wysyła to silny sygnał do sektora wydobywczego o niezachwianym zaangażowaniu rządu (Wa) w promowanie zrównoważonych praktyk wydobywczych, ochronę środowiska i zapewnienie dobrobytu pracowników kopalni” – powiedział ITA. „Podnosimy nasze prognozy cen cyny na rok 2023 z 20 000 USD za tonę do 25 000 USD za tonę, ponieważ szereg zmian regulacyjnych wskazuje na zbliżający się kryzys podaży na światowym rynku cyny” – napisali analitycy z BMI.
  • Demokratyczna Republika Konga zamierza zwiększyć swój udział we wspólnym przedsięwzięciu kobaltowo-miedziowym z chińskimi firmami do 70% z obecnych 32%. Plan zwiększenia udziału Konga i uzyskania większej kontroli nad zarządzaniem przedsięwzięciem Sicomines – obecnie zdominowanym przez chińskie firmy – został szczegółowo opisany w dokumencie, który przedstawiał żądania Konga przed rozmowami w sprawie przeglądu wartej 6 miliardów dolarów umowy dotyczącej infrastruktury dla minerałów.Prezydent Konga Felix Tshisekedi, który ma odwiedzić Chiny, 19 maja poinstruował swój rząd, aby kontynuował rozmowy po tym, jak kongijskie zainteresowane strony „umocniły swoje stanowisko” w sprawie umowy z 2008 roku. Komisja stwierdziła, że Kongo powinno starać się o większy udział w Sicomines, ponieważ umowa z 2008 roku nie uwzględniała rezerw o wartości szacowanej na 90,9 miliarda dolarów, które Gecamines wniósł do transakcji. Sinohydro Corp i China Railway Group Limited zgodziły się na budowę dróg i szpitali w zamian za 68% udziałów w Sicomines, spółce joint venture kobaltu i miedzi z kongijską państwową firmą wydobywczą Gecamines. Kongo jest największym na świecie producentem kobaltu do produkcji baterii i jednym z głównych producentów miedzi. Komisja stwierdziła, że Kongo powinno starać się o 60% udziałów w Sicomines dla Gecamines i jej spółki zależnej, nierozwodnione 10% udziałów dla państwa i 30% dla chińskich firm, aby transakcja joint venture była bardziej sprawiedliwa dla Konga. „Szacuje się, że 90% kongijskiego eksportu wydobywczego trafia do Chin, ale jego udział w PKB nie przekracza 30%” – powiedział Jean-Pierre Okenda, dyrektor przemysłu wydobywczego w Resource Matters, organizacji pozarządowej, która wzywa do większej przejrzystości w negocjacjach.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *