Po przerwie powracam z programami, choć i końcówka marca i kwiecień z publikacjami będzie bardzo „poszarpany” z kilku powodów…
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- woda
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- sok pomarańczowy
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- energia elektryczna
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- węgiel
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Międzynarodowy Trybunał Karny (The International Criminal Court – ICC) wydał w piątek 17 marca nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o zbrodnie wojenne na Ukrainie.
- Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył Zachód w pierwszej połowie miesiąca o „bezwstydne pogrzebanie” czarnomorskiej inicjatywy zbożowej, która ułatwia eksport produktów rolnych Ukrainy z jej południowych portów. Pozostając w porozumieniu, Rosja wielokrotnie sprzeciwiała się podejściu Zachodu do porozumienia zawartego w lipcu ubiegłego roku, twierdząc, że kraje, które nałożyły sankcje na Moskwę, nie robią wystarczająco dużo, aby złagodzić ograniczenia w rosyjskim eksporcie, w szczególności nawozów. „Zachód bezwstydnie grzebie dobrze znaną inicjatywę humanitarną Sekretarza Generalnego ONZ” – cytuje RIA Ławrowa, który wypowiedział na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G20 w odniesieniu do umowy zbożowej. Przemawiając na tym samym spotkaniu G20 w Indiach, sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosja „celowo i systematycznie” stworzyła zaległości w dostawach zboża, podczas gdy jej własny eksport żywności, zboża i nawozów trwa. MSZ Rosji oświadczyło w środę, że zgodzi się na drugie przedłużenie umowy tylko wtedy, gdy uwzględnione zostaną interesy jej własnych producentów rolnych.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych poparła Turcję i Ukrainę, wzywając do 120-dniowego przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża z kilku ukraińskich portów Morza Czarnego po tym, jak Rosja oświadczyła, że przedłuży pakt tylko o 60 dni. „Umowa jest przedłużana o 60 dni” – powiedziała w czwartek dziennikarzom rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Dotychczasowe przedłużenie wygasa 18 marca. „Dla nas tekst umowy jest jasny i wymaga 120-dniowego przedłużenia” – powiedział Reuterowi rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Turcja powiedziała w środę, że będzie kontynuować rozmowy w sprawie przedłużenia umowy o 120 dni zamiast 60 dni. Ukraina powiedziała również, że umowa powinna zostać przedłużona o 120 dni. Chociaż Rosja nie wyjaśniła konkretnie, dlaczego chce tylko 60-dniowego odnowienia, skarżyła się, że jej własny eksport żywności i nawozów jest utrudniony przez zachodnie sankcje. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych Ukraina do tej pory wyeksportowała prawie 25 milionów ton głównie kukurydzy i pszenicy. Głównymi miejscami docelowymi przesyłek są Chiny, Włochy, Hiszpania, Turcja i Holandia. Chiny, strategiczny partner Moskwy, zapytane w czwartek o rosyjską propozycję przedłużenia o 60 dni, zaapelowały o wyważoną i kompleksową realizację umowy. Umowa została przedłużona przez Rosję o 60 dni 18 marca, z kolei Ukraina przedłużyła umowę o 120 dni. Cały układ to tak naprawdę dwie umowy: Rosja – ONZ oraz Ukraina – ONZ, obie z pośrednictwem Turcji.
- Prognozuje się, że światowa produkcja zbóż wzrośnie w sezonie 2023/24, ale nie na tyle, aby zapobiec spadkowi zapasów, podała Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC). Organ międzyrządowy, publikując swój pierwszy pełny zestaw prognoz na sezon 2023/24, oszacował produkcję zbóż na 2,283 miliarda ton, w porównaniu z 2,250 miliarda w poprzednim sezonie. Oczekiwano, że konsumpcja zboża wzrośnie do 2,288 mld ton z 2,261 mld – co poskutkuje spadkiem zapasów do 580 mln ton.
Raporty USDA
- Po prawie dwóch tygodniach od publikacji (8 marca), nie będę wrzucać danych z raportów USDA: Crop Production oraz World Production, Markets, and Trade.
Kawa
- Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+7,9k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+50,3k t/t). Zapasy kawy są niższe o -26,57% s/s.
Cukier
- Jak podaje Indian Sugar Mills Association, indyjskie młyny wyprodukowały 25,8 mln ton cukru w okresie od 1 października 2022 do końca lutego 2023 (+1,8% r/r). Produkcja do 17 marca wyniosła 28,2 miliona ton cukru (-1% r/r). Indian Sugar Mills Association prognozuje produkcję cukru w kraju na 34,0 mln ton (-5,03% s/s).
- Rynek cukru czerpał wsparcie z obaw o pogarszające się perspektywy produkcji w krajach, w tym w Chinach, Indiach, Tajlandii i Unii Europejskiej. Opóźnienia w dostawach z brazylijskiego portu Paranagua mogą zakłócić przepływ cukru.
Kakao
- „Spodziewamy się, że ciągłe obawy dotyczące ograniczonych dostaw będą nadal wspierać ceny, a pojawiają się doniesienia o eksporterach z Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy są bliscy niewywiązywania się z kontraktów z powodu niewystarczającej podaży ziarna kakaowego” – napisał Fitch Solutions.
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+100,7k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-35,0k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +10,26% s/s wyższe.
Pszenica
- Indie powinny przedłużyć zakaz eksportu pszenicy obowiązujący od zeszłego roku, aby zapewnić niższe ceny krajowe i wystarczające zapasy dla konsumentów – apeluje jeden z indyjskich organów zrzeszających młynarzy. Eksport zboża z Indii, drugiego co do wielkości producenta na świecie, gwałtownie wzrósł po inwazji Rosji na Ukrainę, co spowodowało wzrost światowych cen, ale nagły wzrost temperatur w marcu 2022 r.obniżył plony, podnosząc lokalne ceny. Indie wprowadziły zakaz w maju ubiegłego roku, w ciągu kilku dni od obietnicy dostarczenia dużych ilości zboża do wielu krajów, które borykają się z niebotycznymi cenami i poważnymi niedoborami podstawowych produktów. Chociaż nie ma konkretnej daty wygaśnięcia zakazu, źródła rządowe i branżowe podały, że ma zostać poddany przeglądowi w przyszłym miesiącu. Reuters poinformował w lutym, że Indie rozważają przedłużenie tego okresu. „Wysiłki rządu się opłaciły, a lokalne ceny spadły, co przyniosło ulgę konsumentom i wielu branżom, w tym producentom chleba i ciastek. Zakaz eksportu pszenicy musi być kontynuowany” – powiedział Pramod Kumar, prezes indyjskiej Federacji Roller Flour Millers. Indyjska pszenica nowego sezonu właśnie zaczęła pojawiać się na rynku, a zbiory nabiorą rozpędu w ciągu najbliższych kilku tygodni. W zeszłym miesiącu Indie oszacowały, że produkcja pszenicy w 2023 roku może wzrosnąć do rekordowego poziomu 112,2 miliona ton, ale niektórzy rolnicy i przedstawiciele przemysłu są mniej optymistyczni z powodu nagłego wzrostu temperatur w ciągu ostatnich kilku tygodni.
- Ukraina nie widzi potrzeby ograniczania eksportu pszenicy w nadchodzącym sezonie 2023/24 lipiec-czerwiec, ponieważ zimowe zbiory wydają się większe niż oczekiwano, choć mniejsze niż w czasie pokoju, powiedział wysoki urzędnik ministerstwa rolnictwa. Na podstawie wyników zebranych przez Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności oraz zdjęć satelitarnych, rolnicy zasiali jesienią więcej pszenicy na obszarach południowych, niż prognozowało ministerstwo. Ministerstwo szacuje teraz, że rolnicy obsiali 4,1 miliona hektarów pszenicy ozimej w całym kraju, w porównaniu z szacunkami z października wynoszącymi 3,7 do 3,8 miliona hektarów – przed rosyjską inwazją rolnicy obsiali 6,2 miliona hektarów. Ocenił, że zbiory mogą wynieść od 16 do 18 mln ton.W ubiegłym roku Ukraina wyprodukowała 20,2 mln ton pszenicy. Ukraina była przed wojną z Rosją piątym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie, a jej dostawy były szczególnie ważne dla biednych krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Eksport ukraińskiej pszenicy spadł do tej pory w tym sezonie do 11,3 mln ton (-37,57% s/s).
- Australijskie Biuro Ekonomiki Rolnictwa i Zasobów podniosło swoje szacunki zbiorów pszenicy w sezonie 2022/23 do rekordowych 39,2 mln ton, z 36,6 mln ton poprzednio.
Kukurydza
- Brazylia wyprodukuje sześć miliardów litrów etanolu z kukurydzy w sezonie 2023/2024, który rozpocznie się w kwietniu (+36,7% r/r).
- Brazylia na razie zakończyła wysyłkę kukurydzy do Chin, eksportując do Chin 2,2 miliona ton kukurydzy w okresie od listopada do lutego, w tym tylko jeden ładunek w lutym.
- Giełda zbóż w Buenos Aires prognozuje zbiory kukurydzy w sezonie 2022/23 na 36 mln ton (spadek o 1,5 mln ton względem poprzedniej prognozy) z powodu przedłużającej się suszy w kraju.
- Według danych Refinitiv między październikiem a lutym Ukraina wysłała do Chin 3,3 mln ton kukurydzy (-22,4% s/s). Chiny przeważnie milczały w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, ale w czwartek zaoferowały słowa wsparcia w sprawie przedłużenia umowy zbożowej z Morza Czarnego, być może pośrednio potwierdzając znaczenie Ukrainy w imporcie zbóż do Chin.
Soja
- Giełda zbóż w Buenos Aires poinformowała, że po raz czwarty obniża swoje szacunki dotyczące zbiorów soi w Argentynie w cyklu 2022/23, ponieważ kraj zmaga się ze skutkami suszy i wysokich temperatur. Aktualna prognoza mówi o produkcji 25 mln ton soi (spadek o 4 mln ton względem poprzedniej prognozy.
- „W pasie upraw Pampy w Argentynie susza nie wykazuje jeszcze oznak końca, a straty trwają” – podała w raporcie firma Hightower.
- Według firmy konsultingowej Safras & Mercado na rynku soi sprzedaż brazylijskich upraw osiągnęła w poniedziałek 35,4% szacowanej produkcji w cyklu 2022/2023, pozostając w tyle za poziomem z zeszłego roku i średnią historyczną. Łączna sprzedaż soi w Brazylii w styczniu i lutym spadła do około 6 milionów ton (-31% r/r), poinformowała firma konsultingowa AgRural.
- Opóźnienia w dostawach z brazylijskiego portu Paranagua mogą zakłócić przepływ soi.
- Chiński import soi w styczniu i lutym 2023 osiągnął 16,17 mln ton (+16,1% r/r) – najwięcej od 2008 roku. Oczekuje się, że popyt w Chinach na mięso, a co za tym idzie na składnik paszy dla zwierząt, śrutę sojową, wzrośnie w tym roku po tym, jak Pekin zrezygnował ze ścisłych środków dotyczących COVID-19 pod koniec 2022 r.
Wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- „Potwierdzony przypadek choroby wściekłych krów w Brazylii, wykryty w zeszłym miesiącu, jest „nietypowy” – poinformowało ministerstwo rolnictwa, dodając, że będzie pracować nad szybkim zniesieniem zawieszeń eksportu wołowiny wprowadzonych przez kilka krajów w Azji. Zawieszenie eksportu stanowi poważne zagrożenie dla kluczowego sektora hodowlanego Brazylii, jednego z największych na świecie. Ministerstwo rolnictwa w oświadczeniu wskazało na analizę przeprowadzoną przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH), która potwierdziła nietypowy przypadek choroby wściekłych krów. Ministerstwo dodało, że zaplanuje wirtualne spotkanie z chińskimi urzędnikami w celu omówienia wznowienia eksportu wołowiny. Przypadek choroby wściekłych krów, znanej naukowo jako gąbczasta encefalopatia bydła (BSE), stwierdzono u dziewięcioletniego byka z północnego stanu Para. Odkrycie zostało upublicznione 20 lutego i spowodowało automatyczny zakaz sprzedaży brazylijskiej wołowiny do Chin. Tajlandia, Iran i Jordania także wprowadziły tymczasowe zakazy importu wołowiny z dowolnego miejsca w Brazylii. Władze rosyjskie wstrzymały również import brazylijskiej wołowiny, ale tylko ze stanu Para. W Para jest tylko jeden zakład mięsny uprawniony do sprzedaży wołowiny do Rosji. Brazylijskie ministerstwo rolnictwa i hodowli podkreśliło, że jego celem jest przywrócenie eksportu wołowiny „tak szybko, jak to możliwe”.
- Komisja Europejska, która opracowuje projekty aktów prawnych UE, w zeszłym roku zaproponowała, aby wszystkie fermy bydła, trzody chlewnej i drobiu z ponad 150 sztukami żywego inwentarza stanęły w obliczu ograniczeń emisji metanu (jednego z gazów cieplarnianych) – dotknęło by to około 184 000 największych gospodarstw w Europie. Byłby to pierwszy przypadek uwzględnienia bydła, które jest największym źródłem metanu w sektorze rolnym UE, i zwiększyłby liczbę objętych ograniczeniami ferm drobiu i trzody chlewnej z obecnych 20 000. Ale ministrowie środowiska z państw członkowskich UE powiedzieli w czwartek, że hodowle bydła i trzody chlewnej powinny być objęte ubezpieczeniem tylko wtedy, gdy mają co najmniej 350 sztuk żywego inwentarza – ponad dwukrotnie więcej niż próg Komisji – i 280 sztuk żywego inwentarza dla ferm drobiu. Kraje, w tym Bułgaria, Niemcy, Włochy i Polska, naciskały na uwzględnienie mniejszej liczby gospodarstw, twierdząc, że propozycja Komisji nie jest realistyczna i uciążliwa dla rolników. Wniosek Komisji, jeśli zostanie przyjęty, zapewni, że nowe limity obejmą gospodarstwa odpowiedzialne za około 60% emisji amoniaku przez zwierzęta hodowlane w UE i 43% metanu. Polityka mająca na celu ograniczenie wpływu rolnictwa na klimat stała się politycznym punktem zapalnym w krajach UE, w tym w Holandii, gdzie partia rolników zwyciężyła w ubiegłotygodniowych wyborach prowincjonalnych, wywołując falę protestów przeciwko rządowej polityce ochrony środowiska.
Energia elektryczna
- Łącznie 9,9 gigawatów (GW) produkcji energii elektrycznej z elektrowni jądrowych, cieplnych i wodnych zostało odciętych od sieci z powodu strajków we Francji na początku marca. To około 18% francuskiej produkcji energii elektrycznej.
Ropa naftowa
- Policjant i cywil zginęli na początku marca podczas gwałtownych protestów w kolumbijskiej prowincji Caqueta, a 79 funkcjonariuszy i dziewięciu pracowników pól naftowych zostało wziętych jako zakładnicy przez społeczności wiejskie. Według kolumbijskiej policji, przemoc wybuchła w wiejskiej części gminy San Vicente del Caguan, gdzie pole naftowe należące do Emerald Energy zostało zaatakowane, a protestujący wzniecili pożar. „To godne ubolewania, że podczas tych protestów zginął policjant i cywil, a kilku policjantów zostało zatrzymanych, a inni zostali ranni” – powiedział w oświadczeniu rzecznik praw obywatelskich Carlos Camargo, dodając, że jego biuro oferuje mediację. Społeczności wiejskie i tubylcze zablokowały dostęp do pola naftowego, aby zażądać od firmy, spółki zależnej chińskiej firmy państwowej Sinochem, pomocy w naprawie dróg w regionie. W Kolumbii regularnie dochodzi do protestów na obszarach w pobliżu projektów naftowych i wydobywczych, ponieważ społeczności naciskają na firmy, aby budowały infrastrukturę, w tym drogi i szkoły. Prezydent Kolumbii Gustavo Petro nakazał wysłanie do regionu wspólnej komisji z kolumbijskich ministerstw obrony i spraw wewnętrznych oraz sił zbrojnych w celu położenia kresu przemocy.
- „Popyt na ropę podlega ponownej wycenie, ale widzimy niewielkie zmiany w fundamentach i jesteśmy skłonni przetrwać niestabilność sektora finansowego, utrzymując na razie nasze prognozy cenowe na niezmienionym poziomie, w oczekiwaniu na aktualizacje potencjalnych działań politycznych w nadchodzących tygodniach” – stwierdzili analitycy JPMorgan.
- Shell wykluczył ustanowienie celów bezwzględnego ograniczenia emisji pochodzących z użytkowania przez klientów jej produktów. Emisje użytkowników końcowych, określane jako zakres 3, stanowią około 95% zanieczyszczeń gazami cieplarnianymi wytwarzanymi przez firmę energetyczną, a niektórzy inwestorzy namawiali firmę Shell do wprowadzenia średnioterminowych celów w celu ich bezwzględnej redukcji. „Zarząd rozważał wyznaczenie celu w zakresie emisji bezwzględnych dla zakresu 3, ale stwierdził, że byłoby to sprzeczne z interesami finansowymi naszych akcjonariuszy i nie pomogłoby w złagodzeniu globalnego ocieplenia” — powiedział w raporcie prezes Shell Andrew Mackenzie. Shell powiedział, że takie cele w zakresie 3 zmuszą go do ograniczenia sprzedaży produktów naftowych i gazu ziemnego, „skutecznie przekazując klientów konkurentom”. Zarząd Shell nie wydał jeszcze rekomendacji dotyczące głosowania 23 maja nad rezolucją złożoną przez grupę aktywistów Follow This, która zwróciła się do Shella o wyznaczenie celów redukcji emisji do 2030 r., zgodnie z porozumieniem paryskim ONZ w sprawie zmian klimatu z 2015 r., ale wcześniej zalecał, aby inwestorzy sprzeciwiali się podobnym uchwałom. Ubiegłoroczna rezolucja uzyskała poparcie 20% głosów, podczas gdy strategia transformacji energetycznej Shella uzyskała poparcie 80%. Shell zamierza ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w całym swoim portfolio – w oparciu o intensywność emisji swoich paliw – o 20% do 2030 r. i 100% do 2050 r. Od 2016 r. zamierza bezwzględnie zmniejszyć o połowę emisje z własnej działalności o 2030 i powiedział, że już je zmniejszył o 30%. Mierzenie emisji według intensywności oznacza, że firma może technicznie zwiększyć produkcję paliw kopalnych i ogólną emisję, stosując kompensacje lub dodając energię odnawialną lub biopaliwa do swojego asortymentu produktów. Holenderski sąd w 2021 roku nakazał Shellowi ograniczenie emisji o 45% do 2030 roku. Firma odwołała się od wyroku. Naukowcy twierdzą, że świat musi ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 43% w stosunku do poziomu z 2019 r. do 2030 r., aby mieć jakąkolwiek nadzieję na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, czyli poziomu, który według naukowców może zapobiec najpoważniejszym konsekwencjom.
- Rosja rozpoczęła eksport oleju napędowego do Arabii Saudyjskiej w lutym, unikając skutków europejskiego embarga nałożonego na produkty ropopochodne. Co najmniej trzy ładunki przewożące 190 000 ton oleju napędowego załadowane w rosyjskim bałtyckim porcie Primorsk w lutym zmierzają teraz do Arabii Saudyjskiej. Arabia Saudyjska, która sama eksportuje ogromne ilości produktów ropopochodnych, mogłaby reeksportować rosyjski olej napędowy do innych miejsc docelowych po rafinacji.
- Rosyjskie dostawy ropy Urals rurociągami do Unii Europejskiej przez południową odnogę rurociągu „Przyjaźń” mają wzrosnąć o 6% dziennie w pierwszym kwartale w porównaniu z Q4 2022. Południowa nitka rurociągu „Przyjaźń” biegnie przez Ukrainę do Czech, Słowacji i Węgier i od lat jest głównym źródłem zaopatrzenia tamtejszych rafinerii. Przepływy „Przyjaźnią” do tych trzech krajów wzrosną do około 3,1 mln ton w Q1 2023. Dostawy ropy Urals przez północną odnogę rurociągu „Przyjaźń” zostały całkowicie wstrzymane w lutym po tym, jak Rosja wstrzymała dostawy ropy do polskiego PKN Orlen. Niemcy dobrowolnie zaprzestały importu rosyjskiej ropy Urals przez Przyjaźń od 1 stycznia 2023 r., przy czym Niemcy i Polska mają nadzieję uzupełnić braki rosyjskiej ropy importując kazachską ropę tym samym rurociągiem. Rosyjski monopolista rurociągowy Transneft otrzymał zamówienia z Niemiec i Polski na ropę z Kazachstanu przez „Przyjaźń” w okresie kwiecień-czerwiec 2023 r. Kazachska ropa po raz pierwszy zaczęła płynąć do Polski w celu dalszej dostawy do Niemiec pod koniec lutego.Kazachstan planuje wysłać do Niemiec 20 tys. ton ropy w marcu i tyle samo w kwietniu.
- Import ropy naftowej do Chin spadł w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. do 84,06 miliona ton (-1,3% r/r), czyli około 10,40 miliona baryłek dziennie (bpd). Służby celne nie podały podziału na poszczególne miesiące, ale analitycy śledzący dane dotyczące transportu stwierdzili, że styczniowy import do Chin był poniżej poziomów z poprzedniego roku. Zauważyli jednak, że państwowe rafinerie w lutym zwiększyły import ropy z Bliskiego Wschodu z powodu niższych oficjalnych cen sprzedaży i kupiły mocno przecenioną ropę Urals z europejskich portów Rosji. Według chińskiej firmy konsultingowej JLC, niezależne rafinerie również zwiększyły przerób ropy naftowej w ciągu dwóch miesięcy, pracując na 67,5% mocy produkcyjnych, czyli o 4,4 punktu procentowego więcej niż rok wcześniej.
- Malezyjska narodowa spółka naftowa, Petroliam Nasional Bhd (Petronas) planuje już w kwietniu rozszerzyć swoją część korporacyjnego kapitału podwyższonego ryzyka nawet o 200 milionów dolarów. Skoncentruje się na inwestowaniu w innowacje i technologie w regionie Azji i Pacyfiku. Petronas powiedział, że „planuje przeznaczyć dodatkowe fundusze na Petronas Ventures, zwiększając wielkość swojego ramienia venture capital z 350 milionów dolarów wcześniej ogłoszonych w 2019 roku” – w oświadczeniu nie padła żadna kwota. Petronas, jedyna malezyjska firma z listy Fortune Global 500, szuka dywersyfikacji w obliczu niestabilności na rynkach ropy. Główne cele Petronas Ventures obejmują poszukiwanie niszowych innowacyjnych technologii w celu usprawnienia podstawowej działalności grupy i obszarów wzrostu, które mogłyby stać się jej nowymi źródłami przychodów. Petronas rozwija się również w obszarze energii odnawialnej, uruchamiając w czerwcu jednostkę czystej energii o nazwie Gentari. Gentari ma na celu zbudowanie zdolności wytwarzania energii odnawialnej od 30 do 40 gigawatów do 2030 r. w regionie Azji i Pacyfiku, a Indie i Australię postrzega jako kluczowe rynki wzrostu.
- Malezyjska państwowa firma naftowo-gazowa Petroliam Nasional Berhad, znana jako Petronas, chce przedłużyć swoje długoterminowe kontrakty z japońskimi klientami na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG). Przemawiając online na konferencji prasowej w Tokio, wiceprezes ds. marketingu i handlu LNG Shamsairi Ibrahim powiedział również, że Petronas chciałby sprzedawać więcej LNG do Japonii, która w zeszłym roku była największym na świecie importerem schłodzonego paliwa. Petronas ma długoterminowe kontrakty na dostawy z japońskimi dystrybutorami gazu, takimi jak Tokyo Gas i Osaka Gas, z których część wygasa w tym i przyszłym roku. Według danych Refinitiv Japonia zaimportowała w zeszłym roku 97,9 mld metrów sześciennych (bcm) LNG (-3% r/r). Według japońskich danych handlowych Malezja wyeksportowała w 2022 roku 12 mln ton LNG do Japonii, będąc drugim co do wielkości dostawcą paliwa po Australii.
- Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmy, które według nich transportowały lub sprzedawały irańską ropę naftową lub produkty petrochemiczne z naruszeniem ograniczeń USA, w tym dwie firmy z siedzibą w Chinach. W oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że sankcje dotyczą 11 firm i 20 stowarzyszonych statków żeglugowych, które ułatwiały Iranowi handel ropą naftową i petrochemią. „Iran przyzwyczaił się do tych sankcji, ale jeśli Stany Zjednoczone chcą pewnego dnia powrócić do JCPOA (porozumienia nuklearnego z Iranem), zniesienie ich wszystkich będzie wyzwaniem dla rządu USA” – powiedziała agencji Reuters irańska misja przy ONZ. Według Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu dwie firmy objęte sankcjami mają siedziby w Chinach, a inne w Wietnamie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Sankcje zamrażają amerykańskie aktywa firm i generalnie zabraniają Amerykanom zawierania z nimi transakcji.
- „Ci, którzy obstawiają wyższe ceny ropy, pławią się w blasku pozytywnych danych makro z Chin” – powiedział analityk PVM Stephen Brennock. W Chinach aktywność w sektorze usług wzrosła w lutym w najszybszym tempie od sześciu miesięcy, ponieważ zniesienie surowych ograniczeń związanych z COVID-19 ożywiło popyt. Aktywność produkcyjna w Chinach również wzrosła w zeszłym miesiącu, w najszybszym tempie od ponad dekady, wzmacniając oczekiwania na ożywienie popytu na paliwa.
- Norweski Equinor przejmie brytyjskie aktywa naftowe i gazowe kanadyjskiej firmy Suncor Energy za $850 milionów. Equinor powiedział, że umowa obejmuje 29,9% udziałów w polu naftowym Buzzard i dodatkowe 40% udziałów w rozwoju Rosebank. „Ta transakcja jest zgodna ze strategią Equinor polegającą na optymalizacji naszego portfela ropy i gazu oraz zwiększaniu obecności w naszych głównych krajach” – powiedział w oświadczeniu Philippe Mathieu, szef firmy ds. międzynarodowych poszukiwań i wydobycia. „Decyzja o sprzedaży naszej brytyjskiej działalności poszukiwawczo-wydobywczej (E&P) jest wyraźnym przykładem naszego zaangażowania w optymalizację naszego portfela aktywów” – powiedział tymczasowy prezes i dyrektor generalny Suncor, Kris Smith. Transakcja doda około 15 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie do produkcji Equinor w 2023 roku.
- Strajki we francuskich rafineriach i zakładach petrochemicznych na początku marca zakłóciły pracę zarówno TotalEnergies jak i ExxonMobil (właściciela Esso). „Esso robi wszystko, aby zaopatrzyć swoich klientów i złagodzić konsekwencje tego narodowego ruchu przeciwko reformie emerytalnej” – powiedział rzecznik spółki. Przedstawiciel związku CGT powiedział, że zakłady Total Energies w Gonfreville, Donges, Feyzin, La Mede i Carling zostały dotknięte strajkiem. „Celem jest wznowienie strajku wszędzie” – powiedział przedstawiciel CGT Benjamin Tange. Związki zawodowe zapowiedziały, że we wtorek zatrzymają Francję, wzmagając walkę z planami prezydenta Emmanuela Macrona, aby Francuzi pracowali jeszcze dwa lata, do 64 lat, zanim będą mogli przejść na emeryturę.
- Związki zawodowe we Francji wzywają do przedłużenia o kolejne 10 dni strajku we francuskich rafineriach. Obecnie uniemożliwia się dostawom paliwa opuszczanie biorafinerii La Mede w południowej Francji należącej do TotalEnergies.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 17 marca 2023 wynosiły 6,587 mln (-13,18% t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o -1 do poziomu 589 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Popyt na gaz ziemny w Chinach prawdopodobnie wzrośnie w tym roku wraz z ożywieniem gospodarczym, ale to, czy krajowy import skroplonego gazu ziemnego (LNG) odbije się, będzie zależeć od cen spotowych, powiedział dyrektor PetroChina International. Import LNG do Chin spadł w ubiegłym roku do 63,4 mln ton (-20% r/r), co zepchnęło Chiny do pozycji drugiego na świecie nabywcy LNG za Japonią. „Spodziewamy się, że zużycie gazu ziemnego powróci w tym roku do zdrowszego poziomu w porównaniu z 2022 r.” – powiedział Reuterowi Yaoyu Zhang, dyrektor generalny globalnego LNG i nowych energii w PetroChina International. PetroChina, notowane na giełdzie ramię państwowej China National Petroleum Corporation, jest największym importerem gazu w kraju. LNG jest wykorzystywane jako uzupełnienie krajowej produkcji gazu oraz importu rurociągowego. Zhang zauważył, że PetroChina, za pośrednictwem CNPC, jest partnerem w projektach Yamal LNG i Arctic LNG 2 w Rosji i kupuje rosyjski gaz dostarczany rurociągiem.
- Federalne organy regulacyjne zatwierdziły ponowne uruchomienie dwóch z trzech pociągów skraplających terminalu Freeport LNG (pociągi 2 i 3) w lutym oraz trzeciego pociągu (pociąg 1) 8 marca. Pociągi skraplające zamieniają gaz w LNG. Działając z pełną mocą, Freeport LNG, druga co do wielkości fabryka eksportująca LNG w USA, może zamienić około 2,1 bcfd na LNG. Siedem dużych amerykańskich zakładów eksportujących LNG, w tym Freeport LNG, może zamienić około 13,8 bcfd gazu w LNG.
- Decyzja Kolumbii Brytyjskiej w tym tygodniu o zaostrzeniu norm emisji dla nowych projektów skroplonego gazu ziemnego (LNG) tworzy jeden z najbardziej solidnych planów klimatycznych w Ameryce Północnej, ale stawia dużą przeszkodę dla rozwoju przemysłu. W ramach nowych ram działań w zakresie energii prowincja zachodniej Kanady będzie wymagać, aby proponowane projekty LNG, które przechodzą lub wchodzą w proces oceny środowiskowej, miały wiarygodny plan zerowej emisji netto do 2030 r. Zaostrzone przepisy nie wpłyną na realizowany już ogromny projekt LNG Canada kierowany przez firmę Shell, ale dotkną proponowany terminal eksportowy sąsiadujący z małym obiektem Tilbury LNG oraz wczesny etap projektu Ksi Lisims LNG w północnej części regionu. Kanada jest szóstym co do wielkości producentem gazu na świecie. Prowincja zacznie eksportować 14 milionów ton rocznie (MTPA), gdy LNG Canada rozpocznie skraplanie w 2025 roku.
- Państwowy gigant naftowy Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC) ustalił ostateczną cenę swojej pierwszej oferty publicznej dla ADNOC Gas, wyceniając firmę na około 50 miliardów dolarów. Cena akcji ADNOC Gas została ustalona na 2,37 dirhama za akcję. W ramach IPO wystawione będzie 5% spółki.
- Rząd Indonezji ma nadzieję, że rozmowy z państwową spółką energetyczną Pertamina w sprawie przejęcia przez nią udziałów firmy Shell w projekcie skroplonego gazu ziemnego (LNG) Abadi zostaną sfinalizowane w pierwszej połowie tego roku. Indonezja od dawna szukała inwestora, który przejąłby 35% udziałów Shella w tak zwanym projekcie gazowym Masela po tym, jak firma ogłosiła zamiar wycofania się.Projekt prowadzi japońska firma energetyczna Inpex Corp z 65% udziałem. „Pertamina będzie jednym z członków konsorcjum realizującego projekt… Mam nadzieję, że (dyskusje zakończą się) wkrótce – w ciągu najbliższych kilku tygodni, następnych kilku miesięcy” – powiedział dziennikarzom indonezyjski minister energii Arifin Tasrif. Projekt Abadi ma produkować 9,5 miliona ton LNG rocznie i ma rozpocząć działalność w 2027 r., zgodnie z planem rozwoju zatwierdzonym w 2019 r., ale od tego czasu władze stwierdziły, że może to opóźnić się o dwa lata. Inpex nie przedłożył jeszcze poprawionego planu rozwoju projektu Abadi, który ma obejmować obiekt do wychwytywania i utylizacji oraz składowania dwutlenku węgla, co ma dodać ponad 1 miliard dolarów do całkowitego kosztu około 20 miliardów dolarów.
- Hiszpańska firma Repsol rozważała budowę terminala eksportowego LNG w Saint John w Nowym Brunszwiku w celu zaopatrywania rynków europejskich w ramach globalnego dążenia do zabezpieczenia alternatywnych dostaw rosyjskiego gazu po inwazji na Ukrainę. Jednak spółka ostatecznie zdecydowała się nie budować terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) na wschodnim wybrzeżu Kanady, ponieważ transport gazu do terminalu byłby zbyt kosztowny. Ale aby dotrzeć do terminalu, gaz musiałby być transportowany tysiące kilometrów z zachodniej Kanady, co wymagałoby nowej przepustowości rurociągów przez kanadyjskie prowincje i północno-wschodnie stany USA, które w przeszłości opierały się rozwojowi paliw kopalnych. „Po badaniu przeprowadzonym przez firmę postanowiono nie kontynuować projektu skraplania Saint John, ponieważ związane z nim opłaty za przejazd uczyniły go nieopłacalnym” – powiedział rzecznik Repsol w oświadczeniu.
- Chiński import gazu ziemnego w styczniu i lutym wyniósł 17,93 mln ton (-9,4% r/r). W przypadku LNG dane śledzenia statków Refinitiv wskazują, że import do Chin wyniósł 11,1 miliona ton (-12,4% r/r).
- Analitycy twierdzą, że Chiny mogą zużyć w tym roku od 385 do 400 miliardów metrów sześciennych gazu, co najmniej 6% więcej niż w 2022 r.
- „Strategicznym celem i przyszłością naszego eksportu gazu jest rozwój LNG, który w perspektywie średnioterminowej powinien osiągnąć co najmniej 100 mln ton rocznie” – powiedział rosyjski wicepremier Aleksander Nowak. Obecnie realizowane projekty – główne zakłady w Ust-Łudze i inicjatywa Arctic LNG-2 – zwiększą roczną produkcję Rosji z 33 do 6 milionów ton LNG rocznie.
- Obszar Zatoki San Francisco będzie stopniowo wycofywać piece zasilane gazem ziemnym i podgrzewacze wody począwszy od 2027 r., aby poprawić lokalną jakość powietrza. Jest to najnowsze posunięcie lokalnych urzędników w Stanach Zjednoczonych mające na celu wyeliminowanie gazu ziemnego, paliwa kopalnego, z ogrzewania domów i budynków.Kalifornia przoduje w tych wysiłkach, a Kalifornijska Rada ds. Zasobów Powietrza stwierdziła w zeszłym roku, że będzie wymagać, aby wszystkie nowe podgrzewacze pomieszczeń i podgrzewacze wody miały zerową emisję do 2030 r. Wyeliminowanie urządzeń zasilanych gazem ziemnym oznaczałoby przejście na urządzenia elektryczne, takie jak pompy ciepła. Zasady nie mają zastosowania do urządzeń kuchennych, takich jak kuchenki gazowe. Według regulatora obecnie około dwie trzecie gospodarstw domowych w Bay Area korzysta z urządzeń zasilanych gazem ziemnym.Przepisy zapobiegną nawet 85 przedwczesnym zgonom rocznie i zaoszczędzą do 890 milionów dolarów rocznie na kosztach opieki zdrowotnej. Przepisy będą dotyczyć podgrzewaczy wody w domach jednorodzinnych w 2027 r., pieców w 2029 r., a podgrzewaczy wody w budynkach wielorodzinnych i komercyjnych w 2031 r.
- Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na majowe dostawy przestały spadać, zatrzymując się na poziomie $13,50/mmBtu (b/z t/t). „W szerszym regionie Azji i Pacyfiku nadal obserwujemy wzrost popytu ze strony niektórych krajów i kupujących, którzy byli w dużej mierze nieobecni na rynku spotowym w zeszłym roku. Przyglądamy się również możliwościom wejścia na rynek nowych podmiotów w nadchodzącym kwartale, z projektem importowym w Hongkongu i dwoma na Filipinach, które mają zostać uruchomione w tym okresie, a następnie obiektem importowym w Wietnamie, który ma zostać uruchomiony w trzecim kwartale 2023 roku” – powiedział Samuel Good, szef działu cen LNG w agencji Ceny spadły o 81% w porównaniu z rekordowo wysokimi poziomami z sierpnia 2022 r.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 108,0 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -7,61% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 120,3 bcfd.
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o +9 do poziomu 162 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 10 marca spadły o -58 mld stóp sześciennych (bcf) do 1 972 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -62 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +24% powyżej 5-letniej średniej. Prognozuje się, że na koniec marca 2023 zapasy wyniosą ~1 910 tcf (+24,7% r/r).
Energia odnawialna
- Włoski producent kabli Prysmian otrzymał kontrakty o wartości około 1,8 miliarda euro od holenderskiego operatora TenneT na podłączenie dwóch przyszłych morskich farm wiatrowych do holenderskiej prowincji Zeeland. Prysmian, największy na świecie producent kabli, powiedział, że kontrakty zwiększają całkowitą wartość jego portfela zamówień do około 8,5 miliarda euro. Umowa zostanie podpisana 7 marca. Firma Prysmian dostarczy podmorskie i lądowe systemy kablowe dla projektów farm wiatrowych na holenderskim Morzu Północnym, o przewidywanej mocy 4 gigawatów.
- Equinor zamierza ponownie uruchomić największą w Europie fabrykę metanolu w Tjeldbergodden za około cztery tygodnie. Equinor zamknął fabrykę na zachodnim wybrzeżu Norwegii w lutym, aby zainstalować jednostkę do usuwania rtęci. Według Equinor Tjeldbergodden ma roczną zdolność produkcyjną metanolu na poziomie około 900 000 ton, co stanowi około jednej czwartej całkowitej produkcji w Europie. Equinor posiada 82,01% udziałów w zakładzie, a ConocoPhillips posiada pozostałe 17,99%.
Złoto
- „Wpływ wyższych stóp procentowych w USA na gospodarkę może zacząć „gryźć” na poważnie dopiero tej wiosny, co jest argumentem dla FED, by trzymać się „stałych” podwyżek stóp procentowych o ćwierć punktu” – powiedział prezes FED z Atlanty, Raphael Bostic. Rynki spodziewają się, że docelowa stopa procentowa FED osiągnie szczyt na poziomie 5,442% we wrześniu.
- „Widzimy ograniczony wzrost USD, który jest wiatrem w plecy dla cen złota. Nawet przy wyższych stawkach końcowych, USD prawdopodobnie osłabi się w drugiej połowie 2023 r.” – napisali analitycy z ANZ.
- „Banki centralne będą nadal kupować złoto w 2023 r. Również popyt inwestycyjny, w postaci sztabek i monet, prawdopodobnie wzrośnie w tym roku” – powiedział Krishan Gopaul, starszy analityk w World Gold Council.
- „Złoto rośnie w obawie, że w weekend może pojawić się więcej złych wiadomości bankowych i ma nadzieję, że FED wstrzyma podwyżki stóp procentowych w przyszłym tygodniu” – powiedział Tai Wong, niezależny handlowiec metalami z siedzibą w Nowym Jorku. Spotkanie FED zaplanowane jest na 22 marca.
- „Złoto prawdopodobnie przebije się przez chaos, gdy inwestorzy przyjmą ostrożną postawę” – powiedział Lukman Otunuga, starszy analityk ds. badań w FXTM.
Miedź
- Analitycy Citi powiedzieli, że spodziewają się spadku cen miedzi do $8 000 za tonę w nadchodzących miesiącach w związku z obawami o amerykański system bankowy i wzrost akcji kredytowej. „Postrzegamy to jako silną długoterminową okazję do zakupów”, powiedzieli, przewidując, że ceny powrócą do $9 000 w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy.
- Lepsze od oczekiwań dane dotyczące produkcji i usług w Chinach poprawiły nastroje wśród inwestorów miedziowych. W niedzielę rozpoczęło się posiedzenie chińskiego parlamentu, które powinno dać solidną dawkę stymulacji gospodarczych. Chiński import miedzi nieobrobionej w styczniu i lutym spadł do 879 tysięcy ton (-9,3% r/r).
- „Konsumpcja miedzi znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Silny popyt utrzyma się przynajmniej przez cały drugi kwartał” – powiedział He Tianyu, analityk CRU Group z Chin.
- Ożywienie w sektorze nieruchomości zwiększa zamówienia na kable miedziane, a producenci rur miedzianych również mają się dobrze.„Od marca do czerwca to tradycyjny sezon popytu, ponieważ producenci klimatyzacji – główny konsument rur miedzianych – zwiększają produkcję, aby przygotować się na więcej zamówień w gorącym sezonie letnim. W tym miesiącu działamy na poziomie 95% obłożenia, w porównaniu z 75% w lutym” – powiedział chiński producent rur miedzianych.
- Chiński State Grid zobowiązał się do rekordowych inwestycji w wysokości ponad 70 miliardów dolarów w budowę sieci elektroenergetycznej w 2023 roku.
- „Podczas gdy dane makro, takie jak bardzo mocne indeksy PMI dla przemysłu w lutym i bardziej zachęcająca sprzedaż nieruchomości, wskazują na ogólny wzrost aktywności gospodarczej, bardziej specyficzne punkty danych dotyczące miedzi, takie jak zapasy, premie i księgi zamówień, wskazują na nieco słabsze ożywienie” — napisali analitycy J.P. Morgan Global Commodities Research. J.P.Morgan prognozuje, że ceny miedzi zakończą się w tym roku na poziomie około $9 100/t, by przekroczyć poziom $10 000/t i osiągnąć średnio $9 850/t w całym 2024 roku.
- „Handel miedzią spada w wyniku połączenia słabego importu z Chin i złagodzenia napięć w Peru, co wskazuje na ożywienie dostaw” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank w Kopenhadze.
- Chilijskie wydobycie miedzi w styczniu wyniosło 437 900 ton (+2,9% r/r). Państwowe Codelco wydobyło 127 tysięcy ton (+5,1% r/r), największa kopalnia miedzi Escondida (BHP Group) wydobyła 93,3 tysiąca ton (+15,2% r/r), a Collahuasi (joint venture Anglo American i Glencore) 42,9 tysiąca ton (-16,4% r/r).
- Peruwiańskie kopalnie ponownie zaczynają transportować swój koncentrat miedzi do portów na eksport po trzech miesiącach protestów, które sparaliżowały dostawy, powiedział minister ds. energii i kopalń Oscar Vera. Vera powiedziała, że pomimo wybuchu protestów sytuacja w kraju się unormowała, z wyjątkiem kilku stref w południowej prowincji Puno, gdzie rząd negocjuje przeniesienie projektów inwestycyjnych do regionów wiejskich. Niektóre społeczności zagroziły jednak rozpoczęciem nowych blokad skupionych na autostradzie „korytarza górniczego”, która jest kluczowa dla dojazdu zaopatrzenia do kopalń i wywozu miedzi z kopalń.
- Kierownictwo China Nonferrous Metals Mining Group Co Ltd (CNMC) spotkało się z przedstawicielami rządu Kazachstanu w celu omówienia inwestycji w fabrykę katod miedzianych o wydajności 300 000 ton. Liu Yu, zastępca dyrektora generalnego państwowej CNMC, spotkał się w stolicy Kazachstanu Astanie z Maratem Karabajewem, ministrem przemysłu i rozwoju infrastruktury. W projekcie wezmą również udział największy kazachski producent miedzi Kazakhmys Corp oraz spółka wydobywcza KAZ Minerals. Według US Geological Survey Kazachstan posiada rezerwy 20 milionów ton miedzi.Kraj wyprodukował 453 003 ton miedzi rafinowanej w 2022 roku (+12,7% r/r).
- Globalna aktywność wytopu miedzi w lutym spadła, co widać po wskaźniku dyspersji miedzi SAVANT, będącego miarą aktywności hut, który spadł w lutym do 49,5 z 50,1 w styczniu. Miara 50 punktów wskazuje, że łhuty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Wskaźnik dyspersji w Afryce spadł o 10,9 punktu do 41,6, podczas gdy w Chinach zyskał 3,9 punktu do 52,6.
Pozostałe metale przemysłowe
- Londyńska Giełda Metali (LME) zgłosiła cofnięcie dziewięciu warrantów niklowych w swoich magazynach – do odpowiada około 54 tonom surowca, który nie odpowiadał deklaracjom. LME stwierdziło, że niezgodności gwarancji stanowią 0,14% żywego zapasu niklu w jej magazynach. Nieoficjalnie podano, że zakwestionowany towar znajdował się w magazynie należącym do Access World w Rotterdamie i zawierał kamienie zamiast niklu. LME nie podało ani nazwy magazynu ani jego lokalizacji. W przypadku niklu LME posiada 28 certyfikowanych magazynów na świecie.
- Globalny wskaźnik dyspersji dla hut niklowych spadł w lutym do 49,1 z 49,4 w styczniu. Miara 50 punktów wskazuje, że huty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy.
- Kanadyjska spółka wydobywcza Advanced Lithium prowadzi wstępne rozmowy z meksykańską państwową firmą litową LitioMx w celu utworzenia spółki joint venture w celu wydobycia surowca. „W tej chwili rozmowy są we wstępnej fazie. LitioMx przygotowuje listę życzeń tego, co należy zrobić, aby utworzyć spółkę joint venture” – powiedział dyrektor generalny Advanced Lithium Allan Barry. Kanadyjska firma Advanced Lithium ma pozwolenia na eksplorację głównie w meksykańskim stanie San Luis Potosi i poszukuje tego wspólnego przedsięwzięcia, aby rozpocząć eksploatację metalu używanego w bateriach do zasilania pojazdów elektrycznych. Szef LitioMx, Pablo Taddei, powiedział Reuterowi na początku lutego, że przyszłe spółki joint venture zajmujące się wydobyciem litu muszą dawać rządowi większościowy pakiet udziałów. „Nie mam problemu z posiadaniem mniejszego kawałka dużego tortu… Istnieją kreatywne sposoby wymyślenia czegoś, co zadziała dla wszystkich i jestem zainteresowany sytuacją korzystną dla nas i dla nich” — powiedział Barry, kiedy zapytał o uwagi Taddeia. „Odbyliśmy tylko spotkania rozpoznawcze, podobnie jak reszta podmiotów z sektora, które się do nas zgłosiły. To są bardzo wstępne rozmowy i nie ma żadnej konkretnej propozycji z żadnej ze stron” – powiedział meksykański Taddei zapytany o spotkania. Barry powiedział, że jedną z głównych atrakcji regionu jest fabryka akumulatorów niemieckiego producenta samochodów BMW, która zostanie zbudowana do 2027 roku. BMW ogłosiło 3 lutego, że zainwestuje 800 milionów euro w centralnym meksykańskim stanie San Luis Potosi w produkcję akumulatorów wysokonapięciowych i samochodów w pełni elektrycznych. Według Marthy Delgado, meksykańskiej wiceminister spraw zagranicznych, producent samochodów Tesla rozważa budowę fabryki akumulatorów elektrycznych w środkowym Meksyku.
- Chiński import rudy żelaza w styczniu i lutym wyniósł rekordowe 194 mln ton (+7,3% r/r). Chiński eksport wyrobów stalowych wzrósł w tym okresie do 12,19 mln ton (+49% r/r).
- „Pełna waga interwencji (chińskich regulatorów) na rynku rudy żelaza staje się coraz bardziej oczywista” – stwierdzili analitycy Westpac w notatce. Największy producent stali, Chiny, ponownie ograniczą roczną produkcję stali surowej w 2023 r., co oznacza, że będzie to trzeci rok z rzędu, w którym rząd nakazał ograniczenie produkcji zgodnie z programem redukcji emisji
- Południowoafrykańska Sibanye-Stillwater poinformowała, że kontroluje prawie 71% udziałów w New Century Resources. Południowoafrykański producent metali szlachetnych ogłosił 21 lutego ofertę gotówki za akcję za 1,10 AUD za pośrednictwem swojej lokalnej jednostki, wyceniając australijskiego górnika na 144,1 mln AUD (97,18 mln USD). Sibanye-Stillwater, który posiadał 19,9% udziałów w New Century, kiedy ogłoszono niezamówioną ofertę, stale zwiększał swój udział w australijskim górniku do 70,55% na dzień 7 marca, co czyni go akcjonariuszem kontrolującym. Firma Sibanye Australia złożyła również zlecenie kupna na lokalnej giełdzie papierów wartościowych i na giełdzie Chicago Board Options Exchange w celu zakupu akcji na rynku po cenie ofertowej 1,10 AUD lub niższej. „Umożliwi to pozostałym akcjonariuszom New Century, którzy chcą sprzedać swoje akcje na rynku, zbycie swoich udziałów w uporządkowany sposób i otrzymanie płatności” – powiedziała spółka. Południowoafrykańska firma, która została przyciągnięta do New Century ze względu na swoją działalność związaną z produkcją cynku, była zaniepokojona zmianą kierunku strategicznego pod obecnym kierownictwem.
- Zysk netto rosyjskiego Rusal spadł w 2022 roku do $1,79 mld (-44% r/r). Firma nie dotknięta bezpośrednimi sankcjami UE, USA, Australii i Japonii za rosyjską inwazję na Ukrainę stanęła w obliczu wyzwań logistycznych, zwiększonych kosztów i niestabilności rynku wywołanej konfliktem na Ukrainie. Firmę dotknęło też wstrzymanie produkcji w rafinerii tlenku glinu na Ukrainie oraz australijski zakaz eksportu tlenku glinu i boksytu do Rosji. Koszty produkcji aluminium w 2022 roku wzrosły do $2190/tonę (+31,8% r/r), a koszt zakupu tlenku glinu skoczył o 149,3%, ponieważ firma szukała nowych dostawców. Rafineria tlenku glinu w Mikołajowie została znacjonalizowana przez Ukrainę w lutym 2023 roku. Rusal planuje odwołać się od decyzji Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego Ukrainy, poinformował, ale odpisał aktywa rafinerii na dzień 31 grudnia 2022 roku. Glencore nie przedłuży umowy o wartości 16 miliardów dolarów na zakup aluminium od Rusal, gdy umowa wygaśnie w 2024 roku.
- Norweska firma Loke Marine Minerals przejęła firmę UK Seabed Resources (UKSR) zajmującą się wydobywaniem surowców z dna morskiego od amerykańskiego producenta broni Lockheed Martin. Norwegia, której ogromne rezerwy ropy i gazu uczyniły ją jednym z najbogatszych krajów świata, przejęła wiodącą rolę w globalnym wyścigu wydobywania metali z dna oceanów, na które jest duże zapotrzebowanie w miarę odchodzenia krajów od paliw kopalnych. Loke, który odmówił ujawnienia wartości transakcji, zamierza rozpocząć wydobycie do 2030 roku i planuje zainwestować około 100 milionów dolarów w badania, mapowanie środowiska i rozwój technologii, powiedział dyrektor generalny Walter Sognnes. UKSR posiada dwie licencje na poszukiwanie dna morskiego w strefie Clarion-Clipperton (CCZ) na Oceanie Spokojnym, pasie dna morskiego o powierzchni 4,5 miliona kilometrów kwadratowych, wyłożonym skałami wielkości ziemniaka, bogatymi w kobalt, miedź, nikiel i mangan. UKSR ma również 19,9% udziałów w Ocean Mineral Singapore, spółce zależnej singapurskiej Keppel Corporation, która również posiada licencję w CCZ. Plany wydobycia minerałów z dna oceanu zostały skrytykowane przez ekologów, którzy twierdzą, że wydobycie może mieć niszczycielski wpływ na życie morskie. Wydobycie z dna morskiego na wodach międzynarodowych nie może się rozpocząć, dopóki International Seabed Authority (ISA), organ ONZ z siedzibą na Jamajce, nie podejmie decyzji w sprawie przepisów.Państwa członkowskie ISA spotykają się obecnie w Kingston w celu rozmów w celu sfinalizowania zasad do lipca. Norwegia rozważa również otwarcie części swojego rozszerzonego szelfu kontynentalnego na północnym Atlantyku w celu poszukiwania minerałów.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.