aktualności – 6 października 2022

Dziś sam zestaw aktualności surowcowych, bez programu. Prawie 70 newsów – tak więc warto przejrzeć!

dziś wyjątkowo nie ma programu

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 6 października 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • ONZ naciska na obniżenie cen nawozów, aby uniknąć „przyszłego kryzysu” dostępności. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych wojna Rosji na Ukrainie doprowadziła do globalnego kryzysu żywnościowego i gwałtownego wzrostu cen nawozów. Rosja i Ukraina są kluczowymi światowymi eksporterami zboża, Rosja jest też jednym z największych eksporterów nawozów – odpowiadając za 13% globalnej podaży – eksport nawozów z Rosji spadł w pierwszej połowie 2022 roku o 7%. „Jeśli nie będziemy w stanie obniżyć cen nawozów, kryzys przystępności, który mamy dzisiaj, będzie jutro kryzysem dostępności i nad tym właśnie pracujemy” – powiedziała Rebeca Grynspan, sekretarz generalna Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).
  • Rosyjski minister rolnictwa Dmitrij Patruszew powiedział, że Rosja może zwiększyć zbiory zbóż o około 5 mln ton rocznie dzięki zaanektowaniu części Ukrainy. „Biorąc pod uwagę grunty orne, które tam istnieją, myślę, że co najmniej 5 milionów ton zboża zostanie dodanych do rosyjskiej skrzynki oszczędnościowej. Myślę też, że otrzymamy inne uprawy” – powiedział w wywiadzie poprzez państwową agencję informacyjną TASS. Aneksja ma objąć ~18% uznanego na arenie międzynarodowej terytorium Ukrainy. Rosja ogłosiła aneksję po przeprowadzeniu tak zwanych referendów na okupowanych obszarach Ukrainy. Zachodnie rządy i Kijów stwierdziły, że głosowania naruszały prawo międzynarodowe i były przymusowe i niereprezentatywne.
  • Dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva powiedziała, że 48 krajów jest narażonych na globalny kryzys żywnościowy. 141 milionów ludzi w świecie arabskim jest narażonych na brak bezpieczeństwa żywnościowego.
  • Francja rozpoczęła proces pełnej nacjonalizacji EDF. Rząd złożył regulatorowi rynku ofertę kupna wszystkich pozostałych poza państwową kontrolą udziałów w grupie, po 12 euro za sztukę, trzymając się ceny ogłoszonej latem. Według zgłoszenia firma wstępnie planuje wprowadzić ofertę na rynek 10 listopada. Jeśli wszystkie akcje i obligacje zamienne należące do inwestorów mniejszościowych zostaną poddane przetargowi, państwo zapłaci 9,7 miliarda euro, wliczając w to koszty transakcyjne. „Kryzys klimatyczny i sytuacja geopolityczna wymagają zdecydowanych decyzji, aby zapewnić niezależność i suwerenność energetyczną Francji” – napisano w oświadczeniu rządowym. Grupa, która ma długi przekraczające 40 miliardów euro, znajduje się również w centrum ambitnego programu budowy nowego reaktora, który będzie wymagał około 50 miliardów euro inwestycji. Źródło w Ministerstwie Finansów powiedziało, że nacjonalizacja zwiększy wiarygodność wsparcia państwa dla EDF wśród wierzycieli i agencji ratingowych i stwierdziło, że na tym etapie nie ma planów podwyższenia kapitału. Zamknięcie transakcji jest wstępnie zaplanowane na 8 grudnia, a rząd musi jedynie osiągnąć próg 90% własności z obecnego poziomu 84%, aby móc wycofać EDF z francuskiej giełdy.
  • Pracownicy południowoafrykańskiej państwowej firmy logistycznej Transnet rozpoczną strajk w czwartek w związku ze sporem płacowym. Transnet działa poniżej przepustowości z powodu braku lokomotyw, złej konserwacji, wandalizmu i kradzieży infrastruktury, co kosztuje spółki wydobywcze miliardy randów w potencjalnych przychodach. Strajk sparaliżowałby towarowe usługi kolejowe i wpłynąłby na porty RPA, również zarządzane przez Transnet. Związki zawodowe United National Transport Union (UNTU) i South African Transport and Allied workers Union (SATAWU) stwierdziły, że oferta Transnetu dotycząca podwyżki płac o 1,5% od 1 października była poniżej ich żądań. „Transnet konsekwentnie podkreślał, że jego płace stanowią obecnie ponad 66% miesięcznych kosztów operacyjnych. Nie jest to możliwe do utrzymania, szczególnie biorąc pod uwagę obecne wyniki finansowe” – napisano we wtorkowym oświadczeniu związków zawodowych. Transnet zwrócił się do Komisji ds. Pojednania, Mediacji i Arbitrażu (Commission for Conciliation, Mediation and Arbitration – CCMA), państwowej agencji pośredniczącej w sporach pracowniczych, o dalsze rozmowy ze związkami zawodowymi. Zarówno UNTU, jak i SATAWU powiedziały, że mediacja, która ma rozpocząć się 12 października, nie wpłynie na ich plany strajku.

Raporty USDA

  • Crop progress z 3 października 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

  • Badania wykazały, że do 2050 r. mniej więcej połowa gruntów wykorzystywanych obecnie do uprawy kawy, zwłaszcza wysokiej jakości odmiany arabiki, może być nieproduktywna z powodu rosnących temperatur, suszy i chorób. Sektor kawy jest wyceniany na 200-250 miliardów dolarów rocznie na poziomie detalicznym, ale kraje produkujące otrzymują mniej niż 10% tej wartości podczas eksportu ziaren, a rolnicy nawet mniej. Według organizacji non-profit Fairtrade i Technoserve około 125 milionów ludzi na całym świecie jest uzależnionych od kawy jako źródła utrzymania, podczas gdy według organizacji non-profit Fairtrade i Technoserve około 80% rodzin zajmujących się uprawą kawy żyje na granicy ubóstwa lub poniżej.
  • Dane Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO) wykazały, że od października 2021 r. do sierpnia 2022 r. dostawy z Brazylii spadły o 27,2%, podczas gdy Kolumbia odnotowała spadek o 18,7%.
  • Kolumbia wyprodukowała we wrześniu 834 tysiące 60-kilogramowych worków kawy arabica (-31% r/r). „Spadek eksportu Kolumbii jest związany z utrzymującymi się niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które zmniejszają dostępną podaż kawy w kraju” – powiedział ICO.
  • Eksport kawy z Kostaryki we wrześniu spadł do 28 144 worków 60-kg (-60,1% r/r). „Sprzedaliśmy wszystko, co mieliśmy. Sprzedał się bardzo szybko ze względu na wpływ pandemii na handel międzynarodowy, a ponadto mieliśmy niską produkcję” – powiedział Reuterowi szef zrównoważonej produkcji ICAFE, Victor Vargas. Znana z wysokiej jakości ziaren Kostaryka sprzedaje większość zbiorów za granicą. Jednak zbiory w latach 2021-2022 spowodowały spadek eksportu o 8,8% w porównaniu z poprzednim rokiem, przy czym wysłano o 102 490 worków mniej, co zwiększyło całkowity eksport do 1 055 662 worków w sezonie od października do września. Produkcja spadła do 1,282 mln 60-kg worków (-11,35% s/s).
  • Nestle zobowiązało się wydać ponad 1 miliard franków szwajcarskich ($1,01 miliarda) do 2030 roku na starania o zrównoważone pozyskiwanie kawy. Do 2025 roku 20% kawy kupowanej przez Nestle było uprawiane przy użyciu „regeneracyjnych” praktyk rolniczych. Obejmują one sadzenie roślin okrywowych w celu ochrony gleby, stosowanie nawozów organicznych w celu poprawy żyzności gleby oraz zwiększenie wykorzystania agroleśnictwa i upraw współrzędnych w celu zachowania różnorodności biologicznej – wszystko to w celu zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

Cukier

  • Prognozuje się, że produkcja cukru w ​​Unii Europejskiej spadnie w sezonie 2022/23 do 15,5 mln ton po spadku powierzchni upraw i silnej letniej suszy w wielu krajach członkowskich (-6,9% s/s).

Kakao

  • Ulewne deszcze w zeszłym tygodniu w niektórych regionach uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej spowodowały rozprzestrzenienie się chorób kakaowca. Wybrzeże Kości Słoniowej, w największy na świecie producent kakao, jest w porze deszczowej, która trwa od kwietnia do połowy listopada. W regionach południowych i przybrzeżnych rolnicy obawiają się, że zbyt duże opady w tym miesiącu uniemożliwią im prawidłowe wysuszenie fasoli i zmniejszą zbiory. We wschodnim regionie Abengourou, znanym z dobrej jakości fasoli, rolnicy powiedzieli, że choroba czarnych strąków rozprzestrzenia się na plantacjach z powodu nadmiernej wilgoci. Ale jest za wcześnie, aby pesymistycznie podchodzić do zbiorów. Opady w wielu rejonach są ponad dwukrotnie wyższe od 5-letniej średniej. Zbiory będą stopniowo rosnąć w tym miesiącu i osiągną szczyt w listopadzie i grudniu.
  • Ghana podniosła gwarantowaną cenę zapłaconą rolnikom kakao do 12 800 cedi ($1 248,78) za tonę głównego zbioru w sezonie 2022/23, który rozpocznie się 7 października (+21,2% s/s). Cena jest niższa niż 900 franków CFA ($1,36) płacone na Wybrzeżu Kości Słoniowej. „21-procentowy wzrost cen producenta kakao jest świadectwem determinacji rządu, aby zapewnić rolnikom przyzwoite dochody i uczynić uprawę kakao lukratywną” – powiedział minister rolnictwa Owusu Afriyie Akoto. Produkcja kakao w Ghanie gwałtownie spadła w tym roku, osiągając 689 000 ton 1 września, prognozowano 800 000 ton.

Bawełna

  • Zapasy bawełny w USA w sierpniu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

  • Rolnicy w Rosji przyspieszyli zasiew pszenicy ozimej po tym, jak niedawne deszcze złagodziły skutki letniej suszy. Zasiew zbóż ozimych w Rosji, największym światowym eksporterze pszenicy, został tej jesieni opóźniony przez suchą pogodę, a następnie przez ulewne deszcze w centralnych i południowych regionach. „W ciągu ostatnich dwóch tygodni warunki pogodowe znacznie się poprawiły w przypadku pszenicy ozimej” – powiedział Sovecon. Według Sovecon, rolnicy w Rosji zasiali zboże ozime na 9,4 miliona hektarów w porównaniu z 10,7 miliona hektarów mniej więcej w tym samym dniu rok temu. Pszenica ozima, wysiewana jesienią do zbioru latem, zazwyczaj stanowi 70% plonów w Rosji, daje wyższe plony niż odmiany wiosenne i jest mniej podatna na warunki pogodowe.
  • Tempo siewu pszenicy ozimej na Ukrainie pod żniwa w 2023 r. jest trzykrotnie niższe niż ubiegłoroczne. Do 3 października obsiano 1,1 mln hektarów czyli 27% prognozowanego areału. W 2021 obsiane było 3,1 mln hektarów. Ministerstwo nie podało przyczyny spadku, podczas gdy lokalni urzędnicy i analitycy twierdzą, że deszcze w większości kraju i brak funduszy są głównymi przyczynami opóźnienia. Ministerstwo nie podało prognozy obszaru uprawy pszenicy ozimej w 2023 r., chociaż minister rolnictwa Mykoła Solski powiedział agencji Reuters w sierpniu, że obszar ten może spaść do 3,8 miliona hektarów z 4,6 miliona rok wcześniej z powodu inwazji Rosji. Kijowska firma konsultingowa Barva Invest podała w zeszłym miesiącu, że powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej może wynieść około 3,4 miliona hektarów.
  • Amerykański Departament Rolnictwa obniżył zbiory pszenicy w USA do 1,65 mld buszli, znacznie poniżej oczekiwań analityków.

Kukurydza

  • Pas zbożowy Argentyny znajduje się w najbardziej suchym roku kalendarzowym od prawie dekady, a prognozy utrzymują ten trend przez następne trzy miesiące, kiedy kukurydza i soja w tym kraju mogą najbardziej potrzebować deszczu. Chociaż wrażliwe okresy plonowania przypadają na pierwsze miesiące 2023 r., wyniki zbiorów wykazują nieco większą korelację z opadami deszczu między październikiem a grudniem, kiedy trwa siew kukurydzy i soi. Zasiewy kukurydzy są najwolniejsze od 5 lat. Susza podczas sadzenia kukurydzy i soi jest bardziej prawdopodobna podczas La Nina, która według prognoz utrzyma się do początku 2023 roku, trzeciego roku z rzędu.
  • Tegoroczne zbiory kukurydzy na ziarno we Francji wyniesie ~10 mln ton przy wydajności 7,9 ton/hektar (t/ha) – 5-letnia średnia we Francji wyniosła 9,7 t/ha. Tegoroczne plony byłyby najniższe od 2003 r., a produkcja najmniejsza od ponad 30 lat. W zeszłym miesiącu ministerstwo rolnictwa przewidziało, że francuska produkcja kukurydzy na ziarno wyniesie 11,33 mln ton, co jest najniższym poziomem od 1990 roku.
  • Dom maklerski StoneX podniósł swoje szacunki średniej produkcji kukurydzy w USA do 173,9 buszli z akra (bpa), z 173,2 wcześniej, ale obniżył swoje szacunki dotyczące produkcji kukurydzy do 14,056 mld buszli z 14,168 mld w poprzedniej prognozie.
  • Przerób kukurydzy w USA w sierpniu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

  • Nadmierne deszcze w niektórych obszarach Brazylii spowolniły zasiewy soi na sezon 2022/23. „Postęp w ciągu tygodnia nie był zły, ale siew mógłby być szybszy, gdyby nie ciągłe deszcze w Paranie, Mato Grosso do Sul i Sao Paulo” – powiedział AgRural.
  • Anec, stowarzyszenie reprezentujące globalnych handlarzy zbożem, którzy działają w Brazylii, podniosło prognozę eksportu soi w tym kraju o 1,5 miliona ton. Oczekuje się, że Brazylia, wyeksportuje obecnie 75,5 miliona ton nasion oleistych w 2022 roku. Większość eksportu soi z Brazylii trafia do Chin.
  • Dom maklerski StoneX obniżył swoją prognozę plonów w USA w 2022 r. do 51,3 buszli z akra (bpa) z 51,8 prognozowanych 1 września. Firma prognozuje produkcję soi w USA na 4,442 miliarda buszli, co oznacza spadek z 4,515 miliarda prognozowanych wcześniej.
  • Pas zbożowy Argentyny znajduje się w najbardziej suchym roku kalendarzowym od prawie dekady, a prognozy utrzymują ten trend przez następne trzy miesiące, kiedy kukurydza i soja w tym kraju mogą najbardziej potrzebować deszczu. Chociaż wrażliwe okresy plonowania przypadają na pierwsze miesiące 2023 r., wyniki zbiorów wykazują nieco większą korelację z opadami deszczu między październikiem a grudniem, kiedy trwa siew kukurydzy i soi. Zasiewy kukurydzy są najwolniejsze od 5 lat. Susza podczas sadzenia kukurydzy i soi jest bardziej prawdopodobna podczas La Nina, która według prognoz utrzyma się do początku 2023 roku, trzeciego roku z rzędu.
  • Przerób soi w USA w sierpniu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

  • Strategie Grains podniosła swoje prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej do 19,46 mln ton (+14,5% r/r) – prognoza wrześniowa mówiła o 19,15 mln ton.
  • Strategie Grains podniosła swoje prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej zwiększyła swoje prognozy dotyczące upraw słonecznika w UE do 9,25 mln ton (-10% r/r) z 9,17 mln prognozowanych we wrześniu.
  • Zapasy olejów roślinnych w USA w sierpniu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

  • Północnoamerykańskie ramię brazylijskiego producenta mięsa JBS S.A. zamyka amerykańską firmę spożywczą Planterra Foods w USA po około dwóch latach. JBS skoncentruje się na swoich zakładach w Brazylii i Europie, powiedziała Nikki Richardson, rzecznik JBS USA.Te operacje „nadal zdobywają udział w rynku i poszerzają swoje bazy klientów” – powiedziała. Planterra z Kolorado sprzedawała żywność pochodzenia roślinnego pod marką Ozo.
  • Holenderski rząd nakazał hodowcom drobiu ograniczyć rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego szczepu ptasiej grypy. „Niestety, duża liczba infekcji jasno pokazuje, że potrzebne są dodatkowe środki ostrożności. Wirus ptasiej grypy nie zniknął z Holandii tego lata i sytuacja nie ulegnie poprawie wraz z nadchodzącą migracją ptaków” – powiedział holenderski minister rolnictwa Piet Adema. Holandia zgłosiła ponad 10 przypadków ptasiej grypy w ciągu ostatniego miesiąca.

Energia elektryczna

  • Departament Energii Stanów Zjednoczonych podjął w poniedziałek krok w kierunku wykorzystania przepisów obronnych z czasów zimnej wojny w celu zwiększenia niezawodności sieci elektroenergetycznej, wdrożenia czystej energii i przyspieszenia krajowej produkcji technologii sieciowych, takich jak transformatory. W czerwcu prezydent Joe Biden, demokrata, wezwał DPA do rozszerzenia produkcji paneli słonecznych, pomp ciepła, transformatorów i sprzętu do „czystych paliw wytwarzanych z elektryczności”, takich jak elektrolizery i ogniwa paliwowe. Ustawa z 1950 roku daje Pentagonowi szerokie uprawnienia do pozyskiwania sprzętu niezbędnego do obrony narodowej. Poprzednik Bidena, Donald Trump, republikanin, wezwał DPA w 2019 r. do gromadzenia zapasów ziem rzadkich, specjalistycznych minerałów używanych do produkcji magnesów stosowanych w broni i pojazdach elektrycznych, a w 2020 r. ponownie nakazał General Motors produkcję wentylatorów ratujących życie podczas pandemii COVID- 19.

Ropa naftowa

  • OPEC+ ustalił ograniczenie limitów produkcji ropy przez kraje członkowskie o 2 miliony baryłek. „Prezydent jest rozczarowany krótkowzroczną decyzją OPEC+ o obniżeniu kwot produkcyjnych, podczas gdy światowa gospodarka ma do czynienia z ciągłym negatywnym wpływem inwazji Putina na Ukrainę” – powiedział Biały Dom. Książę Abdulaziz powiedział, że rzeczywiste cięcia wyniosą 1,0-1,1 miliona baryłek dziennie. Analitycy z Jefferies powiedzieli, że oszacowali liczbę na 0,9 miliona baryłek dziennie, podczas gdy Goldman Sachs określił ją na 0,4-0,6 miliona baryłek dziennie, twierdząc, że cięcia będą pochodziły głównie od producentów z krajów Zatoki Perskiej, takich jak Arabia Saudyjska, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt.
  • Sankcje G7 na Rosję będą wymierzone w jej ropę i produkty w trzech fazach. W pierwszej fazie będzie to ropa naftowa, później olej napędowy, a na końcu inne produkty ropopochodne jak np. nafta. Harmonogram może skomplikować plan postrzegany ze sceptycyzmem przez graczy z branży zaniepokojonych narażeniem na sankcje i kraje kupujące, które się nie zgłosiły. Sankcje ze strony G7 i Unii Europejskiej, która zdecydowała się na dwufazowy zakaz, mają rozpocząć się 5 grudnia. Oba bloki gospodarcze dążą do ograniczenia rosyjskich zysków z eksportu ropy po inwazji na Ukrainę. Jak dotąd Moskwa w dużej mierze utrzymywała przychody, ponieważ wysokie ceny i zwiększona sprzedaż do Azji, zwłaszcza do Chin i Indii, zniwelowały wpływ zachodnich ograniczeń energetycznych. Od 5 grudnia UE zabroni dostaw rosyjskiej ropy drogą morską, a od 5 lutego produktów, odcinając handel usługami finansowymi i potencjalnie zatrzymując go na całym świecie. Jednak istnieje obawa, że ​​sankcje UE spowodują dalszy wzrost cen ropy, zwiększając problemy gospodarcze w krajach sankcjonujących Rosję, gdzie inflacja osiągnęła już od kilkudziesięciu lat najwyższy poziom. Stany Zjednoczone chcą również chronić rynki wschodzące przed skutkami sankcji.
  • Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że Rosja może ograniczyć wydobycie ropy, aby zniwelować negatywne skutki narzuconych przez Zachód limitów cenowych. „Uważamy, że to narzędzie narusza wszystkie mechanizmy rynkowe. Może być bardzo szkodliwe dla światowego przemysłu naftowego… Będziemy gotowi do ograniczenia produkcji (celowo)” – powiedział Novak w komentarzach telewizyjnych.
  • Francja wykorzystała swoje strategiczne rezerwy paliwa, aby zaopatrzyć stacje benzynowe, które miały problemy z zaopatrzeniem na skutek strajków. Rzecznik rządu, Olivier Veran, przyznał się do „napięć”, ale powiedział, że nie brakuje zapasów paliw na poziomie krajowym. Zachęcał konsumentów, aby nie panikowali przy zakupie benzyny. Akcja strajkowa spowodowała, że ​​ponad 60% francuskich zdolności rafineryjnych zostało wyłączonych.
  • Rząd Demokratycznej Republiki Konga odrzucił wniosek amerykańskiego wysłannika ds. klimatu Johna Kerry’ego o wycofanie niektórych bloków naftowych wystawionych na aukcję w celu ochrony lasów, powiedziała w środę minister środowiska Eve Bazaiba, mówiąc że może to zaszkodzić rozwojowi kraju. Ekolodzy obawiają się, że 30 bloków naftowo-gazowych wystawionych na aukcji w lipcu może otworzyć pod odwierty część drugiego co do wielkości na świecie lasu deszczowego i torfowisk. Kerry poprosił o wycofanie sześciu bloków, które wkraczały na torfowisko i Park Narodowy Virunga. „Nikt nie może wywierać na nas presji… żadna konwencja na świecie, nawet porozumienie paryskie, nie zabrania krajowi emitowania CO2 ze względów rozwojowych” – powiedziała, dodając, że wspólna grupa robocza USA-Kongo ds. ochrony lasów nie wpłynie na decyzję kraju. Rząd Konga wcześniej podkreślał, że musi wykorzystać swoje ogromne zasoby naturalne, aby pobudzić gospodarkę, energetykę i zapewnić elektryczność ludności.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 1,4 mln baryłek, do 429,2 mln baryłek, prognozowano wzrost o 2,1 mln baryłek.
  • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o 4,7 mln baryłek do 207,5 mln baryłek (-2,21% t/t).
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia do 110,9 mln baryłek (-2,97% t/t).

Gaz ziemny

  • Według dwóch osób bezpośrednio zaangażowanych w dyskusje Biały Dom wykluczył wszelkie zakazy lub ograniczenia eksportu gazu ziemnego tej zimy, aby pomóc złagodzić niedobory energii w Europie. Urzędnicy Białego Domu, dotknięci gwałtownymi wzrostami inflacji do poziomu powyżej 8%, zbadali wpływ ograniczenia eksportu energii na rynek, aby obniżyć ceny konsumenckie i podnieść krajowe zapasy. Ale ta analiza tylko ugruntowała konsensus, że taki ruch byłby zbyt ekstremalny i złamał kluczowe relacje z sojusznikami w Europie. W ostatnich tygodniach kwestia ta nabrała nowego znaczenia, ponieważ Biały Dom zagroził rafineriom, że mogą powstrzymać je od eksportu paliw, takich jak benzyna i olej napędowy, o ile krajowe zapasy nie wzrosną. Oczekuje się, że średni koszt ogrzewania domów w USA wzrośnie o 17,2% od zeszłej zimy. Według raportu, cena gazu ziemnego, który ogrzewa około 50% amerykańskich gospodarstw domowych, ma wzrosnąć o około 34% w porównaniu z ubiegłym rokiem i o 66% od zimy 2020/21. Niektóre firmy energetyczne, które polegają na gazie ziemnym na północnym wschodzie USA, ostrzegają konsumentów, że tej zimy rachunki za prąd mogą wzrosnąć o 60%.
  • Zakład eksportowy skroplonego gazu ziemnego (LNG) Cove Point firmy Berkshire Hathaway Energy w stanie Maryland został zamknięty w sobotę z powodu corocznej konserwacji, która ma trwać około trzech tygodni. Ilość gazu płynącego do elektrowni spadła w sobotę prawie do zera ze średnio 0,76 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) w poprzednim miesiącu.
  • Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała, ze rozważa zakup norweskiego gazu. „Będziemy iść naprzód w zakresie naszego własnego bezpieczeństwa energetycznego … Ale patrzymy na długoterminowe kontrakty energetyczne z innymi krajami, ponieważ oprócz upewnienia się, że mamy dobre ceny, bezpieczeństwo energetyczne jest niezwykle ważne. Żadna umowa nie została podpisana” – powiedziała brytyjska premier. Bloomberg News poinformował, że Wielka Brytania prowadzi rozmowy z Norwegią w sprawie zawarcia potencjalnie 20-letniego kontraktu na gaz ziemny w celu ochrony przed zimowymi przerwami w dostawie prądu.
  • Wysoki rangą izraelski urzędnik, Lior Schillat, dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Energetyki, był w Paryżu na rozmowach z TotalEnergies na temat udziału w wydobyciu z morskiego pola Qana w pobliżu Izraela i Libanu. „Celem spotkań jest ustanowienie mechanizmu, dzięki któremu Total będzie płacił Izraelowi część tantiem z każdego gazu, który produkuje w Kanie” – podało źródło.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 90,1 mld stóp sześciennych (+0,9 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 90,8 bcfd.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w październiku 2022 wynosi 100,3 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,91% m/m).
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w październiku wynosi średnio 11,0 bcfd (-4,35% m/m).

Energia odnawialna

  • RWE, największy producent energii w Niemczech planuje zakup Con Edison Clean Energy Business, co spotkało się z krytyką ze strony aktywistycznego funduszu Enkraft, który uznał transakcję za „niezrozumiałą” w obliczu kryzysu energetycznego w Europie. Transakcja szacowana jest na $6,8 mld. „Istniał cel strategiczny, aby zrobić krok naprzód zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, co teraz wyraźnie osiągnęliśmy dzięki tej transakcji. Nie oznacza to jednak, że zamierzamy ograniczyć nasze europejskie i brytyjskie ambicje” – powiedział Markus Krebber, dyrektor generalny RWE. Spółka zamierza do 2030 r. zainwestować ponad 50 miliardów euro brutto, kładąc duży nacisk na energię słoneczną i wiatrową. Trzy czwarte tej kwoty ma zostać wydane w Europie.
  • Alaska Gasline Development Corporation (AGDC) poinformowała, że będzie badać wykonalność produkcji amoniaku w regionie Cook Inlet z japońskimi Mitsubishi Corp i TOYO Engineering Corp oraz Hilcorp Alaska. Cztery firmy zgodziły się „ocenić komercyjną wykonalność wykorzystania gazu ziemnego North Slope dostarczanego na południowo-centralną Alaskę za pośrednictwem projektu Alaska LNG do produkcji bezemisyjnego amoniaku” – powiedział AGDC. Emisje dwutlenku węgla (CO2) z produkcji paliwa bogatego w wodór mogą być wychwytywane i składowane pod ziemią w basenie Cook Inlet, który ma „światowej klasy potencjał sekwestracji dwutlenku węgla”. Japońskie firmy chcą również zainwestować w kanadyjskiej prowincji Alberta w produkcję amoniaku i metanolu, aby zbudować globalne łańcuchy dostaw bardziej ekologicznej energii.

Uran

  • Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w środę swojemu rządowi przejęcie kontroli nad największą europejską elektrownią atomową w Zaporożu na Ukrainie. Rosja zdobyła elektrownię atomową Zaporoże (ZNPP) w marcu krótko po inwazji na Ukrainę, ale ukraiński personel nadal ją eksploatuje. Zaporoże to jeden z czterech regionów, które Władimir Putin formalnie włączył do Rosji. „Elektrownia atomowa w Zaporożu znajduje się teraz na terytorium Federacji Rosyjskiej i dlatego powinna być eksploatowana pod nadzorem naszych odpowiednich agencji” – cytuje wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Wierszynina agencja informacyjna RIA. Rosyjski operator elektrowni jądrowych Rosenergoatom zapowiedział w oświadczeniu, że przeprowadzi ocenę, jak naprawić szkody i przeniesie wszystkich obecnych ukraińskich pracowników do nowej organizacji należącej do Rosji.

Węgiel

  • Największy niemiecki producent energii RWE poinformował, że przyśpiesza wycofywanie węgla o osiem lat i jest gotowy zakończyć produkcję energii elektrycznej z węgla brunatnego w 2030 r. w ramach porozumienia zawartego z rządem. Niemiecki rząd w listopadzie zgodził się na „idealne” przesunięcie wyjścia kraju z energetyki węglowej do 2030 r., w porównaniu z poprzednim celem z 2038 r., ale plan ten nadal wymagał negocjacji z poszczególnymi operatorami. Krebber powiedział, że firma nie zażąda dodatkowej rekompensaty za przesunięcie daty wycofania poza 2,6 miliarda euro, którą obiecano w poprzednim planie. Aby zrównoważyć wpływ na region, RWE zamierza zbudować 3 GW mocy elektrowni gazowych, które są również przygotowane do pracy na wodorze.

Złoto

  • Rynek w pewnym sensie wycenia, że FED zamierza się tu trochę wycofać i dlatego obserwujemy ten ruch z powrotem w złocie i srebrze. Jeżeli dane o zatrudnieniu okażą się słabsze niż oczekiwano, złoto będzie zwyżkować. Jeśli wyjdzie znacznie mocniejsze, rynek może to również zinterpretować, FED może dalej działać ze stopami” – powiedział Bob Haberkorn, starszy strateg rynkowy w RJO Futures. Dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA, które mają zostać opublikowane w piątek, mogą dać większą jasność co do zacieśnienia polityki FED.
  • Na rynek złota zapewne wpłyną dane z amerykańskiego rynku pracy publikowane w piątek, 7 października o 14:30.

Platyna i pallad

  • Oficjalny import platyny do Indii we wrześniu wzrósł do 27 ton (+2 268% r/r). W lipcu New Delhi podniosło cło importowe na złoto do 15%, ale utrzymało podatek od importu platyny na niezmienionym poziomie 10,75 %. „Zmiana cła pozwoliła importerom na zbadanie luki w systemie. Początkowo w sierpniu importowali niewielkie ilości 3% platyny (zmieszanej ze złotem) i zostali zwolnieni z celników w Delhi jako stop platyny” – powiedział wysoki rangą przedstawiciel przemysłu, który odmówił podania nazwiska. Według danych Ministerstwa Handlu i Przemysłu w całym 2021 roku Indie sprowadziły 10,59 ton platyny. Jeden z dealerów bulionów z Bombaju powiedział, że rafinerie korzystają z rządowego przepisu, który mówi: „Stop zawierający wagowo 2% lub więcej platyny należy traktować jako stop platyny. Zasada została sformułowana, gdy ceny platyny były wyższe niż złota. W ostatnich latach ceny platyny załamały się. Ale nadal handlowcy nie mogli zastosować tej zasady, ponieważ cło importowe na oba towary było takie samo. Po lipcowej podwyżce cła rafinerie zaczęły wykorzystywać tę lukę”. Rafinerie złota z Dubaju mieszały od 2% do 5% platyny ze sztabkami złota wyłącznie dla indyjskich nabywców. Rząd powinien niezwłocznie podnieść cło importowe na platynę do 15%, aby powstrzymać tę praktykę importowania złota pod przykrywką platyny, powiedziała Surendra Mehta, sekretarz w India Bullion and Jewelers Association (IBJA). Indie są drugim co do wielkości konsumentem złota na świecie i opierają się na imporcie, aby spełnić większość swoich wymagań.

Miedź

  • Japoński koncern Mitsubishi Materials Corp planuje wyprodukować 160 632 ton miedzi rafinowanej w drugiej połowie roku obrotowego 2022/23. Druga połowa przypada na okres od października do marca. Spadek nastąpił, ponieważ trzecia co do wielkości huta miedzi w Japonii spodziewa się, że produkcja w hucie i rafinerii Naoshima w zachodniej Japonii spadnie o 17% z powodu planowanej konserwacji.
  • Niemiecka Grupa Wieland, jeden z największych na świecie producentów półwyrobów miedzianych, poinformowała, że zainwestuje 80 mln euro w nowy zakład recyklingu miedzi w Niemczech. Projekt zwiększy wydajność recyklingu o około 80 000 ton rocznie i jest kolejnym krokiem w strategii firmy, aby rozszerzyć możliwości recyklingu na całym świecie. Rozpoczęcie działalności w nowym zakładzie planowane jest na początek 2025 r., a wskaźnik zawartości recyklingu w produktach miedzianych firmy Wieland osiągnie średnio 80% na całym świecie. Dzięki zastosowaniu nowej technologii i elektryzowaniu etapów przetwarzania, które są zwykle opalane gazem, Wieland powiedział, że będzie w stanie jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy swojego produktu. W czerwcu 2022 r. Wieland rozpoczął również budowę zakładu recyklingu miedzi w Shelbyville w stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych, którego działalność ma rozpocząć się do końca 2023 r.
  • Sibanye-Stillwater wyraził zainteresowanie zambijską kopalni miedzi Mopani. 90-letnia kopalnia Mopani, ma potencjał do produkcji 225 000 ton miedzi rocznie, prawie trzy razy więcej niż oczekiwana produkcja w 2022 r., ale potrzebuje inwestycji w wysokości co najmniej 300 milionów dolarów, aby sfinansować skomplikowaną podziemną rozbudowę.
  • SAVANT poinformował, że globalny wskaźnik dyspersji miedzi, będący miarą aktywności hut, wzrósł we wrześniu do 49,0 z 48,6 w sierpniu. Chiński wskaźnik dyspersji spadł we wrześniu czwarty miesiąc z rzędu do 44,8, najniższego poziomu od marca 2021 roku. Wskaźnik poniżej 50 punktów pokazuje, że huty działają poniżej średniej wartości z 12 miesięcy.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Sibanye-Stillwater zwiększył swój udział w fińskim producencie chemicznej baterii Keliber do 84,96%, starając się zwiększyć produkcję wodorotlenku litu. Keliber zamierza być pierwszym w pełni zintegrowanym producentem litu w Europie, którego celem jest pierwsza produkcja w 2024 roku i zwiększenie produkcji około 15 000 ton wodorotlenku litu rocznie.
  • BHP Group Ltd podniósł swoją długoterminową prognozę popytu na stal związaną z przechodzeniem na zieloną energię. Australijska spółka prognozuje rosnący popyt na sprzęt do farm wiatrowych i słonecznych, aby zwiększyć popyt na stal o 2% w 2030 i o 4% w 2050. Globalne zużycie stali w 2030 roku ma wzrosnąć o 42 mln ton, a w 2050 roku o 76 mln ton. Światowa produkcja stali wyniosła w 2021 r. 1,95 miliarda ton, według World Steel Association. Oczekuje się, że inwestycje w czystą energię przekroczą $1,4 biliona w 2022 r., co stanowi prawie trzy czwarte ogólnego wzrostu inwestycji w energię, podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna w swoim raporcie World Energy Investment 2022.
  • Główna huta Nyrstar – Port Pirie w Australii zostanie zamknięta na 55 dni w celu wdrożenia nakładów inwestycyjnych na poprawę emisji i wydajności operacyjnej. Trafigura jest większościowym właścicielem Nyrstar, który odmówił podania, ile ołowiu produkuje Port Pirie.Port Pirie wyprodukował 160 000 ton ołowiu w 2018 roku. Globalne zużycie ołowiu szacowane jest przez analityków na około 13 mln ton w tym roku i oczekuje się nadwyżki w tym i przyszłym roku.
  • Toho Zinc Co Ltd trzecia co do wielkości huta cynku w Japonii, planuje wyprodukować 44 300 ton rafinowanego cynku w drugiej połowie roku obrotowego 2022/23 (-5,9% r/r).
  • Glencore od 1 listopada zaczyna prace konserwacyjne w swojej hucie cynku w Nordenham w Niemczech. „Zaprzestanie produkcji jest reakcją na różne czynniki zewnętrzne mające wpływ na biznes i szerzej europejski przemysł” – powiedział w notatce Koen Demesmaeker, przewodniczący rady nadzorczej. Zatrzymanie prac będzie trwało do czasu poprawy warunków makroekonomicznych. Huta produkuje około 165 000 ton cynku i stopów cynku rocznie.
  • Globalny wskaźnik dyspersji dla niklu wzrósł we wrześniu do 51,3 z 50,1 w sierpniu iw porównaniu do rekordowo niskiego poziomu 37,8 w lipcu. Ożywienie było w dużej mierze spowodowane silnym wzrostem produkcji surówki niklowej (NPI) w Indonezji.

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *