aktualności – 19 września 2022

Poniedziałkowy zestaw aktualności, ale trzeba pamiętać, że w tym tygodniu mamy zestaw dziewięciu decyzji o stopach procentowych, w tym na dolarze amerykańskim w środę… Mój subiektywny przegląd kalendarza makroekonomicznego daje więcej informacji, ale należy pamiętać o spotkaniu FED-u. A prócz tego oczywiście przegląd aktualności jak i program o 14:00, zapraszam!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 19 września 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Finlandia będzie domagać się odszkodowania w wysokości do 8 miliardów euro jeśli Niemcy znacjonalizują importera gazu Uniper. Uniper, którego większościowym właścicielem jest fińskie przedsiębiorstwo Fortum, powiedział, że niemiecki rząd może przejąć pakiet kontrolny w spółce, ponieważ szuka ona dalszej pomocy oprócz pakietu uzgodnionego z Berlinem w lipcu. „Jest absolutnie jasne, że Finlandia nie pozwoli Niemcom nacjonalizować Unipera bez odszkodowania. Finlandia musi otrzymać za to rekompensatę, a my będziemy trzymać się faktu, że 8 miliardów euro przyznanych Uniperowi przez Fortum pozostanie dla nas nierozstrzygniętym roszczeniem” – powiedziała w fińskim parlamencie minister spraw europejskich i kierownictwa własnościowego Tytti Tuppurainen. Kwota ta odpowiada pożyczce wspólnika i gwarancji spółki-matki udzielonej Uniperowi przez Fortum na początku tego roku.

Kawa

  • Przewiduje się, że zbiory kawy w Brazylii w latach 2022/23 wyniosą 58,2 miliona 60-kg worków, czyli o 2,9 miliona worków mniej niż początkowo szacowano, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w głównych obszarach produkcji, podała firma konsultingowa Safras e Mercado.
  • Brazylijska spółdzielnia Cooxupe spodziewa się, że eksport kawy w tym kraju spadnie w pierwszej połowie 2023 r. po mniejszych niż oczekiwano zbiorach w 2022 r. Eksport w 2022 roku jest szacowany na 6,8 mln 60-kg worków, natomiast w 2023 roku może spaść o 15% – 20%, tak jak zbiory. Cooxupe spodziewa się, że wielkość zbiorów w 2022 r. spadnie do 6,3 miliona worków, z 7,5 miliona worków początkowo przewidywanych na rok
  • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-88,4k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+2,3k t/t). Zapasy kawy są o -75,4% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Brytyjska premier Liz Truss przygotowuje się do zniesienia podatków od cukru od napojów bezalkoholowych i porzucenia niektórych środków przeciwdziałających otyłości, aby złagodzić kryzys kosztów życia.
  • Indie są gotowe do zezwolenia na eksport 5 milionów ton cukru w ​​pierwszej transzy w nowym roku gospodarczym rozpoczynającym się w październiku i mogą pozwolić na kolejne 3-5 milionów ton w dalszej części roku.

Kakao

  • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-88,8k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+51,6k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +1,91% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kukurydza

  • FranceAgriMer nie zmienił oceny jakości kukurydzy we Francji, pozostawiając 43% z oceną dobra lub doskonałą (b/z t/t; -46 pp r/r). FranceAgriMer powiedział również, że francuscy rolnicy zebrali 14% areału o 12 września (+7 pp t/t).

Soja

  • Konkurencja ze strony dostaw z Ameryki Południowej nadal wywiera presję na eksport soi z USA” – powiedzieli analitycy z Zhongzhou Futures w Chinach.

Ropa naftowa

  • Indie i Chiny prawdopodobnie oprą się formalnej presji ograniczającej napływ petrodolarów do rządu Władimira Putina. Nie stanęli po stronie Zachodu w potępieniu inwazji rosyjskiego przywódcy na Ukrainę. Zamiast tego dwa najbardziej zaludnione kraje świata skorzystały z okazji, aby kupić większe ilości zdyskontowanego Uralu, który obecnie jest sprzedawany na poziomie 20% poniżej ceny ropy typu Brent. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania prezydenta Putina z Xi Jinpingiem doszło do deklaracji ścisłej współpracy między Chinami i Rosją.
  • Niemiecka filia rosyjskiego giganta naftowego Rosneft została przekazana w piątek pod powiernictwo, dając niemieckiemu federalnemu regulatorowi kontrolę nad rafinerią PCK w Schwedt. „Dzięki powiernictwu można przeciwdziałać zagrożeniom dla bezpieczeństwa dostaw energii i położyć istotny kamień węgielny pod zachowanie i przyszłość terenu Schwedt” – napisało w oświadczeniu niemieckie ministerstwo gospodarki. Rosneft Deutschland, który odpowiada za około 12% niemieckich zdolności przerobowych ropy, będzie podlegać powiernictwu Federalnej Agencji Sieci, która stwierdziła, że ​​pierwotny właściciel nie ma już uprawnień.
  • PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem kontroli nad rafinerią PCK Schwedt, która została przekazana pod powiernictwo niemieckiego rządu. Spółka odmówiła komentarza. Rafineria jest zależna od dostaw ropy z gdańskiego portu
  • Rozległe pole naftowe Kaszagan w Kazachstanie, gdzie produkcja gwałtownie spadła po nagłym uwolnieniu gazu 3 sierpnia, powróci do normalnego poziomu „najprawdopodobniej w październiku”. Dzienna produkcja ropy na Kashagan utrzymywała się na poziomie blisko 100 000 baryłek dziennie (bpd) w dniach 29-30 sierpnia, około czterokrotnie poniżej normalnego poziomu wydobycia. Podano też, że wszystkie trzy punkty cumowania na Morzu Czarnym terminalu Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego wznowią działalność przed 10-15 października.
  • Ekwadorskie plany podwojenia produkcji ropy naftowej do 1 miliona baryłek dziennie do 2025 roku zostaną opóźnione przez tymczasowe moratorium na niektóre obszary uzgodnione w tym miesiącu z rdzennymi grupami etnicznymi. Rząd i tubylcze grupy nałożyły moratorium na 15 bloków w południowo-wschodnich prowincjach amazońskich Pastaza i Morona Santiago – gdzie wcześniej nie prowadzono działalności naftowej – dopóki nie zostanie opracowane prawo regulujące procesy konsultacji społecznych. Moratorium – które ma potrwać co najmniej 12 miesięcy – i podobna umowa na wydobycie na rdzennych obszarach są najważniejszymi krokami w realizacji porozumień, które zakończyły tygodnie protestów antyrządowych na początku tego roku.
  • W sierpniu przerób chińskiej ropy w rafineriach utrzymywał się na poziomie zbliżonym do najniższego od dwóch lat z powodu przestojów w kilku rafineriach stanowych i niezależnych zakładach, które ograniczyły wydobycie w związku z malejącymi marżami i niskim popytem. Rafinerie przerobiły w zeszłym miesiącu 53,66 mln ton ropy (+0,88% m/m; -6,5% r/r). Przerób w pierwszych ośmiu miesiącach wyniósł 434,89 mln ton (-6,3% r/r). Dane NBS pokazały, że chińska produkcja ropy naftowej w zeszłym miesiącu spadła o 0,2% w porównaniu z rokiem poprzednim do 16,94 mln ton, przy dziennym wydobyciu 3,99 mln baryłek dziennie.
  • Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział, że kraj prowadzi negocjacje z Rosją i krajami arabskimi w celu zwiększenia dostaw oleju napędowego. Rząd brazylijski powiedział w lipcu, że próbuje kupić „tyle oleju napędowego, ile tylko może” od Rosji, próbując obniżyć ceny paliw i kontrolować inflację w kraju.
  • Państwowa Botswana Oil zaprosiła prywatnych inwestorów do udziału w przetargu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) na budowę magazynu ropy naftowej o pojemności 171 milionów litrów, ponieważ południowoafrykański kraj stara się zwiększyć swoje rezerwy ropy naftowej. Wybudowane magazyny mają zostać przekazane rządowi po 20 latach. Botswana Oil, która obecnie również kupuje fabrykę Coal to Liquids (CTL) o wartości $2,5 mld, także w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Magazyn ropy naftowej i fabryka CTL są częścią początkowych 15 krajowych megaprojektów przeznaczonych pod prywatne finansowanie w ramach następnego Narodowego Planu Rozwoju (NDP12), który rozpoczyna się w kwietniu przyszłego roku, ponieważ rząd chce zmniejszyć obciążenie finansowania dużych projektów infrastrukturalnych z jego budżet.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 września 2022 wynosiły 1,97 mln (b/z t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o 8 do poziomu 599 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Nie jest w interesie Norwegii, że mamy te nadzwyczajne skoki cen gazu” – powiedział dziennikarzom premier Jonas Gahr Stoere po spotkaniu z firmami gazowymi w celu omówienia sposobów obniżenia ceny, po której Norwegia sprzedaje do Europy. Oczekuje się, że Norwegia wyprodukuje w tym roku około 122 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu (+8% r/r).
  • TotalEnergies odpisał z ministerstwem energetyki Omanu porozumienie w sprawie poszukiwania i współdzielenia produkcji gazu ziemnego. Umowa dotyczy obszaru zwanego lądowym Blokiem 11, z pierwszym odwiertem poszukiwawczym, który zostanie wykonany w 2023 r. TotalEnergies będzie posiadać 22,5% udziałów w bloku, OQ 10%, a Shell z 67,5% będzie operatorem.
  • Terminal eksportowy Cove Point LNG w stanie Maryland (USA) zwykle zamyka się w październiku na kilka tygodni konserwacji.
  • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na październikowe dostawy wyniosły $46,0/mmBtu (b/z t/t).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -0,64% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 92,5 bcfd.
  • Wrześniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 99,0 mld stóp sześciennych dziennie (+1,02% m/m).
  • Wrześniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,3 bcfd (+2,73% m/m).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 4 do poziomu 162 aktywnych punktów – najwyższego od sierpnia 2019 roku.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 9 września wzrosły o +77 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 771 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -11,33% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +73 bcf.

Energia odnawialna

  • ENGIE poinformowała, że będzie realizować plany budowy ekologicznej elektrowni wodorowej w Australii Zachodniej, która będzie zasilała zakład amoniaku należący do norweskiej firmy Yara International. Projekt będzie wykorzystywał energię z paneli słonecznych i mały system magazynowania energii w zakładzie Yara do zasilania elektrolizera o mocy 10 megawatów (MW) i produkcji 640 ton wodoru rocznie. Budowa projektu Yuri o wartości $58 mln ma rozpocząć się w listopadzie, a pierwsza produkcja spodziewana jest w 2024 roku. „Pomoże to awansować Australię w kierunku stania się światowym liderem w wytwarzaniu wodoru” – powiedział w oświadczeniu minister ds. zmian klimatu i energii Chris Bowen.

Węgiel

  • Dzienna produkcja węgla w Chinach w sierpniu spadła do najniższego poziomu od trzech miesięcy, ponieważ niektóre kopalnie w największych regionach wydobycia węgla ograniczyły działalność lub nawet zostały zamknięte z powodu ulewnych opadów i ograniczenia COVID-19. Wydobycie wyniosło 11,95 mln ton dziennie (-0,58% m/m; +10,55% r/r). W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy Chiny wyprodukowały 2,93 mld ton węgla (+11% r/r). Jak wynika z danych Kayrros, produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w dniu 8 września w Chinach spadła o 15,7% w stosunku do szczytu z 20 sierpnia wynoszącego 9,89 terawatogodzin.

Złoto

  • Rynki widzą 75% szans na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych przez Rezerwę Federalną w tym tygodniu i 25% szansę na podwyżkę o 100 punktów bazowych. „Prawdopodobnie do dużego spadku przyczyniła się nagła panika związana z możliwością podwyżki o 100 punktów bazowych po brzydkim raporcie CPI. Jednak jest to mało prawdopodobne, a popyt fizyczny na złoto wypycha rynek krótkich pozycji przed długim weekendem z wolnym w Londynie w poniedziałek” – powiedział Tai Wong, starszy trader w Heraeus Precious Metals w Nowym Jorku.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

  • Spychanie miedzi w dół to dynamika walutowa wynikająca z silniejszego dolara i słabszego juana. Gospodarka chińska pozostaje słaba i nadal nie oferuje żadnego dobrego powodu, aby zająć pozycję długą metalem. Ale bardzo ryzykowne jest zajmowanie pozycji krótkiej” – powiedział Gianclaudio Torlizzi, partner w firmie doradczej T-Commodity. Dodał jednak, że napięta podaż w Chinach powinna utrzymać ceny na obecnym poziomie.

Pozostałe metale przemysłowe

  • ArcelorMittal prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie szerokiego programu urlopów dla 8300 pracowników w hiszpańskich hutach. Huta ArcelorMittal Sestao w pobliżu miasta Bilbao (wydajność 0,7 mln ton) już wstrzymała pracę, a firma zamierza również od 28 września zamknąć jeden ze swoich dwóch wielkich pieców w regionie Asturii o zdolności produkcyjnej 2,3 mln ton. Firma posiada 11 hut w Hiszpanii, z czego trzy z nich (w Alava i Navarra) mają nie wstrzymywać produkcji. Europejscy producenci stali borykają się ze spadającym popytem, ​​zwłaszcza ze strony producentów samochodów, ponieważ pogarsza się klimat gospodarczy. Klienci wolą kupować tańszą stal spoza Europy, gdzie ceny energii nie rosły tak szybko, a koszty pracy są niższe. Rosnące ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla sprawiły również, że europejscy producenci stali są mniej konkurencyjni. ArcelorMittal poinformował w czwartek, że zamierza zmniejszyć produkcję w Europie w czwartym kwartale o 1,5 mln ton w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W Hiszpanii jej produkcja w ubiegłym roku wyniosła 6,1 mln ton. We Francji także prawdopodobnie dojdzie do zatrzymania pracy hut firmy.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 19 września 2022

  1. Tomasz komentarz:

    Dzięki za kolejną garść danych, świetna robota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *