Dziś zestaw aktualności, z którego miałem trudny wybór by wybrać „news dnia” do programu. Dość szybko ścierały się dwa tematy, jeden dotyczący nas, Europejczyków i rosyjskiego gazu (i on wygrał), a drugi to kwestia chińskiego juana użytego w rozliczeniach międzynarodowych. Do tego strajki zarówno we Francji jak i w Argentynie, bardzo niebezpieczne skutki najgorszej od 70 lat suszy we Włoszech, wyłamywanie się jednej z najbardziej rozwiniętych gospodarek z celów klimatycznych, kolejne problemy na rynku ropy naftowej, prawdopodobny wzrost areału upraw soi w Ameryce Południowej… Dużo się dzieje, a ponoć mamy „sezon ogórkowy” w branży inwestycyjnej…
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- woda
- kawa
- cukier
- kakao
- sok pomarańczowy
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- uran
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- 30 czerwca, w czwartek, o 18:00 USDA opublikuje raporty dotyczące areału zasiewów w USA oraz zapasy zbóż.
- Crop progress z 27 czerwca 2022 (USDA):
Ogólne informacje
- Protest kierowców ciężarówek w Argentynie grozi sparaliżowaniem krajowego eksportu zboża. W środę do terminali Rosario nad rzeką Parana przybyło 889 ciężarówek z zbożem (-76% r/r). W Argentynie ciężarówkami przewozi się ponad 80% zbóż przeznaczonych na eksport. „Na dzień dzisiejszy brakuje nam ponad 400 000 ton (towarów), więc jesteśmy bliscy wyczerpania ziarna” – powiedział Reuterowi Gustavo Idigoras, szef zrzeszenia eksporterów i kruszarek zboża w Buenos Aires. Argentyna jest największym na świecie eksporterem przetworzonego oleju sojowego i śruty, jest także drugim eksporterem kukurydzy. To także główny światowy dostawca pszenicy i wołowiny. Guillermo Wade, kierownik Izby Portowej i Działalności Morskiej w Rosario, powiedział, że protest nie zezwala na uzupełnianie zbóż do kruszenia i transportu.
- Ministrowie energii UE uzgodnili przepisy dotyczące oszczędzania energii i promowania odnawialnych źródeł energii, będące częścią pakietu reform zaproponowanych przez Brukselę w celu walki ze zmianami klimatu poprzez drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w tej dekadzie. Ministrowie starają się uzgodnić wspólne stanowiska w sprawie proponowanych ustaw, aby osiągnąć cel do 2030 r. polegający na zmniejszeniu emisji netto o 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r., przy czym globalny kryzys w dostawach energii sprawia, że niektóre kraje są bardziej nieufne przed potencjalnymi zakłóceniami wynikającymi z reform. Poparli cele zaproponowane przez Brukselę w zeszłym roku, aby do 2030 r. pozyskiwać 40% energii ze źródeł odnawialnych – w porównaniu z 22% w 2020 r. – i zmniejszyć zużycie energii o 9% w stosunku do oczekiwanych poziomów. Bruksela zaproponowała w zeszłym miesiącu jeszcze wyższe cele, które ministrowie mają zrewidować jeszcze w tym roku, negocjując ostateczne ustawy z parlamentem UE.
- Departament Skarbu USA poinformował, że nałożył sankcje na 70 podmiotów, z których wiele ma kluczowe znaczenie dla rosyjskiej bazy przemysłowej w dziedzinie obronności, a także na 29 osób w celu ograniczenia zdolności Rosji do rozwoju i rozmieszczenia broni i technologii. Nowe sankcje zostały nałożone na Rostec, rosyjski państwowy konglomerat lotniczy i obronny. Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że „parasol zarządczy Rostecu obejmuje ponad 800 podmiotów z wielu różnych sektorów” i że wszystkie podmioty należące bezpośrednio lub pośrednio do Rostecu w 50% lub więcej są zablokowane. United Aircraft Corporation (UAC) została usankcjonowana w celu „osłabienia zdolności Rosji do kontynuowania ataku powietrznego na Ukrainę”. UAC produkuje rosyjskie myśliwce MiG i Suchoj – samoloty, którymi latają również sojusznicy USA, w tym niektórzy członkowie NATO – i są w większości własnością Rostec. Sankcje dotkną także Tupoleva – rosyjskiego producenta samolotów bombowych i transportowych. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na największego rosyjskiego producenta ciężarówek, Kamaz wraz z dziewięcioma spółkami zależnymi.
- Japonia zmaga się z najgorszymi upałami od 1875 roku. Prognozy na kolejne dni także mówią o wysokich temperaturach. Rządowe prośby o oszczędzanie energii, która od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę podrożała także w Japonii, przyczyniają się do pogorszenia warunków bytowych, zwłaszcza osób w podeszłym wieku. Istnieje także ryzyko przerw w dostawach prądu w Tokio.
- Zgodnie z nowym planem działania Chiny zmniejszą swoje przemysłowe zużycie energii na jednostkę produkcji o 13,5% w okresie 2021-2025, wprowadzając nowe technologie, standardy i usługi finansowe. Według Ministerstwa Przemysłu i Informatyzacji energochłonność przemysłu została zmniejszona o 16% w okresie 2016-2020 i o 5,6% w zeszłym roku. Przemysł odpowiada obecnie za około 65% całkowitego krajowego zużycia energii, a większa poprawa wydajności może przyczynić się do około 37% planowanych w kraju redukcji emisji dwutlenku węgla od teraz do 2050 r. Nowy plan działania skoncentruje się na tradycyjnych sektorach, takich jak stal, metale nieżelazne i materiały budowlane, a także na rosnących segmentach energochłonnych, takich jak centra danych. Przemysł będzie stopniowo odchodził od tradycyjnych metod produkcji, które opierają się na bezpośrednim spalaniu węgla.
Woda
- Najgorsza od 70 lat susza spowodowała, że słona woda z Adriatyku napływa z powrotem do rzeki Pad, najdłuższej rzeki Włoch, powodując dalsze szkody w uprawach dotkniętych falą upałów na początku lata. Rzeka cierpi z powodu braku zimowego śniegu, potęgowanego przez piekące się wczesnym latem. Duże obszary piaszczystych łach odsłaniają się na odcinkach rzeki, gdy poziom wody spada, a jej przepływ zwalnia, co ułatwia wnikanie wody morskiej. Napływ wody morskiej do Padu sprawia, że nawadnianie jest prawie niemożliwe w niektórych częściach rolniczego centrum Włoch, ponieważ grozi to spaleniem już wyschniętych upraw. „Jeśli w ciągu najbliższych 10-15 dni nie będzie deszczu, plony, które jeszcze nie zostały utracone, znikną. Na tym etapie stopniowo tracimy zbiory” – powiedział Giancarlo Mantovani, dyrektor grupy „Reclaiming the Po”, która stara się chronić rzekę. Padu biegnie przez ponad 650 km z zachodu na wschód przez północne Włochy, region, który odpowiada za około jedną trzecią produkcji rolnej kraju. „Nie mówię, że to katastrofa, ale prawie…” – powiedział rolnik Luigi Ferraris.
Kawa
- Citi powiedział, że pomimo zwyżkowego wpływu spadających certyfikowanych zapasów na ceny kawy w krótkim okresie, podstawy – a mianowicie zbliżająca się nadwyżka, którą bank szacuje na 3,2 miliona worków na rok 2022/23 – mogą obniżyć ceny do około $2,0 za funt koniec roku.
Cukier
- Przerób trzciny cukrowej środkowo-południowym regionie Brazylii wyniosło w pierwszej połowie czerwca 38,6 mln ton (+5,76% r/r), poniżej szacowanej przez analityków ilości 42,2 mln ton. Produkcja cukru wyniosła 2,14 mln ton (-3,8% r/r), etanolu zaś 1,82 mld litrów (+6,31% r/r). W sezonie 2022/23 przerób spadł o 12,71%. Spadek produkcji cukru odzwierciedla niższą jakość surowców, powiedział dyrektor techniczny Unica Antonio de Padua Rodrigues, dodając, że całkowita zawartość odzyskiwalnego cukru ma spaść w tym roku o ponad 3 kg na tonę. Według Unica około 55,6% (+1,9 pp r/r) przetłaczania przeznaczono na produkcję biopaliw.
- Indie rozważają zezwolenie młynom na wysyłanie zapasów cukru surowego, które nagromadziły się w portach i magazynach. Dodatkowe dostawy z Indii, największego światowego eksportera cukru po Brazylii, mogą wpłynąć na kontrakty terminowe na cukier surowy, pogłębiając spadki. Szacuje się, że zapasy sięgają około pół miliona ton cukru surowego, w tym około 200 000 ton w portach w całym kraju. Przedstawiciele handlu, przemysłu i rządu twierdzą, że z rekordowych 10 milionów ton cukru w eksporcie indyjskim w tym roku, cukier surowy stanowił około 4,5 miliona, podczas gdy reszta była biała, czyli odmiana rafinowana. „Ponieważ surowego cukru nie można sprzedawać na rynku krajowym, sensowne jest jego eksportowanie. W przeciwnym razie jakość naszych zapasów może z czasem ulec pogorszeniu” – powiedział Aditya Jhunjhunwala, prezes Indian Sugar Mills Association, organizacji zrzeszającej producentów.
Kakao
- „Światowe mielenie kakao jest zagrożone spowolnieniem (lub skurczeniem się) z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który hamuje regionalny popyt, a także utrudnia globalny PKB. To napędza naszą skłonność do deflacyjnego reżimu cenowego w ciągu najbliższych 9-12 miesięcy” powiedział Citi. Jednak jest mało prawdopodobny spadek do przedziału $2 000 – $2 200 za tonę ze względu na prognozowany problem z dostępnością nawozów w sezonie 2022/23.
- Ponadprzeciętne deszcze w zeszłym tygodniu w większości regionów kakaowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej sprzyjały rozwojowi nadchodzącej głównej uprawy, ale więcej wilgoci może być szkodliwe, twierdzą rolnicy.
- Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej czołowych producentów osiągnął około 1,970 mln ton między 1 października a 26 czerwca (-4,9% s/s).
- Sędzia federalny w Waszyngtonie oddalił we wtorek pozew ośmiu obywateli Mali, którzy usiłowali pociągnąć Hershey Co, Nestle, Cargill Inc i inne firmy przetwarzające kakao do odpowiedzialności za niewolnictwo dzieci na plantacjach kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Pszenica
- Cel Unii Europejskiej, aby do końca lipca wywieźć z Ukrainy 20 mln ton zboża, jest niewykonalny przy niewielkich postępach we wdrażaniu unijnych i amerykańskich inicjatyw mających na celu złagodzenie problemów logistycznych, powiedział Henryk Kowalczyk, polski minister rolnictwa. Wywóz 20 mln to zboża z Ukrainy musi nastąpić do końca lipca, aby zrobić miejsce dla tegorocznych upraw i uniknąć niedoborów żywności w Afryce. „W tym momencie cel UE staje się nierealny. Gdybyśmy ruszyli do przodu w połowie maja, byłoby to bardzo trudne, ale moglibyśmy być bliżej” – powiedział Kowalczyk.
- Sovecon podniósł prognozy eksportu pszenicy z Rosji w sezonie 2022/23 (zaczynającym się 1 lipca) o 0,3 mln ton do rekordowych 42,6 mln ton.
- Fala upałów i pożary poważnie niszczą uprawy zbóż w Tunezji. Minister rolnictwa Mhamoud Elyess Hamza prognozował w tym miesiącu, że zbiory zbóż w 2022 r. wyniosą 1,8 mln ton, czyli o 10% więcej niż w zeszłym roku. Obecnie mówi się, że zbiory nie przekroczą 1,4 mln ton. Kraj dążył w tym roku do samowystarczalności w produkcji pszenicy durum, głównego zboża, które produkuje – ale przez problemy prawdopodobnie się to nie uda. „Zwykle zaczynamy żniwa w lipcu, ale w tym roku rozpoczęliśmy 18 czerwca. Boimy się pożarów. Musimy dzień i noc pilnować naszej ziemi. Musimy zbierać bez czekania, nawet jeśli zmniejsza to ilość i jakość pszenicy, a kiedy kończymy żniwa, musimy również obserwować nasze stogi siana”, powiedział rolnik Abderraouf Arfaoui w Krib w północnej części kraju. Prezydent Kais Saied powiedział, że tegoroczne zbiory zbóż będą celem gangów przestępczych, które w szczególności planowały ukraść produkt dobrej jakości. Powiedział, że ochrona upraw jest kwestią bezpieczeństwa narodowego.
Soja
- Szacuje się, że w rozpoczynającym się we wrześniu sezonie 2022/23 w Brazylii obsiane soją może zostać do 42,2 mln hektarów (+3% s/s), co przełoży się na prawie 148 mln ton soi do zebrania (+18,5% s/s). „Oczekiwania dotyczące dodatnich marż operacyjnych dla zbiorów 2022/23 doprowadzą do wzrostu powierzchni upraw soi” – powiedziała Marcela Marini, analityk Rabobanku w Brazylii. AgResource szacuje produkcję 144,82 mln ton, co oznacza, że sama Brazylia będzie stanowić większość produkcji soi w Ameryce Południowej w przyszłym roku, szacowanej na 200 mln ton przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Analityk konsultingowy AgRural, Daniele Siqueira, powiedział, że wyższe ceny nakładów (zwłaszcza nawozów) ograniczają ekspansję obszaru soi, ale mu nie zapobiegają. Powiedziała, że opłacalność upraw nie będzie tak wysoka, jak w przypadku upraw z lat 2021/2022, ale producenci nadal będą cieszyć się sporymi marżami.
Pozostałe rośliny oleiste
- Gwałtowny spadek cen malezyjskiego oleju palmowego ograniczył produkcję, ponieważ nadal utrzymują się wysokie ceny surowca do produkcji, o około 20% wyższe od rynkowych cen gotowego oleju palmowego. „Żadnych młynów nie stać na kupowanie świeżych kiści owoców po tych cenach” – powiedział Reuterowi Steven Yow, północny prezes Malaysian Palm Oil Millers Association (POMA).
Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- Gwinea zabiła około 200 000 drobiu, który jest narażony na zakażenie wysoce patogenną ptasią grypą H5N1. Kraj Afryki Zachodniej zgłosił pierwsze sześć ognisk ptasiej grypy 7 czerwca, które zabiły łącznie 120 478 drobiu. „Naszą troską jest zapobieganie jej rozprzestrzenianiu się na obszary, na których epidemia nie została jeszcze ogłoszona” – powiedział minister rolnictwa Mamoudou Nagnalen Dodał, że obecne epidemie zostały opanowane około 50 i 100 kilometrów od stolicy Conakry, w prefekturach Coyah i Forecariah.
Ropa naftowa
- Dziś spotkanie OPEC+.
- Analitycy obawiają się, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mogą nie mieć wystarczających wolnych mocy produkcyjnych, aby zrekompensować utracone dostawy z Rosji. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w tym tygodniu, że powiedziano mu, że producenci będą mieli trudności z dalszym zwiększeniem produkcji.
- „Dwóch głównych producentów (ropy naftowej), Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, osiągają lub są bardzo blisko krótkoterminowych limitów mocy produkcyjnych” – napisał w nocie Tobin Gorey, analityk ds. surowców Commonwealth Bank.
- Eksport flagowej ekwadorskiej ropy Oriente pozostaje zawieszony na mocy deklaracji dotyczącej siły wyższej, ponieważ rozprzestrzenianie się protestów antyrządowych szkodzi wydobyciu ropy – podał Petroecuador. W trakcie protestów zginęło co najmniej 8 osób, a blokady dróg doprowadziły do niedoborów żywności i leków. Wydobycie spadło o ~50% do ~234,5 tysiąca baryłek dziennie. Klienci, w tym BP i Marathon Petroleum, które uciekały się do ekwadorskiej ropy, próbując zastąpić ładunki rosyjskiej ropy utracone w wyniku sankcji, prowadzą obecnie rozmowy z innymi producentami z Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu.
- Pracownicy rafinerii Exxon Esso w Fos-sur-Mer na południu Francji rozpoczęli strajk, domagając się wyższych płac. Zakład Exxon w Fos ma zdolność rafinacji na poziomie 7 milionów ton rocznie, co według firmy odpowiada około 10% zdolności krajowych.
- Japonia naciska na usunięcie celu dla pojazdów o zerowej emisji z oświadczenia G7. Japonia zaproponowała usunięcie odniesienia do „wspólnego celu co najmniej 50% pojazdów o zerowej emisji do 2030 roku”. W jego miejsce zaproponowano mniej konkretny cel polegający na „znacznym zwiększeniu sprzedaży, udziału i upowszechnienia bezemisyjnych lekkich pojazdów dostawczych, uznając zakres ścieżek, jakie członkowie przyjmują, aby osiągnąć te cele”, zgodnie z projektem oświadczenia. Oddzielnie Japonia naciskała na usunięcie celu, aby wszystkie nowe samochody i furgonetki w krajach G7 były „pojazdami o zerowej emisji” do 2035 r.
- „Wierzę, że w nadchodzącym czasie na rynkach czeka nas spora niepewność. Wolne moce (produkcyjne) są bardzo, bardzo nisko” – powiedział CEO Shell plc, Ben van Beurden. Ponadto „mamy Chiny, które celowo lub z powodów krajowych nie eksportują” – powiedział van Beurden. Proponowany limit cenowy na eksport rosyjskiej ropy będzie działał tylko wtedy, gdy kraje spoza Europy i Stany Zjednoczone przyłączą się do sankcji.
- „Biorąc pod uwagę, że prawie 1/5 światowych zdolności produkcyjnych ropy naftowej jest obecnie objęta jakąś formą sankcji (Iran, Wenezuela, Rosja), uważamy, że nie ma praktycznego sposobu na powstrzymanie tych baryłek od rynku, który i tak był już wyjątkowo ciasny” – powiedział JP Morgan, sugerując zwiększenie udziału sankcjonowanej ropy w globalnym miksie energetycznym.
- Mitsui OSK Linie Ltd. i TotalEnergies Marine Fuels zakończyły pierwsze tankowanie statku biopaliwami w Singapurze. Jednostka Heroic Ace został zatankowany przy użyciu biopaliwa dostarczonego przez TotalEnergies za pośrednictwem transferu ze statku na statek 11 czerwca. Mieszanka biopaliw, która została użyta w próbie, składała się z oleju opałowego o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO) zmieszanego z 20% estrem metylowym oleju spożywczego drugiej generacji, opartym na odpadach i certyfikowanym przez ISCC (UCOME). ISCC to system certyfikacji zrównoważonego rozwoju obejmujący surowce pochodzenia biologicznego i odnawialne źródła energii. Oczekuje się, że stosowanie biopaliwa zmniejszy około 17% emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z konwencjonalnym olejem napędowym. „Dział przewoźników samochodowych MOL od ponad roku pracuje nad próbnym wykorzystaniem biopaliwa podczas nawigacji w europejskim transporcie krótkodystansowym”, powiedział Koichi Hirata, dyrektor generalny działu przewoźników samochodowych MOL. MOL rozszerza stosowanie biopaliw na swoich statkach na dłuższe rejsy. Biopaliwo zostało użyte podczas rejsu przewoźnika do Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
- Chiński koncern Sinopec Corp wyprodukował pierwsze paliwo lotnicze ze zużytego oleju spożywczego w zakładzie na skalę przemysłową we wschodnich Chinach. Zakład biojet, zbudowany w Sinopec Zhenhai Refining & Chemical Co jest zdolny do przetwarzania 100 000 ton zużytego oleju spożywczego lub „oleju jelitowego” każdego roku. Paliwo Biojet zmniejsza emisję dwutlenku węgla o ponad połowę w całym cyklu życia. Prace nad biopaliwem rozpoczęły się w 2009 roku, a w 2014 roku Sinopec Corp zdobył dla tego paliwa pierwszy w kraju certyfikat zdatności do lotu. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewidziała pod koniec 2021 r., że globalne zapotrzebowanie na biojet może wynieść od 2 do 6 miliardów litrów do 2026 r., w porównaniu z około 0,1 miliarda litrów w 2021 roku.
- PetroChina może sprzedać projekty gazu ziemnego w Australii i piaski roponośne w Kanadzie, aby powstrzymać straty i przekierować fundusze do bardziej lukratywnych lokalizacji na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji Środkowej. Plan PetroChina jest następstwem podobnej strategicznej zmiany dokonanej przez mniejszego partnera państwowego, firmę CNOOC Ltd, która przygotowywała się do wyjścia ze swoich operacji w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych z powodu obaw, że aktywa mogą zostać objęte zachodnimi sankcjami. W przeciwieństwie do sprzedaży CNOOC, zbycia PetroChina są napędzane bardziej przez rozczarowującą ekonomię aktywów niż strach przed sankcjami USA, ponieważ nie posiada żadnych aktywów naftowych i gazowych w Stanach Zjednoczonych, chociaż pewną rolę odegrały również napięcia polityczne z Australią i Kanadą. „Australijskie aktywa gazowe – zarówno Arrow Energy, jak i Browse – są uważane za jedne z największych „negatywnych aktywów” w globalnym portfelu PetroChina. Jest to również obszar, w którym CNPC ma niewielką przewagę konkurencyjną” – powiedziało jedno ze źródeł w firmie. Firma zamierza również sprzedać projekty MacKay River Oilsands i Dover Oilsands w całości należące do Kanady z powodu strat związanych z produkcją i przetwarzaniem smołopodobnego paliwa na bitum.
- Francuski minister finansów Bruno Le Maire wezwał w poniedziałek TotalEnergies, aby zrobiła jeszcze więcej, aby pomóc klientom radzić sobie z wysokimi cenami paliw poprzez rozszerzenie i zwiększenie rabatów. TotalEnergies dotychczas zaoferowało 10 euro-centowy rabat na ceny na dystrybutorze do końca sierpnia, oprócz 18-centowego rabatu od państwa.
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -2,8 mln baryłek, do 418,7 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,569 mln baryłek. Zapasy państwowe (SPR) spadły o -7,7 mln baryłek do poziomu 511,6 mln.
- Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło do 12,1 mln baryłek dziennie.
Gaz ziemny
- Gazociąg Nord Stream 1 będzie przechodził regularną coroczną konserwację od 11 lipca do 21 lipca – po europejskiej stronie rodzą się obawy, czy po zakończeniu prac tranzyt gazu przez Gazprom tą drogą zostanie wznowiony.
- CEO Shell plc, Ben van Beurden, powiedział: „Myślę, że nie będzie możliwe pokrycie całej przepustowości gazociągu z Rosji za pomocą LNG. Jeżeli nie zamierzamy podejmować znaczących środków, takich jak na przykład oszczędność energii, być może pewien stopień racjonowania, (bezpieczeństwo energetyczne Europy) będzie problematyczne”.
- Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, powiedział, że rozpoczęły się rozmowy z krajami, w tym z Indiami, na temat ograniczenia cenowego na gaz z Rosji.
- Nowa platforma gazowa na Morzu Czarnym została oficjalnie uruchomiona we wtorek w pobliżu Rumunii i planuje wydobywać gaz pomimo zagrożeń związanych z wojną na Ukrainie, w tym minami wykrytymi na pobliskich wodach. Projekt realizowany przez Black Sea Oil & Gas (BSOG), kontrolowany przez amerykańską firmę private equity Carlyle Group jest pierwszym od trzech dekad projektem offshore w Rumunii. BSOG poinformował, że planuje wydobywać 1 miliard metrów sześciennych gazu rocznie, czyli około 10% zużycia Rumunii. Jego platforma, 120 km od brzegu, znajduje się około 45 km od ukraińskiej Wyspy Węży. „Nie jesteśmy w strefie wojny, ale jesteśmy wystarczająco blisko i wyraźnie ma to wpływ. Wykryto miny w pobliżu platformy, mieliśmy okręty wojenne, które zbliżały się do naszej platformy i mieliśmy krążące samoloty nad naszą platformą” – powiedział dyrektor generalny BSOG, Mark Beacom. Dodał, że platforma nie ma ubezpieczenia. „Nie możesz dostać ubezpieczenia po rozpoczęciu wojny, więc tak, podejmujemy to ryzyko” – powiedział Beacom.
- Amerykańska firma energetyczna Williams Cos Inc podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) dotyczącą budowy proponowanego projektu Louisiana Energy Gateway (LEG) w celu gromadzenia gazu ziemnego produkowanego w zagłębiu łupkowym Haynesville. Projekt ma na celu transport 1,8 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) gazu na kilka rynków Zatoki Meksykańskiej, w tym rurociąg gazowy Transco z Teksasu do północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, odbiorców przemysłowych i zakłady eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). LEG ma rozpocząć działalność pod koniec 2024 roku. Firma stwierdziła, że projekt powinien umożliwić jej realizację dodatkowych projektów dostępu do rynku, w tym rozwój infrastruktury wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Zagłębie łupkowe Haynesville obejmuje części Teksasu, Arkansas i Luizjany.
- Nowe odkrycie na największym algierskim polu gazowym Hassi Rmel ma początkowo szacowaną pojemność od 100 do 340 miliardów metrów sześciennych kondensatu gazowego. „Trwa program prac rozwojowych, który ma potwierdzić szacunkowe wielkości i osiągnąć przyspieszoną produkcję na poziomie około 10 milionów metrów sześciennych dziennie, począwszy od listopada 2022 roku” – powiedział państwowy Sonatrach. Według danych Sonatrach wydobycie gazu w Algierii w zeszłym roku osiągnęło rekordowe 103 miliardy metrów sześciennych, przy eksporcie 54 miliardów metrów sześciennych. Oczekuje się, że eksport do Włoch, który w ubiegłym roku wyniósł 21,2 mld m sześc., będzie stopniowo zwiększany o kolejne 9 mld m sześc. po podpisaniu przez oba kraje porozumienia w kwietniu.
- Wybrzeże Kości Słoniowej dodało w poniedziałek 180 megawatów (MW) mocy wytwórczych opalanych gazem do swojej sieci elektroenergetycznej po rozbudowie zakładu w Azito. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju i wspomóc eksport energii do sąsiednich państw. Największy na świecie kraj zajmujący się uprawą kakao doznał przerw w dostawie prądu i został zmuszony do racjonowania energii elektrycznej w zeszłym roku po gwałtownym spadku mocy wytwórczych i opóźnieniach w rozbudowie Azito. Aktualna moc elektrowni to 640 MW, co stanowi około 25% zainstalowanej mocy wytwórczej Wybrzeża Kości Słoniowej.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 94,2 mld stóp sześciennych. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 95,5 bcfd.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2022 wyniosła 95,1 mld stóp sześciennych (-0,11% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w czerwcu wyniósł średnio 11,2 bcfd (10,40% m/m).
Energia odnawialna
- Spośród Ligi Arabskiej (która zobowiązała się do zwiększenia zainstalowanej w regionie mocy wytwórczej energii odnawialnej do 80 GW do 2030 roku), Egipt posiada najwięcej źródeł OZE o mocy 3,5 GW, za nim plasują się Zjednoczone Emiraty Arabskie z 2,6 GW i Maroko z 1,9 GW. Z kolei Oman, Maroko, Algieria i Kuwejt należą do państw o najbardziej ambitnych planach zwiększenia mocy słonecznej i wiatrowej.
- Norweski Equinor i belgijski Fluxys planują budowę 1000-kilometrowego rurociągu do transportu CO2 wychwytywanego na kontynencie europejskim w celu składowania pod Morzem Północnym. Projekt infrastrukturalny, który czeka na ostateczną decyzję inwestycyjną do 2025 r. i może zostać uruchomiony do końca tej dekady, pomógłby zmniejszyć emisje gazów ocieplających klimat w północno-zachodniej Europie. „Planuje się, że rurociąg podmorski będzie miał przepustowość od 20 mln do 40 mln ton CO2 rocznie, spełniając pojawiające się zapotrzebowanie na CCS (wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla) ze strony wielu europejskich graczy przemysłowych” – podały firmy we wspólnym oświadczeniu. Fluxys jest głównym operatorem gazociągów, podczas gdy producent ropy i gazu Equinor rozwija CCS u wybrzeży Norwegii dla użytku komercyjnego.
Węgiel
- Największy indyjski producent cementu, UltraTech Cement importuje ładunek rosyjskiego węgla i płaci za niego chińskimi juanami. UltraTech sprowadza 157 000 ton węgla od rosyjskiego producenta SUEK, który został załadowany na masowiec MV Mangas z rosyjskiego portu Vanino na Dalekim Wschodzie. Faktura z 5 czerwca wycenia ładunek na 172 652 900 juanów ($25,81 miliona). Sprzedaż została zorganizowana przez dubajski oddział rosyjskiej firmy. Inne podmioty z Indii także kupują węgiel wykorzystując juana do płatności. Rosnące wykorzystanie juana do regulowania płatności może pomóc uchronić Moskwę przed skutkami zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę i wzmocnić dążenie Pekinu do dalszej internacjonalizacji waluty i osłabienia dominacji dolara amerykańskiego w światowym handlu. „To znaczący ruch. W ciągu ostatnich 25 lat mojej kariery nigdy nie słyszałem, aby jakikolwiek indyjski podmiot płacił w juanach za handel międzynarodowy. To w zasadzie obejście dolara amerykańskiego” – powiedział jeden z handlowców walutowych z Singapuru. Nie podano, który bank otworzył akredytywę dla UltraTech i jak została przeprowadzona transakcja z SUEK.
Uran
- Szwedzkie państwowe przedsiębiorstwo Vattenfall poinformowało, że rozpocznie pilotażowe badanie potencjalnej budowy małych modułowych reaktorów jądrowych w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię poprzez zwiększenie produkcji w południowej Szwecji. Badanie obejmie budowę dwóch małych reaktorów modułowych w pobliżu istniejącej elektrowni jądrowej Ringhals na zachodnim wybrzeżu Szwecji, na południe od Göteborga. „Będziemy potrzebować wszystkich niekopalnych źródeł energii, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Szwecji. Pod warunkiem, że badanie pilotażowe wykaże, że będzie to opłacalne i spełnione zostaną wszystkie inne warunki przyszłej decyzji inwestycyjnej, w szczególności nowe przepisy dotyczące energetyki jądrowej, powinno być możliwe uruchomienie pierwszego reaktora SMR na początku lat 30. XX wieku.” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor generalny Vattenfall, Anna Borg. Główne partie polityczne Szwecji zawarły porozumienie w sprawie energii jądrowej w 2016 r., zgadzając się, że sześć istniejących reaktorów może nadal działać i że w istniejących lokalizacjach można zbudować do 10 nowych reaktorów.
Kamienie szlachetne
- Grupa De Beers poinformowała, że uzgodniła z rządem Botswany przedłużenie o rok umowy sprzedaży surowca diamentowego z ich spółki joint venture Debswana. Umowa sprzedaży surowca diamentowego z 2011 r., w której spółka sprzedaje 75% swojej produkcji firmie De Beers, miała wygasnąć w 2020 r., ale została przedłużona o rok do grudnia ubiegłego roku, a następnie ponownie o sześć miesięcy. Anglo American poinformowała w oświadczeniu, że strony zgodziły się na przedłużenie o rok, aby umożliwić sfinalizowanie rozmów na temat nowego porozumienia. Przedłużenie umowy sprzedaży wydobycia diamentów Debswany trwa do 30 czerwca 2023 roku.
Złoto
- USA nałożyło sankcje na import rosyjskiego złota. Rosja odpowiada za około 10% globalnej produkcji.
- „Na rynkach złota panuje drzemka. Żółty metal jest ciągnięty w dwóch kierunkach, gdy jastrzębi reżim FED ściera się z obawami o recesję” – napisano w notatce TD Securities.
- „Złoto pozostaje rynkiem traderów – podatnym na fałszywe wybicia i szybkie zwroty w przypadku małych wiadomości” – powiedział starszy analityk rynku City Index, Matt Simpson.
- „Nieco słabsze niż oczekiwano dane dotyczące PKB w dalszym ciągu propagują obawy dotyczące potencjalnego przejścia w sytuację recesji. W rezultacie możemy zobaczyć ruch w kierunku bezpiecznych aktywów. Jednakże rynek złota nadal znajduje się w sytuacji push-pull, ponieważ Fed jest mocno zaangażowany w walkę z inflacją” – powiedział David Meger, dyrektor ds. handlu metalami w High Ridge Futures.
- Globalna produkcja złota w 2021 roku wyniosła 3 580,7 ton. Pierwsza piątka pod względem produkcji to Chiny (332,0 ton), Rosja (330,9 ton), Australia (315,1 ton), Kanada (192,9 ton) i USA (186,8 ton). Pomiędzy 100 a 130 ton wydobywa Ghana, Peru, Meksyk, Indonezja, RPA, Uzbekistan i Burkina Faso. Z kolei Mali, Brazylia i Sudan wydobywają między 85 a 99 ton złota.
Platyna i pallad
- „Ważne będzie sprawdzenie, czy dyskusje (w grupie G7 o zakazie) przeniosą się na inne metale szlachetne, w szczególności pallad. Rosja odpowiada za ponad 40% globalnej podaży palladu w kopalniach, podczas gdy kraje takie jak Stany Zjednoczone i Japonia mają przemysł motoryzacyjny, który potrzebuje palladu jako surowca do katalizatorów samochodowych do pojazdów benzynowych” – napisała w notatce analityk UBS, Joni Teves.
- Południowoafrykańska firma Impala Platinum uzgodniła pięcioletnią umowę płacową ze Stowarzyszeniem Pracowników Górnictwa i Budownictwa (AMCU). „Umowa jest zgodna z obecną inflacją górniczą wynoszącą (około) 6,5% i uwzględnia rzeczywistość utrzymującej się presji inflacyjnej, z jaką borykają się nasi pracownicy” – powiedział Impala w oświadczeniu. Umowa wchodzi w życie 1 lipca. W zeszłym miesiącu odpowiednik Impali, Anglo American Platinum, również zgodził się na pięcioletnią umowę płacową ze związkami zawodowymi.
Miedź
- „Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy wyszliśmy z lasu. To zależy od poziomu, do którego widzimy pogorszenie poglądów na globalny wzrost i czy Chiny mogą znaleźć wyjście z blokady COVID” – powiedział analityk Saxo Bank, Ole Hansen, komentując ceny miedzi. S&P obniżył prognozę wzrostu chińskiego PKB w tym roku do 3,3%.
Pozostałe metale przemysłowe
- Producent litu Sayona Mining i jego amerykański partner Piedmont Lithium Inc zatwierdzili ponowne uruchomienie zakładu spodumene w Kanadzie kosztem $76,19 mln. Proponowana modernizacja i ponowne uruchomienie operacji North American Lithium (NAL) z siedzibą w Quebecu zostały sfinansowane z wkładów pieniężnych zarówno Sayona, jak i Piedmont Lithium. Sayona Quebec planuje zintegrować kopalnię NAL z własnym projektem Authier, aby stworzyć hub litowy Abitibi.
- Liontown Resources Ltd podpisał umowę na dostawę litu z Ford Motor Company. Firma Liontown poinformowała w środę, że będzie dostarczać Fordowi 150 000 ton suchych ton metrycznych (DMT) koncentratu spodumenu litu rocznie przez pięć lat ze swojego flagowego projektu Kathleen Valley w Australii Zachodniej. Koncentrat jest źródłem litu niezbędnego do produkcji pojazdów elektrycznych. Ford, który agresywnie stawia na pojazdy elektryczne, powiedział w marcu, że zwiększy wydatki na pojazdy elektryczne o dwie trzecie do $50 miliardów do 2026 r. i będzie prowadzić jednostkę EV oddzielnie od swojej starszej działalności związanej z silnikami spalinowymi, co ma na celu lepsze konkurowanie z Teslą. Amerykański producent samochodów zawarł spółkę joint venture z producentem akumulatorów do pojazdów elektrycznych SK On, jednostką południowokoreańskiej SK Innovation. Przedsięwzięcie o nazwie BlueOvalSK ma osiągnąć roczną zdolność produkcyjną baterii na poziomie 129 gigawatogodzin (GWh) w Stanach Zjednoczonych.
- Wielka Brytania przedłużyła w środę pakiet ceł i kontyngentów na pięć produktów stalowych o dwa lata, aby chronić lokalnych producentów stali, przyznając, że naruszyłoby to zasady handlu międzynarodowego, ale mówiąc, że jest to konieczne ze względu na interes narodowy. Minister handlu Anne-Marie Trevelyan powiedziała parlamentowi, że zabezpieczenia pomogłyby w obronie strategicznego przemysłu, a brytyjscy producenci stali mogliby ponieść „poważną szkodę”, gdyby środki te nie zostały utrzymane. Przemysł stalowy w Wielkiej Brytanii zatrudnia 34 tysiące osób i generuje ~$2 mld obrotów rocznie.
- Chińskie ministerstwo handlu poinformowało, że przedłuży na pięć lat cła antydumpingowe na niektóre stalowe elementy złączne importowane z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Cła antydumpingowe zostały nałożone od 29 czerwca.
- Chiński sektor stalowy będzie zachęcany do wdrażania czystszych i bardziej wydajnych elektrycznych pieców łukowych (EAF), które jako surowiec wykorzystują złom, a nie rudę żelaza. Według badań przeprowadzonych w zeszłym tygodniu przez amerykański think tank Global Energy Monitor (GEM) Chiny nadal budują tradycyjne wielkie piece, z roczną zdolnością produkcyjną stali wynoszącą 158 milionów ton w fazie rozwoju, w porównaniu z 49 milionami ton zdolności EAF. Według GEM, około 730 milionów ton chińskiej produkcji stali opartej na węglu osiągnie koniec okresu eksploatacji do 2030 r., dając krajowi możliwość przejścia na technologię niskoemisyjną.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.