Czwartkowe aktualności zaczynamy od nowego, wręcz kosmicznego rekordu cen we Francji. Szczegóły oczywiście w programie (premiera o 14:00), a w aktualnościach (i oczywiście w programie) jak zawsze wiele najróżniejszych, przydatnych i ciekawych informacji dla rynków surowcowych!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- uran
- złoto
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- W protokole amerykańskiej Rezerwy Federalnej wyszczególniono, że bank centralny USA planował podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych na ostatnim posiedzeniu, ale zdecydował się na mniejszą podwyżkę z powodu wojny na Ukrainie. Protokół sugeruje jastrzębie podejście FED, który próbuje ograniczyć inflację, która wzmocniła dolara amerykańskiego.
- Po raz pierwszy w czasie trwającego od 2014 roku konfliktu w Jemenie, ONZ wynegocjowała dwumiesięczny rozejm między koalicją pod przywództwem Arabii Saudyjskiej a grupą Huti sprzymierzoną z Iranem. Powinno to zniwelować ryzyko ataków pociskami balistycznymi i dronami na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, stabilizując ceny ropy.
- W obliczu problemów z dostawami energii oraz konserwacyjnymi pracami w elektrowniach atomowych, w poniedziałek francuskie giełdy energii odnotowały maksymalny poziom cen w wysokości €3 000/MWh.
- Rekordowo niskie temperatury w kwietniową noc we Francji od co najmniej 1947 roku przyczyniły się do strat wśród sadowników i winnic. Średnio -1,5°C, a miejscami temperatura spadała do nawet -6°C. „To była kolejna straszna noc dla sadowników i winiarzy z temperaturami spadającymi do minus 5 lub minus 6 stopni Celsjusza” – powiedziała w radiu Europe 1 Christiane Lambert, szefowa największego francuskiego związku rolniczego FNSEA. Powiedziała, że najbardziej ucierpieli producenci owoców, takich jak śliwki, wiśnie, jabłka, gruszki, a niektórzy stracili co najmniej 80% swoich zbiorów.
- Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin i jego zwolennicy „odczują konsekwencje” wydarzeń w Buczy, pod stolicą Ukrainy, gdzie znaleziono masowy grób i związane ciała rozstrzelane z bliskiej odległości. Powiedział, że zachodni sojusznicy zgodzą się na dalsze sankcje wobec Moskwy w nadchodzących dniach, chociaż czas i zasięg nowego pakietu nie są jasne. Prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował sankcje na ropę i węgiel, dodając, że siły rosyjskie dają „wyraźne wskazówki wskazujące na zbrodnie wojenne”. „Ponieważ USA i UE zmniejszają zakupy rosyjskiej ropy, Chiny i Indie pozostają głównymi klientami, a wiele rafinerii w tych krajach może niechętnie kupować rosyjską ropę, co wiąże się z negatywną reakcją społeczną” – powiedział Andrew Lipow. prezes Lipow Oil Associates w Houston.
Kawa
- Silniejszy brazylijski real zniechęca eksporterów do sprzedaży towarów rozliczanych w dolarach, takich jak cukier i kawa, bo obniża ich zwroty w walucie lokalnej.
- Wojna na Ukrainie i wpływ sankcji na rosyjską gospodarkę zaszkodzą światowemu popytowi na kawę i doprowadzą do nadwyżki podaży w sezonie 2022/23, poinformowała firma konsultingowa HedgePoint. Szacuje, że Rosja, jeden z największych konsumentów kawy na świecie, zużyje prawie milion torebek mniej ze względu na trudności w handlu i wysokie ceny, które ograniczą zakupy w rosyjskich supermarketach i kawiarniach. HedgePoint przewidywał, że wysiedlenie milionów ludzi na Ukrainie zmniejszy popyt na kawę w tym kraju o prawie 400 000 worków. „W Rosji nastąpił już gwałtowny wzrost cen kawy o około 20%” – powiedziała analityk kawy HedgePoint Natalia Gandolphi. Wg firmy globalny deficyt dostaw kawy w sezonie 2021/22 spadnie do 7,21 mln worków (z 8,68 mln worków wcześniej prognozowanych). Z kolei w sezonie 2022/23 prognozowany przed inwazją deficyt wynoszący 2,42 mln worków ma zmienić się w nadwyżkę 1,29 mln worków.
Cukier
- Według grupy hodowców CGB było za wcześnie, aby ocenić potencjalne uszkodzenia nowo zasadzonych buraków cukrowych przez rekordowe przymrozki na początku kwietnia we Francji. Ubiegłoroczne przymrozki mocno zaszkodziły burakom cukrowym, zmuszając plantatorów do ponownego obsadzenia dziesiątek tysięcy hektarów.
- Firma konsultingowa Datagro szacuje, że brazylijskie cukrownie zabezpieczyły dotychczas około 60% cukru przeznaczonego na eksport, w porównaniu z 75% w tym czasie w zeszłym roku. Więcej hedgingu będzie zależeć od cen i sprzedaży etanolu.
- Indie mają zakontraktowany eksport 7,2 mln ton cukru w sezonie 2021/22.
Kakao
- „Pierwsze ziarna są bardzo małe. Potrzebujemy ulewnego deszczu, aby ziarna stały się duże” – powiedział Salame Kone, który prowadzi uprawę w pobliżu Soubre, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 8,3 mm deszczu, 9,9 mm poniżej średniej.
- We wschodnim regionie Abengourou, znanym z dobrej jakości fasoli, rolnicy twierdzą, że więcej deszczu w nadchodzących tygodniach pomoże średnim zbiorom osiągnąć wielkość zbliżoną do poprzedniego sezonu. „Jeśli deszcz będzie dalej padał, będziemy mieli duże zbiory, jak w zeszłym roku, ponieważ rośnie wiele małych strąków” – powiedział Adrien Kossonou, który prowadzi farmę w pobliżu Abengourou, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 24,7 milimetrów (mm), 2,2 mm powyżej pięciu. średnia roczna.
Pszenica
- Uprawa pszenicy ozimej w USA została oceniona na 30% jako dobra lub doskonałej (-13 pp r/r). Analitycy prognozowali ~40% jako dobrej lub doskonałej.
- „Handlowcy nadal poszukują możliwości przekierowania eksportu (z Ukrainy) do UE koleją lub przez rumuńskie porty, ale kluczowymi barierami pozostają ograniczone możliwości logistyczne w zakresie przepustowości i wysokie koszty” – powiedział APK-Inform. Podano, że koszt dostawy ukraińskiego zboża do rumuńskiego portu Konstanca wynosi między $130 a $166 za tonę – przed wojną było to ~$40/t. Prognozy zakładające, że konflikt się nie zakończy to Ukraina prawdopodobnie będzie w stanie wyeksportować w Q2 2022 ~1 mln ton zbóż.
- Kazachstan wprowadza tymczasowe ograniczenie eksportu pszenicy (do 1 mln ton) i mąki (do 300 tysięcy ton) po tym, jak sąsiednia Rosja zakazała eksportu zboża, powiedział minister rolnictwa Yerbol Karashukeyev.Kazachstan korzystał w przeszłości z kwot eksportowych. Karashukeyev powiedział, że władze chcą, aby rolnicy zaspokoili popyt krajowy przed eksportem swoich produktów. Ograniczenie ma obowiązywać do 15 czerwca. W drugim kwartale roku Kazachstan eksportuje około 0,5 mln ton pszenicy i 100-120 tysięcy ton mąki miesięcznie. Kazachstan zazwyczaj eksportuje zboże do sąsiednich krajów Azji Środkowej i Afganistanu;wysyła również niektóre do Chin i portów Morza Czarnego.Jednocześnie Kazachstan zazwyczaj importuje ograniczone ilości pszenicy z Rosji.
Kukurydza
- Prywatni eksporterzy z USA poinformowali o sprzedaży 1,084 mln ton kukurydzy do Chin – 676 000 ton z dostawą w roku gospodarczym 2021/22 i 408 000 ton z dostawą w 2022/23, podał Departament Rolnictwa USA.
Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- Hongkong zawiesił import mięsa i produktów drobiowych z niektórych części Stanów Zjednoczonych z powodu wybuchu ptasiej grypy H5N1.
Ropa naftowa
- The International Energy Agency poinformowała, że kraje członkowskie zgodziły się do uwolnienia 120 mln baryłek ropy naftowej – z czego 60 mln ma pochodzić z amerykańskich rezerw strategicznych. Oznaczać to będzie bardzo dużą skalę uzupełniania rynku, który wg prognoz ma w kwietniu mieć o ~3 mln baryłek ropy naftowej z Rosji mniej. Uzupełnienie w ramach ogłoszonych przez IEA ma wynieść ~2 mln baryłek dziennie przez co najmniej dwa kolejne miesiące.
- Podniesienie cen sprzedaży na ropy Arab Light do Azji w maju przez Saudi Aramco „Sugeruje, że popyt na ropę jest nadal bardzo silny, a czyniąc to, doprowadzi to do wyczerpania dostaw ropy ze Stanów Zjednoczonych i zawężenia dostaw” – powiedział Phil Flynn, analityk Price Futures Group.
- Trzy pociski spadły w środę w pobliżu rafinerii ropy naftowej w mieście Erbil na północy Iraku, nie powodując żadnych ofiar ani szkód. Iracka państwowa agencja informacyjna powołała się na oświadczenie, że „wstępne informacje pokazują, że pociski zostały wystrzelone z prowincji Niniwa” w Iraku. Źródła w Rządzie Regionalnym Kurdystanu (KRG) powiedziały Reuterowi, że rafineria jest własnością irackiego kurdyjskiego biznesmena Baza Karima Barzanjiego, dyrektora generalnego dużej krajowej firmy energetycznej o nazwie KAR Group, której dom został trafiony w zeszłym miesiącu przez irańskie pociski balistyczne. W marcu Iran zaatakował Erbil tuzinem pocisków balistycznych w bezprecedensowym ataku na stolicę autonomicznego irackiego regionu kurdyjskiego, którego celem były Stany Zjednoczone i ich sojusznicy.
- Exxon Mobil Corp prognozuje, że wyniki produkcyjne za Q1 2022 mogą pobić siedmioletni rekord przy zyskach operacyjnych z pompowania ropy i gazu podniesionych do $9,3 miliarda. Oficjalny raport zostanie opublikowany 29 kwietnia.
- Produkcja ropy naftowej w Kazachstanie z wyłączeniem kondensatu spadła w marcu do 1,55 miliona baryłek dziennie (-3% m/m), w związku z problemami z eksportem z terminalu konsorcjum Black Sea Caspian Pipeline Consortium (CPC). Ponad 80% kazaskiej ropy jest eksportowane rurociągiem CPC do portu Yuzhnaya Ozereyevka, w pobliżu Noworosyjska, dostarczając około 1,2% światowego zapotrzebowania na ropę. Uszkodzenie terminalu CPC wpłynęło na operacje kazachskich gigantycznych pól naftowych Tengiz i Kaszagan, prowadzonych przez zachodnie koncerny naftowe, w tym Chevron, Exxon Mobil, Total, Eni i Shell. Kierowany przez Chevron Tengizchevroil, operator gigantycznego pola naftowego Tengiz, najbardziej obniżył marcowe wydobycie ropy spośród innych kazachskich producentów, o 6% od lutego do 622 209 baryłek dziennie.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +2,4 mln baryłek, do 412,4 mln baryłek, prognozowano spadek o -2,06 mln baryłek.
- Zapasy ropy w Strategic Petroleum Reserve (SPR) spadły w zeszłym tygodniu o -3,7 mln baryłek do 564,6 miliona baryłek, co jest najniższym wynikiem od kwietnia 2002 r.
- Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło do 11,8 mln baryłek dziennie (+0,86% t/t), najwięcej od grudnia 2021 roku.
Gaz ziemny
- Według wstępnych szacunków Gas Infrastructure Europe 1 kwietnia magazyny w całej Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii (UE28) dysponowały szacunkowo 294 terawatogodzinami (TWh) gazu. Zapasy gazu wyniosły 61 TWh (17%) czyli około 0,54 odchylenia standardowego poniżej poprzedniej 10-letniej średniej dla pory roku.
- Węgry poinformowały w środę, że są gotowe zapłacić rublami za rosyjski gaz, łamiąc tym samym szyki z Unią Europejską, która dążyła do wspólnego frontu w sprzeciwianiu się żądaniu Moskwy zapłaty w walucie. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział wcześniej, że władze UE „nie odgrywają żadnej roli” w umowie dotyczącej dostaw gazu z Rosją, opartej na dwustronnym kontrakcie między jednostkami węgierskiego państwowego MVM i Gazpromu.
- Tokyo Commodity Exchange (TOCOM), należąca do Japan Exchange Group Inc (JPX), w poniedziałek wprowadziła na giełdę kontrakty terminowe na skroplony gaz ziemny (LNG). „Chcemy dać japońskim wytwórcom energii możliwość ustalenia swoich marż poprzez zabezpieczenie ryzyka wahań cen zarówno po stronie zakupu paliwa, jak i sprzedaży energii elektrycznej” – powiedział agencji Reuters dyrektor generalny TOCOM, Kosuke Araki. Próbne notowanie kontraktu futures na LNG denominowanego w jenach, opartego na cenie LNG Japan-Korea-Marker (JKM), oszacowanej przez S&P Global Platts, ma trwać trzy lata. Tylko jedna transakcja została rozliczona podczas sesji dziennej w poniedziałek, jak wynika ze strony internetowej TOCOM. „Mamy nadzieję, że główni japońscy wytwórcy energii i domy handlowe będą uczestniczyć w naszych transakcjach futures na LNG, aby pomóc przyciągnąć globalnych handlowców i dostawców do przyłączenia się” – powiedział Araki z TOCOM.
- Amerykański producent skroplonego gazu ziemnego (LNG) NextDecade Corp poinformował, że zgodził się dostarczać 1,5 miliona ton metrycznych LNG rocznie dla chińskiej jednostki ENN Natural Gas Co Ltd. Umowa obowiązuje przez 20 lat, a dostawy będą pochodzić z pierwszych dwóch pociągów z projektu eksportowego Rio Grande LNG NextDecade w Brownsville w Teksasie, a pierwszy pociąg ma rozpocząć działalność komercyjną już w 2026 roku. NextDecade poinformował, że spodziewa się podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w sprawie co najmniej dwóch pociągów Rio Grande w drugiej połowie 2022 r., a następnie FID pozostałych trzech pociągów.
- Sempra Energy zawarła umowę z podmiotami powiązanymi TotalEnergies, Mitsui & Co oraz Japan LNG Investment LLC na zwiększenie mocy produkcyjnych w terminalu Cameron LNG 2 w Luizjanie (USA). Oczekuje się, że proponowany projekt fazy 2 będzie obejmował pojedynczy pociąg LNG o maksymalnej zdolności produkcyjnej 6,75 miliona ton rocznie oraz usunięcie wąskich gardeł dla istniejących trzech pociągów LNG.
- Dostawy rosyjskiego gazu do Europy za pośrednictwem trzech kluczowych tras rurociągów były stabilne w pierwszych dniach kwietnia. Rosyjski Gazprom poinformował, że kontynuuje dostawy gazu do Europy przez Ukrainę zgodnie z żądaniami europejskich konsumentów i że przepływy pozostają wysokie.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 98,2 mld stóp sześciennych (+1,5 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 93,2 bcfd.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2022 wynosi 94,5 mld stóp sześciennych (+0,85% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu wynosi średnio 12,4 bcfd (-3,86% m/m).
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w kwietniu wynosi średnio 5,7 bcfd, a do Kanady 2,6 bcfd.
Energia odnawialna
- „Obecnie nie jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć cele zera netto do 2050 roku lub cele porozumienia paryskiego. W przypadku samej energii wiatrowej powinniśmy instalować cztery razy więcej niż obecny poziom rocznych instalacji, aby pozostać na ścieżce zerowej netto” – powiedział Ben Backwell, dyrektor generalny The Global Wind Energy Council (GWEC). Według raportu organizacji do końca 2021 r. całkowita globalna moc wiatrowa wynosiła 837 gigawatów (GW), w porównaniu z około 3200 GW potrzebnymi do 2030 r. W 2021 r. na całym świecie zainstalowano około 93,6 gigawatów (GW) mocy wiatrowej, co oznacza spadek z rekordowych 95,3 GW w 2020 roku. Pięć największych rynków na świecie w 2021 r. dla nowych instalacji według wielkości to Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Wietnam i Wielka Brytania. Łącznie stanowiły one 75,1% instalacji na całym świecie w zeszłym roku, powiedział GWEC.
- Indian Oil Corp, Larsen & Toubro wspierany przez Goldman Sachs producent energii odnawialnej ReNew Power utworzą spółkę joint venture w celu rozwoju sektora ekologicznego wodoru, pomagając Indiom ograniczyć emisje dwutlenku węgla. Indie, trzeci co do wielkości emitent dwutlenku węgla na świecie, planują do 2030 r. produkować rocznie 5 milionów ton zielonego wodoru, starając się spełnić swoje cele klimatyczne i stać się centrum produkcji i eksportu tego paliwa. Państwowa rafineria oraz firma inżynieryjno-budowlana L&T i IOC również podpisały wiążącą kartę terminów, aby utworzyć spółkę joint venture w celu produkcji elektrolizerów, wykorzystywanych do produkcji zielonego wodoru. Zielony wodór ma jedne z najlepszych referencji środowiskowych wśród czyściej spalających się paliw i zastąpi paliwa emitujące węgiel używane w rafinerii do przetwarzania ropy naftowej na produkty o wartości dodanej, takie jak benzyna i olej napędowy. Elektrolizer dzieli wodę na wodór i tlen przy użyciu energii odnawialnej, takiej jak energia słoneczna lub wiatr, do produkcji zielonego wodoru. Indie planują również udzielić federalnego wsparcia finansowego na budowę elektrolizerów, ponieważ chcą wprowadzić obowiązek stosowania zielonego wodoru w rafineriach i zakładach nawozowych. Indyjski sektor rafineryjny zużywa około 2 mln ton szarego wodoru, produkowanego przy użyciu gazu zamiast energii odnawialnej. „Indyjska spółka joint venture Oil-L&T-ReNew skupi się na opracowywaniu projektów zielonego wodoru w sposób określony w czasie, aby dostarczać zielony wodór na skalę przemysłową” – powiedział S.N. Subrahmanyan, dyrektor naczelny L&T.
Węgiel
- Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że „Zmienność cen powoduje, że gaz jako paliwo przejściowe w energetyce jest nie do zaakceptowania. (…) Dziś chcemy, aby elektrownie węglowe funkcjonowały znacznie dłużej i uczynić z nich stabilizator całego systemu” – ogłaszając, że Polska chce utrzymywać aktywne elektrownie węglowe po 2049 roku.
- Niemiecka grupa importerów węgla VDKi powiedziała, że kraj powinien być w stanie znaleźć alternatywę dla importu węgla kamiennego z Rosji do zimowego szczytu popytu. „Przejście na węgiel o alternatywnej jakości nie jest bezproblemowe dla elektrowni. Jednak do przyszłej zimy powinno być możliwe całkowite zrezygnowanie z węgla rosyjskiego” – powiedział prezes stowarzyszenia Alexander Bethe. Grupa nie powiedziała, o ile więcej będzie kosztować alternatywna dostawa. Niemcy zaimportowały w zeszłym roku około 18 mln ton węgla do produkcji stali i energii z Rosji – co odpowiada 53% niemieckiego importu węgla oraz 2% globalnego wolumenu handlowego. W 2020 roku Rosja odpowiadała za 15,2% globalnego eksportu węgla (wg OEC).
Uran
- Socjaldemokratyczna partia Grenlandii Siumut, będąca częścią nowej koalicji rządowej, nie będzie od razu dążyć do zmiany zakazu wydobycia uranu, powiedział w poniedziałek jej przewodniczący Erik Jensen. Rządząca w Grenlandii lewicowa partia Inuit Ataqatigiit (IA) ogłosiła w poniedziałek koalicję rządową, w której Siumut zastąpi proniepodległościową partię Naleraq. W zeszłym roku IA zakazała wydobycia uranu, skutecznie zatrzymując rozwój kopalni Kuannersuit, jednego z największych na świecie złóż ziem rzadkich eksploatowanego przez Greenland Minerals.
Złoto
- Kirgistan przejmie pełną kontrolę nad kopalnią złota Kumtor (KGC), największym przedsiębiorstwem przemysłowym, w ramach pozasądowej ugody z kanadyjskim Centerra Gold. Kraj Azji Środkowej oskarżył Centerrę o różne wykroczenia, w tym o niszczenie środowiska i korupcję. Centerra zaprzeczyła. „Dzięki tej umowie byliśmy w stanie zapewnić Kirgistanowi pełne i nieodwołalne przekazanie naszego największego narodowego skarbu, kopalni złota Kumtor”, powiedział prezydent Sadyr Japarow w oświadczeniu telewizyjnym. Transakcja oznacza, że Centerra całkowicie wycofuje się z działalności w Kirgistanie. Kopalnia ma wydajność ~550 tysięcy uncji złota rocznie. Porozumienie pozwoli Centerrze skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, powiedział w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny firmy Scott Perry. Centerra posiada aktywa w Kanadzie i Turcji.
Platyna i pallad
- Anglo American Platinum (Amplats) z RPA otrzymał zapytania od producentów i producentów samochodów poszukujących palladu w związku z sankcjami zachodnimi nałożonymi na czołowego producenta w Rosji. Rosja produkuje 25-30% światowych dostaw palladu, metalu używanego przez producentów samochodów w katalizatorach silników w celu zmniejszenia emisji. Viljoen powiedział, że zajęłoby to co najmniej pięć lat, aby południowoafrykański pallad zastąpił rosyjską produkcję tego metalu i może to nigdy w pełni nie nastąpić. Amplats, największy na świecie producent pierwotnych metali z grupy platynowców (PGM), wyprodukował 4,3 miliona uncji PGM w 2021 roku.
Miedź
- Produkcja miedzi w Chile spadła w lutym do 394 700 ton (-7,5% m/m). Państwowy gigant miedziowy Codelco odnotował wzrost produkcji do 123,6 tysiąca ton (+0,7% r/r). Produkcja z Escondida – największego na świecie złoża miedzi, kontrolowanego przez BHP spadła do 69,9 tysiąca ton (-14,3% r/r). Collahuasi – przedsięwzięcie z udziałem Glencore i Anglo American odnotowało spadek do 46,9 tysiąca ton (-11,2% r/r).
- Peru skupi się na „nadmiernych zyskach”, które firmy wydobywcze osiągnęły z rosnących światowych cen metali, nakładając dodatkowe opodatkowanie – jak powiedział minister gospodarki i finansów Oscar Graham,dodając, że rząd szuka „dostosowania” podatków. Graham powiedział, że Peru potrzebuje lepszej dystrybucji bogactwa górniczego wśród społeczności, aby stłumić protesty górnicze, które wstrząsnęły sektorem i wstrzymały produkcję w kluczowych kopalniach. Aby odbudować zaufanie inwestorów, nadszarpnięte przez problemy gospodarcze i polityczne zawirowania, Graham powiedział, że przedstawi Kongresowi plan obniżenia deficytu do 1% produktu krajowego brutto (PKB) do 2026 roku. Deficyt został obniżony do 2,6% w ubiegłym roku z 8,9% w 2020 roku.
Pozostałe metale przemysłowe
- „Zapasy cynku są już bardzo niskie. Nie ma dużego bufora”, powiedział analityk ING, Wenyu Yao. Zapasy cynku objęte gwarancją w magazynach zarejestrowanych na LME spadły do 78 125 ton, najniższego poziomu od maja 2020 r. Wysokie ceny energii zmusiły niektóre huty cynku w Europie do ograniczenia produkcji, a rosyjskie żądanie zapłaty za gaz w rublach wzbudziło obawy o niedobory dostaw lub jeszcze wyższe ceny.
- BHP Group podpisała kontrakt na energię wiatrową z włoskim Enel Green Power w dwóch swoich oddziałach Nickel West w Australii Zachodniej, zwiększając tym samym ekologiczne referencje swojego niklu. 12-letni pakt zakupowy będzie podstawą budowy farmy wiatrowej Flat Rocks Stage 1 o wartości $151 mln, a BHP jest pierwszym klientem tego 30-letniego projektu. Roczna produkcja farmy wiatrowej wynosząca 315 gigawatogodzin rocznie odpowiadałaby całemu zapotrzebowaniu na energię huty i koncentratora Kalgoorlie firmy Nickel West od 2024 roku. BHP podpisało w zeszłym roku pakt na zakup nawet połowy zapotrzebowania na energię rafinerii Nickel West w Kwinana z farmy fotowoltaicznej należącej do firmy Risen Energy w Australii Zachodniej. Ma również pakt zakupu z projektem fotowoltaicznym Northern Goldfields w tym samym stanie. Połączenie trzech umów energetycznych ograniczyłoby całkowitą emisję gazów cieplarnianych Nickel West z dostaw energii o prawie 60% w 2024 roku.
- Rosyjski gigant aluminiowy Rusal, którego globalne operacje zostały utrudnione przez wojnę na Ukrainie, wyeksportował swoją pierwszą od prawie miesiąca dostawę boksytu ze swoich kopalń w Gwinei. Boksyt eksportowany przez Rusal za pośrednictwem portu Kamsar pochodzi z jej zakładów Dian-Dian, które zazwyczaj zasilają rafinerię firmy Aughinish w Irlandii. Rusal powiedział wcześniej, że planuje wznowić eksport z Dian-Dian do końca marca. Ta produkcja jest jeszcze bardziej krytyczna teraz, gdy Australia – największy na świecie producent boksytów – zakazała eksportu do Rosji.
- Budżet federalny Kanady obejmie inwestycję w wysokości co najmniej $1,6 mld w strategię przyspieszenia produkcji i przetwarzania krytycznych minerałów potrzebnych w łańcuchu dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV). Chodzi o zwiększenie wydobycia minerałów krytycznych, w tym niklu, litu, kobaltu i magnezu. „Istnieją pewne konkretne projekty, nad którymi obecnie się przyglądamy i nad którymi pracujemy” – powiedział minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson. Dodał, że wszystkie potencjalne projekty, „czy to wydobycie, czy przetwarzanie, muszą zostać znacznie przyspieszone i o to będzie chodziło w krytycznej strategii dotyczącej minerałów”. „Kanada ma obfitość cennych krytycznych złóż minerałów, a przy odpowiednich inwestycjach sektor ten może stworzyć tysiące nowych dobrych miejsc pracy, rozwijać naszą gospodarkę i uczynić z Kanady istotną część rozwijającego się globalnego przemysłu minerałów krytycznych” – powiedziała Adrienne Vaupshas, sekretarz prasowy Freeland.
- Australijskie Mineral Resources Ltd planuje zwiększyć wydobycie spodumenu z dwóch kopalń, ponieważ chce zarobić na wzroście popytu na lit. Mineral Resources i Ganfeng Lithium zwiększą produkcję w Mt Marion, położonym w Australii Zachodniej, do 600 000 ton rocznie (+33%). Firma chce też do końca 2022 rozbudować kopalnię (za $90,4 mln), zwiększając wydobycie do 900 tysięcy ton rocznie.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.