artykuł w 28. numerze magazynu FXMAG INWESTOR (grudzień 2021 – luty 2022)

Nowy numer FXMAG (INWESTOR) to mój artykuł pokazujący perspektywy dwóch metali szlachetnych w kontekście zmian gospodarczych  wywołanych przez walkę ze zmianami klimatycznymi.

reklama:

Mój szósty artykuł w kwartalniku FXMAG (nr 28 czyli grudzień 2021 – luty 2022) dotyczy wpływu zmian gospodarczych na rynki platyny oraz palladu. Te dwa metale od kilkudziesięciu miesięcy są wśród zainteresowań u coraz szerszego grona inwestorów, głównie za sprawą potężnego rajdu na cenach palladu jak i zdecydowanego niedowartościowania platyny.

Zalecam zakup magazynu, jest w nim aż 130 stron wielu ciekawych treści składających się na 21 artykułów, a poniżej mogę zacytować początek mojego artykułu, który i tak znajdziecie na stronie FXMag:

Myśląc o metalach szlachetnych, większość ludzi powie „złoto i srebro”. Nieco mniejsza grupa dorzuci do tej listy tytułową platynę i pallad, zaś jedynie osoby z przemysłu wykorzystującego tzw. platynowce wspomną jeszcze o rodzie, osmie, irydzie i rutenie. Jeśli zaś zapytamy o to, do czego wykorzystuje się platynę i pallad, najczęstszą odpowiedzią będzie zastosowanie w silnikach spalinowych oraz do produkcji biżuterii. Co więc czeka te dwa kluczowe platynowce w nadchodzącej perspektywie odejścia od pojazdów napędzanych sinikami spalinowymi?

Zapotrzebowanie na platynę

Sytuacja związana z pandemią mocno zatrzęsła globalnymi rynkami, także tymi surowcowymi. Dlatego odnosić się będę do danych zarówno z 2019, jak i 2020 roku. Prognozy wskazują, że 2021 miał być rokiem powrotu do przedpandemicznej normalności, choć przewidywania na pewno zostaną skorygowane o problem z dostępnością chipów w trzecim i czwartym kwartale. Ich brak ogranicza produkcję samochodów, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na katalizatory wykorzystujące platynę i pallad.

Sumaryczne zapotrzebowanie na platynę w 2019 roku wynosiło 8,321 mln uncji, w 2020 roku 7,663 mln uncji, podczas gdy popyt prognozowany na 2021 rok to 8,041 mln uncji. Procentowy udział poszczególnych branż w zapotrzebowaniu na platynę został wyszczególniony na wykresie nr 1.

Przemysł motoryzacyjny, zużywający ponad 1/3 platyny, w 2019 roku wyprodukował globalnie ok. 92 mln samochodów – z czego samochody hybrydowe (także mające katalizatory z platynowcami) i elektryczne stanowiły ok. 2,3%. Zapotrzebowanie inwestycyjne stanowi metal w formie fizycznej, zarówno dla inwestorów indywidualnych, firm inwestycyjnych, jak i jest zabezpieczeniem dla instrumentów typu ETF.

artykuł w 28. numerze magazynu FXMAG INWESTOR (grudzień 2021 – luty 2022)

 

artykuł w 28. numerze magazynu FXMAG INWESTOR (grudzień 2021 – luty 2022)

artykuł w 28. numerze magazynu FXMAG INWESTOR (grudzień 2021 - luty 2022)

artykuł w 28. numerze magazynu FXMAG INWESTOR (grudzień 2021 – luty 2022)

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *