aktualności – 22 lipca 2021

Potężny zestaw informacji o większości rynkowych surowcach znajdziecie poniżej – oraz oczywiście w programie o 14:00 na moim kanale YouTube – subskrybujcie! Do zobaczenia!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 22 lipca 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Międzynarodowa Agencja ds. Energii (IEA) prognozuje, że odbicie po pandemii wywoła rekordowe poziomy emisji gazów cieplarnianych w 2023 roku i prawdopodobnie ich dalszy wzrost w kolejnych latach. Wg danych wydatki na czystą energię w Q2 2021 wyniosły $380 mld, co stanowiło zaledwie 2% całkowitych funduszy stymulacyjnych rozdanych na walkę ze skutkami pandemii.

Woda

  • Kluczowa dla argentyńskiego eksportu (80% produktów rolnych) rzeka Parana ma najniższy poziom wody od 77 lat. Rząd Argentyny wezwał obywateli do ograniczenia zużycia wody, która także m.in. jest pobierana z Parany.
  • Etiopia zakończyła drugi etap napełniania Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD) wodą nilową, pomimo sprzeciwu Egiptu i Sudanu. W ciągu najbliższych miesięcy instalacja ma zacząć produkować energię elektryczną.

Kawa

  • Ostatnie przymrozki w Brazylii, zwłaszcza w Minas Gerais i Sao Paulo, mogły przyczynić się do strat między 1 a 2 mln 60-kg worków, wpływając także na zbiory w kolejnym sezonie. Wg hodowców kawy temperatura gwałtownie spadła o kilka stopni wczesnym rankiem.
  • Wg Judith Ganes część z młodych drzewek kawowców, które miały zacząć owocować w sezonach 2022/23 mogą wymagać ponownego zasadzenia po ostatnich przymrozkach sięgających -4,4°C. Jeden z hodowców, Airton Gonçalves, który uprawia 100 hektarów kawy w Patrocinio, w regionie Cerrado w Minas Gerais szacuje, że będzie musiał usunąć ~80 tysięcy drzewek. Wg jego szacunków produkcja w 2022 roku wyniesie ~1,5 tysiąca 60-kg worków z 5,5 tysiąca 60-kg worków zazwyczaj.
  • Citi prognozuje deficyt zbiorów kawy w bieżącym sezonie na 8,9 mln 60-kg worków, ustalając cenę docelową kawy w przedziale 6–12 miesięcy na $1,70/funt.
  • Szwedzki gigant palenia kawy, Löfbergs, w 115 rocznicę powstania firmy otworzył ogromną palarnię i pakownię w rejonie Välsviken w Karlstad. Nowy zakład ma zdolność przetwórczą (palenie i pakownia) ~10 tysięcy ton (166 666,6 worków 60-kg kawy) rocznie i może w przyszłości zwiększyć przetwórstwo dwukrotnie. Inwestycja pochłonęła $23,1 mln, a obiekt jest jednym z najnowocześniejszych, spełniając warunki Environmental Building Silver certification.

nowa palarnia kawy Löfbergs, źródło: Löfbergs

  • Jedna z firm azjatyckich przeprowadziła 9-miesięczne testy przechowywania kawy w magazynach bez klimatyzacji. To oczywiście chęć zmniejszenia „śladu węglowego” w branży kawowej. Idealna temperatura do przechowywania kawy to 20°C – 25°C. Temperatura wpływa na kawę, modyfikując aktywność wody w ziarnie. Zmiany stanu energetycznego cząsteczek wody w kawie mogą wpływać na smak i świeżość. W niektórych warunkach duże wahania temperatury mogą powodować kondensację wewnątrz torebki z kawą, co może zepsuć kawę. Badanie przeprowadzono w dwóch magazynach w Hongkongu: jednym klimatyzowanym, a drugim nie. Pomimo dużych różnic w temperaturze i wilgotności (idealna wilgotność względna – RH – dla kawy to 60%) w magazynach to wg oceny jakości Specialty Coffee Association (SCA) nie zauważono znaczących różnic w ziarnach z obu magazynów – gdzie do celów badawczych znajdowała się zarówno kawa komercyjna jak i kawy specjalne. Dwukierunkowa analiza ANOVA, metoda statystyczna powszechnie stosowana w badaniach do pomiaru różnicy między grupami, nie wykazała istotnych różnic w aktywności wody, gęstości lub wilgotności między dwoma warunkami przechowywania. Kluczowe było przechowywanie kawy w hermetycznych opakowaniach próżniowych. Badania te mogą pozwolić zmniejszyć koszty (i prawdopodobnie dzięki temu zwiększyć zyski) firm handlujących kawą.
  • Badania prowadzone przez naukowców z UC San Francisco obejmujące ponad 386 tysięcy osób o średniej wieku 56 lat pokazały, że kawa może zmniejszać częstość występowania arytmii serca. Trwające 4 lata badania pokazały, że osoby pijące kawę nie tylko rozwijały arytmii serca szybciej niż osoby niespożywające kawy, ale wręcz przeciwnie: zwiększone spożycie kawy wiązało się z 3% zmniejszonym ryzykiem rozwoju arytmii.
  • Stowarzyszenie Specialty Coffee Association (SCA) ogłosiło, że trzy imprezy Mistrzostw Świata w Kawie — World Barista Championship, Brewers Cup i Cup Tasters — mają odbyć się 22 – 26 października tego roku w Mediolanie we Włoszech. To oczywiście skutek pandemii koronawirusa, która zmusiła do przenoszenia terminu i lokalizacji Mistrzostw Świata w Kawie przez ostatnie 18 miesięcy. Wraz z mistrzostwami w Mediolanie odbędą targi gastronomiczno-hotelarskie.

Kakao

  • Citi prognozuje nadwyżkę kakao w sezonie 2020/21 na 260 tysięcy ton, ustalając średnią cenę na $2 505/t w 2021 roku. Jednocześnie słaby rozwój nowych upraw i silniejszy popyt w 2022 r. mogą doprowadzić rynek do niewielkiego deficytu w przyszłym roku, co może podnieść średnie ceny surowca do $2 550/t w 2022 roku.

Pszenica

  • Mocny opady deszczu w Europie Zachodniej obniżają jakość ziaren i opóźniają zbiory pszenicy.
  • Rosja poinformowała, że wydajność pszenicy w tym roku (na dzień 20 lipca) wynosi 3,45 t/ha (-0,58% r/r).

Kukurydza

  • Amerykańskie plony z wschodnich stanów „pasa kukurydzianego” powinny być dobre ze względu na opady i umiarkowane temperatury, jednak środkowe i zachodnie stany mogą spotkać się z bardzo kiepskimi ilościowo i jakościowo zbiorami kukurydzy w 2021 roku.

Soja

  • Argentyna zatwierdziła zmniejszenie udziału biokomponentów w swoim paliwie, skutkiem czego kraj ten będzie mógł eksportować większe ilości soi oraz oleju sojowego.
  • Wysokie temperatury i rzadkie (lub totalny brak) opadów w znacznej części Środkowego Zachodu USA może zwiększyć ryzyko słabych upraw od wschodniej Dakoty i północno-wschodniej Nebraski po Minnesotę i północną Iowa.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • W Indiach 11-letnich chłopiec zmarł z powodu wirusa ptasiej grypy szczepu H5N1, który wywołał niewydolność wielonarządową. To pierwszy taki przypadek w Indiach. Osoby mające styczność z chłopcem poddano izolacji.
  • Chiny na koniec czerwca 2021 miały stada świń wynoszące 439 mln sztuk co stanowi 99,4% z końca 2017 (sprzed epidemii afrykańskiego pomoru świń – ASF). Stado loch liczyło na koniec czerwca 45,64 mln sztuk czyli 102% liczebności z końca 2017 roku. W pierwszej połowie 2021 w Chinach było 11 ognisk ASF, w wyniku których ubito 2 216 świń.

Ropa naftowa

  • Analitycy JPMorgan prognozują średni światowy popyt na ropę w sierpniu na ~99,6 mln baryłek dziennie czyli +5,4 mln baryłek dziennie więcej niż w kwietniu 2021.
  • Produkcja ropy naftowej w Norwegii w czerwcu wyniosła 1,674 mln baryłek (+1,21% m/m), jednak była niższa od prognoz 1,736 mln baryłek dziennie.
  • Produkcja kondensatu ropy naftowej i gazu w Rosji nieznacznie wzrosła do 10,44 mln baryłek dziennie (bpd) w dniach 1-19 lipca (+0,19% m/m).
  • BHP Group Ltd poinformowało o produkcji 27 mln mln baryłek ropy naftowej w Q2 2021 (+6% q/q; +2% r/r)
  • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,1 mln baryłek, do 439,7 mln baryłek, prognozowano spadek o 4,5 mln baryłek.
  • Amerykański import ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrósł do 7,1 mln baryłek dziennie.

Gaz ziemny

  • Oil-gas ratio spadło do 17:1. Dotychczas w 2021 roku była to wartość około 22:1, w 2020 roku było to 19:1, a średnia 2015-2019 to także 19:1.
  • Gazprom poinformował, że pole gazowe Jubilejnoje w regionie Jamalsko-Nienieckim w zachodniej Syberii wznowiło wydobycie po zatrzymaniu w lutym z powodu pożaru, osiągając wydajność sprzed pożaru.
  • Rosyjski Gazprom zarezerwował w sierpniu dodatkową przepustowość 15 mln m3 tranzyt swojego gazu przez Ukrainę do Europy.
  • USA i Niemcy wypracowały porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2, na mocy którego Berlin zobowiązał się odpowiedzieć na wszelkie próby Rosji wykorzystania energii jako broni przeciwko Ukrainie i innym krajom Europy Środkowej i Wschodniej. Działania mają być podejmowane zarówno przez Niemcy jak i w formie propagowania akcji całej Unii Europejskiej. Zgodnie z umową Niemcy i Stany Zjednoczone poparły przedłużenie o 10 lat umowy o tranzycie gazu Rosja-Ukraina, źródła znaczących przychodów dla Ukrainy, która wygasa w 2024 roku. Niemcy wniosą co najmniej $175 mln do nowego wartego $1 mld „Zielonego Funduszu dla Ukrainy” mającego na celu poprawę niezależności energetycznej kraju.
  • Rosyjski statek Akademik Cherskiy, układający rurociąg Nord Stream 2, zakończył prace na duńskich wodach terytorialnych i wszedł na niemieckie wody terytorialne w celu położenia 2,6 km rurociągu.
  • Kanadyjska prowincja Quebec odrzuciła w środę projekt Énergie Saguenay – eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do portu Saguenay – powołując się na obawy środowiskowe. Projekt o wartośco $7,2 mld miał eksportować 11 milionów ton LNG rocznie ze źródeł w zachodniej Kanadzie.
  • Wydobycie gazu ziemnego w Norwegii w czerwcu wyniosło 7,9 miliarda metrów sześciennych (bcm), prognozowano 8,55 mld m3.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,3 mld stóp sześciennych (-0,2 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy), w przyszłym tygodniu ma wynieść 93,8 bcfd.
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w lipcu 2021 to 91,4 mld stóp sześciennych (-0,87% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w lipcu wynosi średnio 10,8 bcfd (+6,93% m/m).
  • Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w lipcu wyniósł średnio 6,5 bcfd (-5,80% m/m).

Energia odnawialna

  • Rząd Demokratycznej Republiki Konga (DRK) prowadzi rozmowy z australijską firmą Fortescue Metals Group w sprawie opracowania projektu sieci elektrowni wodnych, które mają mieć potencjał ok. 40 000 MW i koszcie ~$80 mld. To prawie dwa razy więcej aniżeli dotychczas uznawana za największą tego typu elektrownia Trzech Przełomów w Chinach. Władze DRK chcą pozyskać środki w formie umowy kredytowej z Niemcami, gdzie formą spłaty będzie dostarczenie przez Kongo zielonego wodoru po preferencyjnych cenach.
  • Firma energetyczna Energias de Portugal zakupi portfolio lądowych farm wiatrowych i słonecznych o mocy 544 megawatów (MW) w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem swojej spółki zależnej EDP Renovaveis. Zakupu dokona od firm Vento Ludens i Wind2 za $97 mln. Część instalacji już istnieje, a 347 MW jest w fazie projektu lub budowy.

Węgiel

  • Produkcja węgla hutniczego przez Anglo American w Q2 2021 spadła do 3 mln ton (-25% r/r).
  • BHP Group Ltd poinformowało o produkcji 6,3 mln ton węgla energetycznego w Q2 2021 (+31% q/q; +11% r/r) oraz 11,8 mln ton węgla hutniczego (+23% q/q; +2% r/r).

Kamienie szlachetne

  • Produkcja surowych diamentów Anglo American wzrosła w Q2 2021 o 134% r/r.

Złoto

  • Rezerwy złota Rosji wynosiły na początku lipca 73,7 mln uncji trojańskich.
  • Barrick Gold Corp wznowił prace w swojej kopalni Hemlo w kanadyjskiej prowincji Ontario po śmiertelnym wypadku z ubiegłego tygodnia. W 2020 roku kopalnia wyprodukowała 223 tysiące uncji złota.

Platyna i pallad

  • Produkcja platynowców przez Anglo American w Q2 2021 wzrosła do 1,06 mln uncji (+59% r/r). Spółka prognozuje roczną produkcję w przedziale 4,2–4,4 mln uncji.

Miedź

  • Chilijska państwowa firma wydobywcza Codelco otworzy w sierpniu nowe biuro w Singapurze, aby pomóc poprowadzić cały region w celu obsługi klientów m.in. w Wietnamie, Malezji i Tajlandii, a także do Indii. Firma chce zwiększyć czterokrotnie swoją sprzedaż w Azji Południowo-Wschodniej do 2023 roku. Wg oświadczenia Codelco, Azja Południowo-Wschodnia obecnie odpowiada za ~8% globalnego zużycia miedzi rafinowanej – a do 2040 roku współczynnik ten ma przekroczyć 20%.
  • Chińska produkcja rafinowanej miedzi w czerwcu wyniosła 837 tysięcy ton (+2,6% r/r).
  • Produkcja miedzi przez Anglo American w Q2 2021 wzrosła do 170 tysięcy ton (+2% r/r). Spółka prognozuje roczną produkcję w przedziale 650–680 tysięcy ton dzięki wyższej produkcji w największej kopalni spółki w Los Bronces, Chile.
  • Brazylijskie Vale S.A. w Q2 2021 wyprodukowała 73,5 tysiąca ton miedzi (-4% q/q).
  • BHP Group Ltd poinformowało o produkcji 403 tysięcy ton miedzi w Q2 2021 (+3% q/q; -3% r/r).
  • Porównanie zachowania wyceny nowojorskiej spółek Vale S.A., Anglo American oraz BHP Group Ltd w ostatnich 12 miesiącach.
BHP Gorup Ltd, Anglo American oraz Vale SA, sierpień 2020 - lipiec 2021 interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

BHP Gorup Ltd, Anglo American oraz Vale SA, sierpień 2020 – lipiec 2021 interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Pozostałe metale przemysłowe

  • Niemiecki Berzelius Stolberg wstrzymał produkcję ołowiu w swoim zakładzie w Stolbergu w zachodnich Niemczech po powodziach. Wydajność zakładu to ~155 tysięcy ton ołowiu i stopów ołowiu rocznie.
  • Zakład produkujący stopy aluminium należący do Dengfeng Power Group Co Ltd w centralnej chińskiej prowincji Henan doznał uszkodzeń na skutek powodzi, wśród których jest także eksplozja elektrowni. Zakład ma zdolności produkcyjne na poziomie 60 000 ton dla prętów ze stopów, stopów aluminium o wysokiej zawartości krzemu i produktów z tytanu.
  • Globalny deficyt cynku w maju wyniósł 17,9 tysiąca ton, w kwietniu było to 13,8 tysięcy ton deficytu.
  • Brazylijskie Vale S.A. w Q2 2021 wyprodukowała 75,7 mln ton rudy żelaza (+11,3% q/q; +12% r/r), spółka podtrzymuje roczne prognozy na poziomie 315–335 mln ton. Prócz tego spółka wyprodukowała 41,5 tysiąca ton niklu (-14,3% q/q).
  • BHP Group Ltd poinformowało o produkcji 72,8 mln ton rudy żelaza w Q2 2021 (+9% q/q; -4% r/r). Spółka wydobyła też 22,4 tysiąca ton niklu (+10% q/q; -6% r/r).
  • Chińska produkcja rudy żelaza w czerwcu wyniosła 87,87 mln ton (+9% r/r).
  • Chińska produkcja ołowiu w czerwcu wyniosła 640 tysięcy ton (+11,3% r/r).
  • Chińska produkcja cynku w czerwcu wyniosła 567 tysięcy ton (+6,2% r/r).
  • Rio Tinto poinformowało o zamknięciu jednego z czterech pieców w projekcie Richards Bay Minerals (RBM) w RPA ze względu na brak dostaw wywołanych zamieszkami w kraju.
  • Firma Vulcan Energy Resources, notowana w Australii, podpisała 5-letnią umowę na sprzedaż wodorotlenku litu z niemieckiego projektu do jednostki akumulatorowej z południowokoreańskim LG Chem. Umowa ma obowiązywać od 2024 roku, gdzie w pierwszym roku dostawa ma 5 tysięcy ton, by wzrosnąć do 10 tysięcy ton od 2025 roku. To około 25% produkcji budowanego nad Górnym Renem zakładu produkcyjnego.
  • Londyńska Giełda Metali (LME) uruchomiła w poniedziałek sześć nowych kontraktów terminowych w tym na złom litu i złom aluminium. Kontrakt na złom aluminiowy koncentruje się na północnoamerykańskim rynku używanych puszek po napojach (UBC). Chicagowska giełda (CME Group) ma kontrakt na wodorotlenek litu od 3 maja.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *