aktualności – 29 marzec 2021

Poniedziałkowy zestaw aktualności mocno kręci się wokół Kanału Sueskiego. Ale nie tylko – są też kwestie związane z pogodą i transportem w Ameryce Południowej, prognozy dla pszenicy w Europie i Rosji, a także o globalnych danych z tego rynku jak i potencjalnych zmianach w Australii, można też przeczytać oczywiście o firmach naftowych i gazowych (w tym PGNiG!), o energii wiatrowej, węglu, miedzi (w tym o KGHM-ie!) oraz oczywiście aktualizacje stanów magazynowych. Zapraszam także do oglądania programu o 14:00 na moim kanale YouTube!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 29 marzec 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

Ogólne informacje

  • Louis Dreyfus Company, spółka skupiona na handlu surowcami rolnymi podała wyniki za 2020 rok. Zysk netto grupy wzrósł do $382 mln (+66,08% r/r), EBITDA wyniosła $1,324 mld (+58,37% r/r).
  • Niemieckiego przewoźnik Hapag-Lloyd zdecydował o przekierowaniu sześciu statków wokół Przylądka Dobrej Nadziei w związku z zablokowaniem kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Green.

Kawa

  • Utrzymanie produkcji i zbiorów pomimo ulewnych deszczy jest wyzwaniem dla plantatorów kawy w Kolumbii w tym roku, powiedziała federacja kawy, dodając, że producenci pracują również nad utrzymaniem swoich dochodów i unikaniem infekcji COVID-19.
  • Blokada Kanału Sueskiego jest wsparciem dla cen robusty, ponieważ to główny szlak dostaw tego gatunku do Europy z Wietnamu, Indii i Indonezji.
  • Zapasy kawa w magazynach ICE: po 24 tygodniach wzrostów, zapasy kawy zaczęły spadać, choć w znacznie mniejszym stopniu niż w analogicznym okresie 2020 roku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Lockdown gospodarki w Brazylii może się odbić negatywnie na zużyciu paliwa, co przełoży się na spadek cen etanolu i prawdopodobnie spowoduje wzrost produkcji cukru z trzciny cukrowej.
  • Etiopia ogłosiła przetarg na 320 tysięcy ton białego cukru.

Kakao

  • Citibank prognozuje, że średnia cena kakao na nowojorskiej giełdzie w tym roku pozostanie na poziomie $2 505/t, a rynek będzie miał nadpodaż surowca w tym i kolejnym (2021/22) sezonie.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

  • Chiński oddział organizacji zajmującej się handlem bawełną Better Cotton Initiative (BCI) poinformował, że nie znalazł oznak pracy przymusowej związanej z produkcją bawełny w prowincji Xinjiang. Temat ten był podniesiony przez Donalda Trumpa, który zakazał importu produktów bawełnianych z surowcem z tego głównego regionu produkującego bawełnę w Chinach właśnie na podstawie oskarżeń o wykorzystywanie mniejszości narodowych i religijnych do pracy przymusowej.

Pszenica

  • The International Grains Council prognozuje, że światowa produkcja zboża wzrośnie do rekordowego poziomu 2,287 miliardów ton w sezonie 2021/22, ale oczekuje, że większa podaż zostanie całkowicie wchłonięta przez wyższą konsumpcję.
  • W swoich pierwszych prognozach na sezon 2021/22 Komisja Europejska prognozowała, że ​​produkcja pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej wzrośnie do 126,7 mln ton (8,20% s/s).
  • IKAR, firma doradcza ds. Rolnictwa, podniosła swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w Rosji w 2021 r. do 79,8 mln ton, z 78 mln wcześniej.
  • O ile powódź i ulewne deszcze dotykają bardzo negatywnie ludność Australii, o tyle mogą pozytywnie wpłynąć na podaż pszenicy z tego regionu. Startujące w kwietniu zasiewy będą trafiały do bardzo nawilżonej gleby. Zapowiada się kolejny dobry rekord dla zasobów rolnych z najmniejszego z kontynentów.

Ropa naftowa

  • Jemeńscy Huti ostrzegają, że są „przygotowani do przeprowadzenia silniejszych i ostrzejszych ataków wojskowych w nadchodzącym okresie” – oświadczenie na Twitterze pojawiło się po kolejnym ataku 18 dronów na należące do Saudi Aramco obiekty w Ras al-Tanura, Rabigh, Yanbu i Dżazanie oraz w bazę wojskową króla Abdelaziza w Dammam. Wg władz nie było ofiar ataków, a wywołane atakami pożary zostały szybko opanowane i ugaszone.
  • OPEC+ ma spotkanie zaplanowane na 1 kwietnia – bardzo możliwe, że liczba nowych przypadków koronawirusa w Europie, Indiach czy Brazylii przedłuży ograniczenia podaży ze strony OPEC i jego sojuszników.
  • Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska cofnęła zezwolenie, które pozwoliłoby na rozbudowę rafinerii ropy naftowej na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.
  • Petroleo Brasileiro S.A. podpisał kontrakt na sprzedaż swojej rafinerii RLAM firmie Mubadala Capital w Abu Zabi za $1,65 miliarda. Umowa musi być jeszcze zatwierdzona przez brazylijski urząd regulacyjny.
  • Chiński krajowy producent ropy i gazu CNOOC Ltd poinformował o zyskach netto w kwocie $3,82 mld (-59% r/r). Spadek wywołany był oczywiście ograniczeniami w produkcji i spadkowi popytu na produkty ropopochodne. CNOOC jest jednym z najtańszych producentów w branży, z całkowitym kosztem produkcji na poziomie $26,34 za baryłkę w 2020 r. Zrealizowane ceny sprzedaży wyniosły w 2020 roku $40,96/baryłkę (-35,3% r/r).Produkcja wyniosła 528,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (+4,3% r/r).
  • Chevron Corp jest zainteresowany zakupem rafinerii Puget Sound w Anacortes w stanie Waszyngton o wydajności 145 tysięcy baryłek dziennie od Royal Dutch Shell Plc. Rafineria jest na sprzedaż od ponad roku, z kolei Chevron zwiększa portfolio swoich aktywów, tylko w 2020 roku nabył Noble Energy za $4,1 mld.
  • Zadłużony Ovintiv Inc poinformował, że sprzeda swoje aktywa Eagle Ford w Teksasie firmie Validus Energy za $880 milionów. Spółka już wcześniej sprzedała Duvernay, dzięki czemu pozyska w sumie ponad $1,1 mld na spłatę swojego zadłużenia – dzięki czemu dług na koniec roku 2021 wyniesie poniżej $5 miliardów. W kolejnych sześciu miesiącach firma chce zredukować zadłużenie o kolejne $0,5 mld.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 26 marca 2021 wynosiły 21,572 mln (-0,69% t/t).
  • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła o 6 w ubiegłym tygodniu do 324 punktów.

Gaz ziemny

  • Gazprom zapowiada ukończenie Nord Stream 2 w tym roku – pomimo amerykańskich sankcji.
  • Państwowa firma energetyczna Petronas w Malezji jest pierwszą globalną firmą energetyczną, która produkuje skroplony gaz ziemny (LNG) z dwóch pływających obiektów. 24 marca zrealizowano pierwszą dostawę LNG z Petronas Floating LNG DUA do odbiorcy w Tajlandii.
  • Zysk netto za 2020 rok w PGNiG wzrósł do $1,87 mld (+400% r/r). Główną tego przyczyną było (wymuszone wyrokiem sądowym) aneksowanie umowy z 1996 roku o sprzedaży gazu przez Gazprom do PGNiG oraz zwrot nadpłaty w wysokości $1,5 mld. Sprzedaż gazu przez PGNiG wyniosła 31,64 mld m3 (+3% r/r). Umowa z Gazpromem wygasa w 2022 roku i PGNiG nie zamierza go przedłużać. Po tym terminie Polska spodziewa się otrzymywać gaz z Norwegii planowanym połączeniem Baltic Pipe. Projekt gazociągu Baltic Pipe połączy Polskę z norweskimi złożami gazowymi przez Morze Bałtyckie i Danię i ma rozpocząć eksploatację w październiku 2022 r., a jego roczna przepustowość wyniesie około 10 mld m3. PGNiG planuje podtrzymanie polityki dywidendowej polegającej na przeznaczaniu do połowy rocznego zysku na dywidendę.
  • INEOS Energy poinformował że zgodził się sprzedać swoją norweską działalność związaną z ropą i gazem polskiej spółce PGNiG Upstream Norway AS za $615 mln. Transakcja obejmuje wszystkie udziały w ropie i gazie INEOS w zakresie wydobycia, licencji, pól, obiektów i rurociągów. „Zakup INEOS E&P Norge AS, który szacuje się na 117 milionów baryłek ekwiwalentu ropy, przyniósłby wydobycie PGNiG Upstream Norway do około 1,5 mld m3 rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat” – podało PGNiG w oddzielnym komunikacie. PGNiG prognozuje, że roczna produkcja gazu w Norwegii osiągnie 4 mld m3 w 2027 roku.
  • Zrealizowane ceny sprzedaży CNOOC Ltd wyniosły w 2020 roku $6,17 za tysiąc stóp sześciennych gazu ziemnego (-1,6% r/r).
  • Amerykańskie organy regulacyjne oficjalnie dopuściły do funkcjonowania Train 3 w terminalu eksportowym LNG Corpus Christi w Teksasie.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły ze względu na blokadę Kanału Sueskiego – majowe dostawy wyceniane są na $6,80/mmBtu (+3,82% t/t). Siedem tankowców załadowanych LNG do Azji zostało już skierowanych na trasę wokół Afryki co nie tylko wydłuża fracht o 10 do 14 dni ale też naraża jednostki na ataki piratów.
  • Marcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,0 mld stóp sześciennych dziennie (+5,20% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 97,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -0,1% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść podobnie jak w tym tygodniu czyli 97,5 bcfd (b/z t/t). Jednak jeśli temperatura podskoczy w kolejnych tygodniach, to zapotrzebowanie spadnie nawet do 93,8 bcfd w tygodniu od 12 kwietnia.
  • Marcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 10,7 bcfd (+25,88% m/m). Infrastrukturalne możliwości eksportowe LNG z USA to 10,5 bcfd – instalacje mogą pobierać nieco więcej gazu by wykorzystywać jego część do celów energetycznych.
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała piąty tydzień z rzędu na niezmienionym poziomie 92 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu spadły o 36 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,782 bilionów stóp sześciennych (tcf) czyli -2,02% t/t. Analitycy oczekiwali spadku zapasów o 25 bcf. Zapasy gazu w USA utrzymują się poniżej pięcioletniej średniej – są o 4,3% poniżej – i z tygodnia na tydzień ta różnica między 2021 a 5-letnią średnią się zmniejsza.

Energia odnawialna

  • Nowe instalacje wiatrowe w 2020 roku generują rekordowe 93 gigawaty (GW) nowej mocy, jednak co najmniej dwa razy tyle potrzeba co roku, aby ograniczyć globalne ocieplenie, jak pokazał raport Global Wind Energy Council (GWEC). A osiągnięcie celu zerowej emisji CO2 netto do 2050 roku wymagałoby dodawania 280 GW z elektrowni wiatrowych rocznie. Obecne prognozy pokazują, że w ciągu najbliższych 5 lat przybędzie „zaledwie” 469 GW nowych mocy z elektrowni wiatrowych. O wpływie elektrowni wiatrowych (a także słonecznych) na rynki surowcowe możecie przeczytać w 24. numerze magazynu INWESTOR (dawniej FXMag).
  • Administracja Bidena postawiła w czwartek za cel obniżenie kosztów energii słonecznej o 60% w ciągu następnej dekady w ramach ambitnego planu dekarbonizacji amerykańskiego sektora energetycznego do 2035 roku. Realizacja celu ma być osiągnięta przez badania nad lepszymi technologiami, nowszymi i wydajniejszymi ogniwami słonecznymi oraz poprzez przedłużenie żywotności istniejących fotowoltaicznych elektrowni słonecznych poprzez ulepszenie komponentów, takich jak falowniki czy kable. Departament Energii Stanów Zjednoczonych (doE) wyda na ten cel $128 mln.

Węgiel

  • Yancoal wznowił działalność w dwóch kopalniach w australijskim regionie Hunter Valley – prace były wstrzymane ze względu na ulewne deszcze i powodzie w regionie.Australian Rail Track Corp (ARTC) ponownie otworzyła linie kolejowe w dolinie Hunter Valley do Newcastle, największego portu eksportowego węgla na świecie.
  • Kolumbia, piąty co do wielkości eksporter węgla, wyprodukował w 2020 roku 49,5 mln ton węgla (-40% r/r) na skutek pandemii oraz strajków największego związku zawodowego w najważniejszej kopalni

Złoto

  • Kolumbijska produkcja złota w 2020 roku wyniosła 47,6 ton (+29,9% r/r). Złoto stanowi ważny element dywersyfikacji przychodów Kolumbii, zwłaszcza w kontekście przechodzenia na odnawialne źródła energii przez większość krajów na świecie w najbliższych latach, co zmniejszy zapotrzebowanie na węgiel.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Metale przemysłowe

  • Polski producent miedzi i srebra, KGHM S.A., nie planuje zmiany w swoich 55% udziałów w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. „Sierra Gorda to jeden ze strategicznych aktywów KGHM. W tej chwili nie spodziewamy się zmiany naszego zaangażowania kapitałowego w tę inwestycję” – powiedział wiceprezes Paweł Gruza na konferencji prasowej po wynikach spółki za IV kwartał.
  • W ubiegłym tygodniu Kolumbia otworzyła pięć obszarów wydobywczych z potencjałem do rozwoju projektów związanych z miedzią i innymi polimetalami, na które mogą licytować potencjalni inwestorzy w ramach planu przyspieszenia poszukiwań złóż mineralnych. Tereny znajdują się w prowincjach Cesar i La Guajira. Przetarg ma charakter otwarty, a firmy mają możliwość składania ofert na podstawie wcześniej złożonych ofert a także korygować swoje oferty po pojawieniu się kontroferty.
  • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Piąty tydzień z rzędu wzrostu zapasów miedzi i aluminium. Drugi tydzień z rzędu zapasów ołowiu, cyny, cynku oraz stali – tej ostatniej o ponad 38% t/t.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Szósty tydzień z rzędu wzrosły zapasy miedzi – kolejny bardzo duży wzrost, w ubiegłym tygodniu o +14,33% t/t. Trzeci tydzień wzrostów zapasów aluminium premium. Drugi tydzień wzrostów zapasów niklu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 29 marzec 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *