aktualności – 25 luty 2021 – czy nadwyżka na rynku kawy pokryje przyszłoroczny deficyt?

Czwartkowe aktualności to zwyczajowa mieszanka informacji o surowcach rolnych, softowych, kopalnych i energetycznych. W programie skupiam się mocno na kawie (i arabika i robusta) i pszenicy, ale oczywiście mówię też o sytuacji na soi, kakao, złocie, ropie naftowej czy gazie ziemnym. Zapraszam i do lektury i do oglądania. Premiera tradycyjnie: o 14:00!

Surowcowe.info 25 luty 2021

 

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

reklama:

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Nowa giełda towarów rolnych na Wybrzeżu Kości Słoniowej rozpocznie działalność pod koniec marca. Pierwsze notowania będą dotyczyć orzechów nerkowca, orzechów kola i kukurydzy. Kolejne surowce mające pojawić się na giełdzie to kauczuk naturalny i olej palmowy, ale nie ma żadnych informacji, żeby miało na nią trafić także kakao – będące podstawą eksportu towarów rolnych kraju.

Kawa

  • Zdaniem analityków kawę napędzają obawy o nadchodzące zbiory w Brazylii oraz globalne oczekiwania inflacyjne.
  • Rabobank prognozuje głębszy deficyt na rynku kawy w sezonie 2021/22 – obecnie mówi o braku 2,6 mln 60-kg worków, podczas gdy ich grudniowa prognoza mówiła o deficycie 1,1 mln 60-kg worków. To skutek obniżenia prognozy banku dotyczącej zbiorów kawy w Brazylii w sezonie 2021/22 do poziomu 56,2 mln 60-kg worków (grudnia prognoza: 57,4 mln 60-kg worków), w tym 36 mln 60-kg worków kawy arabika. Spadła też prognoza zbiorów w Kolumbii – do 14,1 mln 60-kg worków (grudniowa prognoza: 14,4 mln 60-kg worków). Jednocześnie nadwyżka kawy w sezonie 2020/21 ma wynieść 10,5 mln 60-kg worków, co z nawiązką pokryje niedobory produkcyjne w kolejnym sezonie.
  • Brakuje kontenerów w Ameryce Południowej, ograniczając eksport kawy.
  • Spekulanci nieznacznie zredukowali swoją długą pozycję netto w kawie arabica o 299 kontraktów w ciągu tygodnia z 16 lutego do 19 454 kontraktów.

Cukier

  • Spekulanci zwiększyli swoją długą pozycję netto w cukrze surowym ICE w tygodniu do 16 lutego o 5 068 kontraktów do 144 718 kontraktów.

Kakao

  • Spekulanci obniżyli swoją długą pozycję w kakao w Nowym Jorku o 3511 kontraktów do zaledwie 3399 kontraktów w tygodniu zakończonym 16 lutego.
  • Przybywanie kakao do portów Wybrzeża Kości Słoniowej wyniosło 1,491 miliona ton od 1 października do 21 lutego (-1,3% r/r).

Pszenica

  • Niskie temperatury w basenie Morza Czarnego oraz podatki eksportowe na rosyjską pszenicę utrzymują wysokie obawy o podaż pszenicy ozimej w 2021 roku.
  • Uprawy pszenicy ozimej w Kansas, stanie o największej produkcji tej odmiany (338 mln buszli w 2019 roku, drugie miejsce to stan Waszyngton z produkcją na poziomie 119 mln buszli w 2019 roku) zostały bardzo kiepsko ocenione pod względem jakości na skutek silnych mrozów jakie nawiedziły USA w ostatnich tygodniach. Pomimo wzrostu liczby plonów w zakresie good oraz excellent, warto odnotować większy wzrost w najsłabszych klasach i spadku środkowej wartości. USDA szacuje zbiory w Kansas na poziomach jakościowych:
    8% very poor (+2pp s/s)
    18% poor (+4pp s/s)
    34% fair (-11pp s/s)
    37% good (+4pp s/s)
    3% excellent (+1% pp)
  • Ubiegłotygodniowy eksport pszenicy z USA wyniósł 324 597 ton.
  • Indyjskie zbiory pszenicy w bieżącym sezonie mają wynieść rekordowe 109,24 mln ton (+1,3% s/s).

Kukurydza

  • Ubiegłotygodniowy eksport kukurydzy  z USA wyniósł 1,232 mln ton.

Ryż

  • Indyjskie zbiory ryżu w bieżącym sezonie mają wynieść 120,32 mln ton (+1,2% s/s).

Soja

  • Ubiegłotygodniowy eksport soi z USA wyniósł 721 845 ton.
  • Prognozy dotyczące zbiorów soi w Brazylii w sezonie 2020/21, pomimo opóźnień w sadzeniu i słabych opadach deszczów w końcówce 2020 roku nadal spodziewane są rekordowe zbiory na poziomie 132,89 mln ton.

Pozostałe zboża

  • Indyjskie zbiory rzepaku w bieżącym sezonie mają wynieść 10,4 mln ton (+14,29% s/s).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Oczekuje się, że chińskie zapasy trzody chlewnej powrócą do poziomu z końca 2017 roku (czyli sprzed epidemii afrykańskiego pomoru świń) w pierwszym półroczu 2021 roku.

Ropa naftowa

  • Krążą plotki o różnicy zdań między Arabią Saudyjską a Rosją w sprawie dalszej współpracy w ramach OPEC+. Saudyjczycy mają optować za utrzymaniem obecnych poziomów produkcji, podczas gdy Rosja będzie naciskać na zmniejszenie ograniczeń wydobycia. Obecnie w lutym i marcu Arabia Saudyjska dobrowolnie zmniejszyła wydobycie o 1 mln baryłek ropy dziennie, stymulując wzrost cen napędzany głównie nadziejami na otwarcie światowych gospodarek i powrót do zapotrzebowania do poziomów sprzed pandemii. PKB Arabii Saudyjskiej, oparte w ponad 30% na sektorze naftowym, wymaga ceny ropy typu Brent na poziomach $70/baryłkę dla zrównoważenia większości wydatków budżetowych, z kolei dopiero ceny powyżej $80/baryłkę pozwolą Arabii Saudyjskiej na pełną realizację celów budżetowych zaplanowanych na tą dekadę. Spotkanie OPEC+ zaplanowane jest na 4 marca, a najbardziej prawdopodobny w tej chwili scenariusz to podwyższenie produkcji przez grupę o 500 tysięcy baryłek dziennie od 1 kwietnia.
  • Wydobycie kondensatu ropy i gazu w Rosji w okresie od 1 do 23 lutego spadło do 10,09 mln baryłek dziennie (-0,69% m/m).
  • Shell poinformował, że na skutek mrozów doszło do uszkodzeń w jego rafinerii Deer Park w Teksasie. Prace remontowe potrwają do kwietnia. Shell zamknął dwie jednostki destylacji ropy naftowej – CDU – (o wydajności 310 tysięcy baryłek dziennie) rafinerii z powodu awarii 14 lutego. 50% udziałów w rafinerii posiada Petroleos Mexicanos (Pemex).
  • Valero Energy Corp przywróciło do pracy East Plant w swojej teksańskiej rafinerii ropy naftowej o wydajności 290 tysiąca baryłek dziennie, zamkniętych przed 17 lutego z powodu silnych mrozów. West Plant uruchomiono ponownie w ostatni weekend.
  • Flint Hills Resources ponownie uruchomi swoją rafinerię o wydajności 338,5 tysiąca baryłek dziennie w Corpus Christi do początku marca. Rafineria od 14 lutego nie pracowała w związku z silnymi mrozami w Teksasie.
  • Exxon Mobil Corp rozpoczął w poniedziałek proces uruchamiania swojej rafinerii o wydajności ponad 369 tysięcy baryłek dziennie w Beaumont w Teksasie – zamkniętej z powodu silnych mrozów.
  • Exxon Mobil Corp sprzeda nieoperacyjne udziały w swoich aktywach poszukiwawczo-wydobywczych w Wielkiej Brytanii i na Morzu Północnym funduszowi private equity HitecVision za ponad $1 miliard. Transakcja obejmuje udziały w 14 polach wydobywczych (obsługiwanych głównie przez Shell). HitecVision w 2019 roku odkupił aktywa Exxon w Norwegii za $4,5 mld.
  • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły, o +1,3 mln baryłek do 463,0 mln baryłek (+0,37% t/t), prognozowano spadek o -5,2 mln baryłek. Wzrost jest podyktowany ograniczeniem działalności rafinerii w Teksasie zamkniętych z powodu mrozy. Wykorzystanie surowej ropy w rafineriach spadło w ubiegłym tygodniu do 12,2 mln baryłek dziennie (-17,57% t/t) – i jest to poziom najniższy od września 2008 roku. Wykorzystanie mocy rafineryjnych spadło do 68,6% (-14,5pp t/t).
  • Amerykański import ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadł do 4,6 mln baryłek dziennie (-22,03% t/t), najniższa wartość od 1992 roku.

Gaz ziemny

  • Izrael i Egipt zgodziły się na budowę rurociągu łączącego izraelskie pole gazu ziemnego Lewiatan z terminalami skroplonego gazu ziemnego (LNG) w północnym Egipcie. Palestyńczycy powiedzieli również, że podpisali porozumienie z ministrem energetyki Egiptu, który odwiedził Izrael i okupowany Zachodni Brzeg, w sprawie zagospodarowania pola gazowego u wybrzeży Gazy.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 116,4 mld stóp sześciennych, a w przyszłym tygodniu ma wynieść 106,2 bcfd.
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w lutym 2021 to 85,5 mld stóp sześciennych (-6,15% m/m) dziennie gazu ziemnego. Spadek wynika z zamarznięcia niektórych odwiertów podczas arktycznych mrozów jakie nawiedziły m.in. Teksas w ostatnich tygodniach.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w lutym wynosi średnio 8,5 bcfd.

Węgiel

  • Czechy będą pozwać Polskę w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami.Czeskie MSZ zapowiedziało, że po fiasku bilateralnych rozmów z polskimi władzami, będzie ubiegać się o nakaz wstrzymania działalności w kopalni do czasu rozstrzygnięcia sprawy co do meritum, które trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzję o rozbudowie kopalni i przedłużeniu jej koncesji o kolejne 6 lat podjęto w marcu 2020 roku. Operatorem kopalni jest PGE.

Złoto

  • AngloGold Ashanti poinformował o wzroście dywidendy za 2020 rok do $0,48/akcję (+500% r/r), w związku z wypracowaniem przez spółkę zysku $02,38/akcję. Spółka w 2020 roku wyprodukowała 3,047 mln uncji złota (-7% r/r) przy średnim koszcie $1 059/uncję (+6,1% r/r). AngloGold byłby zainteresowany nabyciem pozostałych 30% australijskiej firmy Tropicana od swojego partnera joint venture IGO „po odpowiedniej cenie”.

Srebro

  • Kanadyjska grupa wydobywcza Lundin planuje rozpocząć eksploatację swojego argentyńskiego projektu Josemaria zawierającego srebro, złoto i miedź w 2026 roku. Inwestycja spółki w projekt to $3,09 mld, a budowa ma się rozpocząć w 2022 roku. Prognozuje się, że czas eksploatacji wyniesie 19 lat, a do wydobycia jest 31 mln uncji srebra, 7 mln uncji złota i ponad 3 tysiące ton miedzi.

Platyna i pallad

  • Anglo American Platinum Ltd (Amplats) poinformował o wzroście zysków w 2020 roku do 115,54 randów (+63% r/r), w związku z czym podnosi dywidendę do 35,35 randów/akcję (+112,95% r/r). Produkcja platynowców wyniosła 3,808 mln uncji (-14% r/r) w związku z pandemią. Firma posiada też zapas około 1 mln uncji platynowców, który ma zostać upłynniony do końca 2022 roku. Spółka planuje zwiększyć produkcję o 20% do 2030 roku wykorzystując rosnący popyt na metale szlachetne.

Metale przemysłowe

  • Ceny miedzi wciąż rosną, zbliżając się do historycznego rekordu $10 190/tonę ustanowionego w lutym 2011.
  • KGHM prognozuje, że za 3-5 lat ceny miedzi mogą być jeszcze wyższe dzięki rosnącemu popytowi „ze względu na projekty związane z zieloną energią, elektromobilnością i nowymi technologiami”. Spółka podtrzymuje prognozę produkcji miedzi elektrolitycznej na poziomie 573 tysięcy ton w 2021 roku.
  • Wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych w 247 wielkich piecach hutniczych w Chinach wzrosły do ​​92,19% od 19 lutego, z 90,94% przed świętami Księżycowego Nowego Roku.
  • Japońska produkcja stali surowej spadła w styczniu do 7,92 mln ton (+5,3% m/m, -3,9% r/r).
  • Norilsk Nickel informuje o wstrzymaniu prac w kopalniach Oktyabrsky i Taimyrsky na Syberii w związku z wodą dostającą się do kopalni. Obie kopalnie odpowiadają łącznie za 36% rudy metali wydobywanych przez spółkę – która jest największym na świecie producentem palladu, ale wydobywa także nikiel, miedź i platynę. Obie kopalnie mają rudy wszystkich tych metali.
  • Firma Anglo Pacific odkupi część produkcji kobaltu od należącej do brazylijskiego Vale kopalni Voisey’s Bay w Kanadzie. Firma przejmie spółkę posiadającą 70% udziałów w 32,6% produkcji kobaltu w kopalni od sprzedawców private equity za $205 mln w gotówce i za wynagrodzenie warunkowe w wysokości do $27 mln. To dawne udziały spółki Cobalt 27 w 2019 roku przejętej przez Pala Investments. Dzięki transakcji Anglo Pacific stanie się przede wszystkim spółką metalu akumulatorowego, z ~50% ekspozycją na kobalt, podczas gdy węgiel koksowy i ruda żelaza zmniejszy swój udział w produkcji firmy do ~25% (z 50% obecnie). Po finalizacji transakcji Anglo Pacific będzie właścicielem 22,8% produkcji kobaltu w kopalni, którego w 2019 roku kopalnia wyprodukowała 1,6 tysiąca ton.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *