Zestaw aktualności surowcowych, a w programie pokazanie jak duży wpływ na cenę srebra miało pospolite ruszenie zwane WallStreetBets. Wspomnę też o powiązaniu argentyńskiej soi z indyjskim cukrem i paru innych smaczkach, np wpływu węgla na rynek miedzi i srebra… Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- bawełna
- pszenica
- soja
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- srebro
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Toyota Motor Corp, Fiat Chrysler i inni główni producenci samochodów powiedzieli we wtorek, że dołączają do General Motors, rezygnując ze wsparcia wysiłków byłego prezydenta Donalda Trumpa, aby uniemożliwić Kalifornii ustanowienie własnych zasad dotyczących pojazdów bezemisyjnych. Producenci samochodów, do których należeli również Hyundai Motor, Kia Motors, Mitsubishi Motors, Mazda Motor i Subaru, poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że wycofują się z toczącego się procesu prawnego wobec blokady zamiarów Kalifornii do zablokowania sprzedaży pojazdów spalinowych w stanie „w geście dobrej wiary i znalezienia konstruktywnej drogi naprzód” z prezydentem Joe Bidenem.
Kawa
- Eksport kawy z Kostaryki w styczniu spadł o 37% r/r, przerywając 7-miesięczną passę wzrostu eksportu.
- Honduraski eksport kawy w styczniu wyniósł 590 481 worków 60-kg (-18% r/r). Prognozy dotyczące eksportu na lata 2020-2021 spadły do 5 606 871 worków 60-kg (-10,7% mniej od pierwotnych prognoz) na skutek zniszczenia na plantacjach kawy dokonanych przez huragany Iota i Eta.
- Zbiory kawy w Brazylii w sezonie 2021/22 mają spaść do 55,51 mln 60-kg worków (-19,55% s/s), co przełoży się na deficyt na rynku kawy w przyszłym sezonie na poziomie 8,5 mln 60-kg worków. Całkowite obrócenie sytuacji z obecnego sezonu, gdzie prognozuje się 8 mln 60-kg worków nadwyżki.
- Prognozy mówią, że na rynku robusty w tym roku powinna być zachowana równowaga, jednocześnie na sezon 2021/22 prognozuje się nadwyżkę 950 tysięcy 60-kg worków.
Cukier
- Indie odczuwają brak kontenerów, co może zakłócić eksport cukru w krótkiej perspektywie.
- Indyjskie cukrownie w pierwszych czterech miesiącach sezonu 2020/21 wyprodukowały 17,7 mln ton cukru (+25% s/s).
Bawełna
- Indyjski podatek importowy w wysokości 10% ogłoszony w poniedziałek nie powinien mieć wpływu na import – bardziej odbije się na niższych marżach i wyższych kosztach pozyskania surowca niezbędnego dla indyjskiego przemysłu tekstylnego. Do końca stycznia import bawełny w sezonie 2020/21 przez Indie wyniósł 600 tysięcy bel, do końca września prawdopodobnie wyniesie kolejne 800 tysięcy. Większość importu stanowi bawełna „long staple”, która pochodzi głównie z Egiptu i Stanów Zjednoczonych – i nie da się jej zastąpić krajową produkcją.
- Certyfikowane zapasy bawełny CERT-COT-STX dostępne od dnia 2 lutego wyniosły 81 879 bel 480-funtowych (+6,25% t/t).
Pszenica
- Być może czekają nas głębsze zmiany na rynku pszenicy. Rosja rozważa wprowadzenie własnych benchmarków cen zbóż by obliczać na ich podstawie wysokość podatku. W tej chwili mówi się, że podatek miałby wynosić 70% różnicy między $200 a toną pszenicy. Gdyby wziąć pod uwagę ceny z paryskiej giełdy z 3 lutego, €224,75 (~$270,5) to podatek wynosiłby ponad $49/t. Bardzo możliwe, że własny benchmark cen pszenicy będzie niekorzystny dla eksporterów, jednak nie ma pewności, że tak będzie wyglądała finalna formuła do wyliczenia podatku. Jego wprowadzenie ma mieć miejsce w Q2 2021.
- Pomimo podatku eksportowego, Egipt zamówił w Rosji 120 tysięcy ton pszenicy na wysyłkę w drugiej połowie marca – czyli z domiarem €50/tonę. Jest to część większego zamówienia, które łącznie obejmuje 480 tysięcy ton pszenicy pochodzącej z Rosji, Francji, Ukrainy i Rumunii.
Soja
- Argentyński eksport produktów rolnych w styczniu podskoczył o +32,63% r/r w związku z zakończeniem strajków różnych grup związanych z produkcją i eksportem. Realizacja opóźnionych wysyłek może też pozytywnie wpłynąć na problem braku kontenerów w Azji w lutym.
Ropa naftowa
- Exxon Mobil Corp odnotował roczną stratę w 2020 roku w wysokości $22,4 mld (wobec +$14,34 mld zysku w 2019 roku).
- BP Plc odnotowało pierwszą stratę od dziesięciu lat, księgując -$5,69 mld w 2020 roku (w 2019 był zysk +$10 mld). Spółka podtrzymuje prognozy pozyskiwania do 50 GW ze źródeł odnawialnych do 2030 roku (obecnie pozyskuje 3,3 GW). W 2021 roku wydatki spółki mają wynieść $13 mld, z czego $9 mld na ropę i gaz, $2 miliardy na projekty niskoemisyjne, a $2 miliardy na mobilność.
- Koncern naftowy BP Plc zgodził się sprzedać 20% udziałów w bloku 61 w Omanie tajlandzkiej państwowej firmie energetycznej PTT Exploration and Production za $2,6 mld. Spółka będzie głównym operatorem wydobycia w bloku, w którym nadal będzie mieć 40% udziałów. Innymi partnerami w tym bloku są Makarim Gas Development Llc z 30% udziałem oraz PC Oman Ventures z udziałem malezyjskiej państwowej firmy energetycznej Petronas, z 10% udziałem.
- Irak w oficjalnym wystąpieniu potwierdził chęć realizacji cięć w ramach ustaleń OPEC+.
- Rosja w oficjalnym wystąpieniu informuje, że będzie w pełni realizować cięcia ustalone w ramach grupy OPEC+, podkreśla jednak że należy obserwować produkcję ropy w krajach spoza grupy. Styczniowe wydobycie kondensatu ropy i gazu w Rosji wyniosło 10,16 mln baryłek dziennie (+1,20% m/m). W ramach porozumienia OPEC+ Rosja mogła zwiększyć wydobycie o 125 tysięcy baryłek – zwiększyła o 120 tysięcy baryłek dziennie. Eksport ropy do krajów spoza byłego ZSRR spadł do 4,12 mln baryłek dziennie.
- Rosyjski monopolista ropociągowy Transneft w lutym planuje dostarczyć 33,2 miliona ton ropy przez swoją sieć (-7,3% m/m). Wynika to tylko ze względu na fakt, że luty ma 3 dni mniej niż styczeń – dzienny wolumen tranzytu ma wzrosnąć o 2,7%.
- ConocoPhillips przygotowało na 2021 roku budżet w wysokości $5,5 mld, z których większość będzie przeznaczona na utrzymanie bieżącej produkcji.
- Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras w Q4 2020 produkował dziennie 2,682 mln baryłek ekwiwalentu ropy (-9,1% q/q; -11,3% r/r).
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -0,994 mln baryłek baryłek do 475,7 mln baryłek (-0,21% t/t), prognozowano wzrost o +0,446 mln baryłek. Amerykański import ropy naftowej wzrósł – o +1,3 mln baryłek dziennie.
Gaz ziemny
- Gazprom w styczniu wyeksportował 19,4 mld m3 (+45,5% r/r) gazu ziemnego poza granice byłego Związku Radzieckiego – eksport był napędzany przez chińskie zakupy (+190% r/r). Wydobycie gazu przez spółkę wyniosło 47 mld m3 (+6,4% r/r).
- Szacunki dotyczące wydobycia gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w pierwszych dniach lutego mówią o 89,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 127,4 mld stóp sześciennych dziennie (+2,1 bcfd względem piątkowych prognoz), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 139,8 bcfd (+3,9 bcfd względem piątkowych prognoz). To skutki niższych temperatur niż mówiły prognozy w ubiegłym tygodniu.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w lutym wynosi średnio 10,7 bcfd. To wyrównanie grudniowego rekordu, który zapewne nie będzie pobity – USA ma zdolność eksportową na poziomie 10,5 bcfd, nadwyżki idą na zasilanie i ogrzewanie instalacji eksportowych.
Energia odnawialna
- EIA poinformowała o nowym dziennym rekordzie produkcji energii elektrycznej z turbin wiatrowych w USA. 23 grudnia 2020 wyprodukowano 1,76 mln megawatogodzin (MWh), co odpowiadało ~17% całkowitej produkcji energii tego dnia. Poprzedni rekord, 1,42 mln MWh ustanowiony był w kwietniu 2019.
Węgiel
- Glencore w 2020 roku wydobył 106 mln ton (-24% r/r). Spadek wynikał z trzymiesięcznego strajku w swojej kopalni węgla Cerrejon i zamknięcia kopalni Prodeco w Kolumbii oraz niższego wydobycia w Australii. Spółka chce do 2035 roku zredukować 40% swojego bezpośredniego i pośredniego śladu węglowego, a do 2050 roku osiągnąć zerową emisję CO2.
- Chiny przedłużają odprawy celne węgla z Australii w ramach napięć politycznych między dwoma krajami, co może podnosić ceny węgla w innych regionach.
- W 2020 roku Chiny dodały 38,4 gigawatów (GW) w opalanych węglem elektrociepłowniach – co jest wartością trzykrotnie wyższą niż reszta świata razem wzięta. Jednocześnie wycofano 8,6 GW przestarzałych elektrowni węglowych. Aktualnie Chiny budują elektrownie węglowe o łącznej mocy 247 GW (moc wystarczająca do zaopatrzenia całych Niemiec w prąd).
- Polska przyjęła „kompas” zmian w pozyskiwaniu energii z celami do 2040 roku. Wśród zmian jest plan pozyskiwania co najmniej 23% prądu ze źródeł odnawialnych, w tym z morskich farm wiatrowych 5,9 gigawatów (GW). Wśród rządowych zapowiedzi jest też pierwsza elektrownia jądrowa o mocy między 1,0 a 1,6 GW.
- Południowoafrykański koncern węglowy Exxaro Resources nie będzie inwestował w nowe aktywa węglowe. W ramach bieżących zobowiązań spółka będzie dostarczać węgiel do elektrowni Medupi i Matimba. Spółka już w 2019 roku nabyła pełne prawo własności do dwóch farm wiatrowych w prowincji Eastern Cape. RPA jest największym w Afryce emitentem gazów cieplarnianych. W południowoafrykańskim przemyśle węglowym w 2019 roku zatrudnionych było ponad 94 000 osób z łącznie około 460 000 pracowników w całej branży wydobywczej, która odpowiada za prawie 5% PKB tego kraju.
- Siemens Energy poinformował o planach zwolnienia 7800 pracowników (~8,5% całkowitego zatrudnienia w firmie) w związku ze spadkiem popytu na nowe elektrownie węglowe. Zwolnienia mają mieć charakter okresowy, a redukcja zakończy się do 2023 roku. Zmniejszenie popytu dotknęło także głównych konkurentów niemieckiej firmy: General Electric i Mitsubishi Heavy Industries.
Złoto
- Wydobycie złota w Mali w 2020 roku wyniosło rekordowe 65,2 tony (+0,15% r/r). Prognozy na 2021 rok mówią o wydobyciu 71,2 ton złota. W Mali znajduje się 13 kopalni złota.
- W poniedziałek Indie obniżyły cła importowe na złoto i srebro do 7,5% (z 12,5%), co jest zaskakującym posunięciem, które zdaniem przedstawicieli branży może zwiększyć popyt detaliczny i ograniczyć przemyt. Jednocześnie nałożono na złoto i srebro dodatkowy podatek 2,5%, co sumarycznie daje 10,75% podatku na metale szlachetne. Indie są drugim co do wielkości konsumentem złota na świecie. Wg World Gold Council (WGC) przemyt złota do Indii w 2019 roku wyniósł 120 ton.
Srebro
- iShares Silver Trust, na bazie ostatniego zainteresowania swoimi udziałami, zwiększyło swoją ekspozycję na fizyczne srebro do rekordowych 57,8 mln uncji. Należy pamiętać, że sprzedaż udziałów funduszu może doprowadzić do równie gwałtownego spadku cen srebra, gdy ich zapasy zaczną być upłynniane.
- Według London Bullion Market Association obrót fizycznym srebrem w ubiegłym tygodniu na londyńskim parkiecie wynosił 660 mln uncji dziennie. Mali inwestorzy rocznie kupują ~200 mln uncji srebra w sztabkach i monetach – czyli ~20% rocznej podaży.
Metale przemysłowe
- Rare Earth LLC bada możliwość IPO lub SPAC (wejście na giełdę za pośrednictwem spółki celowej), którego wycena może sięgnąć ponad $1 mld. Oczekuje się, że każda oferta przyniesie od $300 milionów do $500 milionów USD, które zostaną częściowo wykorzystane na sfinansowanie kopalni i zakładu przetwórczego w Teksasie, który ma rozpocząć produkcję do 2023 roku.
- Amerykański Departament Obrony poinformował, że przyznał $30,4 miliona australijskiej firmie Lynas Rare Earths Ltd na budowę zakładu w Teksasie do przetwarzania specjalistycznych minerałów wykorzystywanych do produkcji broni, elektroniki i innych towarów. Zakład ma przetwarzać minerały ziem rzadkich pochodzące z kopalni spółki w Australii Zachodniej.
- Brazylijskie Vale SA i władze stanu Minas Gerais poinformowały, że zdefiniowały potencjalne warunki ugody dotyczące katastrofy górniczej w 2019 r. Szacuje się, że spółka przeznaczy $6,89 mld na pokrycie strat i odszkodowania. Jednak ugoda nie powstrzyma indywidualnych roszczeń i spraw sądowych przeciwko spółce.
- Freeport-McMoRan Inc jest bliski podpisania umowy o wartości $2,8 miliardaz chińską grupą Tsingshan Holding na budowę huty miedzi w indonezyjskiej zatoce Weda. Produkcja miedzianych rur i drutów w hucie ma mieć wartość $10 mld rocznie, z czego w hucie będą powstawać także inne produkty miedziane – w tym elementy niezbędne do baterii do pojazdów elektrycznych.
- Chilijskie Codelco poinformowało o spadku grudniowego wydobycia miedzi do 157,8 tysiąca ton (-16% r/r), jednak sumaryczne wydobycie w 2020 roku wzrosło +1,2% r/r.
- Wydobycie miedzi z kopalni Escondida (BHP) w grudniu wyniosło 104,9 tysiąca ton (-0,7% r/r), wydobycie roczne pozostało bez zmian.
- Wydobycie miedzi z kopalni Collahuasi (Glencore i Anglo American) w grudniu wyniosło 44,2 tysiąca ton (-22% r/r), wydobycie roczne wzrosło o +11,3% r/r.
- Glencore poinformował, że jego produkcja miedzi i kobaltu spadła w 2020 r. Po zamknięciu kopalni Mutanda w Demokratycznej Republice Konga. Miedzi wydobyli 1,26 mln ton (-8% r/r). Kobaltu 27 400 ton (-41% r/r). Wydobycie cynku przez spółkę wyniosła 1,17 mln ton (+9% r/r). Produkcja żelazochromu wyniosła 1 mln ton (-28% r/r). Spółka zapowiada dotrzymanie swoich celów wydobywczych w 2021 roku.
- PT Vale Indonesia wyprodukowało w 2020 roku 72 237 ton niklu (+2% r/r), jednak w czwartym kwartale produkcja spadła o -16% q/q ze względu na zaplanowane prace konserwacyjne zakładu.
- Brazylijska spółka wydobywcza Bahia Mineracao, spółka zależna kazachstańskiej Eurasian Resources Group, rozpoczęła produkcję w kopalni Pedra de Ferro w północno-wschodniej Brazylii, przewidując, że w 2021 r. wydobędzie 1 milion ton rudy żelaza, a w 2022 kopalnia ma podwoić wydobycie po 2 mln ton. Rezerwy kopalni są szacowane 550 mln ton, z czego 1/3 to hematyt zawierający około 65% żelaza.
- Prezydent USA Joe Biden utrzyma cło w wysokości 10% na import aluminium ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, cofając jedną z ostatnich decyzji Donalda Trumpa o zniesieniu opłat. Import aluminium ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyniósł w 2019 r. $1,3 mld, jednak są to kwoty o ~25% niższe niże przed wprowadzeniem cła przez Donalda Trumpa w 2018 roku.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: