Dzisiejszy zestaw aktualności zawiera aż dwie informacje zgodne z moimi wcześniejszymi projekcjami, a odmienne od zawodowych (i suto opłacanych) analityków największych banków czy funduszy. Sam nie wiem jak to ocenić… A póki co – zapraszam do lektury i na nowy odcinek programu – premiera tradycyjnie o 14:00!!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- energia odnawialna
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- metale przemysłowe
- kalendarz publikacji wyników spółek surowcowych notowanych na amerykańskiej giełdzie
Raporty USDA
Kawa
- Globalny eksport kawy w lipcu 2020 wyniósł 10,61 mln 60-kilogramowych worków (-11% r/r). Szacuje się, że spożycie kawy w bieżącym sezonie 2019/20 (trwającym do końca września) wyniesie 168,39 mln 60-kilogramowych worków (+0,3% r/r, średnioroczny wzrost konsumpcji w ostatnich 20 latach wynosił 2,2% r/r), a produkcja zamknie się na poziomie 169,34 mln 60-kilogramowych worków – co oznaczać będzie 952 tysiące worków nadwyżki (sierpniowa prognoza mówiła o deficycie 486 tysięcy worków).
- W sierpniu Indonezja wyeksportowała 17 104 ton ziaren kawy robusta (-8% r/r) z prowincji Lampung.
- Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, wzrosła sprzedaż kawy rozpuszczalnej (produkowanej głównie z ziaren robusty) w Q2 2020 o 13,7% r/r.
Cukier
- Prognozuje się, że produkcja rafinowanego cukru z buraków w Niemczech w rozpoczynającym się teraz sezonie 2020/21 spadnie do około 4,12 miliona ton (-2,6% s/s).
- Międzynarodowa Organizacja Cukru prognozuje, że produkcja w Indiach wzrośnie do 31,5 mln ton w sezonie 2020/21, w porównaniu z 27,2 mln z sezonu 2019/20. Jednak może to być zbyt optymistyczna prognoza, ze względu na potencjalne opóźnienia w zbiorach wywołanych ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Sezon zbiorów trzciny cukrowej w Indiach rozpoczyna się w październiku.
- Państwowa agencja Pakistanu Trading Corporation of Pakistan (TCP) ogłosiła nowy międzynarodowy przetarg na zakup 100 000 ton białego cukru.
Kakao
- Międzynarodowa Organizacja ds. Kakao prognozuje 42 000 ton nadwyżki dla globalnego bilansu kakao w sezonie 2019/20, po uprzednim prognozowaniu deficytu 80 000 ton.
Pszenica
- Ukraiński eksport pszenicy w sezonie 2020/21 (rozpoczętym 1 lipca) na koniec sierpnia wyniósł 4,96 mln ton (-2,55% s/s).
Kukurydza
- Prognozy USDA dotyczące całkowitego zużycia kukurydzy w USA w rozpoczętym 1 września sezonie 2020/21 mówią o 14,775 mld (+8% s/s) buszli co dałoby drugie najwyższe zużycie po sezonie 2017/18. Jednocześnie podaż ma wynieść 17,5 mld buszli (+10% r/r), choć zdaniem części analityków prognozy USDA nie odzwierciedlają spadku zbiorów na skutek niesprzyjającej pogody w ostatnich tygodniach (derechio i susza w Iowa, huragan Laura). Eksport w sezonie 2020/21 szacuje się na 2,225 mld buszli.
- USDA potwierdziła w poniedziałek sprzedaż 596 tysięcy ton kukurydzy do Chin. We wtorek sprzedano „azjatyckiemu odbiorcy” 747 tysięcy ton kukurydzy – zazwyczaj „azjatycki odbiorca” okazuje się chińską firmą.
- Ministerstwo Rozwoju Gospodarki, Handlu i Rolnictwa Ukrainy spodziewa się, że w 2020 roku Ukraina zbierze 33 mln ton kukurydzy. Oznacza to spadek o 5,7% względem poprzedniej prognozy na skutek suszy dotykającej części obszarów Ukrainy, zwłaszcza obsianych kukurydzą.
- Ukraiński eksport kukurydzy w sezonie 2020/21 (rozpoczętym 1 lipca) na koniec sierpnia wyniósł 603 tysiące ton (-67,41% s/s).
Soja
- Chińskie firmy państwowe kupiły w środę co najmniej 480 tysięcy ton amerykańskiej soi z załadunkiem zaplanowanym na grudzień i styczeń.
Pozostałe zboża
- Chiny zawiesiły import jęczmienia od australijskiego CBH Grain po „wielokrotnym wykryciu szkodników w dostawach”. To kolejny, po narzuceniu 80,5% cła na australijski jęczmień w maju, zaostrzający relacje Chiny-Australia krok Pekinu. Napięcia polityczne między krajami wzrosły po publicznym oświadczeniu premiera Australii wzywającego do międzynarodowego śledztwa w sprawie pandemii koronawirusa która swój początek miała w chińskim Wuhan. CBH Grain – będący spółdzielnią rolniczą – jest największym eksporterem zboża w Australii, regularnie sprzedającym miliony ton pszenicy, jęczmienia i rzepaku do Azji i na Bliski Wschód. Zbiory jęczmienia w tym roku mają wynieść 10,6 mln ton, z czego CBH sprzeda około 30% z tej produkcji.
- Rosnąca świadomość konsumencka i nastroje prozdrowotne zwiększają popyt na owiec na światowych rynkach. Wśród głównych „graczy” na światowym rynku należy wymienić największych producentów:
Rosję (4,76 mln ton rocznie),
Kanadę (3,02 mln t/r),
Polskę (1,36 mln t/r),
Australię (1,30 mln t/r),
Finlandię (1,04 mln t/r),
USA (0,94 mln t/r).
Jednak rynek eksporterów tego zboża kształtuje się nieco inaczej:
Kanada (49,6% światowego eksportu owsa w 2018r),
Finlandia (9,12% światowego eksportu owsa w 2018r),
Szwecja (4,63% światowego eksportu owsa w 2018r),
Polska (4,28% światowego eksportu owsa w 2018r),
Francja (2,98% światowego eksportu owsa w 2018r).
Wśród odbiorców dominują:
Stany Zjednoczone (42,4% światowego importu owsa w 2018r),
Niemcy (14,8% światowego importu owsa w 2018r),
Holandia (4,44%),
Belgia i Luksemburg (3,03%)
Hiszpania (2,12%).
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Chiny zapowiedziały sprzedać 4,4 tysiąca ton mrożonej wołowiny i baraniny z rezerw państwowych. To kolejny rodzaj mięsa po 0,5 mln ton mrożonej wieprzowiny sprzedawany w tym roku przez chińskie władze.
Ropa naftowa
- Na skutek przejścia huraganów Laura i Marco przez Zatokę Meksykańską, aktualne wydobycie ropy z tego regionu spadło o 368 223 baryłki dziennie (19,9% wydobycia z Zatoki Meksykańskiej). Sumarycznie huragany „usunęły z rynku” 13,8 mln baryłek ropy. Wciąż nie przywrócono załóg w 59 (z 643) platform wiertniczych w Zatoce.
- W sierpniu Zjednoczone Emiraty Arabskie wypompowywały 2,693 mln baryłek ropy dziennie (bpd), przekraczając limit OPEC + o około 100 tysięcy baryłek dziennie. Wynika to z większego zapotrzebowania na energię elektryczną, pozyskiwanej z gazu wydobywanego razem z ropą naftową. ZEA planuje zrekompensować sierpniowe przekroczenie limitu w najbliższych miesiącach.
- Sumaryczne wydobycie ropy naftowej przez kraje członkowskie OPEC w sierpniu 2020 wyniosły 24,27 mln baryłek dziennie (+4,07% m/m). To oczywiście skutek ustalonego wcześniej złagodzenia cięć w grupie OPEC+ z 9,7 mln baryłek dziennie do 7,7 mln baryłek dziennie. Sierpniowa zgodność z planami redukcji wydobycia w grupie wynosiła 99%.
- Rosja zwiększyła wydobycie ropy naftowej oraz kondensatu gazowego osiągając 9,86 mln baryłek dziennie (+5% m/m). Ponieważ limity OPEC+ nie obejmują kondensatu gazu ziemnego (którego Rosja wydobywa między 700 a 800 tysięcy baryłek dziennie), oznacza to że Rosja nieco przekroczyła dopuszczalną umową ilość ropy wynoszącą 9 mln baryłek dziennie. Cięcia OPEC+ są zaplanowane do kwietnia 2022 – Rosja już teraz przygotowała prawie 3 tysiące odwiertów, które może szybko uruchomić po wygaśnięciu ustaleń.
- Zapasy ropy w USA, zgodnie z moimi przewidywaniami spadły o 9,4 mln baryłek. Analitycy szacowali spadek na 1,9 mln baryłek (ja przewidywałem w programie, że będą większe od prognoz). To skutek huraganów Laura i Marco, które zmniejszyły produkcję o 1,1 mln baryłek dziennie (do 9,7 mln bpd). Jednocześnie też zamknięcie portu w Houston zmniejszyło import ropy o ponad 500 tysięcy bpd. Oczywiście spadły także wskaźniki wykorzystania mocy rafineryjnych – do 76,7% (-5,3 pp).
- Saudi Aramco dokonuje rewizji swoich planów inwestycyjnych w związku z niskimi cenami ropy naftowej oraz spadkowi popytu na paliwa na świecie. Aramco dokona przeglądu planu 6,6 miliardów dolarów zwiększenia produkcji petrochemicznej w swojej rafinerii Motiva w Teksasie, a także dużego projektu gazu ziemnego z Sempra Energy w tym samym stanie. Saudyjska firma wstrzymuje również inwestycje w rafinerie w Chinach, Indiach i Pakistanie. Przesunięto także o rok plany zwiększenia zdolności wydobywczych ropy do 13 milionów baryłek dziennie, z obecnych około 12 milionów.
- Średnia ilość ropy naftowej ładowanej na całym świecie na tankowce celem eksportu do Chin w Q2 2020 wynosiła 11,87 mln baryłek dziennie. W lipcu ta wartość spadła do 8,2 mln bpd, a w sierpniu do 7,93 bpd. Te liczby, wraz z informacją, że 90 mln baryłek ropy naftowej nadal oczekuje na rozładunek w pobliżu chińskich portów oznacza, że wrzesień będzie też miał bardzo wysoki poziom importu, choć zapewne niższy od sierpniowych 12,11 mln bpd, lipcowych 12,08 mln bpd czy czerwcowych (rekordowych) 12,94 mln bpd. Opóźnienia w rozładunkach mogą także sztucznie zwiększyć import w październiku, choć zapewne tylko na początku.
- Indyjski import ropy naftowej w sierpniu wyniósł 3,6 mln baryłek dziennie (+4,65% m/m). Przed pandemią indyjski import kształtował się w przedziale 4,1-4,7 mln bpd.
- Japoński import ropy naftowej w sierpniu wyniósł 2,35 mln baryłek dziennie (+12,44% m/m). Przed pandemią japoński import kształtował się w okolicy 3,0 mln bpd.
- Południowokoreański import ropy naftowej w sierpniu wyniósł 2,29 mln baryłek dziennie (-16,42% m/m). Przed pandemią południowokoreański import kształtował się w okolicy 2,9 mln bpd.
- Wenezuelski eksport ropy naftowej w sierpniu wzrósł do 437,6 tysiąca baryłek dziennie (+9,4% r/r), głównie dzięki eksportowi do zwolnionych z sankcji amerykańskich Indii, które odebrały prawie 50% eksportu z Wenezueli. Drugim odbiorcą ropy eksportowanej z Wenezueli jest Kuba (66 tysięcy baryłek dziennie) a następnie Europa (65 tysięcy baryłek dziennie). Waszyngton od pewnego czasu zastanawia się nad zaostrzeniem sankcji wobec Wenezueli, m. in. poprzez zniesienie zwolnień z sankcji udzielonych Indiom.
- Produkcja ropy naftowej w Meksyku wyniosła 1,605 mln baryłek dziennie (bpd), co stanowi najniższe wydobycie od listopada 1979 roku. Wydobycie ropy naftowej w Meksyku spadło od stycznia o 7%.
- Konglomerat nigeryjski BUA Group wybrał francuską firmę Axens na wykonawcę rafinerii zlokalizowanej w regionie Akwa-Ibom o wydajności 200 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. W Lagos powstaje już inna rafineria ropy naftowej o planowanej wydajności 650 000 baryłek dziennie, co wpisuje się w nigeryjskie plany stania się eksporterem netto benzyny i innych produktów ropopochodnych do 2023 roku. Nigeria jest największym w Afryce eksporterem ropy naftowej.
Gaz ziemny
- Na skutek przejścia huraganów Laura i Marco przez Zatokę Meksykańską, aktualne wydobycie gazu ziemnego z tego regionu spadło o 532,55 mln stóp sześciennych dziennie (19,7% wydobycia z Zatoki Meksykańskiej).
- Huragan Laura pozbawił także prądu tysiące gospodarstw domowych w Luizjanie, Teksasie i Arkansas, co wraz z obniżeniem temperatury zmniejszyło zapotrzebowanie na energię elektryczną, a w konsekwencji także na gaz ziemny. Popyt na gaz ziemny w USA spadnie z 85,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) w tym tygodniu do 83,8 bcfd w przyszłym tygodniu. Produkcja gazu z powodu huraganu wynosiła we wtorek 676,55 mln stóp sześciennych dziennie (-25% t/t), jednak podaż szybko się odbudowuje ze względu na brak poważnych strat w instalacjach gazowych wydobywców. Cheniere Energy oraz Sempra LNG planują wznowienie działalności eksportowej w swoich instalacjach w najbliższych dniach.
- Rosyjski gigant gazowy Gazprom rozpoczął prace projektowe nad rurociągiem Power of Siberia-2, który miałby osiągnąć przepustowość 50 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a punktem docelowym mają być Chiny. W 2019 roku Gazprom rozpoczął eksport gazu ziemnego do Chin pierwszym rurociągiem Power of Siberia, który ma osiągnąć roczną pełną przepustowość 38 mld m3 do 2025 roku.
Węgiel
- Indonezja ustaliła cenę referencyjną węgla na poziomie $49,42/tonę (-1,83% m/m) czyli najniższym w historii poziomie w obliczu słabego popytu ze strony dużych odbiorców. Wrzesień to szósty z rzędu spadek ceny referencyjnej węgla w Indonezji – największego na świecie eksportera węgla energetycznego. Wydobycie węgla w Indonezji w okresie styczeń – lipiec 2020 wyniosło 323 mln ton, 59% prognozy 550 mln ton wydobycia w całym 2020 roku. Szacuje się, że pandemia koronawirusa wywoła spadek popytu na węgiel w okolicach 100 mln ton.
- W Polsce na hałdach znajduje się już 15 mln ton węgla. Zużycie węgla kamiennego w sektorze energetycznym w 2019 roku wyniosło 36,1 mln ton (-7% r/r). Koszt wydobycia tony węgla w Polsce w 2019 roku wynosił średnio 351 złotych – co przy obecnych cenach w Europie poniżej $54/t (i kursie dolara w okolicy 3,67 zł) oznacza koszt wydobycia wyższy o ponad 77% o potencjalnej ceny zbycia surowca!
- Import węgla w Indiach w sierpniu wyniósł 12,2 mln ton (-3,94% m/m; -23,89% r/r). Sumaryczny import węgla przez Indie w pierwszych 8 miesiącach 2020 roku wyniósł 112,96 mln ton (-18,9% r/r). Najwięksi dostawcy węgla do Indii odnotowali 23% spadek dostaw, dotyczy to zarówno Indonezji (46,4 mln ton 1-8/2020) jak i Australii (23,4 mln ton 1-8/2020). Czy nastąpi gwałtowne ożywienie – ciężko prognozować. W Q2 2020 w Indiach spadek PKB wyniósł 23,9% r/r – to o ponad 5pp więcej niż prognozowano. Indie również chcą zwiększyć krajowe wydobycie węgla, co oczywiście odbije się negatywnie na imporcie (news z 27 sierpnia 2020).
Energia odnawialna
- Francuska grupa energetyczna Total i Green Investment Group (należący do Macquarie) podjęły się partnerstwa w celu realizacji pięciu dużych projektów pływających morskich farm wiatrowych w Korei Południowej. Budowa pierwszej farmy o mocy 500 megawatów ma ruszyć do końca 2023 roku, a wszystkie pięć projektów ma mieć moc 2,3 gigawata (GW). Total obecnie generuje 5 GW mocy z energii odnawialnej, spółka do 2025 roku chce osiągnąć 25 GW ze źródeł odnawialnych.
Złoto
- Sierpniowa sprzedaż złota z australijskiej mennicy Perth Mint wzrosła do 67 462 uncji (+20,24% m/m; +209,94% r/r).
- Barrick Gold Corp przegrało sprawę sądową z rządem Papui Nowej Gwinei w sprawie kontynuacji dzierżawy kopalni Porgera. Spółka planuje „w trybie pilnym” odwołać się do Sądu Najwyższego Papui Nowej Gwinei. Nowa dzierżawa kopalni została przyznana państwowej firmie Kumul Minerals Holding Ltd, co również jest kwestionowane przez Barrick Gold Corp i zostało zaskarżone do Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego. Kumul Minerals Holdings Ltd jest otwarta na rozmowy z kanadyjskim Barrickiem Gold zapowiedział prezes państwowej spółki. Kopalnia Porgera wydobyła prawie 600 tysięcy uncji złota w 2019 roku.
Srebro
- Sierpniowa sprzedaż srebra z australijskiej mennicy Perth Mint wyniosła 1 431 036 uncji (-8,73% m/m; + 22,2% r/r).
Platyna i pallad
- Impala Platinum Holdings Ltd (Implats) z RPA poinformowało o zysku nominalnym na akcję (HEPS) za rok rachunkowy kończący się w czerwcu 2020 w wysokości $1,23/akcję (+391% r/r). To skutek wzrostu cen metali szlachetnych w pierwszej połowie 2020 roku, a także osłabieniu się (o około 20%) południowoafrykańskiego randa w Q2 2020.
Metale przemysłowe
- Chińska firma zajmująca się recyklingiem akumulatorów GEM zakupi od 74,400 do 178,560 ton materiałów niklowych z projektu HPAL (wysokociśnieniowego ługowania kwasem) na wyspie Obi w ciągu ośmiu lat od 2021 roku. Projekt na Obi jest wspólnym przedsięwzięciem chińskiej firmy Ningbo Lygend i indonezyjskiej firmy Harita w celu produkcji siarczanu niklu i siarczanu kobaltu do stosowania w akumulatorach pojazdów elektrycznych. Produkcja w projekcie Obi ma rozpocząć się w Q3 2020. W ramach umowy GEM będzie kupował od Obi od 9 300 do 22 320 ton niklu i od 1162 do 2790 ton kobaltu rocznie.
- Lipcowe wydobycie miedzi w Peru wyniosło 198 796 ton (-2,2% r/r). Zdaniem rządu produkcja miedzi w sierpniu powinna być na poziomie sprzed pandemii. Peru jest drugim na świecie (po Chile) wydobywcą miedzi.
- Lipcowa produkcja miedzi w państwowej kopalni Codelco w Chile spadła do 133,3 tysiąca ton (-4,4% r/r). W kopalni Escondida (BHP) wzrosła w lipcu do 100,9 tysiąca ton (+3,8% r/r). Kopalnia Collahuasi (Anglo American i Glencore) wyprodukowała w lipcu 58,1 tysiaca ton (+22,8% r/r).
- Zapasy miedzi w magazynach LME spadły do 15-letniego minimum 84 975 ton.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: