aktualności – 13 kwietnia 2020

Świąteczny, skrócony zestaw aktualności surowcowych. Chciałbym jedynie przypomnieć, że dzisiaj NIE MA mojego programu w Comparic24 – w końcu święta 🙂

reklama:

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Kawa

  • Zapasy kawy w magazynach ICE:
zapasy kawy w certyfikowanych przez ICE magazynach - stan na 10 kwietnia 2020

źródło: opracowanie własne

Kakao

  • Zapasy kakao w magazynach ICE:
zapasy kakao w certyfikowanych przez ICE magazynach - stan na 10 kwietnia 2020

źródło: opracowanie własne

Sok pomarańczowy

  • Prognozy zbioru cytrusów w USA w sezonie 2019/20:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

  • USDA prognozuje zapasy pszenicy w USA na poziomie 970 mln buszli (oczekiwano 940 mln buszli).
  • Jakość 62%  francuskiej pszenicy w ubiegłym tygodniu określano jako dobry lub doskonały. W 2019 roku ocenę dobrą lub doskonałoą miało 83% zasiewów.

Soja

  • USDA prognozuje zapasy soi w USA na poziomie 480 mln buszli (oczekiwano 430 mln buszli).

Pozostałe zboża

  • SAGO, państwowy nabywca Arabii Saudyjskiej poinformował o zamówieniu 600 tysięcy ton jęczmienia po średniej cenie $198,63 za tonę (C&F). Zaplanowano 10 dostaw w okresie lipiec-sierpień 2020 roku, zarówno do portów na Morzu Czerwonym (420 tysięcy ton) jak i w Zatoce Perskiej (180 tysięcy ton). Do 15 lipca ma dotrzeć 180 tysięcy ton, w drugiej połowie lipca 300 tysięcy ton, do 15 sierpnia ostatnie 120 tysięcy ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Chiński Instytut Weterynaryjny Harbin (nadzorowany przez Chińską Akademię Nauk Rolniczych – CAAS) stwierdził, że opracował szczepionkę (HLJ / -18-7GD) przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Zdaniem chińskich naukowców szczepionka jest bezpieczna również dla ciężarnych macior. Nie podano informacji kiedy szczepionka HLJ / -18-7GD będzie dostępna komercyjnie.

Ropa, gaz i węgiel

  • OPEC+ doszedł do pewnego porozumienia. W ubiegłym tygodniu m.in. Meksyk odmawiał cięć, co stawiało całe porozumienie pod znakiem zapytania. W niedzielę jednak Meksyk zgodził się na ograniczenie produkcji o 100 tysięcy baryłek dziennie (około 5% ich produkcji). Najważniejsze jednak cięcia to te zapowiedziane przez Rosję i Arabię Saudyjską. Ta ostatnia ma produkować 8,5 mln baryłek dziennie, z obecnych 12 mln baryłek dziennie produkowanych od 1 kwietnia. Jednak w tych cięciach brak zdecydowanych zobowiązań u największego światowego producenta czyli USA.
  • Pojawiły się oficjalne ceny sprzedaży ropy z Arabii Saudyjskiej na maj. Azja może kupować ze zniżką $7,3/baryłkę względem ceny dubajskiej ropy (obniżka o kolejne $4,2/baryłkę względem cen kwietniowych). Z kolei sprzedaż do Europy jest bez zmian: ze zniżką $10,25/baryłkę względem ropy typu Brent.
  • Kolejne 58 odwiertów ropy naftowej zostało zamkniętych w USA w ubiegłym tygodniu. Wraz z poprzednimi dwoma tygodniami zamknięto w sumie 160 odwiertów, osiągając ilość czynnych punktów na poziomie 504. Skutkiem tego produkcja w ubiegłym tygodniu spadła o 600 tysięcy baryłek dziennie do poziomiu 12,4 mln baryłek dziennie. Rok wcześniej w tym samym czasie działały 833 odwierty, co oznacza ponad 39% spadek r/r. Prognozuje się, że pod koniec 2020 roku ma być mniej niż 400 czynnych odwiertów ropy i gazu w USA – choć jedna z prognoz mówi nawet o dnie w okolicy 200 platform! Historycznie najniższy poziom czynnych odwiertów (spisywany od 1940 roku) zanotowano w maju 2016 roku – 404 platformy.
  • Kanadyjska liczba aktywnych odwiertów spadła do 35 czynnych punktów. Jest to najniższa ilość w XXI wieku, historycznie najniższą liczbę aktywnych odwiertów w Kanadzie zanotowano w kwietniu 1992 roku – 29 platform.
  • W Wielki Czwartek (9 kwietnia 2020) ceny fizycznych dostaw wahały się w większości (8) gatunków ropy WTI w przedziale od $11,73 do $13,53 za baryłkę. Najdroższa i mocno odstająca od reszty była oczywiście Southwest Wyoming Sweet w cenie $16,2 za baryłkę.
  • W zatoce Saldanha w Południowej Afryce, kluczowym centrum przechowywania ropy naftowej dla Afryki Zachodniej zmagazynowane jest ~25,5 mln baryłek, czyli połowa z nieco ponad 50 mln pojemności magazynów. Egipski terminal śródziemnomorski w Sidi Kerir ma pojemność 20 mln baryłek, z których obecnie zmagazynowane jest nieco ponad 12 mln baryłek. Chińskie magazyny posiadają już miliard (1 000 milionów) baryłek zapasów.

Metale przemysłowe

  • Komisja Europejska nałożyła tymczasowe cła antydumpingowe na niektóre produkty ze stali nierdzewnej z Chin, Indonezji i Tajwanu. Stawki celne są zróżnicowane ze względu na kraj producenta i obejmują od 14,5% do 18,9% dla chińskich stalowni (również tych zlokalizowanych w Indonezji), z kolei producenci z Tajwanu są obłożeni cłami w przedziale od 6,0% do 7,5%. Wg danych import w okresie 1 lipca 2018 a 30 czerwca 2019 z Chin, Indonezji i Tajwanu wzrósł o ponad 66%, przez co osiągnął prawie 1/3 konsumpcji na wolnym rynku.
  • Unia Europejska złożyła w piątek skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie ograniczenia eksportu rudy niklu przez Indonezję. W skardze podkreślono, że indonezyjskie przetwórstwo rudy generuje do 7x więcej dwutlenku węgla niż europejskie. Indonezja stała się drugim co do wielkości eksporterem stali nierdzewnej, a jej udział w rynku unijnym wzrósł z prawie zera w 2017 r. do 18% w drugim kwartale tego roku.
  • Wskaźniki wykorzystania mocy przerobowych w wielkich piecach w 247 chińskich przedsiębiorstwach stalowych monitorowanych przez Mysteel wzrosły do ​​78,81% na dzień 10 kwietnia 2020 roku.
  • Zapasy miedzi w magazynach szanghajskiej giełdy (ShFE) spadły do poziomu 317 928 ton.
  • Chiny zatwierdziły kontyngenty importowe na kolejne 222 020 ton złomu miedzi wysokiej jakości, 191 100 ton złomu aluminium oraz 3 700 ton złomu stalowego w piątej rundzie limitów importowych w 2020 r. Ogółem Chiny wydały obecnie kontyngenty przywozowe na 576 611 ton złomu miedzi, 476 549 ton złomu aluminium i 9 720 ton złomu stalowego w 2020 r. Chiny obecnie klasyfikują złom jako odpad stały, którego import zamierza zredukować do zera do końca tego roku.
  • Freeport-McMoRan Inc zawiesił działalność w kopalni miedzi Chino w Nowym Meksyku na czas nieokreślony z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19 wśród pracowników zakładu. Kopalnia jest trzecią co pod względem produkcji miedzi kopalnią w USA i w 2019 roku wyprodukowała ponad 79,3 tysiąca ton miedzi.
  • Indonezja, największy na świecie eksporter cyny, wyeksportował w marcu 4 439 ton rafinowanej cyny, co oznacza spadek o 20,9% r/r. Względem lutego 2020 spadek eksportu wyniósł 39,2% m/m.

Omówienie aktualności

Dzisiaj, w poniedziałek 13 kwietnia 2020 NIE MA mojego programu w Comparic24. Zapraszam już w najbliższą środę, 15 kwietnia o godzinie 13:30!

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *