aktualności – 6 stycznia 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

kawa

cukier

bawełna

pszenica

kukurydza

soja

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • PGE, Tauron, Energa oraz Enea otrzymały zgodę od Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie cen prądu w 2020 roku. Podwyżki mają wynosić od 10,5% (PGE) do nawet 13%.

Kawa

  • Brazylia w grudniu 2019 wyeksportowała 3,16 mln 60-kilogramowych worków kawy (-22,92% r/r).

Cukier

  • Wzrost cen cukru wynikał ze skoku cen ropy po amerykańskim ataku w Bagdadzie. Prawdopodobnie, w miarę narastania napięć na linii Iran-USA będziemy mieli dalsze wzrosty zarówno na ropie naftowej jak i na cukrze.
  • Brazylia w grudniu 2019 wyeksportowała 1,29 mln ton cukru (-9,8% r.r).

Bawełna

  • Prognozy dla rynku bawełny w USA i Indiach:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

  • Ukraina w sezonie 2019-20 wyeksportowała o 34% więcej zbóż (31,1 mln ton) niż w poprzednim sezonie. Eksport pszenicy wzrósł o 4,5 mln ton (do 14,99 mln ton). Zbiory na Ukrainie w 2019 roku wyniosły rekordowe 74 mln ton zbóż (+5,71% r/r).

Kukurydza

  • zużycie kukurydzy na alkohol w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

  • Prognozy dla rynku soi w Brazylii:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Chiny zakupiły 9 741 ton amerykańskiej wieprzowiny z dostawą w 2020 roku, ale w międzyczasie anulowały zakup 13 258 ton z dostaw zaplanowanych na 2019 rok. Jednocześnie w USA dokonano w grudniu większego o ponad 3% uboju świń.
  • W całej Bułgarii zgłoszono w 2019 roku 41 ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń w hodowlach i odkryto ponad 130 ognisk u dzików. Epidemia obejmuje cały kraj i dotyka ponad 133 tysiące sztuk. W walce z epidemią zabito ponad 140 tysięcy zwierząt czyli 21% hodowli w Bułgarii. Kolejne 24 tysiące (~3,5%) zostaną prawdopodobnie ubite w najbliższych dniach. ASF zagraża także czarnym świniom, których hodowla w Bułgarii liczy około 2000 osobników, z czego ofiarami ASF padło 420 sztuk. Straty związane z ASF wynoszą ponad 25 milionów euro.
  • W Polsce na przełomie 2019 i 2020 roku zgłoszono sześć przypadków ptasiej grypy w województwie lubelskim oraz wielkopolskim. Choroba może pochłonąć nawet 100 tysięcy ptaków, istnieje duże ryzyko rozprzestrzenienia się. Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej (16,8%), kolejne kraje to Wielka Brytania (12,9%) oraz Francja (11,4%).

Ropa, gaz i węgiel

  • W grudniu 2019 Rosja obniżyła wydobycie ropy (z wyłączeniem kondensatu gazowego) o 234 tysiące baryłek z poziomu bazowego z października 2018. Produkcja kondensatu gazowego wzrosła o 58 tysięcy baryłek. Zgodnie z ustaleniami OPEC+ do końca pierwszego kwartału 2020 roku Rosja ma obniżyć produkcję ropy (z wyłączeniem kondensatu) o 300 tysięcy baryłek dziennie. W grudniu sumaryczna produkcja ropy i kondensatu gazowego wynosiła w Rosji 11,262 mln baryłek (+0,16% m/m).
  • Rosja wstrzymała dostawy ropy naftowej na Białoruś 1 stycznia 2020 roku ze względu na spór w związku z nowym kontraktem z białoruską państwową firmą Belneftekhim. Jednocześnie nie ma doniesień o zakłóceniu dostaw do Europy przez Białoruś. Tranzyt przez Białoruś to 10% rosyjskiej ropy dla Europy i ma przepustowość przekraczającą milion baryłek dziennie. Brak dostaw na Białoruś może zakłócić eksport produktów naftowych przez ten kraj, głównie na Ukrainę i do Polski.
  • Liczba aktywnych platform wiertniczych w USA 3 stycznia 2020 roku wynosi 670 (-23,6% r/r). To kontynuacja trendu zamykania części odwiertów w USA celem ograniczania kosztów.
  • Amerykańska ambasada w piątek, 3 stycznia 2020, wezwała wszystkich obywateli amerykańskich do opuszczenia Iraku, co oznacza zmniejszenie załóg odwiertów eksploatowanych przez zagraniczne koncerny naftowe w tym kraju. Zdaniem urzędników irackich, nie zmniejszy to produkcji i eksportu ropy, który w grudniu 2019 wyniósł ~3,4 mln baryłek ropy dziennie. Wydajność irackich instalacji naftowych szacuje się na 4,62 mln baryłek co stawia ich na drugim miejscu w OPEC.
  • Udział energii odnawialnej w Niemczech wzrósł w 2019 roku o 5,4 punktu procentowego do poziomu 46%. Niemcy chcą w ciągu najbliższych 10 lat (do 2030) zwiększyć ten udział energii odnawialnej do 65%, m.in. poprzez porzucenie energii jądrowej (do 2022) oraz opracowanie uporządkowanego planu rezygnacji z węgla, którego udział w produkcji energii elektrycznej w 2019 roku wynosił 29% (w porównaniu do 38% w 2018 roku). Elektrownie wiatrowe (24,6% produkcji energii) wyprzedziły węgiel brunatny (19,7% produkcji energii) w Niemczech.

Metale przemysłowe

  • Miasto Ganzhou w południowo-wschodnich Chinach uruchomiło 31 grudnia 2019 roku giełdę metali ziem rzadkich. To druga (po Baotou) giełda tego rodzaju w Chinach. Giełda w Szanghaju pracuje nad wprowadzeniem kontraktów futures na metale ziem rzadkich. Baotou i Ganzhou to dwa chińskie centra metali ziem rzadkich, które są cenione za ich zastosowanie w elektronice użytkowej i sprzęcie wojskowym. W obrocie w Ganzhou będą także molibden, wolfram, cyna czy kobalt.
  • Chińska firma Youngy Co rozpoczyna budowę zakładu przeróbki rudy litu w prowincji Syczuan. Zakład ma przetwarzać co najmniej 1,05 miliona ton spodumenu (źródła litu) rocznie. Nie podano dat związanych z inwestycją.

Omówienie aktualności

Dzisiaj nie będzie programu Surowcowe.info w Comparic24. Zapraszam na program w środę, 8 stycznia 2020 o 13:10!

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *