aktualności – 7 lipca 2022

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 7 lipca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Crop progress z 5 lipca 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • W czerwcu wyeksportowano łącznie 2,17 miliona ton zbóż, nasion oleistych i olejów roślinnych z Ukrainy. Przed rosyjską inwazją Ukraina eksportowała do 6 mln ton zbóż miesięcznie. W silosach Ukraina posiada około 20 mln ton zbóż, które ograniczają przestrzeń magazynową dla nowych zbiorów, które pojawią się pod koniec lipca.
  • Według oficjalnych dokumentów Ukraina zwróciła się do Turcji o pomoc w zbadaniu trzech statków pływających pod rosyjską banderą w ramach wysiłków Kijowa mających na celu zbadanie czy zawierają kradzione zboże z terytorium okupowanego przez Rosję. W liście, który przejrzał Reuters, stwierdzono, że statki wypłynęły z głównego terminalu zbożowego Krymu w Sewastopolu w kwietniu i maju i naciskały na Ankarę, aby uzyskała dokumentację dotyczącą ich ładunku i przybycia do tureckich portów. Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku. Wszystkie trzy duże masowce do przewozu suchych masowców – Michaił Nenaszew, Matros Pozynich i Matros Koshka – są własnością spółki zależnej sankcjonowanej przez Zachód rosyjskiej firmy państwowej United Shipbuilding Corporation. Reuters nie był w stanie określić miejsca pochodzenia lub przeznaczenia zboża na statkach wymienionych w liście przez Kijów. Taras Wysocki, pierwszy zastępca ukraińskiego ministra rolnictwa, powiedział Reuterowi, że Kijów szacuje, że wyeksportowano około 400 000 ton skradzionego zboża.
  • Rynek towarowy może być dość bezlitosny, gdy wpadniesz w recesję, a dostawy przewyższają popyt” – powiedział Andy Lipow, prezes firmy konsultingowej Lipow Oil Associates.
  • Holenderscy rolnicy rozgniewani rządowymi planami, które mogą wymagać od nich stosowania mniejszej ilości nawozów i zmniejszenia liczby zwierząt gospodarskich, rozpoczęli w poniedziałek dzień protestów w Holandii, blokując centra dystrybucji supermarketów w kilku miastach. Sednem protestu są wprowadzone w zeszłym miesiącu cele redukcji szkodliwych związków azotu do 2030 r., najnowsza próba rozwiązania problemu, który nęka kraj od lat. Rząd twierdzi, że konieczne są redukcje emisji tlenków azotu z odchodów zwierząt gospodarskich i stosowania amoniaku w nawozach. Intensywna hodowla krów, świń i innych zwierząt sprawiła, że ​​Holandia jest wiodącym emitentem tych substancji w Europie. Przyczyniają się do tego również budownictwo i ruch uliczny. Poniedziałkowy protest jest szeroko popierany przez grupy rolników, ale nie jest zorganizowany centralnie. Poprzednie rundy protestów obejmowały niesforne demonstracje przed domami polityków i prawodawców – które spotkały się z potępieniem ze strony premiera Marka Rutte i nie zwiększyły społecznego poparcia dla sprawy. Projekty budowlane są obecnie rutynowo opóźniane z powodu trudności z uzyskaniem pozwoleń na emisję związków azotu, a w 2020 roku rząd ustanowił krajowy limit prędkości 100 kilometrów na godzinę, próbując złagodzić emisje.
  • Przewiduje się, że do czerwca 2023 r. przychody Australii z wydobycia i eksportu energii wzrosną o 3% do rekordowych $286 mld. Sankcje nałożone na Rosję za to, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy, spowodowały, że ceny skroplonego gazu ziemnego (LNG) i węgla osiągnęły rekordowy poziom, potwierdzając rekordowe dochody drugiego i trzeciego co do wielkości eksportu Australii. „Perspektywy są takie, że ceny surowców energetycznych pozostaną wysokie przez dłuższy czas niż wcześniej przewidywano, ponieważ kraje zachodnie szukają alternatyw dla rosyjskich dostaw energii” – powiedział Departament Przemysłu.
  • Niemieckie energochłonne firmy będą mogły ubiegać się do końca sierpnia o pomoc rządową w wysokości do 50 mln euro ($52,1 mln) każda, aby poradzić sobie z gwałtownie rosnącymi kosztami gazu i energii. W dokumencie stwierdzono, że dotacje będą przydzielane w zależności od tego, jak duży wpływ na spółkę miał gwałtowny wzrost cen energii spowodowany sporem między Zachodem a Moskwą po inwazji Rosji na Ukrainę. Na sektor energochłonny niemiecki rząd chce przeznaczyć 4 mln euro.
  • Francja w pełni znacjonalizuje EDF, jak zapowiedziała premier Elisabeth Borne, co dałoby rządowi większą kontrolę nad restrukturyzacją zadłużonej grupy, jednocześnie walcząc z europejskim kryzysem energetycznym. EDF, w którym państwo posiada już 84%, jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Europie i znajduje się w samym sercu francuskiej strategii nuklearnej, na którą rząd liczy, aby złagodzić wpływ gwałtownie rosnących cen energii, spotęgowanych perspektywą nagłego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. „Potwierdzam wam dzisiaj, że państwo zamierza kontrolować 100% kapitału EDF. Musimy zapewnić naszą suwerenność w obliczu wojny (na Ukrainie) i zbliżających się kolosalnych wyzwań” – powiedziała Borne w swoim przemówieniu politycznym w niższej izbie parlamentu, określając priorytety rządu swojej mniejszości. Przy obecnych cenach rynkowych wykup udziałów, których rząd jeszcze nie posiada, kosztowałby około 5 mld euro.
  • Kenia otworzyła Międzynarodowe Centrum Finansowe Nairobi (NIFC), którego celem jest przyciągnięcie inwestycji w wysokości ponad $2 miliardów do 2030 roku oraz utworzenie pierwszej giełdy dwutlenku węgla w Afryce Wschodniej. Singapurska giełda AirCarbon Exchange (ACX), która będzie rozwijać giełdę dwutlenku węgla, poinformowała, że ​​będzie handlować certyfikowanymi offsetami węglowymi, aby pomóc Kenii w finansowaniu projektów środowiskowych, w tym ponownego zalesiania i rekultywacji gruntów. „Wymiana dwutlenku węgla będzie ważnym elementem zrównoważonego ekosystemu finansowego Kenii” – powiedział w oświadczeniu Kevin Iwanaga, prezes i dyrektor operacyjny ACX na Bliski Wschód i Afrykę. Oscar Njuguna, pełniący obowiązki dyrektora generalnego NIFC, powiedział, że giełda węglowa pozwoli producentom czystej energii, takim jak KenGen, na lokalny handel emisjami. Ale powiedział też, że rząd musi podpisać więcej umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, aby uniemożliwić firmom płacenie tych samych podatków w dwóch krajach.

Kawa

  • Kolumbia wyprodukowała 951 tysięcy 60-kilogramowych worków kawy arabica w czerwcu (-10% r/r).

Cukier

  • Rosyjskie ministerstwo rolnictwa kupi z rynku krajowego w 2022 roku 90 tysięcy ton cukru celem uzupełnienia zapasów strategicznych państwa. Do 2024 roku rezerwy państwowe mają zwiększyć się o 250 tysięcy ton cukru.

Kakao

  • Wybrzeże Kości Słoniowej, największy na świecie producent kakao, jest w porze deszczowej, która trwa od kwietnia do połowy listopada, kiedy ulewy są obfite i często obfite. Główny plon w tym sezonie zacznie dojrzewać w październiku. W południowym regionie Agboville i we wschodnim regionie Abengourou, gdzie deszcze były znacznie powyżej średniej o tej porze roku, rolnicy stwierdzili, że pogoda jest pochmurna, a drzewa kakaowe potrzebują więcej słońca do prawidłowego rozwoju. „Jest dużo deszczu, ale potrzebujemy więcej słońca” – powiedział Stephane Bekoin, który gospodaruje w pobliżu Agboville, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 105,3 mm (mm), o 57,6 mm powyżej średniej. W zachodnim regionie Soubre i południowym regionie Divo, gdzie deszcze były poniżej średniej, rolnicy stwierdzili, że nasłonecznienie nie wystarczy, aby wywołać dobre kwitnienie na drzewach i wzmocnić plony. „Na drzewach jest coraz więcej kwiatów. Jeśli tak się stanie, główna uprawa będzie miała dobry początek” – powiedział Roger Allangba, który uprawia w pobliżu Bongouanou, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 41,4 mm, 15,9 mm powyżej przeciętny.
  • Dane o mieleniu kakao w Q2 2022 w Europie opublikowane będą 13 lipca, w Ameryce Północnej i w Azji 21 lipca.

Pszenica

  • Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w zakończonym 30 czerwca sezonie 2021/22 wyniósł 27,47 mln ton (+6,85% s/s).
  • Agritel spodziewa się, że dotknięta wojną Ukraina zbierze tego lata 21,8 miliona ton pszenicy (-32,3% s/s).
  • Kanadyjscy rolnicy posadzili wiosną najwięcej pszenicy od dziewięciu lat, na obszarze 25,4 mln akrów (+9% r/r).
  • Rosyjskie ministerstwo rolnictwa kupi z rynku krajowego w 2022 roku milion ton pszenicy. Do 2024 roku rezerwy państwowe mają zwiększyć się o 3 mln ton pszenicy.

Kukurydza

  • Brazylijscy rolnicy zebrali prawie jedną trzecią swojej drugiej kukurydzy na polach w środkowej części południa, ponieważ sucha pogoda i wyższe temperatury, które panowały w zeszłym tygodniu, nadal sprzyjały pracy, zwłaszcza u czołowych hodowców Mato Grosso. Według firmy konsultingowej AgRural w poniedziałek rolnicy mieli zebrane w tym sezonie 30,7% drugich siewów kukurydzy, czyli prawie 25 mln ton. Druga kukurydza stanowi około 75% produkcji w danym roku. Patria, inna firma konsultingowa z branży agrobiznesu, podała w poniedziałek, że zbiory osiągnęły 34,1% powierzchni w całej Brazylii, w porównaniu do 23,9% historycznej średniej z pięciu lat. AgRural powiedział, że tempo zbiorów w Brazylii w tym sezonie mogłoby być jeszcze szybsze, gdyby nie stany Mato Grosso do Sul i Parana, gdzie kukurydza nadal jest wilgotna po niskich temperaturach, co spowalnia pracę.
  • Import kukurydzy do Unii Europejskiej w zakończonym 30 czerwca sezonie 2021/22 wyniósł 16,37 mln ton (+7,56% s/s).

Pozostałe rośliny oleiste

  • Większa dostępność indonezyjskiego oleju palmowego na eksport jest niekorzystna dla innych olejów palmowych, zwłaszcza dla Malezji, a rynek na to reaguje” – powiedział Anilkumar Bagani, szef badań Sunvin Group, brokera olejów roślinnych z Bombaju.
  • Eksport malezyjskich produktów z oleju palmowego w czerwcu spadł do 1,23 tony (-7,4% m/m).
  • Statistics Canada poinformowało, że rolnicy obsadzili 21,4 miliona akrów rzepaku (-5% r/r). Szacunki dotyczące rzepaku wykorzystywanego do produkcji oleju roślinnego były zgodne z oczekiwaniami branży.

Pozostałe zboża

  • Eksport jęczmienia z Unii Europejskiej w zakończonym 30 czerwca sezonie 2021/22 wyniósł 6,97 mln ton (+6,46% s/s).

Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza

  • Chiński planista stanowy wezwał najlepszych hodowców świń do zapewnienia stałej podaży po tym, jak ceny wzrosły w ostatnich miesiącach. Ceny wieprzowiny u największego na świecie producenta wieprzowiny wzrosły o 50% od początku maja, częściowo spowodowane mniejszą podażą po zmniejszeniu stada hodowlanego. Ale głównym powodem jest „nieracjonalna niechęć do sprzedaży i wtórny tucz na rynku. Obecnie zdolność produkcyjna żywych świń jest ogólnie rozsądna i wystarczająca” – powiedziała Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC). Tucz wtórny odnosi się do rolników, którzy kupują świnie gotowe do sprzedaży i hodują je do większej masy, aby skorzystać z wysokich marż. Stwierdzono, że konsumpcja jest słaba i nie ma podstaw do trwałego wzrostu cen. Główni producenci wieprzowiny obiecali na spotkaniu NDRC, że będą dokonywać uboju w regularnym tempie, a nie gromadzić zapasów, powiedział NDRC.

Ropa naftowa

  • Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że zgłoszona przez Japonię propozycja ograniczenia ceny rosyjskiej ropy do około połowy jej obecnego poziomu doprowadziłaby do znacznego spadku dostępnej ropy na rynku i mogłaby podnieść ceny powyżej 300-400 dolarów za baryłkę. Komentując propozycję, którą przedstawił podobno premier Fumio Kishida, Miedwiediew powiedział, że w rezultacie Japonia „nie będzie miała ani ropy, ani gazu z Rosji, a także nie będzie uczestniczyć w projekcie Sachalin-2 LNG”.
  • Chiny po raz drugi z rzędu zaimportowały rekordowe ilości ropy naftowej z Rosji. Rosja pozostała głównym dostawcą dla Chin drugi miesiąc z rzędu, wyprzedzając Arabię ​​Saudyjską. Według analityków, czerwcowy import rosyjskiej ropy – w tym transport drogą morską i dostawy rurociągami – ma wynieść około 2 milionów baryłek dziennie (bpd), czyli 15% chińskiego zapotrzebowania na ropę, na równi z rekordowym wolumenem z maja. Szacuje się, że ogólny import saudyjskiej ropy w czerwcu spadnie do niemal dwuletniego minimum na poziomie 1,3 miliona baryłek dziennie. Wraz z Indiami, trzecim co do wielkości importerem ropy naftowej na świecie, azjatyckie potęgi gospodarcze od maja zwiększyły import rosyjskiej ropy naftowej po tym, jak zachodnie firmy wycofały się z kontaktów z Moskwą z obawy przed narażeniem się na sankcje związane z rosyjską inwazją na Ukrainę lub wywołaniem negatywnego rozgłosu.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Wolumen importu niemieckiej ropy naftowej wzrósł w pierwszych czterech miesiącach 2022 r. do 28,5 miliona ton (+14,6% r/r). Pierwsze miejsce dostawców należy do Rosji (35%), drugie miejsce to norweskie i brytyjskie dostawy z Morza Północnego (21,5%), z kolei OPEC zajął trzecie miejsce (17,7%). Koszt importu ropy wyniósł $18,81 mld (+99% r/r).
  • Masowe testy COVID-19 w Chinach wzbudziły obawy przed potencjalnymi blokadami, które grożą pogłębieniem cięć w zużyciu ropy. Szanghaj zapowiedział, że rozpocznie nowe rundy masowych testów 25 milionów mieszkańców w ciągu trzech dni, powołując się na próbę wyśledzenia infekcji związanych z wybuchem epidemii w barze karaoke.
  • Departament Skarbu USA poinformował w oświadczeniu, że sieć osób i podmiotów m. in. z Hong-Kongu, Singapuru, Wietnamu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich wykorzystała sieć firm-przykrywek z Zatoki Perskiej, aby ułatwić dostawę i sprzedaż produktów irańskich firm do Azji Wschodniej. „Podczas gdy Stany Zjednoczone są zobowiązane do osiągnięcia porozumienia z Iranem, które ma na celu wzajemny powrót do zgodności ze Wspólnym kompleksowym planem działania, będziemy nadal wykorzystywać wszystkie nasze władze do egzekwowania sankcji na sprzedaż irańskiej ropy naftowej i produktów petrochemicznych” – powiedział Brian Nelson, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego.
  • Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że OPEC+ musi wyprodukować więcej ropy, aby spróbować poradzić sobie z rosnącym kryzysem kosztów utrzymania i obniżyć ceny. „Nie ma wątpliwości, że będziemy potrzebować znacznie więcej ropy OPEC+. Wielka Brytania ma… silne i produktywne relacje z Arabią Saudyjską. Musimy upewnić się, że cały Zachód również” – powiedział parlamentowi, odnosząc się do grupy obejmującej Arabię Saudyjską, Rosję i innych głównych producentów ropy.
  • Ten kontekst narastających przerw w dostawach koliduje z możliwym niedoborem wolnych mocy produkcyjnych wśród producentów ropy z Bliskiego Wschodu. I bez zbliżającej się nowej produkcji ropy naftowej na rynki, ceny będą wymuszone w górę” – powiedział Stephen Brennock z PVM.
  • Reaktywowano niektóre 952 szyby naftowe, co oznacza, że ​​około 10% zawieszonych szybów nadal wymaga odbudowy. Dzięki tym wysiłkom tylko 82 odwierty pozostają zamknięte, z prawie tysiąca, które zostały dotknięte aktami wandalizmu” – powiedział w oświadczeniu minister energetyki Ekwadoru Xavier Vera. Produkcja ropy w Ekwadorze wzrosła do 361 535 baryłek dziennie w poniedziałek.
  • Indie wycofają swój podatek nadzwyczajny wprowadzony w zeszłym tygodniu dla producentów ropy i rafinerii tylko wtedy, gdy światowe ceny ropy spadną nawet o $40 w porównaniu do obecnych poziomów – powiedział sekretarz skarbowy Tarun Bajaj. Podatek nakładany na firmy, które zwiększyły eksport produktów, aby skorzystać z wyższych marż zagranicznych, wszedł w życie 1 lipca, gdy rząd dąży do zwiększenia krajowej podaży i dochodów. „Opodatkowanie byłoby weryfikowane co 15 dni. Jeżeli ceny ropy spadną, nieoczekiwane zyski ustaną, a nieoczekiwane podatki również zostaną usunięte” – powiedział Bajaj, dodając, że będzie zależeć od międzynarodowych cen ropy. Bajaj nie przedstawił żadnych szacunków dotyczących wzrostu dochodów rządu z nieoczekiwanego podatku.
  • TotalEnergies zgodził się przenieść swoje pozostałe udziały w rosyjskim polu naftowym Charjaga państwowemu producentowi Zarubezhneft. „TotalEnergies zgodził się przekazać Zarubieżniefti pozostałe 20% udziałów, które firma posiadała w polu naftowym Charjaga. Transakcja ta podlega zatwierdzeniu przez władze rosyjskie” – podała spółka. Projekt naftowy Charyaga jest obsługiwany w ramach umowy o współdzieleniu produktów. W ramach umowy TotalEnergies co miesiąc otrzymywało na eksport około 100 000 ton ropy naftowej. TotalEnergies była częścią projektu naftowego Kharyaga od ponad 20 lat, wraz z norweskim Equinorem, który zrezygnował na początku tego roku. TotalEnergies poinformował w marcu, że nie przedłuży kontraktów na dostawy rosyjskiej ropy naftowej i ropy naftowej dla swojej niemieckiej rafinerii, ale zamiast tego będzie pozyskiwał ropę naftową z Arabii Saudyjskiej i za pośrednictwem Polski. TotalEnergies nadal posiada mniejszościowe udziały w kilku niepaństwowych rosyjskich firmach: Novatek (19,4%), Jamal LNG (20%), Arctic LNG 2 (10%) i TerNefteGaz (49%).
  • Zapasy ropy naftowej w USA poznamy w czwartek, 7 lipca – opóźnienie ze względu na święto w USA, które było w poniedziałek, 4 lipca.

Gaz ziemny

  • Norweski rząd we wtorek interweniował, aby zakończyć strajk na platformach Equinora, który ograniczył wydobycie ropy i gazu. „Pracownicy wracają do pracy tak szybko, jak to możliwe. Anulujemy planowaną eskalację” – powiedział Reuterowi przywódca związkowy Lederne, Audun Ingvartsen. Ministerstwo pracy oddzielnie potwierdziło, że skorzystało z prawa do interwencji. „Norwegia odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu gazu do Europy, a planowana eskalacja (strajku) miałaby poważne konsekwencje dla Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych narodów” – powiedziała Reuterowi minister pracy Marte Mjoes Persen. Do soboty strajk zmniejszyłby dzienny eksport gazu o 1117 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) lub 56% dziennego eksportu gazu, podczas gdy 341 000 baryłek ropy byłoby stracone – jak oszacowało Norwegian Oil and Gas (NOG). Rząd norweski ma prawo interweniować w strajkach w określonych okolicznościach. Takie uprawnienia były również wcześniej wykorzystywane do zakończenia strajków w sektorze naftowym, aby chronić reputację Norwegii jako niezawodnego dostawcy gazu do Europy. „Cieszymy się, że rząd zrozumiał powagę sytuacji i działał na rzecz utrzymania reputacji Norwegii jako niezawodnego i stabilnego dostawcy gazu ziemnego do Europy” – napisało lobby naftowe NOG.
  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że światowe zapotrzebowanie na gaz ziemny spadnie w tym roku, a następnie będzie powoli rosło w ciągu następnych trzech lat, ponieważ wojna Rosji na Ukrainie podnosi ceny i budzi obawy o zakłócenia w dostawach. Oczekuje się, że w latach 2021-2025 zapotrzebowanie wzrośnie łącznie o 140 miliardów metrów sześciennych (bcm)
  • Rosyjski producent gazu Gazprom zaproponował rozszerzenie systemu rubli za gaz dla gazu rurociągowego o skroplony gaz ziemny (LNG). Propozycja Kirilla Polousa, zastępcy szefa departamentu Gazpromu, pojawiła się po tym, jak w zeszłym tygodniu Rosja przejęła projekt LNG Sachalin-2 w odwecie za zachodnie sankcje. Rosja odpowiada za około 8% światowych dostaw LNG, przy czym 40 miliardów metrów sześciennych przechłodzonego gazu rocznie pochodzi głównie z Sachalin-2 i Yamal LNG firmy Novatek, największej rosyjskiej instalacji LNG.
  • Główni odbiorcy energii w Holandii będą musieli wdrożyć środki mające na celu zmniejszenie zużycia od początku 2023 r., powiedział w poniedziałek holenderski rząd, w ramach wysiłków na rzecz zmniejszenia emisji CO2 i zakończenia uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych. Rząd powiedział, że zasada zobowiąże firmy do inwestowania we wszelkie możliwe środki oszczędzania energii, jeśli inwestycja zostanie zwrócona w ciągu pięciu lat, dodając, że zaoszczędzi to 19 petadżuli gazu i 7 petadżuli energii elektrycznej rocznie do 2030 r. równowartość 4 milionów baryłek ropy. Główni użytkownicy są definiowani jako ci, którzy zużywają 50 000 kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie lub 25 000 metrów sześciennych gazu. W kwietniu rząd ogłosił plany zaprzestania korzystania z rosyjskich paliw kopalnych do 2023 roku i wprowadził krajowy program oszczędności energii dla konsumentów. Około 44% holenderskiego zużycia energii opierało się na gazie w 2021 r. – co było jedną z najwyższych wartości w Europie, ale spadło o ~30%, głównie z powodu wzrostu cen. W czerwcu Jetten uruchomił fazę „wczesnego ostrzegania” krajowego planu kryzysu energetycznego i zniósł górną granicę produkcji prądu przez elektrownie węglowe w celu oszczędzania gazu. Holenderskie magazyny gazu są obecnie zapełnione w około 54%, wynika z danych Gas Infrastructure Europe.
  • Włoski Snam podpisał z BW LNG umowę o wartości $400 milionów na zakup pływającej jednostki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU). Jednostka o nazwie BW Singapore ma zacząć działać w Q3 2024. „Dzięki tej operacji zapewniamy Włochom drugą nową pływającą jednostkę regazyfikacyjną, wnosząc w ten sposób decydujący wkład w bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację kraju” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Snam Stefano Venier. Dwa FSRU, które zostały niedawno przejęte przez Snam, zaspokoją 13% włoskiego zapotrzebowania na gaz i zwiększą zdolność regazyfikacyjną tego kraju do ponad 30% zapotrzebowania. Włoska grupa planuje zainstalować BW Singapore w górnym Adriatyku, w pobliżu miasta Rawenna, aby przechwycić potencjalne nowe przepływy LNG z Afryki Północnej i wschodniej części Morza Śródziemnego.
  • QatarEnergy podpisała we wtorek umowę z Shell na rozbudowę North Field East. Shell przejmie 6,25% udziałów w projekcie ekspansji North Field East. TotalEnergies i Exxon będą również posiadać 6,25% udziałów. Shell jest ostatnią firmą naftową, która współpracuje z QatarEnergy w pierwszej i największej fazie ekspansji o wartości prawie $30 miliardów.
  • Algieria negocjuje ze wszystkimi swoimi klientami przegląd cen gazu, powiedział prezes państwowego producenta ropy i gazu Sonatrach, Tewfik Hakkar. Hakkar dodał, że przegląd cen nie jest skierowany do jednej firmy lub kraju.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 95,8 mld stóp sześciennych (-0,4 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 99,2 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w lipcu 2022 wyniosła 96,0 mld stóp sześciennych (+0,95% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lipcu wyniósł średnio 11,2 bcfd (b/z m/m).

Energia odnawialna

  • Shell Plc rozpocznie budowę elektrowni wodorowej ze źródeł odnawialnych w Holandii, która według giganta energetycznego będzie największą w Europie, gdy zacznie działać w 2025 roku. Shell powiedział, że 200-megawatowy elektrolizer o nazwie Holland Hydrogen I w porcie w Rotterdamie będzie wytwarzał do 60 000 kilogramów odnawialnego wodoru dziennie. Shell powiedział, że zamierza produkować wodór w elektrowni przy użyciu energii elektrycznej wytwarzanej przez przybrzeżny park wiatrowy Hollandse Kust Noord, którego jest częściowo właścicielem. „Odnawialny wodór będzie odgrywał kluczową rolę w systemie energetycznym przyszłości, a ten projekt jest ważnym krokiem w realizacji tego potencjału przez wodór” – powiedziała Anna Mascolo, wiceprezes wykonawczy ds. nowych rozwiązań energetycznych Shell.
  • Brazylijski detalista paliwowy, Vibra Energia S.A., zgodził się nabyć 50% ZEG Biogas, z możliwością zwiększenia udziału do 70% w przyszłości, ponieważ zamierza zwiększyć swój wpływ na energię odnawialną. Vibra poinformowała, że po zamknięciu transakcji zainwestuje w ZEG początkową inwestycję w wysokości 30 milionów reali ($5,63 miliona), która obejmie również drugą ratę w wysokości 129,5 miliona reali. Zobowiązała się również zainwestować w spółkę do 412 milionów reali w ciągu najbliższych kilku lat na realizację projektów biogazowych i biometanowych. Vibra powiedział, że ZEG Biogas może osiągnąć wydajność ponad 2 milionów metrów sześciennych dziennie w okresie do pięciu lat. Produkcja ZEG może być prowadzona poprzez wychwytywanie biogazu z wysypisk lub poprzez biofermentację pozostałości rolno-przemysłowych, takich jak wywar z trzciny cukrowej. Transakcja nadal wymaga zgody brazylijskiego organu nadzoru antymonopolowego.
  • Wiedeńscy naukowcy zbudowali katalizator, który zamienia dwutlenek węgla w metanol. Według autorów projektu z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu (TUW) może on być stosowany na skalę przemysłową. „Metanol jest atrakcyjnym produktem. W temperaturze pokojowej jest cieczą, więc można go łatwo przechowywać. Potrzebuje go przemysł, a dotąd pozyskiwano go głównie z surowców kopalnych. Jednak z pomocą naszego katalizatora można otrzymywać też inne cząsteczki, takie jak bardziej złożone alkohole. Obecnie pracujemy nad jak najlepszym dobraniem parametrów takich jak ciśnienie i temperatura, tak aby dało się wytwarzać różne produkty” – tłumaczy prof. Föttinger. W katalizatorze wykorzystano m.in. siarkę i molibden. Projekt jest już opatentowany, uczelnia szuka partnerów biznesowych. Więcej informacji na stronie uniwersytetu.
  • Energia odnawialna odpowiadała za 49% niemieckiego zużycia energii w pierwszej połowie 2022 r. (+6% r/r). To skutek zarówno większego nasłonecznienia jak i prędkości wiatru. Udział OZE w zużyciu energii w Niemczech w pierwszej połowie 2020 r. osiągnął 50,2%. Ogólne zużycie energii w Niemczech spadło o 0,8% do 281 miliardów kilowatogodzin (kWh) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku. Z danych wynika, że ​​krajowa produkcja energii elektrycznej wzrosła o 1,7% do 298 mld kWh, zwiększając rolę Niemiec jako eksportera energii netto. Energetyka odnawialna, która wraz z wiatrem obejmuje energię słoneczną, wodną, ​​biomasę, odpady i energię geotermalną, przyniosła łącznie 139 mld kWh (+13,5% r/r). Konwencjonalna produkcja energii elektrycznej z paliwa jądrowego, węgla i gazu dostarczyła 159 mld kWh (-6,7% r/r). Niemcy w zeszłym roku zmniejszyły emisje dwutlenku węgla (CO2) o 39 proc. w porównaniu z 1990 r., ale dążą do osiągnięcia 65 proc. redukcji do 2030 r., do czego muszą wprowadzić więcej bezemisyjnych, odnawialnych źródeł energii.

Węgiel

  • Talibska administracja Afganistanu podwoiła ceny węgla, aby zwiększyć dochody z eksportu węgla i zmniejszyć deficyt budżetowy po odcięciu od pomocy międzynarodowej. Cła od węgla eksportowanego do Pakistanu są kluczowym źródłem dochodów dla cierpiącego na brak gotówki Afganistanu. Sankcje nałożone na sektor bankowy i cięcia pomocy rozwojowej od sierpnia ubiegłego roku, gdy talibowie przejęli kontrolę, poważnie utrudniły funkcjonowanie gospodarki. Aktualna cena tony węgla z Afganistanu to $200, znacznie poniżej międzynarodowych poziomów (>$370 węgiel w Rotterdamie). Pakistan importował głównie węgiel z RPA. Ceny węgla w RPA rosły w ostatnich tygodniach ze względu na wyższy popyt ze strony Europy.

Uran

  • Francuski koncern EDF poinformował, że około 1 gigawat mocy wytwarzania energii jądrowej zostanie zmniejszony do godziny 1500 CET w poniedziałek z powodu strajku w reaktorze Saint Alban 1. Strajk jest częścią szerszego ruchu, który może prowadzić do dodatkowych przestojów. Kilka związków, w tym CGT, ogłosiło w tym tygodniu strajki we francuskim sektorze energetycznym.

Złoto

  • Złote byki tkwią w bagnie agresywnych działań politycznych FED, ponieważ perspektywy wyższych stóp procentowych w USA osłabiają poparcie dla tego szlachetnego metalu. Rynki muszą jeszcze w pełni wycenić podwyżkę o 75 punktów bazowych na posiedzeniu FOMC w tym miesiącu. Jeśli decydenci polityczni będą zmuszeni stać się bardziej agresywni w obliczu niezachwianej inflacji, może to oznaczać kolejną nogę w dół dla cen złota” – powiedział Han Tan, główny analityk rynku w Exinity. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna USA dokona w tym miesiącu kolejnej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Oczekuje się również, że Europejski Bank Centralny będzie podążał za swoimi globalnymi odpowiednikami. Inflacja w strefie euro osiągnęła w czerwcu kolejny rekordowy poziom.
  • Istnieją bardziej atrakcyjne alternatywy dla złota w środowisku rosnących stóp procentowych” – powiedział Chris Gaffney, prezes rynków światowych w TIAA Bank.
  • Kierunkowe dane techniczne dotyczące złota i srebra są w pełni niedźwiedzie, co zachęca również spekulantów technicznych do grania na krótkich stronach rynków terminowych” – powiedział Jim Wyckoff, starszy analityk w Kitco Metals.
  • W tym środowisku stale rosnących stóp procentowych trudno jest zauważyć, że złoto osiąga znaczące zyski. Ale jeśli metal szlachetny może utrzymać powyżej $1800 za uncję, oznaczałoby to, że nadal istnieje znaczące wsparcie bazowe” – powiedział Rupert Rowling, market analityk w Kinesis Money.
  • Wydobywca złota Genesis Minerals prowadzi rozmowy z większym rywalem St Barbara Ltd w sprawie konsolidacji operacji w dystrykcie Leonora w bogatej w zasoby Australii Zachodniej. Potencjalne połączenie dałoby Genesis kontrolę nad cenioną kopalnią złota Gwalia w miejscowości Leonora, która znajduje się około 830 kilometrów od Perth, stolicy Australii Zachodniej. W roku obrotowym 2021 region wypracował ponad połowę zysków St Barbara Ltd. Kapitalizacja rynkowa St. Barbara wynosi $403,05 miliona. Genesis powiedział również, że kupi mniejszego odpowiednika Dacian Gold za $111 mln dolarów australijskich. Po tej transakcji Genesis będzie posiadać dostęp do rezerw 4,5 mln uncji złota w Leonorze.

Platyna i pallad

  • Rosyjski biznesmen Władimir Potanin, największy udziałowiec czołowego producenta palladu Nornickel powiedział, że ​​jest gotów przedyskutować możliwą fuzję z producentem aluminium Rusal, jako częściową obroną przed zachodnimi sankcjami. Potanin powiedział RBC TV, że wysłał w poniedziałek list potwierdzający jego zgodę na rozpoczęcie rozmów o fuzji, powołując się na celowość stworzenia „narodowego czempiona” i budowania „dodatkowej stabilności wobec sankcji”. Fuzja stworzyłaby firmę wartą ~$60 mld – czyli podobnie jak kapitalizacja Glencore. Rusal to największy na świecie producent aluminium poza Chinami. Pallad i nikiel Nornickel stanowią odpowiednio 40% i 7% światowej produkcji górniczej tych metali. Rusal wyprodukował 6% światowej produkcji aluminium w 2021 roku. Analitycy twierdzą, że ich łączny wpływ może zniechęcić Zachód do nałożenia sankcji z obawy przed wzrostem cen metali, które mają kluczowe znaczenie dla jego własnego przemysłu. Połączona firma byłaby „praktycznie niewrażliwa na sankcje, ponieważ rynki światowe są w sposób krytyczny uzależnione od ich produktów. Szczególnie mając na uwadze zielony program” – powiedział Evgeny Kogan, profesor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Rosji.

Miedź

  • Obserwacje SAVANT dostarczają coraz więcej dowodów na niszczenie popytu na metale przemysłowe” – powiedział szef analityki Marex Global, Guy Wolf. Earth-i, która specjalizuje się w danych geoprzestrzennych, śledzi huty reprezentujące 80-90% światowej produkcji. Jego globalny wskaźnik dyspersji miedzi, będący miarą aktywności hut, spadł do 46,7 w czerwcu z 49,4 w maju. Wynik 50 punktów wskazuje, że huty działają na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy.
  • Chińscy producenci przeżyli okropny czas. Ludzie boją się inflacji i recesji, ale prawdopodobieństwo recesji jest mniejsze niż 50%. Rynek musi znaleźć wsparcie, ale metale przemysłowe zaczynają wyglądać na dobrą wycenę” – powiedział Dan Smith, dyrektor zarządzający w Commodity Market Analytics.
  • Marex Analytics szacuje, że krótkie pozycje na miedzi są tak duże, jak w 2015 r., kiedy wzrost gospodarczy w Chinach zwolnił do najniższego poziomu od 25 lat.
  • Metale nieszlachetne nadal znajdują się pod ogromną presją i widzimy kolejne spadki w przyszłości” – powiedział Tom Price, szef strategii surowcowej w Liberum, dodając, że spodziewa się spadku ceny miedzi do $7 000 za tonę w ciągu trzech do sześciu miesięcy.
  • Całkowita produkcja miedzi w Chile spadła w maju do 478,8 tysiąca ton (-2,55% r/r). Produkcja państwowego giganta Codelco spadła do 142 900 ton (-6,3% r/r). Produkcja Collahuasi spadła do 49 000 ton (-15,4% r/r). Produkcja miedzi z Escondida, która jest kontrolowana przez australijskiego giganta wydobywczego BHP Group do 106 900 ton (+26% r/r).

Pozostałe metale przemysłowe

  • Materiał, z którego wykonany jest akumulator do pojazdów elektrycznych, lit nie powinien być klasyfikowany przez Unię Europejską jako substancja niebezpieczna. Propozycja Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), która powołuje się na badania oparte na lekach zawierających lit, stosowanych długoterminowo w leczeniu zaburzeń nastroju, ma na celu zaklasyfikowanie soli litu jako niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. „Analiza wskazuje tylko „dość słaby związek” między ekspozycją na lit a efektami rozwojowymi. W przypadku płodności opinia opiera się na wybranych badaniach z poważnymi ograniczeniami, które są sprzeczne z bardziej solidnymi wytycznymi, które nie wykazały wpływu narażenia na lit” – powiedziała Violaine Verougstraete, dyrektor ds. zarządzania chemikaliami w firmie Eurometaux, która reprezentuje przemysł metalowy. Ostateczna decyzja spodziewana jest pod koniec 2022 lub na początku 2023 roku. Sklasyfikowanie litu jako niebezpiecznego miałoby duży wpływ na cele transformacji energetycznej Europy, powiedział w liście do UE grupy branżowe, w tym Eurometaux i Recharge, europejskie stowarzyszenie branżowe zajmujące się ładowalnymi bateriami litowymi. „Europa znajduje się w krytycznym okresie transformacji energetycznej, która musi stymulować nowe inwestycje w pełny łańcuch wartości akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Europa nadrabia zaległości z Chinami, które mają już ponad dekadę do przodu, teraz kontrolując większość globalnego przetwarzania litu i innych metali stosowanych w akumulatorach… Europa ma coraz mniejsze możliwości przyciągnięcia potrzebnych inwestycji, a lit jest głównym materiał do naszego sukcesu” – powiedziały grupy. Zaklasyfikowanie litu jako niebezpiecznego utrudni inwestycje w europejskie zdolności do rafinacji i recyklingu oraz da przewagę firmom w łańcuchu dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych poza Unią Europejską.
  • Globalny wskaźnik dyspersji SAVANT dla niklu spadł do 49,0 w czerwcu z 53,0 w maju.
  • Minister kopalń Gwinei nakazał wstrzymanie wszelkich prac związanych z projektem kopalni rudy żelaza Simandou po tym, jak dwie zaangażowane firmy nie dotrzymały przedłużonego terminu uzgodnienia wspólnego przedsięwzięcia. Spółka zależna Rio Tinto, Gwinea Simfer S.A., i wspierane przez Chiny konsorcjum Winning Consortium Simandou (WCS) wykazały „brak chęci” do pracy nad partnerstwem, powiedział minister kopalni Moussa Magassouba. „Pomimo znaczących ustępstw, jakie Państwo Gwinei poczyniło na tyle uprzejmie, jasne jest, że obie wasze firmy utrzymują przeszkody ze szkodą dla interesów projektu” – napisał Magassouba. Magassouba powiedział, że wstrzymanie będzie obowiązywać w całym kraju, począwszy od 8:00 czasu lokalnego (0800 GMT) w poniedziałek. Marcowe porozumienie ramowe gwarantowało państwu 15% rudy żelaza Simandou, a także bezpłatny i nierozwadnialny 15% udział w spółce joint venture kolejowo-portowej, poinformował rząd. Rio Tinto posiada prawa do Simandou od 1997 roku. Poprzez Rio Tinto Simfer posiada 45,05% udziałów w południowej części, Bloki 3 i 4, depozytu, przy czym Aluminium Corp of China (Chinalco) posiada 39,95%, a rząd Gwinei pozostałe 15%. WCS posiada bloki 1 i 2 Simandou.
  • Tymczasowy administrator wyznaczony przez sąd kongijski do prowadzenia drugiej co do wielkości kopalni kobaltu na świecie nakazał większościowemu chińskiemu właścicielowi CMOC wstrzymanie wprowadzania do obrotu i eksportu jego produkcji. Rzecznik CMOC Vincent Zhou powiedział, że firma nie otrzymała listów, a produkcja i eksport przebiegają normalnie. CMOC twierdzi, że kopalnia pozostaje pod jego kontrolą pomimo lutowego orzeczenia sądu, którego wykonanie minister sprawiedliwości Konga zniósł zawieszenie w zeszłym miesiącu. Listy z 29 czerwca i 1 lipca oznaczają ostatnią eskalację sporu między CMOC, który jest właścicielem 80% TFM, a państwową spółką wydobywczą Demokratycznej Republiki Konga Gecamines, która posiada pozostałe 20%. Rząd Konga twierdzi, że podejrzewa, iż CMOC zaniża poziom rezerw, aby zmniejszyć kwoty tantiem, które wypłaca Gecamines. CMOC, który wcześniej był znany jako China Molybdenum, zaprzecza, że ​​to zrobił. TFM wyprodukował 18 501 ton kobaltu i 209 120 ton miedzi w 2021 roku.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *