Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- kakao
- sok pomarańczowy
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe zboża
- energia elektryczna
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- węgiel
- kamienie szlachetne
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Ostatnie dni przyniosły spory zakres informacji mogących odbić się na cenach surowców. Niedzielna informacja ministra dziedzictwa Izraela Amihaj Elijahu o „opcji” użycia broni nuklearnej w Strefie Gazy zbiegła się z zaostrzeniem amerykańskich sankcji na Iran oraz danymi ugruntowującymi pozycję Chin jako głównego, globalnego dostawcy metali ziem rzadkich. Ten zestaw danych sprawia, że ceny głównych surowców jak ropa naftowa i złoto a także metali ziem rzadkich mają potencjał do wzrostu w najbliższych dniach.
- Światowy wskaźnik cen Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności (FAO), spadł w październiku do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, na skutek spadków cen cukru, zbóż, olejów roślinnych i mięsa. Indeks cen Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, który śledzi większość towarów spożywczych znajdujących się w obrocie światowym, wyniósł w październiku średnio 120,6 punktu (-0,9 pkt m/m). Indeks cen zbóż FAO wyniósł średnio 125,0 punktów, co oznacza spadek o 1,3 punktu w stosunku do września. „Międzynarodowe ceny pszenicy spadły w październiku o 1,9%, odzwierciedlając ogólnie wyższe niż wcześniej przewidywane dostawy w Stanach Zjednoczonych Ameryki i silną konkurencję wśród eksporterów” – podała FAO. Nabiał przełamał spadkową tendencję cen, a indeks FAO wzrósł o 2,4 punktu do 111,3 punktu po dziewięciu miesiącach kolejnych spadków.
- W oddzielnym raporcie na temat podaży i popytu na zboża FAO podtrzymała prognozę światowej produkcji zbóż w tym roku na poziomie 2,819 miliarda ton metrycznych (+0,9% r/r).
- Ukraina zebrała dotychczas ponad 67 milionów ton zbóż i nasion oleistych z nowych zbiorów w 2023 r. Stwierdzono, że zmłócono 47,2 miliona ton zbóż i około 20 milionów ton nasion oleistych.
- Serdecznie zapraszam, we współpracy z InstaForex, na „Surowcowy insight”, 7 listopada o godzinie 18:00 Zapraszam serdecznie!
Raporty USDA
- 9 listopada poznamy raporty USDA Crop Production (18:00) oraz World Markets & Trade (18:15).
Kawa
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-34,2k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-2,7k t/t). Zapasy kawy są niższe o -5,93% s/s.
Kakao
- Przywóz kakao z głównych upraw do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej między 1 października a 5 listopada osiągnął 290 000 ton (-16,7% r/r). W tym samym okresie ubiegłego sezonu pracownicy przeładunku w San Pedro strajkowali, co utrudniło przywóz i rozładunek kakao w porcie.
- „Obawy dotyczące potencjalnie bardziej suchych niż przeciętne warunków w Afryce Zachodniej, związane z zjawiskami El Niño, wzbudziły obawy rynku przed załamaniem po stronie podaży” – stwierdziła w notatce BMI, jednostka Fitch Solutions.
- Wybrzeże Kości Słoniowej sprzedało co najmniej 300 000 ton kakao w ramach kontraktów eksportowych na sezon 2024/25 pomimo nacisków międzynarodowych firm na obniżenie cen.
- Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-77,7k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-5,1k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -17,27% s/s niższe.
Sok pomarańczowy
- Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:
Pszenica
- Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, eksport zboża z Ukrainy w trwającym od 1 lipca sezonie gospodarczym 2023/24 do 5 listopada spadł do 9,8 mln ton (-31,47% r/r). Wolumen eksportu w tym sezonie 4,1 mln ton kukurydzy (-46,75% r/r).
Kukurydza
- Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, eksport zboża z Ukrainy w trwającym od 1 lipca sezonie gospodarczym 2023/24 do 5 listopada spadł do 9,8 mln ton (-31,47% r/r). Wolumen eksportu w tym sezonie 4,1 mln ton kukurydzy (-46,75% r/r).
Soja
- „Wystąpiły pewne problemy związane z brazylijską pogodą dotyczącą siewu soi, co sprzyja cenom. A popyt Chin przez następne dwa miesiące prawdopodobnie będzie silny” – powiedział jeden z handlowców z Singapuru. W niektórych częściach stanu Mato Grosso, wiodącego w produkcji soi, problemem były suche warunki, a obszary południowe zalały nadmierne deszcze. Mimo to dom maklerski StoneX podniósł prognozę zbiorów soi w Brazylii na sezon 2023/24 do 165 mln ton z poprzedniej prognozy wynoszącej 164,1 mln ton.
- Import soi do Chin prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie przez cały czwarty kwartał, ustanawiając rekord zakupów w 2023 r., jednak słaby popyt ze strony przynoszących straty hodowców trzody chlewnej powoduje zmniejszenie zakupów na początku 2024 r., twierdzą handlowcy i analitycy.
Pozostałe zboża
- Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, eksport zboża z Ukrainy w trwającym od 1 lipca sezonie gospodarczym 2023/24 do 5 listopada spadł do 9,8 mln ton (-31,47% r/r). Wolumen eksportu w tym sezonie obejmuje prawie 700 tys. ton jęczmienia (-41,67% r/r).
Energia elektryczna
- Republika Południowej Afryki przyspiesza plany dotyczące wytwarzania 3 gigawatów (GW) energii z gazu, aby pomóc załatać deficyt energii, który szkodzi gospodarce. Najbardziej rozwinięta gospodarka Afryki stoi w obliczu codziennych przerw w dostawie prądu z powodu regularnych awarii w starzejących się elektrowniach węglowych państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Eskom, a urzędnicy twierdzą, że do zakończenia ciągłych przerw w dostawie prądu potrzeba aż do 6 GW nowych mocy wytwórczych. Część planów rządu dotyczących zwiększenia generacji obejmuje instalację mobilną o mocy 2 GW i elektrownię o mocy 1 GW w pobliżu Coega na Przylądku Wschodnim, powiedział minister energii elektrycznej Kgosientsho Ramakgopa, dodając, że rząd jest na etapie udzielania zamówień publicznych na te projekty. „Jedną z rzeczy otrzymujących priorytet jest około 3000 megawatów gazu. Jak wiadomo, gaz, z punktu widzenia emisji, to krok w dół w porównaniu z węglem, dlatego ważne jest, abyśmy to przyspieszyli” – powiedział Ramakgopa. Pierwotnym planom rządu Republiki Południowej Afryki dotyczącym elektrowni gazowej o mocy 3 GW w Richards Bay na wschodnim wybrzeżu sprzeciwiły się grupy ekologiczne wzywające do przyspieszenia projektów w zakresie energii odnawialnej w zgodzie z globalnym odejściem od zanieczyszczających paliw kopalnych. Ramakgopa powiedział w czerwcu, że Republika Południowej Afryki spodziewa się, że do 2026 r. zostanie uruchomionych ponad 5,5 GW nowych projektów w zakresie energii odnawialnej. Republika Południowej Afryki stara się również przedłużyć żywotność swojej 40-letniej elektrowni jądrowej Koeberg o mocy 1,94 GW o 20 lat, obecnie zaplanowano jej wyłączenie w przyszłym roku.
Ropa naftowa
- W piątek, 3 listopada Izba Reprezentantów USA w zdecydowanym, ponadpartyjnym głosowaniu z łatwością przyjęła ustawę zaostrzającą sankcje na irańską ropę naftową. Ustawa Stop Harboring Iranian Petroleum (SHIP), przyjęta przez parlamenty, nałożyłaby kary na zagraniczne porty i rafinerie przetwarzające ropę naftową eksportowaną z Iranu z naruszeniem amerykańskich sankcji. Amerykańscy prawodawcy debatują nad kilkoma aktami prawnymi mającymi wywrzeć presję na Iran po atakach Hamasu na Izrael z 7 października, w których zginęło co najmniej 1400 osób, głównie cywilów.Hamas od dawna jest wspierany przez Iran, lecz Teheran zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w atakach. Ustawa „wysyła jasny i mocny sygnał złym aktorom, takim jak Chiny, Rosja i inne kraje – nie pomagajcie Iranowi unikać sankcji i nie pomagajcie mu w finansowaniu terroryzmu, bo w przeciwnym razie poniesiecie konsekwencje” – powiedzieli reprezentanci Mike Lawler, Republikanin i Jared Moskowitz, Demokrata. Aby ustawa weszła w życie, musi zostać uchwalona przez Senat i podpisana przez prezydenta Joe Bidena. Nie jest jasne, jak skuteczne byłoby to ustawodawstwo, gdyby zostało uchwalone. Chociaż Kongres może uchwalać przepisy dotyczące sankcji, środki takie często wiążą się ze zwolnieniami z zakresu bezpieczeństwa narodowego, które pozwalają prezydentom na swobodę w stosowaniu prawa. Chiny mogłyby nadal importować ropę pomimo nowych sankcji. Pomimo amerykańskich sankcji na irańską ropę naftową w związku z jej programem nuklearnym, eksport ropy naftowej gwałtownie rośnie. Iran twierdzi, że jego program nuklearny służy celom pokojowym. Jak wynika z wrześniowych danych firm doradczych FGE i Vortexa, irański eksport ropy naftowej wynoszący około 1,5 miliona baryłek dziennie (bpd) był najwyższy od ponad czterech lat, z czego ponad 80% trafiało do Chin.
- Analitycy ING stwierdzili, że w pierwszym kwartale przyszłego roku na rynku ropy naftowej będzie występowała nadwyżka, „co może wystarczyć, aby przekonać Saudyjczyków i Rosjan do kontynuowania cięć”. Arabia Saudyjska ma dodatkową, dobrowolną (ponad ustalenia OPEC+) obniżkę wydobycia o 1 milion baryłek dziennie (bpd), co ogranicza jej wydobycie do ~9 mln baryłek dziennie. Rosja nałożyła na siebie dodatkowe dobrowolne ograniczenie dostaw eksportu ropy naftowej i produktów naftowych o 300 000 baryłek dziennie. Według ostatnich informacji te ograniczenia będą obowiązywać co najmniej do końca grudnia 2023.
- Oczekuje się, że Chiny będą przetwarzać 15,1 mln baryłek dziennie (bpd) w listopadzie (-1,76% m/m). „Rafinerie powinny rozważyć marginalne obniżki emisji ze względu na ograniczone kwoty eksportowe pozostałe do końca tego roku. Co więcej, w związku ze słabnącym popytem obserwujemy już gromadzenie zapasów paliw transportowych” – powiedziała agencji Reuters Mia Geng, szefowa działu analiz chińskiej ropy naftowej w FGE. Państwowe rafinerie, które na początku roku zarobiły na lukratywnym eksporcie paliw, nie widzą zachęty do zwiększenia przerobu, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby Pekin wydał w tym roku więcej zezwoleń na eksport paliw. Firma Consultancy Energy Aspects obniżyła swoją prognozę dotyczącą przerobu rafinerii w Chinach w listopadzie i grudniu o 100 000 baryłek dziennie do średnio 15,65 mln baryłek dziennie w czwartym kwartale.
- Rząd brytyjski planuje uchwalić przepisy nakładające obowiązek corocznych rund licencyjnych na ropę i gaz na Morzu Północnym, co według premiera Rishi Sunaka zapewni branży pewność w okresie przechodzenia na bardziej ekologiczną energię. Sunak stwierdził, że nowe licencje są zgodne z celami środowiskowymi rządu, a wymóg wydawania nowych rund każdego roku będzie uzależniony od tego, czy produkcja krajowa będzie bardziej ekologiczna w porównaniu z importowanymi alternatywami.
- Zużycie paliwa w Indiach, odzwierciedlające popyt na ropę naftową, wzrosło w październiku do 19,26 mln ton (+5,5% m/m).
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 3 listopada 2023 wynosiły 5,118 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA spadła w ciągu tygodnia o -8 do poziomu 496 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Państwowe przedsiębiorstwo Sinopec podpisało nową, 27-letnią umowę na dostawy i zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) z QatarEnergy. Na mocy umowy obie firmy będą współpracować przy drugiej fazie projektu rozbudowy North Field państwa Zatoki Perskiej, który będzie dostarczał firmie Sinopec 3 miliony ton metrycznych LNG rocznie. Podpisano także umowę partnerską, na mocy której QatarEnergy przeniesie na rzecz Sinopec 5% udziałów w spółce joint venture posiadającej równowartość 6 mln ton rocznie mocy produkcyjnych LNG w projekcie North Field South. Umowa podpisana podczas China International Import Expo w Szanghaju jest trzecią długoterminową umową na dostawy pomiędzy Sinopec a Qatar Energy, największym na świecie dostawcą LNG. Obie firmy podpisały 10-letnią umowę zakupu i sprzedaży LNG w 2021 r., a następnie w zeszłym roku umowę na 27 lat. Plan rozbudowy North Field obejmuje sześć pociągów LNG, które zwiększą zdolność Kataru do skraplania do 126 mln ton rocznie do 2027 r. z 77 mln.
- Tankowiec z LNG zadokował w niedzielę, 5 listopada, do fińskiego terminalu Inkoo i rozpoczęła rozładunek. Jest to drugi ładunek, jaki przybył od czasu uszkodzenia rurociągu fińsko-estońskiego w październiku. Statek Arctic Princess przewożący gaz ziemny z instalacji Arctic Hammerfest LNG dostarczy około 400 gigawatogodzin energii. „Oprócz tej dostawy Gasum zarezerwował jeszcze trzy miejsca w Inkoo FSRU na nadchodzący sezon zimowy. Ładunki te zapewnią Gasum możliwość zaspokojenia zapotrzebowania swoich klientów na gaz ziemny do wiosny 2024 r. W nadchodzących miesiącach Inkoo FSRU zostanie również wyposażony w możliwości techniczne umożliwiające załadunek LNG z terminalu na mniejsze statki bunkrujące, co poprawi elastyczność wykorzystania ładunku” – podała spółka Gasum.
- „Produkcja skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Rosji ma wynieść około 30 mln ton w 2023 r.” – podała agencja informacyjna TASS, cytując wicepremiera Aleksandra Nowaka. Według urzędu statystycznego Rosstat produkcja LNG w okresie styczeń-wrzesień spadło do 23,6 mln ton (-4,4% r/r). Produkcja LNG w 2022 r. wyniosła 32,5 mln ton (+8,1% r/r).
- Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 4 listopada 2023 wynoszą 99,5% w magazynach podziemnych oraz 66,7% w terminalach LNG.
- Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na grudniowe dostawy wyniosła $17,00/mmBtu (-4,2% t/t). „W miarę jak obawy przed wojną na Bliskim Wschodzie powodującą zakłócenia w dostawach powoli zaczynają słabnąć, uwagę ponownie zwraca się na zbliżający się poziom zbiorników. Nadal utknęliśmy gdzieś pomiędzy ryzykiem politycznym a solidnym poziomem zapasów obserwowanym obecnie w Europie i Azji” – powiedział Dominic Gallagher, szef pośrednictwa LNG w Tullett Prebon. „W Azji Północnej rozpoczyna się bardzo ciepła zima. Możemy utrzymać tę trajektorię do czasu, gdy zapotrzebowanie na ciepło będzie wystarczające, aby zapewnić dostawy mediów, co prawdopodobnie nastąpi dopiero w pierwszym kwartale (2024 r.)” – powiedział Toby Copson, szef działu energii w regionie APAC w Marex.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 101,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -7,83% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 108,9 bcfd.
- Listopadowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio rekordowe 106,6 mld stóp sześciennych dziennie (+2,3% m/m).
- Listopadowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio rekordowe 14,7 bcfd (+7,30% m/m).
- Eksport gazu ziemnego z USA do Meksyku gazociągami wynosi średnio w listopadzie 5,9 bcfd (-9,23% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia wzrosła o +1 do poziomu 118 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 27 października wzrosły o +79 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 779 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +81 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +6% powyżej 5-letniej średniej oraz +8% r/r.
Energia odnawialna
- Virgin Atlantic poleci z Londynu do Nowego Jorku 28 listopada, korzystając w 100% ze zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), po uzyskaniu pozwolenia od Wielkiej Brytanii. Linie lotnicze pokładają nadzieje w SAF, który wykorzystuje odpady, takie jak oleje spożywcze, do redukcji emisji nawet o 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi. SAF jest obecnie używany do napędzania silników odrzutowych, ale tylko jako część mieszanki z tradycyjną naftą. Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego przyznał w poniedziałek Virgin Atlantic zezwolenie na lot transatlantycki zasilany wyłącznie silnikiem SAF, aby pokazać, w jaki sposób paliwo może zostać wykorzystane do dekarbonizacji lotów. Pozwolenie zostało wydane po szeregu przeglądów technicznych przeprowadzonych przez brytyjski organ regulacyjny, w tym po pomyślnych testach naziemnych silnika Rolls-RoyceTrent 1000, który napędza samolot 787 Virgin. Virgin musi teraz uzyskać zgodę organów regulacyjnych w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Kanadzie na lot. SAF stanowił zaledwie 0,5% paliwa lotniczego w 2021 r., ale wiele linii lotniczych wyznaczyło sobie cel na poziomie 10% do 2030 r., a cel branży, jakim jest „zero emisji netto” do 2050 r., opiera się na SAF stanowiącym 65% paliwa. Virgin wyraziła nadzieję, że ten lot uwydatni potrzebę zwiększenia dostępności SAF.Obecnie SAF jest produkowany jedynie w małych ilościach i kosztuje od trzech do pięciu razy więcej niż zwykłe paliwo do silników odrzutowych. „Chcemy wykorzystać 10% SAF do 2030 r., ale aby to osiągnąć, potrzebujemy wsparcia rządu w tworzeniu brytyjskiego przemysłu SAF” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Virgin Atlantic, Shai Weiss.
- Chiński producent paneli słonecznych Trina Solar planuje zainwestować dodatkowe 420 milionów dolarów w północnej prowincji Wietnamu Thai Nguyen, zwiększając łączne inwestycje w kraju do prawie 900 milionów dolarów. W oświadczeniu wydanym po spotkaniu przewodniczącego Triny Gao Jifana z wicepremierem Tran Luu Quangiem Gao oświadczył, że spodziewa się wsparcia ze strony władz w zakresie lokalnych badań i inwestycji w projekty dotyczące energii słonecznej na dachach. Firma Trina, założona w 1997 roku, jest jednym z największych producentów paneli słonecznych w Wietnamie i posiada dwie fabryki w Thai Nguyen, około 82 km od stolicy Hanoi. W oświadczeniu nie podano, czy inwestycja obejmie trzeci zakład Trina Vietnam, ani czy będzie można go wykorzystać do innych projektów, takich jak rozbudowa istniejących zakładów.
Węgiel
- Według danych zebranych przez analityków towarowych Kpler, azjatycki import morskiego węgla energetycznego wzrósł w październiku do 75,77 mln ton z 70,29 mln ton we wrześniu. Wolumen w październiku również przekroczył 69,63 miliona ton metrycznych importowanych w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W październiku największy wzrost zapewnił import z Chin, a druga co do wielkości gospodarka świata przywiozła 24,84 mln ton, w porównaniu z 23,59 mln ton we wrześniu i 22,53 mln ton w październiku ubiegłego roku. Indie, drugi co do wielkości importer węgla na świecie, również odnotowały wzrost importu w październiku, a Kpler odnotował przywóz 19,09 mln ton węgla energetycznego, w porównaniu z 13,75 mln ton we wrześniu i najwięcej od czerwca 2022 r. Dwóch kolejnych największych importerów, Japonia i Korea Południowa, odnotowało niewielki spadek przywozu w październiku, ale obaj są na dobrej drodze do odnotowania większego importu w listopadzie w miarę zbliżania się zimy na półkuli północnej.
Kamienie szlachetne
- Sektor diamentowy tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaczął dokonywać samosankcjonowania surowca pochodzącego z Rosji. „Przejście nastąpiło dość szybko, ponieważ prowadziliśmy już rozmowy z Kanadą, podczas gdy nadal kupowaliśmy w Rosji” – powiedział Tugendhaft ze swojego biura w klubie diamentowym w Antwerpii. Jego firma pozyskuje obecnie około 80% diamentów z Kanady, a pozostałą część z krajów afrykańskich, w tym Lesotho, Republiki Południowej Afryki i Botswany. Tugendhaft stwierdził, że inni handlarze z Antwerpii byli mniej zwinni i musieli zawiesić handel nieobrobionym kamieniem, ponieważ europejskie banki nie finansowały ich rosyjskich dostaw. Chociaż diamenty generują jedynie ułamek dochodów z ropy i gazu, i tak przynoszą Kremlowi ponad 4 miliardy dolarów rocznie za pośrednictwem państwowej spółki Alrosa, największego na świecie producenta surowca kamieniarskiego. Wydaje się, że Belgia jest o krok do przodu. Miasto portowe Antwerpia było centrum diamentów od XV wieku i chociaż obróbka klejnotów jest obecnie zlecana głównie Indiom, miasto nadal dominuje w handlu szorstkimi i dużymi kamieniami. Obecnie w Indiach szlifuje się około 90% diamentów na świecie. Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia i UE rozważają różne propozycje zakazania rosyjskich kamieni na swoich rynkach, złożone przez Belgię, Indie, Francję i Światową Radę Diamentów. UE zwróciła się do Belgii z prośbą o sporządzenie wniosku i ma nadzieję, że Antwerpia pozostanie głównym ośrodkiem handlu brutalnego. Głównym problemem związanym z zakazem wprowadzania rosyjskich diamentów na rynki zachodnie, które odpowiadają za 70% światowego popytu na biżuterię diamentową, jest możliwość ustalenia pochodzenia kamieni. Tugendhaft, który działa w branży diamentów od 30 lat, powiedział, że identyfikowalność jest już dość zaawansowana w jego firmie, która wykorzystuje skaner helowy do tworzenia trójwymiarowych obrazów na każdym etapie przetwarzania diamentów, które następnie są umieszczane w księdze blockchain wraz z datami oraz faktury za każdy ruch w procesie produkcyjnym. Kosztuje to kilka procent jego przychodów i powiedział, że całkowity zachodni zakaz dotyczący rosyjskich klejnotów będzie nie tylko kosztowny dla branży, ale jego pełne wdrożenie może zająć kolejny rok. Największy pod względem wartości wydobywacz diamentów, De Beers, korzysta z blockchainu o nazwie Tracr. Istnieją inne systemy, ale zastosowanie tej technologii nie jest powszechne w branży. „Prawdziwym problemem są naprawdę małe kamienie. Przychodzą w paczkach po 20 000–40 000 kamieni. Jak wziąć każdy kamień i umieścić go w łańcuchu bloków? To po prostu nierealne” – powiedział Tugendhaft. Źródła branżowe podają, że gdy diament zostanie oszlifowany, wiarygodne ustalenie jego pochodzenia staje się prawie niemożliwe bez szczegółowych informacji na temat surowca, który pasuje do niego, jak podają źródła branżowe, co nakłada ciężar na początkowy etap sortowania surowych kamieni w Antwerpii. Być może z czasem nowa technologia umożliwi określenie pochodzenia kamienia poprzez porównanie go z unikalną geologią kopalni, ale technologia ta jest wciąż w fazie rozwoju.
Złoto
- „Głównym czynnikiem, który będzie miał wpływ na złoto w najbliższej perspektywie, będą rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych… jeśli zaczniemy zauważać wzrost rentowności, złoto może przebić się poniżej kluczowego poziomu wsparcia w okolicach 1974 dolarów” – powiedział Kelvin Wong, starszy analityk rynku na region Azji i Pacyfiku w OANDA.
- SPDR Gold Trust GLD, największy na świecie fundusz giełdowy zabezpieczony złotem, podał w piątek, 3 listopada, że jego zasoby wzrosły o 0,20% do 863,24 ton.
- „Zasoby funduszy ETF wzrosły o 1 milion uncji w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ponieważ spekulanci zajmowali krótkie pozycje. Mimo to, notowania złota zależą od zakończenia cyklu podwyżek Fed” – stwierdzili analitycy ANZ.
- FedWatch Tool (CME) na dzień 5 listopada 2023:
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):
Miedź
- Nagłe posunięcie Panamy w tym tygodniu mające na celu potencjalne unieważnienie kontraktu dla jednej z największych i najnowszych kopalni miedzi na świecie w drodze referendum i proponowanego prawa zaalarmowało światowych inwestorów. Posunięcia Panamy rodzą pytania o dostawy miedzi, ponieważ kopalnia Cobre Panama odpowiada za około 1% światowej produkcji.Warta 10 miliardów dolarów kopalnia miedzi produkuje metal krytyczny do produkcji pojazdów elektrycznych. Kanadyjska spółka First Quantum oświadczyła w piątek, 3 listopada, że pozostaje „pewna” swojej sytuacji prawnej w Panamie. Spór sięga 2017 roku, kiedy sąd najwyższy Panamy uznał za niezgodne z konstytucją prawo, na podstawie którego First Quantum prowadziło kopalnię. First Quantum przejęło kontrakt po tym, jak w 2013 roku zastąpiło Petaquilla Gold na stanowisku operatora kopalni. Nowa umowa, uzgodniona 20 października, została podpisana przez rząd Panamy, co zapewnia spółce First Quantum prawo do wydobycia na 20 lat z opcją przedłużenia na kolejne 20 lat w zamian za 375 milionów dolarów rocznych przychodów Panamy. Chociaż rząd twierdzi, że nowy kontrakt oferuje lepsze warunki niż poprzedni, protestujący w Panamie nie zgadzają się z tym. Protestujący twierdzą, że kontrakt jest zbyt hojny dla kanadyjskiego górnika i zarzucają korupcję.Twierdzą także, że kopalnia stwarza zagrożenie dla środowiska i żądają unieważnienia kontraktu oraz zakazu wszelkich nowych projektów wydobywczych.
Pozostałe metale przemysłowe
- Chiny, największy na świecie dostawca pierwiastków ziem rzadkich, oświadczyły, że będą koordynować poszukiwania, rozwój, wykorzystanie i ujednolicone zarządzanie w branży, oznajmił w piątek nadawca państwowy, podkreślając znaczenie, jakie Pekin przywiązuje do strategicznych zasobów mineralnych. Chiny odpowiadały za 70% światowej produkcji kopalń pierwiastków ziem rzadkich w 2022 r., a za nimi plasowały się Stany Zjednoczone, Australia, Birma i Tajlandia – wynika z danych United States Geological Survey (USGS). Pierwiastki ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków stosowanych w produktach, od laserów i sprzętu wojskowego po magnesy stosowane w pojazdach elektrycznych, turbinach wiatrowych i elektronice użytkowej. Pekin kontroluje dostawy pierwiastków ziem rzadkich w formie wydawania kwot, zazwyczaj dwa razy w roku, co jest również sposobem na rozwiązanie długotrwałych problemów związanych z nielegalnym wydobyciem. Chiny będą rygorystycznie zwalczać nielegalne wydobycie w branży. Całoroczne kwoty pierwiastków ziem rzadkich w zakresie wydobycia oraz wytapiania i separacji w 2023 r. wyniosły odpowiednio 240 000 ton metrycznych i 230 000 ton, co oznacza wzrost o 14% rok do roku w porównaniu z rocznym wzrostem o 25% w Dane celne wykazały, że chiński eksport 17 minerałów w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. wzrósł do 40 372 ton (+6,6% r/r). Tymczasem import przez Chiny w okresie styczeń-wrzesień wzrósł do 134 334 ton (+49,2% r/r).
- Rząd Surinamu rozpoczął proces mający na celu przyciągnięcie potencjalnych inwestorów do realizacji projektów związanych z boksytem w tak zwanym obszarze Bakhuis na zachodzie kraju. Boksyt jest niezbędny do produkcji aluminium. „Pomimo szeregu nieudanych prób realizacji projektów boksytu w Surinamie podejmowanych od lat 70. XX wieku, rosnąca populacja świata i potrzeba adaptacji do zmian klimatycznych spowodują wzrost popytu na aluminium w nadchodzących dziesięcioleciach” – stwierdzono w oświadczeniu. Rząd „pracuje nad poprawą dostępu do tego obszaru, stworzeniem tam możliwości szkolenia zawodowego i edukacji oraz poprawą dostępności morskiej”. Rozwój regionu stworzy możliwości społeczno-gospodarcze w zachodnim Surinamie, stwierdził rząd, dodając, że priorytetem dla inwestorów jest zaangażowanie społeczności lokalnych oraz utrzymania ekologicznego wizerunku kraju.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.