Konsumenckich złych newsów ciąg dalszy – niestety. Chciałbym inaczej, ale na razie nie ma takich informacji. Przejdźmy więc do zestawu czwartkowych aktualności wraz z programem (premiera o 14:00!).
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- pszenica
- kukurydza
- soja
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- uran
- złoto
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Ukraina prowadzi rozmowy z Rumunią w sprawie wysyłania jej eksportu rolnego przez rumuński port Konstanca nad Morzem Czarnym. Pozwoli to obejść rosyjskie blokady morskie portów ukraińskich. Ukraina, jeden z czołowych światowych eksporterów zbóż i olejów roślinnych, ma wystarczające zapasy, aby zaspokoić swoje potrzeby żywnościowe na dwa lata, ale będzie tracić $1,5 miliarda miesięcznie na skutek wstrzymania eksportu. Port w Konstancy jest w stanie obsłużyć dodatkowe przesyłki, powiedzieli urzędnicy. Przepływ towarów przez Konstancę i inne rumuńskie porty wzrósł w tym roku o 8% w porównaniu z tym samym okresem 2021 r., wynika z danych.
- Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie powtarzali, że próba odizolowania przez Zachód jednego z największych światowych producentów zasobów naturalnych jest irracjonalnym aktem samookaleczenia, który doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen dla konsumentów i wpędzi Europę i Stany Zjednoczone w recesję.
- Rosja planuje zwiększyć swoje kwoty eksportowe na azot i nawozy złożone. Rosja jest głównym producentem nawozów potasowych, fosforowych i azotowych – kluczowych dla roślin uprawnych i składników odżywczych dla gleby. Produkuje ich ponad 50 mln ton rocznie, co stanowi 13% globalnej produkcji. W listopadzie Moskwa podjęła decyzję o ograniczeniu eksportu nawozów azotowych i złożonych nawozów azotowych na okres od 31 grudnia do 1 maja, aby ograniczyć dalszy wzrost cen żywności przy wyższych cenach gazu w swoim kraju. Kwoty zostaną podniesione o 231 000 ton na nawozy azotowe i o 466 000 ton na nawozy złożone, podało ministerstwo. Dotychczasowa kwota eksportu nawozów azotowych wynosiła 5,9 mln ton, a nawozów złożonych zawierających azot 5,35 mln ton.Ministerstwo podaje, że pomoże to zwiększyć eksport tych produktów, a jednocześnie zapewni wystarczającą ilość składników odżywczych dla upraw dla krajowych rolników.
- Gospodarka USA „nie pogrąża się w recesji” i „właściwie się rozgrzała”, powiedział w środę Jonathan Golub, główny strateg ds. amerykańskich akcji i szef badań ilościowych w Credit Suisse Securities. Powiedział, że „Zarobki mają się dobrze w środowisku inflacyjnym” z kilku powodów, w tym z tego, że zyski w zakresie energii i materiałów równoważą niektóre negatywne skutki tych wyższych kosztów. „Nie będziemy w stanie wyjść z tej inflacyjnej spirali, ponieważ rynek pracy jest zbyt ciasny” – powiedział. Chociaż stopy procentowe idą w górę, nie będą one negatywne.
- Stany Zjednoczone będą energicznie bronić interesów i wartości gospodarczych USA przed negatywnymi skutkami chińskiej polityki gospodarczej, gdy Pekin podwoi swój system gospodarczy skoncentrowany na państwie, powiedziała w środę przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai. Tai powiedział House Ways and Means Committee, że rozmowy Waszyngtonu z Pekinem na temat niespełnionych zobowiązań zakupowych w ramach umowy handlowej fazy 1 i szerszej polityki nierynkowej były „nadmiernie trudne” i potrzebne są nowe narzędzia. „Idąc dalej, nasza strategia wykroczy poza naciskanie tylko na Chiny, aby dokonały zmian i musi obejmować energiczną obronę naszych wartości i interesów gospodarczych przed negatywnymi skutkami polityki i praktyk gospodarczych Chin” – powiedziała. Chiny spełniły tylko około 60% swoich zobowiązań transakcyjnych w fazie 1, aby zwiększyć zakupy w USA o $200 miliardów w latach 2020–2021 w porównaniu z poziomami z 2017 r. Oprócz „ciągłego wywierania presji na Chiny, aby się zmieniły”, Tai powiedział, że Stany Zjednoczone muszą podjąć więcej kroków po swojej stronie, w tym uchwalić w Kongresie przepisy promujące inwestycje w innowacje, półprzewodniki i powrót łańcuchów dostaw produkcyjnych do wybrzeży USA.
- Wysokie ceny energii elektrycznej oraz nawozów w Europie przyczyniają się do ograniczania upraw warzyw i owoców w szklarniach. Ekonomicznie nieopłacalne jest na chwilę obecną uprawianie ogórków, papryki, bakłażanów i pomidorów. Koszt produkcji ogórka w Wielkiej Brytanii w 2021 roku wynosił ~£0,25, obecnie wzrasta do ~£0,70. W sklepach detalicznych ceny są wciąż niskie na poziomie £0,43. „Ceny gazu są tak niebotyczne, że to niepokojący czas. Wszystkie lata ciężkiej pracy, aby dotrzeć do miejsca, w którym jesteśmy, a potem w ciągu jednego roku wszystko może się skończyć” – powiedział Reuterowi hodowca Tony Montalbano, stojąc w pustej szklarni o powierzchni 30 000 m2 w Roydon w dolinie Lea, gdzie od 54 lat trzy pokolenia jego rodziny uprawiają ogórki. Oznaczać to może zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego zarówno w Wielkiej Brytanii jak i innych krajach europejskich. Pierwsze tegoroczne nasadzenia warzyw w Wielkiej Brytanii powinny mieć miejsce w styczniu. Stowarzyszenie hodowców Lea Valley, którego członkowie produkują około trzech czwartych brytyjskich upraw ogórków i słodkiej papryki, powiedziało, że około 90% członków nie sadziło w styczniu ze względu na wysokie koszty.
Kawa
- Brazylijska spółdzielnia kawowa Cooxupe spodziewa się, że w 2022 roku łączne dostawy kawy wyniosą 6,8 miliona 60-kilogramowych worków (+12,95% r/r), a eksport wyniesie 5,9 mln worków (+20,41% r/r). W dostawach mają przeważać członkowie spółdzielni (4,6 mln worków). Dostawy od plantatorów niezwiązanych ze spółdzielnią mają pomóc w zmniejszeniu szkód spowodowanych przez przymrozki w 2021 roku.
- Ostatnie silne tempo eksportu z Brazylii i ogólnie sprzyjająca pogoda u największego producenta kawy na świecie prawdopodobnie ograniczyłyby potencjał wzrostu cen.
Cukier
- Potencjalny limit eksportu Indii w wysokości 8 milionów ton na rok do końca września może spowodować de facto zakaz eksportu od maja, ponieważ dealerzy twierdzą, że huty już zakontraktowały eksport 7 milionów ton.
- „Konsensus rynkowy wskazuje, że potrzebna jest maksymalna ilość cukru brazylijskiego, aby zapobiec średnioterminowym niedoborom dostaw” – powiedział Rabobank.
Pszenica
- „Widzimy, że z powodu wojny przywrócona zostaje niewielka premia i niepokoimy się, ile akrów (ukraińscy rolnicy) będą mogli obsiać tej wiosny. Bez względu na to, co rząd powie jutro, musimy zwiększyć hektary kukurydzy, soi, pszenicy z powodu tego, co dzieje się na całym świecie. Nasze bilanse się zaostrzyły” – powiedział Brian Hoops, prezes amerykańskiego biura maklerskiego Midwest Market Solutions. Stwierdził, że straty areału na Ukrainie mogą zmusić producentów w Stanach Zjednoczonych i innych krajach do większego wzrostu.
- „Prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim dostawy pszenicy z regionu Morza Czarnego znormalizują się” – napisano w notatce Commerzbank.
- Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewają się, że w czwartek USDA oszacuje wielkość zasiewów pszenicy w USA w 2022 r. na 47,8 mln akrów (+2,36% r/r).
- Ukraina ma na koniec marca w zapasach 3,8 mln ton pszenicy.
Kukurydza
- Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewają się, że w czwartek USDA oszacuje wielkość zasiewów kukurydzy w USA w 2022 r. na 92,0 mln akrów (-1,50% r/r).
- Ukraina ma na koniec marca w zapasach 13 mln ton kukurydzy.
Soja
- Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewają się, że w czwartek USDA oszacuje wielkość zasiewów soi w USA w 2022 r. na 88,7 mln akrów (+1,72% r/r).
Ropa naftowa
- „Po tym, jak raz zostali oszukani, wielu handlowców, którzy sprzedawali kontrakty w odpowiedzi na rozmowy pokojowe, prawdopodobnie nie popełni tego samego błędu następnym razem, gdy po spotkaniu rosyjsko-ukraińskim pojawią się optymistyczne komentarze” – powiedział Jim Ritterbusch, prezes Ritterbusch and Associates w Galena, Illinois.
- Znaczący wzrost importu rosyjskiej ropy przez Indie może narazić New Delhi na „wielkie ryzyko”, ponieważ Stany Zjednoczone przygotowują się do nasilenia sankcji wobec Moskwy za inwazję na Ukrainę, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji USA. Chociaż obecne sankcje USA wobec Rosji nie uniemożliwiają innym krajom kupowania rosyjskiej ropy, ostrzeżenie budzi oczekiwania, że Waszyngton będzie próbował ograniczyć zakupy innych krajów do normalnego poziomu. Komentarz amerykańskiego urzędnika wyprzedza dwudniową wizytę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w New Delhi oraz trwającą wizytę zastępcy doradcy ds. ekonomicznego bezpieczeństwa narodowego USA Daleepa Singha. Od 24 lutego Indie kupiły co najmniej 13 milionów baryłek rosyjskiej ropy, w porównaniu z prawie 16 milionami baryłek w całym 2021 roku. „USA nie mają nic przeciwko temu, by Indie kupowały rosyjską ropę, pod warunkiem, że kupią ją z dyskontem, bez znaczącego wzrostu w stosunku do poprzednich lat”, powiedział źródło amerykańskie pod warunkiem zachowania anonimowości.
- Prognozuje się, że OPEC+ utrzyma swoją politykę zwiększania limitów wydobycia ropy naftowej o +400 tysięcy baryłek dziennie co miesiąc. Od 1 maja ten miesięczny wzrost docelowy nieznacznie wzrośnie do 432 tysięcy baryłek dziennie.
- Polska planuje przestać używać rosyjskiej ropy do końca 2022 roku.
- Globalny gigant wydobywczy i handlowy Glencore powiedział w środę, że „nie ma realistycznego sposobu na wyjście” ze swoich udziałów w rosyjskiej firmie En+ Group i państwowej firmie naftowej Rosneft.
- Kanadyjski import ropy naftowej w 2021 roku wyniósł 473 tysiące baryłek dziennie (-20% r/r) ponieważ krajowe dostawy z rurociągów wzrosły, podczas gdy duża rafineria w Nowej Fundlandii pozostawała zamknięta. Kanada jest czwartym co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie i eksportuje około 3,7 mln baryłek dziennie, ale zdecydowana większość jej produkcji pochodzi z zachodniej prowincji Alberta. Nie było importu z Rosji w 2021 lub 2020 roku. Podczas gdy Kanada produkuje więcej ropy naftowej, niż jej rafinerie potrzebują do wytworzenia produktów rafinacji ropy naftowej (RPP), zachodnie prowincje Kanady nadal importują ropę naftową, ponieważ znajdują się z dala od głównych źródeł produkcji, powiedziała Canada Energy Regulator.
- Jedna osoba została zabrana do szpitala po pożarze w rafinerii Sherwood Park w Edmonton w Albercie w Kanadzie. Pożar ugaszono. Rafineria ma wydajność 146 tysięcy baryłek dziennie.
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -3,4 mln baryłek, do 410,0 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,02 mln baryłek. „Zapasy ropy w USA wykazały kolejny spadek pomimo wzrostu produkcji i jeszcze jednego solidnego uwolnienia SPR (Strategic Petroleum Reserve) do zapasów komercyjnych” – powiedział Matt Smith, główny analityk ropy naftowej w Kpler, zauważając, że spadek ropy był spowodowany rosnącą aktywnością rafineryjną.
- Wydobycie ropy naftowej w USA wynosi do 11,7 mln baryłek dziennie (+0,86% t/t).
Gaz ziemny
- Rosyjski gigant energetyczny Gazprom rozważa możliwości wstrzymania dostaw gazu do „nieprzyjaznych” krajów i ocenia możliwe konsekwencje, podał w czwartek rosyjski dziennik Kommiersant, powołując się na nieznane źródła. Kommiersant powiedział, że Gazprom odmówił dyskusji na ten temat z gazetą. Niemcy, największy rosyjski klient gazowy, będą nadal płacić w euro lub dolarach, poinformował w środę rzecznik rosyjskiego rządu, dodając, że Putin powiedział niemieckiej kanclerz, że nic się nie zmieni dla europejskich partnerów, pomimo jego planu płatności w rublach.
- Japonia nie zrezygnuje ze swojego udziału w projekcie Sachalin-2 skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Rosji, ponieważ ma to zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Uboga w zasoby Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji, Tokio wielokrotnie powtarzało, że rosyjskie LNG jest niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego. „Nie jest naszą polityką wycofywanie się” z Sachalinu-2, powiedział premier Fumio Kishida.
- Niemcy uruchomiły w środę awaryjny plan zarządzania dostawami gazu w największej gospodarce Europy w bezprecedensowym posunięciu, które może spowodować, że rząd będzie racjonować dostępność do energii elektrycznej w przypadku zakłóceń lub wstrzymania dostaw gazu z Rosji.
- Grecki operator sieci gazowej zrewiduje swoje plany dotyczące dodatkowych ładunków skroplonego gazu ziemnego, których Grecja może potrzebować, jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu do kraju. Oczekuje się, że Moskwa ogłosi swoje plany płatności w rublach w czwartek, chociaż zapowiedziała, że nie będzie od razu żądać, aby kupujący płacili za eksport gazu w ich walucie.
- Plany Europy dotyczące tworzenia zapasów i zapewnienia dostaw gazu na następną zimę mogą zostać pokrzyżowane, jeśli eksport z Rosji zostanie zatrzymany w wyniku impasu w sprawie terminów i waluty płatności. Rosja zazwyczaj dostarcza Europie około 40% swojego gazu, ale prawdopodobieństwo zakłócenia dostaw od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę wzrosło w ciągu ostatniego tygodnia, a państwa G7 odrzuciły żądanie zapłaty w rublach. Komisja Europejska twierdzi, że gaz przechowywany w magazynach stanowi zazwyczaj około jednej czwartej tego, co zużywa się w Europie w miesiącach zimowych, gdzie jest głównym paliwem grzewczym. W dążeniu do zwiększenia dostaw na przyszłą zimę Unia zaproponowała przepisy zobowiązujące operatorów magazynów gazu do wypełnienia obiektów do co najmniej 80% pojemności do 1 listopada.Ale biorąc pod uwagę, że magazyny są obecnie zapełnione tylko w około jednej czwartej i poniżej średniej z pięciu lat dla tej pory roku wynoszącej prawie 34%, zadanie to wydaje się niezwykle trudne do wykonania bez rosyjskich dostaw. „Cel 80% do 1 listopada jest możliwy do osiągnięcia, dopóki przynajmniej część rosyjskiego gazu będzie nadal płynąć. Ale myślę, że jeśli chodzi o zrobienie tego bez rosyjskiego gazu, jest to po prostu niewykonalne” – powiedział Jack Sharples, pracownik naukowy w Oxford Institute of Energy Studies. Niemcy, największy odbiorca gazu w Europie, który w około połowie swoich potrzeb uzależniony jest od Rosji, wyznaczyły do listopada cel na poziomie 90%. Jego zapasy gazu są obecnie pełne w 26%. Komisja Europejska zaproponowała również, aby od 2023 r. wszystkie magazyny gazu były zapełnione w 90% do 1 listopada.
- „Jeśli rosyjskie przepływy zatrzymają się jutro, a następnie nie zostaną wznowione do następnej zimy lub przez cały rok lub dłużej, magazyny nie będą w stanie wypełnić się do poziomu 80%. Najprawdopodobniej w magazynach UE znajdzie się nieco ponad połowa, może około 54%” – powiedziała Kateryna Filippenko, główny analityk Global Gas Supply w Wood Mackenzie. Plan magazynowania jest dodatkowo komplikowany przez kontrolę przez rosyjski państwowy koncern gazowy Gazpromu nad kilkoma magazynami w północno-zachodniej Europie, gdzie zapasy są najniższe od co najmniej 5 lat, w tym 1/3 magazynów w Niemczech. „Uważamy, że Gazprom raczej nie spróbuje w pełni uzupełnić tych miejsc, biorąc pod uwagę coraz niższy kontraktowy popyt na dostawy z Rosji i mały apetyt na sprzedaż Gazpromu na rynku spot” – powiedział Leon Izbicki, Associate, European Natural Gas at Energy Aspects.
- Aktualne poziomy zapasu gazu w Europie:
- Zapasy gazu w poszczególnych krajach w Europie na dzień 21 marca 2022:
- Niemiecki BASF za powiedział, że będzie musiał wstrzymać produkcję, jeśli dostawy gazu ziemnego zmniejszą się o połowę. Firma stwierdziła, że niedobory gazu będą miały dwojaki wpływ na produkcję chemiczną: zabraknie energii do procesu produkcyjnego oraz surowca krytycznego do wytwarzania produktów. W Europie firma BASF wykorzystuje około 60% kupowanego gazu do wytwarzania energii potrzebnej do produkcji, a pozostałe 40% jako surowiec do produkcji ważnych podstawowych chemikaliów. Spółka poinformowała, że nie ma substytutu dla gazu jako surowca lub źródła energii.
- Mołdawia od 1 kwietnia zapłaci rosyjskiemu Gazpromowi wstępną cenę $1 160 – $1 170 za m3 gazu ziemnego – poinformował szef państwowej firmy energetycznej Moldovagaz Vadim Ceban. To ponad dwukrotnie więcej niż $547 za tysiąc metrów sześciennych, które Moldovagaz zapłaciła Gazpromowi w marcu za gaz. Od 1 maja Moldovagaz będzie płacić Gazpromowi tylko w rosyjskich rublach i euro, podczas gdy wcześniej płacił także w dolarach, powiedział Ceban. Jednocześnie poinformował, że Moldovagaz nie otrzymał od Gazpromu żądania zapłaty wyłącznie w rublach. Grecja pokrywa około 40% swojego rocznego zapotrzebowania rosyjskim gazem. Rosyjski gaz dostarczany jest do Grecji rurociągiem omijającym Ukrainę. Ateny kupują też gaz z Azerbejdżanu, Algierii, Turcji i Stanów Zjednoczonych.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 105,3 mld stóp sześciennych. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 95,8 bcfd.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2022 wynosi 93,3 mld stóp sześciennych (+0,86% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w marcu wynosi średnio 12,81 bcfd (+3,06% m/m). Stany Zjednoczone mają zdolność przekształcenia około 12,7 bcfd gazu w LNG.
Energia odnawialna
- Państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej w Australii wybrało akumulatory Tesla Inc Megapack do projektu magazynowania energii o wartości $113 mln. CS Energy z Queensland planuje zbudować projekt magazynowania akumulatorów o mocy 100 megawatów, który byłby w stanie zapewnić 200 megawatogodzin (MWh) energii, obok swojej opalanej węglem elektrowni Kogan Creek, chcąc wykorzystać istniejące połączenia przesyłowe. „Oczekuje się, że te Tesla Megapacks będą dostępne i będą działać do końca przyszłego roku”, powiedział w oświadczeniu skarbnik Queensland, Cameron Dick. Akumulatory będą częścią centrum energetycznego, w skład którego wejdzie zielona demonstracyjna fabryka wodoru budowana przez japońską IHI Corp. Znajdująca się w tym miejscu farma słoneczna zostanie wykorzystana do zasilania elektrolizera do rozdzielania wody, wytwarzając zielony wodór.
Węgiel
- Sri Lanka kupiła węgiel od singapurskiego oddziału rosyjskiego handlowca węgla SUEK AG i zapłaci w dolarach amerykańskich. Sri Lanka ma problemy z opłaceniem krytycznego importu, w tym paliwa i żywności, ze względu na skromne rezerwy walutowe, podczas gdy wiele rosyjskich firm ma problemy z dokończeniem transakcji, ponieważ zagraniczne banki obawiają się robić z nimi interesy po zachodnich sankcjach. Rosja oferuje swoje towary z dużymi rabatami względem globalnych cen spotowych. Wartość zakupów szacuje się na ~$17 mln. Urzędnik rządowy Sri Lanki powiedział Reuterowi, że dwa ładunki po 60 000 ton węgla są w drodze i dotrą w pierwszej połowie kwietnia. Dostawy węgla będą pierwszymi z Rosji na Sri Lankę po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Szczegóły transakcji nie były wcześniej podawane. Nic nie wskazywało na to, że Sri Lanka łamała jakiekolwiek prawo, handlując z SUEK. Sri Lanka wstrzymała się od głosowania nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2 marca, w której zażądano od Rosji wycofania swoich wojsk z Ukrainy.
- Polska planuje nałożyć embargo na import rosyjskiego węgla do maja 2022 roku.
Uran
- Australijscy odkrywcy uranu Deep Yellow Limited i Vimy Resources uzgodnili fuzję swojej działalności, co stworzy firmę wartą $493,24 mln. Umowa ma miejsce, gdy ceny uranu prawie podwoiły się w zeszłym roku w związku z globalnym naciskiem na energię odnawialną, w tym zobowiązaniem Francji do budowy co najmniej sześciu nowych reaktorów jądrowych w dążeniu do neutralności węglowej do 2050 roku. Ceny wzrosły dalej od lutego przez gwałtowny wzrost ryzyka dostaw surowców energetycznych w Europie po inwazji Rosji na Ukrainę. Obie firmy zgodziły się na fuzję w ramach Scheme of Arrangement, w ramach którego Deep Yellow nabędzie 100% wyemitowanych akcji Vimy. Każdy akcjonariusz Vimy otrzyma 0,294 w pełni opłaconych akcji zwykłych Deep Yellow za każdą posiadaną w pełni opłaconą akcję zwykłą Vimy. Jeśli dojdzie do fuzji, akcjonariusze Deep Yellow będą posiadać 53% połączonego podmiotu, a akcjonariusze Vimy przejmą pozostałą część.
- Paladin Energy, australijska firma produkująca uran, oświadczyła, że chce zebrać ponad 200 milionów dolarów australijskich kapitału, aby pomóc w ponownym uruchomieniu kopalni uranu Langer Heinrich w Namibii. Nowe akcje mają być sprzedawane po A$0,72/akcję. Produkcja ma ruszyć w lipcu 2022.
- Ceny uranu (2007 – 2022):
Złoto
- Władze Hondurasu nakazały spółce zależnej kanadyjskiej firmy Aura Minerals Inc zawieszenie wydobycia złota odkrywkowego na miejscowym cmentarzu. Minerales de Occidente Sociedad Anonima (MINOSA), eksploatuje kopalnię San Andres od 2009 roku na zachodzie kraju, gdzie żyła złota sięga do cmentarza, na którym pochowani są członkowie grup etnicznych Majów Chorti. „MINOSA ma nakazać natychmiastowe zawieszenie wszelkich działań, które są prowadzone na obszarze projektu Tajo La Buffa” – poinformowało firmę Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska.
Platyna i pallad
- Northam Platinum Holdings z RPA poinformował o wzroście półrocznych zysków na akcję do 96,15 randów/akcję (+60% r/r). Spółka nie zadeklarowała dywidendy za okres, który określiła jako niezwykle trudny. Produkcja rafinowanego metalu spadła o marginalne 0,4% z powodu dwóch ofiar śmiertelnych i nieobecności związanych z COVID w zakładach w Zondereinde, podczas gdy niepokoje społeczne we wschodnim regionie Bushveld doprowadziły do przerw w produkcji w Booysendal. Spółka nabyła 34,65% udziałów w średniej wielkości producencie PGM Royal Bafokeng Platinum. Dyrektor generalny Northam, Paul Dunne, powiedział, że inwestycja firmy w RBPlat miała na celu osiągnięcie strategicznych celów rozwoju. „To doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju, zrównoważonego rozwoju i dywersyfikacji, a konsekwentne wprowadzenie RBH jako znaczącego udziałowca dodatkowo wzmacnia nasze referencje w zakresie wzmacniania pozycji”
- „Nie myślcie, że te metale (platyna, pallad) w najbliższym czasie spadną, i to nie z powodu oficjalnych sankcji, ale samosankcjonujących się firm. Boją się zacząć kupować rosyjskie towary z powodu potępienia społecznego w socialmediach” – powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management.
Miedź
- „Na rynku panuje wiele niepewności, co sprawia, że perspektywy krótkoterminowe są nieco mętne. Największym ryzykiem spadkowym może być to, że silna polityka wymagana do ograniczenia inflacji negatywnie przełoży się na nastroje finansowe i realną gospodarkę oraz przedłużoną walkę z COVID, która może bardziej zaszkodzić popytowi (w Chinach)” – powiedział analityk ING, Wenyu Yao.
- China Molybdenum Co Ltd powiedziało, że osiągnięto „znaczny postęp” w sporze dotyczącym kopalni miedzi i kobaltu Tenke Fungurume (TFM) w Demokratycznej Republice Konga (DRK). „To ważny krok naprzód w komunikacji między CMOC a rządem DRK w sprawie dodatkowych opłat licencyjnych za zwiększenie rezerw w TFM” – poinformowało China Moly w oświadczeniu. Postępowanie sądowe „pozostaje zawieszone w celu przywrócenia klimatu wymiany i harmonii między stronami”, a rząd zaproponował rozwiązania pozwalające wyjść z kryzysu. Projekt TFM wyprodukował 209 120 ton miedzi i 18 501 ton kobaltu w 2021 roku. Jego celem jest roczna produkcja 227 000-267 000 ton miedzi i 17 500-20 500 ton kobaltu w 2022 roku.
- Freeport Indonesia, jednostka amerykańskiego giganta wydobywczego Freeport McMoRan, uzyskała pozwolenie na eksport 2 milionów ton koncentratu miedzi przez rok.
Pozostałe metale przemysłowe
- Przemysł rudy żelaza musi co roku zwiększać moce produkcyjne o 100 milionów ton tylko po to, aby zastąpić wyczerpujące się kopalnie, powiedział na konferencji Paul McTaggart, analityk ds. metali ołowiowych i górnictwa w Citi.
- Dekarbonizacja może również zmienić sposób, w jaki ruda żelaza jest przekształcana w stal, z możliwością wykorzystania wodoru do produkcji żelaza bezpośrednio zredukowanego, zwanego także żelazem gąbczastym, które jest następnie przekształcane w stal w elektrycznym piecu łukowym. Nie wyeliminowałoby to emisji dwutlenku węgla z produkcji stali, ale znacznie je obniżyło.
- Tesla Inc podpisała nieujawnioną umowę z brazylijską firmą wydobywczą Vale S.A. na dostawę niklu.Vale odmówił komentarza w sprawie raportu, ale powiedział, że wcześniej informował, że firma sprzedaje obecnie 5% swojej produkcji na rynku pojazdów elektrycznych i planuje zwiększyć ją do 30%-40%.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.