aktualności – 30 lipca 2020

Czwartek czyli taki mały piątek, ale nim do weekendu dotrzemy, spójrzmy co się w świecie surowców dzieje. A dzisiaj publikuję 39 newsów plus dane z raportów magazynowych LME (również w formie procentowej zmiany rok do roku) oraz wykresy z ostatniego raportu Crop progress od USDA. I oczywiście nowy odcinek programu Surowcowe info! Także zapraszam serdecznie do czytania, oglądania i share’owania!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Raport Crop progress z 27 sierpnia 2020 pokazuje, że zbiory w USA ruszają pełną parą. Trzy wykresy z tego raportu:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Amerykański Departament Rolnictwa ostrzega Amerykanów by nie siali nasion z niezamówionych paczek jakie docierają do rolników. W wielu Stanach rolnicy otrzymują takie paczki, które wstępnie ocenia się na pochodzące z Chin. Podejrzewa się, że mogą zawierać różne gatunki inwazyjne, mające zatrząść amerykańskim rolnictwem. Animal and Plant Health Inspection Service (APHIS) bada zawartość niezamówionych paczek z nasionami. Pytanie czy to faktyczne działanie Chin czy może amerykańska prowokacja (na wzór tej tej z Gliwic z 1939 roku) mająca dać argumenty do zaostrzenia konfliktu USA-Chiny.

Kawa

  • Wietnam, największy producent robusty na świecie, wprowadza ograniczenia zamykając lokale publiczne i zakazując dużych zgromadzeń w związku z pandemią. W perspektywie kilku tygodni może to oznaczać spadek produkcji i eksportu kawy z tego kraju, choć warto podkreślić, że póki co współczynnik liczby chorych na milion mieszkańców jest bardzo niski i wynosi 5 przypadków na milion.
  • Eksport kawy z Wietnamu w okresie styczeń–lipiec 2020 szacuje się na 17,68 mln 60-kg worków (-1,4% r/r), generując przychody na poziomie $1,8 mld (-0,5% r/r).
  • Zbiory w Brazylii, czołowego producenta, trwają bez większych problemów, powiedział we wtorek organ badawczy Cepea z Sao Paulo, dodając że ziarna wykazują bardzo dobrą jakość.
  • Umacniający się brazylijski real podbija ceny kawy. Ale dopiero zdecydowane przebicie poziomu 5,1 da realowi szansę na dojście do czerwcowych poziomów 4,8165.

źródło: Reuters Eikon

Cukier

  • Susza w Tajlandii jest czynnikiem wspierającym ceny cukru, obniżając perspektywy produkcji drugiego po Brazylii co do wielkości eksportera cukru na świecie.
  • Pakistan zezwolił na import 300 tysięcy ton cukru, co ma pokryć niedobory krajowej produkcji. Komitet Koordynacji Gospodarczej (ECC), najwyższy organ, który podejmuje kluczowe decyzje dotyczące zarządzania finansami, dał zielone światło importerom.

Kakao

  • Opady deszczu w zeszłym tygodniu w większości głównych regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej były poniżej średniej, ale warunki wzrostu są nadal wystarczająco dobre, aby zapewnić stały rozwój głównych zbiorów od października do marca.
  • Rabobank prognozuje, że mielenie kakao w Ameryce Północnej, Azji i Europie w Q3 2020 spadnie między 4,5% a 5% r/r. Będzie to oznaczało spory spadek popytu w kluczowych dla tego rynku gospodarek. Wzrost popytu ma nastąpić dopiero w 2021 roku, ale będzie znacznie mniejszy niż przed pandemią – szacuje się go na +1,6% r/r. Jednocześnie w 2021 roku produkcja ziaren kakaowca ma wzrosnąć o 2% lub nawet 3% r/r.

Pszenica

  • Prognozy zbiorów pszenicy w Australii w sezonie 2020/21 wzrosły do 26,7 mln ton (+75% s/s) – podczas gdy średnia 10-letnia to 24 mln ton. Być może dalsze opady zwiększą zbiory do nawet 30 mln ton, co powinno pozwolić Australii na powrót do bycia eksporterem netto pszenicy. Według Australijskiego Stowarzyszenia Traktorów i Maszyn, sprzedaż ciągników przekroczyła granicę 2000 sztuk w czerwcu 2020, po raz pierwszy od 1981 roku.

Ryż

  • Szacuje się, że eksport ryżu z Wietnamu w okresie styczeń–lipiec 2020 wyniesie 3,9 mln ton (-1,4% r/r) przy dochodzie z eksportu na poziomie $1,91 mld (+10,9% r/r).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Największy brazylijski przetwórca mięsa BRF S.A. poinformował, że chińskie służby celne zawiesiły import kurczaków z zakładu w Dourados w Mato Grosso do Sul z powodu obaw związanych z COVID-19.
  • Argentyna negocjuje wstępne porozumienie z Chinami w sprawie inwestycji w lokalne hodowle trzody chlewnej. Ma to pomóc Chinom w dywersyfikacji najpopularniejszego mięsa w kraju, mocno zdziesiątkowanego przez afrykański pomór świń w ostatnich kilkunastu miesiącach. Jednocześnie mogłoby to rozwinąć znacznie argentyńskie hodowle świń. W 2019 roku Argentyna wyprodukowała 630 tysięcy ton wieprzowiny, z czego tylko 34 tysięcy ton wyeksportowano. Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Argentyna dzięki chińskim nakładom może szybko zwiększyć produkcję do 9 mln ton wieprzowiny rocznie, choć według eksporterów realniejsze jest podwojenie produkcji (do ~1,25 mln ton rocznie) w ciągu 3-4 lat. Chiny są największym odbiorcą mrożonej wołowiny z Argentyny (ponad 70% w 2019 roku).

Ropa naftowa

  • Szacuje się, że do końca lipca 2020 kraje azjatyckie zaimportują w sumie rekordowe 57,7 mln baryłek amerykańskiej ropy, co odpowiada około 1,86 miliona baryłek dziennie (bpd). Poprzedni rekord wynosił 1,36 bpd i padł w październiku 2019. Z czego warto podkreślić, że ten wynik to bardziej rezultat bardzo niskich cen ropy naftowej pod koniec kwietnia 2020 roku, kiedy majowy kontrakt na ropę WTI spadł poniżej -$40/baryłkę. Sierpień również będzie miał z tego powodu wysoki wolumen importu, szacowany na 1,41 bpd. Z kolei tak duże zwiększenie zapasów w połączeniu ze spadkiem popytu na produkty rafinowane z ropy naftowej, zwłaszcza benzynę i paliwo lotnicze, może oznaczać znaczy spadek importu we wrześniu 2020 i całym Q4 2020 – co z kolei może się przełożyć na spadek cen ropy, dopingowany zmniejszeniem cięć produkcji w grupie OPEC+ (z 9,7 mln bpd do 7,7 mln bpd od 1 sierpnia 2020).
  • Wrześniowy import amerykańskiej ropy naftowej przez Chiny szacuje się na 88 tysięcy baryłek dziennie (bdp) i raczej niewiele się on zmieni, jako że czas frachtu wynosi ~7 tygodni. Oznacza to drastyczny spadek (-85% m/m) wobec prognozowanych na sierpień 600 tysięcy bpd czy rekordowych 1,1 mln bpd w lipcu 2020.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o ponad 10,6 mln baryłek t/t, co jest największym spadkiem w 2020 roku. Import ropy naftowej przez USA spadł do 1,9 mln baryłek dziennie (-34,48% t/t). Wykorzystanie mocy przerobowych przez rafinerie wzrosło do 79,5% (+1,6 pp t/t).
  • Wietnamska państwowa firma naftowa PetroVietnam dokonała znaczącego odkrycia węglowodorów na morzu, 65 km od wybrzeża prowincji Quang Tri. Operatorem bloku na którym dokonano odkrycia jest Eni Vietnam B.V. oraz ESSAR E&P Limited, a wydobycie ma się rozpocząć w 2028 roku.
  • Wietnam w okresie styczeń–lipiec 2020 wydobył 5,72 mln ton ropy naftowej (-14,1% r/r).
  • Rząd Iraku zgodził się podpisać kontrakt z JGC Corp na budowę rafinerii o mocy przerobowej 55 tysięcy baryłek dziennie. Rafineria będzie produkować paliwa, w tym skroplony gaz ropopochodny, benzynę i olej napędowy. Inwestycję szacuje się na $4 mld.

Gaz ziemny i węgiel

  • Rozpoczęto budowę południowej części gazociągu Chiny-Rosja, znanego jako Power of Syberia, który prowadzi dostawy gazu ziemnego z Syberii w Rosji. Całość gazociągu liczyć będzie 5 111 kilometrów i ma zostać uruchomiony w 2025 roku. Południowa część rurociągu będzie przesyłać co roku 18,9 miliardów metrów sześciennych (mld m3) gazu ziemnego do regionu delty rzeki Jangcy. Północna część Chin już korzysta z wybudowanej części rurociągu od grudnia 2019 roku. Środkowa część systemu Chiny-Rosja Wschód połączy Changling w prowincji Jilin i Yongqing i ma zostać ukończona do końca 2020 roku. Rosyjski producent gazu Gazprom prowadzi rozmowy o zwiększeniu rocznych przepływów gazu do Chin o 6 do 44 mld m3 rurociągiem Power of Siberia. W maju Gazprom rozpoczął studium wykonalności projektu rurociągu Power of Siberia-2, który miałby przepompowywać do Chin do 50 mld m3 gazu rocznie przez Mongolię.
  • Nord Stream 2 AG, operator gazociągu Nord Stream 2, złożył odwołanie od decyzji sądu Unii Europejskiej o odrzuceniu przez grupę sprzeciwu wobec unijnych przepisów dotyczących gazu. „Nord Stream 2 AG nie podziela rozumowania sądu w kwestiach proceduralnych i pozostaje przekonany, że zmiany dyrektywy gazowej są bezprawną dyskryminacją” – powiedział TASS. Operator złożył rok temu sprawę do Sądu w Luksemburgu, domagając się unieważnienia unijnej dyrektywy gazowej, która wymaga, aby gazociągi nie były bezpośrednio własnością dostawców gazu, a co najmniej 10% przepustowości zostało udostępnione osobom trzecim.
  • Francuski koncern naftowy Total poinformował, że wraz ze swoimi partnerami BP i ENI dokonał odkrycia gazu w studni Bashrush na koncesji North El Hammad, położonej jedenaście kilometrów od egipskiego wybrzeża. ENI i BP mają 37,5% udziałów w licencji North El Hammad, podczas gdy Total ma 25% udziałów.
  • Wietnam w okresie styczeń–lipiec 2020 wydobył 5,65 mld m3 gazu ziemnego (-8,8% r/r).
  • Polski rząd zrezygnował we wtorek z planu zamknięcia dwóch kopalń należących do największego w kraju producenta węgla – Polskiej Grupy Węglowej – ze względu na sprzeciw związków zawodowych. Zarząd PGG miał przedstawić związkowcom plan obejmujący zamknięcie dwóch kopalń PGG – Ruda i Wujek – zatrudniających łącznie 7700 osób, aby pomóc spółce przetrwać kryzys koronawirusa. Po 5 godzinach rozmów rząd poinformował, że związki zawodowe odrzuciły plan. Rzecznik ministerstwa powiedział, że do końca września grupa przedstawicieli PGG, związków zawodowych i rządu opracuje nowy program. Polska wytwarza prawie 80% energii elektrycznej z węgla i jest jedynym członkiem Unii Europejskiej, który nie zobowiązał się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.
  • Stany Zjednoczone wyeksportowały 26,5 mln ton LNG (+41% r/r) w okresie od stycznia do lipca 2020 roku.
  • Szacuje się, że produkcja LNG w USA w 2020 roku wyniesie 55 mln ton (+53% r/r).
  • Produkcja gazu ziemnego w USA wyniosła średnio 88,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) w lipcu 2020 (+1,72% m/m).

eksport LNG z USA z podziałem na regiony docelowe; źródło: Reuters Eikon

 

najwięksi eksporterzy LNG na świecie (2019 i 2020); źródło: Reuters Eikon

Energia odnawialna

  • Konsorcjum kierowane przez Royal Dutch Shell w  wygrało przetarg (bez dotacyjny) na budowę farmy wiatrowej o mocy 750 megawatów (MW) na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii. To był ostatni przetarg w ramach projektu stworzenia sieci morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3500 MW do 2023 roku.

Złoto

  • Pandemia koronawirusa spowalnia produkcję w mennicy West Point. Przez to mennica amerykańska zmniejszyła liczbę złotych i srebrnych monet, które rozprowadza wśród autoryzowanych nabywców. Spowolnienie produkcji złotych i srebrnych monet prawdopodobnie będzie odczuwalne przez następne 12 do 18 miesięcy. Mennica zwróciła się też do dealerów z prośbą o 90-dniowe prognozy popytowe na złoto i srebro – co w okresie pandemii może być zdecydowanie niedoszacowane, wraz ze zbliżaniem się cen złota do rekordowych $2 000/oz. Jednak na podstawie prognoz mennica ustali czy produkuje srebro czy złoto – z powodu ograniczeń kadrowych wywołanych pandemią nie może bić monet z obu kruszców jednocześnie. W roku podatkowym 2019 mennica amerykańska wyprodukowała łącznie 18,8 miliona uncji kruszcu.
  • Goldman Sachs podnosi swoją 12-miesięczną prognozę cen złota na $2 300/oz.
  • Rio Tinto Ltd poinformowało o odkryciu bogatego złoża złota w swoim projekcie Winu w Zachodniej Australii i wskazał na potencjał nowej dużej kopalni miedzi i złota w regionie. Badania w prowincji Paterson wskazują na potencjał rozwoju wielu złóż rudy w jednym systemie. Wydobycie ma ruszyć w 2023 roku, oczywiście pod warunkiem uzyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń.
  • W pierwszej połowie 2020 roku zużycie złota w Chinach spadło do 323,29 ton (-38,25% r/r). Wywołane jest to zarówno pandemią koronawirusa (która Chiny dotknęła głównie w Q1 2020) jak i rosnącym cenom kruszcu. W tym samym okresie krajowa produkcja złota wyniosła 217,8 ton (-7,3% r/r).

Srebro

  • Goldman Sachs podnosi swoją 12-miesięczną prognozę cen srebra na $30/oz, związaną nie tylko z wzrostem cen złota, ale także zapotrzebowaniem na srebro w przemyśle, zwłaszcza związanym z fotowoltaiką.
  • Srebro prawie że z aptekarską dokładnością (zabrakło $c2,5/oz) dotarło do poziomów fibo wyznaczonych podczas poniedziałkowego programu:

źródło: Reuters Eikon

Metale przemysłowe

  • Szefowie kopalni miedzi Centinela należącej do Antofagasta Minerals w Chile zgodzili się na nową ofertę kontraktową, unikając w ten sposób strajków. Antofagasta nie komentuje swoich negocjacji pracowniczych. Centinela wyprodukowała w ubiegłym roku 276 600 ton miedzi.
  • Chilijski rząd wykluczył prywatyzację państwowego giganta górniczego Codelco, największego na świecie producenta miedzi. Według nieoficjalnych informacji, pozyskane z prywatyzacji środki miałyby wspomóc Chile w walce ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Federacja Pracowników Miedzi (FTC), zrzeszająca związki zawodowe w spółce, również odrzuciła propozycję prywatyzację, mówiąc, że „zatrzyma Codelco przed zaakceptowaniem jakiejkolwiek próby prywatyzacji”. Wartość rynkowa spółki w 2014 roku była szacowana na $50,5 mld.
  • Rio Tinto podało swoje wyniki za pierwsze półrocze 2020 roku, osiągając bazowe zyski na poziomie $4,75 mln (prognozowano $4,36 mln), z czego ruda żelaza stanowiła aż 96% dochodów. Spółka zadeklarowała też podniesienie dywidendy od rekordowych $1,55/akcję (+2,65% r/r). W tym samym okresie spółka wyprodukowała 266 ton miedzi, prognoza na cały 2020 rok to 475-520 tysięcy ton miedzi.
  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach LME w piątek, 24 lipca 2020, wraz z procentową zmianą zapasów metali r/r:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

  • Australijska firma Hastings Technology Metals Ltd zmniejszy wydatki na projekt Yangibana o około $48,73 mln. Spółka wydobywcza metali ziem rzadkich przeniesie instalację hydrometalurgicznego krakowania i ługowania Yangibana do regionu Pilbara z regionu Gascoyne w Australii Zachodniej, podkreślając korzyści, takie jak niższe koszty na miejscu i łatwiejszy dostęp do obiektów portowych.
  • Struktura produkcji metali ziem rzadkich w 2019 roku:

źródło: Reuters Eikon

Publikacje wyników finansowych notowanych w USA spółek surowcowych w okresie 27-31 lipca:

27 lipca 2020:

  • Alliance Resource Partners
  • National Oilwell Varco Inc.
  • Vermilion Energy

28 lipca 2020:

  • Helmerich & Payne
  • Liberty Oilfield Services
  • Matador Resources
  • Nabors Industries
  • Ovintiv

29 lipca 2020:

  • Antero Midstream
  • Baytex Energy
  • Enterprise Products Partners
  • Hess
  • Hess Midstream Partners
  • QEP Resources
  • TechnipFMC
  • Transocean

30 lipca:

  • Cabot Oil & Gas
  • CNX Midstream Partners
  • CNX Resources
  • ConocoPhillips
  • Crescent Point Energy
  • Dril-Quip
  • Linde
  • Magellan Midstream Partners
  • Royal Dutch Shell
  • Solaris Oilfield Infrastructure
  • Southwestern Energy
  • Tc Pipelines
  • Valero Energy
  • World Fuel Services

31 lipca:

  • Archrock
  • Chevron
  • Exxon Mobil
  • PBF Energy
  • Phillips 66 Partners
  • Shell Midstream Partners

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki, premiera o godzinie 14:00!

 

surowcowe_czwartek9

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *