Wraz z początkiem roku wracamy do normalnych publikacji aktualności oraz programów dwa razy w tygodniu w tradycyjnej formie. Żeby wprowadzić nieco świeżości, grafika tytułowa w nowej formie 😉
A ponieważ pojawiły się po wpisie o pewnych zmianach w 2022 roku wątpliwości, to śpieszę poinformować, że moje publikacje, programy etc nie trafiają za żadnego paywalla – pojawił się jedynie sklep ze statystykami w formie kompletnych, 6-ciomiesięcznych raportów. Nic więcej z moich treści płatne nie jest ani nie będzie.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- Na stronie USDA znajdziecie raport o cenach jakie otrzymują amerykańscy farmerzy za swoje produkty.
Ogólne informacje
- Oczekuje się, że światowy popyt na towary utrzyma się na wysokim poziomie w 2022 r. i będzie stanowić podstawę inflacji, ponieważ światowa gospodarka nadal się ożywia, chociaż podobne skoki cen jak w 2021 roku są mało prawdopodobne. „2021 charakteryzował się ogromnym wzrostem popularności surowców. Chociaż wierzę, że ceny surowców pozostaną solidne, uważam, że odbicie w 2020 r. i rajd w 2021 r. będą wyjątkowymi latami i dlatego nie oczekuję tego samego poziomu zysków w nadchodzącym roku” – powiedział Jeffrey Halley, starszy analityk w domu maklerskim OANDA.
Kawa
- Szacuje się, ze eksport kawy z Wietnamu w 2021 roku spadł o -2,7% r/r.
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły trzeci tydzień z rzędu (-6,3k t/t), w 2020 roku rosły (+23,4k t/t). Jednak nadal zapasy kawy są wyższe na koniec 2021 niż na koniec 2020 roku.
Cukier
- Deszcze w Brazylii poprawiają poziom nawilżenia gleby w kluczowych regionach upraw oraz prognozy dla przyszłorocznych upraw trzciny cukrowej.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE spadły piętnasty tydzień z rzędu (-20,7k t/t), w 2020 roku rosły: +182,1k t/t. Mimo to, zapasy kakao są na koniec 2021 o ponad 50% wyższe niż na koniec 2020.
Pszenica
- Rosyjska firma konsultingowa Sovecon podniosła prognozę rosyjskiego eksportu pszenicy w sezonie 2021/22 do 34,1 mln ton. „Po okresie spowolnienia eksportu w drugiej połowie listopada, eksport pszenicy z Rosji zaczął przyspieszać”. Zbiory w Rosji wyniosły 75,4 mln ton w 2021 roku.
- Buenos Aires Grains Exchange prognozuje, że zbiory w Argentynie mogą wynieść więcej niż szacowane 21,5 mln ton dzięki wysokiej wydajności i mniejszej dotkliwości La Niñaw pasie zbożowym Pampas.
- W pierwszej połowie sezonu 2021/22 Ukraina wyeksportowała 15,8 mln ton pszenicy. W całym sezonie 2020/21 Ukraina wyeksportowała 16,6 mln ton pszenicy.
Kukurydza
- W pierwszej połowie sezonu 2021/22 Ukraina wyeksportowała 10,8 mln ton kukurydzy. W całym sezonie 2020/21 Ukraina wyeksportowała 23,1 mln ton kukurydzy.
Pozostałe zboża
- W pierwszej połowie sezonu 2021/22 Ukraina wyeksportowała 5,2 mln ton jęczmienia. W całym sezonie 2020/21 Ukraina wyeksportowała 4,2 mln ton jęczmienia.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Chińskie stado macior pod koniec listopada liczyło 42,96 mln sztuk (-1,2% m/m; +4,7% r/r).
- Chińskie ubojnie o rocznej zdolności produkcyjnej na poziomie 20 000 sztuk i więcej ubiły 235,89 mln świń w ciągu pierwszych 11 miesięcy roku (+66,1% r/r).
Ropa naftowa
- OPEC i jego sojusznicy prawdopodobnie utrzymają swoją dotychczasową politykę umiarkowanych miesięcznych wzrostów wydobycia ropy na spotkaniu 4 stycznia. Rosyjski wicepremier Alexander Novak powiedział w środę, że OPEC+ oparł się wezwaniom Waszyngtonu do dalszego zwiększenia produkcji, ponieważ chce zapewnić rynkowi jasne wytyczne i nie odstępować od polityki. Stany Zjednoczone wielokrotnie naciskały na OPEC+, aby przyspieszyć podwyżki produkcji, gdy ceny benzyny w USA wzrosły, a oceny poparcia prezydenta Joe Bidena spadły. Ministrowie OPEC mają również przedyskutować, kto zostanie nowym sekretarzem generalnym grupy w miejsce Mohammada Barkindo, który ma odejść pod koniec lipca. Kandydat z Kuwejtu ma szerokie poparcie.
- Ankieta przeprowadzona wśród 35 ekonomistów i analityków pokazuje, że w 2022 roku średnia cena ropy typu Brent wyniesie $73,57/baryłkę, z kolei WTI $71,38/baryłkę. „Przy spowolnieniu wzrostu popytu na ropę, utrzymującym się wzroście podaży i łagodzeniu kryzysu energetycznego, w 2022 r. obserwujemy wzrost równowagi na rynku ropy, a nie jej kurczenie się, a zatem oczekujemy, że ceny będą się obniżać w stosunku do dzisiejszych poziomów” – powiedział Norbert Rücker, analityk Julius Baer.
- Exxon Mobil Corp prognozuje wzrost zysków w Q4 2021, co oznacza powrót spółki do zysku za cały rok kalendarzowy – po stracie $22,4 mld w 2020 roku. Analitycy prognozują skorygowany zysk w wysokości $1,76 na akcję za kwartał. Oficjalne wyniki spółki zostaną opublikowane 1 lutego 2022 roku.
- Produkcja ropy naftowej w USA wzrosła w październiku do 11,47 mln baryłek dziennie (+6,0% m/m).
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -3,58 mln baryłek, do 420,0 mln baryłek, prognozowano spadek o -3,23 mln baryłek.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 grudnia 2021 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA pozostała w ubiegłym tygodniu na niezmienionym poziomie 480 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- W pierwszych dwóch tygodniach stycznia prognozowane jest 464 heating degree days (HDD) w USA, co jest wyższe od normy dla tego okresu wynoszącej 440 HDD. HDD jest używane do szacowania zapotrzebowania na ogrzewanie domów i firm, mierzą liczbę stopni, w których średnia dzienna temperatura wynosi poniżej 18°C
- Wydobycie gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych, z wyłączeniem Alaski, wyniosło w październiku 106,7 miliarda stóp sześciennych dziennie (+2,01% m/m).
- Ukraina wezwała prywatnych producentów gazu do sprzedaży co najmniej 20% swojej produkcji na krajowej giełdzie energii do 30 kwietnia, aby zapobiec zimowym niedoborom. Rekordowo wysokie ceny w Europie skłoniły ukraińskich producentów gazu do eksportu, ograniczając podaż w kraju będącym importerem netto gazu. W piątek rząd zdecydował również o ograniczeniu narzutu cenowego do 25% na sprzedaż gazu producentom żywności, ponieważ chce zepchnąć inflację poniżej 10% – poziomu osiągniętego w drugiej połowie 2021 roku.
- Grudniowy import LNG do Europy szacuje się na 9,1 mln ton (+46,77% r/r), co stanowi trzeci najwyższy import miesięczny w historii. Stany magazynowe gazu w Europie na koniec grudnia 2021 są szacowane na 55% całkowitej pojemności, znacznie poniżej wieloletniej średniej.
- Stawki frachtowe LNG na Pacyfiku spadły w ubiegłym tygodniu do ~$85,5 dziennie (-28% t/t).
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły w ubiegłym tygodniu – lutowe dostawy wycenia się na $48,30/mmBtu (-30,02% t/t). To oczywiście skutek spadku popytu ze względu na okres świąteczno-noworoczny. Popyt w Azji utknął w miejscu, ponieważ kupujący opierali się wysokim cenom na rynku spot, które ostatnio osiągnęły około $45/mmBtu i faworyzowali paliwa alternatywne, ale popyt może odbić się w styczniu – prognozuje Rystad Energy.
- Grudniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 97,1 mld stóp sześciennych dziennie (+0,62% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 125,9 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +14,87% t/t.
- Grudniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,9 bcfd (+4,39% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w kwietniu 2021 na poziomie 11,48 bcfd.
- Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosił w ostatnim tygodniu 4,8 bcfd do Meksyku (-14,29% t/t) oraz 3,2 bcfd do Kanady (-8,57% t/t).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała w ubiegłym tygodniu na niezmienionym poziomie 106 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 24 grudnia spadły o -136 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,226 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o +0,59% powyżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -125 bcf.
Węgiel
- Produkcja węgla w Kolumbii w Q3 2021 wyniosła 12,9 mln ton (+18,7% r/r). Ministerstwo Kopalń i Energii prognozuje, że produkcja węgla osiągnie 54 mln ton w całym 2021 roku. „Oczekuje się, że oprócz węgla energetycznego popyt na węgiel metalurgiczny i koks będzie nadal rósł, ponieważ są one niezbędne do produkcji stali” – podało ministerstwo.
Złoto
- Kolumbijska produkcja złota w Q3 2021 wyniosła 8,62 ton.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Miedź
- Kopalnia Las Bambas w Peru, poinformował, że wznowi działalność po osiągnięciu porozumienia z peruwiańską społecznością, która zablokowała kluczową drogę transportową na miesiąc, a proces ten ma potrwać do sześciu dni, czyli powinien się zakończyć do środy, 5 stycznia. Kwestią otwartą pozostaje czy mieszkańcy Chumbivilcas nie zablokują ponownie drogi dojazdowej do Las Bambas, podobnie jak uczynili w listopadzie pomimo porozumienia o nieblokowaniu zawartego w październiku z kopalnią i władzami.
- Produkcja miedzi w Chile, największym światowym producencie tego metalu, spadła w listopadzie 2021 do 485 716 ton (-1,6% r/r). W pierwszych jedenastu miesiącach 2021 roku produkcja wyniosła 5,18 mln ton (-2% r/r).
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- Kolumbijska produkcja niklu w Q3 2021 wyniosła 21,2 mln funtów (-3,6% r/r).
- Kolumbijska produkcja żelaza w Q3 2021 wzrosła do 204 916 ton (+2,6% r/r).
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej (CME), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Siódmy tydzień z rzędu spadków zapasów ołowiu. Trzeci z rzędu tydzień spadków zapasów stali walcowanej na gorąco oraz cyny. Drugi z rzędu tydzień spadków zapasów aluminium oraz cynku.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dziesiąty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Ósmy z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium, kobaltu i cynku.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. Pełne raporty statystyczne, w tym dla instrumentów niepublikowanych codziennie (w sumie nawet 31 instrumentów!) znajdziecie w moim sklepie.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.