aktualności – 3 czerwca 2021

Święto świętem, ale chciałem dać materiał video także. Niestety, błąd YouTube’a sprawił, że programu nie ma :/ Po 4 godzinach walki i czekania – poddaję się.

reklama:

z niezależnych przyczyn technicznych  – programu dzisiaj nie ma 🙁 

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 3 czerwca 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Zapasy olejów roślinnych w USA w kwietniu 2021:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Departament Spraw Wewnętrznych prezydenta Joe Bidena zawiesi kilka dzierżaw ropy i gazu w Arctic National Wildlife Refuge (ANWR). To część cofania zarządzeń prezydenta Trumpa, który zezwolił na wiercenia w ANWR na dwa tygodnie przed zakończeniem prezydentury.
  • Rosyjskie ministerstwo przemysłu przeprowadziło wstępne rozmowy z producentami metali na temat kupowania ich produktów dla Rosrezerw, rosyjskiego składu państwowego. Nie podano dalszych szczegółów.
  • Brazylijski rząd finalizuje przepisy, które mają gwarantować dopłaty dla rolników za zachowywanie dziewiczego charakteru sawanny i dżungli amazońskich.

Kawa

  • Eksport kawy z Kostaryki w maju wzrósł do 159 556 worków kawy (+11% r/r).
  • Indonezyjska prowincja Lampung wyeksportowała w maju 5 575,50 ton ziaren kawy Sumatran robusta (-41% r/r).
  • Duże zapasy kawy zarówno w Brazylii, Wietnamie, jak i w magazynach ICE nie mają wpływu na aktualne wyceny kierowane głównie prognozami suszy w Brazylii, problemami eksportowymi Kolumbii i wysokim cenom frachtu morskiego.

Cukier

  • Rząd Indii planuje wprowadzenie do 2023 r. możliwość sprzedaży przez firmy paliwowe benzyny zawierającej do 20% etanolu (E20) od 2025 r. To zwiększy mocno konsumpcję lokalną trzciny cukrowej, co przełoży się na mniejszy import.
  • Indie w pierwszych 8 miesiącach sezonu 2020/21 wyprodukowały 30,57 mln ton cukru (+13% r/r).

Kakao

  • Międzynarodowa Organizacja Kakaowa zwiększyła swoje prognozy, globalnej nadwyżki kakao do 165 tysiące ton w sezonie 2020/21 (październik/wrzesień) – poprzednia prognoza była o 63 tysiące ton niższa.

Kukurydza

  • AgRural, brazylijska firma konsultingowa, prognozuje że drugie zbiory kukurydzy u największego producenta w Ameryce Południowej wyniosą 60 mln ton – to o 5 mln ton mniej niż poprzednia prognoza i 17 mln ton mniej niż prognozy z początku sezonu. Wydajność zbiorów ma wynieść ~77,5 worków 60-kg na hektar, co jest najniższą wartością od 2016 roku. Największe uprawy kukurydzy w Brazylii są w stanie Mato Grosso.
  • Przerób kukurydzy w USA w kwietniu 2021:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

  • Przerób soi w USA w kwietniu 2021:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • 41-letni mężczyzna ze wschodniej prowincji Jiangsu w Chinach został potwierdzony jako pierwszy ludzki przypadek zakażenia rzadkim szczepem ptasiej grypy, znanym jako H10N3. Stan mężczyzny jest stabilny, był hospitalizowany 28 kwietnia, choć dopiero 28 maja zdiagnozowano u niego H10N3.
  • Argentyna poinformowała w poniedziałek, że tymczasowo zamknęła 12 eksporterów wołowiny z powodu „nieregularnych” operacji i przejęła ponad 220 ton mięsa. To część „wojny” jaką rząd prowadzi z eksporterami mięsa, po wprowadzeniu zakazu sprzedaży zagranicznej wołowiny na 30 dni – dostawcy lokalni w tym czasie, w ramach protestu, zupełnie wstrzymali sprzedaż także na rynek krajowy.
  • W poniedziałek australijski oddział oraz kilka amerykańskich zakładów brazylijskiego JBS S.A. wstrzymało prace na skutek ataku ransomware (żądanie okupu za przywrócenie dostępu do zasobów firmy) na serwery firmy. Wg wstępnych danych za atakiem stoi grupa przestępcza operująca z terenu Rosji. Wstrzymanie prac zakładów JBS w USA sprawiło, że ubój bydła we wtorek spadł o -22% t/t oraz -18% r/r, a ubój świń spadł o -20% t/t i -7% r/r. Zakłady zaczynają powoli wracać do normy, ale przywrócenie pełnej wydajności potrwa prawdopodobnie do końca tygodnia. W środę ubój bydła był już o -12,5% mniejszy niż tydzień wcześniej (-8% r/r). Rosyjski cybergang odpowiedzialny za atak nosi nazwę REvil, a JBS jest jedną z czterech firm odpowiadających za ubój 80% amerykańskiego bydła.

Ropa naftowa

  • Rynek naftowy z zadowoleniem przyjął decyzję OPEC+ o utrzymaniu dotychczasowego planu produkcyjnego, a w połączeniu z pozytywnymi wskaźnikami globalnego popytu, ceny nadal rosną” – powiedziała Louise Dickson, analityk rynków ropy Rystad Energy. Posiedzenie OPEC+ trwało 20 minut, najkrótsze w historii grupy, co wskazuje na jedność członków i ich wiarę w ożywienie rynku.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Chevron Corp otrzymało przedłużenie licencji na operacje w objętej sankcjami Wenezueli. Administracja Joe Bidena przedłużyła je do 1 grudnia 2021.
  • Największy Prywatny Związek Naftowo-Gazowy z Rio Negro, Neuquen i La Pampa w Argentynie zapowiedział, że ogłosi strajk, jeśli rząd nie pozwoli mu na prywatny zakup szczepionek przeciwko COVID-19. Związek zrzesza 24 tysiące pracowników, a ultimatum wygasa na koniec przyszłego tygodnia (11 czerwca): „W najbliższy piątek, 11-go, jeśli nie będzie odpowiedzi na naszą prośbę, wycofamy się z pracy, aby chronić zdrowie wszystkich naszych kolegów” – powiedział w oświadczeniu przywódca związku Guillermo Pereyra.
  • Rosyjska produkcja kondensatu ropy i gazu spadła w maju do 10,45 mln baryłek dziennie (bpd) czyli -0,09% m/m. Eksport rosyjskiej ropy do krajów spoza byłego Związku Radzieckiego wyniósł w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku 4,14 mln baryłek dziennie (-16% r/r).
  • Iracki eksport ropy naftowej w maju wyniósł 2,9 mln baryłek dziennie, pozostając praktycznie bez zmian w porównaniu do kwietnia 2021.
  • Wenezuelski eksport ropy naftowej spadł do 593 550 baryłek dziennie w maju (-14,53% m/m; +28% r/r), z czego 75% trafiło do Azji. Produkcja ropy naftowej w Wenezueli wzrosła w maju do ~600 tysięcy baryłek dziennie.
  • Sinopec Corp rozpoczął rozbudowę rafinerii Yangtze Petrochemical Corp, co ma pozwolić pozyskiwać lepszej jakości paliwa – bez zwiększania zapotrzebowania na surową ropę czy emisję szkodliwych gazów. Inwestycja wyceniana na $811 mln ma zakończyć się w 2023 roku.
  • Savannah Energy negocjuje z Exxon Mobile zakup ich aktywów w Czadzie i Kamerunie. Brytyjski producent ropy i gazu proponuje zakup 40% udziałów operacyjnych w projekcie naftowym Doba w Czadzie (produkcja 33,7 mln baryłek ropy dziennie) oraz 40% udziałów w rurociągu przesyłowym Czad-Kamerun (o przepustowości ponad 129 tysięcy baryłek dziennie). Savannah Energy póki co działa tylko w Nigerii i Nigrze. Nie podano szczegółów finansowych potencjalnego porozumienia.
  • Equinor, Exxon Mobil oraz Petrogal Brasil przystąpią do prac nad pozyskanie ropy z brazylijskiego pola Bacalhau. Pierwszy surowiec ma zostać pozyskany w 2024 roku, a inwestycje w regionie wyniosą $8 mld.
  • Brookfield Infrastructure Partners podniósł swoją ofertę kupna Inter Pipeline Ltd do $7,02 mld (z czego 75% w gotówce), przewyższając ofertę Pembina Pipeline Corp (0% w gotówce). To wojna przetargowa o ropociągi i gazociągi Interu, głównie w zachodniej Kanadzie, a także magazyny i zakłady przetwórcze.
  • Dane o rynku ropy naftowej w USA zostaną opublikowane dziś popołudniu – ze względu na poniedziałkowe święto w Stanach Zjednoczonych (Dzień Pamięci) publikacje są opóźnione o jeden dzień.

Gaz ziemny

  • Testy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 rozpoczną się w przyszłym tygodniu, zaledwie parę dni po zniesieniu sankcji przez USA wobec firm związanych z projektem. Ostatnie oficjalne informacje o stopniu ukończenia projektu pochodzą z 31 marca i mówią o 95% ukończonego rurociągu.Niemiecka grupa zajmująca się ochroną klimatu Deutsche Umwelthilfe poinformowała, że złożyła wniosek o cofnięcie pozwolenia na budowę i eksploatację Nord Stream 2 w Niemczech z powodów związanych z ochroną klimatu, na podstawie wyroku najwyższego niemieckiego sądu konstytucyjnego – jednak biorąc pod uwagę stopień zaawansowania prac podejrzewam, że wniosek utknie w biurokratycznych detalach do momentu uruchomienia przesyłu.
  • Rosyjski Gazprom w pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku wyeksportował poza granice byłego Związku Radzieckiego 84,2 mld m3 gazu ziemnego (+27,2% r/r).
  • Produkcja gazu ziemnego przez Gazprom w okresie styczeń – maj 2021 wyniosła 221,9 mld m3 (+16,2% r/r).
  • Amerykański producent gazu Southwestern Energy Co planuje zakupić Indigo Natural Resources LLC za około $2,7 miliarda. Southwestern Energy Co w sierpniu 2020 kupiło Montage Resources za $865 mln.
  • Kinder Morgan Inc planuje zakup Stagecoach Gas Services LLC za $1,23 miliarda. Inwestycja da Kinderowi dostęp do czterech magazynów gazu ziemnego Stagecoach i trzech rurociągów (185 mil) obsługujących rynek północno-wschodni. Finalizacja transakcji ma nastąpić w Q3 2021.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 84,3 mld stóp sześciennych (+0,2 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 89,3
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2021 to 91,1 mld stóp sześciennych (+0,11% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w czerwcu wynosi średnio 11,0 bcfd (+1,85% m/m).
  • Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w czerwcu wynosi średnio 6,62 bcfd (8,35% m/m).

Energia odnawialna

  • Niemiecki rząd planuje przyspieszyć ekspansję energii wiatrowej i słonecznej do 2030 roku. W tym celu zwiększa cel produkcji prądu z lądowych farm wiatrowych do 95 gigawatów (GW) – z poprzedniego celu 71 GW, z kolei z farm słonecznych chce pozyskiwać 150 GW (poprzedni cel: 100 GW). Na koniec 2020 roku w Niemczech było 54,4 GW pochodzących z wiatru oraz 52 GW z paneli słonecznych. Plan obejmuje również finansowanie w wysokości $9,5 mld na 2022 rok na remonty budynków i elektryfikację floty samochodowej, a także podwojenie wsparcia, aby pomóc przemysłowi zmienić procesy w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, na przykład w produkcji stali lub cementu. Zatwierdzenie zobowiązań finansowych będzie możliwe dopiero po wrześniowych wyborach w Niemczech.
  • BP plc zakupi projekty fotowoltaiczne w USA od dewelopera 7X Energy za $220 milionów. Aktywa o mocy produkcyjnej 9 gigawatów (GW) zwiększą produkcję firmy z paneli słonecznych do 23 GW, czyli prawie połowę z zaplanowanego na 2030 rok celu (50 GW) z odnawialnych źródeł energii. BP jest przekonany, że może osiągnąć zwrot z inwestycji na poziomie od 8% do 10% ze swoich inwestycji w odnawialne źródła energii.

Węgiel

  • Wysokie ceny gazu w USA zaczynają wpływać na spadek jego zużycia na korzyść węgla. Prognozy na ten temat pojawiły się już parę tygodni temu w aktualnościach Surowcowe.info…

Złoto

  • ED&F Man Capital Markets prognozuje ceny złota w okolicy $2 000/uncję w drugiej połowie 2021 roku.
  • Allied Gold Corp planuje IPO na londyńskiej giełdzie jeszcze w 2021 roku. Celem spółki jest pozyskanie ~$500 mln kapitału.
  • Indonezyjska spółka Archi Indonesia chce w ciągu roku przeprowadzić IPO, na którym zaoferuje 20% udziałów. Firma prowadzi dwie kopalnie złota na wyspie Sulawesi, jest jednostką indonezyjskiego konglomeratu Rajawali Corp. 90% wpływów z IPO zostanie przeznaczone na spłatę kapitału pożyczki dla Archi Indonesia i jej spółek zależnych, podczas gdy reszta sfinansuje ich działalność. Archi Indonesia poinformowało, że od 2016 roku produkuje ponad 6,2 ton złota rocznie czyli ponad 218,69 tysiąca uncji.
  • Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro obiecał społeczności Yanomami, że uszanuje ich życzenie, aby wstrzymać wydobycie z ich rezerwatu w Amazonii, chociaż powiedział, że nadal będzie szukał dostępu do innych rdzennych ziem dla komercyjnego rolnictwa i górnictwa. Bolsonaro odwiedził w ostatnim tygodniu dwa rezerwaty tubylców w Amazonii – po raz pierwszy od czasu, gdy został głową państwa. Ale niektórzy rdzenni przywódcy poprosili go, by nie odwiedzał ich ziem, skarżąc się, że spotykał się tylko z niereprezentatywnymi wodzami w celach propagandowych przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w Brazylii.
  • Sprzedaż złota przez australijskie Perth Minth spadła w maju do 91 146 uncji (-10% m/m; +44% r/r). Na 15-miesięcznym wykresie widać, że w maju ubiegłego roku był także spadek sprzedaży m/m.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Srebro

  • Nowa kopalnia miedzi Khoemacau w Botswanie zamierza rozpocząć produkcję pod koniec tego miesiąca. Wydajność kopalni szacuje się na 790 – 810 tysięcy uncji srebra w 2021 roku, a w kolejnych latach do 2 mln uncji.
  • Sprzedaż srebra przez australijskie Perth Minth spadła w maju do 1,7 mln uncji (-5,4% m/m; +71% r/r).

Platyna i pallad

  • Południowoafrykańska spółka górnicza Sibanye-Stillwater poinformowała o planie odkupu około 5% swoich akcji z rynku. Szacunkowy koszt wyniesie niecałe $14 mld, a spółka chce w ten sposób przejąć do 147,7 mln akcji zwykłych. Wysokie ceny metali szlachetnych dały spółce o +78% r/r wyższy zysk w Q1 2021 – co pozwoli sfinansować buyback Spółka wypłaci także całkowitą dywidendę za 2020 rok w wysokości 371 centrów południowoafrykańskich na akcję.

Miedź

  • Plan zwiększenia udziału Peru w zyskach z górnictwa do 70% przedstawiony przez Pedro Castillo mocno uderzyłby zwłaszcza w chińskie firmy obecne w regionie: MMG Ltd oraz Aluminum Corp of China (Chinalco). Obie firmy mają aktualnie umowy o stabilności podatkowej, które wygasają pod koniec dekady dopiero. Jednak w przypadku zwycięstwa Castillo w niedzielnej (6 czerwca), II turze wyborów prezydenckich te umowy byłyby najprawdopodobniej renegocjowane na niekorzyść spółek górniczych, co stawia pod znakiem zapytania wydobywanie ~550 tysięcy ton miedzi rocznie. Anglo American i Mitshubishi mają umowę z Peru o stabilności podatkowej do 2037 roku dla kopalni Quellaveco, w której wydobycie ma ruszyć w 2022 roku i osiągnąć wydajność 330 tysięcy ton miedzi rocznie.
  • BHP podało, że strajki części pracowników w kopalniach Escondida i Spence w Chile nie zakłócają pracą kopalni. Jednocześnie inny związek pracowników w kopani Spence przystępuje do ostatniej rundy negocjacji z rządowymi mediacjami – jeśli zakończą się fiaskiem to i ta grupa przystąpi do strajku.
  • Nowa kopalnia miedzi Khoemacau w Botswanie zamierza rozpocząć produkcję pod koniec tego miesiąca. Wydajność kopalni szacuje się na 25 – 28 tysięcy ton miedzi w 2021 roku. W kolejnych latach wydajność ma wzrosnąć do 60 tysięcy ton miedzi.
  • Codelco w kwietniu wyprodukowało 132 700 ton miedzi (-0,5% r/r).
  • Kopalnia Collahausi w Chile w kwietniu wyprodukowała 57 tysięcy ton miedzi (+5,4% r/r), podczas gdy w kopalni Escondida produkcja spadła do 85,7 tysiąca ton (-16,5% r/r).
  • Huta Lualaba, w większości należąca do China Nonferrous Mining Corp Ltd, podpisała umowę z Ivanhoe Mines na przetwarzanie do 150 tysięcy ton koncentratu miedzi z kopalni Kamoa-Kakula. Huta jest położona 40 km od kopalni, a pierwsze dostawy surowca z kopalni miały miejsce w ostatni wtorek, 1 czerwca.
  • SolGold Plc będzie współpracować z Cornerstone Capital Resources w celu realizacji projektu Cascabel w Ekwadorze. Wydobycie ma ruszyć w 2025 roku, a zasoby projektu są szacowane na 10 mln ton miedzi i ponad 20 mln uncji złota.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Brazylijski Vale S.A. poinformował, że zawiesi działalność w swojej kopalni niklu w Sudbury w Kanadzie, po tym, jak jego propozycja pięcioletniego kontraktu została odrzucona przez związek United Steelworkers. Przeciwko propozycji firmy głosowało 70% pracowników z 2 600 zrzeszonych w związku. Sudbury wyprodukowało w zeszłym roku 43 200 ton niklu. Firma wciąż szuka porozumienia z pracownikami.
  • Rosja zdecyduje, czy w tym roku nałożyć dodatkowe podatki na producentów stali, który może wynieść nawet $1,4 mld.
  • Lewicowa partia rządząca w Meksyku porzuciła plany nacjonalizacji produkcji litu i teraz naciska na przyjęcie prywatnych inwestorów, aby pomóc rozwinąć potencjał kraju w wydobywaniu niezbędnego do elektryfikacji transportu metalu. Minister gospodarki Tatiana Clouthier powiedziała w zeszłym miesiącu lokalnemu radiu, że rząd rozważa partnerstwo publiczno-prywatne w celu rozwoju wydobycia litu, sugerując państwowy udział na poziomie 51% – obecnie jednak wyraża poparcie dla prywatnych spółek górniczych. Obecnie Bacanora Lithium – w której największymi udziałowcami jest Ganfeng Lithium Ltd (28,88%) oraz M&G Plc (13,67%) – posiada cztery koncesje litowe w regionie Sonora. Spółka planuje rozpocząć wydobycie w 2023 roku na poziomie 17,5 tysiąca ton rocznie – a docelowo ma wzrosnąć do 35 tysięcy ton rocznie czyniąc Meksyk jednym z czołowych producentów surowca. W 2020 roku globalna podaż litu wg US Geological Survey wyniosła 82 tysiące ton.
  • Tesla Inc zapowiada wydawanie ponad $1 mld rocznie na surowce niezbędne do produkcji baterii samochodowych pochodzące z Australii. Tesla już sprowadza trzy czwarte swojego surowca litowego i ponad jedną trzecią niklu z Australii.
  • Zapasy aluminium w trzech głównych japońskich portach wzrosły do 273,6 tysiąca ton (+1,3% m/m; -11,5% r/r) na koniec kwietnia.
  • Według firmy konsultingowej Mysteel, wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych wielkich pieców w 247 hutach w Chinach wzrosły w zeszłym tygodniu do 91,41%.
  • Chiny planują ograniczyć produkcję stali o 236 mln ton do 2025 roku, jednocześnie modernizując ekologiczność produkcji kolejnych 221 mln ton. W ciągu ostatnich pięciu lat Chiny zmniejszyły moce produkcyjne o 86 milionów ton i zmodernizowały 80 milionów ton.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

I tak od 13:30 wygląda status…

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *