Dziś trochę danych o wynikach niektórych spółek surowcowych – gdzie bohaterami jest BHP oraz Rio Tinto, ale także tradycyjne graficzne opracowanie raportu Crop progress, parę grafik o zbożach w Bangladeszu i spora garść innych newsów. Polecam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
Raporty USDA
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Kawa
- Silne mrozy zgłoszone w zeszłym tygodniu nad rolniczymi regionami Brazylii dotknęły nawet 200 tysięcy hektarów czyli 11% całkowitej powierzchni upraw kawowców.
- Prognozy mówią o kolejnych przymrozkach w dniu dzisiejszym i jutrzejszym – byłby to pierwszy w historii przypadek gdy w jednym miesiącu Brazylię nawiedziły trzykrotnie przymrozki. Jednocześnie gdyby w ciągu dnia spadły deszcze w regionach kawowych, po których nastąpiłyby przymrozki mogłoby to znacznie zwiększyć skalę zniszczeń na skutek zamarzających korzeni drzew.
Cukier
- Conab poinformował, że niedawne przymrozki uszkodziły trzcinę cukrową w niektórych częściach regionu Środkowo-Południowego, zwiększając straty już spowodowane niedoborem wody.
- Brazylia wyprodukowała 2,94 miliona ton cukru w pierwszej połowie lipca (-2,8% r/r).
Kakao
- Opady deszczu były poniżej średniej w wielu regionach kakaowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu, ale wcześniej duża wilgotność umożliwiała rozwój dużych owoców, potwierdzając nadpodaż ziaren w tym sezonie.
Pszenica
- Wzrosły szacunki wydajności upraw pszenicy jarej w Unii Europejskiej do 6,05t/ha (+0,04tha m/m).
- Południowy region Rosji Krasnodar, jeden z największych obszarów produkcji i eksportu pszenicy w kraju, zebrał rekordowe zbiory 12,4 miliona ton.
- Prognozy USDA dla pszenicy w Bangladeszu:
Kukurydza
- Największy na świecie przetwórca mięsa, brazylijski JBS S.A., prowadził 30 ładunków kukurydzy z Argentyny, chcąc uzupełnić „po konkurencyjnych cenach” ograniczoną przez mrozy i nieurodzaj podaż lokalną. Firma wykorzystuje już ponad 1 mln ton rocznie kukurydzy jako paszy dla swoich hodowli, z czego 25% to kukurydza importowana spoza Brazylii.
- Władze Brazylii prognozują eksport kukurydzy w tym sezonie na 29,5 mln ton, jednak zewnętrzni handlowcy zbożem są bardziej pesymistyczni, szacując brazylijski eksport na 20 – 22 mln ton.
- Argentyńscy rolnicy do 21 lipca sprzedali 48 mln ton kukurydzy z bieżącego sezonu 2020/21.
- Zbiory kukurydzy w Argentynie na koniec ubiegłego tygodnia były zakończone w 72,2%.
- Prognozy USDA dla kukurydzy w Bangladeszu:
Ryż
- Prognozy USDA dla ryżu w Bangladeszu:
Soja
- Argentyńscy rolnicy do 21 lipca sprzedali 25,8 mln ton soi z bieżącego roku zbiorów 2020/21 (-7,53% r/r). Zbiory soi w Argentynie zakończyły się w czerwcu na poziomie 43,5 miliona ton (-11,22% r/r), według Buenos Aires Grains Exchange.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Rząd Chin stwierdził, że konieczne jest ustabilizowanie długoterminowej polityki wsparcia, w tym finansowego, aby chronić hodowców trzody chlewnej. Ma do tego wykorzystać zarówno swoje strategiczne rezerwy wieprzowiny jak i inne środki. Ostatnie wzrosty cen wieprzowiny w Chinach to skutek m.in. niedawnych błyskawicznych powodzi w prowincji Henan.
Ropa naftowa
- Royal Dutch Shell Plc zatwierdził pierwszy duży projekt od czasu ogłoszenia celów transformacji spółki by osiągnęła zerową emisję CO2. Projekt The Whale, zlokalizowany w Zatoce Meksykańskiej, w 60% należący do Shell, a w 40% do Chevron ma osiągnąć szczytową wydajność ~100 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Szacuje się, że złoże posiada 490 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej i ma rozpocząć produkcję w 2024 r.
- Norweski Equinor odnotował w Q2 2021 zysk na poziomie $4,64 mld (+1 225,71% r/r). Spółka obniżyła wskaźnik zadłużenia netto do 16,4% (-8,2 pp q/q). Produkcja wyniosła 1,997 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (-0,70% r/r). Firma planuje rozpocząć planowaną od dawna wykup akcji własnych, do końca września ma wydać na ten cel $300 mln.
- Petroleos Mexicanos (Pemex) w Q2 2021 osiągnął zysk netto $722,5 mln, podczas gdy rok wcześniej spółka (jak większość naftowych koncernów) odnotowała straty. Zadłużenie spółki wzrosło do $115,1 mld. Rafinerie spółki przerobiły w Q2 2021 średnio 666 tysięcy baryłek dziennie (+5,4% q/q), a firma planuje dalszy wzrost do 831 tysięcy baryłek dziennie już w sierpniu, a 1 mln baryłek dziennie w 2022 roku.
- Exxon Mobil Corp poinformował o nowym odkryciu w Whiptail w bloku Stabroek na morzu w Gujanie. Nie podano szczegółów.
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,1 mln baryłek, do 439,7 mln baryłek (0,93% t/t), prognozowano spadek o 2,9 mln baryłek.
- Wydobycie ropy naftowej w USA spadło do 11,2 mln baryłek dziennie (-1,75% t/t).
Gaz ziemny
- Gazprom poinformował, że część gazociągu Urengoj-Center 2 została przerwana i zapaliła się w pobliżu rzeki Sylva, która znajduje się około 1390 km na wschód od Moskwy. Wg firmy nikt nie został ranny, a dostawy są realizowane równoległymi gazociągami.
- PGNiG wypowiedziało umowę z amerykańską firmą Sempra Energyna dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Port Arthur w Teksasie z powodu opóźnień. 20-letnia umowa została podpisana w 2018 roku, wg warunków PGNiG mało odbierać ~2 mln ton LNG rocznie. Wypowiedzenie to pokłosie decyzji Sempry o przesunięciu niezbędnych inwestycji w Port Arthur z 2021 na 2022 rok. Polska firma poinformowała, że podpisała umowy o zwiększeniu zakupów LNG od amerykańskiej firmy Venture Global LNG o 2 mln ton rocznie do 5,5 mln ton.
- Chiny rozpoczęły budowę bazy importu i magazynowania gazu ziemnego o wartości $1 miliarda w południowo-przybrzeżnej prowincji Guangdong przy wsparciu amerykańskiego Exxon Mobil. „Exxon Mobil prowadzi rozmowy dotyczące projektu z potencjalnymi partnerami”, powiedział przedstawiciel firmy z Pekinu. Terminal ma rozpocząć działalność importową pod koniec 2023 roku. Terminal, położony w hrabstwie Huidong w mieście Huizhou, ma zaprojektowaną roczną zdolność odbiorczą na poziomie 4 milionów ton w ramach pierwszej fazy inwestycji. Kolejna faza projektu ma zwiększyć zdolność przeładunkową do 10 mln ton rocznie.
- Według oficjalnych informacji gazociąg Nord Stream 2 jest ukończony w 99%. Nad ostatnim etapem układania pracuje w tej chwili Fortuna, po tym jak Akademik Cherskiy zakończył planowane działania na wodach niemieckich. Nord Stream 2 powinien zostać ukończony pod koniec sierpnia i wejść do eksploatacji jeszcze w tym roku.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 95,6 mld stóp sześciennych (+0,1 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy), w przyszłym tygodniu ma wynieść 91,5 bcfd.
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w lipcu 2021 to 91,5 mld stóp sześciennych (-0,76% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w lipcu wynosi średnio 10,8 bcfd (+6,93% m/m).
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w lipcu wyniósł średnio 6,5 bcfd (-5,80% m/m).
Energia odnawialna
- Wielka Brytania bada sposoby usunięcia chińskiej państwowej firmy zajmującej się energią jądrową China General Nuclear Power Group (CGN) ze wszystkich przyszłych projektów energetycznych w Wielkiej Brytanii. Zmiana stanowiska Wielkiej Brytanii może wpłynąć na projekt energii jądrowej Sizewell C w Suffolk we wschodniej Anglii, który ma zbudować francuska firma EDF przy wsparciu CGN, oraz propozycje nowej elektrowni na wschodnim wybrzeżu w Bradwell-on-Sea w Essex.
- Royal Dutch Shell Plc ogłosił zakup detalicznego sprzedawcę energii odnawialnej Inspire Energy Capital LLC. Inspire, które obecnie obsługuje około 235 tysięcy klientów indywidualnych w Delaware, Illinois, Massachusetts, Maryland, New Jersey, Nowym Jorku, Ohio, Pensylwanii i Waszyngtonie, wzmocni obecną pozycję Shella jako dostawcy energii dla klientów indywidualnych w Stanach Zjednoczonych, który już posiada spółkę MP2 Energy.
Węgiel
- Władze Chin nadały priorytet dostawom węgla energetycznego do centralnej prowincji Henan. Już w poniedziałek do regionu dotarło 340 tysięcy ton węgla energetycznego – znacznie więcej niż było potrzebne.
Platyna i pallad
- Impala Platinum Holdings (Implats) poinformowała, że spodziewa się do najmniej $1,3 mld rocznych zysków (+20% r/r).
Miedź
- Powodzie w środkowych Chinach, zwłaszcza w przemysłowym mieście Zhengzhou w prowincji Henan, wywołały obawy o dostawy i zapotrzebowanie na miedź do odbudowy zniszczonej infrastruktury.
- Związek w największej na świecie kopalni miedzi Escondida w Chile, należącej do BHP Group Ltd wezwał w środę swoich członków do głosowania za strajkiem, mówiąc, że firma próbuje narzucić swoją wolę, a jej oferta kontraktowa jest „niewystarczająca”. Związek liczący 2 300 członków ma głosować za strajkiem między czwartkiem a sobotą. Zdaniem związku „Firma nie ma usprawiedliwienia, by nie odpowiadać przychylnie na nasze rozsądne prośby. Odpowiedzialność za uniknięcie poważnego konfliktu leży całkowicie w rękach BHP”. W przypadku zatwierdzenia strajku, nim się rozpocznie będzie jeszcze tura mediacyjna chilijskiego rządu trwająca od 5 do 10 dni.
- Kanadyjska First Quantum Minerals odłożyła plany sprzedaży udziałów w swoich kopalniach miedzi Kansanshi i Sentinel w Zambii. Plany zmieniły się ze względu na trwające negocjacje spółki z rządem Zambii.
- Deficyt miedzi w tym roku szacuje się na 243 tysiące ton.
- Mediana ceny miedzi w Q4 2021spośród opinii 32 analityków przepytanych przez Reuters wynosi $9 000/tonę (+6% względem kwietniowych prognoz).
- Chilijski regulator ochrony środowiska (SMA) poinformował we wtorek, że wniósł oskarżenie przeciwko kopalni miedzi Candelaria, zarządzanej przez kanadyjskie Lundin Mining za naruszenie zezwolenia na ciągłość działania. Wg zarzutów w kopalni użyto więcej materiałów wybuchowych niż dopuszczono w pierwotnym planie ochrony środowiska, co skutkowało wzrostem emisji do atmosfery, które mogą potencjalnie powodować problemy zdrowotne dla lokalnych mieszkańców. SMA poinformowało, że kolejne poważne oskarżenie dotyczyło nieprzestrzegania przez firmę porozumienia z 2018 r. dotyczącego zmniejszenia zużycia wody w oczyszczalni ścieków, podczas długotrwałej suszy w regionie. Candelaria obecnie dąży do wydłużenia okresu eksploatacji kopalni, która znajduje się na północy kraju, do 2030 roku. W kopalni wyprodukowano 94 800 ton miedzi w 2020 roku.
Pozostałe metale przemysłowe
- Rio Tinto podało wyniki za pierwsze półrocze 2021. Podstawowe zarobki spółki wyniosły $12,17 mld (+156,2% r/r), przebijając prognozy analityków mówiące o $12,01 mld. Dzięki tak wysokim przychodom, spółka zadeklarowała specjalną dywidendę w wysokości $1,85/akcję, co daje roczną dywidendę tymczasową w wysokości $3,76/akcję. Poniżej wykres tygodniowy wyceny spółki na nowojorskiej giełdzie:
- Analitycy Jefferies poinformowali, że „Spodziewamy się również kolejnej znacznej dywidendy z Rio Tinto w drugim półroczu. Historia zwrotu z kapitału jest tutaj przekonująca.”
- BHP Group złożyła ofertę $258,45 mln na zakup Noront Resources, właściciela złoża niklu Eagle’s Nest w Kanadzie. „Dla BHP przejęcie Noront stanowi światowej klasy opcję wzrostu w kluczowym towarze przyszłości” – powiedział w oświadczeniu dyrektor ds. rozwoju BHP, Johan van Jaarsveld. Oferta BHP przebija ofertę mniejszościowego udziałowca Norton – australijskiej spółki Wyloo Metals.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
U nas gorąco a tymczasem w Brazylii…
https://www.youtube.com/watch?v=Seyk5cZZelc