aktualności – 29 czerwca 2020

Poniedziałkowe aktualności surowcowe, tak więc będą stany magazynowe kawy i kakao z USA, aluminium z Londynu i wielu różnych metali (w tym miedzi) z Szanghaju. A także będzie o kobalcie, złocie, pszenicy, kukurydzy, wieprzowinie, ropie naftowej i gazie ziemnym!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Okres monsunowy w Indiach rozpoczął się około dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj zwiększając prognozy dotyczące jakości i ilości letnich zbiorów: ryżu, kukurydzy, soi, bawełny i kukurydzy. Monsun odpowiada za 70% rocznych opadów w Indiach. Sektor rolniczy w Indiach zatrudnia około połowę mieszkańców i odpowiada za 15% indyjskiego PKB. Szybsze rozpoczęcie opadów może złagodzić skutki pandemii koronawirusa w tym kraju.
  • Amerykańscy eksporterzy żywności i pasz wysyłają towary do Chin z listami zapewniającymi bezpieczeństwo ich ładunku zamiast oficjalnych deklaracji wymaganych przez chińskie władze. Oświadczenia o zobowiązaniach, opracowane przez Koalicję Transportu Rolniczego (AgTC), mają jedynie zapewnić importerom, że przesyłki zostały zebrane, przetworzone i obsługiwane zgodnie z branżowymi normami bezpieczeństwa i wytycznymi ekspertów medycznych. Eksporterzy nie mogą zagwarantować, że ładunek pozostanie wolny od wirusa po opuszczeniu ich obiektów.Chińscy urzędnicy celni nie potwierdzili, że oświadczenia o zobowiązaniach są akceptowalnymi zamiennikami ich oficjalnych deklaracji, aczkolwiek część spedytorów ogranicza lub rezygnuje z handlu z Chinami. Do ostatnich dni czerwca żaden kraj ani WHO nie potwierdziły, że wirus może się przenosić na produktach żywnościowych.

Kawa

  • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawaie danych ICE

Kakao

  • Słaby popyt i oczekiwany wzrost produkcji w nadchodzącym sezonie 2020/21 zapewniły przewagę niedźwiedziom na wycenie kakao na giełdach w Londynie i Nowym Jorku w ubiegłym tygodniu. Część analityków spodziewa się dalszych spadków cen kakao w najbliższych miesiącach.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawaie danych ICE

Pszenica

  • We wtorek USDA ma opublikować raport dotyczący zapasów w USA, który wg analityków pokaże duże ilości zbóż w silosach. Dodatkowo czynnikiem osłabiającym w ostatnich dniach pszenicę są prognozy pogody dotyczące obfitych opadów na środkowym zachodzie, które mają iść w parze z ciepłą pogodą znacznie zwiększającą plony.

Kukurydza

  • W stanach uprawiających głównie kukurydzę w USA sucha pogoda może zaszkodzić jakości jak i wydajności plonów.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Amerykańskie hodowle świń 1 czerwca 2020 roku wynosił 79,6 mln sztuk (+3% q/q; +5% r/r). Maciory stanowiły 50% trzody chlewnej.

Ropa naftowa

  • Administracja Donalda Trumpa odrzuciła większość wniosków o zwolnienie z opłat licencyjnych składanych przez naftowe i gazowe spółki wydobywające na stałym lądzie. Przemysł naftowy nie otrzymał szerokiego wsparcia w związku z pandemią koronawirusa, a Departament Spraw Wewnętrznych indywidualnie rozpatruje wnioski o obniżenie opłat licencyjnych i zawieszenia leasingów składane od kwietnia.
  • Kolejny tydzień spadków aktywnych odwiertów w USA. W ubiegłym tygodniu zamknięto kolejny odwiert, pozostawiając 265 aktywnych punktów (-73% r/r). Oznacza to, że czerwiec jest czwartym miesiącem spadku liczby aktywnych odwiertów z rzędu.
  • W Kanadzie doszło do zamknięcia 4 odwiertów, pozostawiając rekordowo niską liczbę aktywnych punktów na poziomie 13 (-90% r/r).
  • PKN Orlen ma uzyskać zgodę unijnych organów monopolowych na przejęcie (co najmniej) 53% akcji Lotosu. Skarb Państwa posiada 53,19%. Mimo to pojawiają się opinie, że konsolidacja w Polsce może podnieść ceny i ograniczyć konkurencję nie tylko nad Wisłą, ale także w Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie i Słowacji. Termin oficjalnej decyzji to 22 lipca, planowane jest poinformowanie krajowych agencji ds. Konkurencji o umowie 2 lipca.
  • Brazylijska państwowa firma naftowa Petroleo Brasileiro S.A. (Petrobras) wystawiła na sprzedaż swój klaster naftowo-gazowy Urucu w wewnętrznym stanie Amazonas. Urucu był odpowiedzialny za 106 353 baryłek ekwiwalentu ropy na dzień produkcji w pierwszym kwartale., z którego 16 500 to ropa naftowa a reszta to gaz ziemny i jego pochodne.
  • Libijska National Oil Corporation (NOC) poinformowała że rosyjscy i inni zagraniczni najemnicy wkroczyli w czwartek 25 czerwca na pole naftowe Sharara i spotkali się z przedstawicielami Petroleum Facilities Guard (PFG), siły ustanowionej w celu utrzymania bezpieczeństwa na polach naftowych. Od 2015 roku wojna domowa w Libii podzieliła kraj, a większość pól naftowych oraz obiektów eksportowych ropy naftowej znajdują się głównie na terytorium kontrolowanym przez libijską Armię Narodową (LNA) z wschodniej części kraju. Międzynarodowe umowy zezwalają na eksport ropy jedynie przez NOC, a przychody z ropy mają trafiać do Banku Centralnego w Trypolisie. LNA jest wspierana przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt. Siły rządowe GNA, uznane na arenie międzynarodowej i wspierane przez Turcję w czerwcu odzyskały część ziem wokół stolicy kraju. Sytuacja w kraju wciąż pozostaje nierozstrzygnięta, a sytuacja w kraju jest napięta od czasów Arabskiej Wiosny Ludów w 2011 roku, która w Libii przerodziła się w 8-miesięczną wojnę domową. Ropa naftowa odpowiada za 95% przychodów Libii z eksportu i za 60% ich PKB. W 2010 roku PKB Libii wynosiło $74,77 mld, w 2019 roku PKB było na poziomie $56,3 mld.

Gaz ziemny i węgiel

  • Ceny spotowe na dostawy LNG w Azji pozostają stabilne na poziomie $2,2/mmBtu. Jednak rynki nadal oczekują anulacji 40-45 ładunków LNG z USA z załadunkiem zaplanowanym na sierpień.
  • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA pozostała w ubiegłym tygodniu na tym samym poziomie – 75 punktów.
  • Szacuje się, że amerykańskie zapasy gazu ziemnego w październiku osiągną rekordową wielkość 4,1 biliona stóp sześciennych. Jednocześnie prognozuje się wzrost zapotrzebowania na gaz w najbliższych dwóch tygodniach ze względu na rosnące temperatury w USA.
  • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w Kanadzie w ubiegłym tygodniu spadła o 3 punkty, pozostawiając 9 aktywnych punktów.
  • Minister ds. Ropy naftowej Dharmendra Pradhan powiedział w piątek, że Indie stopniowo zakończą federalne kontrole cen gazu, dążąc do przyciągnięcia zagranicznych inwestycji i technologii w celu zwiększenia lokalnej produkcji. Gaz stanowi obecnie 6,2% koszyka energetycznego Indii, do 2030 roku ma stanowić 15%. W tym celu rozbudowywane są sieci gazociągowe dla odbiorców detalicznych oraz infrastruktura importowa. Kraj chce też zwiększyć udział pojazdów napędzanych LNG w transporcie drogowym. Największy importer gazu w Indiach, Petronet LNG chce w tym roku otworzyć 5 stacji tankowania LNG, a do 2023 roku sieć ma mieć już300 punktów – by docelowo osiągnąć 1 000 stacji LNG w całych Indiach. Indie importują około połowy zużywanego LNG, którego w 2019 roku wykorzystali 60,8 mld m3.

Złoto

  • Nielegalne wydobycie złota gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich pięciu lat w miejscowym rezerwacie Yanomami w Brazylii w sercu lasów deszczowych Amazonii. Rezerwat (o powierzchni Portugalii) zamieszkuje ponad 26,5 tysiąca członków rdzennych plemion Amazonii. Szacunki plemion i urzędników odpowiedzialnych za ten region mówią o nawet 20 tysiącach nielegalnych poszukiwaczy złota. Na podstawie zdjęć satelitarnych szacuje się wzrost nielegalnego górnictwa nawet dwudziestokrotnie – do 207 kopalni (w 2015 roku było ich 10), głównie wzdłuż dwóch rzek, Uraricoera i Mucajai. Łącznie obszary wydobywcze zajmują obszar około 8 kilometrów kwadratowych. Nielegalne górnictwo jest wyjątkowo szkodliwe dla środowiska: wycinka drzew, niszczenie siedlisk lokalnej zwierzyny, zatruwanie gleby i rzek przez rtęć wykorzystywaną do oczyszczania złota. W niektórych wioskach w regionie zatrucie rtęcią dotknęło ponad 90% populacji. Spore ilości nielegalnie wydobywanego złota trafia do Indii, wg szacunków w 2019 roku było to 486 kilogramów (~17 143 uncje). Oficjalnie brazylijskie prawo zabrania wydobywania surowców mineralnych na ziemiach tubylczych, jednak podczas kampanii wyborczej prezydent Bolsonaro zapowiadał wykorzystanie bogactw naturalnych Amazonii oraz zalegalizowanie dzikich kopalni.

Metale przemysłowe

  • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 99 971 ton (-9,1% t/t) – najniższego poziomu od stycznia 2019 roku.
  • Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 3 106 ton (-10,1% t/t).
  • Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 97 705 ton (+0,9% t/t).
  • Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 223 715 ton (-6,3% t/t).
  • Zapasy aluminium w magazynach LME wzrosły do poziomu 1 652 025 ton (+0,87% t/t).
  • Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 28 991 ton (+2,2% t/t).
  • Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) wzrosły do 23 333 ton (+1,5% t/t).
  • Chilijski Codelco, największy na świecie górnik miedzi, zawiesił działalność rafinerii i odlewni w swoim drugim pod względem wielkości oddziale Chuquicamata, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Przewiduje się, że produkcja kopalni w Chile spadnie w tym roku o 250 000 ton do 5,56 mln ton. W związku z tym Capital Economics prognozuje cenę miedzi na poziomie $6 200/tonę. Miedź stanowi 50% eksportu Chile i 10% jego PKB.
  • Linie lotnicze, m. in. australijskie Qantas, Qatar Airways i Singapore Airlines odraczają dostawy samolotów zamówionych u Airbusa i Boeinga, co oczywiście może zmniejszyć popyt na metale stosowane do ich produkcji. Najbardziej może to odczuć kobalt i nikiel – stopy tych metali wykorzystuje się w łopatkach turbin odrzutowych i należy je regularnie wymieniać ze względu na skrajne warunki pracy. Ze względu na znaczne ograniczenie liczby lotów na całym świecie prognozuje się spadek zapotrzebowania kobaltu do poziomu 4 442 ton rocznie(-18% r/r). W 2019 roku na świecie wydobyto 140 tysięcy ton kobaltu.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 14:00 w poniedziałek, 29 czerwca 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *