aktualności – 28 października 2021

Czwartkowe aktualności to spory zestaw informacji z szerokiego zakresu rynków surowcowych. W programie (premiera o 14:00) wspominam też dlaczego decyzja Banku Kanady jest ważna dla złota, a także omawiam sytuację m.in. na cukrze czy bawełnie – plus oczywiście „standardowy” zestaw wykresów, które pojawiają się w praktycznie każdym programie.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 28 października 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

Ogólne informacje

  • Bank Kanady 27 października podjął zaskakującą decyzję kończąc swój program luzowania ilościowego wynoszącego $2 mld USD tygodniowo. Analitycy spodziewali się ograniczenia skupu aktywów do kwoty $1 mld USD tygodniowo.

Kakao

  • Amerykańscy producenci czekolady spodziewają się w tym roku lepszej sprzedaży na Halloween po pandemicznych ograniczeniach w 2020 roku.

Pszenica

  • Ceny są napędzane przez ograniczoną podaż – przy niskich i wciąż spadających zapasach w kluczowych krajach eksportujących – oraz mieszaną ocenę amerykańskiej pszenicy ozimej, która się teraz pojawiła” – powiedział Commerzbank.
  • Utrzymująca się sucha pogoda może utrudnić zasiewy zbóż ozimych na Ukrainie. Zasiewy pszenicy ozimej są ukończone w 83% z prognozowanego 6,6 mln ha areału zasiewów. „Najbardziej niesprzyjające warunki zaobserwowano w regionie Zaporoża, gdzie prawie wszystkie obsiane obszary zostały dotknięte suszą” – podało w oświadczeniu państwowe ukraińskie centrum prognozowania pogody. Stwierdzono, że pszenica ozima w niektórych częściach regionów Chersoniu, Dniepru i Winnicy nie kiełkowała do 20 dni z powodu braku opadów i wilgoci w górnych warstwach gleby.
  • W ostatnich tygodniach pas pszenicy nad Morzem Czarnym był wyjątkowo suchy” – powiedział Andrey Sizov z firmy konsultingowej Sovecon – „Wiele regionów otrzymało tylko 30-60% normalnych opadów”. Sovecon spodziewa się, że całkowite zbiory pszenicy w Rosji w 2022 r. wzrosną do 80,7 mln ton (+6,89% r/r).
  • Egipski GASC poinformował w środę, że w ostatnim przetargu kupił 180 tys. ton pszenicy z Rosji, 12 tys. ton pszenicy z Ukrainy i 60 tys. ton pszenicy z Rumunii.

Soja

  • USDA prognozuje, że produkcja soi w Brazylii w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 144 mln ton (+5% s/s). Brazylijski Conab szacuje produkcję na poziomie 140,8 mln ton (+2,67% s/s).
  • 5-letnia średnia wydajność zbiorów w Brazylii wynosi 3,45 t/ha (51,3 buszla/akr), w USA 3,36 t/ha (50 buszla/akr).
  • Ceny eksportowe soi z Brazylii na początku 2022 r. są znacznie bardziej atrakcyjne niż obecne w USA w czasie, gdy sprzedaż w USA powinna być silna. Czołowy nabywca Chiny nie wykazały ostatnio zwiększonego, stałego zainteresowania amerykańskimi nasionami oleistymi.

Ropa naftowa

  • Zespół handlowy BP plc zarobił co najmniej $500 milionów w Q3 2021 wykorzystując wzrost cen związany z kryzysem energetycznym w Azji i Europie. Dobre wyniki BP w zakresie handlu gazem mogą stanowić wczesną wskazówkę, w jaki sposób niektóre inne międzynarodowe firmy energetyczne skorzystają na globalnym kryzysie gazowym. BP ma mniejszą księgę handlową LNG i gazem niż konkurenci, w tym Shell i Equinor, które mogą osiągać jeszcze wyższe zyski. Shell swoje wyniki ogłosi 28 października, BP poda wyniki 2 listopada.
  • Norweski Equinor w Q3 2021 osiągnęła skorygowany zysk przed opodatkowaniem $9,77 mld (+1 155% r/r) przebijając prognozy analityków mówiące o zysku $8,4 mld. Spółka podjęła decyzję o utrzymaniu kwartalnej dywidendy na poziomie $0,18/akcję, zwiększając buy back akcji własnych do kwoty $1 mld – wcześniejsze plany mówiły o odkupie za $300 mln – dwie trzecie zostanie odkupione od rządu norweskiego, jego największego udziałowca, zapewniając utrzymanie przez państwo niezmienionego pakietu 67%. Equinor zrewidował swoje wydatki kapitałowe na 2021 r. do $8,0 miliardów, z wcześniej prognozowanego przedziału $9-$10 mld, podtrzymując plany wydatków na poziomie ~$12 mld w 2023 i 2024 roku. Norwegia jest największym producentem ropy i gazu w Europie Zachodniej, pompując dziennie około 4 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
  • Fińska firma energetyczna Neste poinformowała o zyskach operacyjnych za Q3 2021 na poziomie $428 mln (-1,34% r/r), ale powyżej oczekiwań analityków.
  • Brytyjska firma naftowa Petrofac Ltd poinformowała o wygraniu kontraktu na rozbudowę rafinerii w Możejkach. Umowa opiewa na €550 mln, a głównym operatorem rafinerii jest ORLEN Lietuva. Kontrakt dotyczy usług inżynieryjnych, zaopatrzenia, budowy, rozruchu i odbioru programu rozbudowy rafinerii.
  • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +4,267 mln baryłek, prognozowano wzrost o +1,914 mln baryłek.

Gaz ziemny

  • Według „Financial Times” Gazprom zaproponował Mołdawii zniżkę na gaz, w zamian za zmianę warunków w umowie odnośnie bezcłowego handlu z Unią Europejską, a także by kraj wstrzymał się z wypełnieniem wymogów nałożonych przez Unię Europejską w kwestii liberalizacji rynku gazowego. Kreml uważa, że zamiast umowy handlowej z UE, Mołdawia powinna wstąpić do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, której członkami są: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan. W ostatnich dniach głośno było w mediach w związku z wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego w Mołdawii, który był spowodowanym zbliżającym się wygaśnięciem kontraktu na dostawy gazu z Rosji. Rząd Mołdawii nie chce przystać na warunki mu zaproponowane, ponieważ, jak sam zapowiada, nie jest w stanie ich spełnić. Dodatkowo rosyjska strona żąda spłaty długu o wysokości $700 mln. W zamian zaoferowała sprawiedliwą, według niej, cenę, plus dodatkowe 25% zniżki na gaz. Przedstawiciele Mołdawii kategorycznie odmawiają jego spłaty, twierdząc, że spora jego część przypada na Naddniestrzańską Republikę Mołdawską, która przez Kiszyniów jest nieuznawana. Przedstawiciel Gazpromu, Siergiej Kuprianow, stwierdził, że wina związana z kryzysem energetycznym w Mołdawii oraz dług, który – nie licząc odsetek – wynosi $433 mln, leży po stronie rządzących. Dodał także, że warunki oferowane przez stronę rosyjską w pełni odpowiadają warunkom rynkowym i że są gotowi przedłużyć kontrakt w przypadku spłaty zadłużenia. Kontrakt między Gazpromem a Mołdawią wygasł na koniec września 2021.
  • Mołdawia otrzymała od Unii Europejskiej dotację w wysokości €60 milionów na pomoc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego. Mołdawska państwowa firma energetyczna Energocom poinformowała w środę, że kupiła 1,5 mln m3 gazu z dostawą zaplanowaną na 28 października przez Ukrainę i Rumunię. Gaz dostarczać miałby DXT Commodities i PGNiG. Mołdawia ogłosiła w zeszłym tygodniu stan wyjątkowy w związku z kryzysem energetycznym.
  • Prezydent Władimir Putin powiedział w środę szefowi Gazpromu, Aleksiejowi Millerowi, aby rozpoczął pompowanie gazu ziemnego do europejskich magazynów gazu, gdy Rosja zakończy uzupełnianie własnych zapasów, co może nastąpić do 8 listopada. To przesunięcie o ponad tydzień wcześniej podawanej daty zakończenia uzupełniania zapasów w rosyjskich magazynach. Do 1 listopada Rosja chce posiadać ponad 72,6 mld m3 gazu w magazynach.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 90,7 mld stóp sześciennych (+1,3 mld więcej względem poniedziałkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 92,7 bcfd.
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w październiku 2021 to 92,3 mld stóp sześciennych (+1,32% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w październiku wynosi średnio 10,5 bcfd (+0,96% m/m).
  • Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w październiku wyniósł średnio 6,0 bcfd.

Energia odnawialna

  • Qatar Energy, jeden z największych na świecie dostawców skroplonego gazu ziemnego (LNG) pracuje nad ustanowieniem ram środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), które umożliwiłyby emitowanie zielonych obligacji – dług przeznaczony na cele przyjazne dla środowiska. Gdyby została zakończona, byłaby to pierwsza sprzedaż zielonych obligacji przez krajową firmę naftową w bogatej w węglowodory Zatoce Perskiej. Qatar Energy ma 20% udział w globalnym rynku LNG.

Węgiel

  • Glencore, który w czerwcu zakupił od BHP Group oraz Anglo American za $588 mln brakujące 66% udziałów w kopalni węgla energetycznego Cerrejon w Kolumbii dzięki odpowiednio skonstruowanej umowie znacznie obniży koszt zakupu. Glencore przejmie przepływy pieniężne z kopalni od 2021 roku, co przy obecnych cenach węgla zbije mu cenę zakupu do $230 mln, podczas gdy sama transakcja zostanie zakończona w Q2 2022. Broker Liberum szacuje, że Cerrejon wygeneruje $1 miliard zysku EBITDA (zysk przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją) tylko w drugiej połowie 2021 roku. Średni poziom produkcji wynosi 24 mln ton rocznie, koszty produkcji na tonę wynoszą $45.

Złoto

  • Newcrest Mining poinformował o wynikach za Q3 2021, w czasie których produkcja złota spadła do 396 214 uncji (-21,2% r/r), w związku z pracami konserwacyjnymi w flagowej kopalni Cadia oraz w operacjach Lihir w Papui Nowej Gwinei. Jednak firma utrzymała swoją roczną prognozę produkcji złota, twierdząc, że produkcja miedzi i złota wzrośnie w czwartym kwartale 2021.
  • Ostatnie trzy lata porównania wyceny złota i platyny (ceny spot) na interwale dziennym (D1):

złoto (pomarańczowy kolor) oraz platyna (fioletowy kolor), wykres 10/2018-10/2021 (interwał D1); źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Platyna i pallad

  • Firma Impala Platinum (Implats) z RPA prowadzi negocjacje w sprawie nabycia Royal Bafokeng Platinum. Firmy zakończyły wzajemne due diligence i są w trakcie opracowywania proponowanej umowy realizacji transakcji. Implats wyprodukował 2,8 miliona uncji rafinowanych metali z grupy platynowców (PGM) w roku finansowym 2020, podczas gdy RBPlat wyprodukował 419 000 uncji PGM w 2020 roku. Rosnące w tym roku ceny platyny, palladu i rodu zamortyzowały salda gotówkowe producentów PGM, zachęcając firmy takie jak Sibanye Stillwater czy Implats do poszukiwania możliwości przejęcia mniejszych firm.

Miedź

  • Analitycy zrewidowali swoje prognozy dla rynku miedzi w 2022 roku, szacując zniknięcie deficytu 100 tysięcy ton, zastąpionego nadwyżką 82 tysięcy ton. Średnia cena czerwonego metalu ma wynieść ~$9 000/tonę na londyńskiej LME.
  • Lewicowy rząd Peru zwrócił się w środę do Kongresu o zgodę na zmianę krajowego kodeksu podatkowego z naciskiem na podniesienie podatków od sektora wydobywczego. W szczególności rząd chce zrewidować stawki opłat licencyjnych, podatku dochodowego i tak zwanego „podatku specjalnego”, który wchodzi w życie, gdy globalne ceny metali rosną. We wniosku nie określono, w jakiej wysokości te podatki zostaną wzrosną. Nie jest jasne, kiedy kontrolowany przez opozycję Kongres Peru rozważy propozycję reformy podatkowej i w jakim stopniu ją poprze. Według Organisation for Economic Co-operation and Development południowoamerykańskie Peru ma jeden z najniższych wskaźników podatków do PKB w Ameryce Łacińskiej. Mimo to kilka spółek (m.in. MMG, Aluminium Corp i Anglo American) byłoby zwolnionych z podstawowej reformy podatkowej, ponieważ w przeszłości podpisali umowy o stabilności podatkowej, aby chronić ich przed tego rodzaju scenariuszem. Peru jest drugim na świecie producentem miedzi, a nowe podatki mogą dotknąć m.in. Freeport McMoRan, Glencore, Newmont Corp, Barrick Gold i Southern Copper.
  • Antofagasta Plc poprosi amerykańskich urzędników z The Forest Service o ponowne rozważenie proponowanego 20-letniego zakazu wydobycia w regionie Boundary Waters w Minnesocie, który miałby zablokować projekt Twin Metals dotyczący miedzi i niklu. „Jeżeli jesteśmy w stanie udowodnić, że jesteśmy w stanie spełnić lub przekroczyć wszystkie obowiązujące normy (środowiskowe), mamy prawo posunąć ten projekt do przodu” – powiedziała Julie Padilla, dyrektor ds. regulacji Twin Metals.
  • Minister ds. inwestycji Bahlil Lahadalia naciska by Freeport McMoRan mógł zwiększyć produkcję miedzi w kopalni Grasberg, aby zaopatrywać planowaną hutę w najbardziej na wschód wysuniętym regionie Papui. Po zwiększeniu produkcji Freeport McMoRan miałoby mieć roczną wydajność między 3,8 a 4 mln ton koncentratu miedzi. Freeport rozpoczął w tym miesiącu budowę nowej huty o wartości 3 miliardów dolarów w Gresik we Wschodniej Jawie, o zdolności produkcyjnej 1,7 miliona ton koncentratu miedzi.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Rosyjski producent aluminium Rusal podał, że deficyt na rynku aluminium w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. wyniósł 1,1 mln ton w porównaniu z 2,2 mln ton nadwyżki w tym samym okresie rok temu.
  • Prognozuje się, że deficyt aluminium w 2021 roku wyniesie 893 tysiące ton, z kolei w 2022 roku deficyt ten ma spaść do 396 tysięcy ton. Średnie ceny aluminium w 2021 roku ma wynieść $2 695/tonę.
  • Rynek niklu ma prognozowane przejście z 62 tysięcy ton deficytu w 2021 roku do 78 tysięcy ton nadwyżki w 2022 roku. „Spodziewamy się, że wzrost podaży w Indonezji będzie kluczowym czynnikiem osłabiającym ceny w 2022 r., podczas gdy wszelkie dalsze ograniczenia eksportowe z tego kraju mogą stanowić ryzyko wzrostu”, powiedział Soni Kumari z ANZ w Indiach. Średnia cena niklu w 2022 roku ma wynieść $18 375/tonę.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *