Czwartkowe aktualności to oczywiścei realia odcięcia Polski od rosyjskiego gazu. I temat ten poruszę na samym początku programu (premiera o 14:00!), na który już teraz serdecznie zapraszam. A prócz tego oczywiście rozbudowany i wielotematyczny zestaw informacji z fascynującego świata surowców!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- Crop progress z 25 kwietnia 2022 (USDA):
Ogólne informacje
- W poniedziałek rząd Niemiec zatwierdził poprawkę prawną, która umożliwiłaby rządowi przejęcie własności firm energetycznych jako środek ostateczny w celu zabezpieczenia dostaw w przypadku zagrożenia. Nowelizacja umożliwiłaby rządowi powierzenie zarządu powierniczego firmami energetycznymi w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego. Ta strategia została już zastosowana z Gazpromem Germania, biznesem handlowym, magazynowym i przesyłowym porzuconym przez rosyjski Gazprom. Berlin ma nadzieję, że parlament uchwali poprawkę w maju.
- Komisja Europejska zaproponowała w środę roczne zawieszenie ceł importowych na wszystkie ukraińskie towary nieobjęte umową o wolnym handlu, aby pomóc gospodarce tego kraju w czasie wojny z Rosją. Środki będą miały zastosowanie w szczególności do owoców i warzyw podlegających wymogom cen minimalnych, produktów rolnych objętych kontyngentami oraz niektórych towarów przemysłowych, na które taryfy miały zostać zniesione dopiero na koniec 2022 r.
Kawa
- „Wraz z rosnącą globalną inflacją, mniejszym wzrostem Chin, trwającą dwa miesiące wojną ukraińską, wielkość popytu na nadchodzące miesiące jest znowu dużym pytaniem” – powiedział jeden z maklerów kawowych.
Cukier
- Oczekuje się, że brazylijska grupa przemysłu cukrowniczego Unica opublikuje w tym tygodniu swój pierwszy raport produkcyjny na nowy sezon, zawierający dane z pierwszej połowy kwietnia.
Kakao
- Przerób kakao w Ameryce Północnej w Q1 2022 spadł do 114 694 ton (-2,77% r/r).
- Przerób kakao w Azji w Q1 2022 spadł do 213 313 ton (-0,25% r/r).
- „Ogólnie rzecz biorąc, przy całkowitym potencjale 15% poniżej średniej, średnia uprawa z pewnością będzie niska, podczas gdy główna uprawa wygląda obiecująco, jeśli w ciągu najbliższych 6-8 tygodni nie wystąpią żadne anomalie suche” – podało Climate42.
- „Pogoda sprzyja żniwom w Afryce Zachodniej, ale niektórzy są zaniepokojeni suchą pogodą, która może wpłynąć na plony ze średnich zbiorów.” – powiedział Jack Scoville, analityk z Price Futures Group w Chicago.
Pszenica
- Chiny wstrzymały cotygodniowe aukcje pszenicy z rezerw państwowych wcześniej niż w zeszłym roku, kiedy zapasy były wyższe. „W zeszłym roku zużyto dużo pszenicy. Nie można zużywać tak dużo każdego roku. Zapasy też nie były obfite. Popyt też nie jest tak silny. W aukcjach w tym roku mogły brać udział tylko młyny” – powiedział jeden z przedstawicieli instytucji państwowej. Pekin uwolnił ostatnio tylko około 500 000 ton pszenicy z rezerw na cotygodniowych aukcjach, w porównaniu z 4 milionami ton na niektórych aukcjach w 2021 roku. Ubiegłoroczne aukcje zakończyły się dopiero 10 maja, a ponad 27 mln ton pszenicy z zapasów sprzedano od początku 2021 r., aż do wstrzymania sprzedaży przed nowymi zbiorami. Pekin pod koniec zeszłego roku zakazał producentom pasz i hodowcom bydła kupowania pszenicy z rezerw państwowych na aukcjach, aby obniżyć ceny zboża spożywczego.
- Rosja, jeden z największych światowych eksporterów pszenicy, kontynuuje eksport pomimo trudności z logistyką i płatnościami spowodowanymi przez zachodnie sankcje nałożone na Moskwę.
- Sovecon podał, że ubiegłotygodniowy eksport z Rosji wyniósł 590 tysięcy ton zboża (-6,35% t/t). Rosyjska służba celna zawiesiła publikację danych o imporcie i eksporcie, aby uniknąć „spekulacji”.
- Sovecon powiedział, że Rosja będzie w stanie zwiększyć eksport w nowym sezonie lipiec-czerwiec ze względu na wysokie zapasy, rekordowe prognozy zbiorów i wygaśnięcie państwowego kontyngentu eksportowego.
Kukurydza
- Argentyńskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że sprzedano około 22,6 mln ton kukurydzy z obecnego sezonu żniw 2021/22 (b/z s/s).
- Według szacunków EarthDaily Agro skumulowane kwietniowe opady w stanie Mato Grosso wyniosą prawdopodobnie 30 milimetrów (-70% względem średniej z ostatniej dekady). „Producenci kukurydzy są coraz bardziej zaniepokojeni suszą, która trwała ponad miesiąc w kilku gminach”, mówi raport EarthDaily Agro. Oczekuje się, że Mato Grosso wyprodukuje około 40 milionów ton w swojej drugiej uprawie kukurydzy, prawie połowę całkowitej produkcji Brazylii, wynoszącej 88,5 miliona ton.
Soja
- Argentyńskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że sprzedano około13,6 mln ton soi z obecnego sezonu żniw 2021/22 (-12,26% s/s).
- Prywatni eksporterzy poinformowali o sprzedaży 132 000 ton nasion soi do Chin z dostawą w roku gospodarczym 2022/23, podała USDA.
Pozostałe rośliny oleiste
- Statistics Canada podało, że 20,9 mln akrów rzepaku zostanie obsiane w bieżącym roku (-7% r/r; -6% względem 5-letniej średniej).
- Prezydent Indonezji Joko Widodo w piątek zaszokował rynek ogłaszając decyzję o zakazie eksportu oleju spożywczego i jego surowców począwszy od 28 kwietnia. Jednak urzędnicy doprecyzowali później, że zakaz eksportu obejmie dostawy rafinowanej, bielonej, dezodoryzowanej oleiny palmowej, ale nie surowego oleju palmowego. Jednak nadal istnieją obawy, że surowy olej palmowy zostanie dodany do listy zakazanych produktów, powiedział Paramalingam Supramaniam, dyrektor biura maklerskiego Pelindung Bestari z Selangor.
- Kraje powinny spowolnić stosowanie oleju jadalnego jako biopaliwa, aby zapewnić odpowiednią podaż do wykorzystania w żywności, powiedział malezyjski zarząd ds. oleju palmowego, ostrzegając przed kryzysem dostaw wynikającym z polityki Indonezji.
Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- Chiny odnotowały pierwszą infekcję człowieka szczepem ptasiej grypy H3N8, ale ryzyko jej rozprzestrzenienia się wśród ludzi jest niskie, powiedział urząd ds. zdrowia. Wariant H3N8 jest powszechny u koni i psów, a nawet został znaleziony u fok. Nie zgłoszono dotychczas żadnych przypadków H3N8 u ludzi. W zeszłym roku Chiny zgłosiły pierwszy przypadek wirusa H10N3 u ludzi.
- Obowiązkowy nakaz przetrzymywania drobiu i ptaków żyjących w niewoli w Wielkiej Brytanii ma zostać zniesiony 2 maja, po najgorszej w historii epidemii ptasiej grypy w kraju. Czterech Głównych Lekarzy Weterynarii, odpowiadających za Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną, ogłosiło ten ruch we wspólnym oświadczeniu, otwierając drogę do wznowienia produkcji jaj na wolnym wybiegu. 29 listopada Wielka Brytania wprowadziła wymóg prawny dla wszystkich hodowców ptaków w Wielkiej Brytanii, aby trzymać drób w pomieszczeniach. Przepisy Unii Europejskiej, których Wielka Brytania nadal przestrzega, zezwalają na trzymanie kur niosek z chowu wolnowybiegowego przez okres do 16 tygodni w przypadku wybuchu ptasiej grypy, a ich jaja nadal mogą być oznaczone jako wolnowybiegowe. Jednak od 21 marca wszystkie jaja od ptaków z chowu wolnowybiegowego muszą być oznakowane jako jaja ściółkowe. „Hodowcy drobiu pracowali niesamowicie ciężko, aby zminimalizować zagrożenie ptasią grypą i będzie to wielka ulga, że mogą teraz ponownie umożliwić swoim ptakom dostęp na zewnątrz” – powiedział w oświadczeniu James Mottershead, przewodniczący rady ds. drobiu National Farmers Union.
- Chiny planują zakup 40 tysięcy ton wieprzowiny do rezerw państwowych w tym tygodniu.
Ropa naftowa
- Sekretarz ds. Energii USA powiedział, że krajowa produkcja ropy i gazu rośnie i będzie nadal rosła, aby zrekompensować 1,0 – 1,5 mln baryłek ropy dziennie, które zostały wycofane z rynku w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę.
- Niemcy mają nadzieję, że w ciągu kilku dni znajdą sposób na zastąpienie rosyjskiej ropy dostawami z innych źródeł, powiedział we wtorek minister gospodarki Robert Habeck. Przed wojną na Ukrainie rosyjska ropa stanowiła około jednej trzeciej dostaw Niemiec. Rosyjska ropa stanowi obecnie tylko 12% dostaw w Niemczech i w całości trafia do jednej rafinerii, rafinerii PCK w Schwedt pod Berlinem. PCK jest w większości własnością i jest zarządzana przez rosyjski państwowy koncern naftowy Rosneft.
- Niemcy przygotowują się do zmiany kontroli nad rafinerią PCK w Schwedt, zarządzaną przez rosyjski państwowy Rosneft. PCK zaopatruje część wschodnich Niemiec, w tym stolicę Niemiec Berlin, a także zachodnią Polskę. Zgodnie z planami Habecka, część dostaw dla PCK miałaby być wysyłana przez niemiecki port Rostock na Morzu Bałtyckim, a Habeck powiedział, że potrzebna jest solidarność z Polski, aby dostarczyć resztę. Zapytany na konferencji prasowej w środę, czy Niemcy mogą rozważyć wywłaszczenie rafinerii w Schwedt, Habeck powiedział: „Jesteśmy w sytuacji, w której niemiecki rząd musi dostosować się i przygotować na wszystkie scenariusze”.
- Rurociąg Caspian Pipeline Consortium i terminal na Morzu Czarnym, który dostarcza około 80% kazachskiego eksportu ropy, powróciły do pełnej przepustowości 23 kwietnia po kilku tygodniach pracy na połowie przepustowości z powodu zniszczonych przez sztorm punktów cumowania. 25 kwietnia wydobycie ropy w Kazachstanie skoczyło do 253 400 baryłek dziennie.
- Rosyjska firma Rosneft nie sprzedała ropy w przetargu po zażądaniu przedpłaty w rublach. Spółka będzie musiała skupić się na sprzedaży ropy do Azji poprzez prywatne umowy. Porażka przetargu podkreśla narastającą walkę kremlowskiego koncernu naftowego o sprzedaż ropy w związku z rozszerzaniem się zachodnich sankcji na Rosję za inwazję na Ukrainę. Źródło zaznajomione z przetargiem Rosneft stwierdziło, że głównym celem przetargu było „ogłoszenie rynkowi wymogu zapłaty rublami”, co udało się osiągnąć.
- Rosyjska produkcja ropy może spaść nawet o 17% w 2022 r., wynika z dokumentu ministerstwa gospodarki. Oznaczać to będzie średnie wydobycie między 8,68 a 9,5 mln baryłek dziennie w 2022 roku – Rosja ma zdolności wydobycia między 11 a 12 mln baryłek dziennie. Byłaby to najniższa od 2003 roku produkcja ropy w Rosji. Prognozy eksportu mówią o przedziale między 4,27 a 4,57 mln baryłek dziennie (<-7,67% r/r). Międzynarodowa Agencja Energetyczna zapowiedziała, że skutki sankcji i niechęć kupujących do rosyjskiej ropy wejdą w życie w pełni od maja.
- Shell zaostrzył ograniczenia dotyczące zakupu rosyjskiej ropy, mówiąc, że nie będzie już akceptować produktów rafinowanych z jakąkolwiek rosyjską zawartością, w tym paliw mieszanych. W przetargu na ładunek paliwa do silników odrzutowych na platformie handlowej Platts, widzianej przez Reuters, Shell napisał: „Warunkiem tej oferty jest to, że towary sprzedawane i dostarczane przez Sprzedawcę nie będą pochodzić z Federacji Rosyjskiej (FR) ani nie będą zostały zmieszane z jakimkolwiek produktem, który został wyprodukowany w FR, a transport sprzedanych towarów nie rozpocznie się ani nie będzie obejmował tranzytu przez FR.” Inne europejskie firmy, w tym TotalEnergies, Repsol i BP, nie kupują już żadnych produktów rafinowanych z rosyjską zawartością.
- Exxon Mobil Corp rozważa całkowite wycofanie się z Rosji do 24 czerwca. Exxon Mobil nie przedstawił harmonogramu wycofania się, ale w zeszłym miesiącu usunął z Rosji pracowników będących obywatelami USA po inwazji na Ukrainę. Exxon w zeszłym roku zatrudniał ponad 1000 osób w całej Rosji, mając biura w Moskwie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu i Jużnosachalinie.
- TotalEnergies tymczasowo wyczarterował tankowiec do załadunku ropy naftowej z Abu Zabi do załadunku miliona baryłek ropy Murban z portu Jebel Dhanna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dla Wielkiej Brytanii na początku maja. Według danych Refinitiv Eikon, ropa z Abu Zabi została ostatnio załadowana do Włoch w maju 2020 r. Oczekuje się, że więcej ładunków ropy naftowej z Abu Zabi – Murban, Das i Upper Zakum – trafi do Europy w nadchodzących miesiącach, aby uzupełnić braki ropy z Rosji. Rosja jest największym dostawcą ropy do Europy, odpowiadając za 26% ropy importowanej do UE w 2020 roku.
- Kanadyjski Cenovus Energy poinformował o wzroście wydobycia ropy naftowej w Q1 2022 do 798,6 tysiąca baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (+3,81% r/r). Spółka zredukowała zadłużenie do $8,4 mld dolarów kanadyjskich. „Zbudowaliśmy ten biznes, koncentrując się na generowaniu wolnych środków i dokonaliśmy szybkiego postępu w bilansie” – powiedział podczas telekonferencji dyrektor generalny Cenovus, Alex Pourbaix. Podstawowa dywidenda firmy zostaje podniesiona do $0,42/akcję rocznie (+200% r/r). Zysk netto firmy z siedzibą w Calgary (Alberta) wzrósł do $1,27 mld (+710% r/r). Cenovus posiada szereg zakładów piasków roponośnych i rafinerii, które przechodzą remonty w drugim kwartale, co wpłynie na produkcję i rafinację. Jednak Pourbaix powiedział, że spodziewa się silnej drugiej połowy roku po zakończeniu prac konserwacyjnych.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +0,7 mln baryłek, do 414,4 mln baryłek, prognozowano wzrost o +2,0 mln baryłek.
- Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA spadł do 90,3% (-0,7 pp t/t).
Gaz ziemny
- Gazprom poinformował Polskę i Bułgarię, że od środy wstrzyma dostawy gazu. Polska i Bułgaria byłyby pierwszymi krajami, które doświadczyły odcięcie dostaw gazu przez głównego dostawcę Europy, odkąd 24 lutego Moskwa rozpoczęła operację wojskową na Ukrainie. Kontrakty tych krajów z Gazpromem wygasają na koniec 2022 roku. Kreml podkreśla, że wstrzymanie dostaw to brak płatności w rublach za dostarczone w kwietniu paliwo. Większość państw europejskich informuje, że dostawy z Rosji przebiegają bezproblemowo.
- Czterech europejskich odbiorców gazu zapłaciło za dostawy w rublach na żądanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, z kolei rachunki w Gazprombanku otworzyło dziesięć europejskich firm. Nie podano nazw firm ani krajów ich pochodzenia – jedynie Węgry oficjalnie zapowiedziały zastosowanie się do żądań Kremla.
- Norweska firma Vaar Energi produkuje obecnie tyle gazu ziemnego, ile jest w stanie, i nie przewiduje dalszego wzrostu produkcji w krótkim okresie. W tej chwili firma kieruje jak najwięcej gazu na kontynent europejski, gdzie ceny są wyższe niż w Wielkiej Brytanii, powiedział Torger Roed. „To arbitraż, sprzedawanie gazu tam, gdzie ma on największą wartość” – dodał.
- Niemieckie RWE obecnie współpracuje z partnerami w Katarze i Stanach Zjednoczonych w celu zawarcia długoterminowych umów dotyczących importu skroplonego gazu ziemnego do Niemiec i zmniejszenia uzależnienia od dostaw z Rosji. „W perspektywie krótkoterminowej należy wzmocnić bezpieczeństwo dostaw na nadchodzącą zimę i kolejne lata. Jednocześnie należy jak najszybciej osiągnąć niezależność od rosyjskich dostaw energii” – powiedział Markus Krebber w uwagach opublikowanych przed dorocznym walnym zgromadzeniem RWE zaplanowanym na 28 kwietnia. Krebber ostrzegł również przed dramatycznymi konsekwencjami zakazu importu rosyjskiego gazu dla gospodarki Niemiec: „Musielibyśmy liczyć się z ogromnymi ograniczeniami w dostawach ciepła do gospodarstw domowych. Wiele korporacji przemysłowych i średnich przedsiębiorstw z energochłonnego sektora pierwotnego nie byłoby już w stanie prowadzić swoich zakładów”. Krebber powiedział, że zakłady produkcyjne zostaną uszkodzone, jeśli dostawy gazu zostaną przerwane przez dłuższy czas, co odzwierciedla obawy niemieckiego sektora chemicznego, który w dużej mierze zależy od gazu do celów energetycznych i grzewczych.
- Włoski minister przemysłu powiedział w poniedziałek, że Izrael może odegrać ważną rolę w jego wysiłkach na rzecz dywersyfikacji źródeł energii i że współpraca między dwoma krajami może pomóc w napędzaniu projektów infrastrukturalnych, takich jak gazociąg Eastmed. Izrael, Grecja i Cypr zatwierdziły porozumienie w sprawie podmorskiego rurociągu EastMed, który ma dostarczać gaz do Europy ze wschodniej części Morza Śródziemnego przez te trzy kraje i który jest planowany od kilku lat. „Izrael potwierdza, że jest ważnym partnerem w dywersyfikacji źródeł energii, również za pośrednictwem skroplonego gazu ziemnego (LNG)” – powiedział minister przemysłu Giancarlo Giorgetti w oświadczeniu po spotkaniu z izraelską minister infrastruktury, energii i zasobów wodnych Karine Elharrar w Jerozolimie. Dodał, że rozmawiali również o możliwej współpracy w zakresie energii odnawialnej oraz o zielonej transformacji w przemyśle. „W niedalekiej przyszłości pozycja Włoch na Morzu Śródziemnym będzie centralna i może stanowić strategiczną bramę dla tranzytu gazu i innych źródeł energii do Europy” – powiedział Giorgetti.
- Uniper, główny niemiecki importer rosyjskiego gazu, powiedział, że będzie można zapłacić za przyszłe dostawy bez naruszania sankcji Unii Europejskiej, mimo że Moskwa zażądała płatności w rublach. Rosyjskie żądanie płatności za gaz w rublach stało się poważnym problemem dla europejskich klientów, głównie ze względu na nieprzejrzysty charakter wniosku i możliwość naruszenia obowiązujących unijnych sankcji wobec Rosji. „Zgodnie ze wstępną, a zatem nadal niewiążącą oceną, nadal uważamy, że zgodne z przepisami przetwarzanie płatności w przyszłości jest wykonalne” – powiedział Uniper.
- Korea Gas Corp (KOGAS) podpisał 18-letnią umowę na dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) z BP PLC. Umowa wejdzie w życie w 2025 roku. KOGAS będzie kupował 1,58 mln ton LNG rocznie od BP, jednak nie podano warunków finansowych umowy. To kolejna umowa spółki, w 2021 roku KOGAS podpisał 20-letnią umowę na dostawę LNG z Qatar Petroleum na 2 mln ton rocznie.
- Na koniec marca największe japońskie zakłady energetyczne miały w swoich zapasach 1,65 mln ton skroplonego gazu ziemnego (-31,54% r/r). Według ministerstwa stan zapasów był poniżej pięcioletniej średniej dla zapasów w tym samym okresie. Do 17 kwietnia zapasy wzrosły do 1,76 mln ton.
- Harbour Energy rozpoczął produkcję na polu gazowym Tolmount na brytyjskim Morzu Północnym. Harbour posiada 50% udziałów w złożu wraz z Dana Petroleum. Złoże ma dostarczać do 40 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed). Jego produkcja pomoże Harbour osiągnąć docelowy poziom produkcji na 2022 r., wynoszący od 195 000 do 210 000 boed.
- Komisja Europejska zgodziła się zezwolić Hiszpanii i Portugalii na wprowadzenie tymczasowego limitu cen referencyjnych gazu ziemnego i węgla wykorzystywanego przez elektrownie w wysokości 40 euro za megawatogodzinę.
- Argentyna w marcu zakupiła 8 ładunków LNg po średniej cenie $35/mmBtu, obecnie poszukuje 12 ładunków w cenie $30 – $32 mmBtu. „Rachunek za import może być bardzo niestabilny, to jedno z kaprysów polegających na konieczności polegania na rynku spot” – powiedział Olumide Ajayi, starszy analityk LNG w Refinitiv.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 93,4 mld stóp sześciennych. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 91,1 bcfd.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2022 wynosi 94,1 mld stóp sześciennych (+0,43% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu wynosi średnio 12,3 bcfd (-4,65% m/m).
Energia odnawialna
- Lhyfe, francuski producent zielonego wodoru, poinformował, że AMF (francuski odpowiednik KNF) zatwierdził dokument rejestracyjny, otwierając drogę do pierwszej oferty publicznej (IPO) na giełdzie Euronext w Paryżu. Firma, która jest obecna w dziesięciu krajach i zarządza terenem przemysłowym we Francji, ma obecnie do dyspozycji 93 projekty komercyjne o łącznej mocy +4,8 gigawata. „Ponieważ popyt będzie eksplodował w nadchodzących dziesięcioleciach, Lhyfe zamierza stać się niezależnym europejskim liderem w produkcji ekologicznego wodoru” – powiedział dyrektor generalny i prezes firmy Matthieu Guesne. Do 2026 r. Lhyfe spodziewa się rocznych skonsolidowanych przychodów w wysokości około 200 mln euro.
- RPA by odejść od paliw kopalnych na rzecz zielonej energii, magazynowaniu prądu z OZE, elektryfikacji transportu oraz w stronę zielonego wodoru wymagałyby finansowania $63,70 miliardów do 2030 roku, a do 2050 roku kolejne $240 – $300 mld. W listopadzie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Unia Europejska zgodziły się zaoferować pakiet o wartości $8,5 miliarda, aby pomóc RPA przyspieszyć odejście od węgla. Republika Południowej Afryki jest 12. największym emitentem gazów powodujących ocieplenie klimatu na świecie i największym w Afryce.
- TotalEnergies większy swój portfel energii odnawialnej o 4 gigawaty (GW) poprzez przejęcie firmy Core Solar z siedzibą w Austin w Teksasie. Francuska spółka posiada obecnie ~10 GW z odnawialnych źródeł energii w USA, które są w trakcie eksploatacji, budowy i rozwoju.
- Izraelska Econergy Renewable Energy nawiązała współpracę z grecką Terna Energy w celu opracowania elektrowni słonecznych o mocy 460 megawatów (MW) w Grecji. Econergy nabędzie 49% kapitału zakładowego Terna Energy, która buduje dwie elektrownie słoneczne o mocy odpowiednio 240 MW i 220 MW w regionie Kilkis w Grecji. Całkowita kwota inwestycji ma wynieść $285 mln. Econergy powiedziało, że projekty powinny być gotowe do rozpoczęcia budowy w czwartym kwartale 2023 r., a ich zakończenie spodziewane jest pod koniec 2024 r. Grecki rynek energii elektrycznej ma potencjał do znacznego wzrostu w nadchodzących latach ze względu na długoterminowe przetargi taryfowe, możliwość sprzedaży energii elektrycznej na wolnym rynku po atrakcyjnych cenach oraz stosunkowo wysokie promieniowanie słoneczne.
- Indonezyjska państwowa firma energetyczna PT Pertamina zamierza podwoić swoją moc geotermalną do około 2027-2028, inwestując ~$4 mld. Rząd Indonezji chce wykorzystać swoje zasoby geotermalne, które mogą generować ponad 28 gigawatów energii. Rozwój energii geotermalnej jest częścią rządowej strategii zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym kraju do 23% do 2025 r. z około 12% obecnie. Indonezja, która jest obecnie jednym z dziesięciu największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie, również dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2060 roku. Pertamina planuje podwoić swoją moc geotermalną z około 700 MW obecnie. Pertamina testuje generator binarny o mocy 500 kW na swoim polu w Lahendong, który został opracowany w ciągu roku. Elektrownia binarna zazwyczaj kosztuje do $2,5 miliona za megawat. Pertamina zwiększy również dostępną moc o około 500 MW poprzez budowę nowych odwiertów, które zazwyczaj kosztują od $5 do $7 milionów za megawat.
Węgiel
- Oczekuje się, że import koksu naftowego do Indii wzrośnie ponad dwukrotnie w tym roku, ponieważ konkurencyjne ceny skłaniają producentów cementu do przestawienia się na to paliwo jako alternatywę dla węgla. Tona koksu ponaftowego, będącego produktem ubocznym rafinerii, jest droższa niż węgiel, ale podczas spalania wytwarza więcej energii. Generalnie nie jest stosowany jako paliwo ze względu na toksyczne emisje, ale jest szeroko stosowany przez przemysł cementowy – jego największego konsumenta, ponieważ emisje dwutlenku siarki są pochłaniane przez wapień. „Spodziewam się, że w 2022 r. do Indii trafi 10 milionów ton koksu ponaftowego” – powiedział Vasudev Pamnani, dyrektor generalny firmy zajmującej się handlem węglem Iman Resources. Konsumpcja koksu ponaftowego wzrosła w Q1 2022 w Indiach do 4,2 mln ton (+34% r/r). Importowany koks naftowy stanowił prawie połowę całkowitego zużycia w ciągu kwartału, przy czym większość przesyłek przypadła na Arabię Saudyjską i Stany Zjednoczone.
Złoto
- „Ze względu na szeroki wzrost rentowności złoto traci swoją atrakcyjność jako nieoprocentowana inwestycja, ponieważ rządowe papiery dłużne ponownie przynoszą dodatnie nominalne stopy zwrotu” – napisał w nocie Commerzbank.
- Konsumpcja złota w Chinach w Q1 2022 spadła do 260,26 ton (-9,69% r/r). „Konsumpcja złotej biżuterii utrzymywała się na wysokim poziomie w okresie od stycznia do lutego, ale została wstrząśnięta rosnącymi cenami i wybuchem pandemii w niektórych częściach kraju w marcu” – podały władze.
- Produkcja złota w Chinach w Q1 2022 wzrosła do 83 401 ton (+12,04% r/r).
Srebro
- „Popyt na srebro (ze względu na popyt przemysłowy) w tym roku wydaje się być na dobrej drodze do osiągnięcia nowego maksimum… To, wraz z ograniczonym wzrostem podaży, spowoduje powiększający się deficyt w 2022 roku” – napisali analitycy z Metals Focus w nocie.
- Najwięksi producenci srebra w 2021 roku:
Platyna i pallad
- „Większość niepokoju związanego z palladem dotyczy potencjalnych problemów z chińską gospodarką. Wraz z zamykaniem coraz większej ilości tego kraju, szanse na auto-popyt i ogólnie aktywność gospodarcza nie będą tak silne, jak myśleliśmy, a to równoważy wiele potencjalnych obaw o niedobory związane z rosyjskimi sankcjami” – powiedział szef strategii surowcowej w TD Securities, Bart Melek.
- Rosyjski producent metali Nornickel poinformował, że produkcja palladu w Q1 2022 spadła do 706 000 uncji (-8% r/r), a platyny wyniosła 163 tysiące uncji (-12% r/r).
Miedź
- Las Bambas w Peru rozważa plan eksmisji rdzennych społeczności, które obozowały na terenie posiadłości i zmusiły do wstrzymania produkcji.
- Rosyjski producent metali Nornickel poinformował, że produkcja miedzi w Q1 2022 wyniosła 91 414 ton (b/z r/r).
- Chiny zintensyfikują budowę infrastruktury, aby zwiększyć popyt wewnętrzny i przyspieszyć wzrost gospodarczy, podała we wtorek telewizja państwowa. To powinno się przełożyć na zapotrzebowanie na miedź w Państwie Środka.
Pozostałe metale przemysłowe
- Rosyjski producent metali Nornickel poinformował, że produkcja niklu w Q1 2022 wzrosła do 51 534 ton (+10% r/r).
- International Nickel Study Group prognozuje, że globalny popyt na nikiel wzrośnie do 3,02 mln ton w 2022 r (+8,63% r/r).
- Rosyjski państwowy dostawca energii jądrowej Rosatom i producent metali Nornickel planują zagospodarowanie złoża litu w północno-zachodnim regionie Murmańska. Ryzyko deficytu litu stało się większym problemem dla Rosji, ponieważ jej główni dostawcy – Chile i Argentyna – wstrzymali eksport do Rosji z powodu zachodnich sankcji. „Oczekujemy, że rząd zdecyduje się w tym roku wystawić go na aukcję i chcemy zacząć nad tym pracować” – powiedział Kirill Komarov, pierwszy wiceprezes Rosatomu. „Produkty Nornickel od dawna odgrywają ważną rolę w tworzeniu systemów magazynowania energii. Poszerzając naszą ofertę metali o tak ważny i poszukiwany surowiec jak lit, zamierzamy wzmocnić naszą pozycję jako kluczowego dostawcy dla przemysłu akumulatorowego” – oświadczył Nornickel.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.