aktualności – 28 grudnia 2021

Ostatni (zgodnie z rozpiską) zestaw aktualności surowcowych w 2021 roku. A także wyjątkowy pod wieloma względami program (premiera o 14:00), w którym omówię perspektywy dla rynków surowcowych w 2022 roku, jednak w sposób nieco odmienny od normalnego. Skupię się bowiem na nas jako konsumentach, a nie tylko inwestorach. Mam nadzieję, że i taka forma przypadnie Wam do gustu…

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 28 grudnia 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Zabezpieczenie bezpieczeństwa dostaw zbóż oraz ważnych produktów rolnych i produktów ubocznych jest zawsze naszym głównym zadaniem i głównym priorytetem” – powiedział minister rolnictwa i spraw wiejskich Tang Renjian w wywiadzie dla People’s Daily. Komentarze Tanga pojawiają się w kontekście utrzymujących się obaw o bezpieczeństwo żywnościowe w najbardziej zaludnionym kraju na świecie, ponieważ pandemia COVID-19 nadal zakłóca łańcuchy dostaw żywności i logistykę na całym świecie. „Zapewnienie dostaw podstawowych produktów jest ważną kwestią strategiczną” – powiedział przed konferencją na temat pracy na obszarach wiejskich chiński prezydent Xi Jinping.

Kawa

  • Dealerzy twierdzą, że deszcze w pasie kawy w Brazylii wspomagają wzrost owoców i poprawiają prognozy dla przyszłorocznych zbiorów.
  • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły drugi tydzień z rzędu (-8,0k t/t), w 2020 roku rosły (+24,9k t/t).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • W obliczu napiętych światowych dostaw niektórzy dostawcy cukru ograniczają sprzedaż do producentów żywności. Według danych Departamentu Rolnictwa USA Stany Zjednoczone importują około jednej czwartej swojego rocznego zapotrzebowania na cukier, a w 2021 roku huragan Ida zniszczył część upraw w Luizjanie (drugi co do wielkości stan produkujący trzcinę cukrową w USA). Rick Pasco, prezes grupy handlowej Sweetener Users Association, powiedział, że producenci słodyczy są poszkodowani przez amerykańską politykę cukrową, która ogranicza import, aby chronić lokalnych hodowców.

Kakao

  • Deszcz, słońce i tylko łagodne wiatry powyżej średniej w zeszłym tygodniu dobrze wróżyły kakao w połowie zbiorów na Wybrzeżu Kości Słoniowej. „Były dobre opady. Średnie zbiory wyglądają dobrze, ponieważ wiatr Harmattan jest łagodny, a na drzewach wciąż jest dużo strąków na główną uprawę” – powiedział Olivier Monsan, który gospodaruje w pobliżu Agboville. Harmattan zdmuchuje kurz z Sahary między grudniem a marcem, zmniejszając wilgotność i zmniejszając nasłonecznienie. Średnia temperatura tygodniowa wahała się od 25,9 do 29 stopni Celsjusza.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły czternasty tydzień z rzędu (-37,7k t/t), w 2020 roku także spadły: -45,5k t/t.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2021/22 (do 19 grudnia 2021) osiągnął 13,36 mln ton (+5,28% s/s).
  • Ciągłe deszcze w październiku opóźniły sadzenie pszenicy w głównych regionach pszenicy w Chinach, potencjalnie wpływając na wzrost, podczas gdy nadmiar wilgoci mógł powodować więcej chorób upraw.

Kukurydza

  • Rosną ceny słodzików na bazie kukurydzy. Greg Clark, współwłaściciel Doscher’s Candy, powiedział, że dostawcy syropu kukurydzianego – używanego do produkcji lasek cukrowych – prognozują podwyżkę o 10% w 2022 roku.
  • Według Commodity Weather Group około jedna trzecia upraw kukurydzy w Brazylii jest dotknięta nadmierną suszą.
  • Kukurydza i soja są nadal wspierane przez wysokie marże na produkcję etanolu i przetwórstwo soi, a także ograniczoną sprzedaż przez rolników” – powiedział Joel Karlin, analityk rynku w Western Milling.

Soja

  • Pogoda w Ameryce Południowej znalazła się w centrum uwagi wśród obaw o suchą pogodę w południowej Brazylii, największym na świecie eksporterze soi. Straty w produkcji mogą przenieść globalny eksport do Stanów Zjednoczonych. „Czas obaw o zbiory w Ameryce Południowej nadszedł i stanie się ważniejszym czynnikiem, gdy wejdziemy w nowy rok”, powiedział Tomm Pfitzenmaier, analityk Summit Commodity Brokerage z Iowa. Susza dotyka (wg analityków) około 33% upraw soi w Brazylii i niecałe 10% w Argentynie. „Kukurydza i soja są nadal wspierane przez wysokie marże na produkcję etanolu i przetwórstwo soi, a także ograniczoną sprzedaż przez rolników” – powiedział Joel Karlin, analityk rynku w Western Milling.
  • „(Będziemy) traktować rozszerzanie produkcji nasion oleistych soi jako główne zadanie polityczne, które musi zostać wykonane w przyszłym roku”, powiedział minister rolnictwa i spraw wiejskich Tang Renjian, dodając, że zwróci również „szczególną uwagę” na produkcję nasion rzepaku i orzeszków ziemnych, jednocześnie podejmując działania mające na celu zwiększenie areału i zwiększyć plony nasion oleistych.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Europejskie ceny rzepaku przebiły €750/t spierany przez napięte dostawy starych upraw w UE, silny popyt i suchą pogodę zagrażającą regionom produkcji soi w Ameryce Południowej. Jak na razie rynek zdaje się pomijać rosnące w USA i Europie ceny nawozów, które są sporą częścią kosztów upraw. Analitycy podkreślili również silny popyt na olej rzepakowy po tym, jak niektóre kraje europejskie, w tym Francja, ograniczyły stosowanie oleju palmowego i sojowego w biodieslu. „Jeżeli ceny oleju roślinnego wzrosną, rzepak będzie miał miejsce, by pokazać ekstremalne napięcie w jego fundamentach i kontynuować… racjonowanie popytu poprzez wzrost cen”, powiedział francuski analityk Agritel. Agritel wspomniał również o najnowszych danych FEDIOL, sporządzonych przez unijne stowarzyszenie przemysłu olejów roślinnych i śruty, pokazujące najwyższy w historii poziom tłoczenia rzepaku w listopadzie, wynoszący 1,674 mln ton, co jeszcze bardziej zwiększyło deficyt nasion w Europie.

rzepak w UE (interwał MN); źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Wybuch epidemii ptasiej grypy zabił ponad 5000 żurawi wędrownych w Izraelu, skłaniając władze do zamknięcia rezerwatu przyrody dla zwiedzających. „To najgorszy cios w dziką przyrodę w historii kraju”, napisała na Twitterze minister środowiska Tamar Zandberg, gdy strażnicy w kombinezonach z niebezpiecznymi materiałami zbierali zwłoki żurawi z jeziora w rezerwacie przyrody Hula i odległych bagnach. W obawie o rozprzestrzenianie się choroby zabito setki tysięcy kurczaków. Władze szukały złagodzenia kontyngentów importowych i sprowadzania jaj z zagranicy, aby zapobiec niedoborowi jaj z powodu uboju.

Ropa naftowa

  • Największy rosyjski producent ropy Rosneft poinformował, że jego zarząd zatwierdził nową strategię do 2030 r., której celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r., czyli wcześniej niż termin wyznaczony przez prezydenta Władimira Putina. Rosja jest czwartym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, a prezydent Putin zobowiązał się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla nie wcześniej niż do 2060 roku. Rosneft chce zwiększyć udział gazu w swoim wydobyciu do 25% do 2025 roku. Strategia „Rosnieft’-2030” zakłada również wydobycie węglowodorów na poziomie 330 milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej rocznie. Wzrost produkcji będzie napędzany głównie przez flagowy projekt Wostok Oil, duże nowe projekty (m.in. Russkoje, Jurubczeno-Tochomskoje, Siewiero-Daniłowskoje i Siewiero-Komsomolskoje) oraz projekty gazowe (Rospan, Kharampur i inne).
  • Oczekuje się, że konsumpcja ropy w Chinach będzie rosła przez dekadę dzięki silnemu zapotrzebowaniu na chemikalia, osiągając szczyt około 780 milionów ton rocznie do 2030 r., podał w niedzielę instytut badawczy powiązany z China National Petroleum Corp (CNPC). W zeszłym roku grupa badawcza, zwana CNPC Economics & Technology Research Institute (ETRI), powiedziała, że ​​chińskie zapotrzebowanie na ropę osiągnie szczytowy poziom 730 milionów ton rocznie do około 2025 roku.
  • W pożarze w rafinerii Haldia należącej do Indian Oil Corp zginęły trzy osoby a 44 zostały ranne. Do pożaru doszło 21 grudnia podczas prac konserwacyjnych w jednostce produkującej benzynę. Rafineria ma wydajność 160 tysięcy baryłek dziennie. Pożar został natychmiast ugaszony i sytuacja jest pod kontrolą, poinformowała firma, dodając, że władze badają przyczynę incydentu.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 grudnia 2021 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 5 do 480 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Stany Zjednoczone mają stać się największym na świecie eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w 2022 roku, wyprzedzając Katar i Australię, i mogą utrzymać ten tytuł przez wiele lat. Globalny popyt na LNG osiąga rekordowy poziom każdego roku od 2015 roku, głównie z powodu rosnącego popytu w Chinach i pozostałej części Azji. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje, że eksport amerykańskiego LNG osiągnie 11,5 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) w 2022 roku. Stanowiłoby to około 22% przewidywanego światowego zapotrzebowania na LNG wynoszącego 53,3 bcfd w przyszłym roku. Miliard stóp sześciennych to wystarczająca ilość gazu na około 5 milionów domów w USA na dzień. Stany Zjednoczone powinny pozostać największym eksporterem LNG pod względem mocy do około 2025 roku, kiedy to Katar może odzyskać prowadzenie, gdy jego ekspansja North Field zacznie wchodzić do użytku. Ale jeśli niektórzy amerykańscy deweloperzy zaczną budować nowe zakłady eksportowe LNG, Stany Zjednoczone mogą utrzymać tytuł lidera. Jak dotąd w 2021 r. większość eksportu LNG z USA trafiła do Azji, z czego około 13% trafiło do Korei Południowej, 13% do Chin i 10% do Japonii.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Unia Europejska może winić tylko swoją własną politykę za rekordowe ceny gazu, ponieważ niektórzy jej członkowie odsprzedają tani rosyjski gaz po znacznie wyższych cenach w obrębie bloku, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Wezwał również UE do zatwierdzenia nowego rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, aby złagodzić wzrosty cen. Putin powiedział, że Niemcy odsprzedają rosyjski gaz Polsce i Ukrainie, zamiast odciążać przegrzany rynek. „Zmniejszenie dostaw gazu do Unii Europejskiej w czasie, gdy ceny sięgały 2000 dolarów, sugeruje, że nie są to decyzje gospodarcze, ale czysto polityczne, mające na celu zwiększenie presji na UE, by uruchomiła Nord Stream 2 na warunkach Federacji Rosyjskiej” – powiedział Siergiej Makogon.
  • Gazprom we wtorek, 21 grudnia, ponownie wstrzymał tranzyt gazu ziemnego do Niemiec rurociągiem jamalskim. Jednocześnie władze spółki jak i przedstawiciele Kremla zaprzeczają powiązaniu dostaw gazu z sytuacją na Ukrainie oraz certyfikacją Nord Stream 2. Europejskie ceny osiągnęły na skutek tej sytuacji rekordowy poziom €171,4/MWh. Zdaniem Rosji Niemcy dokonują redystrybucji rosyjskiego gazu dla krajów Europy Środkowej.
  • Rosyjski gigant energetyczny Gazprom spodziewa się, że dzięki wysokim cenom ropy i gazu wypłaci dywidendę od wyników w 2021 r. w wysokości ponad $0,6087/akcję. Jednocześnie wiceprezes Gazpromu Famil Sadygow zapowiada, że zyski firmy w 2022 roku wzrosną powyżej rekordowych wartości z 2021 roku. Wg Gazprom średnia cena gazu w 2022 roku ma być wyższa od średniej ceny w 2021 roku.
  • CNPC Economics & Technology Research Institute (ETRI) prognozuje również, że zużycie gazu ziemnego, kluczowego paliwa pomostowego podczas transformacji energetycznej i redukcji emisji dwutlenku węgla, osiągnie szczyt do 2040 r. i wyniesie około 650 miliardów metrów sześciennych rocznie, głównie dzięki zużyciu ze strony przemysłu i wytwórców energii.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły trzeci tydzień z rzędu – lutowe dostawy wycenia się na $48,30/mmBtu (+11,42% t/t). „W tej chwili łagodniejsza pogoda i dobry poziom zapasów w Azji pozwalają na uwolnienie niektórych ładunków do Europy, aczkolwiek po wysokiej cenie. Może to trwać w przyszłym tygodniu, ale nie można tego zagwarantować przez całą zimę. Jeśli wschodnia Azja ochłodzi się w styczniu lub lutym, konkurencja o elastyczne wolumeny wkrótce ponownie się rozpali”. powiedział Alex Froley, analityk LNG w firmie ICIS.
  • Grudniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 96,7 mld stóp sześciennych dziennie (+0,21% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 115,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -7,98% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 126,7 bcfd.
  • Grudniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,9 bcfd (+4,39% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w kwietniu 2021 na poziomie 11,48 bcfd.
  • Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosił w ostatnim tygodniu 5,6 bcfd do Meksyku (+3,70% t/t) oraz 3,5 bcfd do Kanady (-5,41% t/t).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 2 do poziomu 106 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 17 grudnia spadły o 55 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,362 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o +1,02% powyżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -56 bcf.

Węgiel

  • Brazylijskie Vale S.A. ogłosił umowę sprzedaży kopalni węgla Moatize w Mozambiku i połączonego z nią korytarza kolejowego za $270 mln firmie Vulcan Minerals, spółce zależnej indyjskiej grupy Jindal. Vale powiedział w oświadczeniu, że firma otrzyma natychmiast $80 milionów, a resztę po zamknięciu transakcji, co nadal wymaga zgody rządu Mozambiku. Transakcja obejmuje również 10-letni kontrakt licencyjny dotyczący warunków wydobycia kopalni. Moatize może wyprodukować około 12 milionów ton węgla rocznie. Vale ogłosił na początku tego roku cel całkowitego wyjścia z przemysłu węglowego, mając na celu skoncentrowanie się na swojej podstawowej działalności i zmniejszenie śladu węglowego.
  • Biorąc pod uwagę, że chińska polityka kontroli produkcji stali surowej będzie prawdopodobnie kontynuowana w średnim i długim okresie, ceny węgla koksowego mogą dalej spaść, a popyt na koks będzie trudny do odzyskania do historycznie wysokich poziomów, powiedział SinoSteel Futures.
  • Zużycie węgla w Chinach osiągnie poziom około 3,6-4 miliardów ton w latach 2021-2030”, powiedział CNPC Economics & Technology Research Institute (ETRI). Zużycie brudnego paliwa kopalnego będzie stale spadać w latach 2031-2050, gdy elektrownie węglowe staną się zapasowe źródło energii.

Złoto

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

  • Analitycy prognozują wzrost zapotrzebowania na pallad w 2022 roku, po tym jak w drugiej połowie 2021 spadła liczba dostarczanych samochodów na skutek deficytu półprzewodników. Skutkiem wstrzymania bądź ograniczenia produkcji przez wielu wiodących producentów aut spalinowych (m. in. VAG) doprowadziło do pierwszej od 10 lat nadwyżki palladu na rynku. W 2022 roku produkcja samochodów ma wzrosnąć o +15% r/r, co przełoży się na deficyt palladu w wysokości ~0,5 mln uncji. Marcus Garvey, analityk Macquarie, prognozuje, że pchnie to ceny metalu do ~$2 500/oz.

Miedź

  • Przy niskich zapasach tak naprawdę nie ma zabezpieczenia na wypadek problemów z dostawami” – powiedział niezależny analityk Robin Bhar, wskazując na zakłócenia w Peru i potencjalny wpływ nowego rządu w Chile na perspektywy cen miedzi na przełomie 2021 i 2022 roku.
  • MMG Ltd poinformowała, że tymczasowy rozejm znoszący miesięczną blokadę drogową lokalnej społeczności wpływającą na kluczową drogę transportową w Peru nie gwarantuje warunków do wznowienia działalności w zrównoważony sposób w zamkniętej kopalni miedzi Las Bambas. Ponadto społeczności zgodziły się jedynie tymczasowo znieść blokadę do 30 grudnia, kiedy peruwiańska premier Mirtha Vasquez ma odwiedzić ten obszar. Mieszkańcy zapowiadają, że w zależności od zawartych tego dnia porozumień, zniosą blokadę na stałe lub ją ponownie uruchomią.
  • International Copper Study Group (ICSG) poinformowała, że we wrześniu 2021 był deficyt 57 tysięcy ton na rynku miedzi.
  • Zijin Mining rozpoczął produkcję w swojej kopalni miedzi Qulong w Tybecie. Zijin Mining posiada 50,1% udziałów w Tibet Julong Copper Co od 2020 roku. Kopalnia miedzi Qulong ma osiągnąć produkcję na poziomie 160 tysięcy ton rocznie. „Jeżeli projekt uzyska akceptację odpowiednich organów rządowych, można osiągnąć ostateczną skalę wydobycia i przerobu ok. 200 mln ton rud rocznie i stanie się ona kopalnią miedzi o największej skali wydobycia i przerobu na świecie” – powiedział Zijin.
  • Japońska firma Pan Pacific Copper (PPC) przewiduje, że średnia cena miedzi spadnie do $8 600/t w 2022 roku, w związku z dodatkowymi przepływami dostaw z nowych kopalń.
  • Codelco złożyła wniosek o drugi międzynarodowy proces arbitrażowy z Ekwadorem i jego National Mining Company w sprawie projektu miedziowego Llurimagua. Wniosek trafił do International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID), a projekt Llurimagua jest przedmiotem napięć handlowych od listopada 2020 r., kiedy Codelco poinformowało, że jego ekwadorski odpowiednik nie wypełnił zawartego rok wcześniej porozumienia w sprawie wspólnego rozwijania projektu. Llurimagua może stać się pierwszą zagraniczną kopalnią Codelco, rozpoczynając nowy rozdział w ekspansji spółki.
  • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Rio Tinto Plc kupi projekt litowy Rincon w Argentynie za $825 mln. „Projekt Rincon ma potencjał, aby zapewnić znaczną nową podaż węglanu litu do akumulatorów, aby wykorzystać szansę, jaką daje rosnący popyt napędzany globalną transformacją energetyczną” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Rio, Jakob Stausholm. Rincon, duży niezabudowany projekt solanki litowej, zlokalizowany w sercu trójkąta litowego w prowincji Salta w Argentynie, jest kupowany od Rincon Mining, które jest własnością funduszy zarządzanych przez grupę private equity Sentient Equity Partners. Proponowana w projekcie technologia bezpośredniego wydobycia litu ma „potencjał do znacznego zwiększenia odzysku litu”.
  • Rio Tinto planuje wstrzymać swój projekt dotyczący litu w zachodniej Serbii, polegający na rozbudowie kopalni w pobliżu Loznicy w zachodniej dolinie rzeki Jadar. W ubiegłym tygodniu sejmik Loznicy zrezygnował z planu przeznaczenia gruntów pod projekt. „Chcemy wezwać do dialogu publicznego, aby zapoznać mieszkańców ze wszystkimi aspektami naszego projektu” – powiedział Prodanovic, dyrektor generalny Rio Sava Exploration. Prodanovic powiedział, że Rio planuje również „ponownie rozważyć i ewentualnie ulepszyć” rozwiązania techniczne, które chce zastosować w kopalni. Na początku tego roku Rio powiedziało, że jakikolwiek rozwój spełni wszystkie krajowe i unijne normy środowiskowe, ale ekolodzy twierdzą, że spowoduje to nieodwracalne szkody. Projekt ma kosztować Rio Tinto $2,4 mld.
  • Tygodniowa produkcja stali w największych chińskich firmach stalowych wyniosła w zeszłym tygodniu 8,9 miliona ton (-2,5% t/t) jak wynika z danych firmy konsultingowej Mysteel. „Średnia dzienna produkcja stopionego żelaza utrzymywała się na historycznie niskim poziomie… jednak zapasy koksu w hutach są wyższe niż w tym samym okresie w poprzednich latach” – napisali analitycy z SinoSteel Futures w nocie.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Szósty tydzień z rzędu spadków zapasów ołowiu. Drugi z rzędu tydzień spadków zapasów miedzi, stali walcowanej na gorąco oraz cyny.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dziewiąty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Siódmy z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Trzeci z rzędu tydzień wzrostów zapasów stopów aluminium.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Program specjalny 28 grudnia 2021

Dziś wyjątkowy program skupiony na perspektywach rynków surowcowych w 2022 roku z punktu widzenia nas samych jako konsumentów.

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *