Czwartkowy, pełny zestaw aktualności oraz program Surowcowe info (premiera o 14:00) polecają się do przeglądania!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- ryż
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Kawa
- Certyfikowane zapasy kawy, zarówno arabiki jak i robusty spadają, wywierając presję wzrostową na ceny surowca.
- Rynek nadal nękany jest obawami związanymi z zaległościami w dostawach kontenerów u największych producentów w Brazylii, a także obawami o niewykonanie dostaw przez rolników w Brazylii jak i innych krajach producenckich.
Cukier
- Brazylijskie młyny w regionie środkowo-południowym wyprodukowały 626 000 ton cukru w pierwszej połowie listopada (-49,7% r/r) – jednak nadal był to wyższy wolumen niż prognozowano.
- We wtorek rząd Brazylii obniżył o prawie 10% swoje prognozy dotyczące produkcji cukru w tym sezonie w regionie środkowo-południowym do 30,7 mln ton po ocenie wpływu suszy i mrozu na uprawy.
- La Niña może prowadzić do bardziej suchej niż zwykle pogody w południowej Brazylii, regionie, który w tym roku cierpiał z powodu suszy.
- Citi podwyższyło swoją prognozę średniej ceny cukru na 2022 r. do $c20,3/funt. „Rosnące prawdopodobieństwo wystąpienia La Niña mocno wpływa na przyszłoroczną produkcję (z Brazylii). Eksport (z Indii) powinien pozostać powolny (w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy nadal istniały subsydia eksportowe)”.
Kakao
- „Mimo że przemiał wzrastał z roku na rok w Europie, Ameryce Północnej i Azji Południowo-Wschodniej w trzecim kwartale 2021 r., nie było to wystarczające, aby wchłonąć nadmierną produkcję” – podała International Cocoa Organization.
- Citi widzi światowy deficyt kakao na poziomie 75–100 tysięcy ton w 2021/22, jednak nadwyżka na poziomie 300 tysięcy ton z 2020/21 nadal jest obecna na rynku. Spowolnienie wzrostu konsumpcji w Chinach, nierównomierny wzrost w Europie i ostatnio przekraczające normalne opady w Afryce Zachodniej to czynniki utrzymujące wzrost cen w ryzach.
Pszenica
- Wczesne wyniki zbiorów dla prawie rekordowych zbiorów pszenicy w Australii wykazują niższy niż oczekiwany poziom białka, co budzi obawy o dostawy na rynek, który już cierpi na niedobory ze strony kluczowych eksporterów z półkuli północnej. Oczekuje się, że Australia będzie kluczowym eksporterem pszenicy w sezonie 2021-22, ale ulewne deszcze utrudniły zbiory na niektórych obszarach i spowodowały pogorszenie plonów. Australijscy prognostycy podwyższyli cele produkcji pszenicy do 32,6 mln ton na sezon kończący się 30 czerwca 2022 r., co plasuje ją na drugim miejscu po rekordowej produkcji z zeszłego sezonu.
Ryż
- Filipiny, jeden z największych światowych importerów ryżu, podejmują kroki w celu tymczasowego ograniczenia importu zboża z Wietnamu w związku z dużymi zbiorami w kraju. Filipiny odbierają ~40% eksportu ryżu z Wietnamu. „Importujemy tylko to, czego potrzebujemy i że w tej chwili mamy wystarczającą podaż, biorąc pod uwagę rekordowe zbiory w porze deszczowej” – powiedział rzecznik filipińskiego departamentu rolnictwa. Według rządowych danych celnych, dostawy ryżu z Wietnamu na Filipiny w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku wzrosły do 2,09 mln ton (+12,3% r/r).
Soja
- Prawdopodobieństwo naprawdę dobrych plonów soi w Argentynie wynosi tylko jeden na dziesięć podczas La Niña. To drugi z rzędu gdy pojawia się La Niña. Dobrą wiadomością jest to, że globalne prognozy klimatyczne, zarówno liczbowe, jak i oceniane przez ludzi, przewidują, że La Niña może zanikać szybciej niż w zeszłym roku na początku 2022 roku. Wielu analityków uważa, że nasadzenia soi w latach 2021-22 mogą być najmniejszymi w Argentynie od ponad dekady. Giełda zbożowa Buenos Aires przewiduje nadchodzące zbiory na poziomie 44 milionów ton, chociaż giełda Rosario i rząd USA mają bardziej przyjazne prognozy na poziomie odpowiednio 48,8 miliona i 49,5 miliona.
- Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył we wtorek prognozę eksportu amerykańskich produktów rolnych w bieżącym sezonie handlowym, powołując się na słabszy popyt na soję z Chin. Wartość eksportu soi ma spaść do $28,4 mld (-$3,9 mld), a śruty sojowej ma spaść do $4,9 mld (-$0,8 mld).
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna zmusi krajowe fermy drobiu do trzymania stad w pomieszczeniach, z pewnymi wyjątkami, w celu zmniejszenia ryzyka epidemii ptasiej grypy. Ogólnokrajowe środki zostały podjęte po wykryciu rosnącej liczby przypadków ptasiej grypy szczepu H5N1 w Czechach i innych częściach Europy. Od końca września Republika Czeska wykryła pięć ognisk na fermach drobiu, a kolejne przypadki u kilku dzikich ptaków.
- Rosja wznowi import wołowiny i wieprzowiny z 12 filii brazylijskich producentów od 25 listopada. Większość rosyjskich ograniczeń nałożonych na brazylijskich producentów wołowiny i wieprzowiny obowiązuje od 2017 r. z powodu rzekomego stosowania dodatku paszowego raktopaminy. Brazylijskie grupy przemysłu mięsnego zaprzeczyły stosowaniu tego dodatku. „Rossielchoznadzor kontynuuje prace nad rozszerzeniem listy brazylijskich producentów certyfikowanych na dostawy wołowiny do Rosji” – powiedział przedstawiciel instytutu. Rosja planuje ustanowić bezcłowy kontyngent importu do 200 000 ton wołowiny w 2022 r., aby zwiększyć podaż krajową, w ramach środków, które rząd ma nadzieję pomóc ustabilizować inflację krajową, która jest najwyższa od pięciu lat.
Ropa naftowa
- Planowane uwolnienie awaryjnych rezerw ropy naftowej przez Stany Zjednoczone jest częścią planu, który administracja prezydenta Joe Bidena rozwinęła z Chinami, Indiami, Wielką Brytanią i Japonią w celu obniżenia cen energii. „Prezydent USA Biden podobno przygotowuje się do ogłoszenia uwolnienia ropy ze swoich strategicznych rezerw ropy naftowej we współpracy z kilkoma innymi krajami” – napisał ANZ w notatce. Ogłoszenie USA dotyczyło uwolnienia 50 milionów baryłek, co odpowiada około 2,5 dniowemu popytowi w USA. Goldman Sachs powiedział, że ogłoszony wolumen to „kropla w morzu”. Tymczasem Indie zapowiedziały, że uwolnią 5 milionów baryłek, podczas gdy Wielka Brytania zapewniła dobrowolne uwolnienie 1,5 miliona baryłek ropy z prywatnych rezerw. Japonia informuje, że uwolni „kilkaset tysięcy kilolitrów”. Ogłoszenie USA dotyczyło uwolnienia 50 milionów baryłek, co odpowiada około 2,5 dniowemu popytowi w USA. Tymczasem Indie zapowiedziały, że uwolnią 5 milionów baryłek, podczas gdy Wielka Brytania zapewniła dobrowolne uwolnienie 1,5 miliona baryłek ropy z prywatnych rezerw. Chiny jak na razie nie zobowiązały się do konkretnych ilości, jednak uwolnienie ropy z rezerw strategicznych jest w planach władz Państwa Środka.
- Według handlowców i producentów etanolu, problemy w łańcuchu dostaw mogą utrudnić dostawy etanolu potrzebnego do zmieszania z benzyną przed weekendem Święta Dziękczynienia. W przeciwieństwie do ropy naftowej i innych produktów rafinowanych, które mogą być transportowane rurociągami, etanol jest wysyłany głównie pociągiem z różnych stanów Pasa Kukurydzianego do zakładów, w których jest mieszany z benzyną. Ceny etanolu wzrosły w 2021 roku o ~50%. Etanol z kukurydzy jest używany do zwiększania liczby oktanów w paliwach transportowych, a także jest potrzebny rafinerom w USA, aby spełnić normy federalne dotyczące mieszania około 15 miliardów galonów etanolu w swoim paliwie każdego roku. Niedobory mogą utrudnić dostawy benzyny. W wyniku kilku różnych czynników, są opóźnienia w powrocie pustych wagonów do etanolu jak i ich załadunku.
- „Popyt na benzynę jest fenomenalny – niesłabnie od lata i obecnie nie widzimy żadnego spadku”, powiedział John Kilduff, partner w Again Capital Markets w Nowym Jorku o rynku benzyny w USA. Zapasy paliw spadły o -603 tysiące baryłek t/t, analitycy prognozowali spadek o -461 tysięcy baryłek.
- Spotkanie grupy OPEC+ jest zaplanowane na 2 grudnia 2021.
- Barclays podniósł średnią cenę ropy na 2022 roku na podstawie prognoz szybszego niż oczekiwano wyczerpywania zapasów i ostrożnej reakcji podaży. W efekcie spodziewa się średniej ceny baryłki ropy typu Brent na poziomie $80, a WTI na poziomie $77. „Uważamy, że strategiczne rezerwy ropy naftowej nie są trwałym źródłem podaży, a efekt takiej interwencji rynkowej będzie tylko tymczasowy” – napisano w nocie bank.
- Wg Canadian Association of Energy Contractors (CAOEC) kanadyjscy producenci ropy i gazu w zachodniej Kanadzie wywiercą w 2022 r. o 27% więcej odwiertów niż w 2021 roku, powracając do poziomów sprzed pandemii w miarę wzrostu cen i postępów w projektach rurociągowych. Firmy prawdopodobnie wywiercą 6457 odwiertów, co oznacza wzrost o 1363 od 2021 r. CAOEC prognozuje, że liczba platform wiertniczych w zachodniej Kanadzie zmniejszy się o osiem do 481 platform w przyszłym roku. Konwencjonalna produkcja lekkiej ropy naftowej i kondensatu stanowi około jednej piątej kanadyjskiej wydobycia ropy, według Kanadyjskiego Urzędu Regulacji Energetyki. Większość produkcji ropy naftowej w kraju to ciężki olej z piasków roponośnych Alberty.
- Royal Dutch Shell zmniejszył o połowę swoje moce przerobowe ropy naftowej w swoim hubie w Singapurze i ograniczył eksport paliw. Rafineria w Pulau Bukom będzie nadal produkować naftę dla swojej instalacji etylenu, powiedziała dziennikarzom Shirley Yap, starszy wiceprezes ds. chemikaliów i produktów w Shell Singapore. Shell rozpoczął również testowanie nowych surowców chemicznych – oleju pirolitycznego i bionafty – w krakerze, powiedziała, ponieważ głównym celem jest dostarczanie olefin o niższym śladzie węglowym klientom, takim jak japoński producent chemikaliów Asahi Kasei Corp. Shell zbuduje swój pierwszy uszlachetniacz oleju pirolitycznego, który będzie produkować 50 000 ton rocznie (t/r) przetworzonego oleju pirolitycznego dla swojego 800 000 t/r krakera na Bukom w 2023 roku. Inne projekty Shell Singapore obejmują węzeł wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) oraz 550 000 ton biopaliw do przetwarzania odpadów i olejów roślinnych na zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Shell zamierza wytworzyć około 2 mln ton SAF na całym świecie do 2025 r. Globalnie Shell zobowiązał się do zmniejszenia o połowę emisji z działalności do 2030 r., a także do zmniejszenia śladu węglowego netto o 45% do 2035 r.
- Lukoil, drugi co do wielkości producent ropy w Rosji, poinformował, że dochód netto w Q3 2021 wyniósł $2,59 mld (+1,4% q/q). Produkcja ropy przez spółkę powróci do poziomu sprzed pandemii w 2023 roku. Lukoil planuje obecnie produkować w Rosji od 83 mln do 84 mln ton ropy rocznie w ciągu najbliższych trzech lat, poinformowała firma podczas telekonferencji. Lukoil powiedział również, że jest bliski wykorzystania 100% wolnych mocy produkcyjnych ropy i prognozuje wzrost produkcji o 4% w 2021 r., z wyłączeniem projektu West Qurna-2 w Iraku.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +1,0 mln baryłek, do 434,0 mln baryłek, prognozowano wzrost o +0,48 mln baryłek. Jest to poziom poniżej 5-letniej średniej.
Gaz ziemny
- Transfer gazu z Rosji w listopadzie 2021 jest o 40% niższy niż w listopadzie 2019.
- Rosyjski gigant gazowy Gazprom zgodził się nie wstrzymywać eksportu gazu do Mołdawii, która nie zapłaciła za gaz w wyznaczonym terminie, aby zapobiec kryzysowi energetycznemu w byłym państwie sowieckim. W poniedziałek Moldovagaz otrzymał powiadomienie od Gazpromu grożącego odcięciem dostaw gazu do kraju w ciągu 48 godzin, chyba że Mołdawia zapłaci $73 miliony za ostatnie dostawy.
- Cheniere Energy Inc poinformowało o umowie na sprzedaż LNG jednostce chińskiej firmy dystrybucyjnej gazu ziemnego Foran Energy Group Co Ltd. Umowa obejmuje okres 20 lat, a jej realizacja ma ruszyć od stycznia 2023 roku. Foran ma zakupić ~0,3 miliona ton rocznie (MTPA) LNG po cenie indeksowanej do amerykańskiego benchmarku Henry Hub w Luizjanie plus opłaty tranzytowe. Analitycy stwierdzili, że transakcja powinna przybliżyć Cheniere do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) w sprawie proponowanej rozbudowy etapu 3 w zakładzie Corpus Christi w Teksasie, która jest oczekiwana w 2022 roku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Cheniere podpisało umowy sprzedaży LNG jednostkom francuskiej firmy energetycznej Engie SA, anglo-szwajcarskiej firmy Glencore, chińskiej firmy dystrybucyjnej gazu ENN Natural Gas Co Ltd oraz producent chemii i nawozów Sinochem. Analitycy z Tudor, Pickering, Holt and Co poinformowali w środowej notatce, że Cheniere sprzedało już około 80% LNG, które może wyprodukować Stage 3.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 111,4 mld stóp sześciennych (zgodnie z piątkową prognozą). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 112,9 bcfd.
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2021 to 96,2 mld stóp sześciennych (+2,23% m/m) dziennie gazu ziemnego. Jeśli ten wynik się utrzyma to będzie to przełamanie rekordu produkcji z listopada 2019 wynoszącego 95,4 bcfd.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w listopadzie wynosi średnio 11,2 bcfd (+6,66% m/m).
Energia odnawialna
- Singapur zamierza zrealizować co najmniej 2 miliony ton potencjału wychwytywania dwutlenku węgla do 2030 r. w ramach szerszych wysiłków na rzecz uczynienia swojego centrum rafinerii ropy naftowej Jurong bardziej zrównoważonym emisyjnie. Singapur zamierza stworzyć stanowisko testowe dla tej technologii na wyspie Jurong, gdzie takie spółki jak Royal Dutch Shell i Exxon Mobil posiadają własne zakłady petrochemiczne. Zarówno Shell, jak i Exxon wyraziły zainteresowanie budową obiektów do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Azji Południowo-Wschodniej.
- Royal Dutch Shell poinformował w poniedziałek, że rozwija się na australijskim rynku energii dla gospodarstw domowych, współpracując z Infrastructure Capital Group, aby kupić australijską firmę elektryczną Meridian Energy. Spółka posiada 185 tysięcy klientów i ma zostać sprzedana za $526 mln na początku 2022 roku. Grupa aktywistów Environment Victoria poinformowała w środę, że zakończyła sześcioletnie partnerstwo z Powershop Australia, ponieważ nie jest już możliwe do utrzymania, jeśli Shell będzie właścicielem firmy. Firma jest powiązana z jej aktywami wiatrowymi i wodnymi poprzez umowy zakupu energii, a jej energia nadal będzie w 100% równoważona z emisjami dwutlenku węgla. Jej przejęcie przez Shell wpisuje się w strategię spółki dążącej do zmniejszenia o połowę swoich bezwzględnych emisji do 2030 r. i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.
- Giełda energii i gazu Deutsche Boerse planuje w przyszłym roku wprowadzić indeks cenowy wodoru, aby wspomóc handel towarem, który ma odegrać dużą rolę w przejściu na zieloną gospodarkę. Indeks, którego szczegóły zostaną opublikowane przed końcem roku, ma na celu opublikowanie ceny wodoru, która będzie odzwierciedlać ceny wynikające z rynku pozagiełdowego i dwustronnych transakcji w umowach importowych i eksportowych. Będzie to pierwszy notowany na giełdzie indeks śledzący wodór jako towar. „Europa ma potencjał, by stać się ważnym filarem globalnego określania cen. Wraz z naszymi klientami postrzegamy wodór jako długoterminową szansę.” – powiedział dyrektor ds. strategii EEX Tobias Paulun podczas konferencji Reuters Events Hydrogen Economy Europe. Unia Europejska ogłosiła strategię osiągnięcia 40 gigawatów mocy produkcyjnych wodoru do 2030 roku i zamierza stać się światowym liderem w tworzeniu bezemisyjnego paliwa do zastosowań przemysłowych w celu ochrony klimatu. „Handel za pomocą standardowych kontraktów zamiast indywidualnych umów dla każdej transakcji jest znacznie bardziej wydajny” – powiedział Andreas Schwenzer z firmy konsultingowej Horvath.
- Projekt nowego rządu koalicyjnego Niemiec mówi, że Niemcy zapewnią, że ceny emisji dwutlenku węgla nie spadną poniżej 60 euro ($67,15) za tonę w perspektywie długoterminowej, jeśli Unia Europejska nie może uzgodnić ceny minimalnej w swoim systemie handlu uprawnieniami do emisji. Dodał, że handel emisjami powinien zostać rozszerzony na dostawców ciepła i transportu.
Węgiel
- The National Development and Reform Commission (NDRC) w Chinach wykryło pewne „niezgodne z przepisami” zachowanie wśród dostawców, na podstawie cen których ustalano ceny kontraktów na węgiel. Wg NDRC to zachowanie „wprowadziło to w błąd rynek i … spowodowało, że wzrost cen odbiegał od podstaw podaż i popyt.” NDRC zapowiedziała, że będzie dalej weryfikować problemy zidentyfikowane w badaniu i podejmie środki dyscyplinarne, takie jak publiczne wskazanie firm, które łamały przepisy – jednak na razie nie wskazano która z 12 kontrolowanych firm dopuściła się takiej działalności.
- Przyszły rząd Niemiec zintensyfikuje wysiłki na rzecz ochrony klimatu za pomocą dalekosiężnych reform, w tym szybszej ekspansji odnawialnych źródeł energii i przyspieszonego wycofywania węgla. Porozumienie nadchodzącego rządu koalicyjnego, przedstawione w środę, zawiera plany przyspieszenia wyjścia Niemiec z węgla energetycznego do 2030 r., a nie jak dotychczas planowano do 2038 roku. Jednocześnie Niemcy chcą, aby do 2030 r. odnawialne źródła energii stanowiły 80% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną brutto – w porównaniu z poprzednim celem 65% – poprzez zainstalowanie 200 gigawatów (GW) energii słonecznej i co najmniej 30 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych do tego czasu. Koalicja, w skład której wchodzą Socjaldemokraci (SPD), Zieloni i Liberalni Demokraci (FDP), zapowiedziała, że będzie dążyć do neutralności klimatycznej i będzie otwarta na wszystkie technologie, z wyjątkiem energii jądrowej, która zostanie porzucona do końca 2022 r. zgodnie z pierwotnym planem.
Miedź
- Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Chile nie zaskoczyły. Do drugiej tury 19 grudnia przechodzi Jose Antonio Kast (27,94% głosów) z ramienia partii Christian Social Front oraz Gabriel Boric (25,75%) z ramienia partii Apruebo Dignidad. 55-letni Kast jest skrajnie konserwatywnym kandydatem, podczas gdy 35-letni Boric skłania się w stronę socjalistycznej opieki państwa.
- W wyborach parlamentarnych w Chile zwyciężyła partia Chile Podemos (25,43%), kolejne trzy wyniki to partie: Apruebo Dignidad (20,94%), New Social Pact (17,16%), Christian Social Front (11,18%).
- Chińska firma Zijin Mining poinformowała, że jej zarząd zatwierdził inwestycję w hutę o wartości 769 milionów dolarów w ramach projektu miedzi Kamoa-Kakula, obok kopalni Ivanhoe w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Zakład produkujący 500 000 ton rocznie będzie największą hutą miedzi w Afryce i jedną z największych jednoliniowych hut na świecie. Oczekuje się, że budowa zakładu zajmie trzy lata. Pierwsza faza Kamoa-Kamula będzie produkować około 200 000 ton miedzi rocznie, podczas gdy faza 2 ekspansja do 400 000 ton rocznie ma zostać zakończona w drugim kwartale 2022 r. Kanadyjska firma twierdzi, że Kamoa-Kakula ma potencjał do osiągnięcia szczytowej rocznej produkcji miedzi na poziomie ponad 800 000 ton, co uczyniłoby ją drugim co do wielkości kompleksem wydobywczym miedzi na świecie, po kopalni Escondida w Chile.
Pozostałe metale przemysłowe
- Chiński rynek rudy żelaza prognozuje wzrost popytu ze strony hut już w grudniu 2021.
- Światowa produkcja stali surowej w październiku spadła do 146 mln ton (-10,6% r/r), z czego w Chinach wyprodukowano 71,6 mln ton (-23,3% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.