Poniedziałkowy zestaw aktualności i stanów magazynowych – wraz z omówieniem w programie o 14:00 jest dostępny poniżej! Polecam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- kawa
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Kawa
- Eksport kawy z Ugandy wzrósł w grudniu do 536 889 worków 60-kg (+28% r/r).
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły szósty tydzień z rzędu (-50,7k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+43,2k t/t).
Kakao
- Przerób kakao w Ameryce Północnej w Q4 2021 spadł do 116 613 ton (-1,2% r/r).
- Fitch Solutions prognozuje, że w 2022 roku średnia cena kakao na londyńskiej giełdzie będzie powyżej £1 775/tonę.
- Zapasy kakao w magazynach ICE spadły osiemnasty tydzień z rzędu (-18,1k t/t), w poprzednim sezonie także spadły o podobną ilość (-18,9k t/t).
Pszenica
- Do 21 stycznia 2021 Ukraina wyeksportowała 16,6 mln ton pszenicy (tyle samo co w całym sezonie 2020/21). Prognoza całkowitego eksportu pszenicy z Ukrainy w sezonie 2021/22 to 24,5 mln ton (+47,59% s/s).
Kukurydza
- Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że prywatni eksporterzy zgłosili w piątek sprzedaż 247 800 ton kukurydzy do nieznanych miejsc. Przez cały tydzień eksport kukurydzy osiągnął 1,196 mln ton.
- Do 21 stycznia 2021 Ukraina wyeksportowała 13,7 mln ton kukurydzy (prawie 60% eksportu z całego sezonu 2020/21). Prognoza całkowitego eksportu kukurydzy z Ukrainy w sezonie 2021/22 to 30,9 mln ton (+33,77% s/s).
Soja
- Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że prywatni eksporterzy zgłosili sprzedaż 132 000 ton soi do Chin w piątek. W całym tygodniu sprzedaż soi osiągnęła 1,199 mln ton (+30,5% t/t).
Pozostałe zboża
- Do 21 stycznia 2021 Ukraina wyeksportowała 5,4 mln ton jęczmienia (+0,2 mln ton więcej niż w całym sezonie 2020/21). Prognoza całkowitego eksportu jęczmienia z Ukrainy w sezonie 2021/22 to 5,2 mln ton (+28,57% s/s) – co oznacza, że rzeczywisty eksport już przekroczył szacunki ministerstwa!
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Brazylijska firma pakująca mięso Minerva Foods S.A. otrzymała zgodę Stanów Zjednoczonych na eksport świeżej wołowiny z zakładu w stanie Sao Paulo. Dzięki temu zatwierdzeniu, największy eksporter wołowiny w Ameryce Południowej posiada obecnie siedem jednostek w Brazylii, które są autoryzowane przez Stany Zjednoczone. W tym miesiącu firma ogłosiła, że rozważa przeniesienie swojej legalnej siedziby poza Brazylię i skłania się ku przeniesieniu jej notowań na Nasdaq z lokalnej giełdy B3.
Ropa naftowa
- Chiny wykorzystały prawie cztery miliony baryłek irańskiej ropy by uzupełnić swoje zapasy strategiczne. Ma to miejsce przed ustaloną razem z USA akcją sprzedaży ropy naftowej z państwowych zapasów, co miałoby ustabilizować/obniżyć ceny surowca na globalnych rynkach. „Wcześniej pojawiły się doniesienia o imporcie irańskiej ropy naftowej, ale trochę cicho. Teraz myślę, że Chińczycy otwarcie testują, aby zobaczyć reakcję USA”, powiedział Tilak Doshi, dyrektor zarządzający Doshi Consulting w Singapurze. „Zdajemy sobie sprawę z zakupów irańskiej ropy naftowej dokonywanych przez chińskie firmy. Wykorzystaliśmy nasze władze sankcyjne, aby zareagować na uchylanie się od sankcji przez Iran, w tym te, które prowadzą interesy z Chinami, i będziemy to robić w razie potrzeby. Jednak podchodzimy do tego dyplomatycznie z Chińczykami w ramach naszego dialogu na temat polityki wobec Iranu i uważamy, że ogólnie rzecz biorąc, jest to skuteczniejsza droga do rozwiązania naszych obaw” – powiedział Departament Stanu. W 2021 roku średnie chińskie zakupy ropy z Iranu wynosiły ~0,5 mln baryłek dziennie. Według danych dotyczących transportu i szacunków handlowców import z Iranu stanowił około 6% chińskiego importu ropy naftowej.
- JPMorgan szacuje, że potencjalny konflikt zbrojny Rosja–Ukraina mógłby wywołać, choćby krótkotrwały, skok cen ropy naftowej do $150/baryłkę, co obniżyłoby globalne PKB do zaledwie +0,9% w 2022 roku i jednocześnie zwiększając inflację w ujęciu globalnym do 7,2%.
- UBS spodziewa się, że popyt na ropę naftową osiągnie rekordowy poziom w tym roku, a Brent będzie w Q1 2022 handlowany w przedziale $80 – $90 za baryłkę.
- Morgan Stanley prognozuje cenę $100 za baryłkę ropy w Q3 2022 czyli +$10 względem poprzednich prognoz.
- Zgodność OPEC+ z cięciami produkcji ropy wzrosła do około 122% w grudniu, z 117% w listopadzie. Oznacza to około 790 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie mniej wydobywanej niż dopuszczają ustalenia OPEC+. W samej grupie OPEC zgodność z cięciami wynosiła 127%, podczas gdy w krajach spoza OPEC (ale będących w OPEC+) zgodność wynosiła 114%.
- W piątek, 21stycznia 2021, spółka naftowa Royal Dutch Shell wprowadziła decyzję zarządu z 20 grudnia 2021 o zmianie nazwy w życie – rezygnując z „Royal Dutch”, co jest skutkiem decyzji o przeniesieniu siedziby spółki do Londynu. Nazwy na europejskim parkiecie zostaną uwzględnione po 25 stycznia, na giełdzie nowojorskiej 31 stycznia.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 21 stycznia 2022 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA spadła w ubiegłym tygodniu o 1 do poziomu 491 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) poinformowało, że ukraiński tranzyt rosyjskiego gazu został zmniejszony z ponad 140 miliardów metrów sześciennych (bcm) w 1998 roku do mniej niż 42 miliardów metrów sześciennych w 2021 roku. „Europie trudno byłoby znieść sankcje, które skutecznie odcinają dostawy rosyjskiego gazu, a przynajmniej dużej części tych przepływów, biorąc pod uwagę zależność regionu od rosyjskiego gazu i trwający kryzys energetyczny” – powiedzieli analitycy ING. Norwegia, drugi co do wielkości dostawca gazu do Europy, dostarcza gaz ziemny do Europy z maksymalną wydajnością i to nie może zastąpić brakujących dostaw z Rosji, powiedział w tym tygodniu jej premier.
- Wydobycie gazu łupkowego w USA w latach 2007 – 2021 (EIA):
- „Wznowiono eksport gazu do Turcji, zawieszony w czwartek, 20 stycznia, w związku z wyciekiem gazu na stacji po stronie tureckiej. Krótka przerwa w eksporcie gazu do Turcji była spowodowana tym, że stacja podnosząca ciśnienie w Turcji musiała dokonać korekty odbioru gazu po spadku ciśnienia” – podała agencja prasowa irańskiego Ministerstwa Ropy Naftowej SHANA. Turcja jest prawie całkowicie uzależniona od importu gazu z Rosji, Azerbejdżanu i Iranu. Według najnowszych oficjalnych danych sam Iran zapewnił 16% zapotrzebowania Turcji na gaz ziemny w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 roku.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły w ubiegłym tygodniu – marcowe dostawy wycenia się na $23,00/mmBtu (-29,45% t/t).
- Styczniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 94,3 mld stóp sześciennych dziennie (-3,38% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 141,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +4,90% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 134,5 bcfd.
- Styczniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio rekordowe 12,43 bcfd (+1,89% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w grudniu 2021 na poziomie 12,20 bcfd.
- Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosił w ostatnim tygodniu 5,7 bcfd do Meksyku (+3% t/t) oraz 2,5 bcfd do Kanady (-7,41% t/t).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 4 do poziomu 113 aktywnych punktów. To najwyższa liczba aktywnych odwiertów od stycznia 2020.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 14 stycznia spadły o -206 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,016 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o +1,19% powyżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -202 bcf.
Energia odnawialna
- Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck chce zaangażować Rosję gospodarczo poprzez współpracę w zakresie dostaw energii odnawialnej, aby pomóc w rozładowaniu napięć na Ukrainie, powiedział magazynowi Der Spiegel. „Powinniśmy również pomyśleć o nowych obszarach biznesowych, które mogą pomóc wyprowadzić obie strony z tej konfrontacyjnej pozycji” – powiedział magazynowi Habeck, który jest również wicekanclerzem. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wezwała Rosję w czwartek do wycofania się z eskalacji sytuacji, ostrzegając, że jeśli będzie działać agresywnie, grozi jej szereg sankcji. W związku z możliwością wykluczenia Rosji z systemu płatności międzynarodowych Swift Habeck, który jest członkiem Zielonych, powiedział, że nie ma sensu „wyliczanie sankcji w sposób abstrakcyjny”. Dodał jednak, że jest to „ostateczna sankcja ekonomiczna” i że jego celem jest deeskalacja.
- Suiso Frontier, zbudowany przez japońską firmę Kawasaki Heavy Industries (KHI), to statek, który ma przewozić wodór produkowany przez japońsko-australijskie przedsiębiorstwo Hydrogen Energy Supply Chain (HESC)m bazujące na węglu brunatnym w Australii. W zeszłym roku HESC rozpoczął produkcję 70 kg wodoru dziennie z węgla brunatnego w dolinie Latrobe, około 135 km na wschód od Melbourne, gdzie kopalnie węgla brunatnego od dawna zasilają jedne z najbardziej zanieczyszczających elektrownie w Australii. Wodór powstaje w wyniku reakcji węgla z tlenem i parą pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Następnie jest przewożony ciężarówką do portu, gdzie jest schładzany do –253°C, co pozwala na skroplenie wodoru dla celów eksportowych. Docelowa produkcja wodoru ma wynosić 225 tysięcy ton rocznie.
Złoto
- 26 stycznia poznamy decyzję FED w sprawie amerykańskich stóp procentowych oraz zapowiedzi dotyczące przyszłych poziomów stóp procentowych w USA.
- Kopalnia San Rafael w północnym Meksyku, zarządzana przez kanadyjsko–amerykańską spółkę Americas Gold and Silver została ponownie otwarta, po strajkach pracowniczych, które wymusiły zamknięcie kopalni.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej (CME), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Piąty z rzędu tydzień spadków zapasów aluminium. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów niklu i ołowiu.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Trzynasty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Jedenasty z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Siódmy z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium i cynku.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.